Aşil Tendiniti – Romatem

Aşil Tendiniti Nedir?

Aşil tendonu insan vücudundaki en büyük tendondur. Ayak bileğinin arka kısmından baldır kaslarına kadar uzanır. Vücudun en güçlü tendonu olmasına rağmen kolayca hasar görebilir. Genellikle sporcularda görülen bir durum olan aşil tendiniti, tendonun ani şekilde zorlanması veya aşırı kullanılmasına bağlı olarak gelişen iltihabi bir hastalıktır.

Aşil Tendiniti Neden Olur?

Aşil tendiniti oluşumunda doğrudan bir yaralanma söz konusu değildir.  Temelinde aşil tendonunun zorlanması vardır.Aşil tendinit nedenlerini, aşırı kullanım, aniden aktivite düzeyini arttırma, sürekli topuklu ayakkabı kullanma ve aşırı kilo şeklinde sıralayabiliriz.

Yanlış antreman yapma, ısınma hareketlerinin kısa tutulması, engebeli alanlarda spor yapmak, ayak kavisinin çok yüksek olması ve bacak eşitsizlikleri gibi durumlarda da aşil tendiniti oluşabilir. Ayrıca hemodiyaliz hastaları, diyabetik hastalar anatomik olarak topuk kemiği arka üst çıkıntısı yüksek olan kişilerde aşil tendinit riski daha yüksektir.

Aşil Tendiniti

Aşil Tendinit Atağını Tetikleyen Nedenler:

 • Dinlenme sonrasında çok hızlı harekete geçme
 • Koşma sırasında hızın aniden arttırılması
 • Rutin spor çalışmalarına merdiven çıkma veya tepe koşma eklenmesi
 • Kasın gereğinden fazla kullanılması
 • Ayağa ekstra efor yüklemek
 • Baldır adelesinin ani veya sert kasılması

Aşil Tendiniti Belirtileri Nelerdir?

 • Egzersiz ve koşmadan sonra, gittikçe kötüleşen ağrı,
 • Sabahları aşil tendonu boyunca hissedilen ağrı ve sertlik
 • Aşırı aktivite sonrasında tendonun tutunduğu bölgede ağrı ve hassasiyet artışı
  Aşil tendonunun topuk kemiğine bağlandığı yerin üzerindeki noktada sabah hassasiyeti
  Kasın kullanılmasıyla tendon ısınırken, genel olarak sertliğin azalması,
 • Tendonda kalınlaşma ve şişlik

Aşil Tendiniti Tedavisi Nasıldır?

Tedavisinde genel prensipler akut dönemde istirahat, soğuk uygulama, antinflamatuvar tedaviyi içermelidir . Beraberinde ayakkabı modifikasyonları topuk yastığı gibi ortez kullanımı ve aşil germe egzersizleri  önemlidir . Akut durum geçtikten sonra ayak bileği güçlendirme egzersizleri, aşil germe egzersizlerine eklenmelidir .

İlk 6 hafta:

 • Ağrı geçene kadar immobilizasyon
 • Antinflamatuvar tedavi (NSAİİ, soğuk uygulama)

Ağrı tedavisinde ayrıca ESWT, Yüksek yoğunluklu laser tedavisi, ultrason ve TENS gibi fizik tedavi yöntemleri ile PRP uygulamaları da yapılabilir.

 • Nazik germe egzersizleri: Aşil ve hamstringler, 3-4 kez/gün
 • Genellikle ağrı 2 haftada geçer ve sonrasında günlük aktivitelere dönüş sağlanarak;
 • İzometrik/izotonik güçlendirme
 • Yük aktarımı
 • Denge/propriyosepsiyon eğitimi
 • Su içi egzersizler ve yüzme uygulanır.

 6 haftadan sonra:

 • Ağrısız ise egzersiz programına devam etmek koşuluyla spora dönüş sağlanabilir.

Aşil Tendiniti ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın, ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

35 comments

 1. Oğluma teshis kondugu anda artik hayatından sporu cikaricaksin dedi Dr. .oğlum spor lisesine gidiyor ve çok üzgünüz doğrumu acaba

  1. Merhabalar Nesrin Hanım, geçmiş olsun.
   Hastanın şikayeti aşil tendiniti ise sporu hayatından çıkaracaksın diyemeyiz. Hastayı görüp değerlendirip hastaya uygun fizik tedavi modalitelerini kullanabiliriz. Sıcak soğuk uygulamaları elektroterapi germe egzersizleri şeklinde olabilir.Ayakkabı ayarlamaları yapılabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 2. Ben, Ümit Kaleli. Yakşaşık 6 aydır ayak bileğimin arkası çok acıyor ve sabahları ilk kalktığımda yataktan basarken zorlanıyorum sonra açılıyır. Başlangıçta her ikş ayağımda aynıydı fakat şimdi sol ayak bileğimde acıma çok azaldı sadece sağ ayak bileğimde kaldı vazen acıma aryıyor ve ağrıya dönüşüyor, tedavisi varmıdır? Teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı iletirim.

  1. Merhabalar Ümit Bey, geçmiş olsun.
   Görüntülüme yöntemlerinden destek alınarak bir teşhis konulabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 3. Merhabalar ben Azizenur , emin değilim fakat ayak bileğim ağrıyor aşil tendiniti den şüpheleniyorum , antrenörüme sorduğumda güçlendigim için böyle olduğunu ve normal olduğunu söyledi, size de sormak istedim

  1. Merhabalar Azizenur Hanım, geçmiş olsun.
   Eğer rahatsızlığınız 1,1.5 haftayı geçiyorsa bir uzmana görünmenizi öneririz. Antrenörünüzün haklı olabilir veya bir rahatszılığın başlangıcı olabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 4. Merhabalar. Sporcu ya da çok ayakta duran bir insan değilim ama belli aralıklarla aşil tendiniti sıkıntısı yaşıyorum. Aynı zamanda yüksek kolesterolden dolayı atorvastatin kullanıyorum. Biraz araştırmıştım ve statinlerin bu gibi rahatsızlıklara neden olduğunu görmüştüm. İlaçtan kaynaklanmaktadır ihtimali var mıdır?

  1. Merhabalar Betül Hanım,geçmiş olsun.
   Ağrı yan etkilerinden biri olabilir. Baldır bölgesinde raslanılabilir. Aşil Tendiniti olarak görülebileceğine dair kesin bir şey söylemek yanlış olur. Hekiminize danışarak ilaç değişimi yada doz azaltımı yaparak test edebilirsiniz. Yan etkiye bağlıysa doz azalımında yada ilaç değişiminde rahatsızlık ortadan kalkacaktır.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 5. merhabalar, ayak sırtımda sert ayakkabı kullanımı sonucu oluşan fındık büyüklüğünde aşil tendiniti var. ağrı ve acım yok. sadece ayakkabı o bölgeye uzun süre temas ederse acıyor. doktor kronikleşmiş ödem var dedi. ameliyat olmadan geçmesi mümkün müdür, tecrübelerinize dayanarak ilaç tedavisi ödemi yani şişliği geçirir mi ?

  1. Merhabalar Ayşe Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayeneniz sonucunda fizik tedavi uygulamaları ile ödemi geçirebilir.
   Ağrının azaltılması için ağrı kesici akım tedavileri ve yüzeyel sıcak uygulamaları kullanılır. Hilterapi (yüksek yoğunluklu lazer tedavisi) kemik iliğindeki ödemi azaltmada etkili bir tedavi yöntemidir. Hareketsizliğe bağlı kas atrofisi, zayıflama ve eklem hareketlerinde kısıtlılık gelişmemesi için etkilenen bacağa yük bindirmeyen egersizler uygulanmalıdır.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 6. Merhabalar, ben bilgisayar programcısıyım, tüm gün evde uzanır pozisyonda bilgisayar kucağımda çalışıyorum, sağ ayak bileğimin arkası 1 aydır ağrıyor, solda biraz vardı ama geçti, sağ taraf dıştan bir lezyon gözükmüyor, git gide ağrısı arttı , yataltan ağrıyla uyanıyorum, bugün ortopedi bölümüne muayeneye gittim, alçıya araba gaz pedalına basarmış gibi 1 hafta süreyle alcaklar , bu işe yararmı?, ben zaten çok hareketsiz bir insanım kararsız kaldım, yarın dediğim şekilde alçıya alacaklar, cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhabalar Sinan Bey, geçmiş olsun.
   Muayeneniz sonucunda ahatsızlığın tanısına göre eğer Aşil Tendiniti denildiyse akut dönemde istirahat gerekebilir.
   İstirahattan sonra fizik tedavi uygulamalarına başvurulacaktır.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 7. merhaba hocam, aylardır sol topuk arkasında şiddetli ağrım oluyor.sonradan sağ ayaktada olmaya başladı.sol ayak bileğimin sol tarafında şişme oluyor.sabah kalktığımda topuğuma basamıyorum sonradan açılıyor.birde ayakta fazla kalınca şiddetleniyor ağrılar.bu şişlik ve ağrılar nasıl geçer.şimdiden tşkler

  1. Merhabalar Ayşe Hanım, geçmiş olsun.
   Öncelikle ağrının sebebini bulunup, hastalığın tanısının konulması gerekmektedir.
   Ortopedi bölümüne veya fizik tedavi bölümüne başvurmanız gerekmektedir.
   Klinik muayeneniz sonucunda ayrıntılı bilgi edinilerek sağlıklı bir tedavi süreci planlayabiliriz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 8. merhaba hocam ayak burkulmadan dolayı kırılma ve aşil tondomunda zorlama yırtılma oldu kırık geçti ama aliş tendinit dedikleri geçmedi hiç geçmez o dedikleri için gitmedim doktora tekrar ama şimdi yürüyemiyorum çünkü az yürüyünce aşilde şişme ve baldırlara doğru ağrılarım çoğalıyor ve onun sonucunda ağrılarım günlerce geçmiyor yardım lütfen

  1. Merhabalar Hasan Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurarak size uygun bir tedavi süreci planlayabilirsiniz. Ağrılarınızın azaltarak yürümenize yönelik size özel bir tedavi süreci planlanabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 9. Merhaba hocam,
  Ben 2018’de ve 2020 Aralık ayında iki kez Aşil tendiniti teşhisi koyuldu. İlkinde tedavi uygulanmadı. İkincisinde 2-3 ay boyunca atel takıldı ve koltuk değneği desteği ile yürüdüm.
  Ateli çıkaralı 1 ay oldu. ilk birkaç hafta kaslarım zayıfladığından yürümede zorlandım. Şimdi kas sıkıntım yok ama aşiltendiniti sorunu yaşadığım bilek bölgesinde 20 dklık yürüyüşten sonra tekrar şişlik ve hafif ağrılar oluşuyor. Bu zamanla geçer mi?
  Pandemi süreci olduğu için fizik tedaviye gitmedim. Ev içerisinde ne yapmam gerekir?

  1. Merhabalar Nagehan Hanım, geçmiş olsun.
   Kademeli olarak ilerlenemsi gerekmektedir. Tedavi süreciniz size özel planlanmalı ve tedavinize başlatan hekime düzenli olarak kontrole gitmeniz gerekmektedir. Şişlik ve ağrının nedenini klinik muayenenizden sonra anlaşılabilir.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 10. İyi Günler Ben Futbolcuyum Yaklasik 25 30 Gün önce antremanda ters bilegimin üstune düstüm o anda şişme ve fazla ağri başladi buz tedavisi yaptim ama sonuç çok degismedi sadece şişini indirdim bu 30 günde ağrisi çok azalmadı şimdi ise topa vururken tendon ve bilek etrafinda fazla bir ağri var mr çekmedim sizce ne yapayım

  1. Merhabalar Muhammed Bey, geçmiş olsun.
   30 günlük bir süre boyunca ağrının geçmemesi ciddi bir rahatsızlık olduğunun göstergesidir. Özellikle akif spor yaşantınız olduğu için zaman kaybetmeden mutlaka ortopedi veya fizik tedavi bölümüne giderek muayene olmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 11. Topuğumun üstünde şişlik var ama yumuşak ve ağrımıyor nedeni bu olabilirmi (ağrımıyor ).

  1. Merhabalar Hamza Bey, geçmiş olsun.
   Belirtiler;
   Egzersiz ve koşmadan sonra, gittikçe kötüleşen ağrı,
   Sabahları aşil tendonu boyunca hissedilen ağrı ve sertlik
   Aşırı aktivite sonrasında tendonun tutunduğu bölgede ağrı ve hassasiyet artışı
   Aşil tendonunun topuk kemiğine bağlandığı yerin üzerindeki noktada sabah hassasiyeti
   Kasın kullanılmasıyla tendon ısınırken, genel olarak sertliğin azalması,
   Tendonda kalınlaşma ve şişlik
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 12. Merhaba, ben düzenli olarak basketbol oynuyorum fakat ısındıktan bir süre sonra iki aşil tendomumda da hafif bir ağrı hissediyorum. Bir süre yavaşlayıp daha sonra devam ettiğim zaman geçiyor ve bu ağrıyı hissetmiyorum. Spor dışında da zaman zaman otururken vs. hafif ağrılar hissediyorum fakat uzun soluklu olmuyor 5 maximum 10 dakika. Ne yapmalıyım?

  1. Merhabalar Kenan Bey, geçmiş olsun.
   Aşil tenditinize yönelik egzersiz programları planlanması gerekmektedir. Fizik tedavi ve ortopedi bölümüne başvurabilirsin.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 13. Merhaba, bir hafta önce üşütme nedeniyle ve malum yasaklardan dolayı evde bulduğum 500 ml cipro dan bir tane içme hatasında bulundum. Ve yaklaşık 2 saat sonra ayağımda bi şişkinlik hissettim ve ayak parmaklarımı topuğuma doğru gerdiğimde aşil tendonumda ufak bir boşluk gördüm. Ertesi gün bolca istirahat edip buz uyguladım ve sonra yakındaki polikliniğe gittim. Doktor muayene etti ve hiçbir sıkıntı olmadığını ve tek bir ilaçla böyle bir sorun olmayacağını söyledi. Ancak hala yürürken topuğumda ara ara cam batması gibi bir his yaşıyorum. Tendonumda yırtık olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Hastaneye de 1 hafta boyunca gitme imkanım yok bu süreçte neler yapabilirim?

  1. Merhabalar Deniz Bey, geçmiş olsun.
   Tendom yırıtğı belirtilerinde şişlik ve ağrı olur. Ayakta kuvvet kaybı vardır. Eli ile dokunduğunda tendon bölgesinde bir boşluk hissedilir. Yüzükoyun yatarak ayağın itmesi ile gerçekleştirilen test pozitiftir. İlk 72 saatten sonra eğer daha iyi hissediyorsanız ve ödem yoksa buz yerine sıcak tedaviye başlanılmalıdır.Tedavi sırasında bileği de içine alacak şekilde elastik bandaj sarılmalı. Ayakkabının topuğu yükseltilir. Koşma ve düzgün olmayan zeminde yürüme engellenir. Hafif yüksek topuk veya tabanlık kullanımı ağrıyı rahatlatabilir. En sağlıklı tedavi süreci için mutlaka fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurarak tanı konulmalıdır. Konulan tanının ardından bu alanda deneyimli fizyoterapistlerden hem tedavi sırasında hemde günlük hayatta nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmeniz gerekmektedir.

   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 14. hocam ben ankilozan spondilit hastasıyım tedavim devam ediyor 1 seneyi geçti önce topuğumun arkasında kemik çıkıntısı oldu ben para sardım biraz geri gitti ama ağrı hiç geçmedi topuk dikeni diye düşündüm ortppediye gittim 2 kere iğne yapıldı emar röntgen çekildi buz yaptım germe har eketi yaptım fastjel verdi uyguladım ama geçmiyor çok acıyor ne yapmak lazım tedavi için tpık jeli aldım özel ayakkabı terlik aldım ama hiç düzelme yok cevap verirseniz çok mutlu olurum şimdiden çok teşekkürler.Saygılarımla.

  1. Merhabalar Zerrin Hanım, geçmiş olsun.
   Öncelikle rahatsızlığınız ile alakalı tanının konması gerekmektedir. Topuk dikeniyse ona göre farklı bir rahatsızlık ise ona göre tedavi süreçleri planlanmalıdır. Gerekirse Romatoloji ve fizik tedavi hekimi ortaklaşa olarak bir tedavi süreci planlaması gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 15. Merhabalar sayın hocalarım. Ben 2 haftadır sabahları 1 saatlik yürüyüşe çıkıyorum. İlk hafta normal tempoda yürüyordum. Bu hafta ikinci haftam ve tempolu yürümeye başladım. Tempolu yürüyüşümün 4. gününde aşil tendonumda ağrı hissettim merdiven çıkarken inerken falan zorlandım ama yürüdükçe bu ağrı geçti. Bugün 5. günüm sabah ağrısı vardı yine yürüyüşe çıktıktan 15-20 dakika sonra ağrı şiddetlendi ve ara ara yoklamaya başladı 10 dakika geçtikten sonra bu ağrı dayanılmaz hal alınca eve döndüm. Şimdi naprosyn plus jel sürdüm buz tedavisi ve bandaj yaptım. Buz koyduktan sonra normal yürüyebiliyorum. Ama ufak ufakta ağrılar hâlâ mevcut. 2 haftaya geçer mi bu ağrı? Ve evde nasıl tedavi uygulamalıyım?

  1. Merhabalar Özgür Bey, geçmiş olsun.
   Uyguladığınız tedavilerde olumlu sonuç aldğınız için devam edebilirsiniz. Ağrıların nedenini öğrenmek için klinik muayeneniz gerekmektedir. Ağrılarınız zamanla artarsa mutlaka ortopedi veya fizik tedavi bölümüne görünmenizi öneririz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 16. Merhabalar. Haftada 4-5 gün ve günde 90-120 dk kadar koşuyorum. Koşarken Sağ ayak bileğimde tendon bölgesinde şiddetli bir ağrı hissediyorum. Spora biraz ara vermem gerekecek galiba, tedavi için ne önerisiniz. Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhabalar İmdat Bey, geçmiş olsun.
   Rahatsızlığın tam tanısı konulmadan sağlıklı bilgi aktarılamaz. İstirahat ile ağrılarınız geçmezse fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurmanızı öneririz. Rahatsızlığın kaynağı taptanarak size uygun bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 17. Temmuz 2015’te aşil kopma sonrası ameliyat oldum. Şu anda trafikte araç kullanırken ağrı ve şişlik oluşmaya başladı.
  Şu anda topuk tarafında ufak bir çıkıntı var. doktorum tendinite benziyor. aşilde bir şey yok dedi. MR çekildi bugün. Önerileriniz varsa memnun olurum.

  1. Merhabalar Mustafa Bey, geçmiş olsun.
   Sonucunuz ve klinik muayeneniz incelenilerek bir tanı konulması gerekmektedir. Konulan tanıya yönelik tedavi süreci planlanabilir. Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

   1. ilginiz için teşekür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir