Romatem
444 76 86 SİZİ ARAYALIM WhatsApp Hasta İletişim 0 549 204 60 53

E-RANDEVU OLUŞTUR

WhatsApp

Romatem Tv

ROMATEM TV VİDEO SERVİSİ

Romatem TV video servisimizde uzmanlarımızın görüşüyle görsel ve işitsel olarak tedavilerimiz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Riskli Bebek Nedir?

Riskli Bebek Nedir?

Gebelik döneminde, doğum anında ya da yeni doğan döneminde çevresel ya da biyolojik etkilerden dolayı karşılaşılabilecek nörolojik problemler yaşayabilecek çocuklara “Riskli bebek” denir. Gebelik döneminde annenin yaşı 16 dan küçük ve 40 tan büyükse, annenin rahatsızlığı varsa, annenin sigara ve alkol kullanma durumu ya da daha önceki gebeliklerinde yaşadığı problemler söz konusuysa, bu bebekler risk taşıyabilir. Bu bebekler doğum anında kordon dolanması, makat geliş ve bunlar gibi zor doğum öyküleri söz konusu olduğunda, bebek oksijensiz kaldığında yine aynı durumla yani riskli bebekle karşı karşıya kalınabilir. Bebeğin 37 haftadan daha önce doğması ve 42 haftadan daha geç doğması, 2500 gramdan az ve 4000 gramdan fazla doğması da riskli bebek durumuna sebep olabilir. riskli bebeklerin karşılaşabileceği riskler ise normal gelişim evrelerinde gerileme, gecikme, erken dönemde emme ve yutma belirtilerinin olmayışı, postural kaslarda zayıflık, davranış problemleri, hareket azlığı ya da hareketin aşırı olması gibi problemlerle karşılaşılabilir. riskli grupta değerlendirilen her bebekte bunlarla karşılaşılmayabilir ama bunların olma ihtimali düşünülerek, bebek taburcu edilirken aile bu konuda bilgilendirilmelidir, böylelikle erken teşhis ve tedaviyle riskli bebeklerin karşılaşabileceği problemler en az indirilebilir.

OMURİLİK FELCİ NEDİR?

OMURİLİK FELCİ NEDİR?

Omurilik felçleri, omurilikte çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan hasarlardan sonra gelişen bir klinik tablodur. Bu tablo içerisinde yerine bağlı olmak şartıyla ellerde, bacaklarda hareket kayıpları, idrar dışkılama, cinsel fonksiyon kayıpları, iş ve mesleki çalışma kayıpları ve bunlara bağlı olarak çeşitli sosyal kayıplar ortaya çıkar.

Armeo Omuz ve Kol Robotu

Armeo Omuz ve Kol Robotu

Armeo omuz ve kol robotunu özellikle beyin ve omurilik problemlerinde, inmeli hastalar, travmatik beyin hasarları, omurilik yaralanmaları, multipskleroz gibi kol ve bacaklarda kuvvetsizlikle giden hastalıklarda kullanmaktayız.

Klinik Pilates Nedir?

Klinik Pilates Nedir?

Günümüzde, “Ben hayatımda hiç sırt ağrısı çekmedim.” diyebilen insan sayısı çok azdır. Birçoğumuz hayatımızın belli dönemlerinde kas iskeletiyle ilgili bazı problemlere maruz kalmışızdır. Bu problemlere; kötü postür, kötü beslenme, kötü ergonomik koşullar ve hareketsiz hayat örnek olarak gösterilebilir. Uzman bir kişinin eşliğinde yapılan pilates sayesinde de bu problemleri en aza indirmek mümkündür.

El rehabilitasyonu Nedir ve Tedavisi Nasıl Uygulanır?

El rehabilitasyonu Nedir ve Tedavisi Nasıl Uygulanır?

El rehabilitasyonu, elden omuza kadar olan bölgedeki sorunlarla ilgilenir. Elin çeşitli yaralanmaları, kırıklar, kopuklar, kolda sinir felci veya sinir sıkışmaları, sinir tendon kesileri ya da yanıklar doğumsal sorunlar gibi türlü durumlarda ameliyat sonrası ya da kimi zaman ameliyatsız tedavide de kullanılır.

MANUEL TERAPİNİN FAYDALARI NELERDİR?

MANUEL TERAPİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Manuel terapi, dünyada uzun yıllardır kullanılan, ülkemizde ise yeni yeni önem kazanmaya başlamış bir fizik tedavi dalıdır. Tamamen kanıta dayalı bilimsel bir yöntemdir. El ile tedavi etmek, el ile iyileştirmek anlamını taşımaktadır. Manuel terapi, kas, sinir ve iskelet sisteminin muayenesini ve tedavisini amaçlamaktadır.

Kekemelik Tedavisi Nasıl Olur?

Kekemelik Tedavisi Nasıl Olur?

Kekemelik konuşmanın akıcılığını etkiler. Çocukluk döneminde başlar ve bazı durumlarda hayat boyu sürer. Bozukluk, konuşma seslerinin üretimindeki aksamalar ile karakterize edilir. Çoğu kişi bazen kısa süreli deşarjlar üretir. Örneğin, çocuğunuz “bardak” demek yerine “ba-ba-bar-dak” ya da “bbbbbardak” diyorsa bu durum kekemeliğe işarettir. Çoğu durumda, kekemelik, kişiye zor gelen bazı durumlarda ortaya çıkar.

ROBOTİK REHABİLİTASYON

ROBOTİK REHABİLİTASYON

Robotik rehabilitasyon, pek çok hastaya umut vermekte ve yaşam kaynağı olmaktadır. Özellikle yürüme engeli olan ve belli travmalardan sonra yürüme yetisini kaybeden hastalara uygulanan yöntem, tedavilerde olumlu sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Erken doğan ve buna bağlı olarak kas, sinirlerinin zarar gördüğü Merve’de bu hastalardan bir tanesidir. Merve, doğumunda sonra hiç yürüyememiş ve bu nedenle bazı dokuları da gelişmemiştir. Romatem fizik tedavi merkezlerine başvuran Merve’nin ailesi, fizik tedavi de çareyi bulmuştur. Hastaya uygulanan robotik tedavi, kısa süre içerisinde yanıt vermiş ve Merve’nin yürümesini sağlamıştır. 9 yaşında olan küçük kız, hayatında ilk defa yürümüş ve bunun keyfini çıkartmıştır. Tedavide, robotik yürüme sistemleri ve yürüme bandı kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak hastalar, robotik ayaklarla yürüme bandı üzerinde, yürüyüş egzersizleri yapmaktadır. Aynı zamanda hastaların simülasyon programlarıyla; beden, el ve göz koordinasyonu da sağlanmaktadır. Bu sayede hastalar, sağlıklı bir insanın temel fonksiyonel özelliklerine sahip olmaktadır.

Manuel Terapi Nedir?

Manuel Terapi Nedir?

Manuel terapi, kas ve iskelet rahatsızlıklarında kullanılmakta olan bir fizik tedavi yöntemidir. Buna bağlı olarak bel ve boyun ağrısı çeken pek çok birey, manuel terapi uygulamasında faydalanabilmektedir. Romatem tedavi merkezinde yer alan Uzman Terapist Okan Keleş’te, manuel terapi uygulamasıyla hastalarına ulaşmaktadır. Özellikle boyun ağrılarında kullanılan yöntemde, boyun iki elin arasına alınarak farklı pozisyonlara getirilmektedir. Bu işlemler 20 saniyelik aralıklarla tekrar edilmektedir. Yapılan tedavide, ihtiyacı olan bölgelere masaj yapılarak aynı zamanda basınçta uygulanmaktadır. Bu sayede kas ve eklem dokularının harekete geçmesi sağlanmaktadır. Tedavi sadece uzman kişiler tarafından yapılmakta ve hastalara uygulanmaktadır. Bu tedaviden yararlanmak isteyen hastalar, Romatem fizik tedavi merkezlerine başvurabilmektedir.

Fizik Tedavi = Romatem

Fizik Tedavi = Romatem

Fizik Tedavi Rehabilitasyon alanında hizmet sunan Romatem, Rehabilitasyon alanında Türkiye’nin ilk ve tek zincir sağlık markasıdır. Amacımız, Romatem’i Uluslararası alanda bilinirliği olan bir Türk Sağlık markası yapmaktır. Bu amaçla kalite öncelikli ve insan odaklı çalışmalarımızı geliştirerek devam ediyoruz.

LENFÖDEM HASTALIĞI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

LENFÖDEM HASTALIĞI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Lenfödem, lenfatik sıvının hücreler arası dokularda birikerek çoğunlukla kollarda ve bacaklarda bazen de gövdede şişkinlik yapmasıdır. Lenfödemin tedavisinde iki faz uygulanmaktadır.

Bel ve Boyun Fıtıklarında DRX 9000 C Kullanımı

Bel ve Boyun Fıtıklarında DRX 9000 C Kullanımı

Spinal Dekompresyon cihazı, ameliyat olan ya da ameliyat önerilen hastalarda kullanmış olduğumuz bir tedavi yöntemidir. Bu tedavide omurların arasını negatif basınç yöntemiyle aralayarak fıtığı orada rahatlatıp geri çekilmesini sağlıyoruz.

Omurilik Felci Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Omurilik Felci Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Omurilik felci tedavisi karmaşık bir konudur. Dolayısıyla doktorların ve pek çok personelin devreye girmesini gerektirir. Biz öncelikle hastalara gelişebilecek tıbbi problemleri gidermeyi ve felç sonucunda hastaların kaybettiği fonksiyonları değişik araçlarla çözmeyi amaçlıyoruz.

Kemik Dansitometrisi Nedir?

Kemik Dansitometrisi Nedir?

Kemik dansitometresi, kemik yoğunluğu kaybını değerlendirmek ve kemik mineral kaybını ölçmek amacıyla uygulanan bir tarama testidir. Osteoporozun yani kemik erimesinin kesin olarak saptanabilmesi için DEXA adı verilen ve X ışınlarının daha da kuvvetlendirilmiş bir formu kullanılan cihazla yapılmaktadır. DEXA doğruluğu kanıtlanmış bir yöntem olmakla birlikte, uygulaması esnasında da herhangi bir ağrı acı hissedilmemektedir. Sıklıkla menopoz sonrası kadınları etkileyen ancak erkeklerde de görülebilen osteoporozun tanısında kullanılmaktadır. Osteoporoz, kemiklerin daha ince ve kırılgan hale gelmesine neden olan ve derece derece kalsiyum kaybıyla meydana gelen bir hastalıktır. DEXA aynı zamanda kemiklerin kırılma riskini de ortaya koyar. Eğer kemik yoğunluğu düşükse, kemik kırılganlığından korunmak adına it bit tedavi programı uygulanmalıdır. DEXA işleminin yapılması gereken durumlar; 60 yaş üstü, menopoz sonrası dönem, alkol ve sigara kullanımı, uzun süreli yatak istirahati, ailede osteoporoz öyküsü gibi durumlar olup, kemik taramasının yılda bir defa yapılması önerilir.

Topuk Dikeni Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Topuk Dikeni Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Topuk dikeni, topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyum birikmesi sonucu ortaya çıkan kemik çıkıntıya verilen addır. Röntgenle kolaylıkla tespit edilebilir. Topuk dikeni olan her bireyde ağrı olması beklenmez.

Fibromiyalji Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Fibromiyalji Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Fibromiyalji, toplumda oldukça yaygın olarak görülen ve yaşam kalitesini ciddi oranda bozabilen, iltihabi olmayan romatizmal bir hastalıktır. Yaygın kas ağrıları, yorgunluk, halsizlik, bitkinlik, baş ağrısı, uyku düzensizlikleri ve bağırsak problemleri gibi bulgularla ortaya çıkabilir.

Erigo Nedir ve Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Erigo Nedir ve Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Erigo, table tilt, cpm ve fes akımı dediğimiz üç cihazın birleşiminden oluşan, hareket edemeyen ve yatağa bağımlı olan hastaların,özellikle tedavilerinin erken dönemlerinde yoğun bir şekilde kullanılabilen son derece güncel ve tedavilerde kullanışlı bir cihazdır. Erigo, Parkinson, inme gibi çeşitli hastalıklar sonucunda, hareket kabiliyeti oldukça kısıtlanmış, veya kaybedilmiş, uzun hastanede yatış süresine ve hareket bozukluğuna sahip, yoğun rehabilitasyon programına ihtiyaç duyulan hastalarda uygulanabilmektedir. Erigoda kullanılan robotik teknolojiye dayalı rehabilitasyon ile hastanın kaybedilen harekete yeteneğinin olabildiğince erken kazanılması sağlanarak, hareketsizliğin olumsuz etkilerinden olan ve oldukça sık karşılaşılan yatak yarası gibi problemlerden kaçınılmasına yardımcı olur. Erken dönemde erigonun rehabilitasyon programında kullanılmasıyla birlikte hastanın motivasyonu olumlu etkilenerek rehabilitasyon süreci de hızlandırılmış olur.

EN- DYNAMIC AKILLI EGZERSİZ

EN- DYNAMIC AKILLI EGZERSİZ

Egzersiz, doğru uygulandığında birçok hastalıkta ve sağlık probleminde yüz güldürücü sonuçlar sağlayabilen bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Fizik tedavi rehabilitasyon alanında ise egzersiz, tıpkı bir ilaç gibidir ve kesinlikle kişiye özel uygulanmalıdır. Günümüzde, birçok organ ve sistemi etkileyen ve ölümle sonuçlanabilen hastalıkların tedavisine eklenen özel egzersiz programları sayesinde iyileşme sağlanabilmekte ve hem yaşam süresi hem de yaşam kalitesi üzerine olumlu etkiler elde edilebilmektedir. Akıllı egzersiz sistemiyle, egzersiz tıpkı bir ilaç gibi kişiye özel reçete edilir. Bireyin yaşına, genel sağlık durumuna, kas gücü, dayanıklılık ve esnekliği değerlendirilerek, tüm bu parametrelere uygun olacak şekilde planlanan egzersizle, fizik tedavide beklenen yararlar optimal düzeyde elde edilebilir. Bilinçsizce ve yanlış bir şekilde yapılan egzersizle vücuda faydadan çok zarar verme ihtimali söz konusuyken, akıllı egzersiz sistemleriyle, yaralanma riskini en aza indiren güvenli egzersiz seansları uygulanır.

Çocukta Hareket (Motor) Gelişimi

Çocukta Hareket (Motor) Gelişimi

Motor gelişim, genel anlamda insan vücudunun hareket etme yeteneğidir ve ikiye ayrılır; Kalın motor gelişim; yürümek koşmak, zıplamak gibi, harekete etmek için büyük kas gruplarının devreye girdiği ve çoğu zaman istisnalar olsa da kendiliğinden normal gelişim sürecinde gelişen hareketlerdir. İnce motor gelişim esnasında ise hareket ederken küçük kas grupları kullanılır. El ve parmak kaslarının çalışmasını gerektiren hareketlerden söz edilir. Yazı yazmak, makas kullanarak bir şey kesmek, fermuar açıp kapamak, çatal bıçakla yemek yemek gibi hareketler, ince motor gelişimde kazanılması beklenen hareketlerdir ve genellikle dikkatin yanı sıra konsantrasyon da gerektiren hareketlerdir. Bahsedilen motor gelişim basamaklarından hangisinde bir gerileme ya da sıkıntı söz konusuysa, alt motor gelişim basamaklarından eksiklik olanlar ve üst motor gelişim basamaklarından belirlenecek hedeflerle özellikle nörolojik problemler sonucu motor gelişim basamakları etkilenmiş hastaların fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleriyle tedavi edilmesi amaçlanmaktadır.

