Manuel Terapi Nedir?

Manuel terapi herhangi bir cihaz ya da makineye kullanmaksızın sadece elle uygulanan bir fizik tedavi şeklidir. Manuel terapide uygulayıcılar, kas spazmı, kas gerginliği ve eklem disfonksiyonunun neden olduğu ağrıları azaltmak için bölgedeki eklemleri manipüle etmek ve kas dokusunda baskı yapmak için yalnızca ellerini kullanırlar.

Manuel Terapi Kimlere Uygulanabilir?

Manuel terapi, bazı kas-iskelet yapısında yeterli hareket kabiliyeti ve hareket alanı olmayan eklem rahatsızlıkları olan kişilerin tedavisinde yardımcı olabilir. Bu rahatsızlıklar kişide ağrı ve işlev, duruş ve hareket değişikliğine neden olabilir. Manuel fizik tedavi, hastanın acı çekmeden daha doğal hareket etmesini sağlamak için eklemlerin hareketliliği kuvvetlendirmek ve kas gerginliğini azaltmak için kullanılır. Manuel terapi; sakroilyak eklem disfonksiyonu, kronik bel ağrısı, yumuşak doku yaralanmalarından kaynaklanan akut sırt ağrısı, sırt kası gerginliği gibi eklem sorunları ve bağ çekilmelerinin tedavisinde kişilere rahatlama sağlayabilir. Manuel terapinin ardından kronik bel ve sırt ağrısı olan hastaların tedavisinde etkili olduğu görülmektedir. Manuel fizik tedavi teknikleri çeşitli uygulamaları içerir:

 • Masaj da dahil olmak üzere yumuşak doku ve kaslara basınç uygulanır. Uygulanan bu basınç kasları rahatlatır, dolaşımı artırır, hasarlı dokuyu parçalamaya yardımcı olur ve yumuşak dokulardaki ağrıyı azaltır.
 • Farklı hızlarda (yavaştan hızlıya) hareketler içeren mobilizasyon / manipülasyon yöntemi kemik ve eklemleri bükmek, çekmek veya kuvveti itmek (hafiften kuvvetliye) ve germek (‘genlik’ olarak adlandırılır) için kullanılır.

Manuel Terapiden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Manuel terapiye veya herhangi bir fizyoterapiye başlamadan önce, terapistiniz, herhangi bir riski önlemek için terapi uygulanacak bölgenin kas, kemik ve sinir hasarını tespit etmek için ayrıntılı bir değerlendirme yapar. Ardından hastanın durumuna özel fizik tedavi türlerinden birisini ya da birkaçını içeren bir tedavi uygular.

Yumuşak Doku Mobilizasyonu

Eklemleri ve etrafındaki kasları etkin hale getirmek için uygulanır. Eklem hareketleri düzeldiğinde kasların gerginliği azalır. Kas gerginliğini gidermek ve eklem bozukluklarını gidermek için manuel terapi uygulanır. Yumuşak doku mobilizasyonu, çeşitli sebeplerden ortaya çıkan miyofasyal adezyonları tedavi etmek için doku sıvılarını harekete geçirerek kas gerginliğinin azalmasını sağlar. Bu prosedür, omurgayı çevreleyen kasların tamamına uygulanır ve ritmik germe ile kuvvetli basınçtan oluşur.

Manuel Terapi ve Tedavi Yöntemleri

Ger ve Say

Bu teknik, yapısal ve postüral problemlere neden olan anormal nöromüsküler refleksleri düzeltmeye odaklanır ve ağrıyı tetikleyen noktalara uygulanır. Terapist hangi noktada hassasiyetin azaldığını sorarak hastanın en rahat pozisyonunu bulur. Hasta yaklaşık 90 saniye boyunca bulunan bu rahat pozisyonunda tutulur. Bu süre boyunca hafif gerilme ile asemptomatik gerginlik oluşur ve yavaş yavaş bu pozisyondan çıkarılır. Ardından vücut kaslarının normal bir gerginlik seviyesine dönmesi sağlanır. Kaslardaki doğal gerilme, iyileşme aşamasını belirler. Bu teknik, diğer prosedürlerle tedavi edilemeyecek kadar akut veya çok hassas olan sırt problemlerinin tedavisinde tercih edilir.

Eklem Mobilizasyonu

Hastalar genellikle sırtların belirli bir kasın tutulmasından şikayetçidir, dinlenme, buz ve masaj uygulaması ağrının azalmasını sağlar. Ancak sırt ağrısı genellikle tekrarlar. Eklem mobilizasyonu ile tutulmuş olan eklemler gevşetilir ve hareket hızı artırılır.

Manuel terapinin avantajları nelerdir?

 • Manuel tedavide iyileşme süreci çok hızlıdır. Tedavi süresi de diğer tekniklere göre oldukça kısadır.
 • Manuel terapide ilk seanstan itibaren oldukça etkili sonuçlar alınabilir. Ağrı ve gerginlik azalırken hareket yeteneği büyük ölçüde artar.
 • Manuel terapinin başarı oranı diğer tekniklerden çok daha fazladır. Başarı oranını yüksek olması sayesinde en sık talep edilen fizik tedavi yöntemidir.
 • Manuel terapide hasarlı bölge direkt olarak elle tedavi edilir. Herhangi bir şekilde alet ve cihaz kullanılmaz.
 • Manuel terapinin hiçbir yan etkisi bulunmaması ise en önemli avantajlarından birisidir.

Manuel Terapi Hangi Hastalıklar İçin Uygundur?

Manuel terapi kas ve eklem sistemi ile ilgili birçok hastalığın tedavisinde uzun yıllardan beridir başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Manuel terapi özellikle:

 • Bel fıtığı
 • Bel kayması
 • Boyun fıtığı
 • Boyun düzleşmesi
 • Eklem sorunları
 • Kas yırtılması
 • Donuk omuz
 • Dirsek ve el bileği rahatsızlıkları
 • Kalça çıkığı
 • Kalça protezi sonrası oluşan ağrılar
 • Topuk dikeni
 • Ayak rahatsızlıkları, gibi sorunların tedavisinde oldukça etkili bir tedavi imkanı sunmaktadır.

Manuel Terapi ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımızı cevaplasın!

22 comments

 1. Merhaba,sma hastalığı için de bi faydası olur mu acaba?Lütfen cevaplayın.

  1. Merhabalar, geçmiş olsun.
   Manuel uygulamalar ve egzersiz ile eklemlerde gevşeklik ve harekette kısıtlılığına yönelik tedavi süreçleri oluşturulabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Annem de bel kayması var beyin sinir cerrahisi doktoru fıtık da çıkmış dedi acilen ameliyat olması gerekli dedi annem 72 yaşında ve şeker hastası bizde cekindik acaba manuel terapinin faydası olur mu teşekkür ederim

  1. Merhabalar Mehmet Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi hekimine de muayene olmanızı öneririz. Rahatsızlığın seviyesine bağlı olan son çare cerrahi operasyonu düşünmelisiniz.
   Fizik tedaviden olumlu sonuçlar alınabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 3. Manuel terapi muayenesiyle mr olmadan sıkıntının neyden kaynaklandığını bulabiliyor musunuz? Belimdeki ağrının nedenini bulamıyorum. Ms hastasıyım ondansa manuel terapinin bir faydası olur mu

  1. Merhabalar Nur Hanım, geçmiş olsun.
   Sağlıklı bir tedavi için tam teşhis konulması gerekmektedir. Konulan teşhise yönelik tedavi süreci oluşturulmaktadır. MR en sağlıklı ve doğru bilgiyi verecektir. Kas spazmı, kas sertliği, kramp ve ağrılar gibi semptomlara yönelik MS için olumlu sonuçlar alınabilir.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 4. Merhanbalar esim 28 senedr Ramotoit artrit hastası el bıleklerı şiş ve tutulmalardan dolayı hareket kısıtlıgı yasıyor son 1 aydır agrıları arttı boynundada tutulmalar oluyor tum sosyal yasamını ve uykusunu etkılıyor agrılar manuel terapinin esime faydası olurmu bilgilendirirsniz cok sevınırım sımdıden tesekkur ederim.

  1. Merhabalar Zeynep Hanım, geçmiş olsun.
   Tedavinize ek olarak kullanıldığında faydasını görebilirsiniz. En sağlıklı bilgi için mutlaka muayene olmanız gerekmektedir. Manuel terapi veya farklı bir tedavi yöntemi hali hazırdaki romatizma tedavinizin yanında uygulanarak yaşam kalitenizin arttırılmasını sağlayabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 5. Merhaba, hastanelerde uygulanan klasik fizik tedavi ile manuel terapi arasındaki fark nedir? Her ikisinden de aynı sonuçları alabiliyor muyuz acaba? (Genel olarak veya sadece bel fıtığı sorunu için) Bu anlamda manuel terapinin artıları nedir tercih edebilmemiz için. Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

  1. Merhabalar Ayşe Hanım, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi ve rehabilitasyon fonksiyonel ve fiziksel bozukluklarda tanı koyularak uygulanan tedavidir. Fizik tedavi metodunda dışarıdan uygulama yapılan sıcak ve soğuk uygulama, masaj, egzersiz, elektrik akımı ile ağrıyı ortadan kaldırmak için yapılan uygulamaları içerir. Kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarında veya yaralanmalar sonucunda uygulanan bir tedavidir. Fizik tedavi, uzman hekim önderliğinde uygulanır. Tedavi programı ilaç ve fizik tedavi ajanlarının uygulanması ve egzersizleri içerebilmektedir. Manuel tedavi klasik fizik tedavi uygulamalarını içermez. Tıbbi makineler ve fizik tedavi ajanlarına gerek duyulmaz bilgi ve teknik içeren bir yöntemdir.
   Klasik fizik tedavi ve manuel terapi arasındaki tercih yapılması için öncelikle rahatsızlağın ve hastanın ayrıntılı incelenmesi gerekmektedir. Manuel terapi bir manipülasyon olduğu için omurga diziliminin düzeltmeye yönelik diyebiliriz. Fizik tedavi uygulamaları ise o bölgenin güçlenmesine yönelik doğal bir korse oluşmasının sağlanması için kullanılabileceğini kabaca söyleyebiliriz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 6. Iyı aksamlar benim oğlumda tortikolis var 8yasinda acaba sizler de bana bilgilendirecek bir imkanınız var mı nasıl bir tedavi biçimi olarak uygularlar teşekkür ederim eyer bir açıklama yaparsaniz

  1. Merhabalar Semra Hanım, geçmiş olsun.
   Tortikolis ile ilgili ayrıntılı bilgi için videomuzdan destek alabilirsiniz.
   https://youtu.be/w71iq6jvNG8
   Klinik muayeneniz sonucunda ayrıntılı bilgi edinilerek sağlıklı bir tedavi süreci planlayabiliriz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 7. Merhaba mr sonucunda belde 2 fitik yirrik defarmosyon ve skilyoz baslamis ifadeleri olan ve agrilari cok olan ve surekli.ani kramp.ile hareket edemeyen hastaya uygun mudur acaba

  1. Merhabalar Nurbanu Hanım geçmiş olsun.
   Rahatsızlıklarınız ile alakalı manuel terapi yardımcı tedavi olarak kullanılabilir. Fizik tedavi uygulamalarının yanında ağrılarınızı azaltmak ve tedaviden maksimum verim almanıza yardımcı olabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 8. Merhaba,

  manuel terapi kondromalezi patella için uygulanabilir mi? Faydalı olur mu ?

  1. Merhabalar Burcu Hanım, geçmiş olsun.
   Fizyoterapistler ağrıyı azaltmak için buz masajı veya patellayı hareketsiz kılma gibi yöntemlere başvurabilirler. Akut semptomlar kontrol altına alındığında; fleksibilite, kuvvet, dizilim veya kas dengesi ile ilgili problemlerin düzeltilmesi için çeşitli tedavi seçenekleri fizyoterapistler tarafından hastaya sunulur. Manuel terapi yardımcı bir tedavi olarak kullanılabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 9. Merhabalar Gürol Bey,
  Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 10. Merhaba ben Gürol Babataşı belimde kireçlenme ve iltihap var ve buna bağlı olarak ağrı ,tenisçi dirsekleri,golfcü dirsekleri ve topuk dikenlerim var.Tedavi ücretleri ne kadar olur ve iyileşme süreleri ve tedavi başarıları ne kadardır?

  1. Merhaba;
   Manuel terapinin yan etkisi var mı? Kendimiz yapabilir miyiz?

   1. Merhabalar Sude Hanım, geçmiş olsun.
    Manuel terapi elle yapılan bir işlem olduğu için uzman hekimler veya fizyoterapistler tarafından klinik muayeneniz sonucu doğru bir şekilde uygulandığından ilaç vb. bir etken içinde barındırmağı yan etkisi bulunmamaktadır. Rahatsızlığa, rahatsızlığın seviyesine, fiziki özelliklere v.b. etkenler tedavinin uygulanış şeklini belirlediği için konusunda uzman bir hekim veya fizyotepist muayene sonucunda yapmadğı taktirde rahatsızlığınız seviyesini arttırabilir yeni rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.
    Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

  2. Ankara’da manuel terapi yaptırıyorum seansı 400 TL. Ama gerçekten ağrım ikinci seansta yok oldu, çok hoşuma gitti

   1. Pelin hanım kime yaptırdınız ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.