Diz Protez Rehabilitasyonu
WhatsApp

Eklemin ağrısız fonksiyonunu sağlamak ve hastanın yaşam kalitesini iyileştirmek için diz protez operasyonu sonrası rehabilitasyon son derece önemlidir.

Total diz protezi genellikle diz ekleminin ileri osteoartritinde cerrahi tedavi seçeneği olarak yapılır.

Diz protezi rehabilitasyon hedefleri; derin ven trombozu, pulmoner emboli, bası yaralarının önlenmesi, yeterli ve fonksiyonel diz eklem hareket açıklığının sağlanması, kasların güçlendirilmesi, hastanın günlük yaşam aktivitelerinde fonksiyonel bağımsızlığının sağlanmasıdır.

Operasyon öncesi hastaya yataktan sandalyeye transfer, banyoya transfer yaklaşımları,  operasyon sonrası yapacağı diz egzersizleri, kullanılacak yardımcı cihazların kullanımı ve önlemler anlatılmalıdır.

Operasyon sonrası ilk gün, yatak içi egzersizleri (ayak bileği pompalama egzersizleri gibi) ekleme kısmi yük verme durumunun gözden geçirilmesi, yataktan sandalyeye transfer eğitimi gibi uygulamalar yapılır.

Operasyon sonrası ikinci gün, eklem açıklığı egzersizleri, güçlendirme egzersizleri, yardımcı bir cihazla yürüyüş eğitimi ve fonksiyonel transfer eğitimi uygulamaları yapılır.

Rehabilitasyon programı hastanın durumuna göre planlanır ve rehabilitasyon uygulamaları taburculuk sonrası devam eder.