Romatem
444 76 86 SİZİ ARAYALIM WhatsApp Hasta İletişim+905492046053

E-RANDEVU OLUŞTUR

WhatsApp

Romatem TV

ROMATEM TV VİDEO SERVİSİ

Romatem TV video servisimizde uzmanlarımızın görüşüyle görsel ve işitsel olarak tedavilerimiz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Riskli Bebek Nedir

Riskli Bebek Nedir

Gebelik döneminde, doğum anında ya da yeni doğan döneminde çevresel ya da biyolojik etkilerden dolayı karşılaşılabilecek nörolojik problemler yaşayabilecek çocuklara “Riskli bebek” denir. Gebelik döneminde annenin yaşı 16 dan küçük ve 40 tan büyükse, annenin rahatsızlığı varsa, annenin sigara ve alkol kullanma durumu ya da daha önceki gebeliklerinde yaşadığı problemler söz konusuysa, bu bebekler risk taşıyabilir. Bu bebekler doğum anında kordon dolanması, makat geliş ve bunlar gibi zor doğum öyküleri söz konusu olduğunda, bebek oksijensiz kaldığında yine aynı durumla yani riskli bebekle karşı karşıya kalınabilir. Bebeğin 37 haftadan daha önce doğması ve 42 haftadan daha geç doğması, 2500 gramdan az ve 4000 gramdan fazla doğması da riskli bebek durumuna sebep olabilir. riskli bebeklerin karşılaşabileceği riskler ise normal gelişim evrelerinde gerileme, gecikme, erken dönemde emme ve yutma belirtilerinin olmayışı, postural kaslarda zayıflık, davranış problemleri, hareket azlığı ya da hareketin aşırı olması gibi problemlerle karşılaşılabilir. riskli grupta değerlendirilen her bebekte bunlarla karşılaşılmayabilir ama bunların olma ihtimali düşünülerek, bebek taburcu edilirken aile bu konuda bilgilendirilmelidir, böylelikle erken teşhis ve tedaviyle riskli bebeklerin karşılaşabileceği problemler en az indirilebilir.

Omurilik Felçi Nedir

Omurilik Felçi Nedir

Omurilik felçleri, omurilikte çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan hasarlardan sonra gelişen bir klinik tablodur. Bu tablo içerisinde yerine bağlı olmak şartıyla ellerde, bacaklarda hareket kayıpları, idrar dışkılama, cinsel fonksiyon kayıpları, iş ve mesleki çalışma kayıpları ve bunlara bağlı olarak çeşitli sosyal kayıplar ortaya çıkar.

Armeo Omuz ve Kol Robotu

Armeo Omuz ve Kol Robotu

Armeo omuz ve kol robotunu özellikle beyin ve omurilik problemlerinde, inmeli hastalar, travmatik beyin hasarları, omurilik yaralanmaları, multipskleroz gibi kol ve bacaklarda kuvvetsizlikle giden hastalıklarda kullanmaktayız.

Klinik Pilates Nedir

Klinik Pilates Nedir

Günümüzde, “Ben hayatımda hiç sırt ağrısı çekmedim.” diyebilen insan sayısı çok azdır. Birçoğumuz hayatımızın belli dönemlerinde kas iskeletiyle ilgili bazı problemlere maruz kalmışızdır. Bu problemlere; kötü postür, kötü beslenme, kötü ergonomik koşullar ve hareketsiz hayat örnek olarak gösterilebilir. Uzman bir kişinin eşliğinde yapılan pilates sayesinde de bu problemleri en aza indirmek mümkündür.

El Rehabilitasyonu Nedir Tedavi Yöntemleri

El Rehabilitasyonu Nedir Tedavi Yöntemleri

El rehabilitasyonu, elden omuza kadar olan bölgedeki sorunlarla ilgilenir. Elin çeşitli yaralanmaları, kırıklar, kopuklar, kolda sinir felci veya sinir sıkışmaları, sinir tendon kesileri ya da yanıklar doğumsal sorunlar gibi türlü durumlarda ameliyat sonrası ya da kimi zaman ameliyatsız tedavide de kullanılır.

Manuel Terapi Nedir

Manuel Terapi Nedir

Manuel terapi, dünyada uzun yıllardır kullanılan, ülkemizde ise yeni yeni önem kazanmaya başlamış bir fizik tedavi dalıdır. Tamamen kanıta dayalı bilimsel bir yöntemdir. El ile tedavi etmek, el ile iyileştirmek anlamını taşımaktadır. Manuel terapi, kas, sinir ve iskelet sisteminin muayenesini ve tedavisini amaçlamaktadır.

Rehabilitasyon Nedir

Rehabilitasyon Nedir

Rehabilitasyon, bir hastalık veya kaza sonucu bedensel yeteneklerin bir kısmını kaybetmiş kişilerin hayata yeniden uyum sağlamaları, yaşam kalitelerini yükseltmeleri, aileleri ve toplumla bir bütün içerisinde yaşamalarını sağlayan gerekli olan tüm evreleri tüm çabaları kapsayan genel bir kavramdır. Rehabilitasyonda nihai hedef ulaşabilmek için, kişinin yeniden ailesi ve toplumla bir bütün olarak yaşamasının sağlanabilmesi için uzun ve meşakkatli bir yol kat edilmesi gereklidir. Sabır, bilgi deneyim ve ekip işidir. Bu ekibin içinde, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı ekibin yanı sıra fizyoterapistler, rehabilitasyon hemşireleri, psikologlar, konuşma terapistleri, sosyal hizmet uzmanları ve daha bir çok yan dal uzmanının da bulunması gereklidir. Kronik hastalıkların hemen tümünde erken dönem atlatıldıktan sonra rehabilitasyona ihtiyaç duyulurken, kaza sonucu olan vakalarda, afet durumlarında özellikle akut dönem ortadan kalktıktan sonra, tüm romatizmal hastalıklarda, ameliyatlardan, spor yaralanmalarından sonra, başka herhangi bir sebebe bağlı bedensel yeteneklerin bir bölümünün veya neredeyse tamamının kaybedildiği durumlarda rehabilitasyon gereklidir.

Hidroterapi Tedavi Nedir

Hidroterapi Tedavi Nedir

Romatem Hastaneleri medikal koordinatörü Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon hidroterapi tedavisi hakkında bilgi veriyor.

Kekemelik Tedavisi

Kekemelik Tedavisi

Kekemelik konuşmanın akıcılığını etkiler. Çocukluk döneminde başlar ve bazı durumlarda hayat boyu sürer. Bozukluk, konuşma seslerinin üretimindeki aksamalar ile karakterize edilir. Çoğu kişi bazen kısa süreli deşarjlar üretir. Örneğin, çocuğunuz “bardak” demek yerine “ba-ba-bar-dak” ya da “bbbbbardak” diyorsa bu durum kekemeliğe işarettir. Çoğu durumda, kekemelik, kişiye zor gelen bazı durumlarda ortaya çıkar.

Robotik Rehabilitasyon

Robotik Rehabilitasyon

Robotik rehabilitasyon, pek çok hastaya umut vermekte ve yaşam kaynağı olmaktadır. Özellikle yürüme engeli olan ve belli travmalardan sonra yürüme yetisini kaybeden hastalara uygulanan yöntem, tedavilerde olumlu sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Erken doğan ve buna bağlı olarak kas, sinirlerinin zarar gördüğü Merve’de bu hastalardan bir tanesidir. Merve, doğumunda sonra hiç yürüyememiş ve bu nedenle bazı dokuları da gelişmemiştir. Romatem fizik tedavi merkezlerine başvuran Merve’nin ailesi, fizik tedavi de çareyi bulmuştur. Hastaya uygulanan robotik tedavi, kısa süre içerisinde yanıt vermiş ve Merve’nin yürümesini sağlamıştır. 9 yaşında olan küçük kız, hayatında ilk defa yürümüş ve bunun keyfini çıkartmıştır. Tedavide, robotik yürüme sistemleri ve yürüme bandı kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak hastalar, robotik ayaklarla yürüme bandı üzerinde, yürüyüş egzersizleri yapmaktadır. Aynı zamanda hastaların simülasyon programlarıyla; beden, el ve göz koordinasyonu da sağlanmaktadır. Bu sayede hastalar, sağlıklı bir insanın temel fonksiyonel özelliklerine sahip olmaktadır.

Manuel Terapi

Manuel Terapi

Manuel terapi, kas ve iskelet rahatsızlıklarında kullanılmakta olan bir fizik tedavi yöntemidir. Buna bağlı olarak bel ve boyun ağrısı çeken pek çok birey, manuel terapi uygulamasında faydalanabilmektedir. Romatem tedavi merkezinde yer alan Uzman Terapist Okan Keleş’te, manuel terapi uygulamasıyla hastalarına ulaşmaktadır. Özellikle boyun ağrılarında kullanılan yöntemde, boyun iki elin arasına alınarak farklı pozisyonlara getirilmektedir. Bu işlemler 20 saniyelik aralıklarla tekrar edilmektedir. Yapılan tedavide, ihtiyacı olan bölgelere masaj yapılarak aynı zamanda basınçta uygulanmaktadır. Bu sayede kas ve eklem dokularının harekete geçmesi sağlanmaktadır. Tedavi sadece uzman kişiler tarafından yapılmakta ve hastalara uygulanmaktadır. Bu tedaviden yararlanmak isteyen hastalar, Romatem fizik tedavi merkezlerine başvurabilmektedir.

El Rehabilitasyonunda Robotik Tedavi

El Rehabilitasyonunda Robotik Tedavi

Romatem Hastaneleri medikal koordinatörü Prof. Dr. Tunç Alp KALYON el rehabilitasyaonunda el-parmak robotu kullanımı hakkında bilgi veriyor.

Fizik Tedavide Hidroterapi

Fizik Tedavide Hidroterapi

Hidroterapi nedir, hangi hastalıklarda kullanılır

Fizik Tedavide İlk Adres

Fizik Tedavide İlk Adres

Fizik Tedavi Rehabilitasyon alanında hizmet sunan Romatem, Rehabilitasyon alanında Türkiye’nin ilk ve tek zincir sağlık markasıdır. Amacımız, Romatem’i Uluslararası alanda bilinirliği olan bir Türk Sağlık markası yapmaktır. Bu amaçla kalite öncelikli ve insan odaklı çalışmalarımızı geliştirerek devam ediyoruz.

Lenfodem Nedir Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır

Lenfodem Nedir Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır

Lenfödem, lenfatik sıvının hücreler arası dokularda birikerek çoğunlukla kollarda ve bacaklarda bazen de gövdede şişkinlik yapmasıdır. Lenfödemin tedavisinde iki faz uygulanmaktadır.

Bel ve Boyun Fıtıklarında Spinal Dekompresyon

Bel ve Boyun Fıtıklarında Spinal Dekompresyon

Spinal Dekompresyon cihazı, ameliyat olan ya da ameliyat önerilen hastalarda kullanmış olduğumuz bir tedavi yöntemidir. Bu tedavide omurların arasını negatif basınç yöntemiyle aralayarak fıtığı orada rahatlatıp geri çekilmesini sağlıyoruz.

Omurilik Felci Tedavisi Nasıl Uygulanır

Omurilik Felci Tedavisi Nasıl Uygulanır

Omurilik felci tedavisi karmaşık bir konudur. Dolayısıyla doktorların ve pek çok personelin devreye girmesini gerektirir. Biz öncelikle hastalara gelişebilecek tıbbi problemleri gidermeyi ve felç sonucunda hastaların kaybettiği fonksiyonları değişik araçlarla çözmeyi amaçlıyoruz.

Kemik Dansitometri Kemik Taraması Nedir

Kemik Dansitometri Kemik Taraması Nedir

Kemik dansitometresi, kemik yoğunluğu kaybını değerlendirmek ve kemik mineral kaybını ölçmek amacıyla uygulanan bir tarama testidir. Osteoporozun yani kemik erimesinin kesin olarak saptanabilmesi için DEXA adı verilen ve X ışınlarının daha da kuvvetlendirilmiş bir formu kullanılan cihazla yapılmaktadır. DEXA doğruluğu kanıtlanmış bir yöntem olmakla birlikte, uygulaması esnasında da herhangi bir ağrı acı hissedilmemektedir. Sıklıkla menopoz sonrası kadınları etkileyen ancak erkeklerde de görülebilen osteoporozun tanısında kullanılmaktadır. Osteoporoz, kemiklerin daha ince ve kırılgan hale gelmesine neden olan ve derece derece kalsiyum kaybıyla meydana gelen bir hastalıktır. DEXA aynı zamanda kemiklerin kırılma riskini de ortaya koyar. Eğer kemik yoğunluğu düşükse, kemik kırılganlığından korunmak adına it bit tedavi programı uygulanmalıdır. DEXA işleminin yapılması gereken durumlar; 60 yaş üstü, menopoz sonrası dönem, alkol ve sigara kullanımı, uzun süreli yatak istirahati, ailede osteoporoz öyküsü gibi durumlar olup, kemik taramasının yılda bir defa yapılması önerilir.

Topuk Dikeni Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Topuk Dikeni Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Topuk dikeni, topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyum birikmesi sonucu ortaya çıkan kemik çıkıntıya verilen addır. Röntgenle kolaylıkla tespit edilebilir. Topuk dikeni olan her bireyde ağrı olması beklenmez.

Fibromiyalji Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Fibromiyalji Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Fibromiyalji, toplumda oldukça yaygın olarak görülen ve yaşam kalitesini ciddi oranda bozabilen, iltihabi olmayan romatizmal bir hastalıktır. Yaygın kas ağrıları, yorgunluk, halsizlik, bitkinlik, baş ağrısı, uyku düzensizlikleri ve bağırsak problemleri gibi bulgularla ortaya çıkabilir.

Erigo Nedir Hangi Hastalıklarda Uygulanır

Erigo Nedir Hangi Hastalıklarda Uygulanır

Erigo, table tilt, cpm ve fes akımı dediğimiz üç cihazın birleşiminden oluşan, hareket edemeyen ve yatağa bağımlı olan hastaların,özellikle tedavilerinin erken dönemlerinde yoğun bir şekilde kullanılabilen son derece güncel ve tedavilerde kullanışlı bir cihazdır. Erigo, Parkinson, inme gibi çeşitli hastalıklar sonucunda, hareket kabiliyeti oldukça kısıtlanmış, veya kaybedilmiş, uzun hastanede yatış süresine ve hareket bozukluğuna sahip, yoğun rehabilitasyon programına ihtiyaç duyulan hastalarda uygulanabilmektedir. Erigoda kullanılan robotik teknolojiye dayalı rehabilitasyon ile hastanın kaybedilen harekete yeteneğinin olabildiğince erken kazanılması sağlanarak, hareketsizliğin olumsuz etkilerinden olan ve oldukça sık karşılaşılan yatak yarası gibi problemlerden kaçınılmasına yardımcı olur. Erken dönemde erigonun rehabilitasyon programında kullanılmasıyla birlikte hastanın motivasyonu olumlu etkilenerek rehabilitasyon süreci de hızlandırılmış olur.

En Dynamic Akıllı Egzersiz Salonu

En Dynamic Akıllı Egzersiz Salonu

Egzersiz, doğru uygulandığında birçok hastalıkta ve sağlık probleminde yüz güldürücü sonuçlar sağlayabilen bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Fizik tedavi rehabilitasyon alanında ise egzersiz, tıpkı bir ilaç gibidir ve kesinlikle kişiye özel uygulanmalıdır. Günümüzde, birçok organ ve sistemi etkileyen ve ölümle sonuçlanabilen hastalıkların tedavisine eklenen özel egzersiz programları sayesinde iyileşme sağlanabilmekte ve hem yaşam süresi hem de yaşam kalitesi üzerine olumlu etkiler elde edilebilmektedir. Akıllı egzersiz sistemiyle, egzersiz tıpkı bir ilaç gibi kişiye özel reçete edilir. Bireyin yaşına, genel sağlık durumuna, kas gücü, dayanıklılık ve esnekliği değerlendirilerek, tüm bu parametrelere uygun olacak şekilde planlanan egzersizle, fizik tedavide beklenen yararlar optimal düzeyde elde edilebilir. Bilinçsizce ve yanlış bir şekilde yapılan egzersizle vücuda faydadan çok zarar verme ihtimali söz konusuyken, akıllı egzersiz sistemleriyle, yaralanma riskini en aza indiren güvenli egzersiz seansları uygulanır.

Çocukta Hareket Motor Gelişim Nedir

Çocukta Hareket Motor Gelişim Nedir

Motor gelişim, genel anlamda insan vücudunun hareket etme yeteneğidir ve ikiye ayrılır; Kalın motor gelişim; yürümek koşmak, zıplamak gibi, harekete etmek için büyük kas gruplarının devreye girdiği ve çoğu zaman istisnalar olsa da kendiliğinden normal gelişim sürecinde gelişen hareketlerdir. İnce motor gelişim esnasında ise hareket ederken küçük kas grupları kullanılır. El ve parmak kaslarının çalışmasını gerektiren hareketlerden söz edilir. Yazı yazmak, makas kullanarak bir şey kesmek, fermuar açıp kapamak, çatal bıçakla yemek yemek gibi hareketler, ince motor gelişimde kazanılması beklenen hareketlerdir ve genellikle dikkatin yanı sıra konsantrasyon da gerektiren hareketlerdir. Bahsedilen motor gelişim basamaklarından hangisinde bir gerileme ya da sıkıntı söz konusuysa, alt motor gelişim basamaklarından eksiklik olanlar ve üst motor gelişim basamaklarından belirlenecek hedeflerle özellikle nörolojik problemler sonucu motor gelişim basamakları etkilenmiş hastaların fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleriyle tedavi edilmesi amaçlanmaktadır.

Ozon Tedavisi Nedir Hangi Hastalıklarda Uygulanır

Ozon Tedavisi Nedir Hangi Hastalıklarda Uygulanır

Ozon, çeşitli aletlerle oksijenden elde edilen bir gazdır ve bunu tıpta yaygın olarak kullanmaktayız. Özellikle bacaklardaki damar tıkanıklıkları ve beyindeki damar tıkanıklıklarında (Felçli hastalar gibi) kullanmaktayız.

Aqua Terapi Nedir Faydaları Nelerdir

Aqua Terapi Nedir Faydaları Nelerdir

Aqua terapi su içerisinde yapılan egzersizleri ve yürüme eğitimini temel alan bir fizik tedavi yöntemidir. Aqua terapide suyun üç temel özelliğinden faydalanılır. Bunlar; suyun kaldırma kuvveti, sıcaklığı ve basıncıdır.

Hastalarımız Anlatıyor Denizhan

Hastalarımız Anlatıyor Denizhan

Romatem fizik tedavi merkezleri, uzman kadrosu ve başarılı isimleriyle hastalarına hizmet vermektedir. Aynı zamanda üstün teknoloji ürünlerini de kullanan Romatem, hastalarına verdiği tedavilerden olumlu sonuçlar almaktadır. Denizhan’da Romatem’e başvuran ve tedavi gören hastalar arasında yer almaktadır. Doğuştan kas ve eklem rahatsızlığı olan genç, bacaklarında yaşadığı soruna bağlı olarak yürüyememektedir. Bacaklarında 45 derecelik bir kasılma olan hasta, bundan dolayı sinir ve kas zedelenmesi yaşamakta ve yürüme yetisini kaybetmektedir. Romatem fizik tedavi merkezi, tedavi sunduğu bu hastaya kısa süre içerisinde yürüme yetisi kazandırmıştır. Hasta bu süreçte; nöro biyolojik tedavi, lokomat tedavisi, bireysel terapi gibi tedaviler görmüştür. Romatem fizik tedavi merkezinde tedavi gören Denizhan, artık hayata gülen gözlerle bakmaktadır.

Geriatrik Rehabilitasyonda Hidroterapi Uygulaması

Geriatrik Rehabilitasyonda Hidroterapi Uygulaması

Geriatrik rehabilitasyonda amaç, kişinin fonksiyonel kapasitesini hedeflenen biçimde maksimum seviyeye çıkartabilmek ve burada koruyabilmektir. Hastanın bundan sonraki yaşam kalitesini arttırmak için kullanılan uygulanan rehabilitasyonda hastanın tam bağımsız ve sosyal olması amaçlanmaktadır.

Ortopedik ve Norolojik Rehabilitasyon Hidroterapi

Ortopedik ve Norolojik Rehabilitasyon Hidroterapi

Bazı hastalıklarda ve fonksiyon kayıplarında suyun fiziksel özellikleri kullanılarak yapılan tedavi yöntemine hidroterapi denir. Suyun fiziksel özellikleri suyun kaldırma kuvveti ve suyumuzun sıcaklığıdır.

Hastalarımız Anlatıyor - Servet Hanım

Hastalarımız Anlatıyor - Servet Hanım

Romatem fizik tedavi merkezlerinde tedavi gören hastalardan bir tanesi de Servet Hanım’dır. Servet Hanım, biyolojik özelliklerini kaybetmiş ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekmiştir. Buna bağlı olarak hasta ve yakınları, fizik tedavi merkezine başvurmuşlardır. Burada Servet Hanıma; nöro biyolojik tedavi, havuz terapisi, lokomat, fizik tedavi gibi farklı yöntemler uygulanmıştır. Uygulanan yöntemlerde olumlu sonuçlar alınmış ve hasta tedavi sürecinden sonra hayata yeniden bağlanmıştır. Aynı zamanda Servet Hanım, romatem fizik tedavi merkezlerinde bir aile ortamı olduğu ve terapistlerin onunla bıkmadan, usanmadan ilgilendiğini de belirtmiştir. Halen tedavi sürecinde olan hasta, merkeze başvurduğundan bu yana önemli bir aşama kaydetmiştir. Hasta şu anda; paralel bantta yardım almadan yürüyebilmekte, düzenli ve mantıklı konuşabilmekte, kısmi yardımlarla günlük temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Servet Hanım ve ailesi, Romatem fizik tedavi merkezlerine minnettar olduğunu belirtmekte ve bu merkezlerin pek çok hastaya da umut kaynağı olacağını bildirmektedir.

Ankilozan Spondilit İltihaplı Omurga Romatizması

Ankilozan Spondilit İltihaplı Omurga Romatizması

Halk arasındaki adıyla omurga romatizması olarak bilinen ankilozan spondilit, bel kemiği ve kalça kemiği arasındaki eklemin iltihaplanması sonucu görülen, kronik ve romatizmal bir hastalıktır. Ankilozan spondilitle birlikte iki kemik arasındaki eklemin iltihaplanmasıyla iki kemik birleşmiş ve tek bir kemik halini almıştır. Aslında çok sık karşılaşılan bir hastalık olmamasına rağmen, gebelikle genç erkeklerde görülür ve bazı aktiviteleri de kısıtlayarak yaşam kalitesinin düşmesine yol açar. Başta bel bölgesi olmak üzere hareket kısıtlılığına sebep olan bu hastalıkta, omurga, kalça, ayak ve diz eklemelerinde de iltihap gelişebilir. Hastalığın klinik seyri ve şiddeti kişiden kişiye gelişmekle birlikte, hastalığın çok ilerlediği kişilerde omurga hareketi tümüyle kısıtlanabilir. Bazı hastalarda ise sadece bel ağrısı ve sabah hissedilen bel tutukluğu şeklinde de kendini gösterebilir

İltihaplı Romatizma Nedir Belirtileri Nelerdir

İltihaplı Romatizma Nedir Belirtileri Nelerdir

İltihaplı romatizma sadece eklemleri değil, kas ve diğer organları, sistemleri tutan iltihaplı hastalıklardır. Sistemik hastalıklardır; bulguları sadece eklemlerden ibaret değildir. Eklem ağrısı bizler için her zaman çok önemlidir; her zaman romatizmayı düşündürür. Fakat bununla beraber eklemlerle ilgisi olmayan, öyle görünen çok farklı şikâyetleri de vardır.

Kuru İğneleme Tedavisi Nedir

Kuru İğneleme Tedavisi Nedir

Kuru iğne tedavisi hala Kanada'da yaşayan Dr. Gunn tarafından geliştirilmiştir. İntramüsküler stimülasyon olarak da bilinen bu tedavi ameliyatsız ve ilaçsız bir tedavi olup, ağrılı kalp spazmı tedavisi için kullanılmaktadır. Kas spazmı bel, boyun, sırt ağrılarının en önemli nedenidir.

Ergoterapi Nedir Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır

Ergoterapi Nedir Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır

Ergoterapiyi iş ve uğraşı tedavisi olarak adlandırıyoruz. Bir iş ve uğraşı, bir aktivite edindirmek adına yapılan rehabilitasyon uygulamaları olarak tanımlayabilirim. İş ve uğraşı tedavisinin asıl amacı anlamlı ve amaçlı aktivitelerle bireyin mevcut potansiyelini üst düzeye taşımak, günlük yaşam aktivitelerinde kullanır hale getirmek, günlük yaşam aktivitelerindeki kısıtlılığını gidermek adına yapılan çalışmalardır. Günlük yaşam aktiviteleri dediğimizde kişinin kendine bakımı, yemek yemesi, dişini fırçalaması gibi bir takım faaliyetlerden bahsediyoruz.

Ortopedik Rehabilitasyon Nedir Tedavi Yöntemleri

Ortopedik Rehabilitasyon Nedir Tedavi Yöntemleri

Ortopedik rehabilitasyon, kas iskelet sistemine ait tüm problemlerde kullandığımız tedaviler; koruyucu tedaviler olarak yaptığımız konservatif tedaviler, cerrahi öncesi ya da sonrası yapılan rehabilitasyon uygulamalarıdır. Son derece detaylı çalışmalardır. Tüm tedavi seçeneklerinde, rehabilitasyon basamaklarında olduğu gibi kişiye özel bir program oluşturulur. Kişinin ihtiyaçlarına göre bu program dahilinde tedavisi yürütülmektedir.

Robotik Yürüme Cihazı Nedir

Robotik Yürüme Cihazı Nedir

Tüm dünyada oldukça popüler olan robotik teknolojiden son yıllarda tıbbın birçok alanında da yararlanılmaktadır. Robotik teknolojiden fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında özellikle yürüyemeyen veya yürüme kısıtlılığı olan hastalarda robotik bir cihaz yardımıyla bacakların yürüme hareketlerin taklit edilmesi prensibiyle çalışan ve tedavide kullanılan bir sistem yoluyla yararlanılmaktadır. Robotik yürüme cihazıyla, yürüme yeteneğini çeşitli nedenlerle kaybetmiş veya yürüme yeteneği kısıtlanmış hastalarda, hem beyne hem de omuriliğe, yürüme aktivitesi için bir ayağı diğerinin önüne atması gerektiği her adım atışı esnasında hatırlatılmakta ve sistemde bulunan ayna vasıtasıyla hastaya görsel uyarı da sağlamaktadır. Robotik yürüme cihazı her hastaya özel olarak, hastanın fonksiyonel düzeyine uygun olarak hazırlanır ve hasta gerektiği kadar ama mümkün olduğunca az olacak seviyede desteklenerek, doğru yürüme paterni için gereken hareketler cihaz yardımıyla çok sayıda tekrar edilerek hastanın yeniden yürümesinin sağlanması amaçlanır.

Parkinson Hastalığı Nedir Rehabilitasyonu Hakkında

Parkinson Hastalığı Nedir Rehabilitasyonu Hakkında

Parkinson hastalığı, vücutta dopamin yapımında azalmaya bağlı olarak gelişen ilerleyici nörodejeneratif bir hastalıktır. Ülkemizde görülme sıklığı %2'dir. Erkeklerde kadınlardan 1.5 kat daha fazla görülür. Yaşlanmayla birlikte görülme sıklığı artmasına rağmen 20 yaş altında da görülebilmektedir. Temel klinik bulguları arasında harekete başlamada, devam etmede ve yürürken yavaşlamada zorluk yaşanması, istirahat halinde artan, hareketle beraber azalan istemsiz ritmik hareketler, pasif harekete karşı direnç olması, vücutta dengemizde önemli yeri olan postürel reflekslerin azalması görülmektedir.

West Sendromu Nedir Hangi Tedavi Yöntemleri

West Sendromu Nedir Hangi Tedavi Yöntemleri

West sendromu, infantil spazmlar, hipsaritmi ve zihinsel bozukluk ile karakterize nörolojik bir rahatsızlıktır. Genellikle çocukları ilk 4 ila 7 ay arası etkiler. West sendromlu çocuklarda ani ve istem dışı kas kas kontraksiyonları, değişken yoğunluktaki spazmlar hastalığa eşlik edebilir. Ülkemizde görülme sıklığı beş binde birdir. Belirtileri ise bilateral ekstremitelerde flexör veya extensor yönde ani kas kasılmalarıdır.

Hemipleji Nedir Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır

Hemipleji Nedir Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır

Hemipleji, çoğu kez beyin damarlarındaki tıkanıklık ya da hasarlanma sonucunda vücudun sağ ya da sol yarısında gördüğümüz istemli hareket kaybı ya da azalması olarak adlandırılabilir. Hareket kaybının yanı sıra hasarlanmanın yeri, büyüklüğü, şiddetine bağlı olarak duyusal ya da algısal kayıpların görüldüğü, görme ya da konuşma bozukluklarının yaşandığı bir hastalıktır. Tedavideki amacımız; hastayı maksimum fonksiyonel olarak günlük yaşam aktivitelerine geri kazandırabilmek ve yaşam standartlarını arttırabilmektir.

Yutma Bozukluğu Nedir

Yutma Bozukluğu Nedir

Yutma bozukluğu, yutma sırasında meydana gelen güçlüklerden oluşmaktadır. Yutma, ağızda başlayıp midede son bulan bir olaydır. Yutmaya ilk başta ağızda değindiğimizde yeni doğan çocuklarda emme bozukluğu, yetişkinlerde ise çiğnemede çiğnemenin uzun sürmesi ya da zorlu olmasıdır. Daha sonra çiğnenen besinler yemek borusu yardımıyla mideye geçmelidir. Fakat burada nefes borusunu kapatan kapakların geç ya da hiç kapanmaması durumunda besinler akciğere aspire olarak inflomasyona yol açmaktadır.

Disk Hernisi Nedir Hangi Tedavi Yöntemleri

Disk Hernisi Nedir Hangi Tedavi Yöntemleri

Disk hernisi, halk arasında bel ve boyun fıtığı olarak bilinmektedir. Bel ve boyun fıtığı vücudu yanlış kullanma, sık tekrarlayan hareketler ve ani travmalardan kaynaklanır. Boyun fıtıkları genelde boyun çevresinde ağrı, daha sonra da ilerleyen dönemlerde uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük gibi hisler yapar. Bel fıtığı da aynı şekilde bel ve kalça çevresinde ağrıyla başlar. İlerleyen dönemlerde de ayak ve bacak kaslarında kuvvetsizlik, uyuşma, karıncalanma gibi elektriksel hislerle devam edebilir; bu şekilde semptom verebilir.

El Rehabilitasyonu Nedir Tedavi Yöntemleri

El Rehabilitasyonu Nedir Tedavi Yöntemleri

El rehabilitasyonu ya da el terapisi, sadece el değil, el bileği, dirsek, omuz fizyoterapi ve rehabilitasyonunu bilimsel bir çerçevede sunan tedavi yaklaşımıdır. Amacı doğuştan ya da sonradan oluşan sinir yaralanmaları, tendon yaralanmaları, sinir sıkışmaları, yanıklar ya da romatizma gibi sistemik hastalıklar sonrası elde oluşan fonksiyon kayıplarını en aza indirerek, kişiyi günlük yaşamda bağımsız hale getirmek ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

Spinal Cord Yaralanmaları Nedir Tedavi Yöntemleri

Spinal Cord Yaralanmaları Nedir Tedavi Yöntemleri

Spinal Cord, omurilik adı verilen yapıdır. Spinal Cord yaralanmaları omuriliğin herhangi bir travmaya bağlı olarak zedelenmesi sonucu oluşur. Halk arasında omurilik felci olarak da bilinmektedir. Bu hastalığa neden olacak çeşitli etkenler olabilir. Trafik kazaları, motor kazaları, yüksekten düşmeler, çeşitli enfeksiyonlar, sporcu yaralanmaları veya ateşli silahlı yaralanmalar vakalara neden olabilmektedir.

DRX Cihazı Nedir Hangi Hastalıklarda Uygulanır

DRX Cihazı Nedir Hangi Hastalıklarda Uygulanır

Spinal Dekompresyon Cihazı, bel ve boyun fıtıklarını tedavi etmek için üretilmiştir. Omurgayı belli bir açı, hız ve kuvvette çekerek omurga aralıklarının açılmasını sağlar. Bu aralıkta negatif, geri çekici bir basınç oluşur ve fıtıklaşmış diskin omurga aralığının geri dönmesi sağlanır. Böylece bel ve boyun fıtıklarının ameliyata gerek kalmadan iyileşmesi sağlanmış olur.

Kardiyak Rehabilitasyonu Nedir Nasıl Uygulanır

Kardiyak Rehabilitasyonu Nedir Nasıl Uygulanır

Kardiyopulmoner rehabilitasyon, kalp ve solunum rahatsızlıklarını içeren, fizyoterapi ve rehabilitasyonun alt başlıklarından bir tanesidir. Kalp hastalıklarından başlıca; açık kalp ameliyatı sonrası yoğun bakımda, stent takılması durumunda, kalp krizi, by-pass gibi durumlarda uygulanmaktadır. Solunum rahatsızlıklarında ise; travmaya bağlı akciğer tümörü veya kaza sonucunda çıkartılan lob, koah, astım, amfizem, bronşit, bronşektazi gibi durumlarda uygulanabilmektedir.

Hallwick Tekniği Nedir Nasıl Uygulanır

Hallwick Tekniği Nedir Nasıl Uygulanır

Halliwick tekniği, temellerini İngiltere'den alan bir tekniktir. İlk uygulanmaya başlandığı yıllarda sadece sporcular üzerinde uygulanan bu teknik, fizyoterapistlerin modifiye etmesi sayesinde rehabilitasyon alanına da girmiştir. Genel olarak nörolojik rehabilitasyon alanında uygulanan bu teknik, hasta ile fizyoterapistin birlikte havuza girmesiyle ve orada yapılan hareketlerle başlamaktadır.

Hidroterapi Tedavi Nedir Hangi Hastalıklarda Uygulanır

Hidroterapi Tedavi Nedir Hangi Hastalıklarda Uygulanır

Hidroterapi, su içi tedavi ya da havuz rehabilitasyonu olarak da bilinen bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamasıdır. Suyun kaldırma kuvvetinin etkisiyle kişinin gerçek ağırlığının %10'unu taşır. Bu da kişinin kaslarına fazla yük binmesini engeller ve hareketler daha kolay gerçekleşir. Eklemler üzerine yük binmeyen hastalar kaldırma kuvveti sayesinde rahatlıkla eklemlerini kullanarak egzersizlerini daha ağrısız ve aktif bir şekilde yapmaktadırlar.

Omurilik Felci Nedir Tedavi Yöntemleri Detayları

Omurilik Felci Nedir Tedavi Yöntemleri Detayları

Omurilik, omurga kanalı içerisinde yerleşmiş, beyin ve vücudun diğer bölümleri arasında iletimi sağlayan çok önemli bir yapıdır. Omuriliğin herhangi bir sebeple, herhangi bir seviyede yaralanması sonucu gelişen tablolara Spinal kord hasarları veya halk arasında daha yaygın bir şekilde kullanılan tanımlamasıyla omurilik felçleri adı verilir. Kolların ve bacakların etkilendiği durumları,

Pulmoner Rehabilitasyon Nedir

Pulmoner Rehabilitasyon Nedir

Pulmoner rehabilitasyon, akciğer hastalıklarında hastada meydana gelen fiziksel kısıtlılıkları ortadan kaldırmak amacıyla, yaşam kalitesini arttırmak amacıyla uyguladığımız bir rehabilitasyon yaklaşımıdır. Akciğer hastalıkları, sıklıkla Türkiye'de tüm toplumlarda olduğu gibi görülmektedir. En sık karşılaştığımız akciğer hasatlıkları; kronik obstrüktif akciğer hastalığı dediğimiz koah, astım, bronşektazi dediğimiz çok fazla balgam çıkarılmasıyla seyreden bir hastalık, bunun dışında mesleki akciğer hastalıkları, akciğer kanseri, akciğer nodüllerinin ciddi olarak sıklığı artmıştır.

Vertigo Rehabilitasyonu Nedir

Vertigo Rehabilitasyonu Nedir

Vertigo; yani baş dönmesi, kişinin başının veya çevresinin, çevresindeki nesnelerin dönmesini hissettiği hareket yanılsamasıdır. Tek başına bir hasatlık değildir; birçok hastalığa bağlı gelişen bir yakınmadır. Baş dönmesiyle beraber genellikle hastalarda; bulantı, kusma, dengesizlik, görme bulanıklığı, işitme azlığı, kulakta çınlama gibi semptomlarda yaşanmaktadır.

Yüksek Tansiyon Hastaları Nasıl Beslenmeli

Yüksek Tansiyon Hastaları Nasıl Beslenmeli

Kan basıncının normal seviyelerden yüksek olması durumu hipertansiyondur. Hipertansiyonda başlıca risk faktörü obezitedir. Yüksek enerji alımı ile birlikte kan insülin düzeyleri yükselir ve bunun sonucunda böbreklerden sodyum geri emilimi artar ve kan basıncının yükselmesine neden olur. Bunun yanında aşırı sodyum tüketimi, yetersiz kalsiyum alımı, aşırı alkol tüketimi ve doymuş yağ tüketimi risk faktörleri arasındadır.

Osteoporozlu Hastalarda Nasıl Beslenmeli

Osteoporozlu Hastalarda Nasıl Beslenmeli

Osteoporoz ya da sık bilinen ismiyle “Kemik erimesi”, kalsiyum kaybının artması sonucu kemik yapısının güçsüzleşmesi durumudur. Osteoporozdaki başlıca risk faktörleri arasında; hareketsizlik, kalıtım, ostorojen salgısının azalması, aşırı kafein ve tuz tüketimi, yetersiz kalsiyum ve D vitamini alımı, aşırı kalsiyum emilimini etkileyen ilaçların kullanımı, yaş ve cinsiyet gibi faktörler sayılabilir.

Çocuklarda Doğumsal Kol Felci Nedir

Çocuklarda Doğumsal Kol Felci Nedir

Doğumsal kol felci, özellikle zorlu doğumlarda kola giden sinirlerin hasar görmesiyle oluşan klinik bir tablodur. Hasarın olduğu yere göre omuzda ağırlıklı, elde ağırlıklı ya da tüm kolda ağırlıklı bir tutulum görülebilir. Bu bütün doğumların %3 ila 5'inde görülmekle birlikte %80 civarındaki çocukta ilk 3 ayda kendiliğinden toparlama özelliği gösteren bir tablodur.

Serebral Palsi Nedir Tedavi Yöntemleri Hakkında

Serebral Palsi Nedir Tedavi Yöntemleri Hakkında

Serebral palsi; halk arasında bilinen adıyla “SP”, gelişmekte olan beyindeki hasardan kaynaklanan, ilerleyici olmayan ama aynı zamanda da kalıcı hareket ve duruş bozukluğudur. Beyindeki hasarın yerine ve büyüklüğüne göre çeşitli tablolar şeklinde kliniği vardır. SP, tedavi edilebilen bir hastalık olmamakla birlikte çeşitli yöntemlerle kontrol altında tutulabilir.

İnme Nedir Kimlerde Görülür Nasıl Tedavi Edilir

İnme Nedir Kimlerde Görülür Nasıl Tedavi Edilir

İnme; aniden ortaya çıkan, bir damarın pıhtı nedeniyle tıkanması ya da kanın dışarıya çıkmasıyla kanama sonrasında görülen fonksiyon bozukluğudur. Hipertansiyonu olanlarda, sigara ve alkol kullananlarda, 60 ya da 65 üzeri insanlarda, kalp kapak rahatsızlığı geçirmiş olanlarda, kalp ritim bozukluğu yaşayanlarda,

EMG Nedir Hangi Hastalıklarda Uygulanmaktadır

EMG Nedir Hangi Hastalıklarda Uygulanmaktadır

EMG, sinir ve kasların elektriksel yöntemle incelenmesidir. Hastaya rahatsız etmeyeceği bir şekilde belli noktalara düşük bir elektrik akımı uygulanır. Sinirin elektriği iletme fonksiyonuna dayanılarak ortaya çıkan deşarjlar monitörde kaydedilir.

ESWT Nedir

ESWT Nedir

ESWT; yani “Şok Dalga Tedavisi”, vücut dışında oluşturulan şok dalgalarının vücudun istenilen bölgesine çelik başlı bir aplikatör vasıtasıyla odaklanması tedavisidir. Girişimsel olmayan yeni bir tedavi yöntemidir. ESWT’de kullanılan şok dalgaları yüksek basınçlı ses dalgalarıdır.

Lenfodem Nedir Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır

Lenfodem Nedir Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır

Vücudumuzun hücresel faaliyetleri sırasında normal olarak oluşan lenfatik sıvı, lenf damarları tarafından toplanır ve lenf nodları tarafından süzülerek tekrar kan dolaşımına kazandırılır. Lenfödem

Omurilik Felci Nasıl Bir Hastalıktır

Omurilik Felci Nasıl Bir Hastalıktır

Omurilik felcini anlamadan önce omuriliğin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Omurilik, beynimizin alt tarafında omurilik soğanı dediğimiz beyinciğin altından başlayıp kuyruk sokumuna kadar uzanan ana bir kablo düşünelim, omurilik kanalı içerisinde yer alan sinir lifleri topluluğudur. Buradan tüm kaslarımıza iletiler gider. Aslında istemli kaslarımıza iletiler gitmektedir. Yani kollarımızı bacaklarımızı oynatabildiğimiz kaslarımıza "Çalış!" emrini veren omuriliğimizdir.

Ortopedik Rehabilitasyon Nedir

Ortopedik Rehabilitasyon Nedir

Ortopedik rehabilitasyon, medikal ya da cerrahi tedavi gerektiren kas iskelet sistemi problemlerinde, tedavinin sonrasında hastanın kas, eklem sertliklerini gidermek, hastayı eski haline döndürmek için yapılan rehabilitasyon tedavisine deniyor. Ortopedik ameliyatlar, alçı uygulamaları, atel uygulamaları sonrasında hastaların eklemlerinde bir katılık ve sertliğin oluştuğunu hepimiz biliyoruz. Bir alçıdan çıktıktan sonra insanlar el bileğini, dirseğini rahatça kullanamaz. Şişlik, gerginlik ve kaslarda ağrılar olur yani eski elastikiyetini kazanamaz. İşte bu durumlarda ortopedik rehabilitasyon devreye girmektedir.

Lenfodem Nasıl Bir Hastalıktır

Lenfodem Nasıl Bir Hastalıktır

Lenfödem, fil hastalığı olarak da bilinmektedir. Lenf sıvısının hücreler arasında birikerek çoğunlukla kollarda, bacaklarda bazen de gövdede şişkinlik yapmasıdır. Hücreler arasında bulunan sıvılar süzülerek kana karışırlar. Bu görevi yerine getiren sisteme lenfatik sistem denir. Lenfatik sistem kan dolaşımından farklı olarak yavaş işler. Yani kalbimiz gibi onu pompalayan bir sistem yoktur. Nefes alışımızla ve kaslarımızın hareketiyle yol alır.

Yüz Felci Nedir Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir

Yüz Felci Nedir Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir

Yüz felci, yüze gelen sinirlerin belirli nedenlerle zedelenmesi neticesinde yüzdeki mimik kaslarında hareket kaybının oluşmasıdır. Birçok sebepten olabilir. Genellikle bell paralizisi dediğimiz enfeksiyon kaynaklıdır ama beyin tümöründen nörolojik rahatsızlıklara kadar, ortakulak iltihabına kadar altından bir çok sebep çıkabilir. Öncelikle bunun ekarte edilmesi ve daha sonra tedavisinin başlanması doğru olacaktır.

Beyin Felci Nedir Hangi Tedaviler Uygulanır

Beyin Felci Nedir Hangi Tedaviler Uygulanır

Beyin damarlarının tıkanması veya kanaması sonucunda vücudun sağ veya sol tarafında kollarda veya bacaklarda güçsüzlük oluşması, konuşmada bozulma, denge kaybı, yutma fonksiyonlarında bozulma ve bilinç düzeyindeki değişikliklerle kendini gösteren bir rahatsızlıktır. İnme, genellikle orta ve ileri yaş hastalığıdır. Tansiyon hastaları, şeker hastaları, kalp kapaklarında problemi olanlar, ileri derecede diyabeti olup kontrolsüz olanlar, hareketsiz yaşam sürenler, kilosu fazla olanlar, ailesinde inme geçiren bireyleri olanlar büyük risk altındadır.

Ozon Tedavisi Nedir Ne Gibi Faydalar Sağlar

Ozon Tedavisi Nedir Ne Gibi Faydalar Sağlar

Ozon tedavisi 1970'lerden itibaren ülkemizde uygulanmaya başlanmış olup, daha çok tamamlayıcı tıp kısmında yer alan ve son zamanlarda popüler olan bir tedavi yöntemidir. Ozon, hepimizin bildiği gibi 3 oksijen atomundan oluşan ve doğada bulunun bir gazdır. Fakat aynı zamanda antiseptik, antimikrobiyal, hücre yenileyici, kanın akışkanlığını hızlandırıcı ve ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Bütün bunlardan dolayı ozon gazını tedavilere ek olarak veya tedaviden sonuç alınamayan vakalarda tamamlayıcı tıp olarak kullanmaktayız.

Kinezyolojik Bantlama Nedir

Kinezyolojik Bantlama Nedir

Bantlama tedavisi; eklemleri korumak, ağrıları azaltmak, kas ve tendonları güçlendirmek amaçlı kullanılan fizik tedavi yöntemlerinden biridir. Etki mekanizması dolaşım ve sinir sistemini aktive etmek ve dokuları rahatlatmaktır. Kinezyolojik Bantlama; bel ağrısı, boyun ağrısı, sırt ağrısı, omuz, dirsek, el bileği problemlerinde, diskopatilierde ve spor yaralanmalarında kullanılabilmektedir.

Sportif Rehabilitasyon Nedir

Sportif Rehabilitasyon Nedir

Sportif rehabilitasyon, spor aktiviteleri esnasında oluşabilecek yaralanmaların önlenmesi veya oluşan yaralanmaların tedavi edilip, spor hayatına dönebilmesini sağlayan rehabilitasyon programıdır. Spor yaralanması, antrenman veya maç esnasında oluşan her türlü yaralanmaların genel adıdır.

Fizik Tedavi Bütüncül Yaklaşımın Önemi

Fizik Tedavi Bütüncül Yaklaşımın Önemi

Bundan yıllar önce kas ve iskelet sistemine ait problemi olan bir hasta, hastaneye başvurduğunda çok daha primitif bir şekilde tedaviye yaklaşılıyor ve sadece lokal olarak o kısmın tedavisi yapılıyordu. Verilen egzersizler de kısıtlıydı. Oysa şimdi fizik tedavi ve rehabilitasyonda çok yeni yöntemler ortaya çıkmıştır.

Lenfodem Tedavisi Nedir

Lenfodem Tedavisi Nedir

Lenfödem, lenf sıvısının cilt altında anormal ve kontrolsüz bir şekilde toplanmasıyla karakterize bir ödemdir. Lenfödem bir protein ödemidir ve genellikle hastaların kanser tedavisi sırasında nodülleriyle ilgili bir problem yaşamasıyla ortaya çıkar.

Norolojik Rehabilitasyon Nedir

Norolojik Rehabilitasyon Nedir

Nörolojik rehabilitasyon, periferik ve santral sinir sisteminin hasarlandığı durumlarda gerekli olan bir tedavidir. Bu hasar edinsel olabilir; yani sonradan gelişebilir ya da kalıtsal olabilir; yani doğuştan da gerçekleşebilir. Edinsel olan nörolojik rehabilitasyonda hasta o uzvunu ve hareketini bir anda kaybettiği için aynı zamanda psikolojik olarak da desteklenmelidir.

Lokomat Cihazının Önemi ve Kullanımı

Lokomat Cihazının Önemi ve Kullanımı

Lokomat, yürüme bandı üzerinde yapılan, egzersizlere desteklik sağlayan, elektrikli, bilgisayar kontrollü yürüme ortezidir. Lokomatın kullanım amacı serebral, nörojenik, omurilik, kas ve kemik ile ilgili rahatsızlıkların neden olduğu yürüme engellerine sahip hastaları tedavi etmektir.

Skolyoz Tedavisinde Schroth Metodu

Skolyoz Tedavisinde Schroth Metodu

Skolyoz, en basit tabiriyle omurga yapısının bozulmasıdır. İdiopatik skolyoz ise yapısal ve nedeni bilinmeyen bir skolyoz çeşididir ve bu çeşit için birçok protokol uygulanmaktadır. En güncel ve en geniş olan metot ise schroth metodudur.

Pediatrik Rehabilitasyonda Lokomat Cihazı

Pediatrik Rehabilitasyonda Lokomat Cihazı

Lokomat yani robotik rehabilitasyon, günümüzde pediatrik rehabilitasyonun bir parçası haline gelmiştir. Lokomat ile spina bifida, meningomyelosel, travmatik beyin hasarları, nöromüsküler hastalıklar gibi rahatsızlıklar rehabilite edilebilmektedir.

İndiba Aktif Cell Terapi Nedir

İndiba Aktif Cell Terapi Nedir

İndiba aktif cell terapi, hastaların hücresel fonksiyonlarını yenilemekte ve daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Özellikle kas bağlarını güçlendirmede ve ödem oluşumunu engellemede kullanılmaktadır. Daha önce fizik tedavi alanında kullanılan teknoloji bu uygulamalar için yetersiz kalmaktaydı. Özellikle akut rahatsızlıkları olan bireylere, cell terapisi uygulanamamaktaydı. Çünkü uygulama, hücresel anlamda büyük sorunları da beraberinde getirmekteydi. Hücreler için en verimli ısı ortamı sağlanamamakta ve hücre dokularının zarar görmesi gündeme gelmekteydi. Ancak son teknoloji olarak görülen indiba aktif cell terapi, artık akut hastalara da hitap etmektedir. Uygulamada dokular için optimum sıcaklık sağlanarak; dokular ısıtılmadan ve hücre geçirgenliği korunarak tedavi uygulanmaktadır. Aynı zamanda tedavi sadece akut rahatsızlıkları olan hastalara değil; kas yırtılması, tendon aşınması, omuz eklem rahatsızlıkları, kas bağlarının güçsüzlüğü gibi sorunlar yaşayan hastalara da uygulanabilmektedir. İndiba aktif cell terapi, hücresel iyileşme ve onarım için kullanılan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Diz ve Eklem Kireçlenmelerinde PRP Tedavisi

Diz ve Eklem Kireçlenmelerinde PRP Tedavisi

Bu yeni teknoloji son yıllarda Amerika’da yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de yeni uygulanmaya başlanmış FDA onaylı bir tedavi yöntemidir. Kanınızın bu tedavi edici gücü pek çok alanda kullanılmaktadır. Kanınızın 100-150 cc yani bir çay bardağı kadarı alınarak özel bir işlemden geçirilir.

Manyetik Alan Tedavisi Nedir

Manyetik Alan Tedavisi Nedir

Manyetik alan insan vücudundaki hücrelerin yıkımını yavaşlatır, hücre yenilenmesini hızlandırır ve böylece vücudun kendi kendini iyileştirmesini sağlamaktadır. Özetle manyetik alan tedavisi, vücudun kendi kendini tedavi etme gücünün, hiçbir yan etki oluşturmadan uyarılmasıdır.

Fizik Tedavide İndiba Aktif Terapi Faydası Nedir

Fizik Tedavide İndiba Aktif Terapi Faydası Nedir

İndibanın genel etkileri arasında ağrıyı azaltmak, hareketi arttırmak, iyileşmeyi ve doku yenilenmesini hızlandırmak sayılabilir. İndiba bu amaçla ağrılı durumlarda, yaralanmayı önlemek istediğimiz durumlarda, fiziksel aktiviteyi hızlı bir şekilde arttırmak istediğimiz durumlarda kullanılmaktadır.

Ergoterapi Nasıl Uygulanır

Ergoterapi Nasıl Uygulanır

Ergoterapi, diğer adıyla iş ve uğraşı terapisi, kişilere bir aktivite, günlük hayatlarında gerekli olan bir iş ve uğraşı edindirmek adına yapılan rehabilitasyon çalışmalarıdır. Kişilere birebir uygulanan bir manuel terapi yöntemi olan ergoterapiyle, genel anlamda hastalarda seans sonunda ulaşılmak istenen hedef, hastanın fonksiyonlarını kazanmasıyla birlikte kişinin kendi başına amaçlı aktiviteler yaparak var olan potansiyelini üst düzeye taşımak, yemek yemek, kendine bakım, diş fırçalama gibi günlük yaşam aktivitelerini yapabilir duruma getirmek, yapmada limitasyonu olan günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlılığını gidermek, kısıtlılık giderilemiyorsa mevcut duruma en iyi şekilde uyumunu sağlamaktır. Ergoterapide tüm bu hedeflere; bireylerin yapmaya ihtiyacı olan veya kendilerinden yapılması beklenen aktivitelerin yapılabilme becerilerini geliştirirek veya aktivitenin ya da çevrenin kişilerin daha iyi katılımına imkan verecek ölçüde düzenlenmesi yoluyla ulaşılır.

Ergoterapi Hangi Hastalıklarda Kullanılır

Ergoterapi Hangi Hastalıklarda Kullanılır

Ergoterapi, kişi için anlamlı ve amaçlı aktiviteleri kullanarak iyilik halini arttırmayı hedefleyen bir sağlık mesleğidir. Kişinin mevcut potansiyelini kullanarak veya bu potansiyeli arttırarak bireylere müdahalede bulunurlar. Ergoterapi; inme, ortopedik yaralanmalar, alzheimer, şizofreni, otizm gibi birçok hastalık grubunda uygulanır.

İndiba Aktif Terapi Nedir

İndiba Aktif Terapi Nedir

İndiba, sıklıkla sportif rehabilitasyonda kullanılan bir cihazdır. Dokuları hızlıca iyileştirebilme özelliği sayesinde çeşitli kas iskelet sistemi rahatsızlıklarında başarıyla uygulanmaktadır. İndiba, dokuları hızlı bir şekilde iyileştirir ve doku kanlanmasını arttırarak atletik performansın doğru oranda artmasına yardımcı olur.

ESWT Şok Dalga Tedavisi Nedir

ESWT Şok Dalga Tedavisi Nedir

Eswt (Şok Dalga Tedavisi); şok dalgalarının vücuda bir başlık aracılığıyla uygulandığı bir tedavi çeşididir. Burada şok dalgaları, yüksek basınçlı ses dalgalarıdır. Ağrının ve rahatsızlığın olduğu bölgede kan dolaşımını arttırarak vücudun kendini iyileştirme mekanizmasını devreye sokar ve vücudu iyileştirir.

Manuel Terapi Hangi Hastalıklarda Kullanılır

Manuel Terapi Hangi Hastalıklarda Kullanılır

Manuel terapi genel olarak akut veya kronik kas iskeleti ağrılarında, cerrahi sonrasında oluşabilen eklem hareketsizliğinde, eklemlerde dejenerasyona yol açan kireçlenme, bel ve boyun fıtığı gibi durumlarda, doku gerginlikleri, kalp spazmları gibi durumlarda kullanılan bir yöntemdir.

Manuel Terapinin Hakkında

Manuel Terapinin Hakkında

Manuel terapinin birçok avantajı bulunmaktadır. Elle uygulanan bir tedavi çeşidi olması, yardımcı ekipman olarak sadece manuel terapi yatakları, mobilizasyon kemerleri ve köpük ekipmanlarının kullanılması, herhangi bir ilaç kullanımına gerek duymaması bu avantajlar arasında sayılabilir.

Nörolojik Rehabilitasyon Tedavisi Hakkında

Nörolojik Rehabilitasyon Tedavisi Hakkında

Bir hastalıktan sonra sağlık ekibi tarafından yapılan tedavi ve değerlendirmeler sonucu elde kalan potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek kişiyi hayata geri kazandırabilme sürecine denir. Bu süreçte fizyoterapist ve hasta birlikte çalışır ve yine bu süreçte çeşitli ekipmanlardan yararlanılır.

Yürüme Robotu

Yürüme Robotu

Son yıllarda ülkemizde tıbbın çeşitli alanlarında robot teknolojilerden faydalanılmaktadır. Robot teknolojilerinin kullanıldığı alanlardan biri de rehabilitasyondur. Kolunu ya da bacağını kullanamayan hastalar için birçok robot çeşitleri üretilmiştir. Ülkemizde yürüyemeyen hastalar için kullanılan robot;

Hilterapi Nedir Hangi Hastalıklarda Tercih Edilir

Hilterapi Nedir Hangi Hastalıklarda Tercih Edilir

Hilterapi tedavisi, yüksek yoğunluklu lazer tedavisidir. Hilterapinin ağrı kesici ve iltihap giderici etkisi vardır. Hilterapi, bel fıtığı, boyun fıtığı, omuz ağrıları , diz ağrıları, topuk dikeni gibi birçok hastalıkta kullanılmaktadır.

Hilterapide Kullanılan Yoğun Lazer Işını

Hilterapide Kullanılan Yoğun Lazer Işını

Hilterapinin hiçbir yan etkisi yoktur, Uygulama anında hastalar ağrı hissetmez ve etkisi uzun sürelidir. Derinin 6 cm altına kadar olan derin kaynaklı ağrıların tedavisinde kullanılır. İlk seanstan itibaren yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir.

Skolyozda Fizik Tedavi Süreci ve Schroth Metodu

Skolyozda Fizik Tedavi Süreci ve Schroth Metodu

Skolyozun tedavisinde dünyaca kabul edilmiş olan schroth yöntemi, en etkili yöntemdir. Schroth yöntemi, doğru geri bildirim ve çok tekrar prensibine bağlı 3 boyutlu egzersizleri içeren bir tedavi yöntemidir.

Skolyoz Hastaları Fizik Tedavi Ne Zaman Başlamalı

Skolyoz Hastaları Fizik Tedavi Ne Zaman Başlamalı

Skolyozu olan bireyler tanı konduktan sonra en kısa süre içerisinde tedaviye başlamalıdır. Tedavinin başarı oranı yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir. Tedavinin optimum etkinlikte olabilmesi için tedaviye kemik gelişmesi tamamlanmadan önce başlanması önerilmektedir.

Skolyoz Fizik Tedavi ile Düzelir Mi

Skolyoz Fizik Tedavi ile Düzelir Mi

Skolyoz (omurga eğriliği); fizik tedaviyle iyileştirilebilen bir hastalıktır. Eğriliğin ilerleyişi yavaşlatılabilir, durdurulabilir hatta pozitif yönde bir gelişim sağlanabilir. Terapist, tedaviyle birlikte kişiye günlük hayatında sürdürmesi gereken doğru duruşu öğretir.

Yetişkinlerde Görülen Konuşma Bozuklukları

Yetişkinlerde Görülen Konuşma Bozuklukları

Yetişkinlerde görülen konuşma bozukluklarını belli gruplarda toplayabiliriz. Bu konuda uzmanlara başvuran en geniş grup felçlerle birlikte görülen konuşma bozukluğu yaşayan gruptur.

Çocuklarda Görülen Konuşma Bozuklukları

Çocuklarda Görülen Konuşma Bozuklukları

Çocuklarda doğuştan ve sonradan olan çeşitli konuşma bozuklukları görülebilmektedir. Doğuştan olanlar; otizm, down sendromu gibi sendromlar olmakla birlikte, serebral palsi (beyin felci) denilen felçle birlikte görülen konuşma bozuklukları da söz konusudur.

Bel Fıtığında Uzay Çağı Başladı

Bel Fıtığında Uzay Çağı Başladı

Bel ve boyun fıtığı hastalarında kullanılan, Spinal Dekompresyon Sistemi ameliyat olması önerilen ya da ameliyat olup iyileşememiş hastalarda, başarı oranı %74 olan ameliyatsız bir tedavi yöntemidir.

Kök Hücre Tedavisi NTV

Kök Hücre Tedavisi NTV

Kas iskelet sistemi hastalıklarında modern tedavi yöntemi olan kök hücre tedavisi ile kesin çözüm

Kök Hücre Tedavisi NTV

Kök Hücre Tedavisi NTV

Kas ve eklem ağrısından bel fıtığına kadar artık birçok ağrı hastanın kendi kanıyla tedavi edilebiliyor. NTV yayınında bu durum açıklandı.

Kök Hücre Tedavisi NTV

Kök Hücre Tedavisi NTV

Kas iskelet sistemi hastalıklarında modern tedavi yöntemi olan kök hücre tedavisi ile kesin çözüm.

Kök Hücre Tedavisi NTV

Kök Hücre Tedavisi NTV

Tıp dünyasının son buluşuna bakılırsa dertte derman da kendi vücudumuzda olabilir. Ağrılara kök hücre tedavisi yapılabiliyor.

Dr. Güneş Yavuzer Bel Fıtığı Kök Hücre Tedavisi

Dr. Güneş Yavuzer Bel Fıtığı Kök Hücre Tedavisi

Bel fıtığı tedavisinde yeni bir tedavi yöntemi olan hastanın kendi kanıyla tedavisi sayesinde Günümüzde hemen hemen her yaştan bir çok insanın problemi olan bel fıtığında ameliyatsız bel fıtığı tedavisi artık mümkün. Bel fıtığında İki omur arasında sıkışmış olan diskte kişinin kendi kanı yoluyla iyileşme sağlanması prensibine dayalı tedaviyle birlikte bel fıtığının en çok yakınılan şikayetlerinde azalmalar görülmekte ve hastalar ameliyat olmaya gerek kalmaksızın tedavi olabilmektedirler. Hastanın kendi kanı alınarak ozonla yani oksijenle birleştirilip tekrar hastaya veriliyor, böylece hastalar bel fıtığındaki iyileşmeyle birlikte günlük hayatlarını etkileyen ve yaşam kalitelerini düşüren, ağrı gibi pek çok yakınmalarından kısa bir sürede kurtulabiliyor. 4- 6 haftada bir 3-10 kez uygulanan bu tedaviyle birlikte hastalara egzersiz ve kilo kontrolü de doktorlar tarafından öneriliyor.

Sinir Sıkışması Nedir

Sinir Sıkışması Nedir

Sinirler vücudumuzda önemli iletkenlerdir. Hareket edebilmemiz, omurilik aracılığı ile beyinden gönderilen mesajların kaslara iletilmesiyle mümkün olur. Beynimiz kaslarımızın hareketlerini elektriksel akım aracılığı ile omurilik vasıtasıyla iletir ve böylelikle bizler hareketimizi böyle yapabiliriz. Sıcak ve soğuk gibi durumlarında beyne iletilmesi sinirler aracılığı ile olur. Örneğin sıcak bir suya dokunduğumuzda anında kendimizi geri çekmemiz, parmak uçlarımızda ki sinirlerin beyne gönderdiği mesajlar sayesinde mümkün olur. Bu sinirler vücudumuzun belirli bölgelerinde bulunan tünellerde bulunurlar. Bu tüneller içerisinde hareket eden bu sinirler zamanla bu tünelleri daraltan bir kemik yapısı ya da bir kas ya da yabancı cisim birikiminin o tüneli daraltmasıyla bu sinirlerin hareketleri kısıtlanır ve sıkışmalara sebep olur. Böylelikle bu sinirler beyne bilgiyi, beyinde kaslara gerekli emri veremiyor yada bu emir gecikebiliyor. Böylelikle ya dokunduğumuz şeyi hissedemiyor yada sıcak ve soğuğu hissedemiyoruz. Hatta elektriksel bir durumun olmadığı bir şeye dokunduğunuzda beyninize elektrik çarpması olmuş gibi yanlış bilgiler iletebiliyor.

Romatem Tanıtım Filmi

Romatem Tanıtım Filmi

Romatem Hastaneler Grubu olarak hastanelerimizin ve tedavilerin uygulama aşamalarının kısaca yer aldığı tanıtım filmi ile kendimizi sizlere daha yakından aktarıyoruz.

Terapi ile Konuşmayı Yeniden Öğrendi

Terapi ile Konuşmayı Yeniden Öğrendi

Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, birçok hastanın yaşama yeniden döndürülmesinde büyük rol oynamaktadır. Özellikle beyin travması ve beyin felci geçiren hastaların fonksiyonlarını yitirmesi sonucu, hastaların yeniden hayata kazandırılmasında fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri öncelikli olarak tercih edilmektedir. 55 yaşındaki Mehmet Özbudak’ta, beyin travması sonucu biyolojik fonksiyonlarını kaybeden hastalardandır. Fizik tedavi merkezine başvuran hasta, ilk aşamada tüm fonksiyonel özelliklerini kaybetmiş ve ses çıkarma da dahi sorun yaşamaktadır. Ancak üç aylık bir tedavinin ardından olumlu sonuçlar elde eden hasta ve yakınları, hayata yeniden bağlanmışlardır. Yapılan tedaviye bağlı olarak hastaya; düşünme, konuşma, yemek yeme, yürüme gibi temel insan fonksiyonları kazandırılmıştır. Otoparkın ikinci katından düştükten sonra beyin travması geçiren hasta, tedavi sürecinde olumlu sonuçlar almış ve hayata yeniden tutunmuştur.

Bel Fıtığı Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Bel Fıtığı Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Ülkemizde oldukça yaygın olan ve çevrenizde bir çok kişide olduğunu bildiğiniz hatta belki sizde de bu problemin gözlemlendiği bel fıtığı nedir ve nasıl tedavi edilir bunları öğreneceğiz. Bel fıtığı olmanız bel fıtığı hastası olduğunuz anlamına gelmemektedir. Öncelikle bunu bilmekte fayda var. Bel fıtığı görünüşte görülebilir olsa da bu sizi rahatsız etmiyor, ağrılara sebebiyet vermiyor, hayati fonksiyonlarda bir engel oluşturmuyorsa bu bir hastalık değildir. Herkesin hayatında illa bir kez olsun yaşayacağı bir sorundur. Bunun sebebi ağırlıkların yüklendiği bölgenin bel olmasından ve çok hareketli bir bölge olduğu için muhakkak herkesin bir kere bile olsun yaşayacağı bir ağrıdır. Bunun için 2 3 gün gibi sürecek olan bu bel ağrılarına öne eğilerek yana eğilerek belinizi dinlendirebilir oluşturduğu ağrılara bir küçük tedavi uygulayabilirsiniz. Aslında bel fıtığı öyle kolay kolay olan bir durum değil. Her ne kadar hemen bel fıtığı teşhisi konuşması da yanlıştır. Bel fıtığı disklerin arasında amortisör görevi gören yapının yer değiştirmesi dışarı doğru çıkması durumudur. Bel fıtığının bir çok tedavi yöntemi bulunurken bunların içerisinde ameliyat ile tedavi yada ilaç tedavisi bulunurken en zahmetsiz ve kolayı olan ameliyatsız tedavi yöntemi de bulunmaktadır. Bu yöntem vakum aracılığı ile yapılmakta ve fıtığın tedavisinde sağlıklı sonuçlar alınmasında güzel bir yöntemdir.

Fizik Tedavi Nedir

Fizik Tedavi Nedir

Fizik tedavi yöntem ve uygulamalarının alanı çok geniş olmakla birlikte, fizik tedavi ve rehabilitasyonda temel hedeflerden biri ağrıdır. Burada söz konusu olan aslında her türlü ağrıdır, kas kökenli, kemik kökenli, sinir ağrıları gibi ağrının olduğu her yerde kasın gevşetilmesi, ağrıdaki olumsuz döngüyü olumlu yönde etkileyerek ağrının azaltılmasını sağlayabilir, dolayısıyla her türlü ağrıda fizik tedavi yöntemlerinin ağrının tedavisinde yeri olduğu söylenebilir. Fizik tedavi yöntemleri, milattan öncesine dayansa da, olumlu sonuçların daha erken dönemde sağlanabildiği, yeni yeni geliştirilen güncel yöntemlerle fizik tedavinin alanı çok daha genişlemiştir. Son yıllarda özellikle bireylerin daha da bilinçlenmesiyle birlikte fizik tedavinin temel taşlarından olan egzersizle, çoğu kişi egzersiz reçetesini çok daha iyi uygular hale gelebilmiştir.

Kalça Ağrıları ve Skolyoz

Kalça Ağrıları ve Skolyoz

Skolyoz, omurganın bir tarafa doğru 10 derecenin üstünde eğilmenin olduğu bir durumdur. Bu yön sağa ya da sola doğru olabilmekte ve omurganın normal duruşundan farklı bir yöne doğru yaptığı harekettir. Skolyoz omurga eğriliği olarak da adlandırılabilir. Genel anlamda büyüme çağı olarak adlandırdığımız bu dönemlerde çocuklarda sıklıkla görülebilmektedir. Bu sebeptendir ki doktorlar çocukların belirli aralıklarla çıplak bir şekilde bu eğriliğin olup olmadığı konusunda kontrol etmeleri gerektiğini tavsiye etmektedirler. Özellikle 9-10 yaşlarında kendisini ortaya çıkaran bu hastalığın erken teşhisi büyük bir önem taşımaktadır. Bu hastalık bebeklerde hatta yaşlılarda dahi görülebilir. Henüz sebebi konusunda net bir bilgi sahibi olunmayan bu hastalık, genetik olduğu konusunda fikirler ortaya atıldığı gibi çevresel faktörlerinde olduğu kanısında olanlarda vardır bu sebeptendir ki net bir sebebi bilinmemektedir. Duruş pozisyonunun ve omurgaya yapılan baskının artmasına sebep olacak doğallık dışı pozisyonlarında bulunmak bu durumun ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Her hangi bir ağrı yapmayan ve dış görünüşten başka hiçbir belirtisi olmayan bu hastalığa yeterli önem ve değeri vermek gerekmektedir. Skolyozun tanı ve tedavisi için gidilmesi gereken alan fizik tedavi ve rehabilitasyon olmakla birlikte ortopedi uzmanlarıdır. Kalça ağrıları ise kalçanın bazı hastalıkları, kalça çıkığı, kalçanın yapıştığı bölgedeki damarların sıkışması gibi bir çok nedeni olabilir, yetişkinlerde ise eklem çevresinde ki kıkırdakların bozulması yada kireçlenmesi olarak söylenebilir. Bedenimizin tam orta bölgesinde taşıyıcı bir özelliği yüklenmiş bu bölge çok önemli bir önem taşımaktadır.

Lenf Ödem Nedir

Lenf Ödem Nedir

Lenfödemi rahatsızlığı konusunda ülkemizde çok önemli ve yeni yöntemlerin kullanıldığı bir döneme girmiş bulunmaktayız. Vücudumuzda doğal olarak bulunan lenf sıvısının anormal olarak cilt altında birikmesine, daha çok kol ve bacak bölgelerinde şişmelere sebebiyet veren bir rahatsızlıktır. Bu şişmeler çeşitli ağrılara ve rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir. Tedavisi olmadığı düşünülen ve bir çok doktor tarafından teşhisi konulduktan sonra yapılabilecek bir şeyin olmadığını belirten bu rahatsızlık hayatımızın sonuna kadar bize rahatsızlık verebilmekte ve kendi kendimize bir çözüm bulmaya kalkışmaktayız. Aslında bu rahatsızlıktan kurtulmanın yeni bir yöntemi var. Aslında bu rahatsızlığa sebep olan hastalık çözülemese de bu hastalık kontrol altına alınabiliyor ve bununla yaşamayı kolaylaştıracak yollar verilmektedir. Hastalığın kendisine bir çözüm olmasa da oluşan ağrılara ve sıkıntılara çözüm bulunabilmektedir. Bu lenfödemi doğuştan gelen bir problem olabilmekle birlikte 35 yaşından sonra da bir uyarıcı ya da travmadan oluşan bir etkiden dolayı tetiklemeden bu problemlerle karşılaşılabilir. Lenfödemin en çok rastlanan kişiler kanserli hastalardır. Girmiş oldukları kemoterapilerin, radyasyonların neticesinde lenflerin çalışmasını etkilemesinden dolayı ortaya çıktığı gözlenmektedir.

Konuşma Terapisi

Konuşma Terapisi

Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri Uzmn. konuşma terapisti Çiğdem GÜLERMAN bilgilendiriyor. Konuşma problemi yada konuşma bozukluğu yaşayan insanlar genel olarak felçli insanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Felç geçiren insanların beyinlerinde oluşan sorunların bir tanesi de konuşmamızı sağlayan fonksiyonların tıkanmasından kaynaklanan bir problem. Hali hazırda yaşayacakları hayatlarında zorluk çeken bu hastalar aynı zamanda konuşma problemi yaşamaları hayatlarının daha zor olmasına sebep oluyor. İşte böyle bir sorunun çözümüne konuşma terapisi devreye giriyor. Bu terapi felçli hastaların konuşmalarına olanak sağlıyor ve iletişimden kopmalarını engelliyor. Bu terapi tıpkı bir bebeğin konuşmayı öğrenmesi gibi bir süreçtir. Bu terapiden haberdar olmayan bir çok felçli hasta hayatlarının sonuna kadar sessizliğe mahkum olabiliyorlar. Ümmühan Yaşar yüksek tansiyon sonucunca beyin felci geçirdi. Beyin merkezinde zararlar gören Ümmühan Yaşar zamanla konuşma yetisini kaybetmeye başladı. 6 ay konuşma terapisi gördükten sonra tekrar konuşmaya başladı. Bu terapi heceleri birleştirerek konuşma yetisinin tekrar kazanılmasını sağlıyor. Birden fazla yöntemle hastada oluşan konuşma bozukluğunu gidermeye çalışan uzamanlar sabır isteyen tedaviden sonra konuşma yeteneğini tekrar hastalarına kazandırmayı başarıyor. Türkiye de bu uygulamadan haberdar olmayan bir çok kişi ne yazık ki bu tedavi için geç kalıyor. Zamanla yarışmayı gerektiren bu tedavi geç kalındığı taktirde çözümü zorlaştırıyor hatta imkansızlaştırabiliyor. Fizik tedaviyle birlikte başlanması gereken bu tedavi erken başlandığında kısa zamanda konuşma bozukluğuna çözüm olabiliyor. Bir çok sebepten oluşabilen bu konuşma sorunu konuşma terapisiyle çözülebilmektedir.

Bantlama Tedavisi

Bantlama Tedavisi

2012 olimpiyatlarında sporcuların taktıkları bu bantlar sporculardan sonra fizik tedavi uygulamalarında da kullanılmaya başlandı. Bu renkli bantlar bir aksesuar değil kasların daha az yükle çalışmasını ve korunmasını sağlıyor. Seksenli yılların başlarında icat edilmiş olan bu icat 2012 olimpiyatlarında sporcuların kullanımından sonra popüler olmaya başlandı. Daha iyi bir performans için kullanılabilir olduğunu savunan bandın mucidi Dr. Kenzo Kase, nörolojik problemlerde ve mide ve bağırsak rahatsızlıklarında da kullanılabilir olduğunu söyledi. Sadece yeni ağrıları olanları için değil kronik ağrıları olanlar içinde bu bant tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Son derece önemli olan noktası ise bu uygulamayı kesinlikle bu işi bilen konusunda bilgili kişiler tarafında uygulanması gerektiğidir. Sadece yetişkinler için değil çocukların fizik tedavilerinde de bu bantlar kullanılmaya başlandı. Vücutta iki üç gün kalan bu bantlar yapıştırıldığı bölgede ki dolaşımı arttırıyor. Her geçen gün kullanım alanı artan bu bantlar ayrıca yeni bebek sahibi olmuş annelerin sütlerinin artması içinde kullanılması tavsiye ediliyor.

Konuşma Bozuklukları Tedavisi

Konuşma Bozuklukları Tedavisi

Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri Uzm. Konuşma terepisti Çiğdem GÜLERMAN konuşma bozukluklarının nedenleri ve tedavisi hakkında bilgilendiriyor. Kendinizde, çocuğunuzda ya da bir yakınınızda konuşma bozukluğu yaşayan birileri varsa ve bunun sebeplerini ve tedavisini öğrenmek istiyorsanız dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. İnsanların özgürlüklerini en çok yaşadıkları ve rahatlamak, iletişim kurmak ve ya bilgi alış verişinde tüm insanlığın ihtiyacı konuşmak biraz engelle karşılaşınca hem psikolojik anlamda hem de sosyal anlamda büyük sorunlar oluşmasına sebep olabilir. Doğuştan gelen bir özellik olmakla birlikte sonradan öğretimle de geliştirilebilir. En çok karşımıza çıkan konuşma bozuklukları felç durumunda yaşanan konuşma fonksiyonlarının olduğu bölgelerin tıkanmaları, tümörlerin bu fonksiyonları yerine getirmede engelleyici olması, travmalar sebebiyle oluşan durumlar olarak görülüyor. Halk arasında inme indi gibide adlandırmaları bilinmektedir. Bu rahatsızlıklarda zamana karşı yarış çok büyük bir önem taşımaktadır. Fizik tedavisi başlayan hastaların aynı anda kombineli bir şekilde konuşma tedavilerinin de başlaması gerekir. Hastaların hayatla ile iletişimde kalmaları için büyük bir önem taşıyan bu uygulamalar hastanın kendisini ifade edebilmesi için oldukça önemlidir. Hali hazırda zaten yaşamış olduğu hastalıktan dolayı zorluk yaşayan hasta, bu rahatsızlığının doğurduğu konuşma bozukluğuna da sahip olunca tamamen hayattan kopmuş gibi olacaktır. Bu yüzden bu tedavi büyük bir önem taşımaktadır. Bu konuşma bozuklukların beyinde oluşan bir hasardan kaynaklanması gözlendiği gibi psikolojik bir durumdan da kaynaklanabilmektedir. Bu bozuklukların giderilmesi için uzmanlar tarafından bir dizi tedavi içerisine girilmesi önemlidir.

Serebral Palsi CP Spastik Felç

Serebral Palsi CP Spastik Felç

Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri medikal koordinatörü Prof. Dr. Tunç Alp KALYON serebral palsi (spastik felç) hastalığının bulguları, tanısı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgilendiriyor.

Bel ve Boyun Ağrılarında Tedavi Seçenekleri

Bel ve Boyun Ağrılarında Tedavi Seçenekleri

Omurgamız da yüzümüz gibi yaşlanır ve çoğu insanın problemlerinden olan bel ve boyun ağrıları hissedilmeye başlanabilir. Bel ve boyun ağrılarının birçok sebebi olabilir. Öncelikle bu ağrıların nedeni tespit edilmeli ve eğer fizik tedavi uygun ve gerekli görülürse mutlaka uygulanmalıdır. Tıpkı reçetede yazan ilaçlar gibi, egzersiz ve diğer fizik tedavi yöntemleri doğru şekilde ve uzmanlar gözetiminde uygulanmalıdır. Gerekli teşhis ve taramalardan sonra tanısı konan ve fizik tedavi almasına karar verilen hastalar, seanslara alınır. Bu seanslarda bel veya boyunda ağrı şikayeti olan hastaların ağrılı bölgelerine ağrı kesici olarak fizik tedavide sıklıkla kullanılan elektrikli akımlar, vakum tedavileri, derin dokulara etki etmek amacıyla ultrason gibi tedaviler, sıcak uygulamalar, traksiyon uygulamaları, çeşitli ve aşamalı egzersizler uygulanır. Bu uygulamaların tümü genel olarak 1 saat kadar süren uygulamalar olup, hastaya evde kendisinin de yapabileceği ve yapması uygun görülen egzersizler de tarif edilerek anlatılır. Seans süresince ve seansların sonunda hasta tekrar hekim tarafından değerlendirilerek tedavinin etkin ve yeterli olup olmadığı takip edilir.

Fizik Tedavi Nedir

Fizik Tedavi Nedir

Vücudumuzda bulunan ve hareket alanımızda bulunan bölgelerde bulunan kasların, dokuların, eklemlerin vs. gibi bölgelerin tedavisinin yapıldığı, aynı zamanda sinir sistemiyle de ilgili olan bu bölgelerin oluşturduğu ağrıların giderilmesini sağlayan bir tedavi alanıdır fizik tedavi. Fizik tedavinin yanında tıp da uygulanmalı ve rehabilitasyonunda sağlanması gereklidir. Fizik tedavinin yalnız başına uygulanması söz konusu bile olamaz. Mutlaka yanında korunma önlemleri, egzersizlerle, ilaç tedavileriyle ve hatta biraz eğitimle birlikte olmalıdır. Ülkemizde en çok tedavisi gerekli duyulan hastalıkların alanı olan Fizik tedaviye ne yazık ki ülkemizde pek önem ve değer verilmemektedir. Alanının önemi bakımından oldukça küçümsenen bu alanda Romatem fizik tedavi ve rehabilitasyon hastaneleri danışman öğretim üyesi Prof. Dr. Cihan Aksoy bu konu ile ilgili şikayet ve bilgilendirmelerini detaylarıyla bizlere sunmaktadır. Gerek doğuştan olsun gerekse sonradan olmuş olsun vücudumuzda bulunan ağrıların giderilmesi için gerekli tedavilerin yapılması gerekmektedir. Bu tedaviler yapılmadığı sürece hayat daha zor şartlar doğurabilir ve hiç beklemediğimiz sonuçlara sebep olabilir.

Bel Ağrılarında Fizik Tedavi

Bel Ağrılarında Fizik Tedavi

Ülkemizde birçok insanın şikâyet duyduğu bu ağrıların birçok sebebi olabilir fakat genel anlamda omurgadan gelen bu ağrılara gerekli önem verilmemektedir. Genç yaşlı kadın erkek birçok insanda gözlenen bu rahatsızlıklara nasıl bir tedavi uygulanmalıdır önemli bir konudur. Hemen hemen her iki kişiden biri bu konudan şikâyet etmektedir. Bel ağrılarının belirli bir zaman sonra gerek tedavi sonucunda gerek zamanla oluşan rahatsızlığın çözüldüğü gözlenmektedir. Duruş bozukluğundan ortaya çıkmakta olan ve büyük ağrılara sebebiyet veren bu rahatsızlıklar için öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta duruş pozisyonlarıdır. Boyun açınızın omurga üzerine uygulayacağı basınç arttığından dolayı telefonlarınızı ya da bilgisayarlarınızı kullanırken bu açının en az basınç uygulanacak bir şekilde tutulması gerekir. Bu basınç öyle ki dikkat edilmediği taktirde 10 ile 30 kat artma gösterebilir. Duruşunuz ne kadar doğallıktan uzak olursa o kadar fazla basınca sebep olur. Bel ve boyun ağrılarının en çok sebebi kas problemleridir. Yaşanan problemin daha fazla sorun olmaması için fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecine girmeniz gerekebilir bu yüzden de bir doktor kontörlüne girmek sizin için çok önemlidir.

Omurga ve Bel Ağrıları

Omurga ve Bel Ağrıları

Uzm. Dr. Ertunga Öney omurga bel ağrılarından korunma ve tedavisi hakkında bilgilendiriyor. Vücudumuzun en önemli görevlerini gören ve tüm sinirlerin içerisinde muhafaza edildiği bölgemiz omurgamızdır. Vücudumuzda amortisör görevi gören bu yapı kemikler yıpranmasın ve yük dengeli bir şekilde dağılsın diye büyük bir görev yüklenmiştir. Böyle önemli bir görevi olan yapının yaşamış olduğu bazı problemlerden dolayı ortaya çıkan rahatsızlıklardan çok fazla şikâyet etmekteyiz. Ayrıca boyun fıtığı diye bildiğimiz rahatsızlıkların görüntüsel olarak yani çekilen emar görüntülerinde fıtık olarak gözükmesi boyun fıtığı olduğumuz anlamına gelmez. Bunun söylenebilmesi yani bu rahatsızlığa sahip olunduğunun belirlene bilmesi için bulgularında olması gerekmektedir. Yani görüntüsel olarak fıtık gibi görünüyor olsanız da bu sizin boyun fıtığı olduğunuz anlamına gelmez. Bunun söylenebilmesi için ağrı gibi şikâyetlerinizin de olması gerekmektedir. Bununla birlikte hareket kısıtlılığı da yaşıyor olmalısınız. Vücudumuzun önemli bir bölümü olan ve elektriksel ve sinirsel tüm ağların geçtiği omurilik de bu omurganın koruması altındadır. Küçük bir bel ağrısı ya da boyun ağrısı diyerek de geçiştirmemeniz gerekir ve uzman doktorlar tarafından muayene edilmeniz tavsiyelerimizdendir.

Robotik Yürüme Tedavisi

Robotik Yürüme Tedavisi

Doğuştan yürüme engelli olan Merve Bal robotik yürüme tedavisi uygulandı ve böylelikle doğuştan yürüme engelli olan Merve ilk adımlarını atmayı başardı. Erken doğum sonucu dünyaya gelen Merve doğuştan yürüme engelliydi. 9 yaşında olan Merve’nin tek istediği arkadaşları gibi yürüyebilmek ve dilediğince hareket edebilmekti. Bu hayaline robotik yürüme tedavisinde ulaşmayı başardı. Dört ay tedavi gördükten sonra 9 yaşında ilk adımlarını atmaya başlayan Merve hızla iyileşmeye devam ediyor. Kas yapısında ve sinirlerinde ki doğuştan gelen sorunların gelişimi için oldukça verimli geçen ve sağlığına kavuşmasına olanak sağlayan robotik yürütme tedavisi ona yeni bir umut olmuş ve hayatına yeni bir başlangıç yapmasına ayrıca hayallerine de kavuşmasına yardımcı olmuştur.

Akıllı Egzersiz Nedir

Akıllı Egzersiz Nedir

Egzersizler, bireyler için günlük hayatta büyük önem taşımaktadır. Ancak bilinçsiz olarak yapılan egzersizler de, bireylerde pek çok sorunu beraberinde getirebilmektedir. Son zamanlarda gündemde yer alan akıllı egzersiz, kısa süre içerisinde meraklılarıyla buluşmuştur. Akıllı egzersiz uygulamasında; bireylerin sağlıkları, yaşadıkları eklem ve kas rahatsızları, biyolojik özellikleri göz önünde bulundurularak egzersiz yapılıyor. Buna bağlı olarak uygulama, kişiye özel olarak hazırlanıyor. Aynı zamanda akıllı egzersiz merkezlerinde, bireylere şahsi bir kart temin ediliyor. Bu kartlarda bireylerin merkeze ne zaman gelip gittikleri, hangi egzersizleri kaç set yaptıkları, biyolojik kontrol takibi gibi bilgiler yer alıyor. Görevliler kişisel kartlar üzerinden, bireylerin takibini yapıyor. Son dönemde pek çok birey tarafından tercih edilen uygulama her yaştan hastaya hizmet vermektedir. Aynı zamanda sosyal güvenlik kapsamına giren uygulamadan, ücretsiz olarak da yararlanılmaktadır.

Çocuklarda Robotik Tedavi Yöntemi

Çocuklarda Robotik Tedavi Yöntemi

Son yıllarda fizik tedavi adına yapılan çalışmalar artmış ve teknolojinin de gelişmesiyle farklı tedavi yöntemleri uygulamaya konulmuştur. Bu yöntemlerden bir tanesi de robotik tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Robotik tedavi yöntemi beyin felci geçirmiş ve buna bağlı olarak bazı optimizasyonlarını kaybetmiş hastalara uygulanmaktadır. Uygulamada hastalar, askıya alınmakta ve robotik donanımlar sayesinde hareket ettirilmektedir. Özellikle çocuk hastalar için büyük önem taşıyan bu yöntem, beyin felci ile dünyaya gelmiş pek çok çocuğa umut kaynağı olmuştur. Aynı zamanda robotik rehabilitasyon sayesinde çocuklar, el ve göz koordinasyonunu da sağlayabilmektedir. Bu sayede hastaların, sağlıklı bir insanla aynı verimle faaliyet göstermesi sağlanmaktadır. Robotik rehabilitasyon, küçük Cansu içinde umut kaynağı olmuştur. Beyin felci ile dünyaya gelen Cansu, yürümekte ve bedenini dik tutmakta zorlanmaktadır. Bunun için tedavi görmek isteyen aile, ilgili kurumlara başvurur ve robotik rehabilitasyon uygulanır. Uygulamada askılar ve yapay ayaklar kullanılmaktadır. Cihaz içerisine giren hasta, rahatlıkla yürüyebilmektedir. Bunun dışında kafasını ve bedenini de dik tutabilmektedir. Bununla birlikte hastalar, robotik yürüme sistemleriyle kas ve eklem becerilerini de geliştirebilmektedir. Bu sayede hastalar, sağlıklı bir insanın yaptığı tüm hareketleri rahatlıkla yapabilmektedir.

Fıtık Tedavisine Çözüm Uzaydan

Fıtık Tedavisine Çözüm Uzaydan

Uzaya yolculuk yapan astronotlarda bel ve fıtık rahatsızlıklarının çözüldüğünden yola çıkarak yer çekimsiz bir ortam oluşturarak fıtık tedavisi uygulamaları yapılmaya başlandı. Uzaydan ilham alınarak düşünülen bu yöntem uzaydaki yerçekimsiz ortamı oluşturarak vakumla negatif basınç oluşturarak belirli omurlara uygulanmasıyla gerçekleştirilmektedir. Sancılı ağrılara sebebiyet veren ve belirli bir mesafeden sonra ağrısız yürümeyi olanaksız kılan bu hastalık ilaçsız ve ameliyatsız bir şekilde tedavi edilebilir bir hal aldı. Yerçekimsiz ortamın vücut üzerindeki basıncı hafiflettiği tespit edildi ve fıtığın tedavi edildiği öğrenildi. Yüzde yetmiş oranında bir iyileşme sağlayan bu yöntemle ağrılardan kurtulabilir ve ameliyatsız bir şekilde sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Aslında yıllardır kullanılan çekme uygulamasının bilgisayar ile birleşmesi ve belirli bölgeye uygulanmasına olanak sağlayan yeni bir tedavi yöntemidir. Belde yada boyunda olan fıtığa özel müdahalenin uygulandığı bu uygulama fıtığın seviyesine göre de bir çekme uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama sürekli çekme uygulaması değil belli aralıklarla çekme belli zamanlarda bırakma ve gevşeme yapılarak sorunu çözüme ve iyileştirme yapmaktadır.

Sığ Sulara Balıklama Atlamayın

Sığ Sulara Balıklama Atlamayın

Yaz aylarında serinlemek için gittiğimiz tatil yerlerinde ya da havuzlarda gerek eğlence amaçlı gerek şov amaçlı balıklama atlama gerçekleştiren bir çok gencin bu eğlencesi ya da şovu kâbusa dönüşmektedir. Balıklama atlama felç olma ya da ölme riskini büyük bir ölçüde arttırmaktadır. Türkiye de her yıl yüzlerce genç sığ sulara balıklama atladığı için felç kalıyor ya da hayatını kaybediyor. Birçok kişinin eğlence amaçlı yaptıkları bu davranış ya tekerlekli sandalyeye mahkûm bırakıyor ya da hayatlarına mal oluyor. Bu davranışın sizlere de pahalıya mal olmasını istemiyorsanız bu davranıştan uzak durmanız gerekmektedir. Bu davranışınız ölümünüzle sonuçlanmasa da omurilik felci olma riskini büyük bir oranda taşımaktadır. Ve dünyada henüz omurilik felcine bir çözüm bulunamamıştır.

Omurga Eğriliği Teşhisinde Yeni Yöntem

Omurga Eğriliği Teşhisinde Yeni Yöntem

Romatem hastaneleri medikal kooordinatörü Prof. Dr. Tunç Alp KALYON omurga eğriliği (skolyoz) tanısında kullanılan yeni yöntem hakkında bilgi veriyor. Her yüz insandan ikisinde görülen bu omurga eğriliği artık 4 saniyede analiz edilip teşhis edilebilecek. Radyasyon etkisi hiç bulunmayan bu uygulamada hem hızlı sonuç elde edilmekte hem de sağlıklı bir uygulama olarak günümüzde kullanılmaya başlanmıştır. 3 Boyutlu formetik yöntemiyle omurga eğriliği yani skolyoz teşhisi artık saniyeler içerisinde bulunabilmektedir. Erken teşhisinin yapılmasının önemli bir öneme sahip olan bu hastalık ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir. Erken teşhisinin yapılmaması ve tedavisinde geç kalınması durumunda ciddi rahatsızlıklara ve kalıcı hasarlara sebebiyet verebilmektedir. Doktorların tavsiyelerine göre çocuklarınızda da belli aralıklarla omurga eğriliğinin belirtileri olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Sağa ya da sola doğru eğim olup olmadığına iki omuz arasında ki yüksekliklerin farklı olup olmadığına bakmak gerekmektedir. Baş ağrısı, bel ağrısı gibi sorunlar yaşıyorsanız bu konuda tedbirli olup bir doktor kontrolüne girmeniz de tavsiyemizdir. Bu uygulamada uygulanan ışınların oluşturduğu çizgiler sırt bölgesine uygulanıyor bu çizgilerin kırılmasıyla oluşan görüntü bilgisayar ekranında üç boyutu bir şekilde her açıdan omurga eğriliğinin olup olmadığı gözlemlenebiliyor.

Varise Ameliyatsız Çözüm

Varise Ameliyatsız Çözüm

Ciddi bir hastalık olan varis hastalığı, uzun süre hareketsiz kalan insanlarda görülmektedir. Bu rahatsızlık ileri seviyelerde akciğerin iflasına bile sebebiyet verebilmektedir. Bu hastalığın önüne geçilmesi ve tedavinin yapılması önemlidir. Bu hastalığın tedavisi eskiden ameliyat gerektirirken artık bu durum değişti. Vakum tedavisi denilen bu tedavi yöntemiyle neşter kullanılmadan, ameliyat yapılmadan bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Bu önemli teknolojik gelişme hastaların daha kolay bir şekilde bu hastalıktan kurtulmalarına olanak sağlamış aynı zamanda daha hızlı ağrısız ve sorunsuz bir sonuç elde edilmesine de olanak sunmuştur. Cerrahi tedavinin yerini alan bu vakum tedavisi hastalarına daha güvenilir gelmekte ve daha iyi sonuçlar vermektedir. Dünyada futbolcuların çok kullandığı bu yöntem ülkemizde çok yeni bir teknolojidir. Varise bağlı şişliklerin, ağrıların ön plana geçtiği klinik ağrılarda kullanılmaktadır. Varis insan sağlığı için çok büyük bir problem ve bir çok kişide görülen bu hastalık çok fazla önem verilmemektedir. Bu uygulamada hasta bir tüp içerisine giriyor ve belirli aralıklarla basınç uygulanmaktadır.

Skolyoz Ölçümü

Skolyoz Ölçümü

Türkiye’de her 100 kişiden 2 sinde görülen bu hastalığın erken teşhis edilmesi çok önemli bir konudur. Doktorlar çocukların belirli aralıklarla çocukların elbiselerinin çıkartılıp sırt bölgesinde bir yamukluğun, sağa ve ya sola doğru eğilimin olup olmadığına dikkat etmeleri ve iki omuz arasında yükseklik farkının olup olmadığı gibi durumları kontrol etmeleri gerektiğini söylüyorlar. Erken teşhis tedavisinin kolay olmasına olanak sağladığı gibi daha kötü sonuçlar doğurmasına da önlem için büyük bir önem taşımaktadır. Skolyoz ve kamburluk gibi durumları saniyeler içerisinde analiz eden formetrik sistemin bir diğer güzel özelliği ise tamamen görülebilir ışınların kullanılmasıdır. Yani radyasyon hiç yoktur. Bu formetrik analizi sonunda kaburga eğriliği ya da kamburluk gibi durumları kolaylıkla tespit edilmektedir.

Robotik Rehabilitasyon Merkezi

Robotik Rehabilitasyon Merkezi

Fizik tedavi ve rehabilitasyon adına geliştirilen son teknoloji, robotik tedavi yöntemidir. Ülkemizde de kullanılan yöntem, pek çok hastaya umut kaynağı olmaktadır. Ülkemizde İstanbul’da ilk robotik rehabilitasyon merkezi açıldı. Pek çok hastanın yaşama sevinci olan merkezin açılışına, ünlü isimler ve belediye başkanları da katıldı. Bu isimler arasında, Şenol Güneş ve Metin Akpınar gibi ünlüler de yer almaktadır. Aynı zamanda yeni açılan sağlık merkezi, Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneler Grubu’nun beşinci şubesi olarak da faaliyet göstermektedir. Robotik tedavi adına Türkiye’de bir ilki yaşatan Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneler Grubu, büyük bir gururla açılışını yaptı.

Felç Rehabilitasyonunda El Robotu

Felç Rehabilitasyonunda El Robotu

Tokalaşmakta dahi zorluk çeken bir hasta el robotu tedavisi sonucunda artık kolaylıkla el tokalaşabiliyor ve tüm ihtiyaçlarını görebilecek bir duruma geldi. Su içmek dahi yardıma ihtiyaç duyan hastalara umut kaynağı olan bu robot el ve parmaklarınızda ki kaslara uygulanan egzersizler sayesinde kas gelişiminize destek oluyor ve tedavinizde önemli bir ilerleme sağlıyor. Kol robotundan sonra el robotunun da ülkemizde kullanılmaya başlanması bu konuda rahatsızlık yaşayan bir çok hasta için umut oldu. Özel bir yazılama sahip olan bu el robotu sanal ekranda sizin egzersizinize faydalı olacak hareketler yapmanızı sağlıyor böylelikle hem düzenli hem de verimli kas gelişimi sağlıyor. Dünyada da oldukça yeni olan bu teknoloji ülkemizde de ilk defa kullanılmaya başlandı ve böylelikle felçli hastalara ve el cerrahisinde ki hastalara umut kaynağı oldu. Kas gücünün kısa sürede eski haline gelmesini sağlayan bu robot bu işlemleri bilgisayar oyunlarıyla yapıyor. Böylelikle hasta hem oyun oynuyor hem de iyileşiyor.

Felç Tedavisinde Robotik Devrim

Felç Tedavisinde Robotik Devrim

Omurilik kanalında daralma sonucunca felç olan Bülent Bıçakçı kol robotu sayesinde sağlığına kavuştu. Türkiye’de ilk defa kullanılan kol robotu felçli hastanın tedavisinde oldukça verimli sonuçlar elde edilmesine olanak sağladı. Böylelikle tekrardan ellerini ve kollarını, kol robotu sayesinde kullanmaya başladı. Bir eşyayı tutamayan, yemek yiyemeyen ve çok zorlu bir hayat yaşayan Bülent Bıçakçı Türkiye’de ilk defa onda denenen kol robotu sayesinde artık tüm işlerini kendisi görebiliyor, yemek yiyebiliyor bir duruma geldi. Ameliyat olmaması durumunda tamamen yatağa bağlı kalacak olan hasta Almanya’da geçirdiği ameliyat sonrasında kollarını ve parmaklarını artık kullanamıyordu. Bu rahatsızlığına parmak ve kol robotunun kaslarına oluşturduğu egzersizler sayesinde çare buldu.

Klima Çarpması

Klima Çarpması

Havalar ısınınca, arabada, evde ve işyerlerinde olduğu gibi bir çok yerde serinlemek için kullanılan klimalar doğru kullanılmazsa büyük rahatsızlara sebebiyet vermektedir. Yaz sıcaklarından bunaldığımızda klimaların soğuk havalarına sığınıyoruz ama dikkat etmemiz gereken bir konu olduğunu unutmamalıyız. Sağlığımıza zararlı olabilir. Halk arasında klima çarpması olarak bilinen bu rahatsızlıklar boyun ağrıları, bel ağrılar ve baş ağrılarına sebebiyet verebiliyor. Bununla birlikte zatürre gibi ciddi rahatsızlıklara sebep verebilir. Bu sebepten ötürü klimaların bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Çünkü serinlemek için kullandığımız bu vazgeçilmezimiz olmuş aletler mikrop yuvalarına dönüşebilirler. Uzun süre kullanılmayan, toplukların yoğun olduğu bölgelerde kullanılan klimaların bakımlarının ve temizliklerinin yapılmaması lejyoner hastalığı diye adlandırılan hastalıklara da sebebiyet vermektedir. Bu sistemik hastalık yüksek ateş, kuru öksürük gibi insanların rahatına düşman olabilecek rahatsızlıklara sebep olabilir. Ayrıca en dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta serinlik seviyesinin çok düşük tutulmaması gerekir. Çünkü ani hava değişikliği sağlığınıza büyük bir şekilde etki edebilmektedir.

Felç Rehabilitasyonu

Felç Rehabilitasyonu

Umut yaşadıkça bitmemeli ve sönmemelidir. Hayatınızda hiç başınıza gelmesini tahmin etmediğiniz şeyler olabilir. Bunlar iyi ve ya kötü olabilir. İki genç kardeşi hayatlarında duymadıkları bir hastalık sonucu yürüme sorunu yaşadılar. İlk gittikleri hastanede soğuk algınlığı teşhisi konulan bu hastalar daha sonra gittikleri bir hastanede geç kaldıklarını öğrendiler. Genç kardeşler annelerinden gelen doğuştan bir beyin hastalığı sonucu yakalandıkları bu hastalıklardan sonra defalarca ameliyat oldular. Beyincik sarkması teşhisi konulan bu iki gençlerden Gökhan 5 Dursun 4 kez ameliyat oldu. Gökhan’ın beyninde ki kistin alındığı beşinci ameliyatında artık tamamen yürüyemez hale geldi. Gencin umutları gün geçtikçe ve sorunlar arttıkça sönmek noktasına geliyordu ki özel bir fizik tedavi merkezinde ki 3 aylık tedavi onu tekrar umuda bağladı ve artık kendi başına yürüyor ve hareket etmekte zorluk çekmiyor. Benzer sorunlardan şikayetçi olan kardeşi Dursun da son ameliyatını olacak ve oda kardeşi gibi bu hastalığın pençesinden kurtulmayı bekliyor. Gün geçmiyor ki tedavisi mümkün olmayan bir hastalık olmasın.

Yürüme Rehabilitasyonu

Yürüme Rehabilitasyonu

Azerbaycanlı Metanet Nagiyeva’da, yürüme sorunuyla karşılaşmış ve bazı yetilerini kaybetmiş hastalardan bir tanesidir. Azerbaycanlı Nagiyeva, İzmir’de bir rehabilitasyon merkezine başvurmuş ve tedavi görmek istemiştir. Buna bağlı olarak yürüme sorunu yaşayan kadına, robotik tedavi yöntemi uygulanmıştır. Hasta kadın tedavi yönteminin verimli ilerlemesine bağlı olarak yaklaşık 2-3 hafta içerisinde, sağlığına kavuşturulacaktır. Uygulanan tedavi yöntemi, üst düzey teknolojiyle geliştirilmiş ve pek çok hastanın yaşam kaynağı olmaktadır. Uygulamada hasta bir askı yardımıyla dik pozisyona getirtilir ve yürüme bandı üzerinde robotik ayaklar yardımıyla hareket eder. Hastalara uygulanan tedavi süreci, hastalığın derecesine bağlı olarak değişmektedir. Aynı zamanda son teknoloji olarak görülen uygulama, olumlu sonuçlar vermektedir.

Kas Ağrılarının Tedavisinde Yeni Yöntem

Kas Ağrılarının Tedavisinde Yeni Yöntem

Olimpiyatlarda kullanılan bantlar damgasını vurdu ve bu bantlar artık kas ağrıları tedavisinde de kullanılmaya başlandı. Bu bantların özelliği, insan cildinin esnekliğine yakın bir esnekliğe sahip. Son zamanlarda sporcuların kollarına, bacaklarına, bellerine taktıkları bu renkli bantlar dikkat çekti. Bu bantların renkli olmaları onların estetik amaçlı kullanıldığını göstermiyor. Bu bantlar kasların aşırı çalışmasını engelliyor ve ağrı olmasını engelliyor. Bu bantlar ayrıca ameliyat sonrasında ameliyat bölgesine uygulanarak da ağrısız bir hareket etme olanağı da sağlıyor ve böylece iyileşme sürecini de hızlandırıyor. Yetişkinlerde kullanılan bu bantlar aynı zamanda çocuklar ve bebeklerde de fizik tedavi uygulamalarında kullanılıyor. Bu bantlar uzman kişiler tarafından uygulanmalı bu konuda oldukça dikkat edilmedir.

Çocuk Yürüme Robotu

Çocuk Yürüme Robotu

Delya Eleç ve annesi Defne Eleç yaşamış oldukları korkunç trafik kazasından sonra ölümden mucize sonucu kurtuldular. Birlikte hayata tutunan anne ve kızı şimdide birlikte hayatlarına devam ederek birbirlerine kuvvet oluyorlar. Defne Eleç 4 yaşında ki kızı Delya’yı anaokuluna götürüyordu. Ters yönden gelen bir araba ile kafa kafaya çarpıştılar. Defne Eleç ağır yaralandı. Vücudunun yüzde 80 de kırıkların olduğunu Defne Eleç’in kızı ise başından yaralanmıştı iki ay yoğum bakımda kaldı. Delya beyin fonksiyonlarından bir çoğunu kullanamaz hale geldi durumu ciddi olan küçük kızımız yaşama tutundu. Yürüyemiyor, konuşamıyordu. Aile kızını İstanbul Romatem fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezine götürdü ve burada küçük Delya’ya uygulanan tedavilerden sonra Delya 8 ay sonra ilk kez anne dedi. Zorlu günleri arkalarında bırakan aile Romatem fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinde gördükleri tedavilerden oldukça memnun ve artık eski güzel günlerine dönmek için geri sayım yapıyorlar. uygulanan tedavilerin arasında bulunan çocuk yürüme robotu da Delya’nın iyileşmesinden büyük bir yer tutuyor.

Yürüme Bozukluklarında Rehabilitasyon

Yürüme Bozukluklarında Rehabilitasyon

Zonguldak’ta yaşayan Melek Akkaya 28 yıl sonra yürümeye başladı. 12 yaşında menenjit hastalığına yakalanan ve sonrasında yürüme yetisinin kaybeden Melek Akkaya Kocaeli’ne tedaviye gitti. Kocaeli’nde tam 3 haftalık tedaviden sonra yürümeye başardı. Doktorlar bunun bir başlangıç olduğunu söylüyorlar. Tıp dünyasında ki bu gelişme bir çok hastanın umut kaynağı oldu. 40 yaşında ki Melek Akkaya şuanda destekle de olsa 3 haftalık tedaviden sonra sonuçlarını almış ve yürümeye başlamış. Bir çok hasta için bir umut olan Melek Akkaya, yürüyemememin zorlu hayatını dile getiriyor ve bu sorunu yaşayan herkese pes etmemenin anlamını öğretiyor. Yürüme bozukluğu yaşayan herkesin bu tedavinin detaylarını araştırmalarını ve bütün gerekliliklerini yerine getirmelerini tavsiye ediyoruz.

