Romatem
444 76 86 SİZİ ARAYALIM WhatsApp Hasta İletişim 0 549 204 60 53

E-RANDEVU OLUŞTUR

Bel ve Boyun Fıtığı, Siyatalji

Bel ve Boyun Fıtıkları Nasıl Meydana Gelir?

bel boyun fitigiBoynumuzda 7 belimizde ise 5 adet omurga kemiği vardır. Bu kemikler arasında da disk adı verilen kıkırdak yapılar mevcuttur. Diskler omurganın hareketliliğine katkıda bulunduğu gibi omurga üzerine binen yüklerin dengeli bir şekilde dağılmasına yardımcı olur. Boyun ve bel fıtıkları adeta bir amortisör gibi görev yapan bu disklerin bozulması ve taşması sonucu ortaya çıkan hastalıklardır.

Bel Ve Boyun Fıtıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Bel ve boyun fıtıklarını büyük bir çoğunluğu cerrahi girişim gerekmeksizin tedavi edilebilir. Çok az hasta özellikle felç bulguları olan hastada ise cerrahi operasyonlar tedavide yer almaktadır. Cerrahi olmayan tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavileri, fizik tedavi uygulamaları (sıcak uygulamalar, elektrik akımları, ultrasound uygulamaları, lazer vb), lokal enjeksiyonlar, manipülasyon uygulamaları, egzersiz fizyoterapisi en sık kullanılan tedavi seçenekleridir.

Yukarıda sayılan klasik tedavi yöntemlerinin yanı sıra son yıllarda fıtık hastalarının tedavisinde daha başarılı sonuçlar veren yeni tedavi yöntemleri de geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden bir tanesi ülkemizde ilk olarak hastanelerimizde uygulanmaya başlanan Dikey Traksiyon tedavisidir.

siyataljiDikey traksiyon cihazları hastaya kolay uygulanmakta ve fıtıklaşan disk üzerine doğal yollardan çekme uygulayarak hastalığı tedavi etmektedir.

Diğer bir yöntem ise bilgisayar destekli Dekompresyon cihazlarıdır (Spinal Dekompresyon Sistemi) Bu sistem üstün teknoloji olup fıtıklaşan diske direk yoldan etki ederek baskıyı ortadan kaldırmakta ve dolayısıyla hastalığı tedavi etmektedir. Bel fıtığı ve boyun fıtığı hastalarının ameliyata yönlendirilmesine gerek kalmamaktadır. Bel fıtığı ve boyun fıtığı hastalarında kullanılan, Spinal Dekompresyon Sistemi (DRX 9000 C) ameliyat olması önerilen ya da ameliyat olup iyileşememiş hastalarda, başarı oranı %74 olan ameliyatsız bir tedavi yöntemidir.

Ayrıca son yıllarda fıtık tedavisinde başarıyla kullanılan diğer bir yöntem Ozon Uygulamalarıdır. Fıtık olan omurga bölgesine yumuşak doku içine lokal olarak ozon uygulaması yapılabileceği gibi fıtıklaşmış disk içine yada omurilik kanalına da enjeksiyon yapılabilmektedir. Sonuç olarak günümüzde bel ve boyun fıtıkları ameliyatsız tedavi edilebilen hastalıklar grubuna girmiştir.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın

Bel ve Boyun Fıtığı, Siyatalji Video

İlgili Videomuza Üstten Ulaşabilirsiniz.

WhatsApp İletişim
Yorumlar
Yorum Yapın
6 + 8

Bel ve Boyun Fıtığı, Siyatalji Video

Bel ve Boyun Fıtığı, Siyatalji ile ilgili videomuza yan taraftan ulaşabilirsiniz.

Dilerseniz WhatsApp ile bilgi alın!

0 549 204 60 53 Diğer Videolar

İLİŞKİLİ DİĞER MAKALELER

Konu ile alakalı diğer bilgiler makalelere göz atarak bilgilendirmeleri okuyabilirsiniz.

Diz, Omuz Ağrıları

Diz, Omuz Ağrıları

Diz, Omuz Ağrıları hastaların günlük yaşamının zorlaşmasına neden olur. Günümüz teknolojisi ile sağ ve sol kısımdaki bu ağrıların tedavisi mümkündür.

Detaylı Bilgi
Boyun Ağrısı

Boyun Ağrısı

Boyun ağrıları omurga etrafındaki kas ile bağların bozulması ile ortaya çıkabilir. Boyun ağrısının nasıl geçeceği ise doktorun tedavi sürecine bağlı olabilir.

Detaylı Bilgi
Bursit, Tendinit

Bursit, Tendinit

Bursit ve tendinit sık olarak omuz, dirsek, bilek, kalça, diz ve ayak bileği çevresindeki yumuşak dokunun iltihabi durumudur ve tedavisi mümkündür.

Detaylı Bilgi
444 76 86 iletisim@romatem.com