Halluks Valgus Nedir?

Halluks Valgus ya da başparmak çıkıntısı kadınların büyük çoğunluğunda 30-40 yaşlarından sonra görülen ve ayak başparmağının içeri doğru dönmesi ile birlikte birinci parmakta bulunan tarak kemiğinin dışarı doğru dönmesiyle oluşan çıkıntılı şekil bozukluğuna verilen isimdir.

Başparmakta meydana gelen bu çıkıntılı durum ve ağrı hastalarda ayakkabı giymeyi ve yürümeyi güçleştirerek hayatı olumsuz yönde etkiler. Basma bozukluğu sonucunda ayak tabanında ağrılı nasır gelişimi görülebilir.

Belirtileri Nelerdir?

 • Şekil bozukluğu: Ayak başparmak çıkıntısında ya da tıbbi adıyla Halluks Valgus’ta, hastaların en sık şikayet ettiği nokta ayakta birinci parmaktaki çıkıntılı durumdur.
 • Ağrı: Halluks valgus rahatsızlığında parmak hareketi ve yürüme ağrıya neden olur.
 • Kızarıklık: Ayakkabının şekline ve ayakkabının ön kısmının darlığına göre hastalarda başparmakta kızarıklık gelişir(Bunyon).
 • Huzursuzluk: Ucu sivri ya da ayak yapısına uygun durumda olmayan ayakkabı giyilmesiyle ayak başparmağında oluşan rahatsız edici his.

Kimlerde Daha Sık Görülür?

Halluks Valgus rahatsızlığı genellikle aile bireyleri arasında genetik olarak aktarılan bir sağlık sorunudur. Dar yüksek topuklu ayakkabılar bir kısım hastada gelişimde rol oynarken bir grup hastada ise geniş topuksuz rahat ayakkabı giyimine rağmen hastalık görülebilmektedir.

Ancak bu hastalık başka hastalıklarla birlikte de olabilmektedir.

 • Düz tabanlık rahatsızlığı olanlarda
 • Yüksek kavis rahatsızlığı olanlarda
 • Aşil tendonu kısalığı olanlarda
 • Kilo problemi olan kişilerde
 • Çeşitli romatizmal problemi olan kişilerde gözükmektedir.

Halluks Valgus

Birlikte Görülen Rahatsızlıklar Nelerdir?

Halluks Valgus rahatsızlığının ilerlemesiyle beraber ayaktaki diğer parmaklarda da çeşitli problemler ve şekil bozuklukları görülebilir.

1- Morton Nöroma:

Üçüncü ve dördüncü parmağın arasında yer alan sinirin sıkışmasıyla meydana gelen durumdur.

2- Parmak Deformiteleri:

Pence parmak olarak isimlendirdiğimiz durumdur.

3- Bunionette:

Zamanla ayaktaki beşinci parmağın içe doğru dönmesi ya da ayak beşinci parmak çıkıntısı diye adlandırılan durumdur.

Tanıda Fizik Muayene Yeterli mi?

Fizik muayene son derece önemli olmakla beraber hastalarda ayak yere basarak ön – arka ve yan ayak grafileri çekilerek radyolojik incelemede yapılır ki tüm bu verilerle halluks valgusun derecesi saptanıp hastaya uygulanacak tedavi şekline karar verilir.

Halluks Valgus’un Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi planlanırken hastanın yaşı, halluks valgusa sebep olan durumlar, klinik bulgular ve hastanın beklentileri göz önüne alınmalıdır. Halluks Valgus tedavisi konservatif ve cerrahi olmak üzere iki ana grupta incelenmektedir. Halluks Valgus tespit edilen hastaların büyük kısmında cerrahi gerekmemektedir.

Şikayetlerin az olduğu hastalığın başlangıç döneminde uygulanacak tedavi yöntemleri şekil bozukluğunu düzeltici yönde etki sağlamaktan çok şikayetlerin gerilemesini ve şekil bozukluğunun ilerlemesini önlemeye yöneliktir. Bu amaçla çeşitli aparatlar ve ortopedik materyaller kullanılabilir.

 • Halluks Valgus ağrısını azaltmak için aşağıdaki araçlar kullanılabilir:
 • Ayakkabıların şeklinin düzenlenmesi (Geniş taraklı, yumuşak derili ve 2-3cm’ yi aşmayan topuklu ayakkabılar),
 • Birinci parmakta şekil bozukluğunu önlemek için parmak arası makara ve gece istirahat ateli kullanılması,
 • Basma kusurunu engellemek için kullanılacak tabanlıklar,
 • Parmak üzerindeki çıkıntıyı korumak için silikon aparatlar.

Tedavide ayrıca hastalara şu egzersizleri yapmaları istenir. Hasta ayakları hafif aralık olacak şekilde ayakta durur. Topuklarını yerinden oynatmadan bir başparmağı ile diğerine değmeye çalışır.

Halluks Valgus rahatsızlığında şekil bozukluğu ve ağrı belirgin hale geldiğinde tedavinin ana şemasını cerrahi müdahale oluşturur. Cerrahi tedavi bu çıkıntının ve şekil bozukluğunun düzeltilmesidir.

Halluks Valgus Ameliyat’ını Kimler Olmalıdır?

Halluks Valgus’ta ameliyat ancak ağrı hissi gelişmiş ayak başparmaklarına yapılmaktadır. Ağrılı olmayan ayak başparmaklarında ise hastanın eklemleri hareket kabiliyetini bir şekilde sürdürmeye devam edebildiğinden bu hastalarda cerrahi tedavi yapılması önerilmemektedir.

Halluks Valgus ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

12 comments

 1. Benim ayağımda var ağrı da var 19 yaşındayım ameliyat olmalı miyim bana silikon parmak arası makara önerdiler kullanmalı mıyım

  1. Merhabalar Nazlı Hanım, geçmiş olsun.
   Durumunuza bağlı olarak ameliyat olmanız tavsiye edilir. Hekiminiz slikon parmak arası makara önerdiyse kullanmanızda fayda vardır. Eğer ameliyat olmak istiyorsanız yine hekimin muayenesi sonucunda durumunuza bağlı olarak hekim sağlıklı bilgi aktarabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 2. Merhaba 20 yaşıdayım ağrım yok ama her iki ayak baş parmağımda sağa ve sola doğru eğilmiş şekilde estetik açıdan rahatsız oluyorum ameliyat olmalı mıyım ve tekrar oluşma durumu söz konusu mu

  1. Merhabalar Seval Hanım, geçmiş olsun.
   Yaşınız ve fiziki durumunuz göz önüne alınarak sağlıklı bilgi verilebilir. Hastanemizde cerrahi operasyonlar yapılmadığı için bu alanda uzman olan ortopedistlerden randevu alarak, klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

 3. Sol ayak parmağında eğrilik var ayagimda nasılda var şişkinlik de yaptı ne yapabilirim bana yardımcı olurmusunuz

  1. Merhabalar Hande Hanım, geçmiş olsun.
   Tedavi planlanırken hastanın yaşı, halluks valgusa sebep olan durumlar, klinik bulgular ve hastanın beklentileri göz önüne alınmalıdır. Halluks Valgus tedavisi konservatif ve cerrahi olmak üzere iki ana grupta incelenmektedir. Halluks Valgus tespit edilen hastaların büyük kısmında cerrahi gerekmemektedir.

   Şikayetlerin az olduğu hastalığın başlangıç döneminde uygulanacak tedavi yöntemleri şekil bozukluğunu düzeltici yönde etki sağlamaktan çok şikayetlerin gerilemesini ve şekil bozukluğunun ilerlemesini önlemeye yöneliktir. Bu amaçla çeşitli aparatlar ve ortopedik materyaller kullanılabilir.

   Klinik muayeneniz sonucunda ayrıntılı bilgi edinilerek sağlıklı bir tedavi süreci planlayabiliriz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 4. Merhabalar 20 yaşındayım 1 senedir halluks walgus rahatsızlığım var sağ kemiğimde ağrı var ve sol ayağa nazaran çıkıntı oluşmaya başlamış. Evde uygulayabileceğim bir tedavi var mı? Gece istirahat ateli kullanmalı mıyım?

  1. Merhabalar Nur Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda size uygun bir tedavi süreci planlanmalıdır.
   Halluks Valgus ağrısını azaltmak için aşağıdaki araçlar kullanılabilir:
   Ayakkabıların şeklinin düzenlenmesi (Geniş taraklı, yumuşak derili ve 2-3cm’ yi aşmayan topuklu ayakkabılar),
   Birinci parmakta şekil bozukluğunu önlemek için parmak arası makara ve gece istirahat ateli kullanılması,
   Basma kusurunu engellemek için kullanılacak tabanlıklar,
   Parmak üzerindeki çıkıntıyı korumak için silikon aparatlar.
   Destek alınarak bir tedavi süreci planlanabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 5. Merhaba, halluks vangus başlangıcımı bilmiyoruz değilse ama ağırıyorsa ne yapılabilir.

  1. Merhabalar Melek Hanım, geçmiş olsun.
   Ortopedi bölümüne veya fizik tedavi bölümüne başvurabilirsiniz. Klinik muayeneniz sonucunda tanı konulabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik faydalanabilirsiniz.

 6. Merhabalar Müjgan Hanım, geçmiş olsun.
  Öncelikle ağrılarının nedeni halluks valgus mu? onu öğrenmemiz gerekmektedir.Fizik tedavi uygulamaları, enjeksiyonlar, hil terapi, eswt gibi tedavi yöntemleri uygun olabilir.
  Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik

 7. Eşimin ayağında aynı problem var .Bir haftadır ağrı var.Ayağıni hep kaldırdığı halde ağrı gecmiyor.Ne yspabiliriz.
  .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.