Romatem
444 76 86 SİZİ ARAYALIM WhatsApp Hasta İletişim 0 549 204 60 53

E-RANDEVU OLUŞTUR

WhatsApp

Fibromiyalji Tedavisi

Fibromiyalji Tedavisi, yaygın kas ağrısı, uyku bozukluğu ve yorgunluğun çoğu kez birlikte bulunduğu kronik ağrı sendromu tedavisidir. Özellikle sırt, boyun, omuzlarda ve kalçalarda belirgin olmak üzere yaygın ağrısının olduğu bir kas iskelet sistemi hastalığıdır. Her yaşta ve her iki cinste görülebilmekle birlikte en sık 25-55 yaşlar arasında ve kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür.

Fibromiyalji Nedir?

fibromiyalji nedirEklemlerde hareket kısıtlılığına yol açmayan ancak kişinin yaşam kalitesini bozan kronik bir hastalıktır. Hastalığın nedeni bilinmemekle birlikte stres, kaygı, depresyon, ağır çalışma temposu, rutubetli ortam, uyku bozuklukları, uzun süre bilgisayar kullanımı gibi birçok durumla ilişkilidir.

 

Fibromiyalji Belirtileri ve Tedavisi

Fibromiyalji sendromunda klinik tabloyu oluşturan bulgu ve belirtiler çok çeşitlidir. Temel belirti ve bulgular kronik yaygın ağrı ve belli bölgelerde hassas noktalardır. Yorgunluk, uyku bozukluğu, Subjektif şişlik hissi, uyuşmalar, baş dönmesi, güçsüzlük hastalığın çok sık rastlanan belirtileridir. Yapılan kan testleri ve radyolojik incelemeler normal sonuç verir. Fibromiyalji teşhisi anemnez ve klinik muayene ile konur.

fibromiyalji tedavisiTedavide her hastalıkta olduğu gibi hastanın hastalığı ile ilgili bilgilendirilmesi ve eğitimi çok önemlidir. Hastaya hastalığının “gerçek” olduğunu, ancak şekil bozucu ya da sakat bırakıcı bir hastalık olmadığı anlatılmalıdır. Fibromiyalji tedavisinde hastanın durumuna göre ağrı kesici ilaçlar, antidepresanlar, kas gevşeticiler ve uyku düzenleyici ilaçlar kullanılmaktadır. Tedavide en önemli yeri kaplayan Fizik tedavi seansları ve egzersiz programları uygulanmaktadır. Ayrıca kliniğimizde uygulanan ozon tedavisi, akupunktur ve tetik nokta enjeksiyonları fibromiyalji de oldukça etkilidir.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın
WhatsApp İletişim
Yorumlar
Yorum Yapın
1 + 6

İLİŞKİLİ DİĞER MAKALELER

Konu ile alakalı diğer bilgiler makalelere göz atarak bilgilendirmeleri okuyabilirsiniz.

Bel ve Boyun Fıtığı, Siyatalji

Bel ve Boyun Fıtığı, Siyatalji

Bel fıtığı ve boyun fıtığı hastalarında kullanılan, Spinal Dekompresyon Sistemi başarı oranı yüksek olan, fıtığı geçirebilen ameliyatsız bir tedavi yöntemidir.

Detaylı Bilgi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hastanemizde özel cihazlarımız ile insanların özgür hareket etmesini ve yaşam kalitelerini yükseltmesi için çalışıyoruz.

Detaylı Bilgi
Boyun Ağrısı

Boyun Ağrısı

Boyun ağrıları omurga etrafındaki kas ile bağların bozulması ile ortaya çıkabilir. Boyun ağrısının nasıl geçeceği ise doktorun tedavi sürecine bağlı olabilir.

Detaylı Bilgi
444 76 86 iletisim@romatem.com