Yutma Nedir?

Yutma ağıza alınan gıdanın ağızdan mideye iletilmesini sağlayan fizyolojik bir fonksiyondur. Bu olayda birçok kas ve sinir görev alır. Yutma genel olarak 3 evrede gerçekleşir. İlk evre, gıdanın  tükürük ve çiğneme ile yutmaya hazır hale getirilmesidir. İkinci evre, dil yardımıyla gıdaların geriye itilmesi ve yutma olayının tetiklenmesi yani başlatılmış olmasıdır. Hava yolu bu evrede kapalıdır. Son evre ise, yemeğin aşağıya yemek borusuna doğru hareketidir.

Yutma Bozukluğu Nedir?

Yutma işleminin herhangi bir aşamasında bozulma sonucu, yiyecek veya sıvıların ağızdan mideye taşınmasında zorluk veya yokluk olarak tanımlanabilir. Bu durumda; gıdaların mideye taşınmasında herhangi bir aşamada gecikme, engellenme veya aspirasyon olabilir.

Aspirasyon ne demektir ?

Aspirasyon kabaca, yiyecek veya sıvıların yemek borusu yerine, nefes borusuna geçmesi, başka deyişle nefes borusundaki gerçek ses telleri altına geçiş durumudur. Pek çok soruna özellikle ciddi akciğer enfeksiyonlarının oluşmasına hatta ölüme neden olabilen aspirasyonun önlenmesi çok önemlidir.

Yutma Bozukluğu Tedavisi Neden Önemlidir?

Hastanın günlük beslenme aktivitelerini olumsuz yönde etkilemesi yanında hayatı tehdit edebilecek düzeyde tükürük aspirasyon riskini artırabilir ve yetersiz beslenmeye yol açabilir.

Yutma Bozukluğu (Disfaji) Nedenleri Nelerdir?

Yutma problemleri yeni doğandan yaşlılara kadar her yaş grubunda bir çok hastalığa bağlı olarak karşımıza çıkabilir. İnme, travmatik beyin hasarı, Parkinson, beyin tümörleri, motor nöron hastalıkları ve ilerleyici nörolojik hastalıklar yutma güçlüğüne yol açan hastalıkların başında gelmektedir.

Yutkunma Bozukluklarının Belirtileri Nelerdir?

Yeme, içme sırasında ya da sonrasında öksürme, yeme ya da içme sırasında veya sonrasında ses değişikliği, çiğneme ya da yutkunma için gerekenden daha fazla çaba ya da zamana gereksinim duyulması, ağızdan katı ya da sıvı besin sızması ya da ağzın içine yapışması, yedikten sonra göğüste tıkanıklık, yeterince yemek yiyememe sebebiyle kilo kaybı meydana gelir.

Yutma Bozukluğunda Tanı Nasıl Konur?

Yutma zorluğu olan hastada, yutma güçlüğüne neden olan hastalık, hastanın fizik muayenesi ve nörolojik muayenesi ve sonrasında özel yutma değerlendirmesi ve hem yutma zorluğuna neden olan faktörü tespit etmek hem de tedavi planı için ileri tetkiklere (videofloroskopiye) ihtiyaç duyulabilir.

Yutma Bozukluğu Tedavisi Nasıl Olur?

Hastanın altta yatan hastalığına, yutma güçlüğünün nedenine ve problemin şiddetine göre farklı tedavi yöntemleri denenebilir.  Bunlar besin kıvamının değiştirilmesinden, yemek verme zamanının değiştirilmesi, gıda hacimlerinin değiştirilmesinden, ağız çevresi yapıların duyusal-motor gelişim teknikleri ile geliştirilmesine ve  özel pozisyon tekniklerinin ve özel yutma manevralarının öğretilmesine kadar geniş çerçevede ele alınabilecek yöntemlerdir. Hasta güvenli ve etkin beslenemiyorsa tüple beslenme yöntemleri denenir. Bu bir tedavi yöntemi değil, hastayı olumsuz klinik tablolardan (susuz kalma, beslenme bozukluğu, aspirasyonvb) korumak için hazırlanmış bir stratejidir. 3-4 haftada iyileşmesi beklenen, sorunsuz yutma zorluğunda nazogastrik tüp (burundan beslenme), tedaviye yanıtı yavaş ve 1 aydan uzun sürecek yutma zorluğunda mideden tüple beslenme önerilmelidir.

