Parmak Ucunda Yürüme

Parmak ucunda yürüme, bir çocuğun topuk veya ayağın diğer bölümleri zemine temas etmeden ayak parmaklarının üzerinde yürümesi olarak tanımlanır. Sağlıklı çocukların % 5 ila % 12’si nde görülmekte ve  genellikle erkekleri kızlardan daha fazla etkiler.

Çocuklar büyüdükçe üç farklı aşamadan oluşan bir yürüme şekli ile  yürürler: ilk topuk vuruşu, orta ayakla temas ve ayak parmağı. İlk topuk teması ile yürüyüşünün gelişimi sırasında bazı çocuklar parmak uçlarında yürür. Bununla birlikte,  ayak parmakları yürümek tüm çocukların ilerleyeceği zorunlu bir aşama değildir ve çoğu çocukta 18 aylıkken topuk vuruşu  mevcuttur.  Bazı çocuklar ayak parmakları üzerinde yürümeye devam eder ve ebeveynler, ayak parmakları yürümeye devam ettiklerinde sağlık uzmanlarından tavsiye almaya teşvik edilir.  Ancak ne zaman tavsiye alınacağı konusunda fikir birliği eksikliği devam etmektedir.

Anatomi Parmak Ucunda Yürüme 2

Baldırımız  iki ana kastan oluşur.

 • Gastrocnemius kası.  Bu daha büyük baldır kası. İki kısmı, derinin altında görünen çıkıntıyı oluşturur.
 • Soleus kası.  Bu küçük, düz kas, gastrocnemius kasının altında yer alır.

Her iki kas da baldırın tabanında birleşerek aşil tendonu haline gelirler. Aşil tendonu daha sonra kalkaneusa (topuk kemiği) yapışır. Baldır kasları kasıldığı zaman, aşil tendonu topuğu çeker. Baldır kasları ve aşil tendonu, yürürken topukları  kaldırmaya yardımcı olmak için birlikte çalışır.

Ayak parmaklarında yürüyen  bazı çocuklarda, bu kas-tendon kombinasyonu doğumda daha kısa olabilir veya zamanla kısalabilir; bu da çocuğun topuklarını yere değmesini ve ayağını düz olarak basıp yürümesini önler. Bununla birlikte, ayak parmakları ile yürüyen çocukların çoğunda,  kas-tendon kombinasyonu, hatırlatılması durumunda, çocuğun topuklarıyla yürüyebilmesi için yeterince uzundur.

Neden Çocuklar Parmak Ucunda Yürürler?

Çocukların büyük çoğunluğunda, parmak yürüyüşü “idiyopatik” tir, yani kesin neden bilinmemektedir. Bu çocuklar bir doktor tarafından değerlendirildiğinde, fiziksel muayeneleri ve nörolojik testleri normaldir. Daha az sayıda vakada, altta yatan nörolojik veya nöromüsküler hastalık nedeniyle topuk vuruşu yapamamaktan kaynaklanabilir.

 • Serebral palsi
 • Kas distrofisi
 • Omurilik anormalliği
 • konjenital talipes ekin
 • otistik spektrum bozukluğu
 • zihinsel engelli çocuklarda,
 • gelişimsel konuşma ve dil bozukluklarında

Parmak Ucunda Yürümenin Belirtileri Nelerdir? 

Parmak uçlarında yürüyen çoğu küçük çocuk, istendiğinde düz ayaklı yürüyebilir. Bununla birlikte, parmak ucu ile yürümeye devam eden daha büyük çocuklar (genellikle 5 yaşın üzerindeki çocuklar) topuklarıyla  yürüyemezler. Bu çocuklar ayakkabı giyme veya spor yapma veya tekerlekli paten veya buz pateni içeren eğlence etkinliklerine katılma sorunları hakkında şikayet edebilirler. Yürüyen parmakların bazı şikayetleri yoktur, ancak ebeveynleri, yürüme düzenlerinin gençler ve yetişkinler olarak gelecekteki işlevleri üzerindeki etkisinden endişe duymaktadır.

Parmak Ucunda Yürüyen Çocuklarda Muayenede Neler Sorgulanır?

 • Hamilelik komplikasyonları var mıydı ya da çocuğunuz erken doğdu mu?
 • Çocuğunuz gülümsemek, oturmak ve yürümek gibi gelişimsel basamaklara ulaştığında kaç yaşındaydı?
 • Parmak yürüyüşü ne zaman başladı? (Örneğin, çocuğunuz bağımsız veya daha büyük yaşta yürümeye başladığında başladı mı?)
 • Parmak yürüyüşünü her iki tarafta mı yoksa sadece bir tarafta mı yürüyor? (Sadece bir tarafta parmak ucunda yürüme bazen nörolojik bir problemi gösterir.)
 • Parmak ucunda yürümek için aile öyküsü var mı?
 • Parmak uçlarında yürümede ne kadar zaman harcanır?
 • İstenirse çocuğunuz düz bir şekilde yürüyebiliyor mu?
 • Çocuğunuz ayak veya bacak ağrısı, bacaklardaki zayıflık veya aynı yaştaki çocuklara ayak uydurmakta zorluk çekiyor mu?

Parmak Ucunda Yürüyen Çocuklarda Muayene sırasında Neler Yapılır?

Fiziksel muayene genellikle çocuğun yürüyüşünün izlemesiyle başlar.  Çocuğunuzun ayaklarını, sol ayak ve sağ ayak arasındaki farklılıklar dahil olmak üzere anormallikler , her iki bacaktaki uzunluk ve  büyüklüğündeki farklılıklar,  kalça ve dizlerdeki hareket aralığı, alt ekstremitelerde ve belde herhangi bir cilt anormallikleri kontrol edilir.

Kollarda veya bacaklarda kaslarda herhangi bir kontraktür veya aşırı gerginlik olup olmadığı, ana kasların gücü, reflekslerini, kollarda ve bacaklarda hissi test edilir. Öykü ve muayene  ile herhangi bir problem saptanmaz ise  röntgen, BT ve MRI taramaları EMG gibi sinir ve kas testlerine genellikle gerek yoktur.

Parmak Ucunda Yürüyen Çocuklarda Tedavi Nedir?

Parmak ucunda yürüyen çocukta tedavi cocuğun yaşına ve çocuğun normal şekilde yürüyüp yürüyemeyeceğine bağlı olarak değişir. Küçük çocuklar ve ayak bileği dorsifleksiyonunda sınırlaması olmayan çocuklar genellikle cerrahi olmayan müdahalelerle tedavi edilir. Parmak ucunda yürümeye devam eden ve ayak bileği dorsifleksiyonunda sınırlamalar bulunan daha büyük çocuklar bazen cerrahi işlemlerle tedavi edilir.

Cerrahi Olmayan Tedavi

 • Gözlem; Düzenli olarak izlemesi  tavsiye edilir. Eğer alışkanlıktan uzaklaşıyorsa, kendi kendine durabilir.
 • Germe egzersizleri genellikle, ayak bileği dorsifleksiyonunun azalması durumunda reçete edilir.
 • Alçılama    baldırdaki kasları ve tendonları aşamalı olarak germek ve uzatmak ve ayak yürüyüşü alışkanlığını kırmak için bir dizi kısa bacak alçılama yaılabilir.Alçılama genellikle birkaç hafta boyunca gerçekleştirilir.
 • Ortezleme;   Ayak bileği-ayak ortezinin (AFO) giyilmesi, kasların ve tendonların gerilmesine ve uzamasına yardımcı olabilir. Bir AFO, alt bacağın arkasını uzatan ve ayağı 90 derecelik bir açıda tutan plastik bir ayraçtır. Tipik olarak, daha uzun bir süre boyunca kullanılır. (haftalar yerine aylar).
 • İntramüsküler botulinum toksini tip A, genellikle kas tonusunun artmasına neden olan nörolojik anormalliği olanlar – baldır kaslarını geçici olarak zayıflatmak için botulinum A toksini enjeksiyonu da yapılabilir. Gastrocnemius, soleus veya her ikisine enjekte edilir

Cerrahi tedavi

5 yaşın üzerindeki parmak ucunda  yürüyen çocuklarda, baldır kasları ve aşil tendonları o kadar sıkı olabilir ki, düz ayakla yürümek mümkün değildir. Bu hastalar için aşil tendonlarını uzatmak için cerrahi yapılabilir. Tendonların uzatılması hareket aralığını iyileştirecek ve ayak ve ayak bileğinin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

Parmak ucunda yürüme ile sorunlarınızla ilgili bilgi almak için hemen bizi arayın. 444 76 86

77 comments

 1. Merhabalar. Kızımız 4,5 yaşında. Sol ayağında hiçbir problem yok ancak sağ ayağını tam basamıyor, haliyle sürekli parmak ucunda koşup – yürüyor. Başka hiçbir sağlık sorunu bulunmuyor. Ne yapmalıyız? Tedavisi tam olarak nasıldır ? Teşekkür ederim.

