Romatem
444 76 86 SİZİ ARAYALIM WhatsApp Hasta İletişim+905492046053

E-RANDEVU OLUŞTUR

WhatsApp

Ortopedik Rehabilitasyon

Ortopedik rehabilitasyon, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları içinde en gelişmiş uygulama alanına sahip bir tedavi yöntemidir. Ortopedik rehabilitasyon ile iskelet sistemi ile ilgili rahatsızlıklar tedavi edilmektedir.

Ortopedik rahatsızlıkların tedavisinde ameliyat öncesi ve sonrası aşamalarında rehabilitasyon tedavisi uygulanmaktadır. Ortopedik rehabilitasyon uygulaması ile hastanın iskelet yapısındaki bozukluklar nedeniyle kaybedilen vücut işlevleri geri kazandırılmaya ya da iyileşme sağlanmaya çalışılır. Ortopedik rahatsızlıklar arasında şunlar bulunur:

 • Artrit, bağ dokusunda ağrı, sınırlı hareket, şişme ve ağrı belirtileri olan romatizmal bir hastalıktır. Artrit kronik ya da nadiren değişir ve yavaş ilerleyebilir ve ne yazık ki artritin nedenlerinden birçoğu bilinmemektedir.
 • Osteoartrit, orta ve ileri yaştaki yetişkinlerin yaşadığı dejeneratif bir hastalıktır. Eklem kıkırdağı yaşlandıkça parçalanır ve bu parçalanma ellerde, dizlerde, omurga veya kalçalarda oluşabilir. Genellikle dejeneratif artrit veya dejeneratif eklem hastalığı olarak adlandırılan osteoartirit yaygın görülen bir rahatsızlıktır. 
 • Romatoid artrit, ortopedik bölgesel olarak görülen ve eklemlerin şiddetli iltihaplanmasına neden olan bir hastalıktır. Enflamasyon o kadar şiddetlidir ki ekstremitelerin işleyişi oldukça sınırlı hale gelir. Hasar genellikle küçük eklemlerin üzerinde oluşur ve hareket yeteneği engellenir. Yetişkinlerde romatoid artrit ömür boyu sürer ve giderek kötüleşir. Bir otoimmün bozukluk olarak, romatoid artrit vücudun bağışıklık sistemi kendi sağlıklı dokularına ve hücrelerine saldırdığında ortaya çıkar. Romatoid artrit, tedavi edilmediğinde, kalbe ve akciğerlere de saldırabilir.
 • Kırıklar en yaygın ortopedik problemler arasındadır. Açık kırıklar ya da bileşik kırıklar arasında ciltte çıkıntı yapan kemik veya deriyi kemiğe maruz bırakan bir yara yer alır. Kapalı bir kırık ya da basit kırıklar, kırık bir kemiktir, ancak bir yarayla ciltten çıkmaz. Greenstick kırıkları eksik çatlaklardır. Kemiklerin küçük bir kısmı kırılmış; diğer kırıklar kemik boyunca düz çizgi kırıkları ve spiral kırıklar, kemik etrafında sarmal olan gerçek kırıklardır.
 • Skolyoz, omurga eğriliği hastalığıdır. Omurga duruş bozukluğu, darbe gibi nedenler ile ortaya çıkan skolyoz şiddetli ağrılara neden olur. Bu nedenle omurga eğriliğinde ortopedik rehabilitasyon tedavisi şarttır.
 • Çapraz bağ yaralanmaları da dize gelen darbe nedeni ile oluşan en önemli rahatsızlıkların başında gelir. Tedavisinde ortopedik rehabilitasyondan faydalanılır.
 • Menisküs yırtılması diz bölgesinde oluşan ve en sık görülen diğer bir rahatsızlıktır. Bacağın işlevini engelleyerek şiddetli ağrıya neden olan menisküs rahatsızlığı da ortopedik rehabilitasyon ile tedavi uygulanmaktadır.

Ortopedik Rehabilitasyon Nasıl Uygulanır?

ortopedik rehabilitasyon

Ortopedik rehabilitasyon fiziksel muayene, röntgen ve MR çekilerek teşhis edilen hastalıklara uygulanır. Hastalık teşhis edildikten sonra ortopedik rehabilitasyon uzmanları hastalığın şiddeti, hastanın yaşı, kilosu ve genel sağlık durumuna göre kişiye özel bir tedavi planı hazırlar. Hazırlanan bu tedavi programı sonrasında hastanın tedavisine başlanır.

Ortopedik rehabilitasyon kapsamında hastaya sıcak soğuk uygulama, akıllı egzersiz cihazları yardımı ile egzersiz ve masaj uygulanır. Kişiye uygulanan bütün egzersizler alanında uzman terapistler kontrolünde yapılır. Egzersiz programı ile kişinin kasları güçlendirilir, postürü düzeltilir, esneme ve germe hareketleri iskelet yapıdaki bozuklar giderilebilir. Böylece gündelik yaşamını rahatlıkla sürdürebileceği şekilde hareket yeteneğinin artması sağlanır.

Ortopedik rehabilitasyon uzmanlarının bire bir kontrolü altında gerçekleştirilen bu işlem hastayı aşırı zorlamadan rahatlamasını ve güçlenmesini sağlayacak şekilde uygulanır. Hastanın tedavisinde hedeflenen sonuçlara ulaşıldığı durumda tedavi tamamlanır.

Ortopedik Rehabilitasyon Tedavisinde Kullanılan Yardımcı Cihazlar

ortopedi rehabilitasyonuOrtopedik rehabilitasyon tedavisi için tam teşekküllü bir fizik tedavi merkezi ve alanında uzman terapistler ile çalışması gerekir. Eğer iyi bir fizik tedavi merkezine gidilirse son teknolojili rehabilitasyon cihazları desteği ile çok daha hızlı bir tedavi süreci elde edilebilir. Ortopedik rehabilitasyon tedavisinde kullanılan ekipmanlar şunlardır:

 1. Diz hastalıkları tedavisinde CPM cihazından faydalanılabilir. CPM cihazı hastada sürekli bir pasif hareket sağlayan özel bir cihazdır.
 2. Omuz hastalıklarının tedavisinde de yine CPM cihazından faydalanılır.
 3. Bazı durumlarda elektro terapi için elektro simülasyon aletleri kullanılması gerekebilir. Düşük voltajla elektrik akımı uygulanan bu cihazda hiçbir ağrı ya da sızı hissedilmez.
 4. Akıllı egzersiz cihazları ile hastanın herhangi bir komplikasyon yaşamadan tedaviye yönelik egzersizler ile sağlığına kavuşması sağlanır.
 5. Sıcak ve soğuk uygulamaları ile hastanın ağrıları azaltılarak gündelik yaşamına daha rahat bir şekilde devam etmesi sağlanır.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın
WhatsApp İletişim
Yorumlar
Yorum Yapın

İLİŞKİLİ DİĞER MAKALELER

Konu ile alakalı diğer bilgiler makalelere göz atarak bilgilendirmeleri okuyabilirsiniz.

El Rehabilitasyonu

El Rehabilitasyonu

El Rehabilitasyonu Nedir? El ile omuz arasındaki bölgeye uygulanan rehabilitasyona el rehabilitasyonu denir. Tedavi için öncellikle alanında bir uzman tarafından elinizin analizi yapılır ve uygulanacak olan tedavinin şekli planlanır. Ağrı kontrolünden yara bakımına kadar kapsamlı bir hizmet yelpazesine sahiptir. El terapistleri, sizinle ve doktorunuzla işbirliği içinde çalışarak kişinin ihtiyacını karşılayacak kapsamlı bir terapi programı uygular. El rehabilitasyonunda tedavi planı; bilgisayarlı değerlendirme, özelleştirilmiş statik ve dinamik splintler, iş simülasyonu, hasta eğitimi, ağrı kontrolü, hareket açıklığı, yumuşak doku mobilizasyonu, esneklik ve güçlendirme egzersizleri, ince motor koordinasyonu / becerisi, yara bakımı gibi uygulamaları içerir. El rehabilitasyonu; ağrı, yara, ameliyat sonrası elin işlevini yerine getirmek ve ağrıların gidermek için uygulanan tedavi yöntemleridir. El rehabilitasyonu ile: Çeşitli fizik tedavi makineleri aracılığıyla tedavi uygulanarak elin işlevinin artırılır. El hareketlerinin dengede tutulması sağlanır. Kemik ve eklemlerdeki hasar giderilir. El ve omuz bölgesinde meydana gelen yanıklar tedavi edilebilir. Parmak uçlarının hissi artırılır. Elde aşırı hissin giderilerek dengelenmesi El rehabilitasyonu tedavisinin yöntemleri hastanın ihtiyacına göre farklılık gösterir. El rehabilitasyonunda kişiye evde uygulanmak üzere özel tedavi planı da hazırlanır. Böylece hastanın iyileşme süreci hızlandırılır. Tedavinin ardından hastanın belirli aralıklara kontrole gelmesi gerekir, böylece hasta kontrol altında tutulur. El rehabilitasyonu tedavisi ile hedeflenen sonuca ulaşılmaması durumunda cerrahi tedaviye başvurulması gerekebilir. El rehabilitasyonu ile tedavi edilen durumlar: Spor yaralanmaları Tendonit Kırıklar Çıkıklar Ezilme yaralanmaları Tendon ve sinir yaralanmaları / onarımları Kümülatif travma Amputasyon Yanıklar RSD Artrit ve ilgili koşullar Karpal Tünel Sendromu Tekrarlayan hareket yaralanmaları Rekonstrüktif cerrahi / Ele yapılmış olan tüm cerrahi müdahaleler Omuz / El sendromları Konjenital anomali Replants Dupuytren hastalığı Açık yaralar Enfeksiyon Eklem ve bağ yaralanmaları Sinir sıkışmaları Doğumsal el anomileri El Rehabilitasyonunda Fizik Tedavi Kullanımı Fizik tedavi vücutta ortaya çıkan işlevsel bozuklukları gidermek ve tedavi ederek tekrar aktif hale getirmek için uygulanan yöntemlerdir. Fizik tedavi, birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Fizik tedavi uygulamaları içinde bilinçli egzersiz, konuşma terapisi ve psikolojik terapi gibi yöntemler kullanılmaktadır. El rehabilitasyonunda fizik terapi bölgesel olarak sadece ele uygulanır. El rehabilitasyonu tedavisinde elin işlevinin geri getirilmesi, el hareketlerinin kolaylaştırılması ve hareket yetisinin geri getirilmesi hedeflenir. El rehabilitasyonun da sadece elin işlevinin yerine getirilmesi değil, aynı zamanda elde oluşan ağrı ve sızılar da giderilir.

Detaylı Bilgi
Lenfodem

Lenfodem

Lenfödem; doğumsal ya da nedeni tam olarak belirlenemeyen sebepler sonucunda bazen kanser cerrahileri sonrasında ya da radyoterapi sonrasında hemen, aylar veya yıllar sonra lenf sıvısının dokularda aşırı miktarda birikmesine bağlı olarak oluşur. Daha çok kol, el alt ekstremitede bacaklar ve ayaklarda sık görülür. Sıklıkla tutulan bu bölgelerde şişme, deride gerilme hissi, cilt dokusunun görünümünde değişme, batma, yanma ağrı, huzursuzluk hissi rastlanan belirtilerdir. Ayrıca eklemlerde hareket kısıtlılığı, ayaklarda bacaklarda şişme, yürümede zorluk, giysilerin dar gelmesi, ayakkabı giymede zorluk, ağrı günlük yaşamı çok zorlaştırır. Lenfödem tedavisinde yaklaşık 45 dakika süren özel bir masaj tekniği (manuel lenfatik drenaj) en sık uygulanan tedavidir. Masaj tedavisinin etkisini özel sargılarla yapılan çok tabakalı bandajlama daha da artırır. Bu tedaviler bir süre uygulandığında hastanın şişliği azalır ve gündüz kullanılan özel bası giysileriyle tedaviye devam edilir.

Detaylı Bilgi