OZON TEDAVİSİ VE FAYDALARI

OZON TEDAVİSİ VE FAYDALARI

Ozon, çeşitli aletlerle oksijenden elde edilen bir gazdır ve bunu tıpta yaygın olarak kullanmaktayız. Özellikle bacaklardaki damar tıkanıklıkları ve beyindeki damar tıkanıklıklarında (Felçli hastalar gibi) kullanmaktayız.

Aqua Terapi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Aqua Terapi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Aqua terapi su içerisinde yapılan egzersizleri ve yürüme eğitimini temel alan bir fizik tedavi yöntemidir. Aqua terapide suyun üç temel özelliğinden faydalanılır. Bunlar; suyun kaldırma kuvveti, sıcaklığı ve basıncıdır.

HASTALARIMIZ ANLATIYOR - DENİZHAN

HASTALARIMIZ ANLATIYOR - DENİZHAN

Romatem fizik tedavi merkezleri, uzman kadrosu ve başarılı isimleriyle hastalarına hizmet vermektedir. Aynı zamanda üstün teknoloji ürünlerini de kullanan Romatem, hastalarına verdiği tedavilerden olumlu sonuçlar almaktadır. Denizhan’da Romatem’e başvuran ve tedavi gören hastalar arasında yer almaktadır. Doğuştan kas ve eklem rahatsızlığı olan genç, bacaklarında yaşadığı soruna bağlı olarak yürüyememektedir. Bacaklarında 45 derecelik bir kasılma olan hasta, bundan dolayı sinir ve kas zedelenmesi yaşamakta ve yürüme yetisini kaybetmektedir. Romatem fizik tedavi merkezi, tedavi sunduğu bu hastaya kısa süre içerisinde yürüme yetisi kazandırmıştır. Hasta bu süreçte; nöro biyolojik tedavi, lokomat tedavisi, bireysel terapi gibi tedaviler görmüştür. Romatem fizik tedavi merkezinde tedavi gören Denizhan, artık hayata gülen gözlerle bakmaktadır.

Geriatrik Rehabilitasyon ve Hidroterapinin Uygulanması

Geriatrik Rehabilitasyon ve Hidroterapinin Uygulanması

Geriatrik rehabilitasyonda amaç, kişinin fonksiyonel kapasitesini hedeflenen biçimde maksimum seviyeye çıkartabilmek ve burada koruyabilmektir. Hastanın bundan sonraki yaşam kalitesini arttırmak için kullanılan uygulanan rehabilitasyonda hastanın tam bağımsız ve sosyal olması amaçlanmaktadır.

Ortopedik ve Nörolojik Rehabilitasyonda Hidroterapi

Ortopedik ve Nörolojik Rehabilitasyonda Hidroterapi

Bazı hastalıklarda ve fonksiyon kayıplarında suyun fiziksel özellikleri kullanılarak yapılan tedavi yöntemine hidroterapi denir. Suyun fiziksel özellikleri suyun kaldırma kuvveti ve suyumuzun sıcaklığıdır.

HASTALARIMIZ ANLATIYOR - SERVET HANIM

HASTALARIMIZ ANLATIYOR - SERVET HANIM

Romatem fizik tedavi merkezlerinde tedavi gören hastalardan bir tanesi de Servet Hanım’dır. Servet Hanım, biyolojik özelliklerini kaybetmiş ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekmiştir. Buna bağlı olarak hasta ve yakınları, fizik tedavi merkezine başvurmuşlardır. Burada Servet Hanıma; nöro biyolojik tedavi, havuz terapisi, lokomat, fizik tedavi gibi farklı yöntemler uygulanmıştır. Uygulanan yöntemlerde olumlu sonuçlar alınmış ve hasta tedavi sürecinden sonra hayata yeniden bağlanmıştır. Aynı zamanda Servet Hanım, romatem fizik tedavi merkezlerinde bir aile ortamı olduğu ve terapistlerin onunla bıkmadan, usanmadan ilgilendiğini de belirtmiştir. Halen tedavi sürecinde olan hasta, merkeze başvurduğundan bu yana önemli bir aşama kaydetmiştir. Hasta şu anda; paralel bantta yardım almadan yürüyebilmekte, düzenli ve mantıklı konuşabilmekte, kısmi yardımlarla günlük temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Servet Hanım ve ailesi, Romatem fizik tedavi merkezlerine minnettar olduğunu belirtmekte ve bu merkezlerin pek çok hastaya da umut kaynağı olacağını bildirmektedir.

Ankilozan Spondilit (İltihaplı Ourga Romatizması) Nedir ve Kimler Görülür?

Ankilozan Spondilit (İltihaplı Ourga Romatizması) Nedir ve Kimler Görülür?

Halk arasındaki adıyla omurga romatizması olarak bilinen ankilozan spondilit, bel kemiği ve kalça kemiği arasındaki eklemin iltihaplanması sonucu görülen, kronik ve romatizmal bir hastalıktır. Ankilozan spondilitle birlikte iki kemik arasındaki eklemin iltihaplanmasıyla iki kemik birleşmiş ve tek bir kemik halini almıştır. Aslında çok sık karşılaşılan bir hastalık olmamasına rağmen, gebelikle genç erkeklerde görülür ve bazı aktiviteleri de kısıtlayarak yaşam kalitesinin düşmesine yol açar. Başta bel bölgesi olmak üzere hareket kısıtlılığına sebep olan bu hastalıkta, omurga, kalça, ayak ve diz eklemelerinde de iltihap gelişebilir. Hastalığın klinik seyri ve şiddeti kişiden kişiye gelişmekle birlikte, hastalığın çok ilerlediği kişilerde omurga hareketi tümüyle kısıtlanabilir. Bazı hastalarda ise sadece bel ağrısı ve sabah hissedilen bel tutukluğu şeklinde de kendini gösterebilir

İltihaplı Romatizma Nedir? Romatem TV

İltihaplı Romatizma Nedir? Romatem TV

İltihaplı romatizma sadece eklemleri değil, kas ve diğer organları, sistemleri tutan iltihaplı hastalıklardır. Sistemik hastalıklardır; bulguları sadece eklemlerden ibaret değildir. Eklem ağrısı bizler için her zaman çok önemlidir; her zaman romatizmayı düşündürür. Fakat bununla beraber eklemlerle ilgisi olmayan, öyle görünen çok farklı şikâyetleri de vardır.

Kuru İğne Tedavisi Nedir ve Hangi Hastalara Uygulanabilir?

Kuru İğne Tedavisi Nedir ve Hangi Hastalara Uygulanabilir?

Kuru iğne tedavisi hala Kanada'da yaşayan Dr. Gunn tarafından geliştirilmiştir. İntramüsküler stimülasyon olarak da bilinen bu tedavi ameliyatsız ve ilaçsız bir tedavi olup, ağrılı kalp spazmı tedavisi için kullanılmaktadır. Kas spazmı bel, boyun, sırt ağrılarının en önemli nedenidir.

Ergoterapi Nedir ve Tedavisi Nasıldır?

Ergoterapi Nedir ve Tedavisi Nasıldır?

Ergoterapiyi iş ve uğraşı tedavisi olarak adlandırıyoruz. Bir iş ve uğraşı, bir aktivite edindirmek adına yapılan rehabilitasyon uygulamaları olarak tanımlayabilirim. İş ve uğraşı tedavisinin asıl amacı anlamlı ve amaçlı aktivitelerle bireyin mevcut potansiyelini üst düzeye taşımak, günlük yaşam aktivitelerinde kullanır hale getirmek, günlük yaşam aktivitelerindeki kısıtlılığını gidermek adına yapılan çalışmalardır. Günlük yaşam aktiviteleri dediğimizde kişinin kendine bakımı, yemek yemesi, dişini fırçalaması gibi bir takım faaliyetlerden bahsediyoruz.

Ortopedik Rehabilitasyon ve Tedavi Yöntemleri

Ortopedik Rehabilitasyon ve Tedavi Yöntemleri

Ortopedik rehabilitasyon, kas iskelet sistemine ait tüm problemlerde kullandığımız tedaviler; koruyucu tedaviler olarak yaptığımız konservatif tedaviler, cerrahi öncesi ya da sonrası yapılan rehabilitasyon uygulamalarıdır. Son derece detaylı çalışmalardır. Tüm tedavi seçeneklerinde, rehabilitasyon basamaklarında olduğu gibi kişiye özel bir program oluşturulur. Kişinin ihtiyaçlarına göre bu program dahilinde tedavisi yürütülmektedir.

Robotik Yürüme Cihazı Nedir?

Robotik Yürüme Cihazı Nedir?

Tüm dünyada oldukça popüler olan robotik teknolojiden son yıllarda tıbbın birçok alanında da yararlanılmaktadır. Robotik teknolojiden fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında özellikle yürüyemeyen veya yürüme kısıtlılığı olan hastalarda robotik bir cihaz yardımıyla bacakların yürüme hareketlerin taklit edilmesi prensibiyle çalışan ve tedavide kullanılan bir sistem yoluyla yararlanılmaktadır. Robotik yürüme cihazıyla, yürüme yeteneğini çeşitli nedenlerle kaybetmiş veya yürüme yeteneği kısıtlanmış hastalarda, hem beyne hem de omuriliğe, yürüme aktivitesi için bir ayağı diğerinin önüne atması gerektiği her adım atışı esnasında hatırlatılmakta ve sistemde bulunan ayna vasıtasıyla hastaya görsel uyarı da sağlamaktadır. Robotik yürüme cihazı her hastaya özel olarak, hastanın fonksiyonel düzeyine uygun olarak hazırlanır ve hasta gerektiği kadar ama mümkün olduğunca az olacak seviyede desteklenerek, doğru yürüme paterni için gereken hareketler cihaz yardımıyla çok sayıda tekrar edilerek hastanın yeniden yürümesinin sağlanması amaçlanır.

Parkinson Hastalığının Çözümü İçin Uygulanan Tedaviler

Parkinson Hastalığının Çözümü İçin Uygulanan Tedaviler

Parkinson hastalığı, vücutta dopamin yapımında azalmaya bağlı olarak gelişen ilerleyici nörodejeneratif bir hastalıktır. Ülkemizde görülme sıklığı %2'dir. Erkeklerde kadınlardan 1.5 kat daha fazla görülür. Yaşlanmayla birlikte görülme sıklığı artmasına rağmen 20 yaş altında da görülebilmektedir. Temel klinik bulguları arasında harekete başlamada, devam etmede ve yürürken yavaşlamada zorluk yaşanması, istirahat halinde artan, hareketle beraber azalan istemsiz ritmik hareketler, pasif harekete karşı direnç olması, vücutta dengemizde önemli yeri olan postürel reflekslerin azalması görülmektedir.

West Sendromu Nedir?

West Sendromu Nedir?

West sendromu, infantil spazmlar, hipsaritmi ve zihinsel bozukluk ile karakterize nörolojik bir rahatsızlıktır. Genellikle çocukları ilk 4 ila 7 ay arası etkiler. West sendromlu çocuklarda ani ve istem dışı kas kas kontraksiyonları, değişken yoğunluktaki spazmlar hastalığa eşlik edebilir. Ülkemizde görülme sıklığı beş binde birdir. Belirtileri ise bilateral ekstremitelerde flexör veya extensor yönde ani kas kasılmalarıdır.

Hemipleji Nedir ve Tedavisi Nasıldır?

Hemipleji Nedir ve Tedavisi Nasıldır?

Hemipleji, çoğu kez beyin damarlarındaki tıkanıklık ya da hasarlanma sonucunda vücudun sağ ya da sol yarısında gördüğümüz istemli hareket kaybı ya da azalması olarak adlandırılabilir. Hareket kaybının yanı sıra hasarlanmanın yeri, büyüklüğü, şiddetine bağlı olarak duyusal ya da algısal kayıpların görüldüğü, görme ya da konuşma bozukluklarının yaşandığı bir hastalıktır. Tedavideki amacımız; hastayı maksimum fonksiyonel olarak günlük yaşam aktivitelerine geri kazandırabilmek ve yaşam standartlarını arttırabilmektir.

Yemek Yutamama Bozukluğu Nedir?

Yemek Yutamama Bozukluğu Nedir?

Yutma bozukluğu, yutma sırasında meydana gelen güçlüklerden oluşmaktadır. Yutma, ağızda başlayıp midede son bulan bir olaydır. Yutmaya ilk başta ağızda değindiğimizde yeni doğan çocuklarda emme bozukluğu, yetişkinlerde ise çiğnemede çiğnemenin uzun sürmesi ya da zorlu olmasıdır. Daha sonra çiğnenen besinler yemek borusu yardımıyla mideye geçmelidir. Fakat burada nefes borusunu kapatan kapakların geç ya da hiç kapanmaması durumunda besinler akciğere aspire olarak inflomasyona yol açmaktadır.

Disk Hernisinde Hangi Tedavi Yöntemleri Kullanılabilir?

Disk Hernisinde Hangi Tedavi Yöntemleri Kullanılabilir?

Disk hernisi, halk arasında bel ve boyun fıtığı olarak bilinmektedir. Bel ve boyun fıtığı vücudu yanlış kullanma, sık tekrarlayan hareketler ve ani travmalardan kaynaklanır. Boyun fıtıkları genelde boyun çevresinde ağrı, daha sonra da ilerleyen dönemlerde uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük gibi hisler yapar. Bel fıtığı da aynı şekilde bel ve kalça çevresinde ağrıyla başlar. İlerleyen dönemlerde de ayak ve bacak kaslarında kuvvetsizlik, uyuşma, karıncalanma gibi elektriksel hislerle devam edebilir; bu şekilde semptom verebilir.

El Terapisi Nedir ve Nasıl Uygulanabilir?

El Terapisi Nedir ve Nasıl Uygulanabilir?

El rehabilitasyonu ya da el terapisi, sadece el değil, el bileği, dirsek, omuz fizyoterapi ve rehabilitasyonunu bilimsel bir çerçevede sunan tedavi yaklaşımıdır. Amacı doğuştan ya da sonradan oluşan sinir yaralanmaları, tendon yaralanmaları, sinir sıkışmaları, yanıklar ya da romatizma gibi sistemik hastalıklar sonrası elde oluşan fonksiyon kayıplarını en aza indirerek, kişiyi günlük yaşamda bağımsız hale getirmek ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

Spinal Cord Yaralanması Nedir ve Tedavisi Nasıldır?

Spinal Cord Yaralanması Nedir ve Tedavisi Nasıldır?