  1. Merhabalar Taylan Bey, geçmiş olsun.
   Süreç hakkında nedenler araştırılmalıdır. Probleme sebep olan nedene yönelik fiziki veya psikolojik olarak oyunlaştırılmış terapiler uygulanabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Hakan merhaba hocam benim oğlum 2 yaşına kadar düzgün yürüdü ve şuan 2.5 yaşın da sol ayağın parmak ucu ile yürüyor her doktor farklı tanı koydu kime güveneceğiz bilemedim bazısı ameliyat dedi bazısı topkta kist var dedi lütfen bizi bilgi verin

  1. Merhabalar Hakan Bey, geçmiş olsun.
   Dediğiniz gibi birden çok hekim farklı tanı koyabilmekte en sağlıklı bilgi muayene ile aktarılabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 3. Merhaba hocam altı yaşında oğlum var. Kendisi yürümeye zaten geç başladı ve şuan hala ayak ucunda yuriyo. Fizik tedavisiyle birlikte ayağına özel ayakkabı yaptırılıp sadece gece uyurken takılacak şekilde dizkapagindan itibaren sert pilastikten ayakkabı takıldı ama hala ucunda yürüyor. Size bi sorum olacakti Ergotherapi diye bisey var at üstünde yapiliyo acaba iyi gelirim?

  1. Merhabalar Serkan Bey, geçmiş olsun.
   Parmak ucunda yürümeye yönelik şikayetin tanısına bağlı olarak süreç planlanmalıdır. Kaslardaki bir probleme yönelik bir rahatsızlıksa ve ”HİPPOTERAPİ” ile problemli kasların çalışmasına yönelik uygulamalar yapılıyorsa uygulanabilir. En sağlıklı bilgi tedavinin uygulanacağı merkezdeki hekim tarafından muayene sonucunda aktarılabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 4. Merhaba benim kızım 9 yaşında 4 yaşından beri ayak ucuna basarak yürüyor söylediğimde anlık düzeltiyor sonra tekrar ayak ucunda yürüyor iki ayağı üzerinde topuklarını yere basamıyor denge sağlamakta zorlanıyor

  1. Merhabalar Ömer Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedaviden olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 5. Merhaba, 10 aylık bebeğim bir ayağını tam basıyor diğerini parmak ucunda basıyor elinden tutup yürüttüğümuzde de aynı şekilde sağ bacağını geriden getirirken zorlaniyo ve parmak ucuna basiyor yürüteç kullandık durumu fark ettikten sonra yurutec kullanmayı kestik daha küçük olduğu için zamanla geçer mi mudahele gereklimidir

  1. Merhabalar Miray Hanım, geçmiş olsun.
   Yaşı daha küçük zamanla düzelebilir. Oyunlarla düzgün basmaya teşvik edebilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 6. Merhabalar, benim oğlum 23 yaşında yürürken topuğunu basamıyor, sürekli parmak ucunda yürüyor.Bu yaştan sonra Fizik tedavi fayda eder mi yoksa cerrahi müdahale mi gerekir?

  1. Merhabalar Mesut Bey, geçmiş olsun.
   Muhtemelen cerrahi operasyon gerekecektir ama operasyon öncesinde fizik tedavi bölümüne başvurmanızı tavsiye ederiz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 7. Merhaba benim oğlum 3yas 6 aylık serebral palsi fizik tedavisi girdi halde bir ilerleme olmuyor parmak uçlarına basıyor ayaklari içe dönük ne yapmamız gerekiyor şimdiden teşekkürler…

  1. Merhabalar Emrah Bey, geçmiş olsun.
   Robotik rehabilitasyon, ergoterapi, tamamlayacı tedaviler, manuel uygulamalar serebral palsi tedavisinde hastaya uygun şekilde planlanarak uygulanmaktadır. Hastaya uygun bir tedavi süreci ve günlük yaşamdaki egzersizler ile olumlu sonuçlar alınabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 8. Merhabalar 18 aylık bi kızım var ve parmak uçlarına basarak duvardan veya koltuktan destek alarak ilerliyor ancak hala yürümüyor, bebeklik döneminde yürüteçi az kullandık (sürekli olmamakla birlikte 1-2 ay) zorlayarakta olsa asla topuklarını yere basmıyor, ayakkabı giydiğinde bile topukları hep havada duruyor bu konu da bize yardımcı olursanız sevirim

  1. Merhabalar Cebrail Bey, geçmiş olsun.
   Parmak ucunda yürüme 18 aylık durum için normal sayılabilir. Oyunlar ve eğitimlerle tam basılması sağlanarak ileride problem oluşmasının önüne geçilebilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 9. Merhabalar kızım 23 aylık yürümeye başladığından itibaren parmak uçları üzerinde yürüyor ayakta dururken sağ ayağını basıyor ne yapmamız gerekiyor

  1. Merhabalar Mehmet Bey, geçmiş olsun.
   Oyunlar ve eğitimlerle tam basılması sağlanarak önüne geçilebilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 10. Merhabalar, benim oğlum 11 ay 20 günlük. Sıralamalarda ve İlk destekli yürümede her iki ayağını parmak ucu kullanıyordu.(yürüteçi 5/6 kez kullandık) 1 haftadır sol ayağını parmak ucuyla sağ ayağı tabanıyla kullanıyor. Sol ayağın farkındalığını hangi oyun yöntemleriyle düzeltebilirim. Teşekkürler

  1. Merhabalar Meral Hanım, geçmiş olsun.
   Değişim göstermektedir. Ayağının doğru bastığına emin olduğun bir durumda egzersiz şeklinde uygulamalar yapmanız gerekmektedir.
   Alanında deneyimli fizyoterapistlerimizden muayene sonucunda destek alarak da tedavi süreci oluşturabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 11. Merhabalar Cocugum sol bajagynda basiyor sag bajagynda basa bilmiyor ne yapim

  1. Merhabalar geçmiş olsun.
   Klinik değerlendirme sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Ağrı, şişlik bulunuyor mu? Herhangi bir travma geçirdi mi? Ne kadar süredir bu durumda? Baskı uygulandığında basabiliyor mu?
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 12. Merhabalar oğlum 10 aylık yürüdüğü zaman sağ ayağının parmak ucunda yürümeyi tercih ediyor ancak normal zamanda tabanına da basabiliyor. Biz bir hata yapıp bir dönem yürüteç kullandık acaba bu durumdan kaynaklı olabilir mi? Geçici midir?

  1. Merhabalar Şeyma Hanım, geçmiş olsun.
   10 aylık durumdayken normal karşılanabilir. Oyunlaştırarak eğitimler verebilirsiniz. Düz basmasına yönelik zamanla olumlu sonuçlar alınabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 13. Merhaba,2 yaşında oglum herzaman olmamakla beraber evde ayak ucuna basıyor ama dışarda hep ayak ucunda yuruyor neden olabilir nezamana kadar takip etmeliyim

  1. Merhabalar Canan Hanım, geçmiş olsun.
   Oyunlaştırılmış egzersiz, eğitimlerle normal basmasına yönelik destek olabilirsiniz. Zamanla düzelme göstermediği taktirde fizik tedavi bölümüne başvurabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 14. Benim oğlum 18 aylik parmak ucunda yuruyor ama normal de basabiliyor sevindiginde heyecanlandiginda dhaa cok yapiyor normal de basabiliyor ayagini bas diyoruz kendi istediginde de basiyor ama neden parmak ucunda yurumeye devam ediyor bilmiyorum napmaliyim

  1. Merhabalar Sena Hanım, geçmiş olsun.
   Oyunlaştırılmış terapilerle eğitim verilebilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 15. Merhaba 💯 99 ağır engelli çocuğumun Orta parmakta parmak kısalması olmuş Yeni oldu bu her hangi bir hastalık belirtisi olabilir mi çok korkuyorum hastane randevu aldık sizlerden de yorum desteği almak istedim

  1. Merhabalar Dilber Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik değerlendirme sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Randevu aldığınız hekim ayrıntılı olarak inceleyerek sizlere sağlıklı bilgi aktaracaktır.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 16. Benim oğlum şu anda 5 yaşına girdi ve parmak ucunda yürüyor söylediğimizde düzeltiyor ama sonra tekrar aynı şekilde devam ediyor bu olay yürümeye başladığından itibaren değil sonradan gelişen bir durum ne yapmamız gerekir hangi doktora goturmeliyiz

  1. Merhabalar Betül Hanım, geçmiş olsun.
   Söylenenince düzeltiyorsa psikolojik olabilir. Ortopedi bölümünde oyunlaştırılmış egzersiz programları ile olumlu sonuçlar alınabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 17. Oğlum 3 yaşında. Sağ ayağının topuğunu yere basmıyor.Sol ayak normal. 1 kaç ay önce ortopediye götürmüştüm. Yumuşak doku zedelenmesi var demişti 1 hafta alçıya alınmıştı. Fakat düzelme yok. Daha önceleri sağ ayağını sürükler gibi sağ tarafa doğru atarak parmak ucunda yürüyordu. O sıkıntı kalkti ama topuğunu hâlâ basmıyor. Ne önerirsiniz. Teşekkür Ederim.

