Romatem
444 76 86 SİZİ ARAYALIM WhatsApp Hasta İletişim 0 549 204 60 53

E-RANDEVU OLUŞTUR

WhatsApp

Boyun Ağrısı

Boyun, baş ile vücut arasındaki bağlantıyı sağlar. Başımızı destekler ve dengeli pozisyonda tutar. Başın birçok yöne rahat hareket etmesini sağlar. Kafadan gövdeye geçen büyük damarları, omuriliği, kola giden sinirleri korumakla görevlidir. Boyun, vücuttaki en karmaşık eklem yapısına sahiptir ve omurganın en hareketli parçasıdır Bu nedenlere akut ya da mesleksel travmalara açıktır.

boyun ağrısıBoyun ağrısı çok yaygın görülen bir sağlık sorununu oluşturmakta ve her cins ve yaşta insanda görülebilmektedir. Çevremizdeki her 3 kişiden biri hayatı boyunca en az bir kez boyun ağrısı çektiğini anımsar. Büyük çoğunluğu hafif şiddette ve geçici özelliktedir. Nadiren çok ağrılı, hatta özürlülüğe neden olacak kadar ağır da olabilir. Günümüzde özellikle masa başında çalışanlarda, bilgisayar kullananlarda boyun ağrısı yaygındır. Boyun ağrısı görülme sıklığı yaşın ilerlemesiyle birlikte artar. Günlük yaşamdaki gerilimler ve iş stresi boyun ağrısını arttırır. Boyun ağrısıyla birlikte sırt-omuz ağrısı, ellerde uyuşma, baş dönmesi, dengesizlik ve baş ağrısı görülebilir. Boyun problemleri bir kazadan sonra aniden de ortaya çıkabilir.

Boyun Ağrısının Nedenleri

 1. boyun ağrısının tedavisiBoyun ağrısı omurganın kemik ve eklem yapılarından köken alabileceği gibi kas, bağlar ve sinirler gibi yumuşak dokulardan da kaynaklanabilir.
 2. En sık boyun ağrısı nedenini yumuşak doku zorlanmaları oluşturur.
 3. Diğer boyun ağrısı sebepleri: Kas ve Bağ Zedelenmeleri, Travmalar, Osteoartrit (Kireçlenme), Boyun Fıtığı (Disk Hernisi), Romatizmal Hastalıklar (Romatoid artrit, ankilozan spondilit gibi hastalıklar), Omurga Kanalında Daralma, Psikolojik Faktörler, kötü duruş, çok yumuşak bir yatak ve yastığın kalınlığının uygun olmaması, Miyofasiyal Ağrı Sendromu adı verilen boyun ve sırt kaslarında duyarlı noktalarla kendini gösteren yumuşak doku kaynaklı ağrılar,  Boyun tümörleri, omurilik tümörleri, kemik enfeksiyonları (tüberküloz, bruselloz) da boyun ve kol ağrısı nedeni olabilir.
 4. Omuz ekleminden kaynaklanan ağrılar boyun ve kol ağrılarını taklit edebilir.
 5. Yemek borusu, nefes borusu, tiroid ve akciğer hastalıklarında da nadiren ağrı boyun bölgesinde hissedilebilir.

Boyun Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

Ağrılı ve tutuk bir boyun, hiçbir özel tedavi yapılmasa da birkaç gün - birkaç hafta içinde daha iyi hale gelebilir. Genellikle gereken tek şey mümkün olduğunca rahat bir pozisyon sağlamaktır. Boyun ağrısı şiddetli olduğunda ve uzun sürdüğünde ise aşağıdaki tedavi yöntemleri kullanılabilmektedir.

İlaç Tedavisi

Ağrılı dönemde, basit ağrı kesiciler, antiromatizmal ilaçlar ve kas gevşeticiler sıklıkla kullanılmaktadır.

