Romatem
444 76 86 мы вам позвоним Связь по Whatsapp+905354909463

Запись на прием

WhatsApp

EN DYNAMIC Akıllı Egzersiz

Akıllı egzersiz, günümüzün son teknolojileri kullanılarak (En - Dynamic Akıllı Egzersiz Programı) geliştirilen hastanın vücut fonksiyonlarını normale döndürmek ve vücut direncini arttırmak için kullanılan bir fizik tedavi sistemidir. Egzersiz, bir ilaçtır ve mutlaka kişiye özel olarak uygulanmalıdır.

Fizik tedavide egzersizin önemi

Fizik tedavide egzersiz; kas gücünü, esnekliği ve kardiyovasküler durumu artırabilir, aynı zamanda psikolojik olarak da rahatlamanıza yardımcı olur. Kas dokusu kaybını önleyen ve güçlenmesini sağlayan akıllı egzersiz programı ile aynı zamanda, ilaç dozlarınızı düşürmenize de yardımcı olur. Günlük yapılan 15 dakikalık bir yürüyüşün bile sağlığımız üzerine oldukça olumlu sonuçları olabilmektedir. Haftada beş kez yapılan 15 dakikalık egzersiz programının hastalara büyük fayda sağladığı bir çok çalışmada gösterilmiştir. İdeal bir akıllı egzersiz programı ısınma, gerinme ve güçlendirme hareketlerinden oluşmalıdır.

Fiziksel rahatsızlıklarda ne zaman egzersize başlanmalı?

Egzersizi sadece doktorunuzun onayını aldıktan sonra yapmalısınız. Ardından, sevdiğiniz, rahat olduğunuz ve egzersizleri düzgünce yapabileceğiniz bir ortamda uygun programı uygulamalısınız. Ayrıca:

• Kazaları önlemek için zihinsel olarak uyanıkken egzersiz yapmalısınız.
• Egzersizden önce vücudunuzun su ihtiyacını gidermeye dikkat etmelisiniz.
• Egzersize vücudunuzu ısıtarak başlamalısınız ve , esneterek son vermelisiniz.
• Hastalığınız hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu sayede vücudunuza zarar vermeden egzersizinizi tamamlayabilirsiniz. Egzersiz ve kas kasılmaları kaslarınızda her zaman "mikro hasar" oluşturduğundan egzersiz bu hasarın artmasına neden olabilir.
• Egzersiz, CPK düzeyinizi (kreatin fosfokinaz) artırdığından, laboratuvar sonuçlarını şaşırtabilir. Kan testleri yapılmadan bir gün önce egzersiz yapmak faydalı olabilir. Ancak doktorunuzun egzersiz yaptığınızdan haberdar olmasını sağlamalısınız.

Fizik tedavi uzmanından destek almalısınız

Bazı rahatsızlıklarda bir başkası için iyi olan bir hareket sizin için uygun olmayabilir. Bu nedenle size özel hazırlanmış bir egzersiz programına ihtiyacınız olabilir. Daha güvenli ve size özel bir egzersiz programı için fizik tedavi uzmanından destek almanız gerekebilir.

Fizyoterapistler, kas-iskelet sistemi hakkında kapsamlı bilgiye sahiptir ve sizin durumunuza özel en uygun egzersiz planını hazırlarlar. Size zarar vermemek ve faydaları maksimize etmek için egzersizleri doğru bir şekilde yapmayı öğretirler. Fiziksel terapistler, kas kaybı ya da kaslar rahatsızlıkları olan insanlara alternatif egzersizler verebilir. Bir spor salonundaki eğitmenler, rahatsızlığı olan kişilerin özel ihtiyaçlarını anlamayabilir. Bu nedenle, fizik terapi uzmanları eşliğinde egzersize başlamaya özen göstermeniz size çok daha fazla fayda sağlayacaktır.

Akıllı egzersiz sistemi ne demektir?

Akıllı egzersiz programında hareket her hasta için özel olarak planlanır. Planlamada kişinin rahatsızlığı, yaşı, kilosu, kas gücü, dayanıklılığı ve esnekliği gibi kriterler dikkate alınarak egzersiz planlanır. Akıllı egzersiz de hastaların hareketini kontrol altına alan özel cihazlar kullanılır. Bu kontrolün amacı, ağırlığı, sayısı ve süresi önceden kendilerine özel ayarlanmış olan egzersiz cihazlarıyla eforlarını ve hareketlerini optimize etmektir. Böylece kişinin egzersizden maksimum fayda sağlaması ve olası bütün risklerin minimuma indirilmesi sağlanır. En-Dynamic akıllı egzersiz programı ile kuvvet ve hız hastanın kas yapısına göre ayarlanır. Bu sayede:

• Egzersiz daha güvenli bir hale getirilir
• Kasların gücü, hareketliliği ve esnekliği artar
• Kişinin enerjisi, dayanıklılığı artırılarak kendisini iyi hissetmesi sağlanır
• Egzersiz sırasında eklemlerin stresi azaltılır
• Kas tonusu ve kalp sağlığı iyileştirilir

En-Dynamic akıllı egzersiz programı ile bilgisayarlı takip özelliğiyle sağlık ve sağlıklı yaşam hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olabilir. Özel olarak programlanmış bu egzersiz cihazı tam vücut egzersizi yapmanıza yardımcı olur.

Akıllı egzersiz cihazlarının özellikler:

• Akıllı egzersiz sisteminde bütün fizik tedavi çeşitlerine uygun cihaz ve aletler kullanılır.
• Akıllı egzersiz siteminde cihazlar hastanın boyuna, kilosuna ve yaşına göre ayarlanabilir.
• Egzersizin içerdiği hareketlerin set sayısı ve kuvveti otomatik hale getirilir. Hasta kendi başına güvenli bir şekilde egzersizi tamamlayabilir.

Yaş ilerledikçe akıllı egzersizin önemi artar

Akıllı egzersiz her yaş grubundaki insan için gerekli olsa da 60 yaş ve üzeri kişiler öncellikli hedef kitleyi oluşturur. 60 yaşlarından sonra zamanla kemik ve kaslarda tonus ve kuvvet kaybı görülür. Bu durumda akıllı egzersiz programı kişilerin kemik ve kas yapısına zarar vermeden tedavi edilmesine yardımcı olur. Kaslar güçlendirilerek kişinin sağlığını korunması ve normal yaşantısını devam ettirmesi sağlanır.

Akıllı egzersiz profesyonel sporcular için de çok son derece uygundur. Kondisyonunu korumak veya var olan kondisyonunu arttırmak isteyenler için, hatta spor yaralanmaları sonrasında eski güç ve kondisyonuna en kısa sürede kavuşmak isteyenler için son derece güvenilir, etkili bir egzersiz yöntemidir.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın
WhatsApp İletişim
Комментарии
Ваш комментарий

İLİŞKİLİ DİĞER MAKALELER

Konu ile alakalı diğer bilgiler makalelere göz atarak bilgilendirmeleri okuyabilirsiniz.

Lenfödem

Lenfödem

Lenfödem; doğumsal ya da nedeni tam olarak belirlenemeyen sebepler sonucunda bazen kanser cerrahileri sonrasında ya da radyoterapi sonrasında hemen, aylar veya yıllar sonra lenf sıvısının dokularda aşırı miktarda birikmesine bağlı olarak oluşur. Daha çok kol, el alt ekstremitede bacaklar ve ayaklarda sık görülür. Sıklıkla tutulan bu bölgelerde şişme, deride gerilme hissi, cilt dokusunun görünümünde değişme, batma, yanma ağrı, huzursuzluk hissi rastlanan belirtilerdir. Ayrıca eklemlerde hareket kısıtlılığı, ayaklarda bacaklarda şişme, yürümede zorluk, giysilerin dar gelmesi, ayakkabı giymede zorluk, ağrı günlük yaşamı çok zorlaştırır. Lenfödem tedavisinde yaklaşık 45 dakika süren özel bir masaj tekniği (manuel lenfatik drenaj) en sık uygulanan tedavidir. Masaj tedavisinin etkisini özel sargılarla yapılan çok tabakalı bandajlama daha da artırır. Bu tedaviler bir süre uygulandığında hastanın şişliği azalır ve gündüz kullanılan özel bası giysileriyle tedaviye devam edilir.

Detaylı Bilgi
Пост-зональные нейропатические боли  Постгерпетическая невралгия (ПГН)

Пост-зональные нейропатические боли Постгерпетическая невралгия (ПГН)

Post-herpetik nevralji dedigimiz zona sonrası neuropatik ağrılar zona döküntüsünün çıktığı yerde döküntü geçtikten sonra oluşan ağrıdır. Zona genellikle yaşlı hastalarda görülsede, genç hastalarda özellikle kanserli hastalarda immun sistemi zayıf hastalarda da görülebilir. Zona aslında çocukken geçirdiğimiz su çiçeği virüsune neden olan varicella-zoster virusünün omurilikte sinir köklerinde yerleşiminden yıllar sonra aktif hale geçmesi ile ortaya çıkar. Bunu immun sistem yetersizliği, stres tetik edebilir ve zona dediğimiz döküntülü bir hastalık ortaya çıkar. Döküntü genelde vücudun bir tarafinda olup belirli bir sinirin his verdiği cildi kapsar, en sık gögüs bölgesinde görülsede, baş, boyun, yüz ve bacakta da görülebilir.

Detaylı Bilgi