  1. Merhabalar Tuba Hanım, geçmiş olsun.
   Fizik tedaviden olumlu sonuç alınabilir. Pediatrik alanda deneyimli hekimlere başvurmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

   1. Cevabınız için teşekkür ederim .Doktorumuz Ameliyat önerdi.

 18. Merhabalar benim oglum 7.5 aylik elinden tuttugum.zaman kendini cekip kaldiriyor parmak uclarina basiyor hemde parmaklarini katliyor AMA arada da duz basiyor sizcr normal mi

  1. Merhabalar Tuba Hanım, geçmiş olsun.
   7.5 ay için normaldir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 19. Merhaba doktor hanım kızım 3yasinda normalde yürüme ile ilgili bı şikayetimiz yoktu ama iki aydır parmak ucunda yürüyor uyardimda düz basıyor ama huy mu yaptı yoksa bı sorunmu var bilemedim gayette akıllı bı çocuk ama

  1. Merhabalar Seda Hanım, geçmiş olsun.
   Psikolojik olabilir. Oyunlarla düz basmasına yönelik uygulamalar yapabilirsiniz. Düzelme olmazsa hekime başvurmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 20. Merhaba benim 11 aylık kızım var çok zor bir doğum oldu doğduğunda köprücük kemiği kırılmıştı sonrasında düzeldi fakat 3 aylık sağlık ocağı kontrolünde baş çevresi olması gerekenden k0çük çıktı çocuk nörolojiye götürdük mr sırası bekliyoruz fakat Dr doğumda oksijensiz kalmasından şüphelendi şuan desteksiz yürümüyor ama parmak uçlarına basıyor bu sorunlar hariç algısında vs hiç bir sorun yok bizi gayet güzel anlıyor söylediklerimiizi tekrar etmeye çalışıyor 5 6 kelimesi. Var emeklemiyor sürünüyor parmak ucunda yürümeninde doğumda oksijensiz kalmayla bir ilişkisi olabilir mi aceba

  1. Merhabalar Ayşegül Hanım, geçmiş olsun.
   Parmak ucunda yürüme 11 aylık çocuklarda normal olarak karşılanabilir ki zaten başından geçen rahatsızlıklar bulunmaktadır. Zamanla düzelme olması beklenebilir ama en sağlıklı bilgi için mutlaka klinik muayene gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 21. Merhaba hocam, 18 aylık bir oğlum var 16.cı ayda yürümeye başladı ama parmak ucunda yürüyor sadece dikilirken tam basıyor. Çocuk doktorumuz bir ortopedi uzmanının görmesini söyledi götürdüm röntgen çekildi ve bir problem olmadığı söylenildi ama benim için asla rahat etmedi araştırıyorum sürekli okuyorum internetten neden olabileceğini yardımcı olabilir misiniz rica etsem ne yapmam gerekiyor? Bir çocuk nöroloji uzmanına götürsem mi diyorum ?

  1. Merhabalar Özge Hanım, geçmiş olsun.
   İçinizin rahat elmesi için çocuk nörolojisine muayeneye götürebilirsiniz. Eğer nörolojik bir problem yok ise egzersiz ve eğitimlerle olumlu sonuçlar alınabilir. 18 aylık olduğu için zamanla da yürüyüşünde düzelmeler olabilir. En sağlıklı bilgi muayene sonucunda aktarılabilir.

 22. Merhabalar çocuğum 2 yaşında ve hep koşuyor ama parmak ucunda sürekli oğlum ayağını yere bas yavaş yürü dediğimizde hiç yapamıyor parmak ucuna basıyor ya da yavaş yürümeyi yerinde zıplayarak yapıyor yani endişelenmelimiyim yoksa 2 yaş sendromu deyip geçiştirmeli miyim lütfen yardımcı olun ne yapmam gerekiyor

  1. Merhabalar Yeşim Hanım, geçmiş olsun.
   Düzenli olarak normal basması için eğitim, egzersizler vererek düzenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer olumlu sonuç alamazsanız fizik tedavi bölümüne başvurabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 23. Merhaba oğlum 26 aylık. Bir kaç gündür parmak ucunda yurumeye basladi.ozellikle birsey isterken oyun oynarken falan.bide bir hafta önce annemi kaybettik onunla cok ilgilenemedim.ilk basta devamli coraplarini cikariyordu kimsenin giydirmesine müsaade etmiyodu.benim yanima geliyordu. Ortapediye goturcem ama doktor gününe kadar sabredemedim.acaba psikoljik olabilir mi?simdiden teşekkürler

