EMG

EMG-ENMG (elektromyografi – elektronöromyografi) kasların, sinirlerin ve sinir köklerinin elektriksel özelliklerinin ölçülmesidir.

EMG; tanı koymak, ayırıcı tanı yapmak, yapılacak tedaviye yön vermek için kullanılabilir.

EMG tetkiki istenen bazı hastalıklar

  • Sinir yaralanmaları (kırık-çıkık, ateşli silah yaralanması, bıçaklanma, enjeksiyon sonrası)
  • Sinir sıkışmaları (el bileği ve dirsekteki sinir sıkışmaları)
  • Bel ve boyun fıtıkları
  • Yüz felci
  • Sinirlerin fonksiyonlarını bozan hastalıkların etkilerini ölçmek (şeker hastalığı, böbrek hastalığı gibi)
  • Kas hastalıklarının teşhisi
  • Kas erimeleriyle giden omurilik hastalıkları
  • Doğum sırasında bebeklerde oluşabilecek sinir yaralanmaları

emg

EMG nasıl yapılır?

EMG tetkiki iki kısımda yapılır:

 • Sinirlerin iletimlerinin ölçümü
 • Kasların incelenmesi.

Hastada düşünülen tanıya göre bunların her ikisi veya yalnızca biri yapılabilir. İncelenecek sinirlere ve hastalıkların durumuna göre 15 dakika ile 1 saat arasında sürer.

Sinir iletim ölçümü: Kol, bacak veya diğer vücut kısımlarında tetkiki yapacak doktorunuz tarafından bazı sinirler seçilir. Deri üzerine yerleştirilen bir elektrot aracılığı ile elektrik akımı verilerek uyarılır. Verilen elektrik akımı saniyenin binde birinden daha kısa sürelidir ve zararsızdır. Bu elektrik akımı verildiği yerde hoşa gitmeyen bir his oluşturur, ancak bu his genellikle ağrı şeklinde algılanmaz. Sinirde yayılan aktivite bir diğer elektrot ile kaydedilir. Bu kayıttan yararlanılarak sinirin uyarıyı iletip iletmediği, iletim hızı ve uyaranın oluşturduğu cevabın derecesi ölçülür. Bir EMG tetkiki sırasında genellikle 5 ila 10 sinirden ölçüm yapılır.

Kasların incelenmesi: İğne şeklinde bir elektrot kol, bacak veya diğer vücut kısımlarında seçtiğimiz bir kas içine yerleştirilerek kastaki elektriksel aktivite incelenir. Bu iğne enjektörlerden farklıdır; ince ve özel üretilmiş iğnelerdir. Bu iğne ile elektrik ya da ilaç verilmez, kasların istirahat ve kasılma sırasındaki verileri kayıtlanır. İğneler tek kullanımlık ve sterildir, her hastada yeni bir iğne kullanılır. Her bir kasın incelenmesi birkaç saniye sürer, bu süre içinde iğne kas içinde tutulur. Bu işlemler genellikle ağrısızdır veya katlanılabilir derecede hafif şiddette bir ağrı oluşturur.

ALS, kas hastalığı gibi hastalıkların tanısı için, sinirdeki yaralanmanın tam ya da kısmi olup olmadığı, hasarın derecesi ancak iğne EMG deki bilgilerle ortaya konabilir. Bir EMG tetkikinde incelenmesi gereken kas sayısı düşünülen tanıya göre değişir; genellikle 1 – 10 arası sayıda kas incelenir.

 

Özellikli EMG Tetkikleri

Nadir görülen hastalıklarda yapılan özellikli EMG tetkikleri vardır. Hastanemizde bu özellikli EMG işlemleri de yapılmaktadır.

Dışkı kaçırmayla seyreden hastalıklarda anal sfinkter EMG (makat bölgesi) istenebilir.Makat bölgesini besleyen sinirlerin ve kasların tam olarak çalışıp çalışmadığı tespit edilir.

Çocuk ve bebeklerde EMG yapılması, kullanılan ekipmanlarda birkaç değişiklik dışında uygulamada erişkinlerde yapılan EMG den farklı değildir. Ancak daha fazla zaman, sabır, dikkat ve efor gereklidir.

