Baker kisti nedir?

Baker kisti, dizin arka kısmında meydana gelen  başlangıçta ağrıya neden olmayan ama büyüdükçe ağrı ve kısıtlılık yapan içi eklem sıvısı ile dolu yumuşak bir kitledir. Yumuşak yapıya sahip olan baker kisti, dizin gerilmesi ve bükülmesi gibi fiziksel aktiviteler sırasında keskin bir ağrıya neden olur. Baker kisti, erkeklere kıyasla kadınlarda daha sık görülmektedir ve 40 yaş üstünde sıklığı artmaktadır.

Baker kisti neden olur?

Diz eklemindeki kireçlenmeler ve travmalar sonrasında sinovyanın ürettiği aşırı eklem sıvısı dizin arkasında bir kese içinde birikir ve baker kisti oluşur.Baker Kiski 2

Baker kisti nasıl anlaşılır

Hareket anında keskin bir ağrıya neden olan baker kisti, bacağın tam uzatılması, gerilmesi veya bükülmesi durumunda kişiye rahatsızlık verir. Muayenede dizin arkasında şişlik olarak palpe edilir. Bazen kistin patlaması sonrasında bacakta aşırı şişlik ve ağrı olabilir. Bu durum derin ven trombozu ile karıştırılabilir. Eklem ultrasonografisi ve mr ile kesin tanı konabilir.

Baker Kisti Belirtileri Nelerdir?

 • Diz arkasında sertlik
 • Diz arkasında veya bacakta şişlik
 • Diz ağrısı
 • Katılık, sertlik

Baker Kisti Tedavisi

Genellikle uygun egzersiz ve fizik tedavi yöntemleri kist takip altına alınır ve kendiliğinden kaybolması beklenir. Zaman içinde kendiliğinden kaybolmuyorsa ilaç tedavisi uygulanır. Baker kisti tedavisinde uygulanan bir diğer tedavi yöntemi, aspirasyon yöntemidir. Bu yöntem ile kistin içindeki sıvı çıkartılır. Aspirasyon uygulaması ultrasyon yardımıyla yapılır. Son olarak ise ameliyat ile kistin ortadan kalkması sağlanır. Ancak baker kisti ameliyatı genellikle tercih edilmez. Baker kisti ameliyatı son çare olarak görülür ve defalarca boşaltılmış ancak sürekli tekrarlayan vakalarda tercih edilir.

Baker kisti ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

2 comments

 1. Merhaba dizimin arkasından şişlik var lelfler mi şişti yoksa Baker kist olabilir mi

  1. Merhabalar Ebru Hanım, geçmiş olsun.
   Orta veya şiddetli düzeyde ağrı, Katılık ,Hareket kısıtlılığı, Dizin arka kısmında şişlik gelişmesi
   Diz, baldır veya bilek bölgesinde kızarıklık gibi belirtiler bulunuyorsa hekime başvurmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.