  1. Merhabalar Sibel Hanım, geçmiş olsun ve başınız sağolsun.

   Rahatsızlığın nedenin bulunması için klinik muayene gerekmektedir. Psikolojik olabilir. Bir kaç gündür başladı demeniz iyi bir şey zaman kaybetmeden tedavi sürecini başlatırsanız kısa vadede olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Bir çok hastalıkta olduğu gibi erken teşhis tedavi sürecini hızlandırır ve olumlu sonuçlar alma ihtimali yükseltir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 24. Merhaba, ben 16 yaşındayım ve ben kendim farketmesem de ya da bunun üzerine hiçbir şikayetim olmasa da etrafımdaki çoğu insan parmak ucunda yürüyorsun düz yürümeye çalış gibi şeyler söylüyor, düz yürümeye çalıştığımda ilk yaklaşık 10 adımda problem olmuyor ama sonrasında sanki istemsizce geri parmak ucumda yürümeye başlıyorum ve ben bunun farkında olmuyorum, sizce muayene için bir doktora başvurmalı mıyım?

  1. Merhabalar Alpaslan Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi, ortopedi bölümüne başvurmanızı öneririz. Ayaklarınız bütün vücudunuzdaki ağırlığı taşıdığı için, mümkün olduğu en sağlıklı biçimde yürümeniz gerekmektedir. Yanlış yürüyüş biçimleri ileride önemli sağlık sorunlarına neden olabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 25. Merhaba benim oğlum da 7 yaşında parmak ucunda yürüyor ama uyarıldığın da normal yürüyor sanırım artık alışkanlık oldu. Evde uygulayabileceğimiz nasıl egzersizler onerebilirsiniz.

  1. Merhabalar Reyhan Hanım, geçmiş olsun.
   Düzenli olarak aşil ve baldır kaslarını germe, esnetme hareketleri ve yürüme eğitimi gibi yöntemlerin düzenli yapılmasıyla , altta yatan nörolojik bir problem yoksa parmak ucunda yürüme büyük oranda tedavi edilebilir.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 26. Merhabalar benim kizim 7 yasinda parmak ucunda yuruyo daha once ortopediye goturdugumuz zaman muayene esnasnda yurumesi istendiginde normal basarak yurudu sonrasinda rontgen cekildiginde normal bi skinti gorunmuyo dendi ancak hala parmak ucunda yuruyo ve bacaklarinda carpiklik var ozellikle sag diz kapagi ice vuruyo hangi bölüme goturmeliyiz

  1. Merhabalar Merve Hanım, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurabilirsiniz. Eğer fiziki rahatsızlığı olmuyorsa bile durumuna göre çeşitli egzersiz ve oyunlarla parmak ucuna basmanının önüne geçilebilir. İlerde oluşacak bir rahatsızlığın önüne şimdiden geçilebilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 27. Merhaba 2,5 yaşındaki oğlum sol ayak parmaklarını içe katlayıp topallayarak yürümeye başladı.Kontrol ettim birşey batmış mı diye görünen birşey yok parmaklarıyla oynadım ayaklarıyla oynadım acımasıyla alakalı tepki vermedi sizce ben olabilir

  1. Merhabalar Tuğba Hanım, geçmiş olsun.
   Yürümeye yeni başladıysa ortopedi veya fizik tedavi bölümünün görmesinde fayda vardır.
   Fiziksel muayene genellikle çocuğun yürüyüşünün izlemesiyle başlar. Çocuğunuzun ayaklarını, sol ayak ve sağ ayak arasındaki farklılıklar dahil olmak üzere anormallikler , her iki bacaktaki uzunluk ve büyüklüğündeki farklılıklar, kalça ve dizlerdeki hareket aralığı, alt ekstremitelerde ve belde herhangi bir cilt anormallikleri kontrol edilir.

   Kollarda veya bacaklarda kaslarda herhangi bir kontraktür veya aşırı gerginlik olup olmadığı, ana kasların gücü, reflekslerini, kollarda ve bacaklarda hissi test edilir. Öykü ve muayene ile herhangi bir problem saptanmaz ise röntgen, BT ve MRI taramaları EMG gibi sinir ve kas testlerine genellikle gerek yoktur.

