Romatem
444 76 86 SİZİ ARAYALIM WhatsApp Hasta İletişim+905492046053

E-RANDEVU OLUŞTUR

WhatsApp

Multipl Skleroz Ms Parkinson Hastalığı

parkinson hastalığıParkinson hastalığı, beyinde dopamin üreten sinir hücrelerini etkiler. Parkinson hastalığının belirtileri kas sertliği, titreme ile konuşma ve yürüme bozukluklarıdır. Parkinson belirtileri tedavi ile azaltılabilse de tam olarak tedavisi pek mümkün değildir.

Parkinson rahatsızlığının nedenleri nelerdir?

Parkinson rahatsızlığının çeşitli sebepleri bulunur:

 1. Beyin hasarı ve enfeksiyonları Parkinson hastalığının en temel sebebini oluşturur. Beyin hasarı vücudun koordinasyonunun bozulmasına sebep olur.
 2. Beyinde hasar oluşmasına neden olan yanlış ilaç kullanımı da Parkinson hastalığına sebep olabilir.
 3. Ailesinde Parkinson hikayesi görülen kişilerin Parkinson hastalığına yakalanma riski çok daha yüksek olur.
 4. Travmalar Parkinson hastalığının sebepleri arasındadır. Travmalar fiziksel ve psikolojik travma olmak üzere iki çeşitlidir. Fiziksel travmalar vücuda gelene bir darbe sonucu oluşurken psikolojik travma aşırı üzüntü gibi aniden alınan acı bir haber sonucunda ortaya çıkar.
 5. Zehirlenmeler de Parkinson hastalığına neden olabilir. Özellikle ilaçla oluşan zehirlenmeler Parkinson hastalığının sebepleri arasındadır.
 6. Tümör ve tümör ameliyatları beyinde ciddi hasarlar oluşmasına yol açabilir. Bu hasarlar ise Parkinson rahatsızlığına neden olabilir.
 7. Kandaki kırmızı kan hücreleri olan alyuvar sayısının yükselmesi de Parkinson hastalığına sebep olmaktadır.

Parkinson Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Parkinson hastalığının belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir. Hastalık ilerledikçe de değişirler. Bir kişinin hastalığın ilk aşamalarında olduğu belirtileri, başka kişide hastalığın son aşamalarında bile görülmeyebilir. Semptomlar genellikle 50-60 yaşları arasında ortaya çıkmaya başlar. Yavaş gelişirler ve aileleri, arkadaşları ve hatta hastanın kendisi tarafından bile fark edilmekte gecikilir. Hastalık motor ve motorsuz semptomlara neden olur.

Motor semptomları: Hareket etme şeklinizle ilgisi olan belirtilerdir. En yaygın olanı “titreme”dir.

 • Titreme; elinizde, kolunuzda ya da bacakta uyanıkken, otururken ya da ayaktayken hareket sırasında ortaya çıkabilir. Titreme sıklıkla Parkinson hastalığının veya aile bireylerinin fark ettiği ilk belirtidir. İlk başta titreme, yalnızca bir kol veya bacakta veya vücudun bir tarafında görülebilir. Titreme aynı zamanda çene, dudak ve dili de etkileyebilir. Hastalık ilerledikçe titreme vücudun her iki tarafına da yayılabilir.
 • Duygusal ve fiziksel stres titremeyi daha belirgin hale getirme eğilimindedir. Uyku, istirahat, kontrollü hareket titremenin azalmasına yardımcı olur. Her ne kadar titreme, Parkinson’un en yaygın belirtilerinden biri olsa da, titremesi olan herkes Parkinson hastası değildir.
 • Parkinson hastalığının ikinci belirtisi olan vücutta sertlik ile kasılmalar ise öncellikle boyunda başlar ve dizi, kalçayı ve bacağa doğru ilerler. Zamanla ağrılar, kasılmalar ve sertlikler artış göstermektedir.
 • Donma Parkinson hastalığının üçüncü belirtisidir. Hareket esnasında vücutta kilitlenmeler ve donmalar ortaya çıkar.
 • Diğer belirtiler ise hareketin yavaşlaması, yüz ve boğaz kaslarında zayıflama, konuşmada yavaşlama, yürüme ve denge bozukluğudur.

Motorsuz semptomlar: Parkinson hastalığı, hareket etmenizle alakalı olmayan birçok başka belirtiye neden olabilir. Bunlar arasında kabızlık, uyku sorunları ve depresyon gibi rahatsızlıklar sayılabilir.

parkinson

Parkinson Tedavisi Nasıl Yapılır?

Parkinson hastalığı ciddi bir rahatsızlık olup, hastanın yaşam kalitesini ciddi düzeyde düşürmektedir. Elde, kolda titremelere, boyunda, kalçada kasılmalara sebep olmakta ve bunun için de hareket kabiliyetini dahi düşürmektedir. Parkinson hastalığında istirahat, cerrahi tekniklerle tedavi ve fizik terapi olmak üç aşamalı bir tedavi programı uygulanır.

Parkinson hastalığının tedavisinde ilk aşama istirahattır. İstirahat, hastalığın daha fazla ilerlemesini önlemeye yardımcı olur. Parkinson hastalığının ikinci tedavi yöntemi ise cerrahi teknikler ile yapılmaktadır. Derib beyin stimülasyonu (DBS) ile cerrahlar beyninizin bir bölümüne elektrot yerleştirir. Köprücük kemiğine elektrik sinyali gönderen bir jeneratör bağlanarak Parkinson hastalığının belirtileri azaltılmaya çalışılır. DBS sistemi oldukça ciddi bir operasyon olup alanında uzman cerrahlar tarafından hastanın durumuna göre karar verilir.

Parkinson hastalığının tedavisinde üçüncü aşama ise fizik tedavidir. Fizik tedavi yöntemleri ile hastanın şikayetlerinin azaltılması hedeflenir.

Parkinson hastalığında fizik tedavi nasıl uygulanır?

 • Fizik tedavi yöntemleri ile Parkinson hastalığının tedavisi kişiye özel olarak planlanır. Parkinson hastalığının hastadaki belirtilerine göre gerekli olan tedavi belirlenerek uygulanmaya başlanır.
 • Fizik tedavi yöntemleri arasında akıllı egzersiz cihazı kullanımı, sıcak ve soğuk uygulamaları ve masaj teknikleri kullanılabilir.
 • Fizik tedavi ile Parkinson belirtileri azaltılmaya çalışılarak hastanın yaşam standardının yükseltilmesi hedeflenir.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın
WhatsApp İletişim
Yorumlar
Yorum Yapın