Spinal Dekompresyon Sistemi DRX 9000C – Romatem

DRX-9000 nedir?

DRX-9000 spinal dekompresyon tedavisi, bel ve boyun fıtıklı hastalarda kullanılan ameliyatsız bir tedavi yöntemidir. Dekompresyon sisteminin arkasındaki bilimsel çalışmalar esas anlamıyla uzay programlarından ilham alınarak başlatılmıştır. NASA uzay araştırmalarında, yer çekimsiz ortamda astronotların omurgaları üzerindeki basıncın azaldığı, disk aralıklarının genişlediği ve bel ağrılarının rahatladığı gözlemlendi. Bu tecrübeden yola çıkarak geliştirilen DRX-9000 dekompresyon cihazı, ameliyatsız fıtık tedavisinde kullanılmaya başlandı. Cihaz Amerika başta olmak üzere dünyada birçok ülkede kullanılmaktadır.

Spinal Dekompresyon Sistemi DRX 9000C

DRX tedavisi nasıl etki gösterir?

DRX 9000 cihazı, etkilenmiş ve daralmış disk aralığını, üst ve alttaki omurun arasını genişleterek açmak suretiyle etkisini gösterir. Omurların arasındaki mesafe genişleyince oluşan negatif basınç vakum etkisi oluşturarak, dışarı taşan diskin içeri girebilmesini sağlar. Negatif basınç sayesinde basının kalkması ve diskin beslenmesiyle hasarlanmış diskte iyileşme başlar. Disk içindeki sıvı, oksijen ve besleyici maddeler doku hasarının iyileşmesine katkıda bulunur. Omurlar arasındaki basıncın azalması ile fıtıkta geriye doğru çekilme gerçekleşir, bası altındaki sinir rahatlar.

DRX tedavisinin avantajları nelerdir?

DRX-9000 cihazı kişiye göre ayarlanabilen çekim açıları ve logaritmik çekimle disk içi basıncını negatif değerlere düşürerek daha etkili bir tedavi sağlar. Problemli disk üzerine maksimum etki sağlayacak şekilde çalışır. Klasik traksiyon cihazlarında, tüm omurga aynı yükle çekildiğinden vücudun koruyucu mekanizmaları devreye girer ve omurga kaslarında kasılma olur. Bu da çekim etkisini azaltabilir. Ayrıca normal disklerde omur aralarının açılmasına neden olabilir. DRX-9000 sisteminde ise problemim olduğu omur aralığına logaritmik bir eğriyle giderek artan kontrollü bir çekim uygulandığından vücudun koruma mekanizmaları uyarılmaz. Böylece hedeflenen hasarlı disklerde etkili bir negatif basınç oluşturulmuş olur. Bu sayede, klasik traksiyon cihazlarının kullanılmasının riskli olduğu ilerlemiş bel ve boyun fıtığı durumlarında güvenli bir şekilde kullanılabilir.

DRX tedavisi kimlere uygulanabilir?

  • Bel fıtıkları
  • Boyun fıtıkları
  • Siyatik ağrıları
  • Omurga kanal darlığı
  • Faset (omurga eklemi) ağrıları
  • Omurga kireçlenmeleri (dejenerasyonu)
  • Üzerinden 6 aydan fazla süre geçmiş başarısız bel fıtığı ameliyatı hastaları

Kimlere uygulanamaz?

Omurga kırıkları, şiddetli kemik erimesi, sekestre (omurilik kanalına parça düşmesi olan) bel fıtıkları, omurga tümörleri, omurganın iltihabi hastalıkları gibi durumlarda DRX tedavisi uygulanmaz. Ayrıca hamileler de tedaviye alınamazlar.

DRX tedavisi nasıl uygulanır?

Tedavi muayene eden hekimin çizdiği programa göre uygulanır. Problemli bölgeye göre belirlenen korseler ve uygun kemerlerin hastaya takılması ile tedaviye başlanır. Hasta cihaz tabanındaki platforma çıkarılır, ağırlığı ölçülerek tedavi programına girilir. Etkilenen disk bölgesine göre program düzenlenir. Boyun veya bel bölgesine gereken açı verilir ve belirlenen yük ile hedeflenen aralığa bilgisayar kontrollü çekim kuvveti uygulanır. 30 dakika süren tedavi sonrası soğuk paketler ve akım tedavisi uygulanır.

Kişinin muayene bulgularına göre, eğer kaslarında sorun var ise, manuel terapi, ultrason, omurga masajı, lazer gibi değişik fizik tedavi yöntemleri de tedaviye eklenebilir. Tedavi süresi hastaya ve hastalığın aşamasına göre 15 ilâ 20 seans arasında değişebilmektedir.

DRX tedavisinin başarı oranı nedir?

DRX-9000 tedavisi ameliyatlık aşamaya yaklaşmış bel ve boyun fıtığı hastalarında %85-95 arasında bir başarı oranına sahiptir. Hastaya ve hastalığa özgü program, tedavide başarının en önemli noktasıdır. Hekim ve hasta işbirliği, hastanın tedavi sonrası önerilen egzersizlerini düzenli olarak yapması ve yaşam şeklini düzenlemesi ile başarı hayat boyu sürmektedir.