ESWT Nedir?

ESWT  (Extracorporeal Shock Wave Therapy) vücudun dışında oluşturulan yüksek frekanslı ve basınçlı ses dalgalarının, çelik başlı bir aplikatör vasıtasıyla hastalıklı bölgeye uygulanmasıdır.

Güçlü ses dalgaları oluşturmasıyla hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Dışarıdan tedaviye uygun olan birçok hastalığı tedavi etmektedir. ESWT tedavisi vücuttaki tendon, kas ve kemiklerde oluşan sorunu çözebilmek amacıyla tek bir noktaya basınç aktarma işlemidir.

Etki Mekanizması Nedir?

ESWT, uygulama yapıldığı bölgedeki ağrı ve acıyı gidermek amacıyla kan akışını harekete geçiren bir tedavidir. Kanlanmayı sağlayan bu tedavi vücudun belirli bölgelerinde uygulanabilir. Uygulanan bölgede kan akışını hızlandırarak, vücudun kendini onarma mekanizmalarını uyarır ve kronik kas-tendon hastalıklarında iyileştirici etkiye sahiptir.

Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Topuk dikeni aşil tendiniti, tenisçi direği, golfçü dirseği, omuzda rotator kuff  tendinitleri ve kalsifik bursit ve tendinitler , patellar tendinit ve  kronik trokanterik bursitte kullanılır.

ESWT’nın Kullanıldığı Durumlar

Kemik tümörleri, Metabolik kemik problemleri, Sinir iletimi ve dolaşım bozuklukları, Hamilelik  ve enfeksiyon olan bölgelerde ESWT uygulanmaz.  Kişinin yaşı ya da vücut hassaslığına bağlı olarak da ESWT  uygulanamaz. Tedavi öncesinde kişilerin kronik hastalıkları, ameliyat durumları ve alerjileri sorulur. Kişide tansiyon, şeker, kalp pili , tedavi bölgesinde yeni geçirilmiş ameliyat ve panik atak hastalıkları bulunması tedaviye engel bir durum oluşturur.

eswt tedavisi
Eswt - Şok Dalga Tedavi uygulaması

Eswt Kaç Seans Uygulanır?

Uygulama  toplam 5 seanstır. Kişiye özel değerlendirme yapılarak tedavinin dozu ve süresi ayarlanır. Tedavi bittiğinde günlük hayata devam edilebilir ancak hasarlı bölge hekimin önerdiği süre boyunca korunmalıdır. ESWT tedavisinden iyileşme oranları hastalığın ilerleme durumuna bağlı olarak değişebilmektedir. Tüm kas ve tendon hastalıklarında tedavi aynı etkiyi göstermez ve iyileşme süresi de kişiye göre değişebilmektedir.

 Kişiler tedavi sonrasında doktorunun  uygun gördüğü ve önerdiği egzersizleri aksatmadan uygulamalıdır. Vücudun kendini yenileyebilmesi amacıyla uygulanan tedavi sonrasında egzersizlerin uygulanması oldukça önemlidir.

İçeriği Oluşturan Hekimimiz;
Uzm.Dr .Yasar KUTLU scaled e1642166219790

Uzm. Dr. Yaşar Kutlu

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Uzm.Dr .Yasar KUTLU scaled e1642166219790

Uzm. Dr. Yaşar Kutlu

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon