Romatem
444 76 86 SİZİ ARAYALIM WhatsApp Hasta İletişim+905492046053

E-RANDEVU OLUŞTUR

WhatsApp

Vertigo

Vertigo Nedir?

Vertigo, tamamen hareketsiz olunduğunda bile baş dönmesi ya da sallanma sorununa neden olan bir durumdur. Çocuklukta yaptığımız bir süre dönüp aniden durduktan sonra başımızın dönmete devam etmesine benzer bir durumdur. Vertigo’da durduk yere bu tip bir baş dönmesi hissedilir, birkaç dakika sürdükten sonra kaybolur. Buna karşılık, vertigo kendiliğinden ya da bir hasar sonucu ortaya çıktığında, kesilmeden birkaç saat hatta günler boyu sürme eğilimi de gösterir.

vertigo nedir

Ses dalgaları, kulak tamburuna ulaşıncaya kadar dış kulak kanalından geçer. Buradan ses, iç kulak yoluyla üç küçük kemik -incus, malleus ve zımbalar aracılığıyla- kokleaya ve nihayet vestibüler sinirine iletir ve sinyali beyne taşır titreşimler haline dönüşür. İç kulağın bir diğer önemli kısmı yarı dairesel kanalların bulunduğu alandır. Bunlar birbirlerine dik açılarla yerleşmiş durumdadır ve vücuda bir jiroskop gibi davranmak için hassas hücrelerle kaplanmıştır. Kanallardaki kıl hücrelerinin hassasiyeti ile birlikte bu ayırt edici sistem, uzaydaki konumumuzla ilgili anlık geribildirim sağlar.

Vertigo’nun nedenleri nelerdir?

Baş dönmesinin birkaç farklı sebep vardır. Vertigo, periferik ya da merkezi olup olmadığına bağlı olarak tanımlanabilir. Periferik vertigo, iç kulakta bir sorundan kaynaklanırken baş dönmelerinin ana nedenleri beyinde ya da omurilikte ortaya çıkabilir. Hastalıktan dolayı iç kulak iltihaplanabilir ya da normalde iç kulakta bulunan küçük kristaller veya taşlar yerlerinden çıkabilir ve semisirküler kanallardaki küçük kıl hücrelerinde tahrişe neden olur ve böylece vertigoya neden olur. Buna benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV) adı verilir.

Meniere hastalığı, işitme kaybıyla ilişkili vertigo ve kulak çınlaması (kulak çınlaması), iç kulaktaki sıvı birikiminden kaynaklanır. Bu sıvı birikiminin nedeni ise henüz bilinmemektedir. Kafa yaralanmaları, iç kulağa zarar verebilir ve baş dönmesine neden olabilir. Nadir olarak, beynin belirli alanlarını, multipl sklerozu veya tümörleri etkileyen darbeler baş dönmesine neden olabilir. Migrenin bazı çeşitleri de baş dönmesine yol açabilir.

Görme bozuklukları da vertigo’ya sebep olabilmektedir. Baş dönmesi şikayeti olanların göz muayenesi yaptırmaları ve göz dengesi ile görme bozuklukları ile ilgili kontrollerini yaptırmaları tavsiye edilir.

Son olarak kas ve iskelet sisteminin dengesinin bozulması durumunda da vertigo sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Vertigo’nun risk faktörleri nelerdir?

Baş yaralanmaları vertigo gelişme riskini artırabilir. Bazı antiseptil ilaçlar, tansiyon ilaçları, antidepresanlar ve hatta aspirin gibi farklı ilaçlar da olabilir. İnme riskinizi artıracak herhangi bir şey (yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı, diyabet ve sigara içimi) vertigo gelişme riskinizi de artırabilir. Bazı insanlar için içki kullanımı baş dönmesine neden olabilir. Baş dönmesi insidansı ile ilgili araştırılmalar; bir nüfusun %2 ila %3’ü arasında vertigo gelişme riski altındadır. Yaşlı kadınlarda ortaya çıkma riski biraz daha yüksek gibi görünmektedir.

Vertigo’nun en yaygın belirtileri nelerdir?

Vertigo’nun belirtileri baş dönmesi ve sallanma olarak ortaya çıkar. Bu semptomlar hareket edilmediği durumlarda da ortaya çıkabilir. Baş dönmesi belirtilerinin yanı sıra mide bulantısı ya da kusma da görülür.

Vertigo nasıl teşhis edilir?

  1.  Hastanın yaşı, cinsiyeti, hastalık belirtileri
  2.  Kulak iltihabı ya da iç kulak sıvısı dengesini ölçmek için kulak kontrolleri
  3.  Nörolojik muayene
  4.  EEG beyin muayenesi
  5.  Göz muayenesi

Vertigo nasıl tedavi edilir?

Vertigo tedavisinde birçok farklı teknik kullanılabilir:

Vertigo tedavisi, sebebine göre belirlenir. Çoğu durumda, baş dönmesi herhangi bir müdahale edilmesine gerek kalmadan kendiliğinden ortadan kaybolur. Bunun nedeni, beyninizin dengeyi sağlamak için diğer mekanizmalara dayanarak iç kulak değişikliklerine en azından kısmen uyum sağlayabilmesidir. Bazıları için tedavi gereklidir ve aşağıdakileri içerebilir:

vertigoVestibüler rehabilitasyon: Vestibüler sistemi güçlendirmeye yardımcı olmak için yapılan bir fizik tedavi türüdür. Vestibüler sistemin işlevi, yerçekimine göre baş ve vücut hareketleri ile ilgili beyne sinyaller göndermektir. Eğer tekrarlayan vertigo atakları varsa, vestibüler rehabilitasyonu önerilebilir. Vertigo’yu telafi etmek için diğer duyularınızı geliştirmeye yardımcı olur.

Kanalit yer değiştirme manevraları: Vertigo tedavisi için bir dizi baş ve beden hareketleri önermektedir. Hareketler, kanülden çıkan kalsiyum birikintilerini bir iç kulak odasına taşımak ve böylece vücuda absorbe olabilmek için yapılır. Kanallar hareket ederken prosedür sırasında muhtemelen baş dönmesi belirtileri görülebilir. Bir doktor ya da fizyoterapist hareketler sırasında yol gösterebilir. Hareketler güvenli ve genellikle etkilidir

İlaçlar: Bazı durumlarda, vertigo ile ilişkili mide bulantısı veya bulantı rahatsızlığı gibi semptomları hafifletmek için ilaç verilebilir. Baş dönmesi bir enfeksiyon veya enflamasyon nedeniyle ortaya çıkarsa, antibiyotikler veya steroidler şişmeyi ve enfeksiyonu tedavi edebilir. Meniere hastalığı için, sıvı birikiminden gelen basıncı azaltmak için diüretik (su hapları) reçete edilebilir.

Cerrahi: Birkaç olguda, vertigo için ameliyat gerekli olabilir. Baş dönmesi, bir tümör, beyin ya da boyun yaralanması gibi altta yatan daha ciddi bir problemden kaynaklanırsa, bu sorunların tedavisi baş dönmesini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın
WhatsApp İletişim
Yorumlar
Yorum Yapın