Spina Bifida Nedir?

Spina bifida, fetal dönemde omurilik ve omurganının kapanmaması ile ortaya çıkan doğumsal anomalidir. Çocukluk döneminde özürlülüğe neden olan en sık 2. hastalıktır. İnsan hayatında karşılaşılabilen en karmaşık doğumsal anomalilerden biridir. Kas-iskelet ve genitoüriner sistemi etkileyen kompleks bir sendromdur. Sıklığı 1000 1-2 dir. Folik asit kullanımın bu sıklığı yaklaşık %70 oranında azaltabilmektedir.

Embriyonel hayatın ilk haftalarında omurilik ve omurganın kapanma defektidir. Miyelomeningosel, spina bifida, spina bifida sisitika ve myelodisplazi terimleri eş anlamlı olarak kullanırlar. Defekt genellikle doğumda sırt ya da bel bölgesinde dıştan bir kesenin varlığı ile fark edilir. Kesede genellikle omurilik ile ilgili yapılar bulunur. Defekt omurganın her hangi bir seviyesinde görülse bile en sık bel bölgesinde görülür.

Spina Bifida Klinik Tipleri Nelerdir?

A) Spina Bifida Sistika

Spina bifidanın kistik formudur. Meningosel, miyelomeningosel ve miyeloşiz olmak üzere üç tipi vardır.

 • Meningosel; kistik genişlemedir. Defekt deri ile kaplıdır, nörolojik yapılar kanal içinde olup, fazla hasara uğramadıkları için nörolojik hasar olmayabilir.
 • Miyelomeningosel, fıtıklaşan kese içinde omurilik zarları, sinir kökleri ve omuriliğin kendisi vardır. Spina bifidanın en önemli ve en sık karşılaşılan tipidir. Nörolojik problemler sık görülür. Bebek doğduğunda cerrahiye yönlendirilip, defektin kapatılması sağlanılmalıdır.
 • Miyeloşisiz; En şiddetli formudur, sinir dokusu tamamen açıktadır.

B) Spina Bifida Okülta

Omuriliğin tutulmadığı sadece omurganın arka bölümündeki kemik defektidir. Sakral bölgede dermal çukur, saç demeti veya pigmentasyon artışı olabilir. Çok sayıda sağlıklı kişide görülebilir.

Spina Bifida Rehabilitasyonu

Spina Bifida Risk Faktörleri Nelerdir?

Bir çok risk faktörü sayılabilmekle beraber kesin nedeni belli değildir.  Nöral tüpün normal prenatal gelişimi 16. günde başlar ve 28. günde tamamlanır. Kapanma defektleri bu dönemde oluşur. Yani anne gebe olduğundan haberi olmadan önce defekt oluşmuştur.

 • Folat eksikliği, annenin folat düzeyinin arttırılması nöral tüp defektlerin oluşumunu ve nüksünü önemli oranda azaltmıştır.
 • Vitamin B12 eksikliği
 • Anne yaşı; 40 yaş üstü ve 19 yaş altındaki annelerde sık
 • Genetik
 • Toksik maddelere maruz kalma; özellikle zirai ilaçlara maruz kalma
 • Annenin gebelikte vücut ısısın yüksekliği, gebeliğin ilk trimestrında aşırı sıcaklıktan kaçınmak gerekir.
 • Aşırı kahve tüketimi, özellikle gebelikten önceki bir yıl aşırı kahve tüketimi, ancak kafeinli çayın koruyucu etkisi vardır.
 • İlaçlar; metotraksat, trimetoprin, sülfonamidler, antidepresanlar, antiepileptikler
 • Pregestasyonel diyabetli kadınlarda yüksek riskli
 • Obezite

Klinik Belirtileri Nelerdir?

 • Tutulan bölgeye göre kollar veya bacaklarda güç kaybı, paralizi
 • Gevşek ya da spastik paralizi
 • Duyu kaybı
 • Hidrosefali
 • Gergin kord
 • Nörojenik mesane ve bağırsak
 • Skolyoz
 • Kalça çıkığı, kalça ve dizlerde kontraktür, ayak deformiteleri
 • Yaralar
 • Obezite, boy kısalığı, erken ergenlik
 • Kırıkların eşlik ettiği artmış osteoporoz riski
 • Görsel algısal becerilerde, dikkatte ciddi bozulmalar
 • Seksüel disfonksiyon ve fertilite
 • Artmış depresyon sıklığı
 • Yüksek latex alerjisi

Spina Bifida Tedavisinde Neler Uygulanır?

Prenatal tedavi

Fetusta spina bifida varlığını veya olasılığını belirlemek için anne serum alfaprotein (AFP)  ve ya ayrıntılı USG sık kullanılmaktadır. Serum AFP ölçümü döllenmeden 16-18 hafta sonra yapılır. Ayrıntılı USG gebeliğin 14-16. haftasında spina bifida varlığını ortaya çıkarabilir. Bunların sonucunda spina bifida tanısı kesinleşirse gebelik sonlandırılabilir ya da gebeliğini sonlandırmayan aileler güvenli bir doğum için hazırlanır. Böyle bebekler kapsamlı bir merkezde sezeryan ile doğurtulmalıdır.

Neonatal Tedavi

Öncelikle defektin enfeksiyon riskini azaltmak, var olan nörolojik fonksiyonu korumak için doğumdan sonraki ilk 48 saat içinde kapatılması gerekir. Hidrosefali olanlarda şant gerekebilir. Hastaların çoğunda nörojen mesane vardır. Böbrek hasarını önlemek için ürolojik ve nefrolojik tedaviye doğumdan sonra hemen başlanılmalıdır.

Spina Bifida Rehabilitasyonda Neler Yapılır?

Erken rehabilitasyon mesane ve bağırsak bakımını, kontraktür, kalça çıkığı ve omurga deformitesini önlemeyi, ortezlerle normal yürümeyi ve tekerlekli sandalye kullanımını kapsar. Ailelere erken dönemde bebeğin pozisyonlanması, kucakta tutulması, transferi, kalça ve diz kontraktürü olanlarda eklem hareket açıklığı egzersizleri öğretilir. Rehabilitasyon lezyon düzeyine, çocuğun yaşına, eşlik eden sorunlara göre yapılmalıdır.

Spina Bifidada Sık Görülen  Sorunlar Nelerdir? 

 • Kalça Problemleri ve Tedavisi: Çocuklarda kalça deformiteleri kalça çevresi kasların güçsüzlüğü ve dengesizliğinden kaynaklanır. Düzgün tedavi edilmediğinde pelvik eğilikle ve sonrasında skolyoza neden olabilir. Kalça deformitelerini düzeltme cerrahisi daha çok kalça kontraktürlerini düzeltmek için yapılır.
 • Skolyoz Tedavisi: İlerleyici skolyoz doğumsal omurga malformasyonları, kas dengesizliği ve bazı norolojik bozukluklara bağlı olabilir. Skolyoz derecesi 50 dereceden az olanlarda oturma dengesini düzeltmek,  büyüme sırasında eğimi kontrol etmek, cerrahiyi geciktirmek için spinal ortez ve fonksiyonel güçlendirme egzersizleri verilebilir. Skolyoz cerrahisi tartışmalıdır. Oturma fonksiyonu sınırlı olanlarda ameliyat oturma dengesini düzeltebilir.
 • Kırıklar: Alt ekstremitelerde sık görülür. Yürüyen hastalarda sıklıkla düşmeler sonrasında görülür. Yürüyemeyenlerde ise daha çok kemik erimesinden kaynaklanır. Ağrı duyusu olamdığından çok faredilmeyebilir. Ancak eritem,şişlik, lokal ısı artışı olabilir. Spina bifidalı çocuklarda kırıklar çabuk iyileşir. Cerrahi dışı yöntemlerle tedavi edilmelidir.

Spina Bifida Yürüme Nasıl Olur?

Spina bifidalı çocuklarda yürüme olasılığı öncelikle lezyon düzeyine, ortopedik deformitelerin şiddetine, bilişsel fonksiyonlarına, cerrahi, motivasyon, obezite ve yaş gibi etmenlere bağlıdır. Uygun destek, cerrahi, rehabilitasyon ve ortezleme ile bir çok spina bifidalı çocuk yürüyebilir.

Erişkin Spina Bifidalı Hastalardaki Sorunlar Nelerdir?

 • Ağrı; sık yakınmadır. Özellikle sırt, boyun, bacak ağrısı görülür. Omuz ve dirsek ağrıları daha çok aşırı kullanıma bağlıdır.
 • Skolyoz; adolesan döneminden sonra ilerlemez, ancak postür ve oturma bozuklukları, basınç yarası, yürüme kaybı, solunum fonksiyon yetmezliği ve ağrıya neden olabilir
 • Osteoporoz
 • Nörolojik problemlerin artması; şant tıkanıklığı, omuriliğin gerilmesi sonucu gelişebilir
 • Basınç yaraları, yanıklar duyu kaybının sonucu gelir
 • Böbrek yetmezliği

Spina bifida ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın, ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

16 comments

 1. Merhabalar askeri personelim. Spine bifida okülta rahatsızlığım var. Mesleğim ile ilgili bı etkisi olurmu. Ameliyat gerekli mi.

  1. Merhabalar Ahmet Bey, geçmiş olsun.
   Askeri alanda hizmet veren hekimlerden sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

 2. Askeri okul alımlarında röntgen çekiminde Q76.0 – SPİNA BİFİDA OKKÜLTA çıktı bu nedenle elendim. Sağlık yönetmeliğinde
  AÇIKLAMA-1: Hiçbir klinik belirti vermeyen sadece radyolojik olarak saptanan tek seviyedeki spina bifida occulta Hava Harp Okuluna alınacak öğrenciler hariç sağlam kabul edilir.
  AÇIKLAMA-2: Tek ve çift taraflı sakralizasyon, tek vertebrada lumbalizasyon sadece Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı adına eğitim görülen diğer fakültelere alınacak öğrenci adaylarında sağlam kabul edilir.
  Böyle yazmaktadır.

  1. Merhabalar Ferhat Bey, geçmiş olsun.
   Konuyla alakalı askeri alanda hizmet veren bir hekime danışarak sağlıklı bir bilgi alabilirsiniz.

 3. Ben de spinabifida hastasıyım anne karnında gelişmemiş belim doğdumda açıklık varmış hemen ameliyata almışlar yuruyebiliyorum çok sukur ama şuan 3. Ameliyatımı oldum belimden

  1. Merhabalar Kübra Hanım, geçmiş olsun.
   Son durumunuz incelenerek, sizlere uygun bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 4. Merhabalar. 5 buçuk yaşında spina bfidalı bir çocuğumuz var. Ve başında şant var. Çocuğumuz yürüyemiyor. Fizik tedaviye gidiyor ama hiçbir şekilde ilerleme yok. Ufacık da olsa yürümesi için ameliyat tedavi adına bir umut var mı?

  1. Merhabalar Duygu Hanım, geçmiş olsun.
   Cerrahi operasyon için mutlaka fizik tedavi hekimlerinin klinik değerlendirmesi sonucunda başvurmanızı öneririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 5. İyi günler
  20 yaşındayım 12 yaşındayken spina bfidaya bağlı pes cavus tanisi koyuldu ve ameliyat oldum yuruyebiliyorum hatta koşabilirim ancak bel omurgam hafif C şeklinde bacaklarımın biri önde diğeri geride son zamanlarda sağ dizimde morluklar meydana geldi. Daha öncesinde ağrıdığı için doktora gittim spina bfidaya bağlı dedi. Egzersiz verdi. Hamile olduğum için uzun zamandır spor veya egzersiz yapmadım. Doğum yaptım şuan bacaklarım güçsüz olduğu için morluklar meydana gelmiş olabilir mi? Tekrardan doktora gitmeli miyim? Hayatımın geri kalanında yürüyebilir miyim?

  1. Merhabalar Merve Hanım, geçmiş olsun.
   Özel durumunuza göre klinik değerlendirme ile sağlıklı bilgi aktarılabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 6. Merhaba ben 30 yaşındayım ve belim de çok büyük Bi kese oluştu normal de küçük dü son yıllarda aşırı büyüme yaptı çözümü nedir

  1. Merhabalar Yasin Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 7. Spina Bifida hastası 4 yaş 3 aylık kızım var. Sol kalçada çıkıklık mevcut. Şu an ayakta durması yok, kafolarla destekli ayakta durma çalışmalarımız var ama bireysel durması yok. Şu anda kalça çıkığı ameliyatı olmalı mı sizce, aciliyeti nedir?

  1. Merhabalar Elmas Hanım, geçmiş olsun.
   Cerrahi bir operasyon olduğu için öncelikle muayene gerekmektedir.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 8. Merhaba adım Selma barbar spinabifida ameliyatı oldum 8 aylıkken sağ ayak tabanı açık yarası var nasıl iyileşir çok önemli bana bir tedavi yöntemi açıklaması yapabilirsiniz teşekkür ederim iyi akşamlar

  1. Merhabalar Selma Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayene olmanız gerekmektedir. Cerrahi operasyonun üzerinden de zaman geçtiği için hekim kontrolünde ilerlemeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.