Yutma Bozukluğu ile sorunlarınızla ilgili bilgi almak için hemen bizi arayın. 444 76 86

14 comments

 1. kardeşim 77 yaşında .4 yıl önce kötü huylu olmayan urdan beyin ameliyatı oldu. 3 ay önce bir gece yine beyin kanaması ge irdi.Hemen hastahaneye kaldrılrdı. beyin kanaması durdu.Şuuru yerinde. Ancak sol tarafda inme var.yürüme
  …yutma ve konuymada sorunu,var.Sık sık soluk borusuna yemek kkaçıyor.Bu durum düzelebilir mij?Kaç ay sürer.

  1. Merhabalar Metin Bey, geçmiş olsun.
   Klinik değerlendirmeniz ardından rahatsızlığınızı seviyesi, fiziki durumunuz ve eşlik edebilen rahatsızlıklar incelenerek tedavi süreciniz oluşturulabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Merhaba, kardeşim üç defa farklı zamanlarda beyinde emboli gelişti. Tedavi oldu, ancak gittikçe yaşam kalitesi azaldı. Birçok sorununun yanında yutma güçlüğü de çekiyor. Yutmasını iyileştirmek için ne yapabilirim?

  1. Merhabalar Aysel Hanım, geçmiş olsun.
   Hastamızın durumunu öncelikle incelememiz gerekmektedir. Klinik muayene sonrasında hem klinik ortamda hemde günlük hayatta uygulanacak uygulamalar ile olumlu sonuçlar alınabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 3. iyi günler annem 66 yaşında yutkunma konuşma ve yürüyememe sorunu yaşıyor bu hastalıklarla ilgi nasıl bir yol izleyebilirim tedavisi varmıdır

  1. Merhabalar Meliha Hanım, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi bölümüne başvurarak klinik muayeneniz sonucunda hastamıza özel bir rehabilitasyon programı oluşturulmasını sağlayabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 4. Merhabalar annemin motor nöron rahatsızlığı nedeniyle yutma sorunu var . Yemek yeme ve su içme de çok zorlanıyor. Yutma terapisi ile bu sorunu giderebilir miyiz bize ne önerirsiniz ?

  1. Merhabalar Adnan Bey, geçmiş olsun.
   Yutma zorluğu olan hastada, yutma güçlüğüne neden olan hastalık, hastanın fizik muayenesi ve nörolojik muayenesi ve sonrasında özel yutma değerlendirmesi ve hem yutma zorluğuna neden olan faktörü tespit etmek hem de tedavi planı için ileri tetkiklere (videofloroskopiye) ihtiyaç duyulabilir. Şu anki hekiminin yönlendirmesiyle veya fizik tedavi hekimi, nöroloji hekiminin klinik muayenesi sonucu yutma terapisinden olumlu sonuç alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsin

 5. Merhaba, oğlum 1.5 yaşında Angelman sendromlu bir bebek. Bizde yutma da ve çiğnemede problem var. Halen püre yemek yiyoruz. Tükrük problemimiz var yutmuyor akıyor. Bunun önüne geçemiyoruz. Bize nasıl bir tavsiyede bulunabilirsiniz???

  1. Merhabalar Dilek Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda bebeğinize yönelik bir tedavi süreci planlanması gerekmektedir. Bu tedavi süreci hem klinik ortamda hemde evde günlük yaşam sırasında uygulandığında olumlu sonuçlar elde edilebilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 6. Yutma bozuklugum var yutmak istiyorum yutamiyorum yuttugum zaman nefes aliyorum hemen bu yüzden yemek yiyemiyorum

  1. Merhabalar Tuğrul Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

   1. Hocam size yalvarıyorum hemen cevap verin
    Abim intihar etti boynuna tel bağlayıp yüksekten atlamış tel boğazını kesmis boynunda kirik var 2 tane hastane 2.ci gün taburcu etti ve abim yutkunamiyor bı yudum su içince öksürükler tutuyor hemde balgam atıyor balgamda fazla öksürükte o yüzden hiç yiyemiyor içince bile acılar içinde ne yapalim

    1. Merhabalar Azat Bey, geçmiş olsun.
     Hastamızın öncelikle muayene olması gerekmektedir. Rahatsızlığın nedenini araştırıldıktan sonra nedene yönelik tedavi süreci oluşturulabilir.
     Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.