Romatem
444 76 86 SİZİ ARAYALIM WhatsApp Hasta İletişim+905492046053

E-RANDEVU OLUŞTUR

WhatsApp

Akupunktur

Akupunktur Nedir?

Akupunktur kelime anlamı olarak AKUS: iğne ve PUNKTUR: batırmak anlamına gelmektedir. En basit  tanımıyla, akupunktur insanları KENDİ İLACI İLE TEDAVİ EDEN bir yöntemdir.

akupunktur nedirİnsan vücudu kendi kendini iyileştirebilecek güce sahiptir. Akupunktur ile belirli refleks noktalara çeşitli uyaranlar uygulanır. Amaç, vücudumuzdaki yaklaşık 100 trilyon hücreyi kontrol eden merkezi sinir sisteminin yani beynin uyarılmasıdır.  Beynimizin uyarılmasıyla bozulmuş olan denge, vücut ve organ fonksiyonları düzeltilebilmektedir. Bu açıdan bakıldığında akupunktur için bir çeşit refleks tedavisi de denebilir.

Günümüzde akupunktur uygulamalarında uyaran olarak en sık iğne tercih edilmektedir. İğne dışında uyaran olarak lazer, bastırma (akupressur), magnetik bilye, tohum, ısıtma, elektrik akımı da kullanılmaktadır.   

Uygulama tekniğine bağlı olarak farklı akupunktur çeşitleri vardır: 1. Vücut akupunkturu (Geleneksel Çin Akupunkturu), 2. Kafa akupunkturu, 3. El akupunkturu, 4. Kulak akupunkturu vardır.

Bu akupunktur türlerinden günümüzde en fazla kullanılanı vücut akupunkturudur. Bununla birlikte, son yıllarda özellikle Almanya başta olmak üzere, çoğu avrupa ülkesi ve amerika da daha fazla tercih edilmeye başlanan ve üzerinde daha fazla bilimsel çalışma yapılan ise kulak akupunkturudur.

Kulak Akupunkturu

Kulak akupunkturu, sanılanın aksine Çin’liler tarafından değil, 1960’lı yıllarda Fransız doktor Paul Nogier tarafından bulunmuştur. Aslında çok eski zamanlardan beri kulakta belli noktaların dağlanması ile bir takım ağrılar başarılı bir şekilde tedavi edilmekteydi. Ülkemizde de İbni Sina’nın kulaktan bazı tedaviler yaptığına dair kanıtlar vardır. Özellikle bel ağrılarının kulakta bir noktanın dağlanarak tedavi edilmesi Dr Paul Nogier’in dikkatini çekmişti. Yaptığı uzun araştırmalar sonucunda, kulağın anne karnındaki bebeğin duruş şekline inanılmaz benzerliğini keşfetmiştir. Daha sonra bu benzerlikten yola çıkarak farklı ağrı ve fonksiyon bozukluklarını başarılı bir şekilde tedavi etmişti. Tüm bu çalışmalarını 1959 yılında dünya ya duyurmuştur. Sonuçlar tüm dünya da büyük ilgi uyandırmıştı. Dr Paul Nogier, artık tüm dünyada kulak akupunkturunun babası olarak biliniyordu.

akupunktur

Kulak akupunkturu, klasik vücut akupunkturu gibi yin/yang ve 5 element felsefesine göre yapılmaz. Hastalıklara tanı batı tıbbı bilimine göre konur. Ana taslağını Dr. Paul Nogier’in çizdiği kulaktaki haritaya göre tedavi uygulanır.

Tedavinin etkisi KALICI’dır, ağrıyı değil HASTALIĞI tedavi eder, hiçbir yan etkisi YOKTUR ve bilimsel bir yöntemdir.

(Dünya sağlık örgütü 1990 yılında akupunkturun bilimsel bir tedavi yöntemi olduğunu kabul etmiştir.)

Akupunkturun Faydalı Olduğu Hastalıklar

 • Fıtıklar (bel ve boyun fıtığı),
 • siyatalji,
 • baş ağrısı,
 • omuz ağrısı,
 • migren,
 • yaygın kas ağrıları,
 • fibromyalji,
 • uyku bozuklukları,
 • depresyon,
 • stres,
 • panik atak,
 • alerjik hastalıklar, bazı nörolojik bozukluklar.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın
WhatsApp İletişim
Yorumlar
Yorum Yapın