Parmak Ucunda Yürüme – Romatem

Parmak Ucunda Yürüme

Parmak ucunda yürüme, bir çocuğun topuk veya ayağın diğer bölümleri zemine temas etmeden ayak parmaklarının üzerinde yürümesi olarak tanımlanır. Sağlıklı çocukların % 5 ila % 12’si nde görülmekte ve  genellikle erkekleri kızlardan daha fazla etkiler.

Çocuklar büyüdükçe üç farklı aşamadan oluşan bir yürüme şekli ile  yürürler: ilk topuk vuruşu, orta ayakla temas ve ayak parmağı. İlk topuk teması ile yürüyüşünün gelişimi sırasında bazı çocuklar parmak uçlarında yürür. Bununla birlikte,  ayak parmakları yürümek tüm çocukların ilerleyeceği zorunlu bir aşama değildir ve çoğu çocukta 18 aylıkken topuk vuruşu  mevcuttur.  Bazı çocuklar ayak parmakları üzerinde yürümeye devam eder ve ebeveynler, ayak parmakları yürümeye devam ettiklerinde sağlık uzmanlarından tavsiye almaya teşvik edilir.  Ancak ne zaman tavsiye alınacağı konusunda fikir birliği eksikliği devam etmektedir.

Anatomi

Baldırımız  iki ana kastan oluşur.

 • Gastrocnemius kası.  Bu daha büyük baldır kası. İki kısmı, derinin altında görünen çıkıntıyı oluşturur.
 • Soleus kası.  Bu küçük, düz kas, gastrocnemius kasının altında yer alır.

Her iki kas da baldırın tabanında birleşerek aşil tendonu haline gelirler. Aşil tendonu daha sonra kalkaneusa (topuk kemiği) yapışır. Baldır kasları kasıldığı zaman, aşil tendonu topuğu çeker. Baldır kasları ve aşil tendonu, yürürken topukları  kaldırmaya yardımcı olmak için birlikte çalışır.

Ayak parmaklarında yürüyen  bazı çocuklarda, bu kas-tendon kombinasyonu doğumda daha kısa olabilir veya zamanla kısalabilir; bu da çocuğun topuklarını yere değmesini ve ayağını düz olarak basıp yürümesini önler. Bununla birlikte, ayak parmakları ile yürüyen çocukların çoğunda,  kas-tendon kombinasyonu, hatırlatılması durumunda, çocuğun topuklarıyla yürüyebilmesi için yeterince uzundur.

Neden Çocuklar Parmak Ucunda Yürürler?

Çocukların büyük çoğunluğunda, parmak yürüyüşü “idiyopatik” tir, yani kesin neden bilinmemektedir. Bu çocuklar bir doktor tarafından değerlendirildiğinde, fiziksel muayeneleri ve nörolojik testleri normaldir. Daha az sayıda vakada, altta yatan nörolojik veya nöromüsküler hastalık nedeniyle topuk vuruşu yapamamaktan kaynaklanabilir.

 • Serebral palsi
 • Kas distrofisi
 • Omurilik anormalliği
 • konjenital talipes ekin
 • otistik spektrum bozukluğu
 • zihinsel engelli çocuklarda,
 • gelişimsel konuşma ve dil bozukluklarında

Parmak Ucunda Yürümenin Belirtileri Nelerdir? 

Parmak uçlarında yürüyen çoğu küçük çocuk, istendiğinde düz ayaklı yürüyebilir. Bununla birlikte, parmak ucu ile yürümeye devam eden daha büyük çocuklar (genellikle 5 yaşın üzerindeki çocuklar) topuklarıyla  yürüyemezler. Bu çocuklar ayakkabı giyme veya spor yapma veya tekerlekli paten veya buz pateni içeren eğlence etkinliklerine katılma sorunları hakkında şikayet edebilirler. Yürüyen parmakların bazı şikayetleri yoktur, ancak ebeveynleri, yürüme düzenlerinin gençler ve yetişkinler olarak gelecekteki işlevleri üzerindeki etkisinden endişe duymaktadır.

Parmak Ucunda Yürüyen Çocuklarda Muayenede Neler Sorgulanır?

 • Hamilelik komplikasyonları var mıydı ya da çocuğunuz erken doğdu mu?
 • Çocuğunuz gülümsemek, oturmak ve yürümek gibi gelişimsel basamaklara ulaştığında kaç yaşındaydı?
 • Parmak yürüyüşü ne zaman başladı? (Örneğin, çocuğunuz bağımsız veya daha büyük yaşta yürümeye başladığında başladı mı?)
 • Parmak yürüyüşünü her iki tarafta mı yoksa sadece bir tarafta mı yürüyor? (Sadece bir tarafta parmak ucunda yürüme bazen nörolojik bir problemi gösterir.)
 • Parmak ucunda yürümek için aile öyküsü var mı?
 • Parmak uçlarında yürümede ne kadar zaman harcanır?
 • İstenirse çocuğunuz düz bir şekilde yürüyebiliyor mu?
 • Çocuğunuz ayak veya bacak ağrısı, bacaklardaki zayıflık veya aynı yaştaki çocuklara ayak uydurmakta zorluk çekiyor mu?

Parmak Ucunda Yürüyen Çocuklarda Muayene sırasında Neler Yapılır?

Fiziksel muayene genellikle çocuğun yürüyüşünün izlemesiyle başlar.  Çocuğunuzun ayaklarını, sol ayak ve sağ ayak arasındaki farklılıklar dahil olmak üzere anormallikler , her iki bacaktaki uzunluk ve  büyüklüğündeki farklılıklar,  kalça ve dizlerdeki hareket aralığı, alt ekstremitelerde ve belde herhangi bir cilt anormallikleri kontrol edilir.

Kollarda veya bacaklarda kaslarda herhangi bir kontraktür veya aşırı gerginlik olup olmadığı, ana kasların gücü, reflekslerini, kollarda ve bacaklarda hissi test edilir. Öykü ve muayene  ile herhangi bir problem saptanmaz ise  röntgen, BT ve MRI taramaları EMG gibi sinir ve kas testlerine genellikle gerek yoktur.

Parmak Ucunda Yürüyen Çocuklarda Tedavi Nedir?

Parmak ucunda yürüyen çocukta tedavi cocuğun yaşına ve çocuğun normal şekilde yürüyüp yürüyemeyeceğine bağlı olarak değişir. Küçük çocuklar ve ayak bileği dorsifleksiyonunda sınırlaması olmayan çocuklar genellikle cerrahi olmayan müdahalelerle tedavi edilir. Parmak ucunda yürümeye devam eden ve ayak bileği dorsifleksiyonunda sınırlamalar bulunan daha büyük çocuklar bazen cerrahi işlemlerle tedavi edilir.

Cerrahi Olmayan Tedavi

 • Gözlem; Düzenli olarak izlemesi  tavsiye edilir. Eğer alışkanlıktan uzaklaşıyorsa, kendi kendine durabilir.
 • Germe egzersizleri genellikle, ayak bileği dorsifleksiyonunun azalması durumunda reçete edilir.
 • Alçılama    baldırdaki kasları ve tendonları aşamalı olarak germek ve uzatmak ve ayak yürüyüşü alışkanlığını kırmak için bir dizi kısa bacak alçılama yaılabilir.Alçılama genellikle birkaç hafta boyunca gerçekleştirilir.
 • Ortezleme;   Ayak bileği-ayak ortezinin (AFO) giyilmesi, kasların ve tendonların gerilmesine ve uzamasına yardımcı olabilir. Bir AFO, alt bacağın arkasını uzatan ve ayağı 90 derecelik bir açıda tutan plastik bir ayraçtır. Tipik olarak, daha uzun bir süre boyunca kullanılır. (haftalar yerine aylar).
 • İntramüsküler botulinum toksini tip A, genellikle kas tonusunun artmasına neden olan nörolojik anormalliği olanlar – baldır kaslarını geçici olarak zayıflatmak için botulinum A toksini enjeksiyonu da yapılabilir. Gastrocnemius, soleus veya her ikisine enjekte edilir

Cerrahi tedavi

5 yaşın üzerindeki parmak ucunda  yürüyen çocuklarda, baldır kasları ve aşil tendonları o kadar sıkı olabilir ki, düz ayakla yürümek mümkün değildir. Bu hastalar için aşil tendonlarını uzatmak için cerrahi yapılabilir. Tendonların uzatılması hareket aralığını iyileştirecek ve ayak ve ayak bileğinin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

Parmak ucunda yürüme  ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

28 comments

 1. Merhaba,bel fıtığı sinire baskı yaptığı için ayakta düşme meydana geldi. Ameliyat ile fıtık alındı ama yürürken topuktan yürüyemiyorum. Ameliyat daha yeni olduğu için şu an ayak ateli kullanıyorum sonrasında fizik tedavi ile düzelebilir miyim. Ameliyat olalı 2 hafta oldu doktor 1 ay dinlenmemi söyledi yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  1. Merhaba Aynur Hanım,
   Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 2. Merhaba oğlum 6 aylık doğdu.3 ay kuvezde kaldı ve 3 cu ayında 1 hafta aralikla kasik fıtığından ameliyat oldu.simdi oğlum 2 buçuk yaşında ve yürüme sorunu var imekleme iyi.dizleri ile yürüme var biseylerden tutunarak parmak ucu yürüme var istediyi zaman bazen sıkça sağ ayağını yere normal basiyo sol ayağını ise çok aşırı geç aralıklarla düz basarken gördüm yani basmiyo denecek kadar az ne gibi bir sorun ola bilir sizce yardım ederseniz sevinirim

  1. Hem yürüme hemde parmak ucunda yürüme rahatsızlığı bulunuyor.
   Çocuk nöroloji doktoruna mutlaka muayene olunması gerekmektedir. Muayene sonrasında bir tanı konulduğunda yardımcı olabiliriz bununla beraber kaslarını güçlendiremeye yönelik tedavilerde uygulayabiliriz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 3. Merhabalar,

  Kızım 3 yaşında normalde düz bir şekilde tabanlarını basarak yürüyebilmesine rağmen çogunlukla sevindiğinde ,koştuğunda yada hızlı yürümek istediğinde topuklarına basmadan parmak uçlarıyla yürüyor, bir problem olabilir mi , acaba , yardımcı olabilirseniz sevinirim. teşekkürler…

  1. Merhabalar Demet Hanım, geçmiş olsun.
   Uyarıldığında normal basıyorsa genellikle bir sorun yoktur. Ancak muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

  2. Merhaba dr götürdünüz mü birşey dediler mi
   Benim oğlumda 2 yaşında aynı şekilde düz basabiliyor ama parmak ucunda yürüyor koşarken oynarken çok akıllıdır komutları yerine getirir ama dr piskiyatriye yönlendirdi

   1. Merhabalar Kübra Hanım, geçmiş olsun.
    Piskiyatri bölümünden destek alınabilir eğer fizik tedaviye yöneldirilirseniz, çeşitli egzersizler ve fizik tedavi uygulamalarıyla hastamıza yönelik bir tedavi süreci planlayabiliriz.
    Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
    Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 4. merhabalar.oğlum beş yaşında otizmli. parmak ucunda yürüyor. bu konuda ne yapılabilir? ameliyat gerekli midir? ameliyatın sakıncaları olur mu? bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Merhabalar İrfan Bey, geçmiş olsun.
   Parmak ucunda yürümenin %90 gibi büyük bir bölümü sebebi bilinmeyen veya alışkanlıktan kaynaklanmaktadır.
   Fizik tedavi;
   Düzenli olarak aşil ve baldır kaslarını germe ve esnetme hareketleri,
   Ortez kullanımı
   Enjeksiyon yöntemlerinden destek alınmaktadır.
   Cerrahi dışı yöntemlerin düzenli yapılmasıyla, altta yatan nörolojik bir problem yoksa parmak ucunda yürüme büyük oranda tedavi edilebilir.
   Serebral palsi gibi bir nörolojik soruna bağlı parmak ucunda yürümede de öncelikli olarak cerrahi dışı tedavi şeçeneklerine öncelik verilmektedir.
   Çocuk nöroloji doktoruna muayene olunması gerekmektedir. Fizik tedaviye yönlendirdiği taktirde sizlere yardımcı olabiliriz.
   Cerrahi operasyonlar için muayene sonucunda çocuk nöroloji hekimi daha sağlıklı bilgi aktarabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 5. Hocam Benim kızım şuan 8 aylık ve yaşıtlarına göre daha erken yürümeye başladı şuan desteksiz 5-6 adım atıyor yalnız ilk adımlardan sonra parmak ucunda yürümeye başlıyor bir uzamana göstermek gerekir mi yoksa zamanla düzelir mi bu

  1. Merhabalar Elçin Hanım, geçmiş olsun.
   Parmak ucunda yürümenin %90 gibi büyük bir bölümü sebebi bilinmeyen veya alışkanlıktan kaynaklanmaktadır.
   Çocuk doktoruna muayene olunması gerekmektedir. Fizik tedaviye yönlendirdiği taktirde sizlere yardımcı olabiliriz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz

 6. Merhaba hocam benim kızım dokuz yaşında parmak ucunda yürüyor ve parmaklarında bariz şekilde ayrılma oldu. kaymaya. Geçen sene rontgen çektirdik ve doktor korkulacak bir şey olmadığını söyledi. Fakat ayrılmalar çoğaldı ve baş parmakları kaymaya başladı. Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhabalar Nihal Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda hastamıza yönelik bir tedavi süreci oluşturabiliriz. Egzersizler, ortez, enjeksiyon yöntemleri, fizik tedavi uygulamaları başlıca tedavi yöntemleridir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 7. Merhaba 10,5 aylıkken kızım sol ayağını hiç tabanına basmıyor, parmak ucuna basıyor diye doktora götürdük (sağ ayak tabanına basıyor) röntgen çekip aşil tendon kısa dediler. Ameliyat edelim dediler. Sonra nörolojiye götürdük beyin mr ı çekildi temiz çıktı. 1 ay fizik tedavi aldı. Afo kullandık. Doktor düzelme olmamış diyip ameliyat ettirin dedi. Ağlayıp kendini kastığı için aslında tam bir kontrol olmadı. 37+5 te karnımda beslenmediği için sezaryenle alındı 1990gr doğdu. Emme refleksi yok diye 6 gün kuvözde kaldı. Şuan 1 yaşında henüz desteksiz yürümüyor. Bu yaşta ameliyat mı ettirmemiz gerekiyor acaba?
  4,5 aylıkken döndü, 6 aylıkken süründü, 7 aylıkken emekledi, 8 aylıkken tutunup ayağa kalktı. Yemeğini kendi yer. İki elini de kullabilir.

  1. Merhabalar Şebnem Hanım, geçmiş olsun.
   Mutlaka ortopedi ve fizik tedavi hekiminin ortak kararı doğrultusunda her iki hekimde onay verirse cerrahi yapılabilir.
   Ama aşit tendonunda egzersiz ile beraber ve afo kullanımıyla alakalı tendonda bir gevşeme minimal de olsa olmuşsa eğer mutlaka fizyoterapiye devamını öneriyoruz. En azında 6 aya kadar takip edip ortopedinin görmesi önemli ama hiçbir gelişimi yoksa parmak ucundan başka hiç topuk teması olmuyorsa afoyu rahat giydiremiyorsak, ayağa çocuk çok iyi yüklenemiyorsa o zaman cerrahi müdahale gerekebilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 8. Iyi gunler. Oglum 20 aylik parmak ucunda yuruyur ama her zaman degil. Acele ettiginde oluyo cogu zaman soyleyince basiyo dabanlarini ama sonra yeniden parmak ucunda geziyo. 14 aylikken yurudu.yardim ederseniz sevinirim

  1. Merhabalar Inara, geçmiş olsun.
   Oğlunuz tam olarak ayağını basabiliyorsa sürekli uyarmanın yanında çeşitli oyunsal aktivitelerle tam basmasını sağlayabilirsiniz. Düzgün yürümeye başladığında eğer nörolojik bir rahatsızlık yoksa, gelişen kasları sayesinde parmak ucunda yürümeyecektir. Parmak ucunda yürümesi devam ederse bir uzman hekim kontrolünde uygun tedavi süreçleri oluşturulması gerekebilir.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 9. Merhaba benim kızım 7 yaşında ilk yürümeye başladığı günden beri parmak ucu yürüyor küçükken doktora goturdugumdugumde zamanla duzelecegi söylendi fakat artık öyle bir hal aldiki hep düşüyor düz yürü dendiğinde aslında basabiliyor ama parmak ucu koşuyor yürüyor o ona rahatım geliyor çabuk hareket etmek icinmi yapıyor anlamadım ben şimdi kızımı hangi bölüme goturmeliyim bazı nerlerde araştırdım kadarıyla aile psikolojik sorununda bakıldığı yazıyor ben hamile ayrıldım kızım hiç baba görmedi 7 yıl sonra iki kez gördü şuan mahkeme aşamasında ve düşmeleri çok arttı ben hangi doktora goturmeliyim bana yardımcı olur musunuz

  1. Merhabalar Fatma Hanım, geçmiş olsun.
   Öncelikle fizik tedavi bölümüne başvurmanızı önerebiliriz. Pediatrik rehabilitasyon ile olumlu sonuçlar alınabilir eğer durum psikolojik ise hekimin sizi yönlendirmesiyle tedavi sürecine başlayabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 10. Hocam benim oğlum 69 aylık uyarınca ve bazen topuk üstüne basıyor ama bazende parmak ucundaa yürüyor nörolojiye gittik genetik e gönderdi oradan da bişy çıkmadı şimdi okula gidecek ne yapmamız lazım

  1. Merhabalar Uğur Bey, geçmiş olsun.
   Öncelikle rahatsızlığın altında yatan sebep araştırılmalıdır. Nörolojik bir problem veya aşil tendomu kısalığı gibi nedenlere bağlı olabilir. Germe egzersizlerinden fayda alınabilir. Fizik tedavi bölümüne başvurmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 11. Merhaba 2,5 yaşındaki oğlum sol ayak parmaklarını içe katlayıp topallayarak yürümeye başladı.Kontrol ettim birşey batmış mı diye görünen birşey yok parmaklarıyla oynadım ayaklarıyla oynadım acımasıyla alakalı tepki vermedi sizce ben olabilir

  1. Merhabalar Tuğba Hanım, geçmiş olsun.
   Yürümeye yeni başladıysa ortopedi veya fizik tedavi bölümünün görmesinde fayda vardır.
   Fiziksel muayene genellikle çocuğun yürüyüşünün izlemesiyle başlar. Çocuğunuzun ayaklarını, sol ayak ve sağ ayak arasındaki farklılıklar dahil olmak üzere anormallikler , her iki bacaktaki uzunluk ve büyüklüğündeki farklılıklar, kalça ve dizlerdeki hareket aralığı, alt ekstremitelerde ve belde herhangi bir cilt anormallikleri kontrol edilir.

   Kollarda veya bacaklarda kaslarda herhangi bir kontraktür veya aşırı gerginlik olup olmadığı, ana kasların gücü, reflekslerini, kollarda ve bacaklarda hissi test edilir. Öykü ve muayene ile herhangi bir problem saptanmaz ise röntgen, BT ve MRI taramaları EMG gibi sinir ve kas testlerine genellikle gerek yoktur.

   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 12. Merhabalar benim kizim 7 yasinda parmak ucunda yuruyo daha once ortopediye goturdugumuz zaman muayene esnasnda yurumesi istendiginde normal basarak yurudu sonrasinda rontgen cekildiginde normal bi skinti gorunmuyo dendi ancak hala parmak ucunda yuruyo ve bacaklarinda carpiklik var ozellikle sag diz kapagi ice vuruyo hangi bölüme goturmeliyiz

  1. Merhabalar Merve Hanım, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurabilirsiniz. Eğer fiziki rahatsızlığı olmuyorsa bile durumuna göre çeşitli egzersiz ve oyunlarla parmak ucuna basmanının önüne geçilebilir. İlerde oluşacak bir rahatsızlığın önüne şimdiden geçilebilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 13. Merhaba benim oğlum da 7 yaşında parmak ucunda yürüyor ama uyarıldığın da normal yürüyor sanırım artık alışkanlık oldu. Evde uygulayabileceğimiz nasıl egzersizler onerebilirsiniz.

  1. Merhabalar Reyhan Hanım, geçmiş olsun.
   Düzenli olarak aşil ve baldır kaslarını germe, esnetme hareketleri ve yürüme eğitimi gibi yöntemlerin düzenli yapılmasıyla , altta yatan nörolojik bir problem yoksa parmak ucunda yürüme büyük oranda tedavi edilebilir.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir