Huzursuz Bacak Sendromu
WhatsApp

HUZURSUZ  BACAK  SENDROMU NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Huzursuz bacak sendromu; bacaklardaki rahatsız  edici ve kişinin tam tarif edemediği değişik duyumsamalar sonucu karşı koyulamayan hareket etme isteği ile giden bir sinir sistemi hastalığıdır.

Bu duyuları hastalar karıncalanma, kasılma, kaşınma, yanma, gıdıklanma şeklinde çok değişik şekillerde tarif edebilirler. Bu hastalığın en önemli özelliği  kişiyi rahatsız eden bu ve benzer duyuların hareketle azalması ya da tamamen ortadan kalkmasıdır. Bu yüzden huzursuz bacak sendromundan muzdarip hastalarda uyku bozukluğu da hastalığa eşlik eder. Hastaların uykuya dalışı ve uykuyu sürdürebilme kalitesi bozulur. Çoğu hasta gece kalkıp dolaşmak ya da  ayaklarını soğuk su ile yıkamak zorunda kalır. Aynı şekilde huzursuz bacak sendromuna sahip kişiler uzun süre hareketsiz oturamaz ve otobüs yolculuğu yapamazlar.

Huzursuz bacak sendromunun toplumda görülme sıklığı %5-10 dur ve kadınlarda daha sık görülür. Görülme sıklığı yaşla birlikte artış gösterir.

Huzursuz bacak sendromunun nedeni tam olarak bilinmesede en çok suçlanan neden dopamin dengesindeki değişmedir. Bunun yanı sıra demir eksikliği anemisi, vitamin B12 eksikliği, polinörapatiler, magnezyum eksikliği, sigara alkol kullanımı, antideprasanlar ve bazı tansiyon ilaçlarıda huzursuz bacak sendromuna yol açabilir.

Huzursuz bacak sendromunun tedavisi doğru tanı koymakla başlar.Doğru tanı iyi bir nörolojik muayene yaparak olası sekonder sebeplar dışlandıktan sonra konulabilir. Öncelikle eksik olan vitamin ve mineral takviyesi yapılan hastanın şikayetleri hala devam ediyorsa tedaviye düşük doz dopamin reseptör  agonistleri denilen ilaçlar ilave edilir. Ayrıca son yıllarda oldukça popüler olan nöral terapi uygulamalarıda huzursuz  bacak sendromunda iyileşmeyi hızlandırmaktadır.