Hil Terapi Yüksek Yoğunluğu Lazer Tedavisi
WhatsApp

Hil Terapi nedir?

High intensity laser therapy (HILT) olarak bilinen yüksek yoğunluklu lazer tedavisi ise 2002 yılında FDA onayı almıştır. Dünya modern tıp merkezlerinde ve hastanelerde giderek popüler olmakta ve güvenle kullanılmaktadır. Galyum Aluminyum Arsenid (GaAlAs) diyotları ve son jenerasyon Class 4 lazer teknolojisiyle  enerji üreten cihazlarla yapılan fotobiyostimulasyon tedavisidir. Lazer dalgaların hücreler tarafından emilmesiyle meydana gelen fotobiyostimulasyon, hedef hücrelerde arzu edilen değişiklikleri meydana getirir.

Hil Terapi Yüksek Yoğunluğu Lazer Tedavisi

Diğer Lazerlerden Farkları Nelerdir?

Yüksek Yoğunluklu Lazer Terapisi, soğuk (veya düşük seviye) lazer terapisinden farklıdır, soğuk lazerden çok daha güçlüdür, hücresel dokuya daha derinlemesine ulaşmasını sağlar ve daha uzun süren sonuçlar sağlamak için çevre dokuları tedavi eder.

Hil Terapi Nasıl Etki Eder?

Yüksek yoğunluklu lazer etkilerini antiinflamatuvar, antiödemik ve analjezik mekanizmaları sayesinde gerçekleştirmektedir. Sinir hücresinin yenilenmesine yardımcı olur ve beyinle iletişimi geliştirir. Skar dokusunu yumuşatır böylece lifler daha fazla harekete izin verecek şekilde uzatılabilir. Kronik ağrı hafızasını değiştirmek veya sıfırlamak için iç organlara derinlemesine gider, böylece ağrı hissi bastırılır.

Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Osteoartrit, yumuşak doku romatizmaları, romatoid artrit, yanık iyileşmesi, dekübitis ülseri, KTS, tendinit ve bursitler,  spor yaralanmaları, radikülopati ve diskopatiler, kronik osteomyelit, diyabetik nöropati, epikondilit, diş hastalıkları, trigeminal nevralji, postherpetik nevraljiler, sjögren sendromu, kırıklarda kemik oluşumu, skar tedavilerinde kullanılabilir.

Hangi Durumlarda Kullanılmaz?

Çocuklarda kapanmamış fontaneller üzerine, hamilelerde, kanserli lezyona yakın bölgelere, variköz venlere ve iltihabi alanlara uygulanmamalıdır. Epilepsi tanısı olanlara ve kalp pili taşıyanlarda çok dikkatli bir şekilde uygulanmalı veya da hiç uygulanmamalıdır. Bir metreden kısa mesafeden göze yöneltilen lazer kornea tarafından yoğunlaştırılıp göze zarar verir. Hasta ve doktor mutlaka gözlük takmalıdır.

Uygulamada Ağrı Olur mu?

Hayır ağrı hissedilmez. Tüy dökülmesi, ciltte lekelenme ve cilt yanığına sebep olmamaktadır. Lazerden gelen ışık vücudun üzerinde sıcak hisseder. Birçok hasta, rahatlatıcı ve ısınma hissini çok rahatlatıcı bulmaktadır. Bazıları tarafından “sıcak güneş ışığı gibi” olarak tanımlanmaktadır. Yöntemin uygulaması sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli şey, uygulamanın doğru bölgeye ve doğru şekilde yapılmasıdır. Bu sebeple uygulamanın profesyonel bir kullanıcı tarafından yapılması önemlidir. Dolayısı ile lazer tedavisi oldukça konforludur.

Nasıl Uygulanır?

Etkisini ilk seanstan itibaren gösterebilmektedir. Rahatsızlığınızın ani ve kısa süreli (akut) ve uzun süredir devam eden ve iyileşmeyen (kronik) olması göre uzman hekimin önerisi doğrultusunda lazer uygulama süre ve doz kararı belirlenir. Genellikle bir seans 10 ile 30 dk arasında değişebilmektedir. Akut durumlarda 1-5 seans yeterli olabilirken, kronik durumlarda 6-12 seansa kadar uzayabilmektedir.

Yüksek Yoğunluklu Lazer Terapisi ile fonksiyonları iyileştirmede ve semptomları önemli ölçüde azaltmada % 80 oranla başarı sağlanmıştır.

Hil Terapi ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın uzmanlarımız cevaplasın!

10 comments

 1. Benim ayağımda kireçlenme var yakın zamanda ağrı başladı doktora gittim 15 gündür 3 iyne hap koren pek fazla kalıcı çözüm olmadı sizin öneriniz ve ulaşım telefon

  1. Merhabalar Husamettin Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 2. Hill terapi seanslarinizin ücreti ne kadar?

  1. Merhabalar Gökben Bey, geçmiş olsun.
   Hil Terapi seans ücretleri şubeden şubeye değiştiği ve oluşacak tedavi sürecine göre planlandığı için değişkenlik göstermektedir.
   Ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 3. Fibromiyalji hastaları için uygun mudur?

  1. Merhabalar Ahmet Bey, geçmiş olsun.
   Fibromiyalji rahatsızlığı için uygulanmaktadır. Eğer klinik muayeneniz sonucunda hastaya uygun ise tedavi süreci oluşturulabilir.
   Ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 4. İyi günler ayak bileğimdeki kıkırdak sıkıntısından dolayı mikrokırık ameliyatı oldum 6. Ay kontrolünü oldum ama dinmeyen sızı ve yanma devam ediyor ve hayatı dar ediyor Emarda talus leteralde kemik iliği ödemi görünüyor acaba bu lazer işe yarar mı? Kaç seans alınmalı ve seansı ne kadar ?

  1. Merhabalar Ahu Hanım, geçmiş olsun.
   Hil terapi, ultrason, egzersiz, fizik tedavi uygulamaları uygun olabilir.Rahatsızlığınızın ve fiziki özelliklerinizin kontrolünden sonra sağlıklı bilgi aktarılabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 5. Ayak bileğinde kemik kayması meydana gelmiş doktor 6 seans hil terapi olmamı söyledi ben bunu yaptırırsam kemik kayması sorunum düzelmiş olacak mı ?

  1. Merhabalar Kübra Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir ama hil terapi tek başına uygulandığında yeterli olmaya bilir. Hil terapinin yanında tamamlayıc tedavilerden destek almanız gerekebilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir