Vertigo Nedir?

Baş dönmesi anlamına gelen vertigo, kişinin bedeni ile uzay arasındaki algının bozulması ile oluşur. Vertigo, bir hastalık değil, altta yatan hastalığın belirtisidir.

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Baş dönmesi oldukça sık görülen bir semptomdur ve dünyada hekime başvurma nedenleri arasında ağrıdan sonra ikinci sırada yer alır.
Vertigo santral ve Periferik vertigo şeklin de ikiye ayrılır.
santral vertigo, beyinde bulunan denge merkezinin hastalıkları sonucu oluşur. Santral vertigoya baş dönmesinin yanında konuşma bozukluğu, çift görme,kol ve bacaklarda uyuşma gibi şikayetlerde eşlik edebilir.

Vertigo Neden Olur?

Santral vertigonun en sık nedenleri beyin damar hastalıkları, migren, multiple sclerosis(ms), akustik nörinom gibi hastalıklardır. Santral vertigo genelde tedaviye dirençli hastalıklardır ancak iyi bir yönleride çok şiddetli olmamalarıdır.
Periferik vertigolar tüm vertigoların %80’nini oluştururlar. iç kulaklardaki denge organlarından kaynaklanan bu tür vertigoların en sık nedeni halk arasında kulak kristallerinin yerinden oynaması olarak bilinen bening paroksismal pozisyonel vertigodur.

Vertigo Tedavisi

Bu tip vertigolar genelde başın ani olarak sağa, sola yada öne, arkaya döndürülmesi ile başlayan, çok şiddetli bir dönme hissi oluşturan 1-2 dakika bazen saniyeler kadar kısa süren vertigolardır. Dix-hilpike ve epley gibi manevrave egzersizlerle tamamen düzelebilen bu tip vertigolarda çoğu zaman ilaç tedavisinde bile gerek yoktur. Klinikte yapılan 3 seans egzersiz tedavisi sonrasında ev egzersizleri öğretilerek evine gönderilen hasta 1 hafta içerisinde tamamen düzelmektedir.

İçeriği oluşturan Hekimimiz;

Uzm.Dr .Metin GUZELCIK Noroloji scaled e1642165532248
Uzm. Dr. Metin Güzelcik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer yazılarımız;

Vertigo Rehabilitasyonu

Vertigo Rehabilitasyonu Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.