Fizik Tedavi
WhatsApp

Fizik Tedavi Nedir ?

Fizik tedavi (Fiziksel Tıp ); çeşitli hastalıklarda diğer tedavilerle birlikte veya tek başına uygulanabilecek ısı, ışın, elektrik akımları, egzersiz vb gibi fiziksel ajan ve tekniklerin kullanıldığı tedavi yöntemleridir.

Fizik Tedavi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Toplumda en sık karşılaşılan bel, boyun, diz ağrıları kısaca hareket etmemizi sağlayan tüm eklem bölgelerinin (dirsek, bel, bilek, boyun, omuz, diz…) rahatsızlığından kaynaklanan ve büyük çoğunluğunun kemik ve kas sorunlarının oluşturduğu hastalıklarda fiziksel tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Ağrıları kontrol altına almak ve oluşan hasarı en aza indirgemek için fizik tedavi uygulamaları yapılır.

Fizik Tedavi Uygulamaları nelerdir ?

Fizik tedavi uygulamalarını şu alt başlıklarda toplayabiliriz.

1. Termoterapi (Sıcak uygulamalar ile tedavi) Yüzeyel ısı uygulamaları;  Sıcak paketler, Parafin banyosu, Kızılötesi (infra-red) ışınlar Derin ısı uygulamaları ;Kısa ve mikro dalga tedavileri (yüksek frekanslı elektrik akımları),  Ultrason tedavileri (yüksek frekanslı ses titreşimleri)

2. Kriyoterapi (Soğuk uygulamalar ile tedavi) ;Soğuk paketler, Soğuk kompres, Soğutucu spreyler Buz torbaları, Buz masajı

3. Hidroterapi (Su ile tedavi)

Lokal uygulamalar: sıcak su, kontrast banyo, whirlpool (girdap banyoları)

• Genel uygulamalar: Su içi egzersizler

4. Elektroterapi (Elektrik akımları ile tedavi) Doğru akımlar, Alternatif akımlar ;Alçak frekanslı akımlar (faradik, sinuzoidal, eksponansiyel akımlar), Orta frekanslı akımlar (girişimsel-interferansiyel akımlar), Yüksek frekanslı akımlar (kısa ve mikro dalga tedavileri)

5. Fototerapi (Işın uygulamaları ile tedavi), Ultraviyole uygulamaları,  Lazer tedavileri

6. Mekanoterapi (Mekanik yöntemlerle tedavi); Traksiyon (aletle bel-boyun çekme tedavileri, Masaj, Manipulasyon, CPM ( sürekli pasif hareket ettirme cihazı uygulamaları), İzokinetik test ve rehabilitasyon sistemleri, Aralıklı pnömotik kompresyon cihazı uygulamaları

7. Tedavi edici egzersiz uygulamaları