Romatem
444 76 86 SİZİ ARAYALIM WhatsApp Hasta İletişim+905492046053

E-RANDEVU OLUŞTUR

WhatsApp

Hidroterapi

Hidroterapi Nedir?

Hidroterapi bir hastalığı tedavi etmek veya sağlığı korumak için suyun kullanılmasıdır. Arkasındaki teori, suyun iyileştirme yeteneği kazandıran birçok özelliğe sahip olmasıdır:

 • Su, ısı ve enerjiyi depolayabilir ve taşıyabilir.
 • Su, mineraller ve tuzlar gibi diğer maddeleri çözebilir.
 • Çevrenize karşı hassas olsanız bile su sizi incitemez.
 • Su, buz, sıvı veya buhar gibi farklı biçimlerde bulunur. Buz soğumak için kullanılabilir, sıvı banyolarda kullanılır ve basınçları veya sıcaklığı farklı sıkıştırır ve buhar banyolarında veya nefes alırken kullanılır.
 • Su kan akışına yardımcı olabilir.
 • Su, ister banyo, ister duş, sprey ya da kompres olsun, insanlar üzerinde yatıştırıcı, sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.
 • Sudaki egzersiz, aynı zamanda direnç sağlarken acı veren bir derzin ağırlığını alır.

Hidroterapi ne için kullanılır?

hidroterapi nedirSağlığın yeniden kazanabilmesi ve çeşitli hastalıklar nedeni ile oluşan fiziksel yetilerinin yeniden kazanılabilmesi için su egzersizleri ile uygulanan tedavilere hidroterapi denilir. İnsanlar sivilce de dahil olmak üzere birçok hastalık ve rahatsızlığı tedavi etmek için hidroterapi kullanır; artrit; soğuk algınlığı; depresyon; baş ağrısı; mide sorunları; eklem, kas ve sinir problemleri; uyku bozuklukları ve stres. İnsanlar ayrıca gevşeme ve sağlığın korunması için kullanıyorlar. Ani veya uzun süreli ağrıyı azaltmak veya hafifletmek için hidroterapi kullanabilirsiniz.

Hidroterapi güvenli midir?

Tedavi doğru yapılırsa hidroterapi genellikle güvenlidir. Farklı insanlar, tedavinin uzunluğuna ve yoğunluğuna farklı tepki verebilir. Bazı insanlar baş ağrısı, ağrı, uyku sorunları, bulantı, titreme ve baygınlık gösterebilir.

Hidroterapi denemeden önce fiziksel durumunuzu ve tıbbi geçmişinizi doktorunuzla veya fizyoterapistinizle görüşmek önemlidir.

Alternatif bir terapi kullanıyorsanız veya geleneksel tıbbi tedavinizle alternatif bir terapiyi birleştirmeyi düşünüyorsanız daima doktorunuza bildirin. Geleneksel tıbbi tedaviden vazgeçmek ve yalnızca alternatif bir terapiye güvenmek güvenli olmayabilir.

hidroterapi

Hidroterapi hangi hastalıklara karşı kullanılır?

İşte, hidroterapi tedavinin uygulandığı hastalıklar:

 • Yürüme yeteneğinin kaybedildiği durumlarda kullanılır. Hidroterapinin vücut ağırlığını azaltması ve daha kolay hareket edilmesini sağladığı için tercih edilir.
 • Kalça problemlerinde uygulanır. Kalça çıkığı, kalça protezi sonrasında hastanın yüzmesi bacağını daha rahat kullanabilmesine yardımcı olur.
 • Kol rahatsızlıklarında, kolun işlevini yeniden yerine getirebilmesi için hidroterapiden faydalanılır.
 • Travmalar; beyin, kalp ve damar hastalıkları nedeniyle vücudun bazı bölgelerde his ve hareket kaybı meydana gelebilir. Bu durumlarda tedavi yöntemi olarak hidroterapi uygulanarak hastanın hisleri ve hareketleri yeniden kazandırılır.

Hidroterapide Kullanılan Tedavi Teknikleri

Sıcak su: Püskürtmeli sıcak su barındıran girdaplı su, jakuzi ve sıcak su havuzlarından faydalanılır. Sıcak su ile hastanın kas ve eklem ağrıları hafifletilir. Bunun yanı sıra doğum sancısı çeken kişilerin doğum sancısının dindirmek için de uygulanır.

Havuzlar ve hubbord tankları: Sakatlık sorunlarının tedavisinde kas, eklem ve kemiklerin yeniden çalışabilir hale gelmesi için havuzlar ve hubbord tankları kullanılır. Bu yöntem fizyoterapist eşliğinde uygulanan bir tedavidir; hastanın kas, eklem ve kemiklerinin eski haline gelmesi sağlanır. Kas gücü kaybı yaşayan hastaların kas güçlerini yeniden kazanması sağlanır.

Banyolar: Banyoda ılık su ile yüksek ateşin düşürülmesi için ılık su kullanılabilir. Ayrıca romatizmal ağrıların tedavisinde de çeşitli yağ ve esanslarla birlikte kullanılarak tedavi süreci hızlandırılabilir.

Duşlar: Duş ile masaj uygulaması yapılır ve hastanın fiziksel olarak rahatlaması sağlanabilir. Yanık problemi yaşayan hastaların da ağrı ve sancısını gidermek için duş önemli bir hidroterapi aracıdır.

Nem kompresi: Nem kompresi sıcak ve soğuk olarak uygulanabilir. Yanıkların acısını azaltmak, ağrı ve sancıları dindirmek, baş ağrılarını gidermek için kullanılır.

Buhar tedavileri ve saunalar: Buhar odaları ve saunalar da en yaygın kullanılan hidroterapi yöntemleri arasındadır. Buhar tedavileri ve saunalar ile cilt gözenekleri açılarak cildin rahatlaması sağlanmaktadır. Ayrıca solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde de buhar tedavileri ve saunalar kullanılabilir.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın
WhatsApp İletişim
Yorumlar
Yorum Yapın