Osteopati nedir?

Osteopatinin Yunanca “osteon” (kemik)ve “pathos” (acı çekmek) tan gelir.“Aslında osteopati tüm vücudun iyilik halini hedefler ve tanımlar. Doğal bir tedavi yöntemi olan osteopati, Dünya Sağlık Örgütü tarafından bilimsel bir tedavi olarak kabul görmüştür. Osteopati hastalıkların tanı ve tedavisinde uygulanabilir. Eller kullanılarak uygulanan bir yöntemdir.osteopati 3 ana başlıkta uygulanır: Kas iskelet sistemini ritmini düzenleyen paryetal osteopati, içorganların birbirleri ile olan ilişkilerini ve vejetatif sinir sistemi ile olan ilşkisini düzenleyen visseral osteopati ve beyin ve omurilikteki bos akışını düzenleyen kranial  osteopati . Osteopati sonuçlardan çok nedenleri tedavi etmeye odaklanır. Şikayeti başlatan sebebi bulmayı hedefler. Yani ayak burkulması sonrası olan omuz ağrı ve kısıtlılığını ayak üstünden tedavieder.

Osteopati nasıl uygulanır?

Osteopati bu konuda eğitimli hekimler tarafından yapılan osteopatik muayene sonrası konulan tanıya göre elle yapılan manuel bir tedavi yöntemidir. İlaç yada medikal bir şey kullanmadan yapılan manevralarla vücudun kendi kendini tedavi etmesi sağlanır.

Osteopatinin mantığı nedir?

Osteopati Dr Andrew Taylor Still  tarafından geliştirilen bir yöntemdir. “Still, herhangi bir bozukluğun ilk başta fark edilemese bile vücuttaki mevcut olan başka bir düzensizlik sonucu ortaya çıktığını düşünüyordu. Bu inanç günümüzde ki  bütüncül tedavilerin esas temelidir. Örneğin, ince bağırsağın vücuda asılı kalmasını sağlayan bir bağdaki problem çorap giyerken belinizin tutulmasına neden olabilir. Yada yüksek topuklu ayakkabı giymeye bağlı bacak kaslarınız kısalır ve fasya bağlantıları ile tedaviye cevap vermeyen baş ağrıları yaşaya bilirsiniz. Çözüm olarak bacak kaslarınızı uzatan egzersizlerle baş ağrısını tedavi edebilirsiniz. Ceryanda kaldınız ve vücudunuz bir yana eğildiyse psoas kasınızda spazm vardır. Bunu basit bir osteopatik psoas masajı ile düzeltebilirsiniz.

Osteopati hangi hastalıklarda faydalıdır?

 • Bel, boyun, sırt ağrılarında ve fıtıklarında
 • Migren ve gerilim tipi baş ağrılarında,
 • Skolyoz, kifoz gibi postür bozukluklarında
 • Ameliyat sonrası ağrı ve yapışıklıkların giderilmesinde
 • Kronik yorgunlukta, Uyku bozukluklarında
 • Spor yaralanmalarında,
 • Dolaşım sorunları rahatsızlıklarında, ( kan ve lenfatik sistem)
 • Yürüme, denge ve koordinasyon bozukluğunda
 • Fibromyalji sendromunda
 • Eklem sertliği, kireçlenme gibi artrozik değişikliklerde
 • Eklem blokajları, omurga ve costa blokajlarında,
 • Kabızlık, ishal, idrar kaçırma, hazımsızlık, gaz, karın ağrısı, spastik kolon, pitozis ve hazım organlarının fonksiyon bozukluklarında destekleyici tedavi olarak visseral osteopati kullanılır.
 • Bebeklerde yutkunma, kusma, kafa şekil bozukluğunda cranio-sakral osteopati kullanılabilir.
 • Alerjik ve kronik hastalıklar,
 • Akut ağrılar,

Osteopatik tedavi hangi aralıkla yapılır?                        

Osteopatik tedavi hastaya ve hastalığın tedavisine göre planlanır. Genellikle hafta da bir yapılır. Tedavi aralarında hastaya egzersiz ve doğru beslenme önerilerinde bulunulur.

Osteopatinin yan etkisi var mıdır?

Osteopati oldukça yumuşak bir tedavidir ve doğru uygulandığında herhangi yan etkisi yoktur. Hamilelerde güvenli olarak kraniosakral osteopatik tekniklerle bel boyun sırt ağrıları tedavi edilebilir. 

Osteopati ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın, ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

2 comments

 1. Merhaba ben yurtdışında yaşıyorum boyun ağrım için burda hekimler osteopati ye yönlendirdi türkiyeye geleceğim bu tedaviyi alabilmek için önce bir fizik tedavi uzmanına mı randevu alıp muayene olmalıyım süreç nasıl işliyor bilgi alabilir iyim

  1. Merhabalar Necmiye Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayeneniz sonucunda tedavi süreciniz planlamaktadır.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.