Bel kayması nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
WhatsApp

Bel kayması nedir?

Bel kayması,  bel bölgesindeki bir omurun diğer omur üzerinde öne veya arkaya doğru kaymasını ifade eder ve tıp dilinde spondilolistezis olarak adlandırılır. Bel ağrısı nedeniyle doktora başvuranların %10’unda bel kayması tespit edilir.

Bel kayması nasıl oluşur?

Bel kayması, bel omurlarının doğuştan anormalliklerine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunun yanında, dejenerasyon yani omurga ve çevresindeki bağ dokularının yaşlanması sonucu meydana gelen yıpranma nedeniyle bel kayması görülebilir. Düşme, trafik kazaları gibi travmalara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Uygun olmayan sporlar ve zorlayıcı hareketler de bel kaymasının nedeni olabilir.

Bel kaymasının belirtileri nelerdir?

Bel kaymalarında en yaygın şikayet  bel ve kalça ağrılarıdır. Yürüme ile artan, durup dinlenme  ve öne eğilmeyle azalan bel ve  bacak ağrıları, uyuşukluklar olabilir. Yine bacaklarda kas gerginliği, güçsüzlük, kramplar ortaya çıkabilir.

Bel kayması nasıl teşhis edilir?

Bel kayması tanısı dikkatli bir fizik muayenenin yanında hemen her zaman direkt grafiler ile konur. Omurganın hareketi ile kaymanın artıp artmadığını saptamak için değişik pozisyonlarda filmler alınması gerekebilir. Kaymanın kemiklerdeki durumunu veya direkt grafilerde görülemeyecek stres kırıklarını tespit etmek için bilgisayarlı tomografiden yararlanılabilir. Ayrıca kaymanın derecesini ve sinirlere basının gösterilmesi için MR çekilmesi tedavide yol gösterici olabilir.

Bel kayması nasıl tedavi edilir?

Bel kaymalarının temel tedavisi konservatiftir (ameliyatsız tedavi). Ağrıyı ve kaymayı arttırıcı hareket kısıtlaması, kilo verme, ağrı kesici ilaçlar, korse kullanımı, fizik tedavi uygulamaları başlıca tedavi yöntemleridir. Olguların %10-15’i konservatif tedaviye cevap vermez ve cerrahi müdahale gerektirir. Kayma derecesi %50’nin üstünde olanlarda nörolojik kayıpların ilerlemesinin durdurulması, bel omurgasının stabil hale getirilmesi, omurga bütünlüğünün yeniden sağlanması için cerrahi tedavi gerekebilir.

Bel kayması ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

9 comments

 1. Merhaba
  80 yaşında bir babaannem var. Birkaç senedir bel kayması şikayeti var aynı zamanda bel fıtığıda var. Yaşından dolayı ameliyat önermediler. Ne yaptıysak ne ilaç kullandıysa ağrısı dinmiyor. Ne önerirsiniz? Aynı zamanda muayene ücretlerinizi vs. öğrenebilir miyim?

 2. Merhabalar Özge Hanım, geçmiş olsun.
  Proloterapi, manuel tedavi yöntemleri, fizik tedavi gibi bir çok yöntem uygun olabilir.
  Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 3. İyi günler özel sağlık sigortalarıyla anlaşmanız var mı?(Acıbadem Sigorta)

  1. Merhabalar Adem Bey, geçmiş olsun.
   Acıbadem sigorta ile tüm kurularımızda anlaşmamız bulunmaktadır. Sadece İstanbul Fulya Kliniğimizde Acıbadem Genel Sigorta ile anlaşmamız bulunmaktadır.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 4. Merhaba hocam ben 13 gündür yatıyorum ilk 5 gün hiç kalkamadim dizlerimin üstünede surundum sol bacagim kalcamdan aşa çok ağrıyor du sürünürken bile acıya dayanamiyordum iğne ilaç kullandım şimdi ağrım o kadar değil 3 ayrı doktora gittim hepside ameliyat dedi bende korkuyorum felç olurum yada ameliyat sonrası eski sagligima kavusamam diye siz ne önerirsiniz bende bel kayması fitık var dediler iki disk arasındaki doku gitmiş dediler

  1. Merhabalar Emine Hanım, geçmiş olsun.
   3 ayrı doktorda ameliyat dediyse ileri seviyelerdeki omurga programleri için cerrahi operasyon gerekebilir. En sağlık bilgi için muayene olmanız gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 5. Merhaba
  Dün uzun saatler bilgisayar başında ters pozisyonda oturduM ve gece bel ağrısında uyuyamadım.
  Başta belirli bir yerde değilde belimden kuyruk sokumuna kadar bir ağrı vardı . Şuan belimde omuriliğimin yan tarafında rahatsız eden , yürüyüş yaptıkça azalan ama oturunca artan bir ağrı var disk kayması ya da fıtık olabilir mi ?

  1. Merhabalar Emre Bey, geçmiş olsun.

   Oturma pozisyonu bel omurgasının taşıdığı yükü doğrudan etkileyen bir durumdur. Uygun olmayan pozisyon erken dönemde kas ve bağlarda zorlanmaya zamanla fıtıklara neden olabilir. Mevcut ağrınız kaslardaki zorlanmaya bağlı olabileceği gibi bel fıstığının ilk bulgusu da olabilir. Bunun ayrımı muayene ve gerekirse mr gibi görüntüleme yöntemleriyle yapılabilir.

   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 6. Korse atletin üstünemi cıplak vucudami takilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir