HilTerapi nedir?

High intensity laser therapy (HILT) olarak bilinen yüksek yoğunluklu lazer tedavisi ise 2002 yılında FDA onayı almıştır. Dünya modern tıp merkezlerinde ve hastanelerde giderek popüler olmakta ve güvenle kullanılmaktadır. Galyum Aluminyum Arsenid (GaAlAs) diyotları ve son jenerasyon Class 4 lazer teknolojisiyle  enerji üreten cihazlarla yapılan fotobiyostimulasyon tedavisidir. Lazer dalgaların hücreler tarafından emilmesiyle meydana gelen fotobiyostimulasyon, hedef hücrelerde arzu edilen değişiklikleri meydana getirir.

 

Diğer Lazerlerden Farkları Nelerdir?

Yüksek Yoğunluklu Lazer Terapisi, soğuk (veya düşük seviye) lazer terapisinden farklıdır, soğuk lazerden çok daha güçlüdür, hücresel dokuya daha derinlemesine ulaşmasını sağlar ve daha uzun süren sonuçlar sağlamak için çevre dokuları tedavi eder.

Hil Terapi Nasıl Etki Eder?

Yüksek yoğunluklu lazer etkilerini antiinflamatuvar, antiödemik ve analjezik mekanizmaları sayesinde gerçekleştirmektedir. Sinir hücresinin yenilenmesine yardımcı olur ve beyinle iletişimi geliştirir. Skar dokusunu yumuşatır böylece lifler daha fazla harekete izin verecek şekilde uzatılabilir. Kronik ağrı hafızasını değiştirmek veya sıfırlamak için iç organlara derinlemesine gider, böylece ağrı hissi bastırılır.

Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Osteoartrit, yumuşak doku romatizmaları, romatoid artrit, yanık iyileşmesi, dekübitis ülseri, KTS, tendinit ve bursitler,  spor yaralanmaları, radikülopati ve diskopatiler, kronik osteomyelit, diyabetik nöropati, epikondilit, diş hastalıkları, trigeminal nevralji, postherpetik nevraljiler, sjögren sendromu, kırıklarda kemik oluşumu, skar tedavilerinde kullanılabilir.

Hangi Durumlarda Kullanılmaz?

Çocuklarda kapanmamış fontaneller üzerine, hamilelerde, kanserli lezyona yakın bölgelere, variköz venlere ve iltihabi alanlara uygulanmamalıdır. Epilepsi tanısı olanlara ve kalp pili taşıyanlarda çok dikkatli bir şekilde uygulanmalı veya da hiç uygulanmamalıdır. Bir metreden kısa mesafeden göze yöneltilen lazer kornea tarafından yoğunlaştırılıp göze zarar verir. Hasta ve doktor mutlaka gözlük takmalıdır.

Uygulamada Ağrı Olur mu?

Hayır ağrı hissedilmez. Tüy dökülmesi, ciltte lekelenme ve cilt yanığına sebep olmamaktadır. Lazerden gelen ışık vücudun üzerinde sıcak hisseder. Birçok hasta, rahatlatıcı ve ısınma hissini çok rahatlatıcı bulmaktadır. Bazıları tarafından “sıcak güneş ışığı gibi” olarak tanımlanmaktadır. Yöntemin uygulaması sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli şey, uygulamanın doğru bölgeye ve doğru şekilde yapılmasıdır. Bu sebeple uygulamanın profesyonel bir kullanıcı tarafından yapılması önemlidir. Dolayısı ile lazer tedavisi oldukça konforludur.

Nasıl Uygulanır?

Etkisini ilk seanstan itibaren gösterebilmektedir. Rahatsızlığınızın ani ve kısa süreli (akut) ve uzun süredir devam eden ve iyileşmeyen (kronik) olması göre uzman hekimin önerisi doğrultusunda lazer uygulama süre ve doz kararı belirlenir. Genellikle bir seans 10 ile 30 dk arasında değişebilmektedir. Akut durumlarda 1-5 seans yeterli olabilirken, kronik durumlarda 6-12 seansa kadar uzayabilmektedir.

Yüksek Yoğunluklu Lazer Terapisi ile fonksiyonları iyileştirmede ve semptomları önemli ölçüde azaltmada % 80 oranla başarı sağlanmıştır.

HilTerapi ile sorularınızla ilgili bilgi almak için hemen bizi arayın. 444 76 86

27 comments

 1. Merhaba sol kalçamda kalça çıkıklığından kaynaklı kireçlenme var. Bacağımda kısalık yok fakat kireçlenmeden kaynaklı yürürken aşırı ağrı hissediyorum ve aksamaya başladım. Kas gevşeticiler ve ağrı kesiciler kısa süreli fayda ediyor. Acaba hilterapi tedavisi fayda eder mi?

  1. Merhabalar Sebahat Hanım, geçmiş olsun.
   Hil terapi tedavi sürecinizde uygulanabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Merabalar ben 21 yaşındayım iki gündür yaklaşık bel ve sırt ağrısı cekmekteyim sırtım küt diye ses geldi napabilirim sayın doktorum dedafesi nedir ben teksil batronuyum gece gündüz kart yapıyorum oturak acaba onadan olabilr sırt ağrısı ve benim kemik erimesi var lütfen sayin doktorum bana bir çare bulun

  1. Merhabalar Aylin Hanım, geçmiş olsun.
   Rahatsızlığınız ile alakalı klinik bulgular ve semptomlar incelenerek, konulan tanıya yönelik tedavi süreci oluşturulabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 3. Merhabalar Hocam . Yaşım 48 3ay önce bana iltihaplı romatizma teşhisi koydular .El diz dirsek eklemlerimde noktasal ağrılar var bu uygulama derdime derman olur mu .? Teşekkür ederim.

  1. Merhabalar Halil Bey, geçmiş olsun.
   Romatoloji bölümüne başvurarak sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Hekiminizin yönlendirmesine göre tedavinize ek olarak uygulandığı taktirde olumlu sonuçlar alınabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 4. Benim her iki omuzun da yırtık ve ödem var.Ayrıca sağ,sol el parmaklarımda da tetik parmak rahatsızlığı var.hil terapinin faydası olur mu acaba.selamlar.

  1. Merhabalar Mehmet Bey, geçmiş olsun.
   Sadece hil terapi ile olumlu sonuç alamayabilirsiniz. Klinik muayeneniz sonucunda size özel bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 5. Merhabalar. Avaskuler nekrozu dolaşım bozukluğunu tedavisi var mı
  İlk evrede.

 6. Merhabalar daha önce 3 kere bel fıtığı ameliyatı olmuş son ameliyatta 4 vida takılmış hastalarda hil tedavisi uygunmudur?

  1. Merhabalar Selin Hanım, geçmiş olsun.
   Uygulanabilir ama en sağlıklı bilgi için mutlaka muayene olmanız gerekmektedir. Size uygun farklı tedavi süreçleri de planlanabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 7. Merhaba eşime 3 ay önce geçici osteoporoz (transient osteoporoz) teşhisi kondu, doktorumuz takviye edici gıdalar ve aspirin tedavisi ile birlikte 60 saat hiberbarik oksijen tedavisine yolladı eşimi. tam 1 ay tedavi gördü. Şu an tekrar mr a girdi ve mr raporunda (son çıkan rapor) özetle belirgin kemik iliği ödemi, kalça eklem sıvısında belirgin artış demiş radyolog, sağ femur başında. Sizce Hill terapinin ödemi azaltma konusunda başarısı olur mu ? Başarı konusunda oran verebilir misiniz ?

  1. Merhabalar Vildan Hanım, geçmiş olsun.
   Hil terapi tedavi programına eklenebilir ama sadece hil terapiden başarı sağlanamayabilir. Ayrıntılı klinik muayene sonucunda oluşacak tedavi programı oluşturulabilir. Oluşturulan tedavi sürecine, hastamızın durumuna, tedavi sürecine verdiği yanıta göre süre hakkında bilgi verilebilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 8. Merhaba periferik bell paralizi yüz felcinde kullanılabilir mi ?

  1. Merhabalar Anıl Bey, geçmiş olsun.
   Yüz felcinde çoğunlukla kortizon grubu ilaçlarla tedaviye başlanır ki çalışmalar da iyileşmeye olumlu katkısı olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte akupunktur , tedavi edici düzeyde elektriksel uyarımlarla kas kuvvetlendirmeleri gibi fizik tedavi uygulamaları iyileşmeye olumlu katkıda bulunmaktadır . Kuru göz sebebiyle oluşabilecek kornea hasarı mutlaka önlenmelidir.

   Sebebi bulunan yüz felçlerinde tedavide sayılan uygulamaların yanında sebebin de doğru tedavi edilmesi gerekmektedir.

   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 9. Selamlar, Piriformis sendromlu siyatik baskısı yaşıyorum.Şu anda akut dönemdeyim Faydalı olur mu acaba?Teşekkürler

  1. Merhabalar Gökalp Bey, geçmiş olsun.
   Akut dönemde uzun süre ayakta kalma ve koşma gibi aktiviteler kısıtlanabilir. Ödem mevcut ise; soğuk uygulama, belirli kalça kaslarına germe egzersizleri yaptırılmalıdır.

   Akut Dönemden sonra doku iyileşmesini sağlamak ve kas içi dolaşımı düzenleyerek, lokal kas spazmını azaltmak için derin doku laser uygulamaları (hil terapi), ultrason uygulamaları, fizyolojik olarak aktif iyonların elektrik akımı yardımı ile vücuda sokulması olan iontoforez ve ses dalgaları yardımı ile medikal ajanların vücuda sokulması olan fonoforezis kullanılabilir.

   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 10. Ayak bileğinde kemik kayması meydana gelmiş doktor 6 seans hil terapi olmamı söyledi ben bunu yaptırırsam kemik kayması sorunum düzelmiş olacak mı ?

  1. Merhabalar Kübra Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir ama hil terapi tek başına uygulandığında yeterli olmaya bilir. Hil terapinin yanında tamamlayıc tedavilerden destek almanız gerekebilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 11. İyi günler ayak bileğimdeki kıkırdak sıkıntısından dolayı mikrokırık ameliyatı oldum 6. Ay kontrolünü oldum ama dinmeyen sızı ve yanma devam ediyor ve hayatı dar ediyor Emarda talus leteralde kemik iliği ödemi görünüyor acaba bu lazer işe yarar mı? Kaç seans alınmalı ve seansı ne kadar ?

  1. Merhabalar Ahu Hanım, geçmiş olsun.
   Hil terapi, ultrason, egzersiz, fizik tedavi uygulamaları uygun olabilir.Rahatsızlığınızın ve fiziki özelliklerinizin kontrolünden sonra sağlıklı bilgi aktarılabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 12. Fibromiyalji hastaları için uygun mudur?

  1. Merhabalar Ahmet Bey, geçmiş olsun.
   Fibromiyalji rahatsızlığı için uygulanmaktadır. Eğer klinik muayeneniz sonucunda hastaya uygun ise tedavi süreci oluşturulabilir.
   Ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 13. Hill terapi seanslarinizin ücreti ne kadar?

  1. Merhabalar Gökben Bey, geçmiş olsun.
   Hil Terapi seans ücretleri şubeden şubeye değiştiği ve oluşacak tedavi sürecine göre planlandığı için değişkenlik göstermektedir.
   Ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 14. Benim ayağımda kireçlenme var yakın zamanda ağrı başladı doktora gittim 15 gündür 3 iyne hap koren pek fazla kalıcı çözüm olmadı sizin öneriniz ve ulaşım telefon

  1. Merhabalar Husamettin Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.