444 76 86 Biz Sizi Arayalım WhatsApp Hasta İletişim0549 204 60 53

Diz, Omuz, Kalça Kireçlenmesi

Diz, Omuz, Kalça Kireçlenmesi önceden tanı ve tedavisi yapılmadığında ciddi problemlere yol açabilir. Kalça eklemi vücudun en büyük ve en önemli eklemlerinden birisidir. Her bir kalça eklemi vücut ağırlığının yarısını taşımak zorunda olduğu gibi, yürüme, koşma, merdiven çıkma , çömelme gibi hareketler sırasında bu yük daha da artar ve vücut ağırlığının birkaç katına kadar çıkabilir. Bu nedenle kalça eklemlerinde doğuştan mevcut olan veya sonradan ortaya çıkan bazı rahatsızlıklar, erken dönemde fark edilmese dahi sonradan ciddi problemlerin ortaya çıkmasına neden olurlar.

Doğuştan Olan Nedenler

Erken çocukluk döneminde kalça ekleminde ortaya çıkan en önemli rahatsızlık doğuştan kalça çıkıklarıdır. Bu durum zamanında tedavi edilmediği takdirde ileri yaşlarda kalçada ağrı ve hareket zorluğuyla birlikte belirgin topallamaya neden olur.

Romatizmal Hastalıklar

İltihaplı veya dejeneratif tip romatizmal hastalıklar kalça ekleminde yapısal bozulmalara yol açar. Erişkin yaşlarda en çok görülen ağrı nedeni kalça eklemindeki kireçlenmelerdir.

Enfeksiyonlar

Vücudun bir başka bölgesinden yayılan veya direkt olarak gelen mikroplar kalça ekleminde iltihaba neden olabilirler.

Tümörler

Meme, akciğer ve prostat kanserleri kalça eklemine yayılıp şiddetli kalça ağrısına neden olabilirler.

Damarsal Nedenler

Kalça kemiklerini besleyen damarların tıkanması veya buraya gelen kan akımının bozulması sonucunda kalça ağrıları ortaya çıkabilir. Yukarıda sıraladığımız durumlarda, önce ağrının nedenini belirlemek gerekir. Bu amaçla ayrıntılı bir klinik muayeneden sonra çeşitli görüntüleme yöntemlerine başvurulur. En çok kullanılan görüntüleme yöntemleri klasik röntgen, ultrason, bilgisayar tomografi ve MR’dır.

Tedavi kalça ağrısının nedeni belirlendikten sonra buna yönelik tedaviye başlanır. Bazı hastalarda ilaç tedavisi gerekir. Hastalığın akut dönemi geçtikten sonra veya kalça ameliyatına müteakip fizik tedavi ve rehabilitasyona başlamak gerekir. Uygun hastalarda egzersiz tedavileriyle birlikte havuz içi yürüme eğitimi de yaptırılarak iyileşme süresi hızlandırılır.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın

Yorumlar


Yorum Yapın


5 + 4

İLİŞKİLİ DİĞER MAKALELER

Konu ile alakalı diğer bilgiler makalelere göz atarak bilgilendirmeleri okuyabilirsiniz.

Fibromiyalji Tedavisi

Fibromiyalji Tedavisi

Fibromiyalji Tedavisi, yaygın kas ağrısı, uyku bozukluğu ve yorgunluğun çoğu kez birlikte bulunduğu kronik ağrı sendromu tedavisidir.

Detaylı Bilgi
Boyun, Bel Düzleşmesi

Boyun, Bel Düzleşmesi

Boyun, Bel Düzleşmesi hastalığının en önemli belirtisi bölgesel ağrılardır ve bu hastalar sürekli ağrı kesici kullanma ihtiyacı hisseder.

Detaylı Bilgi
Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk Dikeni Tedavisi

Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri topuk dikeni tedavisinde son teknoloji sistemler kullanarak bu hastalığın tedavisini sağlamaktadır.

Detaylı Bilgi
444 76 86 iletisim@romatem.com