   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 28. Hocam benim oğlum 69 aylık uyarınca ve bazen topuk üstüne basıyor ama bazende parmak ucundaa yürüyor nörolojiye gittik genetik e gönderdi oradan da bişy çıkmadı şimdi okula gidecek ne yapmamız lazım

  1. Merhabalar Uğur Bey, geçmiş olsun.
   Öncelikle rahatsızlığın altında yatan sebep araştırılmalıdır. Nörolojik bir problem veya aşil tendomu kısalığı gibi nedenlere bağlı olabilir. Germe egzersizlerinden fayda alınabilir. Fizik tedavi bölümüne başvurmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 29. Merhaba benim kızım 7 yaşında ilk yürümeye başladığı günden beri parmak ucu yürüyor küçükken doktora goturdugumdugumde zamanla duzelecegi söylendi fakat artık öyle bir hal aldiki hep düşüyor düz yürü dendiğinde aslında basabiliyor ama parmak ucu koşuyor yürüyor o ona rahatım geliyor çabuk hareket etmek icinmi yapıyor anlamadım ben şimdi kızımı hangi bölüme goturmeliyim bazı nerlerde araştırdım kadarıyla aile psikolojik sorununda bakıldığı yazıyor ben hamile ayrıldım kızım hiç baba görmedi 7 yıl sonra iki kez gördü şuan mahkeme aşamasında ve düşmeleri çok arttı ben hangi doktora goturmeliyim bana yardımcı olur musunuz

  1. Merhabalar Fatma Hanım, geçmiş olsun.
   Öncelikle fizik tedavi bölümüne başvurmanızı önerebiliriz. Pediatrik rehabilitasyon ile olumlu sonuçlar alınabilir eğer durum psikolojik ise hekimin sizi yönlendirmesiyle tedavi sürecine başlayabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 30. Iyi gunler. Oglum 20 aylik parmak ucunda yuruyur ama her zaman degil. Acele ettiginde oluyo cogu zaman soyleyince basiyo dabanlarini ama sonra yeniden parmak ucunda geziyo. 14 aylikken yurudu.yardim ederseniz sevinirim

  1. Merhabalar Inara, geçmiş olsun.
   Oğlunuz tam olarak ayağını basabiliyorsa sürekli uyarmanın yanında çeşitli oyunsal aktivitelerle tam basmasını sağlayabilirsiniz. Düzgün yürümeye başladığında eğer nörolojik bir rahatsızlık yoksa, gelişen kasları sayesinde parmak ucunda yürümeyecektir. Parmak ucunda yürümesi devam ederse bir uzman hekim kontrolünde uygun tedavi süreçleri oluşturulması gerekebilir.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 31. Merhaba 10,5 aylıkken kızım sol ayağını hiç tabanına basmıyor, parmak ucuna basıyor diye doktora götürdük (sağ ayak tabanına basıyor) röntgen çekip aşil tendon kısa dediler. Ameliyat edelim dediler. Sonra nörolojiye götürdük beyin mr ı çekildi temiz çıktı. 1 ay fizik tedavi aldı. Afo kullandık. Doktor düzelme olmamış diyip ameliyat ettirin dedi. Ağlayıp kendini kastığı için aslında tam bir kontrol olmadı. 37+5 te karnımda beslenmediği için sezaryenle alındı 1990gr doğdu. Emme refleksi yok diye 6 gün kuvözde kaldı. Şuan 1 yaşında henüz desteksiz yürümüyor. Bu yaşta ameliyat mı ettirmemiz gerekiyor acaba?
  4,5 aylıkken döndü, 6 aylıkken süründü, 7 aylıkken emekledi, 8 aylıkken tutunup ayağa kalktı. Yemeğini kendi yer. İki elini de kullabilir.

  1. Merhabalar Şebnem Hanım, geçmiş olsun.
   Mutlaka ortopedi ve fizik tedavi hekiminin ortak kararı doğrultusunda her iki hekimde onay verirse cerrahi yapılabilir.
   Ama aşit tendonunda egzersiz ile beraber ve afo kullanımıyla alakalı tendonda bir gevşeme minimal de olsa olmuşsa eğer mutlaka fizyoterapiye devamını öneriyoruz. En azında 6 aya kadar takip edip ortopedinin görmesi önemli ama hiçbir gelişimi yoksa parmak ucundan başka hiç topuk teması olmuyorsa afoyu rahat giydiremiyorsak, ayağa çocuk çok iyi yüklenemiyorsa o zaman cerrahi müdahale gerekebilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 32. Merhaba hocam benim kızım dokuz yaşında parmak ucunda yürüyor ve parmaklarında bariz şekilde ayrılma oldu. kaymaya. Geçen sene rontgen çektirdik ve doktor korkulacak bir şey olmadığını söyledi. Fakat ayrılmalar çoğaldı ve baş parmakları kaymaya başladı. Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhabalar Nihal Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda hastamıza yönelik bir tedavi süreci oluşturabiliriz. Egzersizler, ortez, enjeksiyon yöntemleri, fizik tedavi uygulamaları başlıca tedavi yöntemleridir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 33. Hocam Benim kızım şuan 8 aylık ve yaşıtlarına göre daha erken yürümeye başladı şuan desteksiz 5-6 adım atıyor yalnız ilk adımlardan sonra parmak ucunda yürümeye başlıyor bir uzamana göstermek gerekir mi yoksa zamanla düzelir mi bu

