Kardiyak Rehabilitasyon Nedir?

Kalp damar sistemi hastalıkları dünyada ve ülkemizde ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer alır. Bu denli önemli bir sağlık sorununun önlenmesi ve tedavisinin yürütülmesi son derece önemlidir. Hemen hemen tüm kalp hastalıklarının belli dönemde rehabilitasyon programına ihtiyacı olur.

Kardiyak rehabilitasyon ile kardiyovasküler sistem hastalığı olan bireylerin fiziksel, sosyal, emosyonel ve mesleki olarak en iyi düzeye getirebilmek amaçlanır. Biz kardiyak rehabilitasyon programı ile var olan hastalığına rağmen yaşamını aktif olarak sürdürebilmesini, onun yaşam kalitesini arttırmasını sağlamaya çalışırız.

 

Hangi Hastalar Kardiyak Rehabilitasyon Programına Alınır?

  • MI (kalp krizi)  sonrası
  • Kalp cerrahisi sonrası (stend, bypass operasyonu)
  • Kalp kapak hastalığı
  • Kalp yetmezliği
  • Diğer kardiyak durumlar (ritim bozukluğu, pace maker, anjina)
  • Kalp hastalığı için risk durumları (hipertansiyon, diabetes mellitus, obezite)

Kardiyak Rehabilitasyon Nasıl Planlanır?

Kardiyak rehabilitasyon fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı, kardiyoloji uzmanı, fizyoterapist, diyetisyen, hemşire ve  psikoloğun yer aldığı bir ekibin çalışmasıdır.  Program planlanırken hasta öncelikle hastalığı ile ilgili bilgilendirilir, ayrıntılı olarak değerlendirilir, kalp rahatsızlığı ile ilgili risk faktörleri saptanır, kas iskelet sistemi muayenesi yapılır, egzersiz kapasitesinin belirlenmesi amacıyla egzersiz testi yapılır. Amaç hastaya özel, uygun, etkili ve güvenli bir egzersiz programı oluşturmak ve yürütmektir.

 

Kardiyak Rehabilitasyon

Kardiyak Rehabilitasyon Programında Neler Yapılır?

Bu program hastanın özelliğine ve hastalığına göre hastanede, evde ve spor salonunda yürütülebilir yapılan ayrıntılı değerlendirme ve egzersiz testine dayanarak bir egzersizi programı oluşturulur. Vital bulguları (nabız, kan basıncı, oksijen saturasyonu, EKG),nefes ve yorgunluk durumu kontrol edilerek bisiklette  veya yürüme bandı (treadmillde) egzersiz programına alınır.Fizyoterapist gözleminde yürütülür. Kaslarının güçlendirilmesi amacıyla fizik tedavi metotları, güçlendirme ve denge gibi farklı egzersiz programlarından, solunum egzersizleri, su içi egzersiz programına alınır.Haftanın 3-5 gününde programa alınır.Sonrasında (4-8 hafta sonra) egzersiz döneminde kazanılan alışkanlıkları evde ve spor salonunda devam ettirmesi önerilir.

Kardiyak Rehabilitasyon Programının Yararları Nelerdir?

Kardiyak rehabilitasyon programı ile bireyin enduransı (dayanıklılığı) artar, akciğer kapasitesi artar, yorgunluğu azalır, nefesi daha iyi duruma gelir, daha uzun mesafede yürüyebilir, merdivenleri daha rahat çıkabilir duruma gelir. Sonuç olarak yaşam kalitesi artar, kaygısı azalır, uykusu düzene girer  ve mesleğine geri dönebilir. Kalp üzerinde direkt olumlu etkiler olur (endotelin düzelmesi, plakların stabilizasyonu) ve kan basıncı (tansiyon) düzenlenmiş olur.

Kardiyak Rehabilitasyon ile sorunlarınızla ilgili bilgi almak için hemen bizi arayın. 444 76 86

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.