 İlaç Dışı Tedaviler

 Sıcak uygulama ve masaj kasları gevşetip, ağrıyı rahatlatıcı bir etki  yaratabilir. Fizik tedavi ajanları (elektrik akımları, ısıtıcı ajanlar, traksiyon  gibi) tedavide kullanılabilir. Boyunluk kullanılması da, boyun hareketlerini kısıtlayarak, eklem ve kasların dinlendirilmesine ve ağrının hafifletilmesine  yardımcı olur. Ağrılı noktalara ağrı kesici enjeksiyonlar yumuşak doku  kaynaklı ağrılarda (özellikle miyofasiyal ağrıda) etkili olabilir. Bu tedavilere  ek olarak akut ağrının ve kas spazmının çözülmesinde HİL TERAPİ yani  yüksek yoğunluklu lazer uygulamaları etkilidir. Ek olarak Spinal  Dekompresyon Sistemi ile (Drx) ameliyatsız boyun futuklarını küçültmek ve ağrıyı azaltmak mümkün olabilmektedir.

Egzersizler

Boyun için önerilen egzersizler tam hareket açıklığının korunmasını sağlar ve kasların gücünü artırır. Ağrı geçtikten sonra boyunda kalabilen tutukluluk şikayetinin tedavisinde çok yardımcı olmaktadır. Yüzmek, bisiklete binmek, yürümek gibi yumuşak boyun hareketlerini içeren spor faaliyetleri de yararlıdır. Ancak tenis gibi ani boyun hareketlerini içeren sporlar şikayetlerde bir alevlenmeye neden olabilir. Genel olarak ağrının izin verdiğinden daha fazla boyun hareket ettirilmemelidir.

Cerrahi Tedavi

boyun ağrısı önerileriBoyunla ilgili aşağıda belirtilen sorunlarda cerrahi tedavi (ameliyat) gerekmektedir.

 • Omurgada tümörü veya abse olması
 • İlerleyici kas gücü, his ve refleks kaybı olacak şekilde omuriliğe bası yapan boyun fıtığı olması
 • Tedaviye rağmen şikayetleri sürmesi
 • Omurga kırığı ve omurga kayması olması
 • Ciddi omurilik ve sinir basısı olanlara

Boyun ağrısı olanlara faydalı öneriler

 1. Asla ağır cisimleri kaldırmayın, çekmeyin ve itmeyin. Taşıyacağınız yükleri eşit olarak her iki elinize bölün.
 2. Başınızla yük taşımayın. Baş seviyesinin yukarısına doğru yük kaldırmayın.
 3. Boynunuzu sürekli öne eğik veya aynı pozisyonda sabit tutmayın.
 4. Telefonu konuşurken boyun-omuz arasına sıkıştırmayın.
 5. Otururken sırtınızı düz tutun ve yaslanın.
 6. Gerekirse boyun kıvrımınıza uyan boyun yastığı ile boynunuzu takviye edin.
 7. Yatak dışında boyununuz düşercesine uyuya kalmayın.
 8. Aşırı yüksek yastık kullanmayın.
 9. Çalışma şartlarınızı ve koşullarınızı iyi düzenleyin.
 10. Özellikle bilgisayar ve masa başında 30 dakikada bir pozisyon değiştirin.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın
WhatsApp İletişim
Yorumlar
Yorum Yapın
6 + 2

İLİŞKİLİ DİĞER MAKALELER

Konu ile alakalı diğer bilgiler makalelere göz atarak bilgilendirmeleri okuyabilirsiniz.

Enjeksiyonlar

Enjeksiyonlar

Enjeksiyonlar, belirli ilaçları ağız yoluyla kullanmak yerine doğrudan sorunlu bölgeye (eklem içi ve omuz gibi) uygulamak amacıyla yapılan tedavi yöntemidir.

Detaylı Bilgi
Bel ve Boyun Fıtığı, Siyatalji

Bel ve Boyun Fıtığı, Siyatalji

Bel fıtığı ve boyun fıtığı hastalarında kullanılan, Spinal Dekompresyon Sistemi başarı oranı yüksek olan, fıtığı geçirebilen ameliyatsız bir tedavi yöntemidir.

Detaylı Bilgi
Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk dikeni tedavisinde son teknoloji sistemler Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri'nde kullanılmakta bu belirtilerin tedavisi sağlanmaktadır.

Detaylı Bilgi
444 76 86 iletisim@romatem.com