  1. Merhabalar Elçin Hanım, geçmiş olsun.
   Parmak ucunda yürümenin %90 gibi büyük bir bölümü sebebi bilinmeyen veya alışkanlıktan kaynaklanmaktadır.
   Çocuk doktoruna muayene olunması gerekmektedir. Fizik tedaviye yönlendirdiği taktirde sizlere yardımcı olabiliriz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz

 34. merhabalar.oğlum beş yaşında otizmli. parmak ucunda yürüyor. bu konuda ne yapılabilir? ameliyat gerekli midir? ameliyatın sakıncaları olur mu? bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Merhabalar İrfan Bey, geçmiş olsun.
   Parmak ucunda yürümenin %90 gibi büyük bir bölümü sebebi bilinmeyen veya alışkanlıktan kaynaklanmaktadır.
   Fizik tedavi;
   Düzenli olarak aşil ve baldır kaslarını germe ve esnetme hareketleri,
   Ortez kullanımı
   Enjeksiyon yöntemlerinden destek alınmaktadır.
   Cerrahi dışı yöntemlerin düzenli yapılmasıyla, altta yatan nörolojik bir problem yoksa parmak ucunda yürüme büyük oranda tedavi edilebilir.
   Serebral palsi gibi bir nörolojik soruna bağlı parmak ucunda yürümede de öncelikli olarak cerrahi dışı tedavi şeçeneklerine öncelik verilmektedir.
   Çocuk nöroloji doktoruna muayene olunması gerekmektedir. Fizik tedaviye yönlendirdiği taktirde sizlere yardımcı olabiliriz.
   Cerrahi operasyonlar için muayene sonucunda çocuk nöroloji hekimi daha sağlıklı bilgi aktarabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 35. Merhabalar,

  Kızım 3 yaşında normalde düz bir şekilde tabanlarını basarak yürüyebilmesine rağmen çogunlukla sevindiğinde ,koştuğunda yada hızlı yürümek istediğinde topuklarına basmadan parmak uçlarıyla yürüyor, bir problem olabilir mi , acaba , yardımcı olabilirseniz sevinirim. teşekkürler…

  1. Merhabalar Demet Hanım, geçmiş olsun.
   Uyarıldığında normal basıyorsa genellikle bir sorun yoktur. Ancak muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

  2. Merhaba dr götürdünüz mü birşey dediler mi
   Benim oğlumda 2 yaşında aynı şekilde düz basabiliyor ama parmak ucunda yürüyor koşarken oynarken çok akıllıdır komutları yerine getirir ama dr piskiyatriye yönlendirdi

   1. Merhabalar Kübra Hanım, geçmiş olsun.
    Piskiyatri bölümünden destek alınabilir eğer fizik tedaviye yöneldirilirseniz, çeşitli egzersizler ve fizik tedavi uygulamalarıyla hastamıza yönelik bir tedavi süreci planlayabiliriz.
    Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
    Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 36. Merhaba oğlum 6 aylık doğdu.3 ay kuvezde kaldı ve 3 cu ayında 1 hafta aralikla kasik fıtığından ameliyat oldu.simdi oğlum 2 buçuk yaşında ve yürüme sorunu var imekleme iyi.dizleri ile yürüme var biseylerden tutunarak parmak ucu yürüme var istediyi zaman bazen sıkça sağ ayağını yere normal basiyo sol ayağını ise çok aşırı geç aralıklarla düz basarken gördüm yani basmiyo denecek kadar az ne gibi bir sorun ola bilir sizce yardım ederseniz sevinirim

  1. Hem yürüme hemde parmak ucunda yürüme rahatsızlığı bulunuyor.
   Çocuk nöroloji doktoruna mutlaka muayene olunması gerekmektedir. Muayene sonrasında bir tanı konulduğunda yardımcı olabiliriz bununla beraber kaslarını güçlendiremeye yönelik tedavilerde uygulayabiliriz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 37. Merhaba,bel fıtığı sinire baskı yaptığı için ayakta düşme meydana geldi. Ameliyat ile fıtık alındı ama yürürken topuktan yürüyemiyorum. Ameliyat daha yeni olduğu için şu an ayak ateli kullanıyorum sonrasında fizik tedavi ile düzelebilir miyim. Ameliyat olalı 2 hafta oldu doktor 1 ay dinlenmemi söyledi yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  1. Merhaba Aynur Hanım,
   Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.