Romatem
444 76 86 SİZİ ARAYALIM WhatsApp Hasta İletişim 0 549 204 60 53

E-RANDEVU OLUŞTUR

WhatsApp

EN DYNAMIC Akıllı Egzersiz

Akıllı egzersiz, günümüzün son teknolojileri kullanılarak (En - Dynamic Akıllı Egzersiz Programı) geliştirilen hastanın vücut fonksiyonlarını normale döndürmek ve vücut direncini arttırmak için kullanılan bir fizik tedavi sistemidir. Egzersiz, bir ilaçtır ve mutlaka kişiye özel olarak uygulanmalıdır.

akıllı egzersiz programı

Fizik tedavide egzersizin önemi

Fizik tedavide egzersiz; kas gücünü, esnekliği ve kardiyovasküler durumu artırabilir, aynı zamanda psikolojik olarak da rahatlamanıza yardımcı olur. Kas dokusu kaybını önleyen ve güçlenmesini sağlayan akıllı egzersiz programı ile aynı zamanda, ilaç dozlarınızı düşürmenize de yardımcı olur. Günlük yapılan 15 dakikalık bir yürüyüşün bile sağlığımız üzerine oldukça olumlu sonuçları olabilmektedir. Haftada beş kez yapılan 15 dakikalık egzersiz programının hastalara büyük fayda sağladığı bir çok çalışmada gösterilmiştir. İdeal bir akıllı egzersiz programı ısınma, gerinme ve güçlendirme hareketlerinden oluşmalıdır.

Fiziksel rahatsızlıklarda ne zaman egzersize başlanmalı?

Egzersizi sadece doktorunuzun onayını aldıktan sonra yapmalısınız. Ardından, sevdiğiniz, rahat olduğunuz ve egzersizleri düzgünce yapabileceğiniz bir ortamda uygun programı uygulamalısınız. Ayrıca:

• Kazaları önlemek için zihinsel olarak uyanıkken egzersiz yapmalısınız.
• Egzersizden önce vücudunuzun su ihtiyacını gidermeye dikkat etmelisiniz.
• Egzersize vücudunuzu ısıtarak başlamalısınız ve , esneterek son vermelisiniz.
• Hastalığınız hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu sayede vücudunuza zarar vermeden egzersizinizi tamamlayabilirsiniz. Egzersiz ve kas kasılmaları kaslarınızda her zaman "mikro hasar" oluşturduğundan egzersiz bu hasarın artmasına neden olabilir.
• Egzersiz, CPK düzeyinizi (kreatin fosfokinaz) artırdığından, laboratuvar sonuçlarını şaşırtabilir. Kan testleri yapılmadan bir gün önce egzersiz yapmak faydalı olabilir. Ancak doktorunuzun egzersiz yaptığınızdan haberdar olmasını sağlamalısınız.

Fizik tedavi uzmanından destek almalısınız

Bazı rahatsızlıklarda bir başkası için iyi olan bir hareket sizin için uygun olmayabilir. Bu nedenle size özel hazırlanmış bir egzersiz programına ihtiyacınız olabilir. Daha güvenli ve size özel bir egzersiz programı için fizik tedavi uzmanından destek almanız gerekebilir.

akıllı egzersizFizyoterapistler, kas-iskelet sistemi hakkında kapsamlı bilgiye sahiptir ve sizin durumunuza özel en uygun egzersiz planını hazırlarlar. Size zarar vermemek ve faydaları maksimize etmek için egzersizleri doğru bir şekilde yapmayı öğretirler. Fiziksel terapistler, kas kaybı ya da kaslar rahatsızlıkları olan insanlara alternatif egzersizler verebilir. Bir spor salonundaki eğitmenler, rahatsızlığı olan kişilerin özel ihtiyaçlarını anlamayabilir. Bu nedenle, fizik terapi uzmanları eşliğinde egzersize başlamaya özen göstermeniz size çok daha fazla fayda sağlayacaktır.

Akıllı egzersiz sistemi ne demektir?

Akıllı egzersiz programında hareket her hasta için özel olarak planlanır. Planlamada kişinin rahatsızlığı, yaşı, kilosu, kas gücü, dayanıklılığı ve esnekliği gibi kriterler dikkate alınarak egzersiz planlanır. Akıllı egzersiz de hastaların hareketini kontrol altına alan özel cihazlar kullanılır. Bu kontrolün amacı, ağırlığı, sayısı ve süresi önceden kendilerine özel ayarlanmış olan egzersiz cihazlarıyla eforlarını ve hareketlerini optimize etmektir. Böylece kişinin egzersizden maksimum fayda sağlaması ve olası bütün risklerin minimuma indirilmesi sağlanır. En-Dynamic akıllı egzersiz programı ile kuvvet ve hız hastanın kas yapısına göre ayarlanır. Bu sayede:

• Egzersiz daha güvenli bir hale getirilir
• Kasların gücü, hareketliliği ve esnekliği artar
• Kişinin enerjisi, dayanıklılığı artırılarak kendisini iyi hissetmesi sağlanır
• Egzersiz sırasında eklemlerin stresi azaltılır
• Kas tonusu ve kalp sağlığı iyileştirilir

En-Dynamic akıllı egzersiz programı ile bilgisayarlı takip özelliğiyle sağlık ve sağlıklı yaşam hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olabilir. Özel olarak programlanmış bu egzersiz cihazı tam vücut egzersizi yapmanıza yardımcı olur.

Akıllı egzersiz cihazlarının özellikler:

• Akıllı egzersiz sisteminde bütün fizik tedavi çeşitlerine uygun cihaz ve aletler kullanılır.
• Akıllı egzersiz siteminde cihazlar hastanın boyuna, kilosuna ve yaşına göre ayarlanabilir.
• Egzersizin içerdiği hareketlerin set sayısı ve kuvveti otomatik hale getirilir. Hasta kendi başına güvenli bir şekilde egzersizi tamamlayabilir.

Yaş ilerledikçe akıllı egzersizin önemi artar

Akıllı egzersiz her yaş grubundaki insan için gerekli olsa da 60 yaş ve üzeri kişiler öncellikli hedef kitleyi oluşturur. 60 yaşlarından sonra zamanla kemik ve kaslarda tonus ve kuvvet kaybı görülür. Bu durumda akıllı egzersiz programı kişilerin kemik ve kas yapısına zarar vermeden tedavi edilmesine yardımcı olur. Kaslar güçlendirilerek kişinin sağlığını korunması ve normal yaşantısını devam ettirmesi sağlanır.

Akıllı egzersiz profesyonel sporcular için de çok son derece uygundur. Kondisyonunu korumak veya var olan kondisyonunu arttırmak isteyenler için, hatta spor yaralanmaları sonrasında eski güç ve kondisyonuna en kısa sürede kavuşmak isteyenler için son derece güvenilir, etkili bir egzersiz yöntemidir.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın
WhatsApp İletişim
Yorumlar
Yorum Yapın
2 + 3

İLİŞKİLİ DİĞER MAKALELER

Konu ile alakalı diğer bilgiler makalelere göz atarak bilgilendirmeleri okuyabilirsiniz.

Ergoterapi

Ergoterapi

Ergoterapi diğer adıyla iş ve uğraşı terapisi; kişilerin günlük yaşam kalitesini artırmayı amaçlayan terapi ve rehabilitasyon programıdır.

Detaylı Bilgi
Hakkımızda

Hakkımızda

Fizik Tedavi Rehabilitasyon alanında hizmet sunan Romatem, Rehabilitasyon alanında Türkiye’nin ilk ve tek zincir sağlık markasıdır.

Detaylı Bilgi
Teknolojiler

Teknolojiler

Tedavi Edilen Ağrılı Hastalıkları burada bulabilirsiniz.

Detaylı Bilgi
444 76 86 iletisim@romatem.com