Omuz Ağrıları
WhatsApp

Omuz ağrıları yaygın bir sorundur. Birçok faktör ve durum omuz ağrısına katkıda bulunabilir. Tekrarlayıcı  baş üstü aktiviteleri ve spor aktiviteleri omuz ağrılarının en sık nedeni olan  rotator manşet tendinitine sebep olabilir. Omuz ağrısının diğer nedenleri omuz sıkışma sendromu, kalsifik tendinit, donuk omuz vb. Bu bağlamda fiziksel tıp ve rehabilitasyon temel bir rol oynamaktadır. Çeşitli konservatif tedavi yaklaşımları mevcuttur. Steroid olmayan anti – enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler), kortizon enjeksiyonları, germe ve güçlendirme egzersizleri, manuel terapi,  kriyoterapi, ekstrakorporeal şok dalga tedavisi (ESWT), lazer terapisi, ultrasonlar vb. Amaç, omuz ağrısını azaltmak ve omuz fonksiyonunu yeniden kazanmak, sıkışma derecesini azaltmak, şişme ve iltihaplanmayı azaltmak ve daha fazla yaralanma riskini en aza indirmektir.

Rehabilitasyon programı her zaman fonksiyonel eksikliğin durumuna, hareket aralığına ve değerlendirme sırasında ortaya çıkan ağrıya odaklanarak klinik değerlendirme sırasında planlanmalıdır.  Amaç, eklem hareketliliğinde uzun vadeli sonuçlar sağlamak, sertliği azaltmak ve fonksiyonu iyileştirmektir.

Yapışmayı önlemek ve sıkışmayı azaltmak için omuz hareket aralığını korumak önemlidir.

Egzersiz programı konservatif tedavinin temelini oluşturmaktadır ve tek başına hiçbir tedavi edici uygulama uzun süreli ağrının hafifletilmesinde ve fonksiyonel durumunun artmasında yeterli olamayabilir.

Manuel terapi, omuz ağrısına neden olan hastalıkların tedavisinde egzersizlere ve diğer terapötik modalitelere yararlı bir yardımcı olabilir.