Hidroterapi nedir?

Hidroterapi, su içi tedavi ya da havuz rehabilitasyonu olarak da bilinen bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamasıdır. Suyun kaldırma kuvvetinin etkisiyle kişinin gerçek ağırlığının %10’unu taşır. Bu da kişinin kaslarına fazla yük binmesini engeller ve hareketler daha kolay gerçekleşir. Eklemler üzerine yük binmeyen hastalar kaldırma kuvveti sayesinde rahatlıkla eklemlerini kullanarak egzersizlerini daha ağrısız ve aktif bir şekilde yapmaktadırlar.

Hidroterapinin faydaları nelerdir?

Suyun kaldırma kuvvetinin etkisiyle kişinin vücut ağırlığına bağlı yükü azalır ve normalde yapılması zor veya ağrılı olan hareketlerin yapılabilmesi sağlanır. Eklemler ve kaslar üzerine binen yük azalınca hastalar egzersizlerini daha ağrısız ve aktif bir şekilde yapabilirler. Ayrıca sıcak suyun eklemler, yumuşak dokular ve kaslar üzerine yumuşatıcı ve rahatlatıcı etkileri nedeniyle, aşırı kas kasılmaları, kramplar, ağrı ve eklem sertlikleri üzerine olumlu etkileri bulunur. Suyun direnç özelliği kullanılarak kasların kuvvetinin ve dayanıklılığının arttırılmasına yardımcı olur. Dolaşım ve lenf sistemini uyarıcı etkileri nedeniyle ödem ve dolaşım bozukluklarının tedavisinde de hidroterapiden yararlanılır. Hastanın normalde yapamadığı hareketler ve aktiviteleri başarabilmesi ve egzersizlerini daha kolay ve eğlenceli şekilde yapabilmesi, moral ve motivasyonunu ve kendine güvenini arttırır.

Hidroterapi yöntemleri nelerdir?

Hidroterapi değişik yöntemlerle uygulanabilir. Havuz içi egzersiz tedavisi, oturma banyosu, aromaterapi ile birleştirilmiş sıcak su banyoları, buhar odası, kontrast (sıcak/soğuk) banyo uygulamaları, duş uygulamaları gibi uygulama yöntemleri mevcuttur.

Hidroterapi hangi hastalıklarda uygulanır?

Hidroterapi; inme, omurilik yaralanması, travmatik beyin hasarı, serebral palsi, multipl skleroz, Parkinson hastalığı, Guillain-Barre Sendromu, muskuler distrofiler ve denge bozuklukları gibi nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde etkin bir şekilde kullanılır. Ayrıca, kas-iskelet sistemi ve spor yaralanmaları, kırıklar, kireçlenmeler, fibromiyalji, osteoporoz ve obezite rehabilitasyonunda ve protez ve diğer ortopedik operasyonlar sonrası rehabilitasyonda hidroterapiden yararlanılır.

Hidroterapinin hangi durumlarda uygulanması sakıncalıdır?

Hidroterapi; ateş, aktif enfeksiyon, açık yaralar, kontrolsüz epilepsi, ciddi solunum ve kalp problemleri ve havuz içi kimyasallara karşı allerji gibi durumlarda uygulanmaz.

Hidroterapi nasıl uygulanır?

Hidroterapinin en yaygın kullanım alanı olan havuz içi egzersiz tedavisi, bu konuda eğitimli ve deneyimli bir hidroterapist yardımıyla uygulanır. Hidroterapist hasta ile birlikte tedavi havuzuna girer ve hastanın egzersizlerine yardım eder veya gözetim yapar. Seans süresi ve sıklığı hastanın durumuna veya ihtiyacına göre belirlenir.

Hidroterapi ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın, ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın uzmanlarımız cevaplasın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.