1 aylık dönemden sonra her bebek ve çocuğa EMG yapabiliyoruz. Özellikle doğumda sinir zedelenmesi, kas hastalıkları gibi durumlarda tanı koymada çok yardımcıdır. Çocuklarda kol ve bacak kırıklarından sonra sinir hasarını tespit etmede de kullanılmaktadır.

Myastenia graves hastalığı nadir görülen bir hastalıktır. Standart EMG çalışmaları ile birlikte, repetetif sinir uyarımı ve single fibre EMG (Tek Lif EMG) de ek olarak yapılmaktadır. Tek Lif EMG, ileri EMG incelemelerinden olup özel olarak eğitim aldıktan sonra yapılabilmektedir. Tetkik süresi daha uzun ve yorumlanması farklıdır.

Yüz felcinde yapılan fasiyal sinir EMG’si, iyileşmesi yeterli olmayan ya da tam düzelmeyen hastalarda sinir hasarının derecesi ve iyileşmenin düzeyini göstermektedir. Özellikle ilaç tedavisi ve fizik tedavi rehabilitasyon uygulanan ancak düzelme olmayan hastalarda cerrahi onarım yönünden değerlendirmekte kullanılır.

 

EMG tetkiki öncesinde yapılması gereken hazırlıklar

 • Tetkik sırasında tok olmalısınız
 • Tetkik sırasında kollarınızın dirsek üstüne, bacaklarınızın ise diz üstüne kadar sıyrılarak açılması gerekir. Bu nedenle paça ve kolları bol giysiler giymenizi öneririz.
 • Özellikle yüzük, bilezik gibi kol ve parmaklardaki takıların çıkarılması gerekir.
 • Yapılacak işlemlerde derinizin elektriksel iletkenliği önemli olduğu için cildinize krem sürmemeniz ve cildinizin tozlu, yağlı, kirli olmaması önemlidir.
 • Doktorunuzun yazdığı tetkik belgesini getirmeyi unutmayınız.

EMG Hakkında Sık Sorulan Sorular

Tetkik kaç dakika sürer?

Size verilen randevu saatinden yarım saat önce gelmenizi rica ederiz. Tetkik süresi genellikle 20-30 dk sürer. EMG tetkiki için 1-1.5 saat geçirmeyi planlayarak gelmenizi öneririz.

Tetkik yapılırken bir yakınınızın odada olmasını isterseniz sakıncası yoktur, size destek olabilecek bir yakınınız da gelirse kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

Sadece şikayet olan koluma / bacağıma mı bakılır?

Sadece şikayetin olduğu tarafın incelenmesi, sadece sinir iletimlerinin yapılması tanı için yeterli olmayabilir. Her iki kol ya da her iki bacak ölçümleri, hastanın kendi normal değerlerini görmek ve karşılaştırmak amacıyla yapılmalıdır. Bu yüzden merkezimizde tetkiki isteyen hekimin muayene bulguları, diğer tetkiklerindeki bulgular ve hastada düşünülen tanılar esas alınarak gerekli görülen tüm EMG incelemeleri yapılmaktadır.

EMG kim tarafından yapılır?

EMG, EMG konusunda yetişmiş teknisyenler tarafından da yapılabilir. Ancak merkezimizde tüm işlemler nöroloji uzman hekimi tarafından yapılmaktadır.

Bebek ve çocuk EMG, tek lif EMG, anal sfinkter EMG gibi özellikli tetkikler de merkezimizde nöroloji hekimi tarafından yapılmaktadır.

Randevu almak için ne yapmalıyım? Randevu verme süreniz kaç gündür?

444 76 86 çağrı merkezimizden bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Hasta yoğunluğuna göre değişmekle birlikte, aynı gün EMG’niz yapılmakta ve sonucu aynı anda raporlanarak teslim edilmektedir.

Emg için sorularınızla ilgili bilgi almak için hemen bizi arayın. 444 76 86

22 comments

 1. İyi günler annemde ileri derece kemik erimesi var omurgasinda 5 tane çökme kırığı mevcut şimdi omurgadaki erime gerilemiş kalçada kemik erimesi ilerlemiş ve kalçada kireclenme var, sorum ayakta kalamıyor dışarı çıkıp kısa yuruyusler bile yapamıyor kalçada ağrı karıncalanma ve uyuşma şikayeti cok yogun bir cozum bulamadik sinir sıkışması olabilirmi emg mi yapılır nöroloji ye görünmek mi gerek bir öneriniz varmi nedendir şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhabalar Dilek Hanım, geçmiş olsun.
   Nöroloji bölümüne başvurabilirsiniz. Klinik muayene ve sonuçlarla sağlıklı bir süreç oluşturulabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Merhaba

  Oğlum 17 yaşında belfıtığı şikayeti vardı.Daha sonra eğzersiz önerildi.Fakat bir gelişme olmadı.
  son 10 gündür sol bacak ve baş parmakta his kaybı oluşmaya başladı.
  Yürüyüşü bozuldu.Ayakta güç kaybı mevcut.
  Bunun için merkezinizde EMG çektirip tanı ve tedavisini yaptırabilirmiyiz.

  1. Merhabalar Mustafa Bey, geçmiş olsun.
   Uygulanabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 3. Merhaba,
  Yaklaşık 9 ay önce sağ diz altımda oluşan pıhtı sonucu acil fasyotomi. operasyonuna alındım ve damar by-pass’ı yapıldı.
  Sağ alt bacakta % 70 kas kaybı ve aşil tendonunda kısalma var, düşük ayak sendromu oluştu.
  Sol bacak da çocuklukta geçirdiğim polio nedeniyle ince ve normal güçte değil.
  Sağ ayak bileğimi yukarı-aşağı ve yanlamasına sadece 10 derece hareket ettirebiliyorum.
  Şubat ayında EMG yaptırdım. Sağ peroneal ve tibial innervasyonlu distal kaslar total denerve çıktı.
  Herhangi bir fizyoterapi işleminden fayda sağlayabilir miyim ?
  Saygılarımla

  1. Merhabalar Engin Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayenesi sonucunda rahatsızlığınızın durumu, etkilenen bölgeler, fiziki durumunuz, eşlik eden veya edebilecek hastalıklar göz önünde bulundurularak tedavi süreciniz oluşturulabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 4. Iyi günler kollarımda uzun zamandır devam eden ağrılar var. Ayni zamanda üşüme de oluyor. Ağrı göğüsede vuruyor. Güç kaybı oluşuyor. Daha önce doktorlar birsey diyemedi. Acaba nedeni ne olabilir

  1. Merhabalar Emine Hanım, geçmiş olsun.
   Rahatsızlığınızın durumu, etkilenen bölgeler, fiziki durumunuz, eşlik eden veya edebilecek hastalıklar göz önünde bulundurularak tedavi süreciniz oluşturulabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 5. Merhaba:kemiklerimde ağrı hissediyorum ,özellikle sol diz bacağım ve bacaklarda geceleri inanılmaz ağrılarım oluyor sabah geçiyor hangi bölüme başvurmalıyım?

  1. Merhabalar Nilgün Hanım, geçmiş olsun. Öncelikle rahatsızlığınızın tanısının konulması için ortopedi veya fizik tedavi bölümüne başvuranız gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 6. EMG çekimi sonrasında nasıl bir tedavi şekli uygulanıyor acaba? Uzun süre bacak bacak üstüne atmaktan dolayı bir ayağımda sinir sıkışmasına bağlı olarak hissizlik ve güç kaybı yaşadım. Beyin MR’ ı temiz çıktı. Şikayetlerim yavaş da olsa iyiye gidiyor. Ancak EMG çekimi yapıldıktan sonra nasıl bir yol izleneceğini merak ediyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Merhabalar Aydın Bey, geçmiş olsun.
   İlk muayenenin ardından EMG adı verilen hassas bir sistemle sinir iletilerinin ölçülmesi gerekir. Bu inceleme sonucunda çok ilerlemiş olmayan ve henüz kuvvet kaybı gelişmemiş olgularda tıbbi tedavilerle birlikte fizik tedavi yöntemlerine başvurulur. Sinirin sıkıştığı bölgede rahatlaması ve iyileşmesinin hızlanması için fizik tedaviden yararlanılır. Rahatsızlığın seviyesine bağlı fizik tedaviden önce cerrahi mudahalelerde gerekebilir. En sağlıklı bilgiyi hekiminiz sonuçlarınız ve fiziki muayenenizin ardından aktarabilir.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

   1. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Sağlıklı günler diliyorum.

    1. Rica ederiz Aydın Bey. Romatem ailesini tercih ettiğiniz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

 7. Merhaba Dr. Hnm sol tarafımda ağrı oluştu 4 mr 1 rotgen kan ve idrar tahlili böbrekler temiz bel temiz bence strese bağlı sinir sıkışması sonucu olduğunu düşünüyorum buz tetavisi yaptım acım biraz indi çok şükür 8-9-10-11 çok acı çektim şimdi az rahatım ama emg yapılmasını istiyorum

  1. Merhabalar Bahattin Bey, geçmiş olsun.
   Uygulayabilirsiniz, sonucunuza bakılarak konulan tanının ardından size uygun bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 8. 14 yaşındaki kızıma diyabet oldugu için endokrin uzmani kontrol amacli emg istedi.Herhangi bir sikayetimiz yok aslinda.Emg nasil yapılır sadece ekttrotla mi yoksa igne.batirilir mi?His kaybi ,uyusma ya da karincalanma gibi bir şikayetimiz yok zaten.

  1. Merhabalar Sema Hanım, geçmiş olsun.
   Kontrol amaçlı yapılması herhangi bir problemin erken teşhisi için gereklidir ve doğaldır.
   EMG tetkiki iki kısımda yapılır:

   Sinirlerin iletimlerinin ölçümü
   Kasların incelenmesi.

   Hastada düşünülen tanıya göre bunların her ikisi veya yalnızca biri yapılabilir. İncelenecek sinirlere ve hastalıkların durumuna göre 15 dakika ile 1 saat arasında sürer.

   Sinir iletim ölçümü: Kol, bacak veya diğer vücut kısımlarında tetkiki yapacak doktorunuz tarafından bazı sinirler seçilir. Deri üzerine yerleştirilen bir elektrot aracılığı ile elektrik akımı verilerek uyarılır. Verilen elektrik akımı saniyenin binde birinden daha kısa sürelidir ve zararsızdır. Bu elektrik akımı verildiği yerde hoşa gitmeyen bir his oluşturur, ancak bu his genellikle ağrı şeklinde algılanmaz. Sinirde yayılan aktivite bir diğer elektrot ile kaydedilir. Bu kayıttan yararlanılarak sinirin uyarıyı iletip iletmediği, iletim hızı ve uyaranın oluşturduğu cevabın derecesi ölçülür. Bir EMG tetkiki sırasında genellikle 5 ila 10 sinirden ölçüm yapılır.

   Kasların incelenmesi: İğne şeklinde bir elektrot kol, bacak veya diğer vücut kısımlarında seçtiğimiz bir kas içine yerleştirilerek kastaki elektriksel aktivite incelenir. Bu iğne enjektörlerden farklıdır; ince ve özel üretilmiş iğnelerdir. Bu iğne ile elektrik ya da ilaç verilmez, kasların istirahat ve kasılma sırasındaki verileri kayıtlanır. İğneler tek kullanımlık ve sterildir, her hastada yeni bir iğne kullanılır. Her bir kasın incelenmesi birkaç saniye sürer, bu süre içinde iğne kas içinde tutulur. Bu işlemler genellikle ağrısızdır veya katlanılabilir derecede hafif şiddette bir ağrı oluşturur.

 9. İyi günler benim omurga kemiklerim öne eğilince ağrıyor içime bir sıcaklık geliyor ve kasıklarım kasılıyor kitleniyor belim ve ayaklarım da aynı şekilde kitleniyor bu nedendir

  1. Merhabalar İsmail Bey, geçmiş olsun.
   Semptomlar bir çok rahatsızlık ile ötüşmektedir. Fizik tedavi bölümüne başvurarak istenilen sonuçlar ve klinik muayenenizin ardından bir tanı konularak tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 10. İğne ile kas ölçümünde doktor igne omzuydanken kolumu itmememi istedi ancak istemedim kolumu gücüm yetmedi. Bu durumda doktar kendisi itti kolumu. Bu durum sonuçları etkiler mi acaba

  1. Merhabalar Dilara Hanım, geçmiş olsun.
   İğne kasın içindeyken akif yada pasif hareketler sonucu etkilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.