Bel kayması nedir?

Bel kayması,  bel bölgesindeki bir omurun diğer omur üzerinde öne veya arkaya doğru kaymasını ifade eder ve tıp dilinde spondilolistezis olarak adlandırılır. Bel ağrısı nedeniyle doktora başvuranların %10’unda bel kayması tespit edilir.

Bel kayması nasıl oluşur?

Bel kayması, bel omurlarının doğuştan anormalliklerine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunun yanında, dejenerasyon yani omurga ve çevresindeki bağ dokularının yaşlanması sonucu meydana gelen yıpranma nedeniyle bel kayması görülebilir. Düşme, trafik kazaları gibi travmalara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Uygun olmayan sporlar ve zorlayıcı hareketler de bel kaymasının nedeni olabilir.

Bel kaymasının belirtileri nelerdir?

Bel kaymalarında en yaygın şikayet  bel ve kalça ağrılarıdır. Yürüme ile artan, durup dinlenme  ve öne eğilmeyle azalan bel ve  bacak ağrıları, uyuşukluklar olabilir. Yine bacaklarda kas gerginliği, güçsüzlük, kramplar ortaya çıkabilir.

Bel kayması nasıl teşhis edilir?

Bel kayması tanısı dikkatli bir fizik muayenenin yanında hemen her zaman direkt grafiler ile konur. Omurganın hareketi ile kaymanın artıp artmadığını saptamak için değişik pozisyonlarda filmler alınması gerekebilir. Kaymanın kemiklerdeki durumunu veya direkt grafilerde görülemeyecek stres kırıklarını tespit etmek için bilgisayarlı tomografiden yararlanılabilir. Ayrıca kaymanın derecesini ve sinirlere basının gösterilmesi için MR çekilmesi tedavide yol gösterici olabilir.

Bel kayması nasıl tedavi edilir?

Bel kaymalarının temel tedavisi konservatiftir (ameliyatsız tedavi). Ağrıyı ve kaymayı arttırıcı hareket kısıtlaması, kilo verme, ağrı kesici ilaçlar, korse kullanımı, fizik tedavi uygulamaları başlıca tedavi yöntemleridir. Olguların %10-15’i konservatif tedaviye cevap vermez ve cerrahi müdahale gerektirir. Kayma derecesi %50’nin üstünde olanlarda nörolojik kayıpların ilerlemesinin durdurulması, bel omurgasının stabil hale getirilmesi, omurga bütünlüğünün yeniden sağlanması için cerrahi tedavi gerekebilir.

Bel kayması ile sorunlarınızla ilgili bilgi almak için hemen bizi arayın. 444 76 86

39 comments

 1. DOKTOR BEY BENİM 2 AYDIR BELİMDE ÖZELLİKLE BELİMİN SAĞ TARAFIMDA AĞRILAR VARDI OTURUP KALKARKEN NAMAZ KILARKEN LAVABODA AĞRILAR DAHA FAZLA HİSSEDİLİYORDU.BACAKLARIMDA DA AĞRILAR ARTTI SON ONBEŞ YİRMİ GÜNDÜR .SANKİ ÇEKİLMELER OLUYORDU BACAKLARIMDA.MR ÇEKİLDİM.DOKTOR BELİMDE KAYMA OLDUĞUNU 1 .DERECEDE OLDUĞUNU SÖYLEDİ.YAŞIM 47 .FİZİK TEDAVİ DOKTORUNA GİTMEMİ FİZİK TEDAVİ ALMAMI SÖYLEDİ.FİZİK TEDEVİYLE GEÇERMİ.EGZERSİLER YÜZME GEÇİRİR Mİ.BU RAHATSIZLIKTAN TAMAMEN KURTULABİLİRMİYİM.KAMUDA ÇALIŞIYORUM.ÇOK DOSYA İNDİRİP KALDIRIYORUM.HASTALIĞIMI ARTTIRIR MI.TEŞEKKÜRLER .RAPORUDA GÖNDERİYORUM ONA GÖRE YAZARSANIZ SEVİNİRİM.Teknik : LOMBER SPİNAL MR TETKİKİ
  T1-T2 SE sagittal
  T2 FFE aksiyel

