444 76 86 Biz Sizi Arayalım WhatsApp Hasta İletişim0549 204 60 53

Lenfödem

          Lenfödem; doğumsal ya da nedeni tam olarak belirlenemeyen sebepler sonucunda bazen kanser cerrahileri sonrasında ya da radyoterapi sonrasında hemen, aylar veya yıllar sonra lenf sıvısının dokularda aşırı miktarda birikmesine bağlı olarak oluşur. Daha çok kol, el alt ekstremitede bacaklar ve ayaklarda sık görülür.

          Sıklıkla tutulan bu bölgelerde şişme, deride gerilme hissi, cilt dokusunun görünümünde değişme, batma, yanma ağrı, huzursuzluk hissi rastlanan belirtilerdir. Ayrıca eklemlerde hareket kısıtlılığı, ayaklarda bacaklarda şişme, yürümede zorluk, giysilerin dar gelmesi, ayakkabı giymede zorluk, ağrı günlük yaşamı çok zorlaştırır.

          Lenfödem tedavisinde yaklaşık 45 dakika süren özel bir masaj tekniği(manuel lenfatik drenaj) en sık uygulanan tedavidir. Masaj tedavisinin etkisini özel sargılarla yapılan çok tabakalı bandajlama daha da artırır. Bu tedaviler bir süre uygulandığında hastanın şişliği azalır ve gündüz kullanılan özel bası giysileriyle tedaviye devam edilir.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın

Yorumlar


Yorum Yapın


2 + 3

İLİŞKİLİ DİĞER MAKALELER

Konu ile alakalı diğer bilgiler makalelere göz atarak bilgilendirmeleri okuyabilirsiniz.

Ozon Tedavisi

Ozon Tedavisi

Ozon tedavisi , düşük riskli ve genellikle standart medikal tedavilerin eşliğinde tamamlayıcı, destekleyici ve yeniden yapılandırıcı bir metottur.

Detaylı Bilgi
Pediatrik Rehabilitasyon

Pediatrik Rehabilitasyon

Pediatrik rehabilitasyon doğuştan ve sonradan ortaya çıkan kas iskelet sistemi ile nörolojik hastalıkların tedavilerinin uygulanması alanında hizmet verir.

Detaylı Bilgi
Ağrı Tedavisi

Ağrı Tedavisi

Romatem'de multidisipliner ağrı tedavisi yöntemlerini high-tech teknoloji eşliğinde hastalarımıza sunuyoruz.

Detaylı Bilgi
444 76 86 iletisim@romatem.com