Kanal Daralması Nedir?

Bel omurgası; omur adı verilen 5 adet kemiğin üstüste diziliminden oluşur, Bu kemikler spinal kanal dediğimiz ve içinden omuriliğin geçtiği kanalı çevreler . Omurgamızı oluşturan  omurlar arasında hareket etmeyi sağlayan ve üst seviyelerden gelen yükü emerek düzgün bir şekilde alt seviyelere iletilmesini sağlayan disk denen yastıkçıklar ve omurları birbirine bağlayan eklemler ve çok sağlam ligamanlar bulunur.  Ilerleyen yaşla beraber  diskler esnekliğini  kaybeder, ligamanlar ve eklemler kalınlaşır, kemik yapılar daha kaba hale gelebilir. Tüm bu değişiklikler  omurilik kanalının daralmasına ve içinden geçen omurilik ve sinirlerin bası altında kalıp normal görevini yapmasına engel olur. Omurganın en önemli görevi içinde seyreden omuriliği ve omurilikten çıkan sinirleri korumaktır, aynı zamanda gövde hareketlerinin yapılmasına ve kaburgalar için bir bağlantı noktası oluşturur

Kanal Daralması Belirtileri Nelerdir?

Dar kanal hastalarının en önemli şikayeti ağrıdır, bel bölgesinden  bacaklara yayılan ağrı , karıncalanma ve uyuşma kramp gibi şikayetleri ile his kaybı da olabilir,.hastalık çok ilerlemişse kuvvet kaybı ile yürüme bozukluğu  olabilir . Hastaların en tipik kliniği ; nörojenik kladikasyo dediğimiz biraz yol yürüdükten sonra uyuşma ve karıncalanma olması  bacaklarda kuvvetsizlik ile beraber  adım atamayacak duruma gelmesi ve bu şikayetlerin oturmakla veya öne doğru eğilmekle azalıyor olması,

Hastalığın en ileri aşamalarında, idrar ve gaita kaçırma, cinsel fonksiyon bozukluğu, bacaklarda  kuvvetsizlik ,  his kaybı ve  uyuşma  gibi bulguları olan kauda equina sendromu dediğimiz tablo meydana gelebilir. Bu  acil  ameliyat gerektiren bir tablodur.

Kanal Daralması Tanısı Nasıl Konur?

Detaylı bir fizik muayene  ve iyi alınmış bir hastalık hikayesi sonrasında tanı büyük oranda konabilir. Tanıyı kesinleştirmek ve tedaviyi planlamak için hastaya düz veya öne ve arkaya eğilme grafileri , spinal kanaldaki darlık ve omurilik basısını son derece detaylı gösteren manyetik rezonans görüntüleme (MRG),  Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve lomber miyelogram gibi tetkikler yapılabilir.

Kanal Daralması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lomber dar kanal tanısı kondukttan sonra ameliyat endikasyonu yoksa  öncelikle cerrahi dışı tedaviler başlanmalıdır. Lomber  dar kanal tedavisinde ilk aşama ilaç tedavisi, günlük yaşam aktiviteleri eğitimi    ve uygun egzersizlerdir. Ağrının durumuna göre çeşitli fizik tedavi uygulamaları yapılır. Bu tedavilere cevap alınamıyorsa spinal enjeksiyonlar veya bloklar yapılabilir . Ameliyatsız tedavi yöntemleri ile başarı sağlanamıyor ve ilerleyici his ve kuvvet kaybı ortaya çıkıyorsa cerrahi tedavi düşünülmelidir. Ameliyattan sonra fizik tedavi ve rehabilitasyon programı hastaya göre tekrar düzenlenip devam edilemelidir.

Kanal daralması ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

15 comments

 1. L3-4 düzeyinde her iki lateral resesi daraltan tekal kese temasının mevcut olduğu diffuz diskal taşma izlenmektedir…

  L4-5 düzeyinde her iki lateral resesi solda daha belirgin daraltıp Solda noral forameni daraltan
  tekal kese temasının mevcut olduğu diffuz
  diskal taşma izlenmektedir…
  Kanal daralması başlangıcı kendiliğinden duzelirmi doktor bey

  1. Merhabalar Kerim Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedaviden olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Merhaba Yaşim 34 mr sonucumu omirlik yolu darligi 2 adet fitik oldugu soylendi fiziki gyc ve his kaybim yok fakat mr goruntulerimin kotu oldugu amliyat olmam gerektigi soylendi, sag ayagimda bazen hafif uyusma ve sag kalca kisminda hafif agri ve uzun sure ayakta kaldigomda oturdugumda belirli bir sure belimi bukmekte zorlaniyorum.Bu konuda tavsiyenizi almak istiyorum simdiden tesekkurler

  1. Merhabalar Celal Bey, geçmiş olsun.
   Sadece MR sonucuna bakarak tedavi süreci oluşturmak doğru olmaz. Klinik bulgular önemlidir. His kaybı, idrar tuttamam gibi problemler veya ağır ağrılarınız yoksa fizik tedaviye başvurmanızı öneririz. Ameliyatsız tedavi imkanları sizin için uygun olabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 3. Merhabalar Nuray Hanım, geçmiş olsun.
  Omurlar arası disklerin yıpranma bulunmak.Muhtemelen dar omurilik kanalı,kireçlenme ve fıtık mevcut. Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 4. Merhabalar hocam, her iki bacağımda sürekli ağrı, hafif şişlik, sertlik, karın ve kasıklarda da aynı şekilde ağrı ve şişlik Mevcut. Defalarca ortopedi ve fizik tedavi bölümlerine gözükmeme rağmen bir şey yok denildi, yazılan hiçbir ilaçtan fayda göremedim. Kalçamda da ağrı var, otururken uzanırken vs ağrılarım oluyor, ayakta dururken düşecekmişim gibi oluyorum, bacaklarım tutmuyor, güçsüzlük var ,son zamanlarda da her gün baş ağrılarım mevcut, gözlerde de ağrı var, hangi bölüme gözükmemi ve nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz? Online danışmanlık ücreti hakkında da bilgi almak istiyorum. Şimdide teşekkürler.

  1. Merhabalar Sultan Hanım, geçmiş olsun.
   https://romatem.com/online-danismanlik adresimizdeki formu doldurabilirseniz en kısa sürede sizlere dönüş sağlayabiliriz. Ayrıntılı hastalık hikayeniz ve sonuçlarınız ile rahatsızlığınız hakkında ön bilgi aktarılabilir.

   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir.

 5. Merhaba hocam eşimde kanal daralması var bu nedenle kalçalarında aşırı derecede ağrı olmaktadır bunun için tavsiye edebileceğiniz bir tedavi süreci varmı emar sonuçlarımız var ilginize teşekkürler

  1. Merhabalar Recep Bey, geçmiş olsun.
   Hastamızın raporları, kısaca hastalık hikayesi (ad,soyad,yaş,durumu v.b.) ve hizmet almayı düşündüğünüz ili 0535 490 94 59 whatsapp hattımıza iletebilirseniz en kısa sürede hekimimize ileterek sizlere dönüş sağlayabiliriz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 6. Merhabalar hocam, 1 seneye yakındır ki her iki bacağımda şişlik, sertlik ve sürekli ağrı mevcut. Kalçamda da ağrı mevcut, öyle ki uzanırken, otururken popo ve kalçada sürekli ağrı var, her iki diz için çektirdiğim MR da bir sorun bulunamadı, kullandığım hiçbir ilaçtan fayda görmedim, yürümekte sorun yaşıyorum, aynı şekilde yürüme bozukluğu var,belden kaynaklanan bir şey olabilir mi? Ne yapmamı tavsiye ederseniz, şimdiden teşekkürler.

  1. Merhabalar Sultan Hanım, geçmiş olsun.
   Öncelikle tanı konulması gerekmektedir. Size en yakın fizik tedavi veya ortopedi bölümüne görünmenizi öneririz. Ödem oluşmuş olabilir, romatolojik bir rahatsızlık olabilir en sağlıklı tedavi süreci için muayene olmanız gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik faydalanabilirsiniz.

 7. Merhabalar hocam, 1 seneye yakındır her iki bacağımda, belden ayak parmaklarıma kadar ağrı, sertlik, hafif şişlik mevcut. ( her iki diz arkasında da şişlik var) Defalarca hastaneye gitmeme, dizler için MR çektirmeme rağmen sorun bulunamadı, bir sürü ilaç kullandım, fizik tedaviye gittim 10 seans ama hiçbir faydasını görmedim. Yürümekte, ayakta durmakta zorluk çekiyorum, dışarı bile çıkmak istemiyorum, bu durum ruh halimi de fazlasıyla olumsuz etkiledi. Dahiliyelik bir durum olabilir mi, gözükmemi tavsiye eder misiniz? Veya sorun neyden kaynaklı olabilir, bir sürü ilaç kullanıp fayda görememekten yoruldum artık. Tavsiyeleriniz nelerdir? Teşekkürler.

  1. Merhabalar Sultan Hanım, fiziksel muayene etmek ve elinizdeki mr sonuçları ile Fizik tedavi uzmanı tarafından değerlendirmek gerekir. Dolaşım problemi de olabilir o nedenle kalp ve damar cerrahisinin de değerlendirmesini öneririm. Geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik faydalanabilirsiniz.

 8. Merhaba hocam, benim l4 l5 arsinda. Ve l5 S1aradinda iki adet bel fitigim var. Şikayetim tamamen sağ ayağından 15dk civarında ayakta kalınca sag kalça kökünden ve sağağından adım atamayacak hale geliyorum bir yere oturum 5 10dk dinlenince hiç bir ağrım yokmuş gibi. Devam edebiliyorum fakat 15 20dk sonra yine sağ kalçanın kökü adım atmama dahi izin vermiyor bu durum sürekli böyle devam ediyor. Harici zamanlarda çok aynı şekilde sabit kalınca ağrı oluyor ama azıcık hareket edince açılıyor. Mr gorunlerim mevcut. Topuk ve parmak uçlarında yuruyebiliyorum. Fizik tedaviye gittim ama düzelmesi. Belli egzersiz verdiler .
  Sizin oneriniz nedir

  1. Merhabalar Kerin Bey, geçmiş olsın. MR görüntülerinizi bizlere 4447686 numarasından veya ücretsiz online danışmanlık ( https://romatem.com/online-danismanlik ) hizmetinden bizlere iletebilirsiniz. MR görüntülerinizi kontrol ederek ön muayenenizi gerçekleştirebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.