Romatem
444 76 86 SİZİ ARAYALIM WhatsApp Hasta İletişim 0549 204 60 53

E-RANDEVU OLUŞTUR

Lenfödem ve Tedavisi

Lenfödem Nedir?

Lenfödem lenf sistemi taşıma kapasitesinin azalması ve proteinden zengin sıvının dokular arasında birikmesi sonucu ortaya çıkan şişliktir. Lenf sisteminin hasarlanması ve yetersiz lenf drenajı sonucu doku sıvısı interstisyel aralıkta birikir.

lenfödem nedir

Lenfödemli hastalarda bugün için en etkin tedavi Komplet Dekonjestif Terapi adı ile bilinen yaklaşımdır. Bu tedavi 2 fazda gerçekleşir. Tanı konduktan sonra hastanın kardiyovasküler bir kısıtlılığı yoksa ilk faza başlanabilir. Cilt bakımı, manuel lenf drenajı (el ile yapılan drenaj teknikleri), kompresyon bandajı ve drenaj egzersizlerini içeren bu faz 30 seans sürer. İkincisi koruma fazıdır ve şişliği azaltılan hastalarda yeni ekstremite ölçülerine uygun kompresyon çorabı hazırlanır. Aralıklı ölçümlerin ve cilt bakımının devam edip hastaya öğretilen drenaj egzersizlerinin yapılmasının istendiği bu faz ömür boyu sürer.

Fizyoterapistler, lenf damarlarının çalışmasına yardım etmek için elleri ile uyguladıkları tekniklerle damarın ritmine uygun bir dış pompa oluşturarak lenfajiyomotoriteyi (lenf damar kaslarının hareketini) arttırırlar. Her iki koltuk altı lenf düğümleri ve koltuk altı-kasık lenf düğümleri arasındaki bağlantılar ödemli hastalar için bir şanstır.

lenfödem tedavisiÖrneğin; sol meme hastalığına bağlı sol kolunda ödem gelişen hastanın karşı taraf yani sağlam sağ koltuk altı lenf düğümleri ile aynı taraf yani sağlam sol kasık lenf düğümleri kullanılarak ödem sağaltılır. Bu çalışma akımın yönünü değiştirmek olarak bilinir. Sonrasında yarı çekişli dediğimiz yani istirahat basınçları düşük ve egzersiz sırasındaki basınçları yüksek bandajlar kullanılarak hastanın ekstremitesi bandajlanır. Diğer seansa kadar çıkarılmayacak bu bandajlarla hastanın egzersizlerini düzenli şekilde yapması için eğitim verilir.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın
WhatsApp İletişim
Yorumlar
Yorum Yapın
4 + 7

İLİŞKİLİ DİĞER MAKALELER

Konu ile alakalı diğer bilgiler makalelere göz atarak bilgilendirmeleri okuyabilirsiniz.

ARMEO (Omuz-Kol Robotu)

ARMEO (Omuz-Kol Robotu)

Armeo, MSS hastalıkları neticesinde üst extremite fonksiyon bozukluklarında ve üst extremite panalizilerinde kullanılan yöntemdir.

Detaylı Bilgi
Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu, median sinirin bilekte geçtigi kemikler arasında sıkışmasından ortaya çıkabilmektedir. Tedavisi ve ameliyat bilgisi için bizi arayın!

Detaylı Bilgi
Kanser Ağrıları

Kanser Ağrıları

Kanser ağrıları bazen şiddetli ve çekilmez bir durum olabiliyor. Kanser yüzünden meydana gelen ağrıların tedavisi de mümkün olabilmektedir.

Detaylı Bilgi
444 76 86 iletisim@romatem.com