  Bulgular :

  Lomber lordoz düzleşmiştir.
  Vertebra korpus yükseklikleri ve dizilimleri doğaldır.
  L1-2 düzeyinde hidrasyon kaybına sekonder dejeneratif T2 intensite kayıpları izlenmektedir.
  L2-3 düzeyinde hidrasyon kaybına sekonder dejeneratif T2 intensite kayıpları mevcuttur.
  L3-4 düzeyinde hidrasyon kaybına sekonder dejeneratif T2 intensite kayıpları izlenmektedir.
  L4-5 düzeyinde hidrasyon kaybına sekonder dejeneratif T2 intensite kayıpları dikkati çekmektedir.
  L5-S1 düzeyinde hidrasyon kaybına sekonder dejeneratif T2 intensite kayıpları izlenmektedir.
  Aşikar disk herniasyonu ya da bası bulgusu saptanmamıştır.
  İnceleme alanına giren spinal kord ve konus medullaris intensitesi homojendir.
  Spinal kord L1 düzeyinde sonlanmaktadır.
  Paraspinal yumuşak dokular doğaldır.

  * Değerlendirme mevcut teknik olanaklar ve güncel tıbbi bilgiler doğrultusunda yapılmıştır. İncelemenin hastanın klinik, muayene, laboratuar ve varsa patoloji bulguları ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.

  Sonuç : Hastanın inceleme alanına giren kesitlerin değerlendirilmesinde yukarıda tanımlı bulgular

  Değerlendirme :44

  1. Merhabalar Emine Hanım, geçmiş olsun.
   Fizik tedaviden olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Fizik tedavinin ardından size ve rahatsızlığınıza özel gösterilen egzersizleri günlük yaşantınızda uyguladığınız taktir yaşam kalitenizi arttırarak rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz. Günlük hayatınızda aktif bir yaşantınız olduğu için tedaviyi ertelediğiniz taktirde ilerleyecektir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Bir sorum olucak belimde kayma var bel omurgaya bağlı aynı zamanda beynimde kist var (nöroepitelyal kist) omurilikle Bi alakası olabilir kistimin belimi iyi bir şekilde oturtacak birisi var belimi oturtugu an omurilik etkilenipte kiste bisey yapar mı yani bilemiyorum ikisinin Bi bağlantısı falan varmi

  1. Merhabalar Gamze Hanım, geçmiş olsun.
   Konuyla alakalı hekimlerin gözetiminde tedavi sürecinizi oluşturmanızı öneririz. Özellikle omuriliklere yapılan uygulamalar sonucunda sinirlere zarar verilebilir. Çok daha kötü sonuçlar oluşabilir. Mutlaka hekim kontrolünde ilerlemeniz gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 3. Merhabalar 29 yaşındayım. Benimde belimde L4-5 L5-S1 de iki fıtık ve kayma olduğunu söylediler. Bir yıl önce iki ay boyunca hiç ayağa kalkamadım.Kortizonlu iğneler, bazı ilaçlar ve fizik tedavi uygulandı. Bir süre rahatladım. Benim sürekli devam eden bir ağrım her zaman var ve onu ağrıdan saymıyorum ona alıştım. Fakat onun üzerinde ağrım olunca hayat kalitem sıfırlanıyor. Tam bir yıl oldu ve benim şuan yine çok fazla bir ağrım var. Ben geçici bir çözüm istemiyorum artık ve ameliyatta istemiyorum.( Çevremde ameliyat olan herkes neredeyse yatağa mahkum hale geldi) Genetik olarak tüm ailemde fıtık var (anne,baba, kardeş,dayı) ne yapmalıyım bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim iyi günler diliyorum.

  1. Merhabalar Meltem Hanım, geçmiş olsun.
   Sizlere özel olarak oluşturulacak fizik tedavi programları ve DRX 9000c cihazımızla olumlu sonuçlar alınabilir. Tedavi sonrasında günlük hayatta egzersizleri rutin haline getirirseniz hem fıtık rahatsızlığının hem de diğer bir çok rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 4. Merhaba yaklaşık 1 yıldır belimde hiç dinmeyen ağırı var geceleri bu ağrı yüzünden uyuyamıyorum belimde kayma teşhisi konuldu ama bı tedavi uygulanmadi ağrılarım her gün daha çok artıyor ve bacaklarıma vuruyor bu ağrı neler yapmalıyım

  1. Merhabalar Merve Hanım, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi bölümüne başvurabilirsiniz. Uygun egzersizler, fizik tedavi uygulamaları, ilaç, enjeksiyon yöntemleri, tamamlayıcı tedavilerden destek alınabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

  2. Merhaba Merve hanım yaşınız kaç acaba

 5. Merhabalar 37 yasindayim yaklasik 2 haftadir sol kolumun dirsek kisminda gecmyen bir agrim var bardak veya ekmek tutmakta zorlaniyorum sebebi nedir ne yapmaliyim birde bel agrisi kalcama vuruyor tedavisi nedir nelere dikkat etmeliyim tesekkurler

  1. Merhabalar Oğuzhan Bey, geçmiş olsun.
   Öncelikle fiziki muayene olmanızı öneririz. Konulan tanıya yönelik hem tedavi süreci planlanabilir hem de günlük yaşantınız hakkında tavsiyeler aktarılabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 6. Hocam merhaba,
  Ben annem için sormak istiyorum. 1999 yılında başlayan nörapati hastalığı var. 99 yılından itibaren hangi doktora gittiysek hiçbir tedavisi yok dediler. Ve şuanda biz olmadan yürüyemiyor. Önce ayaklarında ki kaslar eridi şimdi ellerine vurdu. Ama hissiyat var . Bel için ise kimi doktor kireçlenme kimi bel kayması ya da fıtık dediler ama hiçbir tedavi verilmedi. En son İstanbul da bir doktora gitmiştik bel kayması dedi ve ameliyat olması gerekli bunun için de 4 yıl önce 45.000 TL istediği için yaptıramadık. Tabi sürekli bir arayış içindeyiz doğru yer konusunda. Bu arada son 5 yıldır diyaliz hastası annem.
  Konu ile ilgili sizden bilgi rica ediyorum.

  1. Merhabalar Hande Hanım geçmiş olsun.
   Norölojik ve ortopedik rahatsızlıklara yönelik tedavi süreçleri oluşturabilmekteyiz. Öncelikle hastamızı muayene etmemiz gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 7. Dolap iterken aniden kalça üzerine düştüm kramp girdi gibi bir ağrı saplandı hareket ettikçe daha çok ağrıyor sanırım kayma oldu ne tür bir tedavi verirler kaymışsa düzeltebilirler mi hocam

  1. Merhabalar Şeyma Hanım, geçmiş olsun.
   Öncelikle travmanın sonuçları incelenmeli, fiziki durumunuz göz önüne alınarak konulan tanıya yönelik tedavi süreci planlanabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 8. Hocam merhaba,
  Yaklaşık 4 sene önce kasa kaldırdığım esnada belde ağrı oluştu doktora gittim MR çekildim hafif bel kayması dendi fizik tedavi ićin 3 hareket verildi evde yapmam için ara ara yapıyorum bir faydasını görmedim şuan sırtımda sol kısmında sadece bir noktada ağrı ve yanma oluyor .
  Doktor bana yaşımdan dolayı(32) ilerleme olmaz dedi ama ilerleme olduğunu düşünüyorum.

  1. Merhabalar Hüseyin Bey, geçmiş olsun.
   Ağrılarınız devam ediyorsa mutlaka kontrole gitmeniz gerekmektedir. Fizik tedavi veya ortepedi hekiminin muayenesinden sonra sağlıklı bilgi aktarılabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

   1. Bel kayma ameliyatı riski nedir ?

    1. Merhabalar Azra Hanım, geçmiş olsun.
     Bu durum rahatsızlığınızın durumuna, fiziki durumunuza, operasyonun boyutuna göre değişim göstermektedir.
     Ayrıntılı muayeneniz sonucunda cerrahi operasyonu yapacak hekim sağlıklı bilgiyi aktarabilir.

 9. Merhaba hocam motosiklet kazası geçirdim doktora gittim belkay ması dedi ilac verdi kullandım ama hala arıyo ve genellikle otururken yatarken arıyor. 1.85 boyun dayım 75 kiloyum gün de 10.000 bine yaklaşık yürüş yapıyorum neyap malıyım hocam

  1. Merhabalar Mehmet Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi hekimi tarafından muayene olarak bir tedavi süreci oluşturmanız gerekmektedir. Özellikle travma sonucu oluştuğu için size özel bir program planlanmalıdır.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 10. Hocam merhaba ,
  Günlerdir kalçamın sağ ve sol loplarında aşırı bir ağrı hissediyordum ve çevreme belirtiyordum. Su işi yapıyorum ve bugün sevkiyatta damanacayı kaldırdığımda tam kuyruk sokumumun bitiminde çok şiddetli ağrıyla beraber bacaklarımda resmen güçsüzlük ve yürütmeyecek kadar bir ağrı meydana geldi. Şuan hala aynı durumdayım . Bacaklarım güçten çekilmiş gibi üzerine bastığım an dışarıdan pek görünmeyen ama hissettiğim bir titreme ve güçsüzlük mevcut . Kuyruk sokumumun tam bitiminde ise şiddetli bir ağrı. Ne olmuş olabilir. Çok fazla korkutucu bir durumun içerisinde miyim?

  1. Merhabalar Okan Bey, geçmiş olsun.
   Uzun süre hareketsiz oturma, ağır yük kaldırmaktan ileri gelen zedelenmelerden başka, zorlu fiziksel aktiviteler – egzersizler, alışılmışın dışında fiziki zorlama, doğum anomalileri, eklem iltihapları, düşme – çarpma, kemik hastalıkları, dolaşım bozuklukları da kuyruk sokumu ağrısına neden olabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 11. Hocam merhaba oglum prosyonel sporcu belinde kayma olduğunu söyledi doktor sporu bırakmasını söyledi ne yapmalıyız

  1. Merhabalar Meral Hanım, geçmiş olsun.
   Farklı fizik tedavi hekimlerine veya ortopedi hekimlerine başvurarak tedavi süreçleri planlayabilirsiniz. Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 12. Merhaba, ben 21 yaşındayım. Belimde sık olmayan aralıklarla tutulup, 1-2 gün omurgamda yamukluk oluyordu. Dinlenince geçiyordu. En son 1 buçuk ay önce belim tutuldu ve o zamandan beri üst vücudumda bir yamukluk var. Özellikle ağrılarım nüksettiğinde yamukluk çok belirgin. Ağrılarım azaldığında da biraz yamukluk var. Bel bölgesinden bir yamukluk olduğunu hissediyorum. 21 yaşında böyle bir şey yaşadığım için çok korkuyorum ve ameliyatsız geçemeyeceği konusunda kaygılar yaşıyorum. Son zamanlarda sık sık sızlıyor, sinirlerin sıkıştığını hissediyorum. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum. İyi günler.

  1. Merhabalar Taha Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayeneniz sonucunda size uygun ameliyatsız tedavi süreçleri planlayabiliriz. Öncelikle rahatsızlığın tanısı ve ardından neden olan sebepler incelenmelidir. Fiziki özellikleriniz ve rahatsızlığınızın seviyesine göre bir tedavi süreci planlamalıdır.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 13. Merhabalar annem 60 yaşında kemik erimesi ve iltihaplı romatizma var 10 senedir ilaç ve iğne tedavisi görüyor Beli gittikçe iki büklüm oldu Doktorlar bel kaymasının olduğunu söylediler sağ kalçadan çok fazla kasıyor yürümekte çok zorlanıyor doktor iğne yazdı faydası olmadı ameliyat dediler eskiden daha da kötü olacağından korkuyoruz sizden bilgi almak istiyorum

  1. Merhabalar Selda Hanım geçmiş olsun.
   İleri seviyelerdeki omurga problemleri için cerrahi operasyon gerekebilir. Fizik tedavi gibi bir çok yöntem de uygun olabilir. En sağlıklı bilgi için muayene olmanız gerekmektedir. Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 14. Korse atletin üstünemi cıplak vucudami takilir

  1. Merhabalar Kerim Bey, geçmiş olsun.
   Korse, kişinin vücuduna dışarıdan uygulanan ve belli bir şekli olabilmesi için elastik liflerden örülmüş bir çeşit kılıf anlamına gelir. Korse kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bunların daima gün içinde doktorlarca önerilen sürelerle; ve yine doktorlarca önerilen süre boyunca kullanılmasıdır. Vücudun üstüne uygulanmaktadır.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 15. Merhaba
  Dün uzun saatler bilgisayar başında ters pozisyonda oturduM ve gece bel ağrısında uyuyamadım.
  Başta belirli bir yerde değilde belimden kuyruk sokumuna kadar bir ağrı vardı . Şuan belimde omuriliğimin yan tarafında rahatsız eden , yürüyüş yaptıkça azalan ama oturunca artan bir ağrı var disk kayması ya da fıtık olabilir mi ?

  1. Merhabalar Emre Bey, geçmiş olsun.

   Oturma pozisyonu bel omurgasının taşıdığı yükü doğrudan etkileyen bir durumdur. Uygun olmayan pozisyon erken dönemde kas ve bağlarda zorlanmaya zamanla fıtıklara neden olabilir. Mevcut ağrınız kaslardaki zorlanmaya bağlı olabileceği gibi bel fıstığının ilk bulgusu da olabilir. Bunun ayrımı muayene ve gerekirse mr gibi görüntüleme yöntemleriyle yapılabilir.

   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 16. Merhaba hocam ben 13 gündür yatıyorum ilk 5 gün hiç kalkamadim dizlerimin üstünede surundum sol bacagim kalcamdan aşa çok ağrıyor du sürünürken bile acıya dayanamiyordum iğne ilaç kullandım şimdi ağrım o kadar değil 3 ayrı doktora gittim hepside ameliyat dedi bende korkuyorum felç olurum yada ameliyat sonrası eski sagligima kavusamam diye siz ne önerirsiniz bende bel kayması fitık var dediler iki disk arasındaki doku gitmiş dediler

  1. Merhabalar Emine Hanım, geçmiş olsun.
   3 ayrı doktorda ameliyat dediyse ileri seviyelerdeki omurga programleri için cerrahi operasyon gerekebilir. En sağlık bilgi için muayene olmanız gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 17. İyi günler özel sağlık sigortalarıyla anlaşmanız var mı?(Acıbadem Sigorta)

  1. Merhabalar Adem Bey, geçmiş olsun.
   Acıbadem sigorta ile tüm kurularımızda anlaşmamız bulunmaktadır. Sadece İstanbul Fulya Kliniğimizde Acıbadem Genel Sigorta ile anlaşmamız bulunmaktadır.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 18. Merhabalar Özge Hanım, geçmiş olsun.
  Proloterapi, manuel tedavi yöntemleri, fizik tedavi gibi bir çok yöntem uygun olabilir.
  Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 19. Merhaba
  80 yaşında bir babaannem var. Birkaç senedir bel kayması şikayeti var aynı zamanda bel fıtığıda var. Yaşından dolayı ameliyat önermediler. Ne yaptıysak ne ilaç kullandıysa ağrısı dinmiyor. Ne önerirsiniz? Aynı zamanda muayene ücretlerinizi vs. öğrenebilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.