Diz Kireçlenmesi
WhatsApp

Diz Kireçlenmesi (Gonartroz)

Artrit, eklemlerin iltihaplanması anlamına gelen genel bir terimdir. Genelde aşınma ve yıpranma artriti olarak bilinen osteoartrit, artritin en yaygın türüdür. Eklemlerde kıkırdağın parçalanması ile ilişkilidir ve vücudun neredeyse her ekleminde görülebilir. Genellikle kalçaların, dizlerin ve omurganın ağırlık taşıyan eklemlerinde görülür. Parmak, başparmak, boyun ve ayak parmağını da etkiler.

OAA olarak da adlandırılan osteoartrit, daha önce yaralanma, aşırı stres veya altta yatan bir kıkırdak bozukluğu olmadıkça diğer eklemleri etkilemez.

 

Diz kireçlenmesi eklemin yapısını ve fonksiyonlarını kaybederek pürüzsüzlüğünü yitirmesidir. Diz kireçlenmesi aşama aşama ilerlemeye devam eden bir rahatsızlıktır.

Diz kireçlenmesinin tedavisi yapılmadığında, gün geçtikçe daha çok ağrılarla karşılaşılacaktır. Diz kireçlenmesinde ilk olarak ağrı şikayeti ortaya çıkar. Ardından bacağın hareketi kısıtlanır ve bacaklarda eğilme başlanır. Diz kireçlenmesi rahatsızlığı erkeklerde kadınlara kıyasla çok daha fazla görülür.

Yürüme esnasında bacaklara sahip olunan vücut ağırlığının 3,5 katı daha fazla ağırlık biner. Fazla kilolar, diz kireçlenmesinde önemli bir rol oynar. Kilo arttıkça dizlerdeki kireçlenme de ilerler. Dizlerinde kireçlenme olan insanların kilo vermeleri rahatsızlığın gerilemesini yardımcı olur.

Kıkırdak normal eklemlerde kemiklerin uçlarını örten, sıkı, kauçuğa benzer bir malzemedir. Başlıc

a işlevi derzlerde sürtünmeyi azaltmak ve “amortisör” olarak işlev görmektir. Normal kıkırdağın şok emici kalitesi, sıkıştırıldığında (şekil verilmiş veya basılmış olarak) şekil değiştirme kabiliyetinden kaynaklanmaktadır.

Osteoartrit, birleşimdeki kıkırdağın sertleşmesine ve esnekliğini kaybetmesine neden olur, bu da hasara karşı daha duyarlı hale gelir. Zamanla kıkırdak bazı bölgelerde yıpranabilir, bu da amortisör olarak işlevini azaltır. Kıkırdak bozulurken tendonlar ve bağlar gerilir, ağrıya neden olur. Durum kötüleşirse, kemikler birbirlerine sürtünebilirler.

Kireçlenme kimlerde görülür?

Hastalığın gelişme ihtimali yaşla birlikte artar. 60 yaşın üzerindeki her  insanda bir dereceye kadar kireçlenme vardır, ancak şiddeti değişkendir. 20-30’lu yaşlardaki insanlarda bile diz kireçlenmesi görülebilir, Bunun altında genellikle eklem yaralanması veya aşırı kullanımdan kaynaklanan tekrarlayan stres gibi bir sebepler yatabilir.

Eklem Kireçlenmesi

 

Diz kireçlenmesinin belirtileri nelerdir?

Diz kireçlenmesini belirtileri şunlardır:

 • Eklem ağrısı, özellikle hareketle artan ağrı
 • Aşırı kullanımdan ya da uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra ağrı
 • Dinlenme sürelerinden sonra rijitlik
 • Parmakların orta ve son kemiklerindeki eklemlerde genişleme (ağrılı olabilir veya olmayabilir)
 • Eklem şişmesi

Kireçlenme neden oluşur?

Diz kireçlenmesi riskini artıran çeşitli faktörler vardır. Bu faktörler şunlardır:

 • Kalıtım. Bazı insanların, kıkırdak oluşumunu sağlayan genlerden birinde kalıtsal bir kusur bulunur. Bu, eklemlerin daha hızlı bozulmasına yol açan kıkırdak kusuruna neden olur. Eklem anomalileri ile doğan insanlarda kireçlenme gelişme olasılığı daha yüksektir ve omurga anormalliği ile doğan kişilerde (örneğin skolyoz veya omurganın eğriliği) omurgada kireçlenme gelişme olasılığı daha yüksektir.
 • Obezite diz, kalça ve omurga kireçlenme riskini artırır. Fazla kilolardan kurtularak ideal kiloya inmek bu alanlardaki kireçlenmeyi önlemeye veya kireçlenme tedavisi sonra ilerleme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Yaralanmalar kireçlenme gelişmesine neden olur. Örneğin, diz ile ilgili yaralanmalara sahip olan sporcuların dizinde kireçlenme gelişme riski yüksek olabilir. Buna ek olarak, sırt bölgesinde şiddetli yaralanma olan kişilerin omurgası da  kireçlenme gelişmesine yatkın olabilir. Ekleminin yakınında kırık kemiği olan kişilerin ekleminde kireçlenme gelişimi ortaya çıkabilir.
 • Aşırı kullanım. Bazı eklemlerin aşırı kullanımı kireçlenme gelişme riskini artırır. Örneğin, dizin tekrar tekrar bükülmesini gerektiren işlerde çalışan kişilerin dizleri kireçlenme riski altındadır.
 • Diğer hastalıklar. Artritte en sık rastlanan romatoid artrit hastalarında da kireçlenme gelişme olasılığı daha yüksektir. Buna ek olarak, demir fazlalığı veya aşırı büyüme hormonu gibi nadir görülen bazı koşullar da kireçlenme riskini artırır.

Diz kireçlenmesi nasıl teşhis edilir?

Diz kireçlenmesi teşhisi, aşağıdaki faktörlerin bir kombinasyonuna dayanır:

 • Yardımcı cihazlar
 • Muayene sırasında şikayetlerin doğru açıklanması
 • Ağrının yeri ve şekli
 • Fiziki muayene
 • Röntgen filmleri

Ayrıca teşhisi doğrulamak ve başka tür bir artrite sahip olunmadığında emin olmak için X-ışını kullanabilir. X-ışınları, eklem hasarının seviyesini gösterir. X-ışını sonuçları artrit veya başka bir duruma açıkça işaret etmezse, eklem ve çevre dokulara daha iyi analiz etmek için MR çekilmesi gerekebilir. Bazen, farklı bir tür artirit olup olmadığını belirlemek için kan testleri yapılabilir. Derzde sıvı birikmesi varsa, diğer hastalıkları teşhis etmek için mikroskop altında sıvının bir kısmını alabilir (buna aspirasyon adı verilir).

Diz Kireçlenmesi Tedavisi

 • Kireçlenme tedavisinde ilk olarak ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak için daha güçlü bir anti-inflamatuvar ilaç veya başka ilaçlar verebilir. Ağrıyı kesmek için krem veya sprey şeklindeki bazı ilaçlar kullanılabilir. Bu haplara veya kremlere rağmen ağrıları ısrarla devam eden kişilere direkt olarak steroidler enjekte edilebilir. Bazı uzmanlar bu durumun eklem hasarını hızlandıracağına inanıyor olsalar da, yılda birkaç kez enjeksiyon uygulanabilir.
 • Hyalüronik asidin doğrudan diz eklemine enjeksiyonu kireçlenme ağrısını hafifletebilir.

Kireçlenme için alternatif tedaviler var mı?

 • Kilo vermek dizlere binen yükün azalmasını sağlayarak tedavi yardımcı olur.
 • Diz kireçlenmesinde bazı durumlarda yürüyüş önerilebilir. Yürüyüş için kireçlenmenin seviyesi önemlidir. Eğer yürürken ağrı hissediliyorsa ya da yürüyüşün ardından şiddetli ağrı hissediliyorsa egzersiz ya da yürüyüş tavsiye edilmez. Fakat yürüyüş sırasında ya da sonrasında ağrı hissedilmiyorsa yürüyüş ve egzersiz yapılabilir.
 • Diz kireçlenmelerinde ağrı kesici ilaçlar kullanılarak ağrı hafifletilebilir. Ağrı kesici ilaçların dozu ve kullanım şekli çok önemlidir. Ve mutlaka doktor tarafından yazılmalıdır.
 • Kaplıca ya da sıcak tedavisi bacaklarında şişme olmayan hastalara uygulanır. Eğer hastalarda ödem yani şişme sorunu varsa doktora danışmadan kaplıca ya da sıcak tedavisi uygulamamalıdır. Bacaklarda ödem ya da şişme kalp, damar hastalıkları ve tansiyon hastalığı belirtileridir ve hasta için zararlı olabilir.
 • Dize kayganlaştırıcı ya da sıvı enjekte edilmesiyle dizde meydana gelen sürtme azaltılabilir. Eklem içi kayganlaştırıcı sıvı enjekte edilmesi durumunda diz en az 48 saat boyunca zorlanmamalı, fazla ayakta durulmamalı ve fazla hareket edilmemelidir.
 • Diz kireçlenmelerinde fizik tedavi oldukça sık uygulanan bir tedavi yöntemidir. Fizik tedavi kireçlenmenin ilk aşamalarında hastalığa tedavi eder, kireçlenmenin ileri aşamasında ise sadece ağrının şiddetini azaltır.
 • Kemik yönlendirme ameliyatı diz kireçlenme tedavisinin önemli bir aşamasını oluşturmaktadır. Kemik yönlendirme ameliyatıyla hasar gören diz kapağı tedavi edilir.
 • Akupunkturun bazı osteoartrit hastalarında ağrı kesici etkisi olduğu görülmüştür.
 • Destekleyici veya yardımcı cihazlar, kireçlenmeli eklemler üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Diz desteği bazı hastalarda bağları ve tendonları stabilize ederek ve ağrının azalmasını sağlar.

Diz kireçlenmesi ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın, uzmanlarımız cevaplasın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir