Topuk dikeni nedir?

Topuk dikeni ayak tabanında ağrılara yol açarak yaşam kalitesini olumsuz etkileyen önemli bir sağlık problemidir. Genellikle uzun süreli hareketsizliğin ardından ayak tabanında batma hissiyle kendini gösterir. Ağrı daha çok sabah yataktan kalktıktan sonra atılan ilk birkaç adımda şiddetli hissedilir. Uzun süre ayakta kalma veya oturduktan sonra ayağa kalkmayla da ağrı tetiklenebilir.

Topuk dikeni, topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyum birikmesi nedeniyle oluşan kemiksi çıkıntıya verilen addır. Bu çıkıntı röntgende kolayca teşhis edilebilir. Bazen röntgende görülmeyecek kadar küçük topuk dikeni de olabilir. Bu duruma “topuk dikeni sendromu” adı verilir. Topuk dikeni çoğunlukla ayağın altından geçen ve topuk kemiğini parmaklara bağlayan plantar fasya adındaki kalın doku bandının iltihaplanması sonucunda ortaya çıkar. Normal koşullar altında, bu bant şok emici bir kemer gibi davranır ve ayağı destekler. Bu banttaki gerginlik ve stres artarsa zamanla iltihaplanma gelişir. Topuğun arkasında gelişen topuk dikeni ise sıklıkla aşil tendonunun iltihaplanması ile ilişkilidir. Topuk dikeni her zaman ağrıya neden olmaz. Ayrıca her topuk ağrısı topuk dikeni kaynaklı değildir. 

Topuk dikeni neden olur?

Topuk dikeni topuk kemiğinin alt kısmında aylar içinde kalsiyum birikmesine bağlı olarak oluşur. Plantar fasya denilen ayak tabanı bandının kronik olarak gerilmesi ve yırtılmaları sonucu oluşan iltihabi süreç, kalsiyum birikmesinin en önemli nedenidir.

Bazı faktörler topuk dikeni görülme riskini artırır:

Bazı egzersiz türleri, uzun mesafeli koşu ve atlama sporları, bale ve aerobik dans gibi topuk ve bağ dokusunda çok fazla stres yaratan aktiviteler ve sürekli ayakta durmayı gerektiren meslekler

 • Fazla kilolu olmak
 • Ayak yapısına uygun olmayan sağlıksız ayakkabılar giymek
 • Ayak kemiklerine ve bağlara yük bindiren yürüyüş bozuklukları
 • Düz tabanlık, ayak kemeri yüksekliği, dışa veya içe basma ve tarak kemiklerinde düşüklük gibi ayak deformiteleri
 • Reaktif artrit ve ankilozan spondilit gibi iltihabi hastalıklar
 • Aşil tendiniti

Topuk dikeninin belirtileri nelerdir?

Topuk dikeninin en belirgin belirtisi sabah ilk basma sırasında ayak tabanında hissedilen ağrıdır. Biraz yürümekle ağrı azalır, hatta geçebilir. Fakat ayakta kalmakla günün ilerleyen saatlerinde ağrı tekrar başlar. Sabah uyanıldığında ayakların dinlenmemiş olması, topukta ağrı ile uyanılması topuk dikeninin belirtileri arasındadır. Uzun süre oturularak dinlenilmesi durumunda topukta ağrı birikmesi oluyorsa ve üzerine basıldığında ağrı hissediliyorsa topuk dikeni sorunundan şüphelenilir. Topuk dikeni yaşam kalitesinin düşmesine yol açan bir rahatsızlıktır. Kişinin hareket kabiliyetini düşürür. Hasta topuklarının ağrısından rahat yürüyemez.

Topuk dikeni günlük ayak ağrıları ile karıştırılmamalıdır. Ayağın aşırı yorulması durumunda topukta ağrı olması oldukça normal bir durumdur. Ancak ayağa aşırı yük yüklenmediği durumlarda bile topukta durduk yere ağrı oluyorsa topuk dikeni sorunundan şüphelenilebilir. Topuk dikeninde ağrı direkt olarak topuktan başlar, başka bir bölgeden ayağa doğru yayılmaz. Topuk dikeni ağrıları tamamen bölgesel olan ve batma hissiyle birlikte ortaya çıkan ağrılardır. Topuk dikeni zamanla yürüyüş bozukluklarına da yol açmaktadır. Bunlar yalpalayarak ve içe doğru basarak yürüme gibi sorunları da beraberinde getirir.

Topuk dikeni nasıl anlaşılır?

Günün ilk adımlarında şiddetli ve çivi batması şeklinde ağrı tarif eden hastada klinik muayene ile genellikle tanı konabilir. Topuk kemiğindeki çıkıntının röntgen filminde görülmesi ile topuk dikeni varlığından emin olunur. Bazı durumlarda kemik çıkıntı henüz görülmediği halde şiddetli ağrı bulunabilir. Bu duruma topuk dikeni sendromu denir. Ayrıca hiçbir belirti görülmeden başka bir nedenden dolayı çekilen röntgen filmlerinde topuk dikenine rastlanabilir.

Topuk dikeni nasıl tedavi edilir?

Topuk dikeni tedavisinde ilk olarak günlük hayatta yapılacak bir takım değişikliklerle ağrı ve şikayetlerde azalma sağlanabilir.
Amaç ayağa binen basıncı azaltmak, ağrı ve iltihabı kontrol altına almak, doku iyileşmesini uyarmak ve yumuşak dokuların esnekliğini artırmaktır. İstirahat, yumuşak tabanlı ayakkabı veya terlik giyilmesi, kilo verilmesi ve topuk yastığı kullanılması gibi önlemler ilk başvurulacak yöntemlerdir.
Eğer hastada düz tabanlık gibi basma kusurları mevcutsa uygun tabanlık ve ayakkabı düzenlemeleri yapılması gerekir. Ayak tabanına yönelik germe egzersizleri ve buz uygulamasıyla ile birlikte basit ödem ve ağrı giderici ilaçlar da tedavide faydalı olabilir.

Bu önlemlerin yeterli olmadığı durumlarda ise fizik tedavi yöntemlerine başvurulur.

ESWT, kısaca şok dalga tedavisi, yüksek basınçlı ses dalgalarının bir uygulama başlığı ile vücudun istenilen bölgesine uygulanmasına dayanan güvenilir bir tedavi yöntemidir. Toplam 3 ila 5 seans olarak uygulanır. Uygulama süresi 10-20 dakika arasıdır. Uygulama sonrasında hasta günlük yaşantısına devam edebilir. Tedavi sonrası 4-6 hafta içerisinde ağrı ve şikâyetler büyük oranda ortadan kalkarak hastanın yaşam kalitesinde düzelme sağlanmış olur.

Hilterapi (yüksek yoğunluklu lazer tedavisi) topuk dikeni tedavisinde kullanılan bir başka tedavi yöntemidir. 3 ila 5 seans arası uygulanır. Tamamen ağrısız ve acısız bir tedavi yöntemidir.

Lokal kortizon ve trombositten zengin plazma enjeksiyonları da tedavide kullanılabilecek diğer yöntemlerdir. Ameliyat, topuk dikeni tedavisinde başvurulabilecek en son seçenektir ve çok ender olarak uygulanır. Hastaların büyük çoğunluğu ameliyat dışı tedavilerle sağlığına kavuşur.

Topuk dikeni ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazabilir, Randevu ve bilgi için 444 76 86 çağrı merkezimizi arayabilir veya formu doldurabilirsiniz.

17 comments

 1. Merhaba

  Mr görüntüm aşağıdaki gibidir . Yorumlarınızı bekliyorum

  SOL AYAK MRG

  Tarsal, metatarsal kemikler ve falankslar1n kortikal ve med�ller sinyal younluklar1 doald1r.

  Eklem aral1klar1 normal geni_likte, eklem y�zleri d�zenlidir.

  Kesit alan1na giren adele yap1lar, fleksor ve ekstensor tendonlar doald1r.

  Plantar facia, cilt-cilt alt1 ya dokusu doald1r.

  SONU� :

  � Normal s1n1rlarda sol Ayak MR tetkiki

  1. Merhabalar Tuğba Hanım, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi uygulamalarından olumlu sonuçlar alınabilir.
   Topuk dikeni şikayetleri hakkında Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabiliriz. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Merhaba

  Topuklarımdaki Ağrı ve uyuşmasan dolayı ortopedi bölümüne gittim topuğumdan mr çekildim ve topuklarımda ödem olduğu söylendi. Uzun süre ayakta kalmamam gerektiğini istirahat etmemi söyledi. 1 hafta oldu bu şekilde olalı ne kadar sonra iyileşme olacaktır. Bu ödemin bacaklarıma etkisi varmıştır? Adalelerimde kasılma oluyor etkiler mi? Bu ödemin bana etkisi nedir? Yapmam gereken nedir yardımcı olur musunuz teşekkürler kolay gelsin

  1. Merhabalar Tuğba Hanım, geçmiş olsun.
   Ödemin seviyesi ve etkilenen bölgeleri göre semptomları görünmektedir.
   İlaç tedavi, doğru beslenme ve istirahat ile iyileşme görülebilmektedir.
   Fizik tedavi veya ortopedi hekiminin kontrolü ile ilerleyebilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 3. Adım Bayram Durna topuk dikeni var sol ayak sabahları çok ağrı hisediyorum tetavisi ne dir yardımcı olursanız sevinirim tşk ederim

  1. Merhabalar Bayram Bey, geçmiş olsun.
   ESWT, kısaca şok dalga tedavisi, yüksek basınçlı ses dalgalarının bir uygulama başlığı ile vücudun istenilen bölgesine uygulanmasına dayanan güvenilir bir tedavi yöntemidir. Toplam 3 ila 5 seans olarak uygulanır. Uygulama süresi 10-20 dakika arasıdır. Uygulama sonrasında hasta günlük yaşantısına devam edebilir. Tedavi sonrası 4-6 hafta içerisinde ağrı ve şikâyetler büyük oranda ortadan kalkarak hastanın yaşam kalitesinde düzelme sağlanmış olur.

   Hilterapi (yüksek yoğunluklu lazer tedavisi) topuk dikeni tedavisinde kullanılan bir başka tedavi yöntemidir. 3 ila 5 seans arası uygulanır. Tamamen ağrısız ve acısız bir tedavi yöntemidir.

   Lokal kortizon ve trombositten zengin plazma enjeksiyonları da tedavide kullanılabilecek diğer yöntemlerdir. Ameliyat, topuk dikeni tedavisinde başvurulabilecek en son seçenektir ve çok ender olarak uygulanır. Hastaların büyük çoğunluğu ameliyat dışı tedavilerle sağlığına kavuşur.

   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 4. Merhaba bende topuk dikeni ve kemik iliğinde ödem var Bursa şubenizde 5 seans hilterapi aldım ve ozon iğnesi yaptırdım ilk 3 4 ay iyiydi şimdi 2 aydır eskisi gibi şiddetli Bir ağrı var topuğumda acaba başka tedavi yöntemleriniz varmı?

  1. Merhabalar Osman Bey, geçmiş olsun.
   ESWT yöntemi de uygulanabilir. Aynı tedaviler ve tedavi yoğunluğu, seansı rahatsızlığınıza özel olarak planlandığı taktirde olumlu sonuçlar alınabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 5. Merhabalar nasılsınız? Topuk dikeni sadece topuk ta mi olur yoksa parmakların ayağa bağlandığı kısımda (adını bilmiyorum on topuk diyeyim ben) da görülür mü?
  Teşekkürler

  1. Merhabalar Elif Hanım, geçmiş olsun. Evet topukta karşılaşılır. Topuk dikenin en sık karşılaşılan belirtileri ise;

   Sabah yataktan çıkarken atılan ilk adımda topukta bıçak gibi keskin ağrı
   Gün içinde kesik kesik ağrı
   Topuk iltihabı veya topuk şişmesi
   Topuk altında kemik benzeri çıkıntı
   Topukta yürümeyi zorlaştıran bir hassasiyet hissi gibi durumlar gözlemlenebilir.

   En sağlıklı bilgi için mutlaka muayene olmanız ve tam tanınızın konulması gerekmektedir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

  2. elif hanım,geçmiş olsun. aynı durum(topukta değilde ön tarafta parmaklara yakın altta bir sertlik ve gece yatınca ağrı oluyor) bendede oluyor. siz bir çözüm bulabildinizmi?.

   1. Merhabalar Cemalettin Bey, geçmiş olsun.
    Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 6. Merhaba. Yaklaşık 2 hafta önce sağ ayağım için topuk dkeni tanısı konuldu. İlaçları zamanında düzgün kullandım. Kauçuk tabanlık aldım kullanıyorum ama ağrıda hiçbir azalma yok. Birde topuğumda bir ağrı yok. Ayak bileğim şiddetli bir şekilde ağrıyor. Acaba yanlış teşhis konulmuş olabilir mi sorusu aklıma gelmiyor değil. İyi çalışmalar.

  1. Merhabalar Faruk Bey, geçmiş olsun.
   Topuk dikeni tanısında ayrıntılı klinik muayene, röntgen,ultrasondan yararlanılmaktadır. Rahatsızlık ayağa giden sinirleri etkiliyor olabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 7. Merhabalar sağ topuğumda şiddetli ağrı var. 2 ay gibi bir süredir gittikçe artmakta. Tedavi için nerden başlanmalı ne yapmalıyım bilemiyorum. Önerilerinizi rica edebilir miyim

  1. Merhabalar Tayyibe Hanım, geçmiş olsun. Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurabilirsiniz.
   Hastanelerimizde eğer topuk dikeni rahatsızlığınız bulunuyorsa; ESWT, Hilterapi, Enjeksiyon tedavileri uygulanabilir.
   Klinik muayene sonucunda hekimlerimiz tarafından konulan tanıya göre bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 8. Merhabalar Kader Hanım, geçmiş olsun.
  Eswt sonuç vermediyse 3 seans Hilterapi yapılabilir. Ayak analiziyle kişiye özel üretilmiş tabanlık kullanması daha uygun olur.
  Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.