Romatem
444 76 86 SİZİ ARAYALIM WhatsApp Hasta İletişim 0 549 204 60 53

E-RANDEVU OLUŞTUR

DİERS FORMETRİC 4D SKOLYOZ ANALİZ CİHAZI

Skolyoz omurganın üç boyutlu eğrilme deformitesidir. Normal ve sağlıklı omurgada omurlar düz bir hat şeklinde uzanır. Skolyozda ise omurlar orta hattan sağa, sola veya her iki yöne doğru yer değiştirir. Aynı zamanda kendi eksenleri etrafında da dönebilirler.

Diers Formetric 4D SkolyozVücuda dışarıdan bakıldığında eğrilik direkt fark edildiği gibi çoğu zaman bu denli net değildir ve tanı koymak, hekim kontrolü, xray ya da özel analiz cihazları gerektirir.

Diers Formetric 4D Skolyoz Analiz Cihazı dört boyutlu analiz yöntemi, omurga eğriliğinin 4 saniyede tespit edilmesini sağlıyor. Yöntem, mevcutların aksine ”x” ışınları içermemesi nedeniyle de güvenli bir tanı ve tedavi süreci sağlıyor.

Omurgadaki şekil bozuklukları zamanla başta sırt ve bel ağrıları, ileri derecedeki eğriliklerin, akciğerlerin ve kalbin göğüs kafesinde sıkışması nedeniyle nefes darlığı, şişkinlik, çabuk yorulma gibi şikayetlere yol açarak hayatı tehdit eden solunum ve kalp yetmezliğine de neden olabilir.

p-80 merkezi sinir sistemi hastalıklarında omurgayı tutan enfeksiyon gibi hastalıklarda ve omurga travmalarından gibi çok çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Ayrıca yapısal olmayan postural, bacak uzunluk farkına bağlı yada kalça eklemi hastalıkları gibi konraktürlere bağlı da skolyoz gelişebilir.

Hastalığa daha çok çocukluk döneminde rastlanılmaktadır.

Türkiye’de %1-3 skolyoz görülmektedir. Hastalık çocukta omuz asimetrisi, sırtın bir bölümünde kabarıklık, kalçaların aynı seviyede durmaması gibi bulgularla anne ve baba tarafından fark edilebilir. İlkokul döneminde yapılacak skolyoz taraması büyük önem taşımaktadır. Tüm Türkiye’de bunun gerçekleştirilmesi için Sağlık Bakanlığı ile görüşmeler sürdürülmekte olup ;Skolyozun erken fark edilmesi ve erken teşhisi ile cerrahiye gerek duyulmadan tedavi edilmesine olanak sağlamaktadır.

Hastalığın tanısı muayene ve görüntüleme yöntemleri ile konulmaktadır. Sistemde bir ışık kaynağı ve ışığın yansımasını hızlı bir şekilde kaydeden kamera sayesinde Bu kayıtlar özel bir yazılım sistemi tarafından yorumlanıp omurganın bir çeşit haritasını çıkarır. Böylece tüm omurganın pozisyonu saptanmış olur. Bu yöntemin tedavideki önemi, hastanın deformite bölgelerinin tespiti ve tedavideki ilerlemenin gözlenmesini zararsız bir şekilde ölçümlendirilebilmesidir. ‘x’ ışını olmadığı için de ölçüm istendiği kadar tekrar edilebilir. Özellikle skolyozun daha çok çocukluk çağında görülen bir hastalık olduğu düşünülürse radyasyon içermemesi önem içermektedir.

Dünyanın birçok ülkesinde kullanılan yöntem Türkiye’de ilk kez Romatem Hastaneleri tarafından kullanılmakta olup skolyoz dışında kamburluk (kifoz) ve vücut duruşu (postür) bozukluğu analizi de yapılmaktadır.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın
WhatsApp İletişim
Yorumlar
Yorum Yapın
7 + 4

İLİŞKİLİ DİĞER MAKALELER

Konu ile alakalı diğer bilgiler makalelere göz atarak bilgilendirmeleri okuyabilirsiniz.

Reflex Sempatik Distrofi (RSD)

Reflex Sempatik Distrofi (RSD)

Reflex Sempatik Distrofi (RSD) yeni terimi ile CRPS (complex regional pain syndrome) komplex neuropatik ağrı grubuna girmektedir.

Detaylı Bilgi
DİERS FORMETRİC 4D SKOLYOZ ANALİZ CİHAZI

DİERS FORMETRİC 4D SKOLYOZ ANALİZ CİHAZI

Diers Formetric 4D Skolyoz Analiz Cihazı dört boyutlu analiz yöntemi, omurga eğriliğinin 4 saniyede tespit edilmesini sağlıyor.

Detaylı Bilgi
SPİNAL DEKOMPRESYON SİSTEMİ (DRX 9000 C)

SPİNAL DEKOMPRESYON SİSTEMİ (DRX 9000 C)

Spinal Dekompresyon Sistemi (DRX 9000) ameliyat olması önerilen ya da ameliyat olup iyileşememiş hastalarda, başarı oranı olan bir tedavi yöntemidir.

Detaylı Bilgi
444 76 86 iletisim@romatem.com