Fizik Tedavi ile Tekrar Yürümeye Başladılar

Fizik Tedavi ile Tekrar Yürümeye Başladılar

Fizik tedavi alanında yapılan yenilikler pek çok hastaya umut kaynağı olmaktadır. Özellikle nadir rahatsızlıklardan olan yürüme yetisinin kaybedilmesi rahatsızlığı için, fizik tedavi büyük önem taşımaktadır. Gökhan ve Dursun Küçükkurt kardeşler de, hiç tahmin edemedikleri bir şekilde yürüme yetilerini kaybettiler. Hemen hekime başvuran kardeşler, fizik tedavi ile hayata yeniden bağlandılar. Beyincik sarkması teşhisi konulan kardeşler, bu süreçte pek çok yöntem denemesine rağmen başarılı olamadı. Ancak kardeşlere son çare, fizik tedavi uygulamasından geldi. Kardeşler, üç aylık bir tedavi sürecinin ardından yürüme yetilerini tekrar kazandılar. Ergoterapi ve robot tedavisi yöntemleriyle hayata bağlanan kardeşler, tedavi sürecinin ardından sağlıklarına kavuştu.

Riskli Bebek Nedir?

Riskli Bebek Nedir

Gebelik döneminde, doğum anında ya da yeni doğan döneminde çevresel ya da biyolojik etkilerden dolayı karşılaşılabilecek nörolojik problemler yaşayabilecek çocuklara “Riskli bebek” denir. Gebelik döneminde annenin yaşı 16 dan küçük ve 40 tan büyükse, annenin rahatsızlığı varsa, annenin sigara ve alkol kullanma durumu ya da daha önceki gebeliklerinde yaşadığı problemler söz konusuysa, bu bebekler risk taşıyabilir. Bu bebekler doğum anında kordon dolanması, makat geliş ve bunlar gibi zor doğum öyküleri söz konusu olduğunda, bebek oksijensiz kaldığında yine aynı durumla yani riskli bebekle karşı karşıya kalınabilir. Bebeğin 37 haftadan daha önce doğması ve 42 haftadan daha geç doğması, 2500 gramdan az ve 4000 gramdan fazla doğması da riskli bebek durumuna sebep olabilir. riskli bebeklerin karşılaşabileceği riskler ise normal gelişim evrelerinde gerileme, gecikme, erken dönemde emme ve yutma belirtilerinin olmayışı, postural kaslarda zayıflık, davranış problemleri, hareket azlığı ya da hareketin aşırı olması gibi problemlerle karşılaşılabilir. riskli grupta değerlendirilen her bebekte bunlarla karşılaşılmayabilir ama bunların olma ihtimali düşünülerek, bebek taburcu edilirken aile bu konuda bilgilendirilmelidir, böylelikle erken teşhis ve tedaviyle riskli bebeklerin karşılaşabileceği problemler en az indirilebilir.

Riskli Bebek Nedir?

Omurilik Felçi Nedir

Omurilik felçleri, omurilikte çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan hasarlardan sonra gelişen bir klinik tablodur. Bu tablo içerisinde yerine bağlı olmak şartıyla ellerde, bacaklarda hareket kayıpları, idrar dışkılama, cinsel fonksiyon kayıpları, iş ve mesleki çalışma kayıpları ve bunlara bağlı olarak çeşitli sosyal kayıplar ortaya çıkar.

Riskli Bebek Nedir?

Armeo Omuz ve Kol Robotu

Armeo omuz ve kol robotunu özellikle beyin ve omurilik problemlerinde, inmeli hastalar, travmatik beyin hasarları, omurilik yaralanmaları, multipskleroz gibi kol ve bacaklarda kuvvetsizlikle giden hastalıklarda kullanmaktayız.

Riskli Bebek Nedir?

Klinik Pilates Nedir

Günümüzde, “Ben hayatımda hiç sırt ağrısı çekmedim.” diyebilen insan sayısı çok azdır. Birçoğumuz hayatımızın belli dönemlerinde kas iskeletiyle ilgili bazı problemlere maruz kalmışızdır. Bu problemlere; kötü postür, kötü beslenme, kötü ergonomik koşullar ve hareketsiz hayat örnek olarak gösterilebilir. Uzman bir kişinin eşliğinde yapılan pilates sayesinde de bu problemleri en aza indirmek mümkündür.

Riskli Bebek Nedir?

El Rehabilitasyonu Nedir Tedavi Yöntemleri

El rehabilitasyonu, elden omuza kadar olan bölgedeki sorunlarla ilgilenir. Elin çeşitli yaralanmaları, kırıklar, kopuklar, kolda sinir felci veya sinir sıkışmaları, sinir tendon kesileri ya da yanıklar doğumsal sorunlar gibi türlü durumlarda ameliyat sonrası ya da kimi zaman ameliyatsız tedavide de kullanılır.

Riskli Bebek Nedir?

Manuel Terapi Nedir

Manuel terapi, dünyada uzun yıllardır kullanılan, ülkemizde ise yeni yeni önem kazanmaya başlamış bir fizik tedavi dalıdır. Tamamen kanıta dayalı bilimsel bir yöntemdir. El ile tedavi etmek, el ile iyileştirmek anlamını taşımaktadır. Manuel terapi, kas, sinir ve iskelet sisteminin muayenesini ve tedavisini amaçlamaktadır.

Riskli Bebek Nedir?

Rehabilitasyon Nedir

Rehabilitasyon, bir hastalık veya kaza sonucu bedensel yeteneklerin bir kısmını kaybetmiş kişilerin hayata yeniden uyum sağlamaları, yaşam kalitelerini yükseltmeleri, aileleri ve toplumla bir bütün içerisinde yaşamalarını sağlayan gerekli olan tüm evreleri tüm çabaları kapsayan genel bir kavramdır. Rehabilitasyonda nihai hedef ulaşabilmek için, kişinin yeniden ailesi ve toplumla bir bütün olarak yaşamasının sağlanabilmesi için uzun ve meşakkatli bir yol kat edilmesi gereklidir. Sabır, bilgi deneyim ve ekip işidir. Bu ekibin içinde, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı ekibin yanı sıra fizyoterapistler, rehabilitasyon hemşireleri, psikologlar, konuşma terapistleri, sosyal hizmet uzmanları ve daha bir çok yan dal uzmanının da bulunması gereklidir. Kronik hastalıkların hemen tümünde erken dönem atlatıldıktan sonra rehabilitasyona ihtiyaç duyulurken, kaza sonucu olan vakalarda, afet durumlarında özellikle akut dönem ortadan kalktıktan sonra, tüm romatizmal hastalıklarda, ameliyatlardan, spor yaralanmalarından sonra, başka herhangi bir sebebe bağlı bedensel yeteneklerin bir bölümünün veya neredeyse tamamının kaybedildiği durumlarda rehabilitasyon gereklidir.

Riskli Bebek Nedir?

Hidroterapi Tedavi Nedir

Romatem Hastaneleri medikal koordinatörü Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon hidroterapi tedavisi hakkında bilgi veriyor.

Riskli Bebek Nedir?

Kekemelik Tedavisi

Kekemelik konuşmanın akıcılığını etkiler. Çocukluk döneminde başlar ve bazı durumlarda hayat boyu sürer. Bozukluk, konuşma seslerinin üretimindeki aksamalar ile karakterize edilir. Çoğu kişi bazen kısa süreli deşarjlar üretir. Örneğin, çocuğunuz “bardak” demek yerine “ba-ba-bar-dak” ya da “bbbbbardak” diyorsa bu durum kekemeliğe işarettir. Çoğu durumda, kekemelik, kişiye zor gelen bazı durumlarda ortaya çıkar.

Riskli Bebek Nedir?

Robotik Rehabilitasyon

Robotik rehabilitasyon, pek çok hastaya umut vermekte ve yaşam kaynağı olmaktadır. Özellikle yürüme engeli olan ve belli travmalardan sonra yürüme yetisini kaybeden hastalara uygulanan yöntem, tedavilerde olumlu sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Erken doğan ve buna bağlı olarak kas, sinirlerinin zarar gördüğü Merve’de bu hastalardan bir tanesidir. Merve, doğumunda sonra hiç yürüyememiş ve bu nedenle bazı dokuları da gelişmemiştir. Romatem fizik tedavi merkezlerine başvuran Merve’nin ailesi, fizik tedavi de çareyi bulmuştur. Hastaya uygulanan robotik tedavi, kısa süre içerisinde yanıt vermiş ve Merve’nin yürümesini sağlamıştır. 9 yaşında olan küçük kız, hayatında ilk defa yürümüş ve bunun keyfini çıkartmıştır. Tedavide, robotik yürüme sistemleri ve yürüme bandı kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak hastalar, robotik ayaklarla yürüme bandı üzerinde, yürüyüş egzersizleri yapmaktadır. Aynı zamanda hastaların simülasyon programlarıyla; beden, el ve göz koordinasyonu da sağlanmaktadır. Bu sayede hastalar, sağlıklı bir insanın temel fonksiyonel özelliklerine sahip olmaktadır.

Riskli Bebek Nedir?

Manuel Terapi

Manuel terapi, kas ve iskelet rahatsızlıklarında kullanılmakta olan bir fizik tedavi yöntemidir. Buna bağlı olarak bel ve boyun ağrısı çeken pek çok birey, manuel terapi uygulamasında faydalanabilmektedir. Romatem tedavi merkezinde yer alan Uzman Terapist Okan Keleş’te, manuel terapi uygulamasıyla hastalarına ulaşmaktadır. Özellikle boyun ağrılarında kullanılan yöntemde, boyun iki elin arasına alınarak farklı pozisyonlara getirilmektedir. Bu işlemler 20 saniyelik aralıklarla tekrar edilmektedir. Yapılan tedavide, ihtiyacı olan bölgelere masaj yapılarak aynı zamanda basınçta uygulanmaktadır. Bu sayede kas ve eklem dokularının harekete geçmesi sağlanmaktadır. Tedavi sadece uzman kişiler tarafından yapılmakta ve hastalara uygulanmaktadır. Bu tedaviden yararlanmak isteyen hastalar, Romatem fizik tedavi merkezlerine başvurabilmektedir.

Riskli Bebek Nedir?

El Rehabilitasyonunda Robotik Tedavi

Romatem Hastaneleri medikal koordinatörü Prof. Dr. Tunç Alp KALYON el rehabilitasyaonunda el-parmak robotu kullanımı hakkında bilgi veriyor.

Riskli Bebek Nedir?

Fizik Tedavide Hidroterapi

Hidroterapi nedir, hangi hastalıklarda kullanılır

Riskli Bebek Nedir?

Fizik Tedavide İlk Adres

Fizik Tedavi Rehabilitasyon alanında hizmet sunan Romatem, Rehabilitasyon alanında Türkiye’nin ilk ve tek zincir sağlık markasıdır. Amacımız, Romatem’i Uluslararası alanda bilinirliği olan bir Türk Sağlık markası yapmaktır. Bu amaçla kalite öncelikli ve insan odaklı çalışmalarımızı geliştirerek devam ediyoruz.

Riskli Bebek Nedir?

Lenfodem Nedir Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır

Lenfödem, lenfatik sıvının hücreler arası dokularda birikerek çoğunlukla kollarda ve bacaklarda bazen de gövdede şişkinlik yapmasıdır. Lenfödemin tedavisinde iki faz uygulanmaktadır.

Riskli Bebek Nedir?

Bel ve Boyun Fıtıklarında Spinal Dekompresyon

Spinal Dekompresyon cihazı, ameliyat olan ya da ameliyat önerilen hastalarda kullanmış olduğumuz bir tedavi yöntemidir. Bu tedavide omurların arasını negatif basınç yöntemiyle aralayarak fıtığı orada rahatlatıp geri çekilmesini sağlıyoruz.

Riskli Bebek Nedir?

Omurilik Felci Tedavisi Nasıl Uygulanır

Omurilik felci tedavisi karmaşık bir konudur. Dolayısıyla doktorların ve pek çok personelin devreye girmesini gerektirir. Biz öncelikle hastalara gelişebilecek tıbbi problemleri gidermeyi ve felç sonucunda hastaların kaybettiği fonksiyonları değişik araçlarla çözmeyi amaçlıyoruz.

Riskli Bebek Nedir?

Kemik Dansitometri Kemik Taraması Nedir

Kemik dansitometresi, kemik yoğunluğu kaybını değerlendirmek ve kemik mineral kaybını ölçmek amacıyla uygulanan bir tarama testidir. Osteoporozun yani kemik erimesinin kesin olarak saptanabilmesi için DEXA adı verilen ve X ışınlarının daha da kuvvetlendirilmiş bir formu kullanılan cihazla yapılmaktadır. DEXA doğruluğu kanıtlanmış bir yöntem olmakla birlikte, uygulaması esnasında da herhangi bir ağrı acı hissedilmemektedir. Sıklıkla menopoz sonrası kadınları etkileyen ancak erkeklerde de görülebilen osteoporozun tanısında kullanılmaktadır. Osteoporoz, kemiklerin daha ince ve kırılgan hale gelmesine neden olan ve derece derece kalsiyum kaybıyla meydana gelen bir hastalıktır. DEXA aynı zamanda kemiklerin kırılma riskini de ortaya koyar. Eğer kemik yoğunluğu düşükse, kemik kırılganlığından korunmak adına it bit tedavi programı uygulanmalıdır. DEXA işleminin yapılması gereken durumlar; 60 yaş üstü, menopoz sonrası dönem, alkol ve sigara kullanımı, uzun süreli yatak istirahati, ailede osteoporoz öyküsü gibi durumlar olup, kemik taramasının yılda bir defa yapılması önerilir.

Riskli Bebek Nedir?

Topuk Dikeni Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Topuk dikeni, topuk kemiğinin alt kısmında kalsiyum birikmesi sonucu ortaya çıkan kemik çıkıntıya verilen addır. Röntgenle kolaylıkla tespit edilebilir. Topuk dikeni olan her bireyde ağrı olması beklenmez.

Riskli Bebek Nedir?

Fibromiyalji Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Fibromiyalji, toplumda oldukça yaygın olarak görülen ve yaşam kalitesini ciddi oranda bozabilen, iltihabi olmayan romatizmal bir hastalıktır. Yaygın kas ağrıları, yorgunluk, halsizlik, bitkinlik, baş ağrısı, uyku düzensizlikleri ve bağırsak problemleri gibi bulgularla ortaya çıkabilir.

Riskli Bebek Nedir?

Erigo Nedir Hangi Hastalıklarda Uygulanır

Erigo, table tilt, cpm ve fes akımı dediğimiz üç cihazın birleşiminden oluşan, hareket edemeyen ve yatağa bağımlı olan hastaların,özellikle tedavilerinin erken dönemlerinde yoğun bir şekilde kullanılabilen son derece güncel ve tedavilerde kullanışlı bir cihazdır. Erigo, Parkinson, inme gibi çeşitli hastalıklar sonucunda, hareket kabiliyeti oldukça kısıtlanmış, veya kaybedilmiş, uzun hastanede yatış süresine ve hareket bozukluğuna sahip, yoğun rehabilitasyon programına ihtiyaç duyulan hastalarda uygulanabilmektedir. Erigoda kullanılan robotik teknolojiye dayalı rehabilitasyon ile hastanın kaybedilen harekete yeteneğinin olabildiğince erken kazanılması sağlanarak, hareketsizliğin olumsuz etkilerinden olan ve oldukça sık karşılaşılan yatak yarası gibi problemlerden kaçınılmasına yardımcı olur. Erken dönemde erigonun rehabilitasyon programında kullanılmasıyla birlikte hastanın motivasyonu olumlu etkilenerek rehabilitasyon süreci de hızlandırılmış olur.

Riskli Bebek Nedir?

En Dynamic Akıllı Egzersiz Salonu

Egzersiz, doğru uygulandığında birçok hastalıkta ve sağlık probleminde yüz güldürücü sonuçlar sağlayabilen bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Fizik tedavi rehabilitasyon alanında ise egzersiz, tıpkı bir ilaç gibidir ve kesinlikle kişiye özel uygulanmalıdır. Günümüzde, birçok organ ve sistemi etkileyen ve ölümle sonuçlanabilen hastalıkların tedavisine eklenen özel egzersiz programları sayesinde iyileşme sağlanabilmekte ve hem yaşam süresi hem de yaşam kalitesi üzerine olumlu etkiler elde edilebilmektedir. Akıllı egzersiz sistemiyle, egzersiz tıpkı bir ilaç gibi kişiye özel reçete edilir. Bireyin yaşına, genel sağlık durumuna, kas gücü, dayanıklılık ve esnekliği değerlendirilerek, tüm bu parametrelere uygun olacak şekilde planlanan egzersizle, fizik tedavide beklenen yararlar optimal düzeyde elde edilebilir. Bilinçsizce ve yanlış bir şekilde yapılan egzersizle vücuda faydadan çok zarar verme ihtimali söz konusuyken, akıllı egzersiz sistemleriyle, yaralanma riskini en aza indiren güvenli egzersiz seansları uygulanır.

Riskli Bebek Nedir?

Çocukta Hareket Motor Gelişim Nedir

Motor gelişim, genel anlamda insan vücudunun hareket etme yeteneğidir ve ikiye ayrılır; Kalın motor gelişim; yürümek koşmak, zıplamak gibi, harekete etmek için büyük kas gruplarının devreye girdiği ve çoğu zaman istisnalar olsa da kendiliğinden normal gelişim sürecinde gelişen hareketlerdir. İnce motor gelişim esnasında ise hareket ederken küçük kas grupları kullanılır. El ve parmak kaslarının çalışmasını gerektiren hareketlerden söz edilir. Yazı yazmak, makas kullanarak bir şey kesmek, fermuar açıp kapamak, çatal bıçakla yemek yemek gibi hareketler, ince motor gelişimde kazanılması beklenen hareketlerdir ve genellikle dikkatin yanı sıra konsantrasyon da gerektiren hareketlerdir. Bahsedilen motor gelişim basamaklarından hangisinde bir gerileme ya da sıkıntı söz konusuysa, alt motor gelişim basamaklarından eksiklik olanlar ve üst motor gelişim basamaklarından belirlenecek hedeflerle özellikle nörolojik problemler sonucu motor gelişim basamakları etkilenmiş hastaların fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleriyle tedavi edilmesi amaçlanmaktadır.

Riskli Bebek Nedir?

Ozon Tedavisi Nedir Hangi Hastalıklarda Uygulanır

Ozon, çeşitli aletlerle oksijenden elde edilen bir gazdır ve bunu tıpta yaygın olarak kullanmaktayız. Özellikle bacaklardaki damar tıkanıklıkları ve beyindeki damar tıkanıklıklarında (Felçli hastalar gibi) kullanmaktayız.

Riskli Bebek Nedir?

Aqua Terapi Nedir Faydaları Nelerdir

Aqua terapi su içerisinde yapılan egzersizleri ve yürüme eğitimini temel alan bir fizik tedavi yöntemidir. Aqua terapide suyun üç temel özelliğinden faydalanılır. Bunlar; suyun kaldırma kuvveti, sıcaklığı ve basıncıdır.

Riskli Bebek Nedir?

Hastalarımız Anlatıyor Denizhan

Romatem fizik tedavi merkezleri, uzman kadrosu ve başarılı isimleriyle hastalarına hizmet vermektedir. Aynı zamanda üstün teknoloji ürünlerini de kullanan Romatem, hastalarına verdiği tedavilerden olumlu sonuçlar almaktadır. Denizhan’da Romatem’e başvuran ve tedavi gören hastalar arasında yer almaktadır. Doğuştan kas ve eklem rahatsızlığı olan genç, bacaklarında yaşadığı soruna bağlı olarak yürüyememektedir. Bacaklarında 45 derecelik bir kasılma olan hasta, bundan dolayı sinir ve kas zedelenmesi yaşamakta ve yürüme yetisini kaybetmektedir. Romatem fizik tedavi merkezi, tedavi sunduğu bu hastaya kısa süre içerisinde yürüme yetisi kazandırmıştır. Hasta bu süreçte; nöro biyolojik tedavi, lokomat tedavisi, bireysel terapi gibi tedaviler görmüştür. Romatem fizik tedavi merkezinde tedavi gören Denizhan, artık hayata gülen gözlerle bakmaktadır.

Riskli Bebek Nedir?

Geriatrik Rehabilitasyonda Hidroterapi Uygulaması

Geriatrik rehabilitasyonda amaç, kişinin fonksiyonel kapasitesini hedeflenen biçimde maksimum seviyeye çıkartabilmek ve burada koruyabilmektir. Hastanın bundan sonraki yaşam kalitesini arttırmak için kullanılan uygulanan rehabilitasyonda hastanın tam bağımsız ve sosyal olması amaçlanmaktadır.

Riskli Bebek Nedir?

Ortopedik ve Norolojik Rehabilitasyon Hidroterapi

Bazı hastalıklarda ve fonksiyon kayıplarında suyun fiziksel özellikleri kullanılarak yapılan tedavi yöntemine hidroterapi denir. Suyun fiziksel özellikleri suyun kaldırma kuvveti ve suyumuzun sıcaklığıdır.

Riskli Bebek Nedir?

Hastalarımız Anlatıyor - Servet Hanım

Romatem fizik tedavi merkezlerinde tedavi gören hastalardan bir tanesi de Servet Hanım’dır. Servet Hanım, biyolojik özelliklerini kaybetmiş ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekmiştir. Buna bağlı olarak hasta ve yakınları, fizik tedavi merkezine başvurmuşlardır. Burada Servet Hanıma; nöro biyolojik tedavi, havuz terapisi, lokomat, fizik tedavi gibi farklı yöntemler uygulanmıştır. Uygulanan yöntemlerde olumlu sonuçlar alınmış ve hasta tedavi sürecinden sonra hayata yeniden bağlanmıştır. Aynı zamanda Servet Hanım, romatem fizik tedavi merkezlerinde bir aile ortamı olduğu ve terapistlerin onunla bıkmadan, usanmadan ilgilendiğini de belirtmiştir. Halen tedavi sürecinde olan hasta, merkeze başvurduğundan bu yana önemli bir aşama kaydetmiştir. Hasta şu anda; paralel bantta yardım almadan yürüyebilmekte, düzenli ve mantıklı konuşabilmekte, kısmi yardımlarla günlük temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Servet Hanım ve ailesi, Romatem fizik tedavi merkezlerine minnettar olduğunu belirtmekte ve bu merkezlerin pek çok hastaya da umut kaynağı olacağını bildirmektedir.

Riskli Bebek Nedir?

Ankilozan Spondilit İltihaplı Omurga Romatizması

Halk arasındaki adıyla omurga romatizması olarak bilinen ankilozan spondilit, bel kemiği ve kalça kemiği arasındaki eklemin iltihaplanması sonucu görülen, kronik ve romatizmal bir hastalıktır. Ankilozan spondilitle birlikte iki kemik arasındaki eklemin iltihaplanmasıyla iki kemik birleşmiş ve tek bir kemik halini almıştır. Aslında çok sık karşılaşılan bir hastalık olmamasına rağmen, gebelikle genç erkeklerde görülür ve bazı aktiviteleri de kısıtlayarak yaşam kalitesinin düşmesine yol açar. Başta bel bölgesi olmak üzere hareket kısıtlılığına sebep olan bu hastalıkta, omurga, kalça, ayak ve diz eklemelerinde de iltihap gelişebilir. Hastalığın klinik seyri ve şiddeti kişiden kişiye gelişmekle birlikte, hastalığın çok ilerlediği kişilerde omurga hareketi tümüyle kısıtlanabilir. Bazı hastalarda ise sadece bel ağrısı ve sabah hissedilen bel tutukluğu şeklinde de kendini gösterebilir

Riskli Bebek Nedir?

İltihaplı Romatizma Nedir Belirtileri Nelerdir

İltihaplı romatizma sadece eklemleri değil, kas ve diğer organları, sistemleri tutan iltihaplı hastalıklardır. Sistemik hastalıklardır; bulguları sadece eklemlerden ibaret değildir. Eklem ağrısı bizler için her zaman çok önemlidir; her zaman romatizmayı düşündürür. Fakat bununla beraber eklemlerle ilgisi olmayan, öyle görünen çok farklı şikâyetleri de vardır.

Riskli Bebek Nedir?

Kuru İğneleme Tedavisi Nedir

Kuru iğne tedavisi hala Kanada'da yaşayan Dr. Gunn tarafından geliştirilmiştir. İntramüsküler stimülasyon olarak da bilinen bu tedavi ameliyatsız ve ilaçsız bir tedavi olup, ağrılı kalp spazmı tedavisi için kullanılmaktadır. Kas spazmı bel, boyun, sırt ağrılarının en önemli nedenidir.

Riskli Bebek Nedir?

Ergoterapi Nedir Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır

Ergoterapiyi iş ve uğraşı tedavisi olarak adlandırıyoruz. Bir iş ve uğraşı, bir aktivite edindirmek adına yapılan rehabilitasyon uygulamaları olarak tanımlayabilirim. İş ve uğraşı tedavisinin asıl amacı anlamlı ve amaçlı aktivitelerle bireyin mevcut potansiyelini üst düzeye taşımak, günlük yaşam aktivitelerinde kullanır hale getirmek, günlük yaşam aktivitelerindeki kısıtlılığını gidermek adına yapılan çalışmalardır. Günlük yaşam aktiviteleri dediğimizde kişinin kendine bakımı, yemek yemesi, dişini fırçalaması gibi bir takım faaliyetlerden bahsediyoruz.

Riskli Bebek Nedir?

Ortopedik Rehabilitasyon Nedir Tedavi Yöntemleri

Ortopedik rehabilitasyon, kas iskelet sistemine ait tüm problemlerde kullandığımız tedaviler; koruyucu tedaviler olarak yaptığımız konservatif tedaviler, cerrahi öncesi ya da sonrası yapılan rehabilitasyon uygulamalarıdır. Son derece detaylı çalışmalardır. Tüm tedavi seçeneklerinde, rehabilitasyon basamaklarında olduğu gibi kişiye özel bir program oluşturulur. Kişinin ihtiyaçlarına göre bu program dahilinde tedavisi yürütülmektedir.

Riskli Bebek Nedir?

Robotik Yürüme Cihazı Nedir

Tüm dünyada oldukça popüler olan robotik teknolojiden son yıllarda tıbbın birçok alanında da yararlanılmaktadır. Robotik teknolojiden fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında özellikle yürüyemeyen veya yürüme kısıtlılığı olan hastalarda robotik bir cihaz yardımıyla bacakların yürüme hareketlerin taklit edilmesi prensibiyle çalışan ve tedavide kullanılan bir sistem yoluyla yararlanılmaktadır. Robotik yürüme cihazıyla, yürüme yeteneğini çeşitli nedenlerle kaybetmiş veya yürüme yeteneği kısıtlanmış hastalarda, hem beyne hem de omuriliğe, yürüme aktivitesi için bir ayağı diğerinin önüne atması gerektiği her adım atışı esnasında hatırlatılmakta ve sistemde bulunan ayna vasıtasıyla hastaya görsel uyarı da sağlamaktadır. Robotik yürüme cihazı her hastaya özel olarak, hastanın fonksiyonel düzeyine uygun olarak hazırlanır ve hasta gerektiği kadar ama mümkün olduğunca az olacak seviyede desteklenerek, doğru yürüme paterni için gereken hareketler cihaz yardımıyla çok sayıda tekrar edilerek hastanın yeniden yürümesinin sağlanması amaçlanır.

Riskli Bebek Nedir?

Parkinson Hastalığı Nedir Rehabilitasyonu Hakkında

Parkinson hastalığı, vücutta dopamin yapımında azalmaya bağlı olarak gelişen ilerleyici nörodejeneratif bir hastalıktır. Ülkemizde görülme sıklığı %2'dir. Erkeklerde kadınlardan 1.5 kat daha fazla görülür. Yaşlanmayla birlikte görülme sıklığı artmasına rağmen 20 yaş altında da görülebilmektedir. Temel klinik bulguları arasında harekete başlamada, devam etmede ve yürürken yavaşlamada zorluk yaşanması, istirahat halinde artan, hareketle beraber azalan istemsiz ritmik hareketler, pasif harekete karşı direnç olması, vücutta dengemizde önemli yeri olan postürel reflekslerin azalması görülmektedir.

Riskli Bebek Nedir?

West Sendromu Nedir Hangi Tedavi Yöntemleri

West sendromu, infantil spazmlar, hipsaritmi ve zihinsel bozukluk ile karakterize nörolojik bir rahatsızlıktır. Genellikle çocukları ilk 4 ila 7 ay arası etkiler. West sendromlu çocuklarda ani ve istem dışı kas kas kontraksiyonları, değişken yoğunluktaki spazmlar hastalığa eşlik edebilir. Ülkemizde görülme sıklığı beş binde birdir. Belirtileri ise bilateral ekstremitelerde flexör veya extensor yönde ani kas kasılmalarıdır.

Riskli Bebek Nedir?

Hemipleji Nedir Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır

Hemipleji, çoğu kez beyin damarlarındaki tıkanıklık ya da hasarlanma sonucunda vücudun sağ ya da sol yarısında gördüğümüz istemli hareket kaybı ya da azalması olarak adlandırılabilir. Hareket kaybının yanı sıra hasarlanmanın yeri, büyüklüğü, şiddetine bağlı olarak duyusal ya da algısal kayıpların görüldüğü, görme ya da konuşma bozukluklarının yaşandığı bir hastalıktır. Tedavideki amacımız; hastayı maksimum fonksiyonel olarak günlük yaşam aktivitelerine geri kazandırabilmek ve yaşam standartlarını arttırabilmektir.

Riskli Bebek Nedir?

Yutma Bozukluğu Nedir

Yutma bozukluğu, yutma sırasında meydana gelen güçlüklerden oluşmaktadır. Yutma, ağızda başlayıp midede son bulan bir olaydır. Yutmaya ilk başta ağızda değindiğimizde yeni doğan çocuklarda emme bozukluğu, yetişkinlerde ise çiğnemede çiğnemenin uzun sürmesi ya da zorlu olmasıdır. Daha sonra çiğnenen besinler yemek borusu yardımıyla mideye geçmelidir. Fakat burada nefes borusunu kapatan kapakların geç ya da hiç kapanmaması durumunda besinler akciğere aspire olarak inflomasyona yol açmaktadır.

Riskli Bebek Nedir?

Disk Hernisi Nedir Hangi Tedavi Yöntemleri

Disk hernisi, halk arasında bel ve boyun fıtığı olarak bilinmektedir. Bel ve boyun fıtığı vücudu yanlış kullanma, sık tekrarlayan hareketler ve ani travmalardan kaynaklanır. Boyun fıtıkları genelde boyun çevresinde ağrı, daha sonra da ilerleyen dönemlerde uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük gibi hisler yapar. Bel fıtığı da aynı şekilde bel ve kalça çevresinde ağrıyla başlar. İlerleyen dönemlerde de ayak ve bacak kaslarında kuvvetsizlik, uyuşma, karıncalanma gibi elektriksel hislerle devam edebilir; bu şekilde semptom verebilir.

Riskli Bebek Nedir?

El Rehabilitasyonu Nedir Tedavi Yöntemleri

El rehabilitasyonu ya da el terapisi, sadece el değil, el bileği, dirsek, omuz fizyoterapi ve rehabilitasyonunu bilimsel bir çerçevede sunan tedavi yaklaşımıdır. Amacı doğuştan ya da sonradan oluşan sinir yaralanmaları, tendon yaralanmaları, sinir sıkışmaları, yanıklar ya da romatizma gibi sistemik hastalıklar sonrası elde oluşan fonksiyon kayıplarını en aza indirerek, kişiyi günlük yaşamda bağımsız hale getirmek ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

Riskli Bebek Nedir?

Spinal Cord Yaralanmaları Nedir Tedavi Yöntemleri

Spinal Cord, omurilik adı verilen yapıdır. Spinal Cord yaralanmaları omuriliğin herhangi bir travmaya bağlı olarak zedelenmesi sonucu oluşur. Halk arasında omurilik felci olarak da bilinmektedir. Bu hastalığa neden olacak çeşitli etkenler olabilir. Trafik kazaları, motor kazaları, yüksekten düşmeler, çeşitli enfeksiyonlar, sporcu yaralanmaları veya ateşli silahlı yaralanmalar vakalara neden olabilmektedir.

Riskli Bebek Nedir?

DRX Cihazı Nedir Hangi Hastalıklarda Uygulanır

Spinal Dekompresyon Cihazı, bel ve boyun fıtıklarını tedavi etmek için üretilmiştir. Omurgayı belli bir açı, hız ve kuvvette çekerek omurga aralıklarının açılmasını sağlar. Bu aralıkta negatif, geri çekici bir basınç oluşur ve fıtıklaşmış diskin omurga aralığının geri dönmesi sağlanır. Böylece bel ve boyun fıtıklarının ameliyata gerek kalmadan iyileşmesi sağlanmış olur.

Riskli Bebek Nedir?

Kardiyak Rehabilitasyonu Nedir Nasıl Uygulanır

Kardiyopulmoner rehabilitasyon, kalp ve solunum rahatsızlıklarını içeren, fizyoterapi ve rehabilitasyonun alt başlıklarından bir tanesidir. Kalp hastalıklarından başlıca; açık kalp ameliyatı sonrası yoğun bakımda, stent takılması durumunda, kalp krizi, by-pass gibi durumlarda uygulanmaktadır. Solunum rahatsızlıklarında ise; travmaya bağlı akciğer tümörü veya kaza sonucunda çıkartılan lob, koah, astım, amfizem, bronşit, bronşektazi gibi durumlarda uygulanabilmektedir.

Riskli Bebek Nedir?

Hallwick Tekniği Nedir Nasıl Uygulanır

Halliwick tekniği, temellerini İngiltere'den alan bir tekniktir. İlk uygulanmaya başlandığı yıllarda sadece sporcular üzerinde uygulanan bu teknik, fizyoterapistlerin modifiye etmesi sayesinde rehabilitasyon alanına da girmiştir. Genel olarak nörolojik rehabilitasyon alanında uygulanan bu teknik, hasta ile fizyoterapistin birlikte havuza girmesiyle ve orada yapılan hareketlerle başlamaktadır.

Riskli Bebek Nedir?

Hidroterapi Tedavi Nedir Hangi Hastalıklarda Uygulanır

Hidroterapi, su içi tedavi ya da havuz rehabilitasyonu olarak da bilinen bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamasıdır. Suyun kaldırma kuvvetinin etkisiyle kişinin gerçek ağırlığının %10'unu taşır. Bu da kişinin kaslarına fazla yük binmesini engeller ve hareketler daha kolay gerçekleşir. Eklemler üzerine yük binmeyen hastalar kaldırma kuvveti sayesinde rahatlıkla eklemlerini kullanarak egzersizlerini daha ağrısız ve aktif bir şekilde yapmaktadırlar.

Riskli Bebek Nedir?

Omurilik Felci Nedir Tedavi Yöntemleri Detayları

Omurilik, omurga kanalı içerisinde yerleşmiş, beyin ve vücudun diğer bölümleri arasında iletimi sağlayan çok önemli bir yapıdır. Omuriliğin herhangi bir sebeple, herhangi bir seviyede yaralanması sonucu gelişen tablolara Spinal kord hasarları veya halk arasında daha yaygın bir şekilde kullanılan tanımlamasıyla omurilik felçleri adı verilir. Kolların ve bacakların etkilendiği durumları,

Riskli Bebek Nedir?

Pulmoner Rehabilitasyon Nedir

Pulmoner rehabilitasyon, akciğer hastalıklarında hastada meydana gelen fiziksel kısıtlılıkları ortadan kaldırmak amacıyla, yaşam kalitesini arttırmak amacıyla uyguladığımız bir rehabilitasyon yaklaşımıdır. Akciğer hastalıkları, sıklıkla Türkiye'de tüm toplumlarda olduğu gibi görülmektedir. En sık karşılaştığımız akciğer hasatlıkları; kronik obstrüktif akciğer hastalığı dediğimiz koah, astım, bronşektazi dediğimiz çok fazla balgam çıkarılmasıyla seyreden bir hastalık, bunun dışında mesleki akciğer hastalıkları, akciğer kanseri, akciğer nodüllerinin ciddi olarak sıklığı artmıştır.

Riskli Bebek Nedir?

Vertigo Rehabilitasyonu Nedir

Vertigo; yani baş dönmesi, kişinin başının veya çevresinin, çevresindeki nesnelerin dönmesini hissettiği hareket yanılsamasıdır. Tek başına bir hasatlık değildir; birçok hastalığa bağlı gelişen bir yakınmadır. Baş dönmesiyle beraber genellikle hastalarda; bulantı, kusma, dengesizlik, görme bulanıklığı, işitme azlığı, kulakta çınlama gibi semptomlarda yaşanmaktadır.

Riskli Bebek Nedir?

Yüksek Tansiyon Hastaları Nasıl Beslenmeli

Kan basıncının normal seviyelerden yüksek olması durumu hipertansiyondur. Hipertansiyonda başlıca risk faktörü obezitedir. Yüksek enerji alımı ile birlikte kan insülin düzeyleri yükselir ve bunun sonucunda böbreklerden sodyum geri emilimi artar ve kan basıncının yükselmesine neden olur. Bunun yanında aşırı sodyum tüketimi, yetersiz kalsiyum alımı, aşırı alkol tüketimi ve doymuş yağ tüketimi risk faktörleri arasındadır.

Riskli Bebek Nedir?

Osteoporozlu Hastalarda Nasıl Beslenmeli

Osteoporoz ya da sık bilinen ismiyle “Kemik erimesi”, kalsiyum kaybının artması sonucu kemik yapısının güçsüzleşmesi durumudur. Osteoporozdaki başlıca risk faktörleri arasında; hareketsizlik, kalıtım, ostorojen salgısının azalması, aşırı kafein ve tuz tüketimi, yetersiz kalsiyum ve D vitamini alımı, aşırı kalsiyum emilimini etkileyen ilaçların kullanımı, yaş ve cinsiyet gibi faktörler sayılabilir.

Riskli Bebek Nedir?

Çocuklarda Doğumsal Kol Felci Nedir

Doğumsal kol felci, özellikle zorlu doğumlarda kola giden sinirlerin hasar görmesiyle oluşan klinik bir tablodur. Hasarın olduğu yere göre omuzda ağırlıklı, elde ağırlıklı ya da tüm kolda ağırlıklı bir tutulum görülebilir. Bu bütün doğumların %3 ila 5'inde görülmekle birlikte %80 civarındaki çocukta ilk 3 ayda kendiliğinden toparlama özelliği gösteren bir tablodur.

Riskli Bebek Nedir?

Serebral Palsi Nedir Tedavi Yöntemleri Hakkında

Serebral palsi; halk arasında bilinen adıyla “SP”, gelişmekte olan beyindeki hasardan kaynaklanan, ilerleyici olmayan ama aynı zamanda da kalıcı hareket ve duruş bozukluğudur. Beyindeki hasarın yerine ve büyüklüğüne göre çeşitli tablolar şeklinde kliniği vardır. SP, tedavi edilebilen bir hastalık olmamakla birlikte çeşitli yöntemlerle kontrol altında tutulabilir.

Riskli Bebek Nedir?

İnme Nedir Kimlerde Görülür Nasıl Tedavi Edilir

İnme; aniden ortaya çıkan, bir damarın pıhtı nedeniyle tıkanması ya da kanın dışarıya çıkmasıyla kanama sonrasında görülen fonksiyon bozukluğudur. Hipertansiyonu olanlarda, sigara ve alkol kullananlarda, 60 ya da 65 üzeri insanlarda, kalp kapak rahatsızlığı geçirmiş olanlarda, kalp ritim bozukluğu yaşayanlarda,

Riskli Bebek Nedir?

EMG Nedir Hangi Hastalıklarda Uygulanmaktadır

EMG, sinir ve kasların elektriksel yöntemle incelenmesidir. Hastaya rahatsız etmeyeceği bir şekilde belli noktalara düşük bir elektrik akımı uygulanır. Sinirin elektriği iletme fonksiyonuna dayanılarak ortaya çıkan deşarjlar monitörde kaydedilir.

Riskli Bebek Nedir?

ESWT Nedir

ESWT; yani “Şok Dalga Tedavisi”, vücut dışında oluşturulan şok dalgalarının vücudun istenilen bölgesine çelik başlı bir aplikatör vasıtasıyla odaklanması tedavisidir. Girişimsel olmayan yeni bir tedavi yöntemidir. ESWT’de kullanılan şok dalgaları yüksek basınçlı ses dalgalarıdır.

Riskli Bebek Nedir?

Lenfodem Nedir Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır

Vücudumuzun hücresel faaliyetleri sırasında normal olarak oluşan lenfatik sıvı, lenf damarları tarafından toplanır ve lenf nodları tarafından süzülerek tekrar kan dolaşımına kazandırılır. Lenfödem

Riskli Bebek Nedir?

Omurilik Felci Nasıl Bir Hastalıktır

Omurilik felcini anlamadan önce omuriliğin ne olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Omurilik, beynimizin alt tarafında omurilik soğanı dediğimiz beyinciğin altından başlayıp kuyruk sokumuna kadar uzanan ana bir kablo düşünelim, omurilik kanalı içerisinde yer alan sinir lifleri topluluğudur. Buradan tüm kaslarımıza iletiler gider. Aslında istemli kaslarımıza iletiler gitmektedir. Yani kollarımızı bacaklarımızı oynatabildiğimiz kaslarımıza "Çalış!" emrini veren omuriliğimizdir.

Riskli Bebek Nedir?

Ortopedik Rehabilitasyon Nedir

Ortopedik rehabilitasyon, medikal ya da cerrahi tedavi gerektiren kas iskelet sistemi problemlerinde, tedavinin sonrasında hastanın kas, eklem sertliklerini gidermek, hastayı eski haline döndürmek için yapılan rehabilitasyon tedavisine deniyor. Ortopedik ameliyatlar, alçı uygulamaları, atel uygulamaları sonrasında hastaların eklemlerinde bir katılık ve sertliğin oluştuğunu hepimiz biliyoruz. Bir alçıdan çıktıktan sonra insanlar el bileğini, dirseğini rahatça kullanamaz. Şişlik, gerginlik ve kaslarda ağrılar olur yani eski elastikiyetini kazanamaz. İşte bu durumlarda ortopedik rehabilitasyon devreye girmektedir.

Riskli Bebek Nedir?

Lenfodem Nasıl Bir Hastalıktır

Lenfödem, fil hastalığı olarak da bilinmektedir. Lenf sıvısının hücreler arasında birikerek çoğunlukla kollarda, bacaklarda bazen de gövdede şişkinlik yapmasıdır. Hücreler arasında bulunan sıvılar süzülerek kana karışırlar. Bu görevi yerine getiren sisteme lenfatik sistem denir. Lenfatik sistem kan dolaşımından farklı olarak yavaş işler. Yani kalbimiz gibi onu pompalayan bir sistem yoktur. Nefes alışımızla ve kaslarımızın hareketiyle yol alır.

Riskli Bebek Nedir?

Yüz Felci Nedir Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir

Yüz felci, yüze gelen sinirlerin belirli nedenlerle zedelenmesi neticesinde yüzdeki mimik kaslarında hareket kaybının oluşmasıdır. Birçok sebepten olabilir. Genellikle bell paralizisi dediğimiz enfeksiyon kaynaklıdır ama beyin tümöründen nörolojik rahatsızlıklara kadar, ortakulak iltihabına kadar altından bir çok sebep çıkabilir. Öncelikle bunun ekarte edilmesi ve daha sonra tedavisinin başlanması doğru olacaktır.

Riskli Bebek Nedir?

Beyin Felci Nedir Hangi Tedaviler Uygulanır

Beyin damarlarının tıkanması veya kanaması sonucunda vücudun sağ veya sol tarafında kollarda veya bacaklarda güçsüzlük oluşması, konuşmada bozulma, denge kaybı, yutma fonksiyonlarında bozulma ve bilinç düzeyindeki değişikliklerle kendini gösteren bir rahatsızlıktır. İnme, genellikle orta ve ileri yaş hastalığıdır. Tansiyon hastaları, şeker hastaları, kalp kapaklarında problemi olanlar, ileri derecede diyabeti olup kontrolsüz olanlar, hareketsiz yaşam sürenler, kilosu fazla olanlar, ailesinde inme geçiren bireyleri olanlar büyük risk altındadır.

Riskli Bebek Nedir?

Ozon Tedavisi Nedir Ne Gibi Faydalar Sağlar

Ozon tedavisi 1970'lerden itibaren ülkemizde uygulanmaya başlanmış olup, daha çok tamamlayıcı tıp kısmında yer alan ve son zamanlarda popüler olan bir tedavi yöntemidir. Ozon, hepimizin bildiği gibi 3 oksijen atomundan oluşan ve doğada bulunun bir gazdır. Fakat aynı zamanda antiseptik, antimikrobiyal, hücre yenileyici, kanın akışkanlığını hızlandırıcı ve ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Bütün bunlardan dolayı ozon gazını tedavilere ek olarak veya tedaviden sonuç alınamayan vakalarda tamamlayıcı tıp olarak kullanmaktayız.

Riskli Bebek Nedir?

Kinezyolojik Bantlama Nedir

Bantlama tedavisi; eklemleri korumak, ağrıları azaltmak, kas ve tendonları güçlendirmek amaçlı kullanılan fizik tedavi yöntemlerinden biridir. Etki mekanizması dolaşım ve sinir sistemini aktive etmek ve dokuları rahatlatmaktır. Kinezyolojik Bantlama; bel ağrısı, boyun ağrısı, sırt ağrısı, omuz, dirsek, el bileği problemlerinde, diskopatilierde ve spor yaralanmalarında kullanılabilmektedir.

Riskli Bebek Nedir?

Sportif Rehabilitasyon Nedir

Sportif rehabilitasyon, spor aktiviteleri esnasında oluşabilecek yaralanmaların önlenmesi veya oluşan yaralanmaların tedavi edilip, spor hayatına dönebilmesini sağlayan rehabilitasyon programıdır. Spor yaralanması, antrenman veya maç esnasında oluşan her türlü yaralanmaların genel adıdır.

Riskli Bebek Nedir?

Fizik Tedavi Bütüncül Yaklaşımın Önemi

Bundan yıllar önce kas ve iskelet sistemine ait problemi olan bir hasta, hastaneye başvurduğunda çok daha primitif bir şekilde tedaviye yaklaşılıyor ve sadece lokal olarak o kısmın tedavisi yapılıyordu. Verilen egzersizler de kısıtlıydı. Oysa şimdi fizik tedavi ve rehabilitasyonda çok yeni yöntemler ortaya çıkmıştır.

Riskli Bebek Nedir?

Lenfodem Tedavisi Nedir

Lenfödem, lenf sıvısının cilt altında anormal ve kontrolsüz bir şekilde toplanmasıyla karakterize bir ödemdir. Lenfödem bir protein ödemidir ve genellikle hastaların kanser tedavisi sırasında nodülleriyle ilgili bir problem yaşamasıyla ortaya çıkar.

Riskli Bebek Nedir?

Norolojik Rehabilitasyon Nedir

Nörolojik rehabilitasyon, periferik ve santral sinir sisteminin hasarlandığı durumlarda gerekli olan bir tedavidir. Bu hasar edinsel olabilir; yani sonradan gelişebilir ya da kalıtsal olabilir; yani doğuştan da gerçekleşebilir. Edinsel olan nörolojik rehabilitasyonda hasta o uzvunu ve hareketini bir anda kaybettiği için aynı zamanda psikolojik olarak da desteklenmelidir.

Riskli Bebek Nedir?

Lokomat Cihazının Önemi ve Kullanımı

Lokomat, yürüme bandı üzerinde yapılan, egzersizlere desteklik sağlayan, elektrikli, bilgisayar kontrollü yürüme ortezidir. Lokomatın kullanım amacı serebral, nörojenik, omurilik, kas ve kemik ile ilgili rahatsızlıkların neden olduğu yürüme engellerine sahip hastaları tedavi etmektir.

Riskli Bebek Nedir?

Skolyoz Tedavisinde Schroth Metodu

Skolyoz, en basit tabiriyle omurga yapısının bozulmasıdır. İdiopatik skolyoz ise yapısal ve nedeni bilinmeyen bir skolyoz çeşididir ve bu çeşit için birçok protokol uygulanmaktadır. En güncel ve en geniş olan metot ise schroth metodudur.

Riskli Bebek Nedir?

Pediatrik Rehabilitasyonda Lokomat Cihazı

Lokomat yani robotik rehabilitasyon, günümüzde pediatrik rehabilitasyonun bir parçası haline gelmiştir. Lokomat ile spina bifida, meningomyelosel, travmatik beyin hasarları, nöromüsküler hastalıklar gibi rahatsızlıklar rehabilite edilebilmektedir.

Riskli Bebek Nedir?

İndiba Aktif Cell Terapi Nedir

İndiba aktif cell terapi, hastaların hücresel fonksiyonlarını yenilemekte ve daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Özellikle kas bağlarını güçlendirmede ve ödem oluşumunu engellemede kullanılmaktadır. Daha önce fizik tedavi alanında kullanılan teknoloji bu uygulamalar için yetersiz kalmaktaydı. Özellikle akut rahatsızlıkları olan bireylere, cell terapisi uygulanamamaktaydı. Çünkü uygulama, hücresel anlamda büyük sorunları da beraberinde getirmekteydi. Hücreler için en verimli ısı ortamı sağlanamamakta ve hücre dokularının zarar görmesi gündeme gelmekteydi. Ancak son teknoloji olarak görülen indiba aktif cell terapi, artık akut hastalara da hitap etmektedir. Uygulamada dokular için optimum sıcaklık sağlanarak; dokular ısıtılmadan ve hücre geçirgenliği korunarak tedavi uygulanmaktadır. Aynı zamanda tedavi sadece akut rahatsızlıkları olan hastalara değil; kas yırtılması, tendon aşınması, omuz eklem rahatsızlıkları, kas bağlarının güçsüzlüğü gibi sorunlar yaşayan hastalara da uygulanabilmektedir. İndiba aktif cell terapi, hücresel iyileşme ve onarım için kullanılan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Riskli Bebek Nedir?

Diz ve Eklem Kireçlenmelerinde PRP Tedavisi

Bu yeni teknoloji son yıllarda Amerika’da yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de yeni uygulanmaya başlanmış FDA onaylı bir tedavi yöntemidir. Kanınızın bu tedavi edici gücü pek çok alanda kullanılmaktadır. Kanınızın 100-150 cc yani bir çay bardağı kadarı alınarak özel bir işlemden geçirilir.

Riskli Bebek Nedir?

Manyetik Alan Tedavisi Nedir

Manyetik alan insan vücudundaki hücrelerin yıkımını yavaşlatır, hücre yenilenmesini hızlandırır ve böylece vücudun kendi kendini iyileştirmesini sağlamaktadır. Özetle manyetik alan tedavisi, vücudun kendi kendini tedavi etme gücünün, hiçbir yan etki oluşturmadan uyarılmasıdır.

Riskli Bebek Nedir?

Fizik Tedavide İndiba Aktif Terapi Faydası Nedir

İndibanın genel etkileri arasında ağrıyı azaltmak, hareketi arttırmak, iyileşmeyi ve doku yenilenmesini hızlandırmak sayılabilir. İndiba bu amaçla ağrılı durumlarda, yaralanmayı önlemek istediğimiz durumlarda, fiziksel aktiviteyi hızlı bir şekilde arttırmak istediğimiz durumlarda kullanılmaktadır.

Riskli Bebek Nedir?

Ergoterapi Nasıl Uygulanır

Ergoterapi, diğer adıyla iş ve uğraşı terapisi, kişilere bir aktivite, günlük hayatlarında gerekli olan bir iş ve uğraşı edindirmek adına yapılan rehabilitasyon çalışmalarıdır. Kişilere birebir uygulanan bir manuel terapi yöntemi olan ergoterapiyle, genel anlamda hastalarda seans sonunda ulaşılmak istenen hedef, hastanın fonksiyonlarını kazanmasıyla birlikte kişinin kendi başına amaçlı aktiviteler yaparak var olan potansiyelini üst düzeye taşımak, yemek yemek, kendine bakım, diş fırçalama gibi günlük yaşam aktivitelerini yapabilir duruma getirmek, yapmada limitasyonu olan günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlılığını gidermek, kısıtlılık giderilemiyorsa mevcut duruma en iyi şekilde uyumunu sağlamaktır. Ergoterapide tüm bu hedeflere; bireylerin yapmaya ihtiyacı olan veya kendilerinden yapılması beklenen aktivitelerin yapılabilme becerilerini geliştirirek veya aktivitenin ya da çevrenin kişilerin daha iyi katılımına imkan verecek ölçüde düzenlenmesi yoluyla ulaşılır.

Riskli Bebek Nedir?

Ergoterapi Hangi Hastalıklarda Kullanılır

Ergoterapi, kişi için anlamlı ve amaçlı aktiviteleri kullanarak iyilik halini arttırmayı hedefleyen bir sağlık mesleğidir. Kişinin mevcut potansiyelini kullanarak veya bu potansiyeli arttırarak bireylere müdahalede bulunurlar. Ergoterapi; inme, ortopedik yaralanmalar, alzheimer, şizofreni, otizm gibi birçok hastalık grubunda uygulanır.

Riskli Bebek Nedir?

İndiba Aktif Terapi Nedir

İndiba, sıklıkla sportif rehabilitasyonda kullanılan bir cihazdır. Dokuları hızlıca iyileştirebilme özelliği sayesinde çeşitli kas iskelet sistemi rahatsızlıklarında başarıyla uygulanmaktadır. İndiba, dokuları hızlı bir şekilde iyileştirir ve doku kanlanmasını arttırarak atletik performansın doğru oranda artmasına yardımcı olur.

Riskli Bebek Nedir?

ESWT Şok Dalga Tedavisi Nedir

Eswt (Şok Dalga Tedavisi); şok dalgalarının vücuda bir başlık aracılığıyla uygulandığı bir tedavi çeşididir. Burada şok dalgaları, yüksek basınçlı ses dalgalarıdır. Ağrının ve rahatsızlığın olduğu bölgede kan dolaşımını arttırarak vücudun kendini iyileştirme mekanizmasını devreye sokar ve vücudu iyileştirir.

Riskli Bebek Nedir?

Manuel Terapi Hangi Hastalıklarda Kullanılır

Manuel terapi genel olarak akut veya kronik kas iskeleti ağrılarında, cerrahi sonrasında oluşabilen eklem hareketsizliğinde, eklemlerde dejenerasyona yol açan kireçlenme, bel ve boyun fıtığı gibi durumlarda, doku gerginlikleri, kalp spazmları gibi durumlarda kullanılan bir yöntemdir.

Riskli Bebek Nedir?

Manuel Terapinin Hakkında

Manuel terapinin birçok avantajı bulunmaktadır. Elle uygulanan bir tedavi çeşidi olması, yardımcı ekipman olarak sadece manuel terapi yatakları, mobilizasyon kemerleri ve köpük ekipmanlarının kullanılması, herhangi bir ilaç kullanımına gerek duymaması bu avantajlar arasında sayılabilir.

Riskli Bebek Nedir?

Nörolojik Rehabilitasyon Tedavisi Hakkında

Bir hastalıktan sonra sağlık ekibi tarafından yapılan tedavi ve değerlendirmeler sonucu elde kalan potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek kişiyi hayata geri kazandırabilme sürecine denir. Bu süreçte fizyoterapist ve hasta birlikte çalışır ve yine bu süreçte çeşitli ekipmanlardan yararlanılır.

Riskli Bebek Nedir?

Yürüme Robotu

Son yıllarda ülkemizde tıbbın çeşitli alanlarında robot teknolojilerden faydalanılmaktadır. Robot teknolojilerinin kullanıldığı alanlardan biri de rehabilitasyondur. Kolunu ya da bacağını kullanamayan hastalar için birçok robot çeşitleri üretilmiştir. Ülkemizde yürüyemeyen hastalar için kullanılan robot;

Riskli Bebek Nedir?

Hilterapi Nedir Hangi Hastalıklarda Tercih Edilir

Hilterapi tedavisi, yüksek yoğunluklu lazer tedavisidir. Hilterapinin ağrı kesici ve iltihap giderici etkisi vardır. Hilterapi, bel fıtığı, boyun fıtığı, omuz ağrıları , diz ağrıları, topuk dikeni gibi birçok hastalıkta kullanılmaktadır.

Riskli Bebek Nedir?

Hilterapide Kullanılan Yoğun Lazer Işını

Hilterapinin hiçbir yan etkisi yoktur, Uygulama anında hastalar ağrı hissetmez ve etkisi uzun sürelidir. Derinin 6 cm altına kadar olan derin kaynaklı ağrıların tedavisinde kullanılır. İlk seanstan itibaren yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir.

Riskli Bebek Nedir?

Skolyozda Fizik Tedavi Süreci ve Schroth Metodu

Skolyozun tedavisinde dünyaca kabul edilmiş olan schroth yöntemi, en etkili yöntemdir. Schroth yöntemi, doğru geri bildirim ve çok tekrar prensibine bağlı 3 boyutlu egzersizleri içeren bir tedavi yöntemidir.

Riskli Bebek Nedir?

Skolyoz Hastaları Fizik Tedavi Ne Zaman Başlamalı

Skolyozu olan bireyler tanı konduktan sonra en kısa süre içerisinde tedaviye başlamalıdır. Tedavinin başarı oranı yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir. Tedavinin optimum etkinlikte olabilmesi için tedaviye kemik gelişmesi tamamlanmadan önce başlanması önerilmektedir.

Riskli Bebek Nedir?

Skolyoz Fizik Tedavi ile Düzelir Mi

Skolyoz (omurga eğriliği); fizik tedaviyle iyileştirilebilen bir hastalıktır. Eğriliğin ilerleyişi yavaşlatılabilir, durdurulabilir hatta pozitif yönde bir gelişim sağlanabilir. Terapist, tedaviyle birlikte kişiye günlük hayatında sürdürmesi gereken doğru duruşu öğretir.

Riskli Bebek Nedir?

Yetişkinlerde Görülen Konuşma Bozuklukları

Yetişkinlerde görülen konuşma bozukluklarını belli gruplarda toplayabiliriz. Bu konuda uzmanlara başvuran en geniş grup felçlerle birlikte görülen konuşma bozukluğu yaşayan gruptur.

Riskli Bebek Nedir?

Çocuklarda Görülen Konuşma Bozuklukları

Çocuklarda doğuştan ve sonradan olan çeşitli konuşma bozuklukları görülebilmektedir. Doğuştan olanlar; otizm, down sendromu gibi sendromlar olmakla birlikte, serebral palsi (beyin felci) denilen felçle birlikte görülen konuşma bozuklukları da söz konusudur.

Riskli Bebek Nedir?

Bel Fıtığında Uzay Çağı Başladı

Bel ve boyun fıtığı hastalarında kullanılan, Spinal Dekompresyon Sistemi ameliyat olması önerilen ya da ameliyat olup iyileşememiş hastalarda, başarı oranı %74 olan ameliyatsız bir tedavi yöntemidir.

Riskli Bebek Nedir?

Kök Hücre Tedavisi NTV

Kas iskelet sistemi hastalıklarında modern tedavi yöntemi olan kök hücre tedavisi ile kesin çözüm

Riskli Bebek Nedir?

Kök Hücre Tedavisi NTV

Kas ve eklem ağrısından bel fıtığına kadar artık birçok ağrı hastanın kendi kanıyla tedavi edilebiliyor. NTV yayınında bu durum açıklandı.

Riskli Bebek Nedir?

Kök Hücre Tedavisi NTV

Kas iskelet sistemi hastalıklarında modern tedavi yöntemi olan kök hücre tedavisi ile kesin çözüm.

Riskli Bebek Nedir?

Kök Hücre Tedavisi NTV

Tıp dünyasının son buluşuna bakılırsa dertte derman da kendi vücudumuzda olabilir. Ağrılara kök hücre tedavisi yapılabiliyor.

Riskli Bebek Nedir?

Dr. Güneş Yavuzer Bel Fıtığı Kök Hücre Tedavisi

Bel fıtığı tedavisinde yeni bir tedavi yöntemi olan hastanın kendi kanıyla tedavisi sayesinde Günümüzde hemen hemen her yaştan bir çok insanın problemi olan bel fıtığında ameliyatsız bel fıtığı tedavisi artık mümkün. Bel fıtığında İki omur arasında sıkışmış olan diskte kişinin kendi kanı yoluyla iyileşme sağlanması prensibine dayalı tedaviyle birlikte bel fıtığının en çok yakınılan şikayetlerinde azalmalar görülmekte ve hastalar ameliyat olmaya gerek kalmaksızın tedavi olabilmektedirler. Hastanın kendi kanı alınarak ozonla yani oksijenle birleştirilip tekrar hastaya veriliyor, böylece hastalar bel fıtığındaki iyileşmeyle birlikte günlük hayatlarını etkileyen ve yaşam kalitelerini düşüren, ağrı gibi pek çok yakınmalarından kısa bir sürede kurtulabiliyor. 4- 6 haftada bir 3-10 kez uygulanan bu tedaviyle birlikte hastalara egzersiz ve kilo kontrolü de doktorlar tarafından öneriliyor.

Riskli Bebek Nedir?

Sinir Sıkışması Nedir

Sinirler vücudumuzda önemli iletkenlerdir. Hareket edebilmemiz, omurilik aracılığı ile beyinden gönderilen mesajların kaslara iletilmesiyle mümkün olur. Beynimiz kaslarımızın hareketlerini elektriksel akım aracılığı ile omurilik vasıtasıyla iletir ve böylelikle bizler hareketimizi böyle yapabiliriz. Sıcak ve soğuk gibi durumlarında beyne iletilmesi sinirler aracılığı ile olur. Örneğin sıcak bir suya dokunduğumuzda anında kendimizi geri çekmemiz, parmak uçlarımızda ki sinirlerin beyne gönderdiği mesajlar sayesinde mümkün olur. Bu sinirler vücudumuzun belirli bölgelerinde bulunan tünellerde bulunurlar. Bu tüneller içerisinde hareket eden bu sinirler zamanla bu tünelleri daraltan bir kemik yapısı ya da bir kas ya da yabancı cisim birikiminin o tüneli daraltmasıyla bu sinirlerin hareketleri kısıtlanır ve sıkışmalara sebep olur. Böylelikle bu sinirler beyne bilgiyi, beyinde kaslara gerekli emri veremiyor yada bu emir gecikebiliyor. Böylelikle ya dokunduğumuz şeyi hissedemiyor yada sıcak ve soğuğu hissedemiyoruz. Hatta elektriksel bir durumun olmadığı bir şeye dokunduğunuzda beyninize elektrik çarpması olmuş gibi yanlış bilgiler iletebiliyor.

Riskli Bebek Nedir?

Romatem Tanıtım Filmi

Romatem Hastaneler Grubu olarak hastanelerimizin ve tedavilerin uygulama aşamalarının kısaca yer aldığı tanıtım filmi ile kendimizi sizlere daha yakından aktarıyoruz.

Riskli Bebek Nedir?

Terapi ile Konuşmayı Yeniden Öğrendi

Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, birçok hastanın yaşama yeniden döndürülmesinde büyük rol oynamaktadır. Özellikle beyin travması ve beyin felci geçiren hastaların fonksiyonlarını yitirmesi sonucu, hastaların yeniden hayata kazandırılmasında fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri öncelikli olarak tercih edilmektedir. 55 yaşındaki Mehmet Özbudak’ta, beyin travması sonucu biyolojik fonksiyonlarını kaybeden hastalardandır. Fizik tedavi merkezine başvuran hasta, ilk aşamada tüm fonksiyonel özelliklerini kaybetmiş ve ses çıkarma da dahi sorun yaşamaktadır. Ancak üç aylık bir tedavinin ardından olumlu sonuçlar elde eden hasta ve yakınları, hayata yeniden bağlanmışlardır. Yapılan tedaviye bağlı olarak hastaya; düşünme, konuşma, yemek yeme, yürüme gibi temel insan fonksiyonları kazandırılmıştır. Otoparkın ikinci katından düştükten sonra beyin travması geçiren hasta, tedavi sürecinde olumlu sonuçlar almış ve hayata yeniden tutunmuştur.

Riskli Bebek Nedir?

Bel Fıtığı Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Ülkemizde oldukça yaygın olan ve çevrenizde bir çok kişide olduğunu bildiğiniz hatta belki sizde de bu problemin gözlemlendiği bel fıtığı nedir ve nasıl tedavi edilir bunları öğreneceğiz. Bel fıtığı olmanız bel fıtığı hastası olduğunuz anlamına gelmemektedir. Öncelikle bunu bilmekte fayda var. Bel fıtığı görünüşte görülebilir olsa da bu sizi rahatsız etmiyor, ağrılara sebebiyet vermiyor, hayati fonksiyonlarda bir engel oluşturmuyorsa bu bir hastalık değildir. Herkesin hayatında illa bir kez olsun yaşayacağı bir sorundur. Bunun sebebi ağırlıkların yüklendiği bölgenin bel olmasından ve çok hareketli bir bölge olduğu için muhakkak herkesin bir kere bile olsun yaşayacağı bir ağrıdır. Bunun için 2 3 gün gibi sürecek olan bu bel ağrılarına öne eğilerek yana eğilerek belinizi dinlendirebilir oluşturduğu ağrılara bir küçük tedavi uygulayabilirsiniz. Aslında bel fıtığı öyle kolay kolay olan bir durum değil. Her ne kadar hemen bel fıtığı teşhisi konuşması da yanlıştır. Bel fıtığı disklerin arasında amortisör görevi gören yapının yer değiştirmesi dışarı doğru çıkması durumudur. Bel fıtığının bir çok tedavi yöntemi bulunurken bunların içerisinde ameliyat ile tedavi yada ilaç tedavisi bulunurken en zahmetsiz ve kolayı olan ameliyatsız tedavi yöntemi de bulunmaktadır. Bu yöntem vakum aracılığı ile yapılmakta ve fıtığın tedavisinde sağlıklı sonuçlar alınmasında güzel bir yöntemdir.

Riskli Bebek Nedir?

Fizik Tedavi Nedir

Fizik tedavi yöntem ve uygulamalarının alanı çok geniş olmakla birlikte, fizik tedavi ve rehabilitasyonda temel hedeflerden biri ağrıdır. Burada söz konusu olan aslında her türlü ağrıdır, kas kökenli, kemik kökenli, sinir ağrıları gibi ağrının olduğu her yerde kasın gevşetilmesi, ağrıdaki olumsuz döngüyü olumlu yönde etkileyerek ağrının azaltılmasını sağlayabilir, dolayısıyla her türlü ağrıda fizik tedavi yöntemlerinin ağrının tedavisinde yeri olduğu söylenebilir. Fizik tedavi yöntemleri, milattan öncesine dayansa da, olumlu sonuçların daha erken dönemde sağlanabildiği, yeni yeni geliştirilen güncel yöntemlerle fizik tedavinin alanı çok daha genişlemiştir. Son yıllarda özellikle bireylerin daha da bilinçlenmesiyle birlikte fizik tedavinin temel taşlarından olan egzersizle, çoğu kişi egzersiz reçetesini çok daha iyi uygular hale gelebilmiştir.

Riskli Bebek Nedir?

Kalça Ağrıları ve Skolyoz

Skolyoz, omurganın bir tarafa doğru 10 derecenin üstünde eğilmenin olduğu bir durumdur. Bu yön sağa ya da sola doğru olabilmekte ve omurganın normal duruşundan farklı bir yöne doğru yaptığı harekettir. Skolyoz omurga eğriliği olarak da adlandırılabilir. Genel anlamda büyüme çağı olarak adlandırdığımız bu dönemlerde çocuklarda sıklıkla görülebilmektedir. Bu sebeptendir ki doktorlar çocukların belirli aralıklarla çıplak bir şekilde bu eğriliğin olup olmadığı konusunda kontrol etmeleri gerektiğini tavsiye etmektedirler. Özellikle 9-10 yaşlarında kendisini ortaya çıkaran bu hastalığın erken teşhisi büyük bir önem taşımaktadır. Bu hastalık bebeklerde hatta yaşlılarda dahi görülebilir. Henüz sebebi konusunda net bir bilgi sahibi olunmayan bu hastalık, genetik olduğu konusunda fikirler ortaya atıldığı gibi çevresel faktörlerinde olduğu kanısında olanlarda vardır bu sebeptendir ki net bir sebebi bilinmemektedir. Duruş pozisyonunun ve omurgaya yapılan baskının artmasına sebep olacak doğallık dışı pozisyonlarında bulunmak bu durumun ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Her hangi bir ağrı yapmayan ve dış görünüşten başka hiçbir belirtisi olmayan bu hastalığa yeterli önem ve değeri vermek gerekmektedir. Skolyozun tanı ve tedavisi için gidilmesi gereken alan fizik tedavi ve rehabilitasyon olmakla birlikte ortopedi uzmanlarıdır. Kalça ağrıları ise kalçanın bazı hastalıkları, kalça çıkığı, kalçanın yapıştığı bölgedeki damarların sıkışması gibi bir çok nedeni olabilir, yetişkinlerde ise eklem çevresinde ki kıkırdakların bozulması yada kireçlenmesi olarak söylenebilir. Bedenimizin tam orta bölgesinde taşıyıcı bir özelliği yüklenmiş bu bölge çok önemli bir önem taşımaktadır.

Riskli Bebek Nedir?

Lenf Ödem Nedir

Lenfödemi rahatsızlığı konusunda ülkemizde çok önemli ve yeni yöntemlerin kullanıldığı bir döneme girmiş bulunmaktayız. Vücudumuzda doğal olarak bulunan lenf sıvısının anormal olarak cilt altında birikmesine, daha çok kol ve bacak bölgelerinde şişmelere sebebiyet veren bir rahatsızlıktır. Bu şişmeler çeşitli ağrılara ve rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir. Tedavisi olmadığı düşünülen ve bir çok doktor tarafından teşhisi konulduktan sonra yapılabilecek bir şeyin olmadığını belirten bu rahatsızlık hayatımızın sonuna kadar bize rahatsızlık verebilmekte ve kendi kendimize bir çözüm bulmaya kalkışmaktayız. Aslında bu rahatsızlıktan kurtulmanın yeni bir yöntemi var. Aslında bu rahatsızlığa sebep olan hastalık çözülemese de bu hastalık kontrol altına alınabiliyor ve bununla yaşamayı kolaylaştıracak yollar verilmektedir. Hastalığın kendisine bir çözüm olmasa da oluşan ağrılara ve sıkıntılara çözüm bulunabilmektedir. Bu lenfödemi doğuştan gelen bir problem olabilmekle birlikte 35 yaşından sonra da bir uyarıcı ya da travmadan oluşan bir etkiden dolayı tetiklemeden bu problemlerle karşılaşılabilir. Lenfödemin en çok rastlanan kişiler kanserli hastalardır. Girmiş oldukları kemoterapilerin, radyasyonların neticesinde lenflerin çalışmasını etkilemesinden dolayı ortaya çıktığı gözlenmektedir.

Riskli Bebek Nedir?

Konuşma Terapisi

Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri Uzmn. konuşma terapisti Çiğdem GÜLERMAN bilgilendiriyor. Konuşma problemi yada konuşma bozukluğu yaşayan insanlar genel olarak felçli insanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Felç geçiren insanların beyinlerinde oluşan sorunların bir tanesi de konuşmamızı sağlayan fonksiyonların tıkanmasından kaynaklanan bir problem. Hali hazırda yaşayacakları hayatlarında zorluk çeken bu hastalar aynı zamanda konuşma problemi yaşamaları hayatlarının daha zor olmasına sebep oluyor. İşte böyle bir sorunun çözümüne konuşma terapisi devreye giriyor. Bu terapi felçli hastaların konuşmalarına olanak sağlıyor ve iletişimden kopmalarını engelliyor. Bu terapi tıpkı bir bebeğin konuşmayı öğrenmesi gibi bir süreçtir. Bu terapiden haberdar olmayan bir çok felçli hasta hayatlarının sonuna kadar sessizliğe mahkum olabiliyorlar. Ümmühan Yaşar yüksek tansiyon sonucunca beyin felci geçirdi. Beyin merkezinde zararlar gören Ümmühan Yaşar zamanla konuşma yetisini kaybetmeye başladı. 6 ay konuşma terapisi gördükten sonra tekrar konuşmaya başladı. Bu terapi heceleri birleştirerek konuşma yetisinin tekrar kazanılmasını sağlıyor. Birden fazla yöntemle hastada oluşan konuşma bozukluğunu gidermeye çalışan uzamanlar sabır isteyen tedaviden sonra konuşma yeteneğini tekrar hastalarına kazandırmayı başarıyor. Türkiye de bu uygulamadan haberdar olmayan bir çok kişi ne yazık ki bu tedavi için geç kalıyor. Zamanla yarışmayı gerektiren bu tedavi geç kalındığı taktirde çözümü zorlaştırıyor hatta imkansızlaştırabiliyor. Fizik tedaviyle birlikte başlanması gereken bu tedavi erken başlandığında kısa zamanda konuşma bozukluğuna çözüm olabiliyor. Bir çok sebepten oluşabilen bu konuşma sorunu konuşma terapisiyle çözülebilmektedir.

Riskli Bebek Nedir?

Bantlama Tedavisi

2012 olimpiyatlarında sporcuların taktıkları bu bantlar sporculardan sonra fizik tedavi uygulamalarında da kullanılmaya başlandı. Bu renkli bantlar bir aksesuar değil kasların daha az yükle çalışmasını ve korunmasını sağlıyor. Seksenli yılların başlarında icat edilmiş olan bu icat 2012 olimpiyatlarında sporcuların kullanımından sonra popüler olmaya başlandı. Daha iyi bir performans için kullanılabilir olduğunu savunan bandın mucidi Dr. Kenzo Kase, nörolojik problemlerde ve mide ve bağırsak rahatsızlıklarında da kullanılabilir olduğunu söyledi. Sadece yeni ağrıları olanları için değil kronik ağrıları olanlar içinde bu bant tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Son derece önemli olan noktası ise bu uygulamayı kesinlikle bu işi bilen konusunda bilgili kişiler tarafında uygulanması gerektiğidir. Sadece yetişkinler için değil çocukların fizik tedavilerinde de bu bantlar kullanılmaya başlandı. Vücutta iki üç gün kalan bu bantlar yapıştırıldığı bölgede ki dolaşımı arttırıyor. Her geçen gün kullanım alanı artan bu bantlar ayrıca yeni bebek sahibi olmuş annelerin sütlerinin artması içinde kullanılması tavsiye ediliyor.

Riskli Bebek Nedir?

Konuşma Bozuklukları Tedavisi

Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri Uzm. Konuşma terepisti Çiğdem GÜLERMAN konuşma bozukluklarının nedenleri ve tedavisi hakkında bilgilendiriyor. Kendinizde, çocuğunuzda ya da bir yakınınızda konuşma bozukluğu yaşayan birileri varsa ve bunun sebeplerini ve tedavisini öğrenmek istiyorsanız dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. İnsanların özgürlüklerini en çok yaşadıkları ve rahatlamak, iletişim kurmak ve ya bilgi alış verişinde tüm insanlığın ihtiyacı konuşmak biraz engelle karşılaşınca hem psikolojik anlamda hem de sosyal anlamda büyük sorunlar oluşmasına sebep olabilir. Doğuştan gelen bir özellik olmakla birlikte sonradan öğretimle de geliştirilebilir. En çok karşımıza çıkan konuşma bozuklukları felç durumunda yaşanan konuşma fonksiyonlarının olduğu bölgelerin tıkanmaları, tümörlerin bu fonksiyonları yerine getirmede engelleyici olması, travmalar sebebiyle oluşan durumlar olarak görülüyor. Halk arasında inme indi gibide adlandırmaları bilinmektedir. Bu rahatsızlıklarda zamana karşı yarış çok büyük bir önem taşımaktadır. Fizik tedavisi başlayan hastaların aynı anda kombineli bir şekilde konuşma tedavilerinin de başlaması gerekir. Hastaların hayatla ile iletişimde kalmaları için büyük bir önem taşıyan bu uygulamalar hastanın kendisini ifade edebilmesi için oldukça önemlidir. Hali hazırda zaten yaşamış olduğu hastalıktan dolayı zorluk yaşayan hasta, bu rahatsızlığının doğurduğu konuşma bozukluğuna da sahip olunca tamamen hayattan kopmuş gibi olacaktır. Bu yüzden bu tedavi büyük bir önem taşımaktadır. Bu konuşma bozuklukların beyinde oluşan bir hasardan kaynaklanması gözlendiği gibi psikolojik bir durumdan da kaynaklanabilmektedir. Bu bozuklukların giderilmesi için uzmanlar tarafından bir dizi tedavi içerisine girilmesi önemlidir.

Riskli Bebek Nedir?

Serebral Palsi CP Spastik Felç

Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri medikal koordinatörü Prof. Dr. Tunç Alp KALYON serebral palsi (spastik felç) hastalığının bulguları, tanısı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgilendiriyor.

Riskli Bebek Nedir?

Bel ve Boyun Ağrılarında Tedavi Seçenekleri

Omurgamız da yüzümüz gibi yaşlanır ve çoğu insanın problemlerinden olan bel ve boyun ağrıları hissedilmeye başlanabilir. Bel ve boyun ağrılarının birçok sebebi olabilir. Öncelikle bu ağrıların nedeni tespit edilmeli ve eğer fizik tedavi uygun ve gerekli görülürse mutlaka uygulanmalıdır. Tıpkı reçetede yazan ilaçlar gibi, egzersiz ve diğer fizik tedavi yöntemleri doğru şekilde ve uzmanlar gözetiminde uygulanmalıdır. Gerekli teşhis ve taramalardan sonra tanısı konan ve fizik tedavi almasına karar verilen hastalar, seanslara alınır. Bu seanslarda bel veya boyunda ağrı şikayeti olan hastaların ağrılı bölgelerine ağrı kesici olarak fizik tedavide sıklıkla kullanılan elektrikli akımlar, vakum tedavileri, derin dokulara etki etmek amacıyla ultrason gibi tedaviler, sıcak uygulamalar, traksiyon uygulamaları, çeşitli ve aşamalı egzersizler uygulanır. Bu uygulamaların tümü genel olarak 1 saat kadar süren uygulamalar olup, hastaya evde kendisinin de yapabileceği ve yapması uygun görülen egzersizler de tarif edilerek anlatılır. Seans süresince ve seansların sonunda hasta tekrar hekim tarafından değerlendirilerek tedavinin etkin ve yeterli olup olmadığı takip edilir.

Riskli Bebek Nedir?

Fizik Tedavi Nedir

Vücudumuzda bulunan ve hareket alanımızda bulunan bölgelerde bulunan kasların, dokuların, eklemlerin vs. gibi bölgelerin tedavisinin yapıldığı, aynı zamanda sinir sistemiyle de ilgili olan bu bölgelerin oluşturduğu ağrıların giderilmesini sağlayan bir tedavi alanıdır fizik tedavi. Fizik tedavinin yanında tıp da uygulanmalı ve rehabilitasyonunda sağlanması gereklidir. Fizik tedavinin yalnız başına uygulanması söz konusu bile olamaz. Mutlaka yanında korunma önlemleri, egzersizlerle, ilaç tedavileriyle ve hatta biraz eğitimle birlikte olmalıdır. Ülkemizde en çok tedavisi gerekli duyulan hastalıkların alanı olan Fizik tedaviye ne yazık ki ülkemizde pek önem ve değer verilmemektedir. Alanının önemi bakımından oldukça küçümsenen bu alanda Romatem fizik tedavi ve rehabilitasyon hastaneleri danışman öğretim üyesi Prof. Dr. Cihan Aksoy bu konu ile ilgili şikayet ve bilgilendirmelerini detaylarıyla bizlere sunmaktadır. Gerek doğuştan olsun gerekse sonradan olmuş olsun vücudumuzda bulunan ağrıların giderilmesi için gerekli tedavilerin yapılması gerekmektedir. Bu tedaviler yapılmadığı sürece hayat daha zor şartlar doğurabilir ve hiç beklemediğimiz sonuçlara sebep olabilir.

Riskli Bebek Nedir?

Bel Ağrılarında Fizik Tedavi

Ülkemizde birçok insanın şikâyet duyduğu bu ağrıların birçok sebebi olabilir fakat genel anlamda omurgadan gelen bu ağrılara gerekli önem verilmemektedir. Genç yaşlı kadın erkek birçok insanda gözlenen bu rahatsızlıklara nasıl bir tedavi uygulanmalıdır önemli bir konudur. Hemen hemen her iki kişiden biri bu konudan şikâyet etmektedir. Bel ağrılarının belirli bir zaman sonra gerek tedavi sonucunda gerek zamanla oluşan rahatsızlığın çözüldüğü gözlenmektedir. Duruş bozukluğundan ortaya çıkmakta olan ve büyük ağrılara sebebiyet veren bu rahatsızlıklar için öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta duruş pozisyonlarıdır. Boyun açınızın omurga üzerine uygulayacağı basınç arttığından dolayı telefonlarınızı ya da bilgisayarlarınızı kullanırken bu açının en az basınç uygulanacak bir şekilde tutulması gerekir. Bu basınç öyle ki dikkat edilmediği taktirde 10 ile 30 kat artma gösterebilir. Duruşunuz ne kadar doğallıktan uzak olursa o kadar fazla basınca sebep olur. Bel ve boyun ağrılarının en çok sebebi kas problemleridir. Yaşanan problemin daha fazla sorun olmaması için fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecine girmeniz gerekebilir bu yüzden de bir doktor kontörlüne girmek sizin için çok önemlidir.

Riskli Bebek Nedir?

Omurga ve Bel Ağrıları

Uzm. Dr. Ertunga Öney omurga bel ağrılarından korunma ve tedavisi hakkında bilgilendiriyor. Vücudumuzun en önemli görevlerini gören ve tüm sinirlerin içerisinde muhafaza edildiği bölgemiz omurgamızdır. Vücudumuzda amortisör görevi gören bu yapı kemikler yıpranmasın ve yük dengeli bir şekilde dağılsın diye büyük bir görev yüklenmiştir. Böyle önemli bir görevi olan yapının yaşamış olduğu bazı problemlerden dolayı ortaya çıkan rahatsızlıklardan çok fazla şikâyet etmekteyiz. Ayrıca boyun fıtığı diye bildiğimiz rahatsızlıkların görüntüsel olarak yani çekilen emar görüntülerinde fıtık olarak gözükmesi boyun fıtığı olduğumuz anlamına gelmez. Bunun söylenebilmesi yani bu rahatsızlığa sahip olunduğunun belirlene bilmesi için bulgularında olması gerekmektedir. Yani görüntüsel olarak fıtık gibi görünüyor olsanız da bu sizin boyun fıtığı olduğunuz anlamına gelmez. Bunun söylenebilmesi için ağrı gibi şikâyetlerinizin de olması gerekmektedir. Bununla birlikte hareket kısıtlılığı da yaşıyor olmalısınız. Vücudumuzun önemli bir bölümü olan ve elektriksel ve sinirsel tüm ağların geçtiği omurilik de bu omurganın koruması altındadır. Küçük bir bel ağrısı ya da boyun ağrısı diyerek de geçiştirmemeniz gerekir ve uzman doktorlar tarafından muayene edilmeniz tavsiyelerimizdendir.

Riskli Bebek Nedir?

Robotik Yürüme Tedavisi

Doğuştan yürüme engelli olan Merve Bal robotik yürüme tedavisi uygulandı ve böylelikle doğuştan yürüme engelli olan Merve ilk adımlarını atmayı başardı. Erken doğum sonucu dünyaya gelen Merve doğuştan yürüme engelliydi. 9 yaşında olan Merve’nin tek istediği arkadaşları gibi yürüyebilmek ve dilediğince hareket edebilmekti. Bu hayaline robotik yürüme tedavisinde ulaşmayı başardı. Dört ay tedavi gördükten sonra 9 yaşında ilk adımlarını atmaya başlayan Merve hızla iyileşmeye devam ediyor. Kas yapısında ve sinirlerinde ki doğuştan gelen sorunların gelişimi için oldukça verimli geçen ve sağlığına kavuşmasına olanak sağlayan robotik yürütme tedavisi ona yeni bir umut olmuş ve hayatına yeni bir başlangıç yapmasına ayrıca hayallerine de kavuşmasına yardımcı olmuştur.

Riskli Bebek Nedir?

Akıllı Egzersiz Nedir

Egzersizler, bireyler için günlük hayatta büyük önem taşımaktadır. Ancak bilinçsiz olarak yapılan egzersizler de, bireylerde pek çok sorunu beraberinde getirebilmektedir. Son zamanlarda gündemde yer alan akıllı egzersiz, kısa süre içerisinde meraklılarıyla buluşmuştur. Akıllı egzersiz uygulamasında; bireylerin sağlıkları, yaşadıkları eklem ve kas rahatsızları, biyolojik özellikleri göz önünde bulundurularak egzersiz yapılıyor. Buna bağlı olarak uygulama, kişiye özel olarak hazırlanıyor. Aynı zamanda akıllı egzersiz merkezlerinde, bireylere şahsi bir kart temin ediliyor. Bu kartlarda bireylerin merkeze ne zaman gelip gittikleri, hangi egzersizleri kaç set yaptıkları, biyolojik kontrol takibi gibi bilgiler yer alıyor. Görevliler kişisel kartlar üzerinden, bireylerin takibini yapıyor. Son dönemde pek çok birey tarafından tercih edilen uygulama her yaştan hastaya hizmet vermektedir. Aynı zamanda sosyal güvenlik kapsamına giren uygulamadan, ücretsiz olarak da yararlanılmaktadır.

Riskli Bebek Nedir?

Çocuklarda Robotik Tedavi Yöntemi

Son yıllarda fizik tedavi adına yapılan çalışmalar artmış ve teknolojinin de gelişmesiyle farklı tedavi yöntemleri uygulamaya konulmuştur. Bu yöntemlerden bir tanesi de robotik tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Robotik tedavi yöntemi beyin felci geçirmiş ve buna bağlı olarak bazı optimizasyonlarını kaybetmiş hastalara uygulanmaktadır. Uygulamada hastalar, askıya alınmakta ve robotik donanımlar sayesinde hareket ettirilmektedir. Özellikle çocuk hastalar için büyük önem taşıyan bu yöntem, beyin felci ile dünyaya gelmiş pek çok çocuğa umut kaynağı olmuştur. Aynı zamanda robotik rehabilitasyon sayesinde çocuklar, el ve göz koordinasyonunu da sağlayabilmektedir. Bu sayede hastaların, sağlıklı bir insanla aynı verimle faaliyet göstermesi sağlanmaktadır. Robotik rehabilitasyon, küçük Cansu içinde umut kaynağı olmuştur. Beyin felci ile dünyaya gelen Cansu, yürümekte ve bedenini dik tutmakta zorlanmaktadır. Bunun için tedavi görmek isteyen aile, ilgili kurumlara başvurur ve robotik rehabilitasyon uygulanır. Uygulamada askılar ve yapay ayaklar kullanılmaktadır. Cihaz içerisine giren hasta, rahatlıkla yürüyebilmektedir. Bunun dışında kafasını ve bedenini de dik tutabilmektedir. Bununla birlikte hastalar, robotik yürüme sistemleriyle kas ve eklem becerilerini de geliştirebilmektedir. Bu sayede hastalar, sağlıklı bir insanın yaptığı tüm hareketleri rahatlıkla yapabilmektedir.

Riskli Bebek Nedir?

Fıtık Tedavisine Çözüm Uzaydan

Uzaya yolculuk yapan astronotlarda bel ve fıtık rahatsızlıklarının çözüldüğünden yola çıkarak yer çekimsiz bir ortam oluşturarak fıtık tedavisi uygulamaları yapılmaya başlandı. Uzaydan ilham alınarak düşünülen bu yöntem uzaydaki yerçekimsiz ortamı oluşturarak vakumla negatif basınç oluşturarak belirli omurlara uygulanmasıyla gerçekleştirilmektedir. Sancılı ağrılara sebebiyet veren ve belirli bir mesafeden sonra ağrısız yürümeyi olanaksız kılan bu hastalık ilaçsız ve ameliyatsız bir şekilde tedavi edilebilir bir hal aldı. Yerçekimsiz ortamın vücut üzerindeki basıncı hafiflettiği tespit edildi ve fıtığın tedavi edildiği öğrenildi. Yüzde yetmiş oranında bir iyileşme sağlayan bu yöntemle ağrılardan kurtulabilir ve ameliyatsız bir şekilde sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Aslında yıllardır kullanılan çekme uygulamasının bilgisayar ile birleşmesi ve belirli bölgeye uygulanmasına olanak sağlayan yeni bir tedavi yöntemidir. Belde yada boyunda olan fıtığa özel müdahalenin uygulandığı bu uygulama fıtığın seviyesine göre de bir çekme uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama sürekli çekme uygulaması değil belli aralıklarla çekme belli zamanlarda bırakma ve gevşeme yapılarak sorunu çözüme ve iyileştirme yapmaktadır.

Riskli Bebek Nedir?

Sığ Sulara Balıklama Atlamayın

Yaz aylarında serinlemek için gittiğimiz tatil yerlerinde ya da havuzlarda gerek eğlence amaçlı gerek şov amaçlı balıklama atlama gerçekleştiren bir çok gencin bu eğlencesi ya da şovu kâbusa dönüşmektedir. Balıklama atlama felç olma ya da ölme riskini büyük bir ölçüde arttırmaktadır. Türkiye de her yıl yüzlerce genç sığ sulara balıklama atladığı için felç kalıyor ya da hayatını kaybediyor. Birçok kişinin eğlence amaçlı yaptıkları bu davranış ya tekerlekli sandalyeye mahkûm bırakıyor ya da hayatlarına mal oluyor. Bu davranışın sizlere de pahalıya mal olmasını istemiyorsanız bu davranıştan uzak durmanız gerekmektedir. Bu davranışınız ölümünüzle sonuçlanmasa da omurilik felci olma riskini büyük bir oranda taşımaktadır. Ve dünyada henüz omurilik felcine bir çözüm bulunamamıştır.

Riskli Bebek Nedir?

Omurga Eğriliği Teşhisinde Yeni Yöntem

Romatem hastaneleri medikal kooordinatörü Prof. Dr. Tunç Alp KALYON omurga eğriliği (skolyoz) tanısında kullanılan yeni yöntem hakkında bilgi veriyor. Her yüz insandan ikisinde görülen bu omurga eğriliği artık 4 saniyede analiz edilip teşhis edilebilecek. Radyasyon etkisi hiç bulunmayan bu uygulamada hem hızlı sonuç elde edilmekte hem de sağlıklı bir uygulama olarak günümüzde kullanılmaya başlanmıştır. 3 Boyutlu formetik yöntemiyle omurga eğriliği yani skolyoz teşhisi artık saniyeler içerisinde bulunabilmektedir. Erken teşhisinin yapılmasının önemli bir öneme sahip olan bu hastalık ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir. Erken teşhisinin yapılmaması ve tedavisinde geç kalınması durumunda ciddi rahatsızlıklara ve kalıcı hasarlara sebebiyet verebilmektedir. Doktorların tavsiyelerine göre çocuklarınızda da belli aralıklarla omurga eğriliğinin belirtileri olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Sağa ya da sola doğru eğim olup olmadığına iki omuz arasında ki yüksekliklerin farklı olup olmadığına bakmak gerekmektedir. Baş ağrısı, bel ağrısı gibi sorunlar yaşıyorsanız bu konuda tedbirli olup bir doktor kontrolüne girmeniz de tavsiyemizdir. Bu uygulamada uygulanan ışınların oluşturduğu çizgiler sırt bölgesine uygulanıyor bu çizgilerin kırılmasıyla oluşan görüntü bilgisayar ekranında üç boyutu bir şekilde her açıdan omurga eğriliğinin olup olmadığı gözlemlenebiliyor.

Riskli Bebek Nedir?

Varise Ameliyatsız Çözüm

Ciddi bir hastalık olan varis hastalığı, uzun süre hareketsiz kalan insanlarda görülmektedir. Bu rahatsızlık ileri seviyelerde akciğerin iflasına bile sebebiyet verebilmektedir. Bu hastalığın önüne geçilmesi ve tedavinin yapılması önemlidir. Bu hastalığın tedavisi eskiden ameliyat gerektirirken artık bu durum değişti. Vakum tedavisi denilen bu tedavi yöntemiyle neşter kullanılmadan, ameliyat yapılmadan bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Bu önemli teknolojik gelişme hastaların daha kolay bir şekilde bu hastalıktan kurtulmalarına olanak sağlamış aynı zamanda daha hızlı ağrısız ve sorunsuz bir sonuç elde edilmesine de olanak sunmuştur. Cerrahi tedavinin yerini alan bu vakum tedavisi hastalarına daha güvenilir gelmekte ve daha iyi sonuçlar vermektedir. Dünyada futbolcuların çok kullandığı bu yöntem ülkemizde çok yeni bir teknolojidir. Varise bağlı şişliklerin, ağrıların ön plana geçtiği klinik ağrılarda kullanılmaktadır. Varis insan sağlığı için çok büyük bir problem ve bir çok kişide görülen bu hastalık çok fazla önem verilmemektedir. Bu uygulamada hasta bir tüp içerisine giriyor ve belirli aralıklarla basınç uygulanmaktadır.

Riskli Bebek Nedir?

Skolyoz Ölçümü

Türkiye’de her 100 kişiden 2 sinde görülen bu hastalığın erken teşhis edilmesi çok önemli bir konudur. Doktorlar çocukların belirli aralıklarla çocukların elbiselerinin çıkartılıp sırt bölgesinde bir yamukluğun, sağa ve ya sola doğru eğilimin olup olmadığına dikkat etmeleri ve iki omuz arasında yükseklik farkının olup olmadığı gibi durumları kontrol etmeleri gerektiğini söylüyorlar. Erken teşhis tedavisinin kolay olmasına olanak sağladığı gibi daha kötü sonuçlar doğurmasına da önlem için büyük bir önem taşımaktadır. Skolyoz ve kamburluk gibi durumları saniyeler içerisinde analiz eden formetrik sistemin bir diğer güzel özelliği ise tamamen görülebilir ışınların kullanılmasıdır. Yani radyasyon hiç yoktur. Bu formetrik analizi sonunda kaburga eğriliği ya da kamburluk gibi durumları kolaylıkla tespit edilmektedir.

Riskli Bebek Nedir?

Robotik Rehabilitasyon Merkezi

Fizik tedavi ve rehabilitasyon adına geliştirilen son teknoloji, robotik tedavi yöntemidir. Ülkemizde de kullanılan yöntem, pek çok hastaya umut kaynağı olmaktadır. Ülkemizde İstanbul’da ilk robotik rehabilitasyon merkezi açıldı. Pek çok hastanın yaşama sevinci olan merkezin açılışına, ünlü isimler ve belediye başkanları da katıldı. Bu isimler arasında, Şenol Güneş ve Metin Akpınar gibi ünlüler de yer almaktadır. Aynı zamanda yeni açılan sağlık merkezi, Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneler Grubu’nun beşinci şubesi olarak da faaliyet göstermektedir. Robotik tedavi adına Türkiye’de bir ilki yaşatan Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneler Grubu, büyük bir gururla açılışını yaptı.

Riskli Bebek Nedir?

Felç Rehabilitasyonunda El Robotu

Tokalaşmakta dahi zorluk çeken bir hasta el robotu tedavisi sonucunda artık kolaylıkla el tokalaşabiliyor ve tüm ihtiyaçlarını görebilecek bir duruma geldi. Su içmek dahi yardıma ihtiyaç duyan hastalara umut kaynağı olan bu robot el ve parmaklarınızda ki kaslara uygulanan egzersizler sayesinde kas gelişiminize destek oluyor ve tedavinizde önemli bir ilerleme sağlıyor. Kol robotundan sonra el robotunun da ülkemizde kullanılmaya başlanması bu konuda rahatsızlık yaşayan bir çok hasta için umut oldu. Özel bir yazılama sahip olan bu el robotu sanal ekranda sizin egzersizinize faydalı olacak hareketler yapmanızı sağlıyor böylelikle hem düzenli hem de verimli kas gelişimi sağlıyor. Dünyada da oldukça yeni olan bu teknoloji ülkemizde de ilk defa kullanılmaya başlandı ve böylelikle felçli hastalara ve el cerrahisinde ki hastalara umut kaynağı oldu. Kas gücünün kısa sürede eski haline gelmesini sağlayan bu robot bu işlemleri bilgisayar oyunlarıyla yapıyor. Böylelikle hasta hem oyun oynuyor hem de iyileşiyor.

Riskli Bebek Nedir?

Felç Tedavisinde Robotik Devrim

Omurilik kanalında daralma sonucunca felç olan Bülent Bıçakçı kol robotu sayesinde sağlığına kavuştu. Türkiye’de ilk defa kullanılan kol robotu felçli hastanın tedavisinde oldukça verimli sonuçlar elde edilmesine olanak sağladı. Böylelikle tekrardan ellerini ve kollarını, kol robotu sayesinde kullanmaya başladı. Bir eşyayı tutamayan, yemek yiyemeyen ve çok zorlu bir hayat yaşayan Bülent Bıçakçı Türkiye’de ilk defa onda denenen kol robotu sayesinde artık tüm işlerini kendisi görebiliyor, yemek yiyebiliyor bir duruma geldi. Ameliyat olmaması durumunda tamamen yatağa bağlı kalacak olan hasta Almanya’da geçirdiği ameliyat sonrasında kollarını ve parmaklarını artık kullanamıyordu. Bu rahatsızlığına parmak ve kol robotunun kaslarına oluşturduğu egzersizler sayesinde çare buldu.

Riskli Bebek Nedir?

Klima Çarpması

Havalar ısınınca, arabada, evde ve işyerlerinde olduğu gibi bir çok yerde serinlemek için kullanılan klimalar doğru kullanılmazsa büyük rahatsızlara sebebiyet vermektedir. Yaz sıcaklarından bunaldığımızda klimaların soğuk havalarına sığınıyoruz ama dikkat etmemiz gereken bir konu olduğunu unutmamalıyız. Sağlığımıza zararlı olabilir. Halk arasında klima çarpması olarak bilinen bu rahatsızlıklar boyun ağrıları, bel ağrılar ve baş ağrılarına sebebiyet verebiliyor. Bununla birlikte zatürre gibi ciddi rahatsızlıklara sebep verebilir. Bu sebepten ötürü klimaların bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Çünkü serinlemek için kullandığımız bu vazgeçilmezimiz olmuş aletler mikrop yuvalarına dönüşebilirler. Uzun süre kullanılmayan, toplukların yoğun olduğu bölgelerde kullanılan klimaların bakımlarının ve temizliklerinin yapılmaması lejyoner hastalığı diye adlandırılan hastalıklara da sebebiyet vermektedir. Bu sistemik hastalık yüksek ateş, kuru öksürük gibi insanların rahatına düşman olabilecek rahatsızlıklara sebep olabilir. Ayrıca en dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta serinlik seviyesinin çok düşük tutulmaması gerekir. Çünkü ani hava değişikliği sağlığınıza büyük bir şekilde etki edebilmektedir.

Riskli Bebek Nedir?

Felç Rehabilitasyonu

Umut yaşadıkça bitmemeli ve sönmemelidir. Hayatınızda hiç başınıza gelmesini tahmin etmediğiniz şeyler olabilir. Bunlar iyi ve ya kötü olabilir. İki genç kardeşi hayatlarında duymadıkları bir hastalık sonucu yürüme sorunu yaşadılar. İlk gittikleri hastanede soğuk algınlığı teşhisi konulan bu hastalar daha sonra gittikleri bir hastanede geç kaldıklarını öğrendiler. Genç kardeşler annelerinden gelen doğuştan bir beyin hastalığı sonucu yakalandıkları bu hastalıklardan sonra defalarca ameliyat oldular. Beyincik sarkması teşhisi konulan bu iki gençlerden Gökhan 5 Dursun 4 kez ameliyat oldu. Gökhan’ın beyninde ki kistin alındığı beşinci ameliyatında artık tamamen yürüyemez hale geldi. Gencin umutları gün geçtikçe ve sorunlar arttıkça sönmek noktasına geliyordu ki özel bir fizik tedavi merkezinde ki 3 aylık tedavi onu tekrar umuda bağladı ve artık kendi başına yürüyor ve hareket etmekte zorluk çekmiyor. Benzer sorunlardan şikayetçi olan kardeşi Dursun da son ameliyatını olacak ve oda kardeşi gibi bu hastalığın pençesinden kurtulmayı bekliyor. Gün geçmiyor ki tedavisi mümkün olmayan bir hastalık olmasın.

Riskli Bebek Nedir?

Yürüme Rehabilitasyonu

Azerbaycanlı Metanet Nagiyeva’da, yürüme sorunuyla karşılaşmış ve bazı yetilerini kaybetmiş hastalardan bir tanesidir. Azerbaycanlı Nagiyeva, İzmir’de bir rehabilitasyon merkezine başvurmuş ve tedavi görmek istemiştir. Buna bağlı olarak yürüme sorunu yaşayan kadına, robotik tedavi yöntemi uygulanmıştır. Hasta kadın tedavi yönteminin verimli ilerlemesine bağlı olarak yaklaşık 2-3 hafta içerisinde, sağlığına kavuşturulacaktır. Uygulanan tedavi yöntemi, üst düzey teknolojiyle geliştirilmiş ve pek çok hastanın yaşam kaynağı olmaktadır. Uygulamada hasta bir askı yardımıyla dik pozisyona getirtilir ve yürüme bandı üzerinde robotik ayaklar yardımıyla hareket eder. Hastalara uygulanan tedavi süreci, hastalığın derecesine bağlı olarak değişmektedir. Aynı zamanda son teknoloji olarak görülen uygulama, olumlu sonuçlar vermektedir.

Riskli Bebek Nedir?

Kas Ağrılarının Tedavisinde Yeni Yöntem

Olimpiyatlarda kullanılan bantlar damgasını vurdu ve bu bantlar artık kas ağrıları tedavisinde de kullanılmaya başlandı. Bu bantların özelliği, insan cildinin esnekliğine yakın bir esnekliğe sahip. Son zamanlarda sporcuların kollarına, bacaklarına, bellerine taktıkları bu renkli bantlar dikkat çekti. Bu bantların renkli olmaları onların estetik amaçlı kullanıldığını göstermiyor. Bu bantlar kasların aşırı çalışmasını engelliyor ve ağrı olmasını engelliyor. Bu bantlar ayrıca ameliyat sonrasında ameliyat bölgesine uygulanarak da ağrısız bir hareket etme olanağı da sağlıyor ve böylece iyileşme sürecini de hızlandırıyor. Yetişkinlerde kullanılan bu bantlar aynı zamanda çocuklar ve bebeklerde de fizik tedavi uygulamalarında kullanılıyor. Bu bantlar uzman kişiler tarafından uygulanmalı bu konuda oldukça dikkat edilmedir.

Riskli Bebek Nedir?

Çocuk Yürüme Robotu

Delya Eleç ve annesi Defne Eleç yaşamış oldukları korkunç trafik kazasından sonra ölümden mucize sonucu kurtuldular. Birlikte hayata tutunan anne ve kızı şimdide birlikte hayatlarına devam ederek birbirlerine kuvvet oluyorlar. Defne Eleç 4 yaşında ki kızı Delya’yı anaokuluna götürüyordu. Ters yönden gelen bir araba ile kafa kafaya çarpıştılar. Defne Eleç ağır yaralandı. Vücudunun yüzde 80 de kırıkların olduğunu Defne Eleç’in kızı ise başından yaralanmıştı iki ay yoğum bakımda kaldı. Delya beyin fonksiyonlarından bir çoğunu kullanamaz hale geldi durumu ciddi olan küçük kızımız yaşama tutundu. Yürüyemiyor, konuşamıyordu. Aile kızını İstanbul Romatem fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezine götürdü ve burada küçük Delya’ya uygulanan tedavilerden sonra Delya 8 ay sonra ilk kez anne dedi. Zorlu günleri arkalarında bırakan aile Romatem fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinde gördükleri tedavilerden oldukça memnun ve artık eski güzel günlerine dönmek için geri sayım yapıyorlar. uygulanan tedavilerin arasında bulunan çocuk yürüme robotu da Delya’nın iyileşmesinden büyük bir yer tutuyor.

Riskli Bebek Nedir?

Yürüme Bozukluklarında Rehabilitasyon

Zonguldak’ta yaşayan Melek Akkaya 28 yıl sonra yürümeye başladı. 12 yaşında menenjit hastalığına yakalanan ve sonrasında yürüme yetisinin kaybeden Melek Akkaya Kocaeli’ne tedaviye gitti. Kocaeli’nde tam 3 haftalık tedaviden sonra yürümeye başardı. Doktorlar bunun bir başlangıç olduğunu söylüyorlar. Tıp dünyasında ki bu gelişme bir çok hastanın umut kaynağı oldu. 40 yaşında ki Melek Akkaya şuanda destekle de olsa 3 haftalık tedaviden sonra sonuçlarını almış ve yürümeye başlamış. Bir çok hasta için bir umut olan Melek Akkaya, yürüyemememin zorlu hayatını dile getiriyor ve bu sorunu yaşayan herkese pes etmemenin anlamını öğretiyor. Yürüme bozukluğu yaşayan herkesin bu tedavinin detaylarını araştırmalarını ve bütün gerekliliklerini yerine getirmelerini tavsiye ediyoruz.

Riskli Bebek Nedir?

Fizik Tedavi ile Tekrar Yürümeye Başladılar

Fizik tedavi alanında yapılan yenilikler pek çok hastaya umut kaynağı olmaktadır. Özellikle nadir rahatsızlıklardan olan yürüme yetisinin kaybedilmesi rahatsızlığı için, fizik tedavi büyük önem taşımaktadır. Gökhan ve Dursun Küçükkurt kardeşler de, hiç tahmin edemedikleri bir şekilde yürüme yetilerini kaybettiler. Hemen hekime başvuran kardeşler, fizik tedavi ile hayata yeniden bağlandılar. Beyincik sarkması teşhisi konulan kardeşler, bu süreçte pek çok yöntem denemesine rağmen başarılı olamadı. Ancak kardeşlere son çare, fizik tedavi uygulamasından geldi. Kardeşler, üç aylık bir tedavi sürecinin ardından yürüme yetilerini tekrar kazandılar. Ergoterapi ve robot tedavisi yöntemleriyle hayata bağlanan kardeşler, tedavi sürecinin ardından sağlıklarına kavuştu.