Spinal Cord, omurilik adı verilen yapıdır. Spinal Cord yaralanmaları omuriliğin herhangi bir travmaya bağlı olarak zedelenmesi sonucu oluşur. Halk arasında omurilik felci olarak da bilinmektedir. Bu hastalığa neden olacak çeşitli etkenler olabilir. Trafik kazaları, motor kazaları, yüksekten düşmeler, çeşitli enfeksiyonlar, sporcu yaralanmaları veya ateşli silahlı yaralanmalar vakalara neden olabilmektedir.

DRX Cihazı Hangi Hastalıklarda Uygulanmaktadır?

DRX Cihazı Hangi Hastalıklarda Uygulanmaktadır?

Spinal Dekompresyon Cihazı, bel ve boyun fıtıklarını tedavi etmek için üretilmiştir. Omurgayı belli bir açı, hız ve kuvvette çekerek omurga aralıklarının açılmasını sağlar. Bu aralıkta negatif, geri çekici bir basınç oluşur ve fıtıklaşmış diskin omurga aralığının geri dönmesi sağlanır. Böylece bel ve boyun fıtıklarının ameliyata gerek kalmadan iyileşmesi sağlanmış olur.

Kardiyak Rehabilitasyonun Faydaları Nelerdir?

Kardiyak Rehabilitasyonun Faydaları Nelerdir?

Kardiyopulmoner rehabilitasyon, kalp ve solunum rahatsızlıklarını içeren, fizyoterapi ve rehabilitasyonun alt başlıklarından bir tanesidir. Kalp hastalıklarından başlıca; açık kalp ameliyatı sonrası yoğun bakımda, stent takılması durumunda, kalp krizi, by-pass gibi durumlarda uygulanmaktadır. Solunum rahatsızlıklarında ise; travmaya bağlı akciğer tümörü veya kaza sonucunda çıkartılan lob, koah, astım, amfizem, bronşit, bronşektazi gibi durumlarda uygulanabilmektedir.

Halliwick Tekniği Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Halliwick Tekniği Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Halliwick tekniği, temellerini İngiltere'den alan bir tekniktir. İlk uygulanmaya başlandığı yıllarda sadece sporcular üzerinde uygulanan bu teknik, fizyoterapistlerin modifiye etmesi sayesinde rehabilitasyon alanına da girmiştir. Genel olarak nörolojik rehabilitasyon alanında uygulanan bu teknik, hasta ile fizyoterapistin birlikte havuza girmesiyle ve orada yapılan hareketlerle başlamaktadır.

Hidroterapi Nedir?

Hidroterapi Nedir?

Hidroterapi, su içi tedavi ya da havuz rehabilitasyonu olarak da bilinen bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamasıdır. Suyun kaldırma kuvvetinin etkisiyle kişinin gerçek ağırlığının %10'unu taşır. Bu da kişinin kaslarına fazla yük binmesini engeller ve hareketler daha kolay gerçekleşir. Eklemler üzerine yük binmeyen hastalar kaldırma kuvveti sayesinde rahatlıkla eklemlerini kullanarak egzersizlerini daha ağrısız ve aktif bir şekilde yapmaktadırlar.

Pulmoner Rehabilitasyon Nedir?

Pulmoner Rehabilitasyon Nedir?

Pulmoner rehabilitasyon, akciğer hastalıklarında hastada meydana gelen fiziksel kısıtlılıkları ortadan kaldırmak amacıyla, yaşam kalitesini arttırmak amacıyla uyguladığımız bir rehabilitasyon yaklaşımıdır. Akciğer hastalıkları, sıklıkla Türkiye'de tüm toplumlarda olduğu gibi görülmektedir. En sık karşılaştığımız akciğer hasatlıkları; kronik obstrüktif akciğer hastalığı dediğimiz koah, astım, bronşektazi dediğimiz çok fazla balgam çıkarılmasıyla seyreden bir hastalık, bunun dışında mesleki akciğer hastalıkları, akciğer kanseri, akciğer nodüllerinin ciddi olarak sıklığı artmıştır.

Vertigo (Baş Dönmesi) Rehabilitasyonu Nedir ve Tedavisi

Vertigo (Baş Dönmesi) Rehabilitasyonu Nedir ve Tedavisi

Vertigo; yani baş dönmesi, kişinin başının veya çevresinin, çevresindeki nesnelerin dönmesini hissettiği hareket yanılsamasıdır. Tek başına bir hasatlık değildir; birçok hastalığa bağlı gelişen bir yakınmadır. Baş dönmesiyle beraber genellikle hastalarda; bulantı, kusma, dengesizlik, görme bulanıklığı, işitme azlığı, kulakta çınlama gibi semptomlarda yaşanmaktadır.

Hipertansiyon (Yüksek Tansiyonlu) Hastalar Neler Yemelidir?

Hipertansiyon (Yüksek Tansiyonlu) Hastalar Neler Yemelidir?

Kan basıncının normal seviyelerden yüksek olması durumu hipertansiyondur. Hipertansiyonda başlıca risk faktörü obezitedir. Yüksek enerji alımı ile birlikte kan insülin düzeyleri yükselir ve bunun sonucunda böbreklerden sodyum geri emilimi artar ve kan basıncının yükselmesine neden olur. Bunun yanında aşırı sodyum tüketimi, yetersiz kalsiyum alımı, aşırı alkol tüketimi ve doymuş yağ tüketimi risk faktörleri arasındadır.

Osteoporoz (Kemik Erimesi) Olanların Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Osteoporoz (Kemik Erimesi) Olanların Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Osteoporoz ya da sık bilinen ismiyle “Kemik erimesi”, kalsiyum kaybının artması sonucu kemik yapısının güçsüzleşmesi durumudur. Osteoporozdaki başlıca risk faktörleri arasında; hareketsizlik, kalıtım, ostorojen salgısının azalması, aşırı kafein ve tuz tüketimi, yetersiz kalsiyum ve D vitamini alımı, aşırı kalsiyum emilimini etkileyen ilaçların kullanımı, yaş ve cinsiyet gibi faktörler sayılabilir.

Çocuklarda Doğumsal Kol Felci Nedir?

Çocuklarda Doğumsal Kol Felci Nedir?

Doğumsal kol felci, özellikle zorlu doğumlarda kola giden sinirlerin hasar görmesiyle oluşan klinik bir tablodur. Hasarın olduğu yere göre omuzda ağırlıklı, elde ağırlıklı ya da tüm kolda ağırlıklı bir tutulum görülebilir. Bu bütün doğumların %3 ila 5'inde görülmekle birlikte %80 civarındaki çocukta ilk 3 ayda kendiliğinden toparlama özelliği gösteren bir tablodur.

Serebral Palsi (SP) Nedir? - Romatem Video

Serebral Palsi (SP) Nedir? - Romatem Video

Serebral palsi; halk arasında bilinen adıyla “SP”, gelişmekte olan beyindeki hasardan kaynaklanan, ilerleyici olmayan ama aynı zamanda da kalıcı hareket ve duruş bozukluğudur. Beyindeki hasarın yerine ve büyüklüğüne göre çeşitli tablolar şeklinde kliniği vardır. SP, tedavi edilebilen bir hastalık olmamakla birlikte çeşitli yöntemlerle kontrol altında tutulabilir.

ESWT NEDİR?

ESWT NEDİR?

ESWT; yani “Şok Dalga Tedavisi”, vücut dışında oluşturulan şok dalgalarının vücudun istenilen bölgesine çelik başlı bir aplikatör vasıtasıyla odaklanması tedavisidir. Girişimsel olmayan yeni bir tedavi yöntemidir. ESWT’de kullanılan şok dalgaları yüksek basınçlı ses dalgalarıdır.

LENFÖDEM NEDİR, HANGİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ UYGULANMAKTADIR?

LENFÖDEM NEDİR, HANGİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ UYGULANMAKTADIR?

Vücudumuzun hücresel faaliyetleri sırasında normal olarak oluşan lenfatik sıvı, lenf damarları tarafından toplanır ve lenf nodları tarafından süzülerek tekrar kan dolaşımına kazandırılır. Lenfödem

Kinezyolojik Bantlama Nedir?

Kinezyolojik Bantlama Nedir?

Bantlama tedavisi; eklemleri korumak, ağrıları azaltmak, kas ve tendonları güçlendirmek amaçlı kullanılan fizik tedavi yöntemlerinden biridir. Etki mekanizması dolaşım ve sinir sistemini aktive etmek ve dokuları rahatlatmaktır. Kinezyolojik Bantlama; bel ağrısı, boyun ağrısı, sırt ağrısı, omuz, dirsek, el bileği problemlerinde, diskopatilierde ve spor yaralanmalarında kullanılabilmektedir.

Sportif Rehabilitasyon Nedir?

Sportif Rehabilitasyon Nedir?

Sportif rehabilitasyon, spor aktiviteleri esnasında oluşabilecek yaralanmaların önlenmesi veya oluşan yaralanmaların tedavi edilip, spor hayatına dönebilmesini sağlayan rehabilitasyon programıdır. Spor yaralanması, antrenman veya maç esnasında oluşan her türlü yaralanmaların genel adıdır.

Nörolojik rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Nörolojik rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Nörolojik rehabilitasyon, periferik ve santral sinir sisteminin hasarlandığı durumlarda gerekli olan bir tedavidir. Bu hasar edinsel olabilir; yani sonradan gelişebilir ya da kalıtsal olabilir; yani doğuştan da gerçekleşebilir. Edinsel olan nörolojik rehabilitasyonda hasta o uzvunu ve hareketini bir anda kaybettiği için aynı zamanda psikolojik olarak da desteklenmelidir.

Lokomat Cihazının Önemi ve Kullanımı

Lokomat Cihazının Önemi ve Kullanımı

Lokomat, yürüme bandı üzerinde yapılan, egzersizlere desteklik sağlayan, elektrikli, bilgisayar kontrollü yürüme ortezidir. Lokomatın kullanım amacı serebral, nörojenik, omurilik, kas ve kemik ile ilgili rahatsızlıkların neden olduğu yürüme engellerine sahip hastaları tedavi etmektir.

SKOLYOZ TEDAVİSİNDE SCHROTH METODU

SKOLYOZ TEDAVİSİNDE SCHROTH METODU

Skolyoz, en basit tabiriyle omurga yapısının bozulmasıdır. İdiopatik skolyoz ise yapısal ve nedeni bilinmeyen bir skolyoz çeşididir ve bu çeşit için birçok protokol uygulanmaktadır. En güncel ve en geniş olan metot ise schroth metodudur.

Pediatrik Rehabilitasyonda Lokomat  Kullanımı Nasıldır?

Pediatrik Rehabilitasyonda Lokomat Kullanımı Nasıldır?

Lokomat yani robotik rehabilitasyon, günümüzde pediatrik rehabilitasyonun bir parçası haline gelmiştir. Lokomat ile spina bifida, meningomyelosel, travmatik beyin hasarları, nöromüsküler hastalıklar gibi rahatsızlıklar rehabilite edilebilmektedir.

İNDİBA AKTİF CELL TERAPİ NEDİR?

İNDİBA AKTİF CELL TERAPİ NEDİR?

İndiba aktif cell terapi, hastaların hücresel fonksiyonlarını yenilemekte ve daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Özellikle kas bağlarını güçlendirmede ve ödem oluşumunu engellemede kullanılmaktadır. Daha önce fizik tedavi alanında kullanılan teknoloji bu uygulamalar için yetersiz kalmaktaydı. Özellikle akut rahatsızlıkları olan bireylere, cell terapisi uygulanamamaktaydı. Çünkü uygulama, hücresel anlamda büyük sorunları da beraberinde getirmekteydi. Hücreler için en verimli ısı ortamı sağlanamamakta ve hücre dokularının zarar görmesi gündeme gelmekteydi. Ancak son teknoloji olarak görülen indiba aktif cell terapi, artık akut hastalara da hitap etmektedir. Uygulamada dokular için optimum sıcaklık sağlanarak; dokular ısıtılmadan ve hücre geçirgenliği korunarak tedavi uygulanmaktadır. Aynı zamanda tedavi sadece akut rahatsızlıkları olan hastalara değil; kas yırtılması, tendon aşınması, omuz eklem rahatsızlıkları, kas bağlarının güçsüzlüğü gibi sorunlar yaşayan hastalara da uygulanabilmektedir. İndiba aktif cell terapi, hücresel iyileşme ve onarım için kullanılan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Diz ve Eklem Kireçlenmelerinde PRP Tedavisi

Diz ve Eklem Kireçlenmelerinde PRP Tedavisi

Bu yeni teknoloji son yıllarda Amerika’da yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de yeni uygulanmaya başlanmış FDA onaylı bir tedavi yöntemidir. Kanınızın bu tedavi edici gücü pek çok alanda kullanılmaktadır. Kanınızın 100-150 cc yani bir çay bardağı kadarı alınarak özel bir işlemden geçirilir.

Manyetik Alan Tedavisi Nedir?

Manyetik Alan Tedavisi Nedir?

Manyetik alan insan vücudundaki hücrelerin yıkımını yavaşlatır, hücre yenilenmesini hızlandırır ve böylece vücudun kendi kendini iyileştirmesini sağlamaktadır. Özetle manyetik alan tedavisi, vücudun kendi kendini tedavi etme gücünün, hiçbir yan etki oluşturmadan uyarılmasıdır.

FİZİK TEDAVİDE INDIBA AKTIF TERAPININ FAYDASI NEDİR?

FİZİK TEDAVİDE INDIBA AKTIF TERAPININ FAYDASI NEDİR?

İndibanın genel etkileri arasında ağrıyı azaltmak, hareketi arttırmak, iyileşmeyi ve doku yenilenmesini hızlandırmak sayılabilir. İndiba bu amaçla ağrılı durumlarda, yaralanmayı önlemek istediğimiz durumlarda, fiziksel aktiviteyi hızlı bir şekilde arttırmak istediğimiz durumlarda kullanılmaktadır.

INDIBA AKTİF TERAPİ NEDİR?

INDIBA AKTİF TERAPİ NEDİR?

İndiba, sıklıkla sportif rehabilitasyonda kullanılan bir cihazdır. Dokuları hızlıca iyileştirebilme özelliği sayesinde çeşitli kas iskelet sistemi rahatsızlıklarında başarıyla uygulanmaktadır. İndiba, dokuları hızlı bir şekilde iyileştirir ve doku kanlanmasını arttırarak atletik performansın doğru oranda artmasına yardımcı olur.

ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Nedir?

ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Nedir?

Eswt (Şok Dalga Tedavisi); şok dalgalarının vücuda bir başlık aracılığıyla uygulandığı bir tedavi çeşididir. Burada şok dalgaları, yüksek basınçlı ses dalgalarıdır. Ağrının ve rahatsızlığın olduğu bölgede kan dolaşımını arttırarak vücudun kendini iyileştirme mekanizmasını devreye sokar ve vücudu iyileştirir.

Manuel Terapi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Manuel Terapi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Manuel terapi genel olarak akut veya kronik kas iskeleti ağrılarında, cerrahi sonrasında oluşabilen eklem hareketsizliğinde, eklemlerde dejenerasyona yol açan kireçlenme, bel ve boyun fıtığı gibi durumlarda, doku gerginlikleri, kalp spazmları gibi durumlarda kullanılan bir yöntemdir.

Manuel Terapinin Avantajları Nelerdir?

Manuel Terapinin Avantajları Nelerdir?

Manuel terapinin birçok avantajı bulunmaktadır. Elle uygulanan bir tedavi çeşidi olması, yardımcı ekipman olarak sadece manuel terapi yatakları, mobilizasyon kemerleri ve köpük ekipmanlarının kullanılması, herhangi bir ilaç kullanımına gerek duymaması bu avantajlar arasında sayılabilir.

Nörolojik Rehabilitasyon Tedavisi Hakkında

Nörolojik Rehabilitasyon Tedavisi Hakkında

Bir hastalıktan sonra sağlık ekibi tarafından yapılan tedavi ve değerlendirmeler sonucu elde kalan potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek kişiyi hayata geri kazandırabilme sürecine denir. Bu süreçte fizyoterapist ve hasta birlikte çalışır ve yine bu süreçte çeşitli ekipmanlardan yararlanılır.

Yürüme Robotu - LOKOMAT

Yürüme Robotu - LOKOMAT

Son yıllarda ülkemizde tıbbın çeşitli alanlarında robot teknolojilerden faydalanılmaktadır. Robot teknolojilerinin kullanıldığı alanlardan biri de rehabilitasyondur. Kolunu ya da bacağını kullanamayan hastalar için birçok robot çeşitleri üretilmiştir. Ülkemizde yürüyemeyen hastalar için kullanılan robot;

Hilterapi Nedir ve Hangi Hastalıklarda Tercih Edilir?

Hilterapi Nedir ve Hangi Hastalıklarda Tercih Edilir?

Hilterapi tedavisi, yüksek yoğunluklu lazer tedavisidir. Hilterapinin ağrı kesici ve iltihap giderici etkisi vardır. Hilterapi, bel fıtığı, boyun fıtığı, omuz ağrıları , diz ağrıları, topuk dikeni gibi birçok hastalıkta kullanılmaktadır.

Skolyozda Schroth Yöntemi

Skolyozda Schroth Yöntemi

Skolyozun tedavisinde dünyaca kabul edilmiş olan schroth yöntemi, en etkili yöntemdir. Schroth yöntemi, doğru geri bildirim ve çok tekrar prensibine bağlı 3 boyutlu egzersizleri içeren bir tedavi yöntemidir.

Skolyoz Tedavisine Ne Zaman Başlanılmalı?

Skolyoz Tedavisine Ne Zaman Başlanılmalı?

Skolyozu olan bireyler tanı konduktan sonra en kısa süre içerisinde tedaviye başlamalıdır. Tedavinin başarı oranı yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir. Tedavinin optimum etkinlikte olabilmesi için tedaviye kemik gelişmesi tamamlanmadan önce başlanması önerilmektedir.

Skolyoz Fizik Tedavi İle Düzelir Mi?

Skolyoz Fizik Tedavi İle Düzelir Mi?

Skolyoz (omurga eğriliği); fizik tedaviyle iyileştirilebilen bir hastalıktır. Eğriliğin ilerleyişi yavaşlatılabilir, durdurulabilir hatta pozitif yönde bir gelişim sağlanabilir. Terapist, tedaviyle birlikte kişiye günlük hayatında sürdürmesi gereken doğru duruşu öğretir.

Yetişkinlerde Görülen Konuşma Bozuklukları

Yetişkinlerde Görülen Konuşma Bozuklukları

Yetişkinlerde görülen konuşma bozukluklarını belli gruplarda toplayabiliriz. Bu konuda uzmanlara başvuran en geniş grup felçlerle birlikte görülen konuşma bozukluğu yaşayan gruptur.

Çocuklarda Görülen Konuşma Bozuklukları

Çocuklarda Görülen Konuşma Bozuklukları

Çocuklarda doğuştan ve sonradan olan çeşitli konuşma bozuklukları görülebilmektedir. Doğuştan olanlar; otizm, down sendromu gibi sendromlar olmakla birlikte, serebral palsi (beyin felci) denilen felçle birlikte görülen konuşma bozuklukları da söz konusudur.

BEL FITIĞINDA UZAY ÇAĞI BAŞLADI

BEL FITIĞINDA UZAY ÇAĞI BAŞLADI

Bel ve boyun fıtığı hastalarında kullanılan, Spinal Dekompresyon Sistemi ameliyat olması önerilen ya da ameliyat olup iyileşememiş hastalarda, başarı oranı %74 olan ameliyatsız bir tedavi yöntemidir.

Terapi İle Konuşmayı Yeniden Öğrendi

Terapi İle Konuşmayı Yeniden Öğrendi

Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, birçok hastanın yaşama yeniden döndürülmesinde büyük rol oynamaktadır. Özellikle beyin travması ve beyin felci geçiren hastaların fonksiyonlarını yitirmesi sonucu, hastaların yeniden hayata kazandırılmasında fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri öncelikli olarak tercih edilmektedir. 55 yaşındaki Mehmet Özbudak’ta, beyin travması sonucu biyolojik fonksiyonlarını kaybeden hastalardandır. Fizik tedavi merkezine başvuran hasta, ilk aşamada tüm fonksiyonel özelliklerini kaybetmiş ve ses çıkarma da dahi sorun yaşamaktadır. Ancak üç aylık bir tedavinin ardından olumlu sonuçlar elde eden hasta ve yakınları, hayata yeniden bağlanmışlardır. Yapılan tedaviye bağlı olarak hastaya; düşünme, konuşma, yemek yeme, yürüme gibi temel insan fonksiyonları kazandırılmıştır. Otoparkın ikinci katından düştükten sonra beyin travması geçiren hasta, tedavi sürecinde olumlu sonuçlar almış ve hayata yeniden tutunmuştur.

Konuşma Terapisi Felçli Hastaları Konuşturuyor

Konuşma Terapisi Felçli Hastaları Konuşturuyor

Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri Uzmn. konuşma terapisti Çiğdem GÜLERMAN bilgilendiriyor. Konuşma problemi yada konuşma bozukluğu yaşayan insanlar genel olarak felçli insanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Felç geçiren insanların beyinlerinde oluşan sorunların bir tanesi de konuşmamızı sağlayan fonksiyonların tıkanmasından kaynaklanan bir problem. Hali hazırda yaşayacakları hayatlarında zorluk çeken bu hastalar aynı zamanda konuşma problemi yaşamaları hayatlarının daha zor olmasına sebep oluyor. İşte böyle bir sorunun çözümüne konuşma terapisi devreye giriyor. Bu terapi felçli hastaların konuşmalarına olanak sağlıyor ve iletişimden kopmalarını engelliyor. Bu terapi tıpkı bir bebeğin konuşmayı öğrenmesi gibi bir süreçtir. Bu terapiden haberdar olmayan bir çok felçli hasta hayatlarının sonuna kadar sessizliğe mahkum olabiliyorlar. Ümmühan Yaşar yüksek tansiyon sonucunca beyin felci geçirdi. Beyin merkezinde zararlar gören Ümmühan Yaşar zamanla konuşma yetisini kaybetmeye başladı. 6 ay konuşma terapisi gördükten sonra tekrar konuşmaya başladı. Bu terapi heceleri birleştirerek konuşma yetisinin tekrar kazanılmasını sağlıyor. Birden fazla yöntemle hastada oluşan konuşma bozukluğunu gidermeye çalışan uzamanlar sabır isteyen tedaviden sonra konuşma yeteneğini tekrar hastalarına kazandırmayı başarıyor. Türkiye de bu uygulamadan haberdar olmayan bir çok kişi ne yazık ki bu tedavi için geç kalıyor. Zamanla yarışmayı gerektiren bu tedavi geç kalındığı taktirde çözümü zorlaştırıyor hatta imkansızlaştırabiliyor. Fizik tedaviyle birlikte başlanması gereken bu tedavi erken başlandığında kısa zamanda konuşma bozukluğuna çözüm olabiliyor. Bir çok sebepten oluşabilen bu konuşma sorunu konuşma terapisiyle çözülebilmektedir.

Bantlama Tedavisi Nedir?

Bantlama Tedavisi Nedir?

2012 olimpiyatlarında sporcuların taktıkları bu bantlar sporculardan sonra fizik tedavi uygulamalarında da kullanılmaya başlandı. Bu renkli bantlar bir aksesuar değil kasların daha az yükle çalışmasını ve korunmasını sağlıyor. Seksenli yılların başlarında icat edilmiş olan bu icat 2012 olimpiyatlarında sporcuların kullanımından sonra popüler olmaya başlandı. Daha iyi bir performans için kullanılabilir olduğunu savunan bandın mucidi Dr. Kenzo Kase, nörolojik problemlerde ve mide ve bağırsak rahatsızlıklarında da kullanılabilir olduğunu söyledi. Sadece yeni ağrıları olanları için değil kronik ağrıları olanlar içinde bu bant tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Son derece önemli olan noktası ise bu uygulamayı kesinlikle bu işi bilen konusunda bilgili kişiler tarafında uygulanması gerektiğidir. Sadece yetişkinler için değil çocukların fizik tedavilerinde de bu bantlar kullanılmaya başlandı. Vücutta iki üç gün kalan bu bantlar yapıştırıldığı bölgede ki dolaşımı arttırıyor. Her geçen gün kullanım alanı artan bu bantlar ayrıca yeni bebek sahibi olmuş annelerin sütlerinin artması içinde kullanılması tavsiye ediliyor.

Konuşma Bozukluklarının Nedenleri ve Tedavisi

Konuşma Bozukluklarının Nedenleri ve Tedavisi

Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri Uzm. Konuşma terepisti Çiğdem GÜLERMAN konuşma bozukluklarının nedenleri ve tedavisi hakkında bilgilendiriyor. Kendinizde, çocuğunuzda ya da bir yakınınızda konuşma bozukluğu yaşayan birileri varsa ve bunun sebeplerini ve tedavisini öğrenmek istiyorsanız dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. İnsanların özgürlüklerini en çok yaşadıkları ve rahatlamak, iletişim kurmak ve ya bilgi alış verişinde tüm insanlığın ihtiyacı konuşmak biraz engelle karşılaşınca hem psikolojik anlamda hem de sosyal anlamda büyük sorunlar oluşmasına sebep olabilir. Doğuştan gelen bir özellik olmakla birlikte sonradan öğretimle de geliştirilebilir. En çok karşımıza çıkan konuşma bozuklukları felç durumunda yaşanan konuşma fonksiyonlarının olduğu bölgelerin tıkanmaları, tümörlerin bu fonksiyonları yerine getirmede engelleyici olması, travmalar sebebiyle oluşan durumlar olarak görülüyor. Halk arasında inme indi gibide adlandırmaları bilinmektedir. Bu rahatsızlıklarda zamana karşı yarış çok büyük bir önem taşımaktadır. Fizik tedavisi başlayan hastaların aynı anda kombineli bir şekilde konuşma tedavilerinin de başlaması gerekir. Hastaların hayatla ile iletişimde kalmaları için büyük bir önem taşıyan bu uygulamalar hastanın kendisini ifade edebilmesi için oldukça önemlidir. Hali hazırda zaten yaşamış olduğu hastalıktan dolayı zorluk yaşayan hasta, bu rahatsızlığının doğurduğu konuşma bozukluğuna da sahip olunca tamamen hayattan kopmuş gibi olacaktır. Bu yüzden bu tedavi büyük bir önem taşımaktadır. Bu konuşma bozuklukların beyinde oluşan bir hasardan kaynaklanması gözlendiği gibi psikolojik bir durumdan da kaynaklanabilmektedir. Bu bozuklukların giderilmesi için uzmanlar tarafından bir dizi tedavi içerisine girilmesi önemlidir.

Akıllı Egzersiz Nedir?

Akıllı Egzersiz Nedir?

Egzersizler, bireyler için günlük hayatta büyük önem taşımaktadır. Ancak bilinçsiz olarak yapılan egzersizler de, bireylerde pek çok sorunu beraberinde getirebilmektedir. Son zamanlarda gündemde yer alan akıllı egzersiz, kısa süre içerisinde meraklılarıyla buluşmuştur. Akıllı egzersiz uygulamasında; bireylerin sağlıkları, yaşadıkları eklem ve kas rahatsızları, biyolojik özellikleri göz önünde bulundurularak egzersiz yapılıyor. Buna bağlı olarak uygulama, kişiye özel olarak hazırlanıyor. Aynı zamanda akıllı egzersiz merkezlerinde, bireylere şahsi bir kart temin ediliyor. Bu kartlarda bireylerin merkeze ne zaman gelip gittikleri, hangi egzersizleri kaç set yaptıkları, biyolojik kontrol takibi gibi bilgiler yer alıyor. Görevliler kişisel kartlar üzerinden, bireylerin takibini yapıyor. Son dönemde pek çok birey tarafından tercih edilen uygulama her yaştan hastaya hizmet vermektedir. Aynı zamanda sosyal güvenlik kapsamına giren uygulamadan, ücretsiz olarak da yararlanılmaktadır.

Çocuklarda Robotik Tedavi Yöntemi

Çocuklarda Robotik Tedavi Yöntemi

Son yıllarda fizik tedavi adına yapılan çalışmalar artmış ve teknolojinin de gelişmesiyle farklı tedavi yöntemleri uygulamaya konulmuştur. Bu yöntemlerden bir tanesi de robotik tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Robotik tedavi yöntemi beyin felci geçirmiş ve buna bağlı olarak bazı optimizasyonlarını kaybetmiş hastalara uygulanmaktadır. Uygulamada hastalar, askıya alınmakta ve robotik donanımlar sayesinde hareket ettirilmektedir. Özellikle çocuk hastalar için büyük önem taşıyan bu yöntem, beyin felci ile dünyaya gelmiş pek çok çocuğa umut kaynağı olmuştur. Aynı zamanda robotik rehabilitasyon sayesinde çocuklar, el ve göz koordinasyonunu da sağlayabilmektedir. Bu sayede hastaların, sağlıklı bir insanla aynı verimle faaliyet göstermesi sağlanmaktadır. Robotik rehabilitasyon, küçük Cansu içinde umut kaynağı olmuştur. Beyin felci ile dünyaya gelen Cansu, yürümekte ve bedenini dik tutmakta zorlanmaktadır. Bunun için tedavi görmek isteyen aile, ilgili kurumlara başvurur ve robotik rehabilitasyon uygulanır. Uygulamada askılar ve yapay ayaklar kullanılmaktadır. Cihaz içerisine giren hasta, rahatlıkla yürüyebilmektedir. Bunun dışında kafasını ve bedenini de dik tutabilmektedir. Bununla birlikte hastalar, robotik yürüme sistemleriyle kas ve eklem becerilerini de geliştirebilmektedir. Bu sayede hastalar, sağlıklı bir insanın yaptığı tüm hareketleri rahatlıkla yapabilmektedir.

ROMATEM Robotik Rehabilitasyon Merkezi Açılış Töreni

ROMATEM Robotik Rehabilitasyon Merkezi Açılış Töreni

Fizik tedavi ve rehabilitasyon adına geliştirilen son teknoloji, robotik tedavi yöntemidir. Ülkemizde de kullanılan yöntem, pek çok hastaya umut kaynağı olmaktadır. Ülkemizde İstanbul’da ilk robotik rehabilitasyon merkezi açıldı. Pek çok hastanın yaşama sevinci olan merkezin açılışına, ünlü isimler ve belediye başkanları da katıldı. Bu isimler arasında, Şenol Güneş ve Metin Akpınar gibi ünlüler de yer almaktadır. Aynı zamanda yeni açılan sağlık merkezi, Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneler Grubu’nun beşinci şubesi olarak da faaliyet göstermektedir. Robotik tedavi adına Türkiye’de bir ilki yaşatan Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneler Grubu, büyük bir gururla açılışını yaptı.

Yürüme Rehabilitasyonu Merkezi

Yürüme Rehabilitasyonu Merkezi

Azerbaycanlı Metanet Nagiyeva’da, yürüme sorunuyla karşılaşmış ve bazı yetilerini kaybetmiş hastalardan bir tanesidir. Azerbaycanlı Nagiyeva, İzmir’de bir rehabilitasyon merkezine başvurmuş ve tedavi görmek istemiştir. Buna bağlı olarak yürüme sorunu yaşayan kadına, robotik tedavi yöntemi uygulanmıştır. Hasta kadın tedavi yönteminin verimli ilerlemesine bağlı olarak yaklaşık 2-3 hafta içerisinde, sağlığına kavuşturulacaktır. Uygulanan tedavi yöntemi, üst düzey teknolojiyle geliştirilmiş ve pek çok hastanın yaşam kaynağı olmaktadır. Uygulamada hasta bir askı yardımıyla dik pozisyona getirtilir ve yürüme bandı üzerinde robotik ayaklar yardımıyla hareket eder. Hastalara uygulanan tedavi süreci, hastalığın derecesine bağlı olarak değişmektedir. Aynı zamanda son teknoloji olarak görülen uygulama, olumlu sonuçlar vermektedir.

Yürüme Bozukluklarında Rehabilitasyon - ROMATEM

Yürüme Bozukluklarında Rehabilitasyon - ROMATEM

Zonguldak’ta yaşayan Melek Akkaya 28 yıl sonra yürümeye başladı. 12 yaşında menenjit hastalığına yakalanan ve sonrasında yürüme yetisinin kaybeden Melek Akkaya Kocaeli’ne tedaviye gitti. Kocaeli’nde tam 3 haftalık tedaviden sonra yürümeye başardı. Doktorlar bunun bir başlangıç olduğunu söylüyorlar. Tıp dünyasında ki bu gelişme bir çok hastanın umut kaynağı oldu. 40 yaşında ki Melek Akkaya şuanda destekle de olsa 3 haftalık tedaviden sonra sonuçlarını almış ve yürümeye başlamış. Bir çok hasta için bir umut olan Melek Akkaya, yürüyemememin zorlu hayatını dile getiriyor ve bu sorunu yaşayan herkese pes etmemenin anlamını öğretiyor. Yürüme bozukluğu yaşayan herkesin bu tedavinin detaylarını araştırmalarını ve bütün gerekliliklerini yerine getirmelerini tavsiye ediyoruz.

Fizik Tedavi İle Yürümeye Başladılar

Fizik Tedavi İle Yürümeye Başladılar

Fizik tedavi alanında yapılan yenilikler pek çok hastaya umut kaynağı olmaktadır. Özellikle nadir rahatsızlıklardan olan yürüme yetisinin kaybedilmesi rahatsızlığı için, fizik tedavi büyük önem taşımaktadır. Gökhan ve Dursun Küçükkurt kardeşler de, hiç tahmin edemedikleri bir şekilde yürüme yetilerini kaybettiler. Hemen hekime başvuran kardeşler, fizik tedavi ile hayata yeniden bağlandılar. Beyincik sarkması teşhisi konulan kardeşler, bu süreçte pek çok yöntem denemesine rağmen başarılı olamadı. Ancak kardeşlere son çare, fizik tedavi uygulamasından geldi. Kardeşler, üç aylık bir tedavi sürecinin ardından yürüme yetilerini tekrar kazandılar. Ergoterapi ve robot tedavisi yöntemleriyle hayata bağlanan kardeşler, tedavi sürecinin ardından sağlıklarına kavuştu.

Romatem Tanıtım Filmi

Romatem Tanıtım Filmi

Romatem Hastaneler Grubu olarak hastanelerimizin ve tedavilerin uygulama aşamalarının kısaca yer aldığı tanıtım filmi ile kendimizi sizlere daha yakından aktarıyoruz.

Romatem Tanıtım Filmi

Romatem Hastaneler Grubu olarak hastanelerimizin ve tedavilerin uygulama aşamalarının kısaca yer aldığı tanıtım filmi ile kendimizi sizlere daha yakından aktarıyoruz.

OMURİLİK FELCİ NEDİR?

Omurilik felçleri, omurilikte çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan hasarlardan sonra gelişen bir klinik tablodur. Bu tablo içerisinde yerine bağlı olmak şartıyla ellerde, bacaklarda hareket kayıpları, idrar dışkılama, cinsel fonksiyon kayıpları, iş ve mesleki çalışma kayıpları ve bunlara bağlı olarak çeşitli sosyal kayıplar ortaya çıkar.

Armeo Omuz ve Kol Robotu

Armeo omuz ve kol robotunu özellikle beyin ve omurilik problemlerinde, inmeli hastalar, travmatik beyin hasarları, omurilik yaralanmaları, multipskleroz gibi kol ve bacaklarda kuvvetsizlikle giden hastalıklarda kullanmaktayız.

Omurilik Felci Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Omurilik felci tedavisi karmaşık bir konudur. Dolayısıyla doktorların ve pek çok personelin devreye girmesini gerektirir. Biz öncelikle hastalara gelişebilecek tıbbi problemleri gidermeyi ve felç sonucunda hastaların kaybettiği fonksiyonları değişik araçlarla çözmeyi amaçlıyoruz.

Topuk Dikeni Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Topuk dikeni, topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyum birikmesi sonucu ortaya çıkan kemik çıkıntıya verilen addır. Röntgenle kolaylıkla tespit edilebilir. Topuk dikeni olan her bireyde ağrı olması beklenmez.

Fibromiyalji Nedir ve Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Fibromiyalji, toplumda oldukça yaygın olarak görülen ve yaşam kalitesini ciddi oranda bozabilen, iltihabi olmayan romatizmal bir hastalıktır. Yaygın kas ağrıları, yorgunluk, halsizlik, bitkinlik, baş ağrısı, uyku düzensizlikleri ve bağırsak problemleri gibi bulgularla ortaya çıkabilir.

OZON TEDAVİSİ VE FAYDALARI

Ozon, çeşitli aletlerle oksijenden elde edilen bir gazdır ve bunu tıpta yaygın olarak kullanmaktayız. Özellikle bacaklardaki damar tıkanıklıkları ve beyindeki damar tıkanıklıklarında (Felçli hastalar gibi) kullanmaktayız.

Ankilozan Spondilit (İltihaplı Ourga Romatizması) Nedir ve Kimler Görülür?

Halk arasındaki adıyla omurga romatizması olarak bilinen ankilozan spondilit, bel kemiği ve kalça kemiği arasındaki eklemin iltihaplanması sonucu görülen, kronik ve romatizmal bir hastalıktır. Ankilozan spondilitle birlikte iki kemik arasındaki eklemin iltihaplanmasıyla iki kemik birleşmiş ve tek bir kemik halini almıştır. Aslında çok sık karşılaşılan bir hastalık olmamasına rağmen, gebelikle genç erkeklerde görülür ve bazı aktiviteleri de kısıtlayarak yaşam kalitesinin düşmesine yol açar. Başta bel bölgesi olmak üzere hareket kısıtlılığına sebep olan bu hastalıkta, omurga, kalça, ayak ve diz eklemelerinde de iltihap gelişebilir. Hastalığın klinik seyri ve şiddeti kişiden kişiye gelişmekle birlikte, hastalığın çok ilerlediği kişilerde omurga hareketi tümüyle kısıtlanabilir. Bazı hastalarda ise sadece bel ağrısı ve sabah hissedilen bel tutukluğu şeklinde de kendini gösterebilir

İltihaplı Romatizma Nedir? Romatem TV

İltihaplı romatizma sadece eklemleri değil, kas ve diğer organları, sistemleri tutan iltihaplı hastalıklardır. Sistemik hastalıklardır; bulguları sadece eklemlerden ibaret değildir. Eklem ağrısı bizler için her zaman çok önemlidir; her zaman romatizmayı düşündürür. Fakat bununla beraber eklemlerle ilgisi olmayan, öyle görünen çok farklı şikâyetleri de vardır.

Ergoterapi Nedir ve Tedavisi Nasıldır?

Ergoterapiyi iş ve uğraşı tedavisi olarak adlandırıyoruz. Bir iş ve uğraşı, bir aktivite edindirmek adına yapılan rehabilitasyon uygulamaları olarak tanımlayabilirim. İş ve uğraşı tedavisinin asıl amacı anlamlı ve amaçlı aktivitelerle bireyin mevcut potansiyelini üst düzeye taşımak, günlük yaşam aktivitelerinde kullanır hale getirmek, günlük yaşam aktivitelerindeki kısıtlılığını gidermek adına yapılan çalışmalardır. Günlük yaşam aktiviteleri dediğimizde kişinin kendine bakımı, yemek yemesi, dişini fırçalaması gibi bir takım faaliyetlerden bahsediyoruz.

Ortopedik Rehabilitasyon ve Tedavi Yöntemleri

Ortopedik rehabilitasyon, kas iskelet sistemine ait tüm problemlerde kullandığımız tedaviler; koruyucu tedaviler olarak yaptığımız konservatif tedaviler, cerrahi öncesi ya da sonrası yapılan rehabilitasyon uygulamalarıdır. Son derece detaylı çalışmalardır. Tüm tedavi seçeneklerinde, rehabilitasyon basamaklarında olduğu gibi kişiye özel bir program oluşturulur. Kişinin ihtiyaçlarına göre bu program dahilinde tedavisi yürütülmektedir.

Pulmoner Rehabilitasyon Nedir?

Pulmoner rehabilitasyon, akciğer hastalıklarında hastada meydana gelen fiziksel kısıtlılıkları ortadan kaldırmak amacıyla, yaşam kalitesini arttırmak amacıyla uyguladığımız bir rehabilitasyon yaklaşımıdır. Akciğer hastalıkları, sıklıkla Türkiye'de tüm toplumlarda olduğu gibi görülmektedir. En sık karşılaştığımız akciğer hasatlıkları; kronik obstrüktif akciğer hastalığı dediğimiz koah, astım, bronşektazi dediğimiz çok fazla balgam çıkarılmasıyla seyreden bir hastalık, bunun dışında mesleki akciğer hastalıkları, akciğer kanseri, akciğer nodüllerinin ciddi olarak sıklığı artmıştır.

Vertigo (Baş Dönmesi) Rehabilitasyonu Nedir ve Tedavisi

Vertigo; yani baş dönmesi, kişinin başının veya çevresinin, çevresindeki nesnelerin dönmesini hissettiği hareket yanılsamasıdır. Tek başına bir hasatlık değildir; birçok hastalığa bağlı gelişen bir yakınmadır. Baş dönmesiyle beraber genellikle hastalarda; bulantı, kusma, dengesizlik, görme bulanıklığı, işitme azlığı, kulakta çınlama gibi semptomlarda yaşanmaktadır.

Hipertansiyon (Yüksek Tansiyonlu) Hastalar Neler Yemelidir?

Kan basıncının normal seviyelerden yüksek olması durumu hipertansiyondur. Hipertansiyonda başlıca risk faktörü obezitedir. Yüksek enerji alımı ile birlikte kan insülin düzeyleri yükselir ve bunun sonucunda böbreklerden sodyum geri emilimi artar ve kan basıncının yükselmesine neden olur. Bunun yanında aşırı sodyum tüketimi, yetersiz kalsiyum alımı, aşırı alkol tüketimi ve doymuş yağ tüketimi risk faktörleri arasındadır.

Osteoporoz (Kemik Erimesi) Olanların Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Osteoporoz ya da sık bilinen ismiyle “Kemik erimesi”, kalsiyum kaybının artması sonucu kemik yapısının güçsüzleşmesi durumudur. Osteoporozdaki başlıca risk faktörleri arasında; hareketsizlik, kalıtım, ostorojen salgısının azalması, aşırı kafein ve tuz tüketimi, yetersiz kalsiyum ve D vitamini alımı, aşırı kalsiyum emilimini etkileyen ilaçların kullanımı, yaş ve cinsiyet gibi faktörler sayılabilir.

Çocuklarda Doğumsal Kol Felci Nedir?

Doğumsal kol felci, özellikle zorlu doğumlarda kola giden sinirlerin hasar görmesiyle oluşan klinik bir tablodur. Hasarın olduğu yere göre omuzda ağırlıklı, elde ağırlıklı ya da tüm kolda ağırlıklı bir tutulum görülebilir. Bu bütün doğumların %3 ila 5'inde görülmekle birlikte %80 civarındaki çocukta ilk 3 ayda kendiliğinden toparlama özelliği gösteren bir tablodur.

Serebral Palsi (SP) Nedir? - Romatem Video

Serebral palsi; halk arasında bilinen adıyla “SP”, gelişmekte olan beyindeki hasardan kaynaklanan, ilerleyici olmayan ama aynı zamanda da kalıcı hareket ve duruş bozukluğudur. Beyindeki hasarın yerine ve büyüklüğüne göre çeşitli tablolar şeklinde kliniği vardır. SP, tedavi edilebilen bir hastalık olmamakla birlikte çeşitli yöntemlerle kontrol altında tutulabilir.

ESWT NEDİR?

ESWT; yani “Şok Dalga Tedavisi”, vücut dışında oluşturulan şok dalgalarının vücudun istenilen bölgesine çelik başlı bir aplikatör vasıtasıyla odaklanması tedavisidir. Girişimsel olmayan yeni bir tedavi yöntemidir. ESWT’de kullanılan şok dalgaları yüksek basınçlı ses dalgalarıdır.

LENFÖDEM NEDİR, HANGİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ UYGULANMAKTADIR?

Vücudumuzun hücresel faaliyetleri sırasında normal olarak oluşan lenfatik sıvı, lenf damarları tarafından toplanır ve lenf nodları tarafından süzülerek tekrar kan dolaşımına kazandırılır. Lenfödem

İNDİBA AKTİF CELL TERAPİ NEDİR?

İndiba aktif cell terapi, hastaların hücresel fonksiyonlarını yenilemekte ve daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Özellikle kas bağlarını güçlendirmede ve ödem oluşumunu engellemede kullanılmaktadır. Daha önce fizik tedavi alanında kullanılan teknoloji bu uygulamalar için yetersiz kalmaktaydı. Özellikle akut rahatsızlıkları olan bireylere, cell terapisi uygulanamamaktaydı. Çünkü uygulama, hücresel anlamda büyük sorunları da beraberinde getirmekteydi. Hücreler için en verimli ısı ortamı sağlanamamakta ve hücre dokularının zarar görmesi gündeme gelmekteydi. Ancak son teknoloji olarak görülen indiba aktif cell terapi, artık akut hastalara da hitap etmektedir. Uygulamada dokular için optimum sıcaklık sağlanarak; dokular ısıtılmadan ve hücre geçirgenliği korunarak tedavi uygulanmaktadır. Aynı zamanda tedavi sadece akut rahatsızlıkları olan hastalara değil; kas yırtılması, tendon aşınması, omuz eklem rahatsızlıkları, kas bağlarının güçsüzlüğü gibi sorunlar yaşayan hastalara da uygulanabilmektedir. İndiba aktif cell terapi, hücresel iyileşme ve onarım için kullanılan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Diz ve Eklem Kireçlenmelerinde PRP Tedavisi

Bu yeni teknoloji son yıllarda Amerika’da yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de yeni uygulanmaya başlanmış FDA onaylı bir tedavi yöntemidir. Kanınızın bu tedavi edici gücü pek çok alanda kullanılmaktadır. Kanınızın 100-150 cc yani bir çay bardağı kadarı alınarak özel bir işlemden geçirilir.

Manyetik Alan Tedavisi Nedir?

Manyetik alan insan vücudundaki hücrelerin yıkımını yavaşlatır, hücre yenilenmesini hızlandırır ve böylece vücudun kendi kendini iyileştirmesini sağlamaktadır. Özetle manyetik alan tedavisi, vücudun kendi kendini tedavi etme gücünün, hiçbir yan etki oluşturmadan uyarılmasıdır.

Hilterapi Nedir ve Hangi Hastalıklarda Tercih Edilir?

Hilterapi tedavisi, yüksek yoğunluklu lazer tedavisidir. Hilterapinin ağrı kesici ve iltihap giderici etkisi vardır. Hilterapi, bel fıtığı, boyun fıtığı, omuz ağrıları , diz ağrıları, topuk dikeni gibi birçok hastalıkta kullanılmaktadır.

Riskli Bebek Nedir?

Gebelik döneminde, doğum anında ya da yeni doğan döneminde çevresel ya da biyolojik etkilerden dolayı karşılaşılabilecek nörolojik problemler yaşayabilecek çocuklara “Riskli bebek” denir. Gebelik döneminde annenin yaşı 16 dan küçük ve 40 tan büyükse, annenin rahatsızlığı varsa, annenin sigara ve alkol kullanma durumu ya da daha önceki gebeliklerinde yaşadığı problemler söz konusuysa, bu bebekler risk taşıyabilir. Bu bebekler doğum anında kordon dolanması, makat geliş ve bunlar gibi zor doğum öyküleri söz konusu olduğunda, bebek oksijensiz kaldığında yine aynı durumla yani riskli bebekle karşı karşıya kalınabilir. Bebeğin 37 haftadan daha önce doğması ve 42 haftadan daha geç doğması, 2500 gramdan az ve 4000 gramdan fazla doğması da riskli bebek durumuna sebep olabilir. riskli bebeklerin karşılaşabileceği riskler ise normal gelişim evrelerinde gerileme, gecikme, erken dönemde emme ve yutma belirtilerinin olmayışı, postural kaslarda zayıflık, davranış problemleri, hareket azlığı ya da hareketin aşırı olması gibi problemlerle karşılaşılabilir. riskli grupta değerlendirilen her bebekte bunlarla karşılaşılmayabilir ama bunların olma ihtimali düşünülerek, bebek taburcu edilirken aile bu konuda bilgilendirilmelidir, böylelikle erken teşhis ve tedaviyle riskli bebeklerin karşılaşabileceği problemler en az indirilebilir.

Klinik Pilates Nedir?

Günümüzde, “Ben hayatımda hiç sırt ağrısı çekmedim.” diyebilen insan sayısı çok azdır. Birçoğumuz hayatımızın belli dönemlerinde kas iskeletiyle ilgili bazı problemlere maruz kalmışızdır. Bu problemlere; kötü postür, kötü beslenme, kötü ergonomik koşullar ve hareketsiz hayat örnek olarak gösterilebilir. Uzman bir kişinin eşliğinde yapılan pilates sayesinde de bu problemleri en aza indirmek mümkündür.

El rehabilitasyonu Nedir ve Tedavisi Nasıl Uygulanır?

El rehabilitasyonu, elden omuza kadar olan bölgedeki sorunlarla ilgilenir. Elin çeşitli yaralanmaları, kırıklar, kopuklar, kolda sinir felci veya sinir sıkışmaları, sinir tendon kesileri ya da yanıklar doğumsal sorunlar gibi türlü durumlarda ameliyat sonrası ya da kimi zaman ameliyatsız tedavide de kullanılır.

MANUEL TERAPİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Manuel terapi, dünyada uzun yıllardır kullanılan, ülkemizde ise yeni yeni önem kazanmaya başlamış bir fizik tedavi dalıdır. Tamamen kanıta dayalı bilimsel bir yöntemdir. El ile tedavi etmek, el ile iyileştirmek anlamını taşımaktadır. Manuel terapi, kas, sinir ve iskelet sisteminin muayenesini ve tedavisini amaçlamaktadır.

Manuel Terapi Nedir?

Manuel terapi, kas ve iskelet rahatsızlıklarında kullanılmakta olan bir fizik tedavi yöntemidir. Buna bağlı olarak bel ve boyun ağrısı çeken pek çok birey, manuel terapi uygulamasında faydalanabilmektedir. Romatem tedavi merkezinde yer alan Uzman Terapist Okan Keleş’te, manuel terapi uygulamasıyla hastalarına ulaşmaktadır. Özellikle boyun ağrılarında kullanılan yöntemde, boyun iki elin arasına alınarak farklı pozisyonlara getirilmektedir. Bu işlemler 20 saniyelik aralıklarla tekrar edilmektedir. Yapılan tedavide, ihtiyacı olan bölgelere masaj yapılarak aynı zamanda basınçta uygulanmaktadır. Bu sayede kas ve eklem dokularının harekete geçmesi sağlanmaktadır. Tedavi sadece uzman kişiler tarafından yapılmakta ve hastalara uygulanmaktadır. Bu tedaviden yararlanmak isteyen hastalar, Romatem fizik tedavi merkezlerine başvurabilmektedir.

LENFÖDEM HASTALIĞI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Lenfödem, lenfatik sıvının hücreler arası dokularda birikerek çoğunlukla kollarda ve bacaklarda bazen de gövdede şişkinlik yapmasıdır. Lenfödemin tedavisinde iki faz uygulanmaktadır.

Bel ve Boyun Fıtıklarında DRX 9000 C Kullanımı

Spinal Dekompresyon cihazı, ameliyat olan ya da ameliyat önerilen hastalarda kullanmış olduğumuz bir tedavi yöntemidir. Bu tedavide omurların arasını negatif basınç yöntemiyle aralayarak fıtığı orada rahatlatıp geri çekilmesini sağlıyoruz.

Kemik Dansitometrisi Nedir?

Kemik dansitometresi, kemik yoğunluğu kaybını değerlendirmek ve kemik mineral kaybını ölçmek amacıyla uygulanan bir tarama testidir. Osteoporozun yani kemik erimesinin kesin olarak saptanabilmesi için DEXA adı verilen ve X ışınlarının daha da kuvvetlendirilmiş bir formu kullanılan cihazla yapılmaktadır. DEXA doğruluğu kanıtlanmış bir yöntem olmakla birlikte, uygulaması esnasında da herhangi bir ağrı acı hissedilmemektedir. Sıklıkla menopoz sonrası kadınları etkileyen ancak erkeklerde de görülebilen osteoporozun tanısında kullanılmaktadır. Osteoporoz, kemiklerin daha ince ve kırılgan hale gelmesine neden olan ve derece derece kalsiyum kaybıyla meydana gelen bir hastalıktır. DEXA aynı zamanda kemiklerin kırılma riskini de ortaya koyar. Eğer kemik yoğunluğu düşükse, kemik kırılganlığından korunmak adına it bit tedavi programı uygulanmalıdır. DEXA işleminin yapılması gereken durumlar; 60 yaş üstü, menopoz sonrası dönem, alkol ve sigara kullanımı, uzun süreli yatak istirahati, ailede osteoporoz öyküsü gibi durumlar olup, kemik taramasının yılda bir defa yapılması önerilir.

Erigo Nedir ve Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Erigo, table tilt, cpm ve fes akımı dediğimiz üç cihazın birleşiminden oluşan, hareket edemeyen ve yatağa bağımlı olan hastaların,özellikle tedavilerinin erken dönemlerinde yoğun bir şekilde kullanılabilen son derece güncel ve tedavilerde kullanışlı bir cihazdır. Erigo, Parkinson, inme gibi çeşitli hastalıklar sonucunda, hareket kabiliyeti oldukça kısıtlanmış, veya kaybedilmiş, uzun hastanede yatış süresine ve hareket bozukluğuna sahip, yoğun rehabilitasyon programına ihtiyaç duyulan hastalarda uygulanabilmektedir. Erigoda kullanılan robotik teknolojiye dayalı rehabilitasyon ile hastanın kaybedilen harekete yeteneğinin olabildiğince erken kazanılması sağlanarak, hareketsizliğin olumsuz etkilerinden olan ve oldukça sık karşılaşılan yatak yarası gibi problemlerden kaçınılmasına yardımcı olur. Erken dönemde erigonun rehabilitasyon programında kullanılmasıyla birlikte hastanın motivasyonu olumlu etkilenerek rehabilitasyon süreci de hızlandırılmış olur.

EN- DYNAMIC AKILLI EGZERSİZ

Egzersiz, doğru uygulandığında birçok hastalıkta ve sağlık probleminde yüz güldürücü sonuçlar sağlayabilen bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Fizik tedavi rehabilitasyon alanında ise egzersiz, tıpkı bir ilaç gibidir ve kesinlikle kişiye özel uygulanmalıdır. Günümüzde, birçok organ ve sistemi etkileyen ve ölümle sonuçlanabilen hastalıkların tedavisine eklenen özel egzersiz programları sayesinde iyileşme sağlanabilmekte ve hem yaşam süresi hem de yaşam kalitesi üzerine olumlu etkiler elde edilebilmektedir. Akıllı egzersiz sistemiyle, egzersiz tıpkı bir ilaç gibi kişiye özel reçete edilir. Bireyin yaşına, genel sağlık durumuna, kas gücü, dayanıklılık ve esnekliği değerlendirilerek, tüm bu parametrelere uygun olacak şekilde planlanan egzersizle, fizik tedavide beklenen yararlar optimal düzeyde elde edilebilir. Bilinçsizce ve yanlış bir şekilde yapılan egzersizle vücuda faydadan çok zarar verme ihtimali söz konusuyken, akıllı egzersiz sistemleriyle, yaralanma riskini en aza indiren güvenli egzersiz seansları uygulanır.

Çocukta Hareket (Motor) Gelişimi

Motor gelişim, genel anlamda insan vücudunun hareket etme yeteneğidir ve ikiye ayrılır; Kalın motor gelişim; yürümek koşmak, zıplamak gibi, harekete etmek için büyük kas gruplarının devreye girdiği ve çoğu zaman istisnalar olsa da kendiliğinden normal gelişim sürecinde gelişen hareketlerdir. İnce motor gelişim esnasında ise hareket ederken küçük kas grupları kullanılır. El ve parmak kaslarının çalışmasını gerektiren hareketlerden söz edilir. Yazı yazmak, makas kullanarak bir şey kesmek, fermuar açıp kapamak, çatal bıçakla yemek yemek gibi hareketler, ince motor gelişimde kazanılması beklenen hareketlerdir ve genellikle dikkatin yanı sıra konsantrasyon da gerektiren hareketlerdir. Bahsedilen motor gelişim basamaklarından hangisinde bir gerileme ya da sıkıntı söz konusuysa, alt motor gelişim basamaklarından eksiklik olanlar ve üst motor gelişim basamaklarından belirlenecek hedeflerle özellikle nörolojik problemler sonucu motor gelişim basamakları etkilenmiş hastaların fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleriyle tedavi edilmesi amaçlanmaktadır.

Aqua Terapi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Aqua terapi su içerisinde yapılan egzersizleri ve yürüme eğitimini temel alan bir fizik tedavi yöntemidir. Aqua terapide suyun üç temel özelliğinden faydalanılır. Bunlar; suyun kaldırma kuvveti, sıcaklığı ve basıncıdır.

Geriatrik Rehabilitasyon ve Hidroterapinin Uygulanması

Geriatrik rehabilitasyonda amaç, kişinin fonksiyonel kapasitesini hedeflenen biçimde maksimum seviyeye çıkartabilmek ve burada koruyabilmektir. Hastanın bundan sonraki yaşam kalitesini arttırmak için kullanılan uygulanan rehabilitasyonda hastanın tam bağımsız ve sosyal olması amaçlanmaktadır.

Ortopedik ve Nörolojik Rehabilitasyonda Hidroterapi

Bazı hastalıklarda ve fonksiyon kayıplarında suyun fiziksel özellikleri kullanılarak yapılan tedavi yöntemine hidroterapi denir. Suyun fiziksel özellikleri suyun kaldırma kuvveti ve suyumuzun sıcaklığıdır.

Kuru İğne Tedavisi Nedir ve Hangi Hastalara Uygulanabilir?

Kuru iğne tedavisi hala Kanada'da yaşayan Dr. Gunn tarafından geliştirilmiştir. İntramüsküler stimülasyon olarak da bilinen bu tedavi ameliyatsız ve ilaçsız bir tedavi olup, ağrılı kalp spazmı tedavisi için kullanılmaktadır. Kas spazmı bel, boyun, sırt ağrılarının en önemli nedenidir.

Robotik Yürüme Cihazı Nedir?

Tüm dünyada oldukça popüler olan robotik teknolojiden son yıllarda tıbbın birçok alanında da yararlanılmaktadır. Robotik teknolojiden fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında özellikle yürüyemeyen veya yürüme kısıtlılığı olan hastalarda robotik bir cihaz yardımıyla bacakların yürüme hareketlerin taklit edilmesi prensibiyle çalışan ve tedavide kullanılan bir sistem yoluyla yararlanılmaktadır. Robotik yürüme cihazıyla, yürüme yeteneğini çeşitli nedenlerle kaybetmiş veya yürüme yeteneği kısıtlanmış hastalarda, hem beyne hem de omuriliğe, yürüme aktivitesi için bir ayağı diğerinin önüne atması gerektiği her adım atışı esnasında hatırlatılmakta ve sistemde bulunan ayna vasıtasıyla hastaya görsel uyarı da sağlamaktadır. Robotik yürüme cihazı her hastaya özel olarak, hastanın fonksiyonel düzeyine uygun olarak hazırlanır ve hasta gerektiği kadar ama mümkün olduğunca az olacak seviyede desteklenerek, doğru yürüme paterni için gereken hareketler cihaz yardımıyla çok sayıda tekrar edilerek hastanın yeniden yürümesinin sağlanması amaçlanır.

Parkinson Hastalığının Çözümü İçin Uygulanan Tedaviler

Parkinson hastalığı, vücutta dopamin yapımında azalmaya bağlı olarak gelişen ilerleyici nörodejeneratif bir hastalıktır. Ülkemizde görülme sıklığı %2'dir. Erkeklerde kadınlardan 1.5 kat daha fazla görülür. Yaşlanmayla birlikte görülme sıklığı artmasına rağmen 20 yaş altında da görülebilmektedir. Temel klinik bulguları arasında harekete başlamada, devam etmede ve yürürken yavaşlamada zorluk yaşanması, istirahat halinde artan, hareketle beraber azalan istemsiz ritmik hareketler, pasif harekete karşı direnç olması, vücutta dengemizde önemli yeri olan postürel reflekslerin azalması görülmektedir.

West Sendromu Nedir?

West sendromu, infantil spazmlar, hipsaritmi ve zihinsel bozukluk ile karakterize nörolojik bir rahatsızlıktır. Genellikle çocukları ilk 4 ila 7 ay arası etkiler. West sendromlu çocuklarda ani ve istem dışı kas kas kontraksiyonları, değişken yoğunluktaki spazmlar hastalığa eşlik edebilir. Ülkemizde görülme sıklığı beş binde birdir. Belirtileri ise bilateral ekstremitelerde flexör veya extensor yönde ani kas kasılmalarıdır.

Hemipleji Nedir ve Tedavisi Nasıldır?

Hemipleji, çoğu kez beyin damarlarındaki tıkanıklık ya da hasarlanma sonucunda vücudun sağ ya da sol yarısında gördüğümüz istemli hareket kaybı ya da azalması olarak adlandırılabilir. Hareket kaybının yanı sıra hasarlanmanın yeri, büyüklüğü, şiddetine bağlı olarak duyusal ya da algısal kayıpların görüldüğü, görme ya da konuşma bozukluklarının yaşandığı bir hastalıktır. Tedavideki amacımız; hastayı maksimum fonksiyonel olarak günlük yaşam aktivitelerine geri kazandırabilmek ve yaşam standartlarını arttırabilmektir.

Yemek Yutamama Bozukluğu Nedir?

Yutma bozukluğu, yutma sırasında meydana gelen güçlüklerden oluşmaktadır. Yutma, ağızda başlayıp midede son bulan bir olaydır. Yutmaya ilk başta ağızda değindiğimizde yeni doğan çocuklarda emme bozukluğu, yetişkinlerde ise çiğnemede çiğnemenin uzun sürmesi ya da zorlu olmasıdır. Daha sonra çiğnenen besinler yemek borusu yardımıyla mideye geçmelidir. Fakat burada nefes borusunu kapatan kapakların geç ya da hiç kapanmaması durumunda besinler akciğere aspire olarak inflomasyona yol açmaktadır.

Disk Hernisinde Hangi Tedavi Yöntemleri Kullanılabilir?

Disk hernisi, halk arasında bel ve boyun fıtığı olarak bilinmektedir. Bel ve boyun fıtığı vücudu yanlış kullanma, sık tekrarlayan hareketler ve ani travmalardan kaynaklanır. Boyun fıtıkları genelde boyun çevresinde ağrı, daha sonra da ilerleyen dönemlerde uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük gibi hisler yapar. Bel fıtığı da aynı şekilde bel ve kalça çevresinde ağrıyla başlar. İlerleyen dönemlerde de ayak ve bacak kaslarında kuvvetsizlik, uyuşma, karıncalanma gibi elektriksel hislerle devam edebilir; bu şekilde semptom verebilir.

El Terapisi Nedir ve Nasıl Uygulanabilir?

El rehabilitasyonu ya da el terapisi, sadece el değil, el bileği, dirsek, omuz fizyoterapi ve rehabilitasyonunu bilimsel bir çerçevede sunan tedavi yaklaşımıdır. Amacı doğuştan ya da sonradan oluşan sinir yaralanmaları, tendon yaralanmaları, sinir sıkışmaları, yanıklar ya da romatizma gibi sistemik hastalıklar sonrası elde oluşan fonksiyon kayıplarını en aza indirerek, kişiyi günlük yaşamda bağımsız hale getirmek ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

Spinal Cord Yaralanması Nedir ve Tedavisi Nasıldır?

Spinal Cord, omurilik adı verilen yapıdır. Spinal Cord yaralanmaları omuriliğin herhangi bir travmaya bağlı olarak zedelenmesi sonucu oluşur. Halk arasında omurilik felci olarak da bilinmektedir. Bu hastalığa neden olacak çeşitli etkenler olabilir. Trafik kazaları, motor kazaları, yüksekten düşmeler, çeşitli enfeksiyonlar, sporcu yaralanmaları veya ateşli silahlı yaralanmalar vakalara neden olabilmektedir.

DRX Cihazı Hangi Hastalıklarda Uygulanmaktadır?

Spinal Dekompresyon Cihazı, bel ve boyun fıtıklarını tedavi etmek için üretilmiştir. Omurgayı belli bir açı, hız ve kuvvette çekerek omurga aralıklarının açılmasını sağlar. Bu aralıkta negatif, geri çekici bir basınç oluşur ve fıtıklaşmış diskin omurga aralığının geri dönmesi sağlanır. Böylece bel ve boyun fıtıklarının ameliyata gerek kalmadan iyileşmesi sağlanmış olur.

Kardiyak Rehabilitasyonun Faydaları Nelerdir?

Kardiyopulmoner rehabilitasyon, kalp ve solunum rahatsızlıklarını içeren, fizyoterapi ve rehabilitasyonun alt başlıklarından bir tanesidir. Kalp hastalıklarından başlıca; açık kalp ameliyatı sonrası yoğun bakımda, stent takılması durumunda, kalp krizi, by-pass gibi durumlarda uygulanmaktadır. Solunum rahatsızlıklarında ise; travmaya bağlı akciğer tümörü veya kaza sonucunda çıkartılan lob, koah, astım, amfizem, bronşit, bronşektazi gibi durumlarda uygulanabilmektedir.

Halliwick Tekniği Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Halliwick tekniği, temellerini İngiltere'den alan bir tekniktir. İlk uygulanmaya başlandığı yıllarda sadece sporcular üzerinde uygulanan bu teknik, fizyoterapistlerin modifiye etmesi sayesinde rehabilitasyon alanına da girmiştir. Genel olarak nörolojik rehabilitasyon alanında uygulanan bu teknik, hasta ile fizyoterapistin birlikte havuza girmesiyle ve orada yapılan hareketlerle başlamaktadır.

Hidroterapi Nedir?

Hidroterapi, su içi tedavi ya da havuz rehabilitasyonu olarak da bilinen bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamasıdır. Suyun kaldırma kuvvetinin etkisiyle kişinin gerçek ağırlığının %10'unu taşır. Bu da kişinin kaslarına fazla yük binmesini engeller ve hareketler daha kolay gerçekleşir. Eklemler üzerine yük binmeyen hastalar kaldırma kuvveti sayesinde rahatlıkla eklemlerini kullanarak egzersizlerini daha ağrısız ve aktif bir şekilde yapmaktadırlar.

Kinezyolojik Bantlama Nedir?

Bantlama tedavisi; eklemleri korumak, ağrıları azaltmak, kas ve tendonları güçlendirmek amaçlı kullanılan fizik tedavi yöntemlerinden biridir. Etki mekanizması dolaşım ve sinir sistemini aktive etmek ve dokuları rahatlatmaktır. Kinezyolojik Bantlama; bel ağrısı, boyun ağrısı, sırt ağrısı, omuz, dirsek, el bileği problemlerinde, diskopatilierde ve spor yaralanmalarında kullanılabilmektedir.

Sportif Rehabilitasyon Nedir?

Sportif rehabilitasyon, spor aktiviteleri esnasında oluşabilecek yaralanmaların önlenmesi veya oluşan yaralanmaların tedavi edilip, spor hayatına dönebilmesini sağlayan rehabilitasyon programıdır. Spor yaralanması, antrenman veya maç esnasında oluşan her türlü yaralanmaların genel adıdır.

Nörolojik rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Nörolojik rehabilitasyon, periferik ve santral sinir sisteminin hasarlandığı durumlarda gerekli olan bir tedavidir. Bu hasar edinsel olabilir; yani sonradan gelişebilir ya da kalıtsal olabilir; yani doğuştan da gerçekleşebilir. Edinsel olan nörolojik rehabilitasyonda hasta o uzvunu ve hareketini bir anda kaybettiği için aynı zamanda psikolojik olarak da desteklenmelidir.

Lokomat Cihazının Önemi ve Kullanımı

Lokomat, yürüme bandı üzerinde yapılan, egzersizlere desteklik sağlayan, elektrikli, bilgisayar kontrollü yürüme ortezidir. Lokomatın kullanım amacı serebral, nörojenik, omurilik, kas ve kemik ile ilgili rahatsızlıkların neden olduğu yürüme engellerine sahip hastaları tedavi etmektir.

SKOLYOZ TEDAVİSİNDE SCHROTH METODU

Skolyoz, en basit tabiriyle omurga yapısının bozulmasıdır. İdiopatik skolyoz ise yapısal ve nedeni bilinmeyen bir skolyoz çeşididir ve bu çeşit için birçok protokol uygulanmaktadır. En güncel ve en geniş olan metot ise schroth metodudur.

Pediatrik Rehabilitasyonda Lokomat Kullanımı Nasıldır?

Lokomat yani robotik rehabilitasyon, günümüzde pediatrik rehabilitasyonun bir parçası haline gelmiştir. Lokomat ile spina bifida, meningomyelosel, travmatik beyin hasarları, nöromüsküler hastalıklar gibi rahatsızlıklar rehabilite edilebilmektedir.

FİZİK TEDAVİDE INDIBA AKTIF TERAPININ FAYDASI NEDİR?

İndibanın genel etkileri arasında ağrıyı azaltmak, hareketi arttırmak, iyileşmeyi ve doku yenilenmesini hızlandırmak sayılabilir. İndiba bu amaçla ağrılı durumlarda, yaralanmayı önlemek istediğimiz durumlarda, fiziksel aktiviteyi hızlı bir şekilde arttırmak istediğimiz durumlarda kullanılmaktadır.

INDIBA AKTİF TERAPİ NEDİR?

İndiba, sıklıkla sportif rehabilitasyonda kullanılan bir cihazdır. Dokuları hızlıca iyileştirebilme özelliği sayesinde çeşitli kas iskelet sistemi rahatsızlıklarında başarıyla uygulanmaktadır. İndiba, dokuları hızlı bir şekilde iyileştirir ve doku kanlanmasını arttırarak atletik performansın doğru oranda artmasına yardımcı olur.

ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Nedir?

Eswt (Şok Dalga Tedavisi); şok dalgalarının vücuda bir başlık aracılığıyla uygulandığı bir tedavi çeşididir. Burada şok dalgaları, yüksek basınçlı ses dalgalarıdır. Ağrının ve rahatsızlığın olduğu bölgede kan dolaşımını arttırarak vücudun kendini iyileştirme mekanizmasını devreye sokar ve vücudu iyileştirir.

Manuel Terapi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Manuel terapi genel olarak akut veya kronik kas iskeleti ağrılarında, cerrahi sonrasında oluşabilen eklem hareketsizliğinde, eklemlerde dejenerasyona yol açan kireçlenme, bel ve boyun fıtığı gibi durumlarda, doku gerginlikleri, kalp spazmları gibi durumlarda kullanılan bir yöntemdir.

Manuel Terapinin Avantajları Nelerdir?

Manuel terapinin birçok avantajı bulunmaktadır. Elle uygulanan bir tedavi çeşidi olması, yardımcı ekipman olarak sadece manuel terapi yatakları, mobilizasyon kemerleri ve köpük ekipmanlarının kullanılması, herhangi bir ilaç kullanımına gerek duymaması bu avantajlar arasında sayılabilir.

Nörolojik Rehabilitasyon Tedavisi Hakkında

Bir hastalıktan sonra sağlık ekibi tarafından yapılan tedavi ve değerlendirmeler sonucu elde kalan potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek kişiyi hayata geri kazandırabilme sürecine denir. Bu süreçte fizyoterapist ve hasta birlikte çalışır ve yine bu süreçte çeşitli ekipmanlardan yararlanılır.

Yürüme Robotu - LOKOMAT

Son yıllarda ülkemizde tıbbın çeşitli alanlarında robot teknolojilerden faydalanılmaktadır. Robot teknolojilerinin kullanıldığı alanlardan biri de rehabilitasyondur. Kolunu ya da bacağını kullanamayan hastalar için birçok robot çeşitleri üretilmiştir. Ülkemizde yürüyemeyen hastalar için kullanılan robot;

Skolyozda Schroth Yöntemi

Skolyozun tedavisinde dünyaca kabul edilmiş olan schroth yöntemi, en etkili yöntemdir. Schroth yöntemi, doğru geri bildirim ve çok tekrar prensibine bağlı 3 boyutlu egzersizleri içeren bir tedavi yöntemidir.

Skolyoz Tedavisine Ne Zaman Başlanılmalı?

Skolyozu olan bireyler tanı konduktan sonra en kısa süre içerisinde tedaviye başlamalıdır. Tedavinin başarı oranı yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir. Tedavinin optimum etkinlikte olabilmesi için tedaviye kemik gelişmesi tamamlanmadan önce başlanması önerilmektedir.

Skolyoz Fizik Tedavi İle Düzelir Mi?

Skolyoz (omurga eğriliği); fizik tedaviyle iyileştirilebilen bir hastalıktır. Eğriliğin ilerleyişi yavaşlatılabilir, durdurulabilir hatta pozitif yönde bir gelişim sağlanabilir. Terapist, tedaviyle birlikte kişiye günlük hayatında sürdürmesi gereken doğru duruşu öğretir.

Yetişkinlerde Görülen Konuşma Bozuklukları

Yetişkinlerde görülen konuşma bozukluklarını belli gruplarda toplayabiliriz. Bu konuda uzmanlara başvuran en geniş grup felçlerle birlikte görülen konuşma bozukluğu yaşayan gruptur.

Çocuklarda Görülen Konuşma Bozuklukları

Çocuklarda doğuştan ve sonradan olan çeşitli konuşma bozuklukları görülebilmektedir. Doğuştan olanlar; otizm, down sendromu gibi sendromlar olmakla birlikte, serebral palsi (beyin felci) denilen felçle birlikte görülen konuşma bozuklukları da söz konusudur.

Kekemelik Tedavisi Nasıl Olur?

Kekemelik konuşmanın akıcılığını etkiler. Çocukluk döneminde başlar ve bazı durumlarda hayat boyu sürer. Bozukluk, konuşma seslerinin üretimindeki aksamalar ile karakterize edilir. Çoğu kişi bazen kısa süreli deşarjlar üretir. Örneğin, çocuğunuz “bardak” demek yerine “ba-ba-bar-dak” ya da “bbbbbardak” diyorsa bu durum kekemeliğe işarettir. Çoğu durumda, kekemelik, kişiye zor gelen bazı durumlarda ortaya çıkar.

ROBOTİK REHABİLİTASYON

Robotik rehabilitasyon, pek çok hastaya umut vermekte ve yaşam kaynağı olmaktadır. Özellikle yürüme engeli olan ve belli travmalardan sonra yürüme yetisini kaybeden hastalara uygulanan yöntem, tedavilerde olumlu sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Erken doğan ve buna bağlı olarak kas, sinirlerinin zarar gördüğü Merve’de bu hastalardan bir tanesidir. Merve, doğumunda sonra hiç yürüyememiş ve bu nedenle bazı dokuları da gelişmemiştir. Romatem fizik tedavi merkezlerine başvuran Merve’nin ailesi, fizik tedavi de çareyi bulmuştur. Hastaya uygulanan robotik tedavi, kısa süre içerisinde yanıt vermiş ve Merve’nin yürümesini sağlamıştır. 9 yaşında olan küçük kız, hayatında ilk defa yürümüş ve bunun keyfini çıkartmıştır. Tedavide, robotik yürüme sistemleri ve yürüme bandı kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak hastalar, robotik ayaklarla yürüme bandı üzerinde, yürüyüş egzersizleri yapmaktadır. Aynı zamanda hastaların simülasyon programlarıyla; beden, el ve göz koordinasyonu da sağlanmaktadır. Bu sayede hastalar, sağlıklı bir insanın temel fonksiyonel özelliklerine sahip olmaktadır.

BEL FITIĞINDA UZAY ÇAĞI BAŞLADI

Bel ve boyun fıtığı hastalarında kullanılan, Spinal Dekompresyon Sistemi ameliyat olması önerilen ya da ameliyat olup iyileşememiş hastalarda, başarı oranı %74 olan ameliyatsız bir tedavi yöntemidir.

Terapi İle Konuşmayı Yeniden Öğrendi

Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, birçok hastanın yaşama yeniden döndürülmesinde büyük rol oynamaktadır. Özellikle beyin travması ve beyin felci geçiren hastaların fonksiyonlarını yitirmesi sonucu, hastaların yeniden hayata kazandırılmasında fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri öncelikli olarak tercih edilmektedir. 55 yaşındaki Mehmet Özbudak’ta, beyin travması sonucu biyolojik fonksiyonlarını kaybeden hastalardandır. Fizik tedavi merkezine başvuran hasta, ilk aşamada tüm fonksiyonel özelliklerini kaybetmiş ve ses çıkarma da dahi sorun yaşamaktadır. Ancak üç aylık bir tedavinin ardından olumlu sonuçlar elde eden hasta ve yakınları, hayata yeniden bağlanmışlardır. Yapılan tedaviye bağlı olarak hastaya; düşünme, konuşma, yemek yeme, yürüme gibi temel insan fonksiyonları kazandırılmıştır. Otoparkın ikinci katından düştükten sonra beyin travması geçiren hasta, tedavi sürecinde olumlu sonuçlar almış ve hayata yeniden tutunmuştur.

Konuşma Terapisi Felçli Hastaları Konuşturuyor

Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri Uzmn. konuşma terapisti Çiğdem GÜLERMAN bilgilendiriyor. Konuşma problemi yada konuşma bozukluğu yaşayan insanlar genel olarak felçli insanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Felç geçiren insanların beyinlerinde oluşan sorunların bir tanesi de konuşmamızı sağlayan fonksiyonların tıkanmasından kaynaklanan bir problem. Hali hazırda yaşayacakları hayatlarında zorluk çeken bu hastalar aynı zamanda konuşma problemi yaşamaları hayatlarının daha zor olmasına sebep oluyor. İşte böyle bir sorunun çözümüne konuşma terapisi devreye giriyor. Bu terapi felçli hastaların konuşmalarına olanak sağlıyor ve iletişimden kopmalarını engelliyor. Bu terapi tıpkı bir bebeğin konuşmayı öğrenmesi gibi bir süreçtir. Bu terapiden haberdar olmayan bir çok felçli hasta hayatlarının sonuna kadar sessizliğe mahkum olabiliyorlar. Ümmühan Yaşar yüksek tansiyon sonucunca beyin felci geçirdi. Beyin merkezinde zararlar gören Ümmühan Yaşar zamanla konuşma yetisini kaybetmeye başladı. 6 ay konuşma terapisi gördükten sonra tekrar konuşmaya başladı. Bu terapi heceleri birleştirerek konuşma yetisinin tekrar kazanılmasını sağlıyor. Birden fazla yöntemle hastada oluşan konuşma bozukluğunu gidermeye çalışan uzamanlar sabır isteyen tedaviden sonra konuşma yeteneğini tekrar hastalarına kazandırmayı başarıyor. Türkiye de bu uygulamadan haberdar olmayan bir çok kişi ne yazık ki bu tedavi için geç kalıyor. Zamanla yarışmayı gerektiren bu tedavi geç kalındığı taktirde çözümü zorlaştırıyor hatta imkansızlaştırabiliyor. Fizik tedaviyle birlikte başlanması gereken bu tedavi erken başlandığında kısa zamanda konuşma bozukluğuna çözüm olabiliyor. Bir çok sebepten oluşabilen bu konuşma sorunu konuşma terapisiyle çözülebilmektedir.

Bantlama Tedavisi Nedir?

2012 olimpiyatlarında sporcuların taktıkları bu bantlar sporculardan sonra fizik tedavi uygulamalarında da kullanılmaya başlandı. Bu renkli bantlar bir aksesuar değil kasların daha az yükle çalışmasını ve korunmasını sağlıyor. Seksenli yılların başlarında icat edilmiş olan bu icat 2012 olimpiyatlarında sporcuların kullanımından sonra popüler olmaya başlandı. Daha iyi bir performans için kullanılabilir olduğunu savunan bandın mucidi Dr. Kenzo Kase, nörolojik problemlerde ve mide ve bağırsak rahatsızlıklarında da kullanılabilir olduğunu söyledi. Sadece yeni ağrıları olanları için değil kronik ağrıları olanlar içinde bu bant tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Son derece önemli olan noktası ise bu uygulamayı kesinlikle bu işi bilen konusunda bilgili kişiler tarafında uygulanması gerektiğidir. Sadece yetişkinler için değil çocukların fizik tedavilerinde de bu bantlar kullanılmaya başlandı. Vücutta iki üç gün kalan bu bantlar yapıştırıldığı bölgede ki dolaşımı arttırıyor. Her geçen gün kullanım alanı artan bu bantlar ayrıca yeni bebek sahibi olmuş annelerin sütlerinin artması içinde kullanılması tavsiye ediliyor.

Konuşma Bozukluklarının Nedenleri ve Tedavisi

Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri Uzm. Konuşma terepisti Çiğdem GÜLERMAN konuşma bozukluklarının nedenleri ve tedavisi hakkında bilgilendiriyor. Kendinizde, çocuğunuzda ya da bir yakınınızda konuşma bozukluğu yaşayan birileri varsa ve bunun sebeplerini ve tedavisini öğrenmek istiyorsanız dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. İnsanların özgürlüklerini en çok yaşadıkları ve rahatlamak, iletişim kurmak ve ya bilgi alış verişinde tüm insanlığın ihtiyacı konuşmak biraz engelle karşılaşınca hem psikolojik anlamda hem de sosyal anlamda büyük sorunlar oluşmasına sebep olabilir. Doğuştan gelen bir özellik olmakla birlikte sonradan öğretimle de geliştirilebilir. En çok karşımıza çıkan konuşma bozuklukları felç durumunda yaşanan konuşma fonksiyonlarının olduğu bölgelerin tıkanmaları, tümörlerin bu fonksiyonları yerine getirmede engelleyici olması, travmalar sebebiyle oluşan durumlar olarak görülüyor. Halk arasında inme indi gibide adlandırmaları bilinmektedir. Bu rahatsızlıklarda zamana karşı yarış çok büyük bir önem taşımaktadır. Fizik tedavisi başlayan hastaların aynı anda kombineli bir şekilde konuşma tedavilerinin de başlaması gerekir. Hastaların hayatla ile iletişimde kalmaları için büyük bir önem taşıyan bu uygulamalar hastanın kendisini ifade edebilmesi için oldukça önemlidir. Hali hazırda zaten yaşamış olduğu hastalıktan dolayı zorluk yaşayan hasta, bu rahatsızlığının doğurduğu konuşma bozukluğuna da sahip olunca tamamen hayattan kopmuş gibi olacaktır. Bu yüzden bu tedavi büyük bir önem taşımaktadır. Bu konuşma bozuklukların beyinde oluşan bir hasardan kaynaklanması gözlendiği gibi psikolojik bir durumdan da kaynaklanabilmektedir. Bu bozuklukların giderilmesi için uzmanlar tarafından bir dizi tedavi içerisine girilmesi önemlidir.

Akıllı Egzersiz Nedir?

Egzersizler, bireyler için günlük hayatta büyük önem taşımaktadır. Ancak bilinçsiz olarak yapılan egzersizler de, bireylerde pek çok sorunu beraberinde getirebilmektedir. Son zamanlarda gündemde yer alan akıllı egzersiz, kısa süre içerisinde meraklılarıyla buluşmuştur. Akıllı egzersiz uygulamasında; bireylerin sağlıkları, yaşadıkları eklem ve kas rahatsızları, biyolojik özellikleri göz önünde bulundurularak egzersiz yapılıyor. Buna bağlı olarak uygulama, kişiye özel olarak hazırlanıyor. Aynı zamanda akıllı egzersiz merkezlerinde, bireylere şahsi bir kart temin ediliyor. Bu kartlarda bireylerin merkeze ne zaman gelip gittikleri, hangi egzersizleri kaç set yaptıkları, biyolojik kontrol takibi gibi bilgiler yer alıyor. Görevliler kişisel kartlar üzerinden, bireylerin takibini yapıyor. Son dönemde pek çok birey tarafından tercih edilen uygulama her yaştan hastaya hizmet vermektedir. Aynı zamanda sosyal güvenlik kapsamına giren uygulamadan, ücretsiz olarak da yararlanılmaktadır.

Çocuklarda Robotik Tedavi Yöntemi

Son yıllarda fizik tedavi adına yapılan çalışmalar artmış ve teknolojinin de gelişmesiyle farklı tedavi yöntemleri uygulamaya konulmuştur. Bu yöntemlerden bir tanesi de robotik tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Robotik tedavi yöntemi beyin felci geçirmiş ve buna bağlı olarak bazı optimizasyonlarını kaybetmiş hastalara uygulanmaktadır. Uygulamada hastalar, askıya alınmakta ve robotik donanımlar sayesinde hareket ettirilmektedir. Özellikle çocuk hastalar için büyük önem taşıyan bu yöntem, beyin felci ile dünyaya gelmiş pek çok çocuğa umut kaynağı olmuştur. Aynı zamanda robotik rehabilitasyon sayesinde çocuklar, el ve göz koordinasyonunu da sağlayabilmektedir. Bu sayede hastaların, sağlıklı bir insanla aynı verimle faaliyet göstermesi sağlanmaktadır. Robotik rehabilitasyon, küçük Cansu içinde umut kaynağı olmuştur. Beyin felci ile dünyaya gelen Cansu, yürümekte ve bedenini dik tutmakta zorlanmaktadır. Bunun için tedavi görmek isteyen aile, ilgili kurumlara başvurur ve robotik rehabilitasyon uygulanır. Uygulamada askılar ve yapay ayaklar kullanılmaktadır. Cihaz içerisine giren hasta, rahatlıkla yürüyebilmektedir. Bunun dışında kafasını ve bedenini de dik tutabilmektedir. Bununla birlikte hastalar, robotik yürüme sistemleriyle kas ve eklem becerilerini de geliştirebilmektedir. Bu sayede hastalar, sağlıklı bir insanın yaptığı tüm hareketleri rahatlıkla yapabilmektedir.

ROMATEM Robotik Rehabilitasyon Merkezi Açılış Töreni

Fizik tedavi ve rehabilitasyon adına geliştirilen son teknoloji, robotik tedavi yöntemidir. Ülkemizde de kullanılan yöntem, pek çok hastaya umut kaynağı olmaktadır. Ülkemizde İstanbul’da ilk robotik rehabilitasyon merkezi açıldı. Pek çok hastanın yaşama sevinci olan merkezin açılışına, ünlü isimler ve belediye başkanları da katıldı. Bu isimler arasında, Şenol Güneş ve Metin Akpınar gibi ünlüler de yer almaktadır. Aynı zamanda yeni açılan sağlık merkezi, Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneler Grubu’nun beşinci şubesi olarak da faaliyet göstermektedir. Robotik tedavi adına Türkiye’de bir ilki yaşatan Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneler Grubu, büyük bir gururla açılışını yaptı.

Yürüme Rehabilitasyonu Merkezi

Azerbaycanlı Metanet Nagiyeva’da, yürüme sorunuyla karşılaşmış ve bazı yetilerini kaybetmiş hastalardan bir tanesidir. Azerbaycanlı Nagiyeva, İzmir’de bir rehabilitasyon merkezine başvurmuş ve tedavi görmek istemiştir. Buna bağlı olarak yürüme sorunu yaşayan kadına, robotik tedavi yöntemi uygulanmıştır. Hasta kadın tedavi yönteminin verimli ilerlemesine bağlı olarak yaklaşık 2-3 hafta içerisinde, sağlığına kavuşturulacaktır. Uygulanan tedavi yöntemi, üst düzey teknolojiyle geliştirilmiş ve pek çok hastanın yaşam kaynağı olmaktadır. Uygulamada hasta bir askı yardımıyla dik pozisyona getirtilir ve yürüme bandı üzerinde robotik ayaklar yardımıyla hareket eder. Hastalara uygulanan tedavi süreci, hastalığın derecesine bağlı olarak değişmektedir. Aynı zamanda son teknoloji olarak görülen uygulama, olumlu sonuçlar vermektedir.

Fizik Tedavi İle Yürümeye Başladılar

Fizik tedavi alanında yapılan yenilikler pek çok hastaya umut kaynağı olmaktadır. Özellikle nadir rahatsızlıklardan olan yürüme yetisinin kaybedilmesi rahatsızlığı için, fizik tedavi büyük önem taşımaktadır. Gökhan ve Dursun Küçükkurt kardeşler de, hiç tahmin edemedikleri bir şekilde yürüme yetilerini kaybettiler. Hemen hekime başvuran kardeşler, fizik tedavi ile hayata yeniden bağlandılar. Beyincik sarkması teşhisi konulan kardeşler, bu süreçte pek çok yöntem denemesine rağmen başarılı olamadı. Ancak kardeşlere son çare, fizik tedavi uygulamasından geldi. Kardeşler, üç aylık bir tedavi sürecinin ardından yürüme yetilerini tekrar kazandılar. Ergoterapi ve robot tedavisi yöntemleriyle hayata bağlanan kardeşler, tedavi sürecinin ardından sağlıklarına kavuştu.

444 76 86 iletisim@romatem.com