Fizyoterapi Nedir? 

Fizyoterapi günlük yaşamda ihtiyaç duyulan temel hareket kabiliyetlerini korumak, güçlendirmek veya yeniden kazandırmak için uygulanan terapi disiplinlerinin genel adıdır. Halk arasında fizik tedavi olarak da bilinen bu süreç fiziksel tıp ve rehabilitasyon alanında uzmanlaşmış hekimler tarafından planlanmakta ve fizyoterapistlerce uygulanmaktadır.

Fizyoterapinin öncelikli amaçları:

  • Kas ve iskelet sistemlerinde oluşan ağrıların azaltılması veya yok edilmesi,
  • Olası motor işlev bozukluklarının önlenmesi,
  • Kaybedilen motor becerilerin geri kazandırılması veya geliştirilmesi,
  • Bireyin günlük hayatta kendine yetebilir düzeye ulaştırılmasıdır.

Fizyoterapi

Fizyoterapi kimlere uygulanır?

Fizyoterapi tercih edilebileceği durumlar oldukça çeşitlidir. Her hastalığın seyri ve niteliği birbirinden farklı olduğundan tüm süreç hastanın özel durumu gözetilerek programlanır ve uygulanır.

Fizyoterapi sıklıkla tercih edildiği durumlardan bazıları:

Fizyoterapi nasıl yapılır?

Fizyoterapiye başlamadan önce hekimler hastanın tıbbi öyküsünü ve fizik muayenesinin sonuçlarını ele alarak hasta için en uygun tedavi biçimini kurgular.

Tanıyı koyacak hekim öncelikle hastanın şikâyeti hakkında soru-cevap yöntemiyle bilgi toplar. Şikâyetin nasıl başladığı, seyri, hangi durumlarda ortaya çıktığı, kullanılan ilaçlar ve etkileri hastalığın tanımlanmasında büyük önem taşımaktadır. Bunların yanında hastanın yaşı, boyu, kilosu, genetik faktörleri, geçmişte geçirilmiş nörolojik veya ortopedik travmaları da önemli yer tutmaktadır. Sonraki aşamada hekim daha detaylı bilimsel veriler edinmek amacıyla hastayı bir dizi fizik muayene testine tabi tutar.
Fizyoterapi Nasıl Yapılır

Fizyoterapi, kas ve iskelet sistemini ilgilendiren özelleşmiş bir süreç olduğu için özel fizik muayene testleri içermektedir. Belirli bir şikâyetle başvuran hastanın fizik muayenesi için öncelikle gözlemleme ve fiziki muayene yöntemleri uygulanabilir. Örneğin, eklem ağrısı şikâyetiyle gelen bir hastanın eklem açıklığı (eklemini ne ölçüde hareket ettirebildiği) gözlemleme yöntemi ile tespit edilebilir. Bu yöntemlerle bilgi toplamanın mümkün olmadığı (nörolojik durumlar) veya toplanan verilerin yetersiz kaldığı durumlarda özel muayene yöntemleri (MR, İzokinetik ölçüm vb.) kullanılmaktadır.

Yukarıda yöntemlerle toplanan bilgilerin ışığında hekim, tedavi sürecinde hangi fizik tedavi yöntemlerinin ne sıklıkla ve nasıl uygulanacağını kararlaştırır. Belirlenen süreç uzman hekimin gözetimindeki fizyoterapistlerce yürütülür.

Fizyoterapi yöntemleri nelerdir?

  • Manuel terapi ve Kayropraktik

Fizik tedavide herhangi bir cihazın desteği olmaksızın yapılan tedavilerin bütününe verilen addır. Manuel terapi uygulayıcısı basma ve germe tekniklerini kullanarak hastanın şikâyetçi olduğu bölgedeki kas ve eklemlere müdahale eder.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları arasındaki en eski teknik olmasına rağmen pek çok durumda hâlen yararlanılan etkili bir tedavi biçimidir. Antik Yunanistan’dan beri ağrı tedavisinde kullanılan kayropraktik de manuel tedavi yöntemlerinden faydalanan özel bir metottur.

  • Egzersiz

Egzersiz fizik tedavi sürecinin en önemli boyutlarından biridir. Alanında uzman hekim ve fizyoterapistler tarafından kişiye özel olarak planlanır.

  • Mekanoterapi

Manuel terapiden farklı olarak mekanoterapide, çeşitli işlev kayıpları için özel olarak tasarlanmış mekanik cihazlardan faydalanılır. Mekanoterapi sürecine yürüme robotları, mobilizasyon sistemleri, CPM ve traksiyon cihazları dâhil edilebilir.

  • Elektroterapi

Elektroterapide hastanın vücuduna elektrik sinyalleri gönderilir. Kaslarda fonksiyonel hareket oluşturarak kas gücünü ve dolaşımı artırmak gibi etkileri olduğundan yaygın olarak tercih edilen bir yöntemdir.

  • Magnetoterapi (Manyetik Alan Terapisi)

Magnetoterapi doku çevresinde manyetik bir alan yaratarak tedaviyi mümkün kılan bir fizyoterapi yöntemidir. Kas ve iskelet sistemleriyle ilgili pek çok hastalıkta magnetoterapi etkili bir tedavi şeklidir.

Fizik tedaviye ihtiyaç duyduğunuzu düşünüyorsanız Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hekiminden randevu almayı ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Fizyoterapi ile sorularınızla ilgili bilgi almak için 444 76 86 hemen bizi arayın. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir