Romatem
444 76 86 мы вам позвоним Связь по Whatsapp+905354909463

Запись на прием

WhatsApp

Sinir Sıkışması

Hareket etmemizi sağlayan uyarıların beyin ve omurilikten itibaren ilgili kaslara iletimi sinirler vasıtasıyla olur. İnce bir elektrik kablosuna benzetebileceğimiz sinirler, hareketin yanı sıra duyuların iletilmesinden de sorumludur.

Sinir Sıkışması Nedir?

Sinir SıkışmasıNormal koşullarda duyu ve hareket özelliğinin bir arada uyum içinde çalışması sayesinde kolların, bacakların, el ve ayakların tüm hareketleri kusursuz biçimde gerçekleşir ve herhangi bir yakınmaya yol açmaz; ancak bazı hallerde el ve ayak kaslarına giden sinirler ince kanallardan geçerken basıya uğrar ve sinir sıkışması meydana gelebilir.

Sinir sıkışmaları içinde en sık görüleni “Karpal Tünel Sendromu” olarak bilinir ve el bileğiyle birlikte el parmaklarını etkiler.

Elin ilk dört parmağına giden median sinirin el bileği hizasında sıkışmasıyla ortaya çıkan bu rahatsızlık, meslek gereği ellerini çok kullananlarda ve ev hanımlarında sık görülür.

Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir?

En önemli belirtisi gece uykudan uyandıran el uyuşmalarıdır. Bazen ağrı da olabilir ama uyuşmalar genelikle ön plandadır; hastalar ellerini silkeleyince rahatladıklarını belirtir.Gün içinde bu yakınmalar tekrarlar ve zamanla el parmaklarının kuvveti azalır, elde tutulan eşyalar düşmeye başlar. Özellikle sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde ve ağır işlerde çalışanlarda ayak bileğinde ve ayak parmaklarında benzer bir durum gelişir ve “Tarsal Tünel Sendromu” olarak adlandırılır. Benzer yakınmalar ayak bileği ve ayak parmaklarında ortaya çıkar.

Her iki sinir sıkışması rahatsızlığında öncelikle kesin tanının konması gerekir. İlk muayenenin ardından E M G adı verilen hassas bir sistemle sinir iletilerinin ölçülmesi gerekir. Bu inceleme sonucunda çok ilerlemiş olmayan ve henüz kuvvet kaybı gelişmemiş olgularda tıbbi tedavilerle birlikte fizik tedavi yöntemlerine başvurulur. Elin istirahatini sağlayan uygun bir atel verilir ve bazı durumlarda enjeksiyon tedavisi uygulanabilir. Sinirin sıkıştığı bölgede rahatlaması ve iyileşmesinin hızlanması için fizik tedaviden yararlanılır.

En çok kullanılan fizik tedavi araçlarının başında su tedavisi, ultrason, parafin, lazer ve manyetik alan tedavileri sayılabilir. Daha sonra uygun egzersizlerle kasların güçlenmesine ve elastikiyetin artırılmasına çalışılır. İlerlemiş olgularda ise cerrahi yöntemlere başvurulur. El veya ayak bileğine yapılan ameliyatla sinirin geçişi rahatlatılır. Ameliyattan sonra 15- 20 seanslık bir fizik tedavi ve rehabilitasyon programı uygulanarak eklem sertliklerinin giderilmesine ve kasların güçlendirilmesine çalışılır. Daha sonra aynı rahatsızlığın tekrarlamaması için mesleki faktörlerin düzeltilmesine çalışılır, el ve ayağın kullanımıyla ilgili hataların düzeltilmesine yönelik eğitim ve egzersizler yaptırılır.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın
WhatsApp İletişim
Комментарии
Ваш комментарий

İLİŞKİLİ DİĞER MAKALELER

Konu ile alakalı diğer bilgiler makalelere göz atarak bilgilendirmeleri okuyabilirsiniz.

A Grubu Hastalıklar

A Grubu Hastalıklar

Beyin malign neoplazmı Beynin ve merkezi sinir sistemi diğer kısımlarının benign neoplazmı Herediter ataksi Motor nöron hastalığı Parkinson hastalığı Distoni, diğer Multipl skleroz Serebral palsi Hemipleji Parapleji ve tetrapleji Kauda equina sendromu Anoksik beyin hasarı, başka yerde sınıflanmamış Meningomyelosel

Detaylı Bilgi
PRP

PRP

PRP- терапия Что такое лечение PRP и какие преимущества? PRP-терапия (Плазмолифтинг) - это метод, основанный на введении плазмы крови пациента, богатой тромбоцитами. Именно они играют ключевую роль в процессе свертывания крови, а также выделяют многочисленные факторы роста, стимулирующие восстановление кровеносных сосудов после травмы, восстановление клеток эпителия, клеток соединительной ткани, мышечных и нервных клеток. В зависимости от того, для чего используется данная терапия, требуется - 20 - 60 мл крови. Это совершенно незначительная потеря крови никоим образом не влияет на функционирование организма и не требует какого-либо восстановительного периода. При помощи специального оборудования из крови выделяют плазму, содержащую тромбоциты в 4-5 раз больше. Суть процедуры заключается в том, что после приготовления плазмы, насыщенной тромбоцитами, необходимое ее количество вводится при помощи шприца в проблемные зоны. При попадании такого большого количества факторов роста в проблемные зоны, запускаются процессы восстановления тканей. Области применения PRP : Предотвращение выпадения волос, Для омоложения лица, Лечение незаживающих ран Травмы плечевого сустава (ротаторная манжета) Латеральный эпикондилит (локоть тенниссиста) Медиальный эпикондилит (локоть гольфиста) Пяточная шпора (Epin Calcanei) Проблемы с мышцами Проблемы связок коленного сустава Дегенеративные заболевания суставов (коленные, тазобедренные, плечевые, голеностопные) Тенденит коленного сустава Растяжение лодыжки Травмы Ахиллова сухожилия Подошвенный фасциит Разрыв минисков Грыжи Миофасциальные боли (при мышечных напряжениях, которые мы знаем как боль в пульпе) Хронические боли в пояснице PRP терапия успешно используется при переломах для скорейшего их сращения. Также для омоложения лица и профилактики выпадения волос лечение PRP успешно сочетается с озонотерапией . Эти две процедуры применяются в соответствии с различными программами лечения. При лечении выпадения волос и омоложения лица рекомендуется вводить 2-3 инъекции озона, после чего проводится PRP-терапия один раз в месяц. После еще 2-3 месяца повторить по 1 разу PRP. После завершения курса достаточно повторять его один раз в год. Благодаря этому у вас будет гораздо более эффективный результат, чем от тех косметических средств против морщин и выпадения волос, за которые выставляют огромные счета. При лечении ортопедических проблем терапию PRP можно проводить 3 – 10 курсов, по 1 разу в неделю. Имеет ли терапия PRP побочные эффекты? PRP-терапия не имеет побочных эффектов, заражение различными заболеваниями исключено, так как используется своя же кровь и никаких нежелательных реакций организма быть не может. После лечения вы можете продолжать свою повседневную жизнь. Почти не чувствуется боли из-за использования местной анестезии перед применением PRP.

Detaylı Bilgi
Teknolojiler

Teknolojiler

Detaylı Bilgi