Romatem
444 76 86 SİZİ ARAYALIM WhatsApp Hasta İletişim 0549 204 60 53

E-RANDEVU OLUŞTUR

Kayropraktik (Manipulasyon) Tedavi

KAYROPRAKTİK TEDAVİ (MANİPÜLASYON) Nedir?

“Kayropraktik” yunanca bir kelimedir; chiro (el) ve practic (uygulama) kelimelerinden oluşmaktadır. Yani el ile yapılan tedavi anlamına gelmektedir.

kayropraktik tedaviEl ile yapılan bu tedavide tedavinin temelini omurganın manipülasyonu oluşturduğu için çoğu yerde “manipülasyon” yada “omurganın manipülasyon tedavisi” olarak ta bilinmektedir. Halk arasında “çekme” olarak bilinen tedavinin bilimsel ve daha komplike olarak uygulanan şeklidir.

Kayropraktik tedavinin yani omurganın manipülasyon tedavisinin esas amacı, omurganın dizilim bozukluğunun giderilmesi ve vücudun fonksiyonlarının düzenlenmesidir. 

KAYROPRAKTİK (OMURGANIN MANİPÜLASYONU) NASIL ETKİ EDER?

Kayropraktik nedirBeynimizin devamı olan omiriliğimiz omurgalarımızın arkasında yer alır. Omirilik, tüm vücudumuza giden sinirler ile beyin arasındaki iletişimi sağlar. Omurgaların yapısındaki veya yerleşimindeki bir takım bozukluklar omiriliği de etkileer. Zamanla çeşitli nedenlere bağlı olarak (travma, stres, duruş bozukluğu, fıtık gibi) omurganın doğal yapısı bozulur. Böyle bir duruda beyin ile vücut arasındaki iletişimde bir takım aksaklıklar görülebilir. Bunlar çoğunlukla ağrı veya fonksiyon bozukluğu olarak (kabızlık, aşırı terleme, uykusuzluk vb) kendini gösterir.

Omurganın tedavi edilebilir dizilim bozukluklarının kayropraktik yani omurganın elle manipülasyonu ile düzeltilmesi sayesinde var olan fonksiyon bozuklukları ya da ağrılar iyileşir.

Uygulamadaki temel amaç; dizilimindeki bozukluğun düzeltilmesi böylece beyin, sinir sistemi ve organlar arasında sağlıklı iletişimin sağlanmasıdır.

Kayropraktik tedavi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul edilmiş “bilimsel” bir tedavi yöntemidir. Ayrıca, Amerikan Tabipler Birliği bel ve boyun ağrıları tedavisinde ilk seçenek olarak kayropraktik tedaviyi öneriyor. 

KAÇ SEANS GEREKİR?

Hastanın ve hastalığın durumunda göre haftada 2, haftada 1, iki haftada 1 ya da ayda 1 seans yapılır.  Ortalama 6-8 seans planlanmaktadır. Fizik tedavi ve egzersiz ile birlikte yapılması tedavinin etkinliğini arttırır, tedavi süresini azaltır.

KAYROPRAKTİK HANGİ HASTALIKLARDA UYGULANABİLİR?

  1. Bel ve boyun fıtıklarında
  2. Duruş bozukluğuna bağlı bel, boyun ve sırt ağrıları
  3. Strese bağlı yaygın kas ağrıları
  4. Myofasiyal ağrı sendromları
  5. Fibromyalji
  6. Spor yaralanmaları
  7. Baş ağrıları

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın
WhatsApp İletişim
Yorumlar
Yorum Yapın
8 + 3

İLİŞKİLİ DİĞER MAKALELER

Konu ile alakalı diğer bilgiler makalelere göz atarak bilgilendirmeleri okuyabilirsiniz.

Kayropraktik (Manipulasyon)  Tedavi

Kayropraktik (Manipulasyon) Tedavi

Kayropraktik tedavi ne demek? “Kayropraktik” yunanca bir kelimedir; chiro ve practic kelimelerinden oluşmaktadır. Yani el ile yapılan tedavi anlamındadır.

Detaylı Bilgi
Spinal Dekompresyon

Spinal Dekompresyon

Spinal Dekompresyon Sistemi (DRX 9000 C), bel ve boyun fıtığı hastalarının tedavisinde kullanılan son teknoloji ameliyatsız bir tedavi yöntemidir.

Detaylı Bilgi
Proloterapi

Proloterapi

Proloterapi nedir? Yaptırmak isteyenler için bilgi vermek gerekirse 2000’li yıllardan itibaren ülkemize ağrılı hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

Detaylı Bilgi
444 76 86 iletisim@romatem.com