Felç Nedir

Felç Rehabilitasyonu

Felç nedir?

Felç rehabilitasyonu, duyu kaybıyla birlikte görülebilen, kas işlevinde bir kayıp içeren bir durumun tedavi yöntemlerinden biridir. Felç terimi, sinirlerin etkisiz hale getirilmesi anlamına gelen Yunanca kelimeden türemiştir. Bunun nedeni, sinir sisteminde genellikle motor fonksiyon kaybı ya da duyusal bilgi kaybı olmasıdır.


Felce yol açan iki ana sebep bulunmaktadır. Felç, beyinde ya da omurilikte oluşan hasarlar nedeni ile ortaya çıkar. İleri yaşlarda daha sık karşılaşılan felç, vücudun tamamında değil sadece belli bir kısmında görülür. Felçte his ve hareket kaybı genellikle tek taraflı olup vücudun sadece sağ ya da sol tarafında görülür.

Felç sebepleri nelerdir?

Birinin geçici veya kalıcı felç geçirmesinin olası birkaç nedeni vardır. Genellikle omurilik ya da sinir sisteminin diğer kısımlarında oluşan hasarların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu hasarlar:

 • İnme
 • Travma
 • Çocuk felci
 • Serebral felç
 • Periferik nöropati
 • Parkinson hastalığı
 • Botulizm
 • Spina bifida
 • Çoklu skleroz
 • Guillain Barre Sendromu

Ek olarak, bazı ilaçlar sinirlerin işlevini etkiler ve nadir durumlarda felce neden olabilir.

Felcin türleri nelerdir?

Felç, vücudun yüz veya el gibi belirli bir kısmı etkilendiğinde lokalize olarak veya vücudun geniş bir bölümü etkilenirse genel felç olarak sınıflandırılabilir. Etkilenen vücudun belirli alanlarını tanımlamak için daha spesifik terimler de vardır:

 • Monoplejide bir ekstremitede felç var.
 • Hemipleji, kol ve bacağın vücudun bir tarafında felç olmasıdır.
 • Parapleji, hem bacakların hem de pelvis gibi alt vücudun bazı bölgelerinin felce uğramasıdır.
 • Tetrapleji veya kuadripleji, her iki kolunun ya da bacaklarının felce uğramasıdır.

Felç sebep olduğu durumlar nelerdir?

Felç, başka sağlık sorunlarına da yol açabilir. Özellikle üriner inkontinans ve barsak inkontinansının felce maruz kalmış birçok insanı etkilediği bilinmektedir. Buna ek olarak, hem erkekler hem de kadınların cinsel fonksiyonları olumsuz etkilenir.

Vücuttaki belirli dokulara aşırı basınç uygulanması nedeniyle basınç ülseri de meydana gelebilir.

Birçok kişi, felç ile ilgili değişikliklerin sonucu olarak psikolojik etkiler yaşar. Depresyon çok yaygındır çünkü bireyler, alışık oldukları yaşamı sürdüremezler ve bu değişime uyum sağlamak zor olabilir.

Felç tedavisi nasıl yapılır?

Felç rehabilitasyonu sürecinde amaç, genel olarak, en yüksek yaşam kalitesi ile mümkün olduğunca bağımsız yaşamaktır. Felç olan her hasta için optimal tedavi, felcin türüne ve yaşam kalitesine olan etkisine bağlıdır.

Engellilere yardımcı olan cihazlar, bazı felç türlerine çözüm sunabilir. Örneğin, vücudun alt kısmının işlevini yitiren paraplejikler, tekerlekli bir sandalyeyi kullanabilir ve nispeten bağımsız bir yaşam tarzı yaşayabilir.

Vücudun üst kısmında da felç olan insanlar için, elektrikli bir tekerlekli sandalye ellerindeki hareketi kontrol etmeleri durumunda hareketlilik konusunda yardımcı olabilir.

Ortezler, ekstremite fonksiyonunu iyileştirmek ve etkilenen kaslardaki zayıflıkları telafi etmek için tasarlanmış bir başka alternatiftir.

Felç komplikasyonlarında takip çok önemlidir. Olası komplikasyonların farkında olmak, böylece işaretlerin meydana gelmesi durumunda daha erken teşhis edilebilmesine yardımcı olur. Erken teşhis hastanın tedavisini kolaylaştırır ve yaşam kalitesinin yükselmesini sağlar. Ek olarak, bu koşulların tıbbi tedavisi haklı çıkar ve her hastanın yaşam kalitesini yükseltmek için ele alınmalıdır.

Felç Nedir
Felç Rehabilitasyonu – Felç Nedir?

Felç rehabilitasyonu hakkında bilinmesi gerekenler

Felç rehabilitasyonu seansları yaklaşık 1,5 ila 2 saat arasında değişiklik gösterir.

 • Rehabilitasyondan önce fizyoterapist hastaya özel bir tedavi planı çıkarılır.
 • Tedavide hastanın yaşı, sağlık durumu, felç durumun şiddeti ve felcin nedeni dikkate alınır.
 • Felç rehabilitasyonunda hastaya uygulanan fizik tedavinin olumlu ya da olumsuz sonuç vermesi felcin seviyesine bağlıdır.
 • Fizik tedavide amaç hastanın kendi bakımını gerçekleştirmesini sağlamaktır.
 • Felç tedavisinde hastalara akıllı cihazlar eşliğinde egzersiz uygulamaları, soğuk sıcak tedavi yöntemi ve masajlar uygulanır.
 • Felç tedavisinde en etkili yöntemlerden biri de havuz egzersizleridir. Su vücudun büyük bir ağırlığını kaldırarak tedaviye yardımcı olur. Bu sayede hastanın taşıdığı yük azalır ve kendisine verilen hareketleri daha kolay yapar.

Felç rehabilitasyonunun ana amacı öncellikle hastanın eski işlevini yerine getirmek veya iyileştirme sağlamaktır. Hastanın duş almak, yemek yemek, tuvalet ihtiyacını karşılamak kendi ihtiyaçlarını giderebilmesi sağlanmalıdır. Ayrıca yutkunma ve konuşma egzersizleri de uygulanır. Fizik tedavide ayrıca psikolojik destek de verilir.

Omurilik Felci

Felc Rehabilitasyonu
Felç Rehabilitasyonu – Felç Nedir?

Omurilik felci genel olarak düşme, yaralanma, trafik kazaları, şiddetli çarpma ve şiddetli darbe gibi durumlarda ortaya çıkar. Bu nedenle oldukça sık bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Omurilik felcinde genel olarak bütün vücudun işlevi kaybedilmez. Omurilik felcinde yalnızca sağ ya da sol bacak, kol, bel, omuz ayrı yarı işlevini yitirebilir. Omurilik felci darbenin alındığı noktada ortaya çıkar.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Sonuç

Omurilik felci tedavisinde omurilik hasarı giderildikten sonra fizik tedaviye başlanır. Felcin gerçekleştiği bölge, felcin seviyesi, hastanın yaşı, genel sağlık durumunun hepsi dikkate alınarak kişiye özel fizik tedavi planı hazırlanır.  Tedavinin başarısı için hastanın ve hasta yakınlarının çabası ile doğru rehabilitasyon tedavisi çok önemli rol oynar.

Felç Rehabilitasyonu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Felç hastalarında hangi fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulanır?

Felç hastalarında fizik tedavi ve rehabilitasyon, hastanın durumuna ve felcin türüne bağlı olarak kişiselleştirilmiş bir program planlanmalıdır.

Felç geçiren ilk müdahale nasıl yapılır?

Felç, acil müdahale gerektiren ciddi bir durumdur. Felç geçiren bir kişinin hayatta kalma şansını artırmak için hızlı ve doğru müdahale etmek gerekmektedir. Bunun için de en kısa zamanda 112 sağlık ekipleri aranmalı ev yardım istenilmelidir.

Felç geçiren hastanın kolu nasıl güçlendirilir?

Hastaların kol güçlendirmesi için fizyoterapistler tarafından özel olarak tasarlanmış egzersiz programları uygulanmaktadır. Bu egzersizler genellikle kas gücünü artırmak, hareket kabiliyetini geri kazandırmak amacıyla yapılmaktadır ve kişiye özeldir.

Felçli hasta hareket edebilir mi?

Felç, beyin ya da omurilik hasarı sonucu vücutta kontrol kaybına neden olan bir durumdur. Felçli hastaların hareket kabiliyeti, felcin türü ve şiddeti ile ilgili olarak değişmektedir. Bazı felçli hastalar kısmi hareket yeteneğini koruyabilirken, bazıları tamamen hareketsiz kalmaktadır. Tedavi ve rehabilitasyon ile bazı hastaların hareket kabiliyeti zamanla artırılabilir. Ancak felçli bir hastanın hareket yeteneği genellikle uzmanların yönlendirdiği fizyoterapi ve rehabilitasyon programları ile sınırlıdır.

Felç geçiren biri düzelir mi?

Felç geçiren hastalar, doğru tedaviyle zamanla düzelebilir.

Felçli kol ne zaman iyileşir?

Hastaların iyileşme süreci, semptomların şiddetine bağlı olarak değişmektedir. Elbette uygulanan tedavi yöntemleri de süreci belirlemektedir.

Felçli olan kol neden ağrır?

Felçli olan kol ağrıya neden olmaktadır. Çünkü felç, beyin veya omurilik hasarı sonucu sinir sinyallerinin normal şekilde iletilmemesine neden olur. Bu da kol ağrısının nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır.

Felç Rehabilitasyonuyla ilgili bilgi almak için hemen bizi arayın. 444 76 86

26 Yorum

 1. 1 ay önce spinal sezeryan oldum ve iğne vurulurken sağ bacagımda elektrik çarpar gibi bir his oldu doğum sonrasında kalçamın sol kısmında his kaybı oluştu dokunduğumda diken batma kaşınma gibi bir his oluyor acıyor. Bunun tedavisi mümkün müdür? Sinir hasarı iyileşmesi gerçekleşir mi?

  1. Merhabalar Betül Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik bulgular ve sonuçlarınız incelenerek uygun bir tedavi süreci planlanabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Merhaba,
  Babam 2008 yılında şah damarı tıkanıklığından dolayı kısmi felçli.1956 doğumlu.Düzelme ihtimali var mıdır.

  1. Merhabalar Halil Bey, geçmiş olsun.
   Epkriz sonuçları ve fiziki durumu incelendikten sonra sağlıklı bilgi aktarılabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşarak sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

 3. Merabala babam seksen yaşında iki ay önce bursa şehir hastanesin de kalp kapak amelyati oldu iki saat sonrasi kalp durdu tekrar çalıştırdılar şimdilik bilinç kapalı bisekilde yoğun bakımda yatiyo muhtemelen kalksada felçli olabilir dedi doktor sadece solunum makinaya bağlı sizin orada felç durumuna göre tedavi olabilirmi bilgi verirseniz seviniriz

  1. Merhabalar Sedat Bey, geçmiş olsun.
   Tedavi süreci oluşturulabilir ama şu anki süreç sonucunda çıkan sonuçlar incelenerek ve klinik muayene ile sağlıklı bilgi aktarılabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 4. Merhaba Dört yaşında beyin felci geçirdim sağ kolumu Parmaklarımı tam kullanamıyorum Görüntü bozukluğu var bi Kolum kalan bi kolum ince Bunun tedavisi var mı?

  1. Merhabalar Burak Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 5. Merhaba kardeşim 6 yıl önce silahla boynundan yaralandı ve vücudu komple felç kaldı yüzde 90 engelli bu sürede fizik tedavi gördü çeşitli hastanelerde ellerini çok hafif oynatabiliyo yürüme şansı yüzde 10 dendi 6 yıl önce tedaviye alabilirmisinz acaba sgk ile anlaşmanz varmı birde yatılı refakatçi ile birlikte tedaviye alıyomusunuz

  1. Merhabalar Öznur Hanım, geçmiş olsun.
   Hastamız için bir tedavi süreci oluşturabiliriz. Konuyla alakalı ayrıntılı bilgi verebilmemiz için epikriz raporlarını, hasta adı, soyadını ve bulunduğunuz ili 05354909459 numaralı whatsapp hattımızdan bizlere iletebilirsiniz. Sonuçlara bakıldıktan sonra sizlere daha sağlıklı bilgi aktarabiliriz.

   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir.

 6. Merhaba, Abim 16 ay önce beyin damarlarında tıkanıklık geçirdi ve sağ yan felç oldu, pandemi süreci nedeniyle efektif bir fizik tedvai alamadı, buna rağmen destekle yürümeye başladığı sırada, düşerek sağ omzunu kırdı. Bu kırık ile tüm süreç tekrar başa döndü, yine destekle az da olsa yürüyebiliyor, ancak aşırı kasılmaları var, nerdeyse yatağa bağımlı halde. Tedavisi için önerileriniz olur mu? Birden fazla hastaneniz var, yatılı ve refakatçili olarak ağırlanması mümkün mü? SGK ile anlaşmanız var mı? gibi birçok sorularımız var. İlgilenirseniz memnuniyet duyacağız.

  1. Merhabalar Sibel Hanım, geçmiş olsun.
   Epkriz raporunu, kısaca hastalık hikayesi (ad,soyad,yaş,durumu v.b.) ve hizmet almayı düşündüğünüz ili 0535 490 94 59 whatsapp hattımıza iletebilirseniz en kısa sürede hekimimize ileterek sizlere dönüş sağlayabiliriz.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 7. Merhabalar. Yüksekten düşme sonucunda belden aşağısını hissedemiyor dayım. Omurilikte 1 metrelik bir sıvı kaybı yaşandı dediler. Şu an oturmaya başladı; fakat yürümek için fizik tedavi sürecine girmek istiyor. Yaralanma sonrası his kayıplarında tedavi mümkün müdür?

  1. Merhabalar Cemil Bey, geçmiş olsun.
   Epkriz raporlarını whatsapp 05354909459 üzerinden bizlere iletebilirseniz, inceleyerek en kısa sürede sizlere dönüş sağlayabiliriz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 8. İyi günler . 8 ekim de abim inşaattan düştü ve t kemiği kırıldı. Şuan omurilik felci. Ve yürüyemiyor. Ayakta dahi duramiyor. Ve Doktorlar %20 yürüyebilir dedi napacagimizi bilmiyoruz. Burayı önerdiler. Bilgi verirmisiniz. Yürüyebilir mi gerekli tedaviyi alırsa.

  1. Merhabalar Seher Hanımi geçmiş olsun.
   Sizlere daha sağlıklı bir bilgi aktarabilmemiz için hastamızın epikrizini bizlere whatsapp üzerinden 0549 204 60 53 veya çağrı merkezimiz üzerinden 4447686 numarasından ulaştırabilirsiniz. Bu sayede hastamız hakkında sizlere geri dönüş sağlayabiliriz.

 9. Polio sekeliyim.Sol ayakta felç varken şimdi sağ dizimde aşırı geriye kaçma var.Yürüyebiliyorken şimdi destekle bile yürüyemiyorum ayağa kalktığımda şiddetli ağrım var.Hastanede yatarak tedaviniz var mı bilgi almak istiyorum.

  1. Merhabalar Ayla Hanım, geçmiş olsun.
   Hastanemizde yatılı hizmet bulunmaktadır.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 10. Babam 15gün önce açık kalp ameliyatı oldu sol tarafı şu an felç hala yoğun bakımda lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. Merhabalar Ayşe Hanım, geçmiş olsun.
   Hastamız için bir tedavi süreci oluşturabiliriz. Konuyla alakalı ayrıntılı bilgi verebilmemiz için epikriz raporlarını, hasta adı, soyadını ve bulunduğunuz ili 05354909459 numaralı whatsapp hattımızdan bizlere iletebilirsiniz. Sonuçlara bakıldıktan sonra sizlere daha sağlıklı bilgi aktarabiliriz.

   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir.

 11. merhaba 50 yaş kriterindeki bi erkek pıhtı atma sonuçu sol hemipleji ye yakalandı bununla ilgili en cabuk ve dogru bilgiyi almak istiyorum önerdiginiz ve ya tavsiye ettiginiz bi yol var mıdır?
  Teşekkürler…

  1. Merhabalar Onur Bey, geçmiş olsun.
   Hastamız hakkında ayrıntılı bilgi alabilmemiz ve size sağlıklı bilgi aktarabilmemiz için dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 12. Babam c6 omuriligi zedelendi ve 10 yıldır yürüyemiyor ve burayı önerdiler burda ne gibi imkanlar olduğunu öğrenmek istiyorum

  1. Merhabalar Sümeyye Hanım, geçmiş olsun.
   Tedavi sürecinde eklem hareket açıklığı egzersizleri, germe egzersizleri, kas kuvvetlendirme egzersizleri, denge ve yürüme eğitimleri, nörofasilitasyon teknikleri gibi konvansiyel tedavi yaklaşımları ile birlikte robotik rehabilitasyon, havuz tedavileri, ayna tedavileri, zorunlu kullanım tedavileri, sanal gerçeklik tedavileri, biofeedback, fonksiyonel nöromusküler elektriksel stimülasyon, transkranial magnetik stimülasyon teknikleri gibi daha yeni ve ileri rehabilitasyon yaklaşımları kullanmaktayız.

   Sizlere daha sağlıklı bir bilgi aktarabilmemiz için hastamızın epikrizini bizlere whatsapp üzerinden 0549 204 60 53 veya çağrı merkezimiz üzerinden 4447686 numarasından ulaştırabilirsiniz. Bu sayede hastamız hakkında sizlere geri dönüş sağlayabiliriz.

 13. Lutfen goruselim lutfen 18 kizim felc oldu lutfen

  1. Merhaba Mustafa Bey,
   Geçmiş olsun bizlere, dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir