Refleksoloji Nedir?

Ayak refleksolojisi masajı, plantar fasiit, ayak bileği yaralanmaları ya da gün içinde spor ya da ayakta iş yapmak durumunda olan kişiler için rahatlatıcı ve terapötik bir yöntemdir. Refleksoloji masajında terapisti, ayak, bilek ve bacağınıza masaj uygular. Bu sadece ayak parmağı ağrısı, ayak bileği ağrısı, plantar fasiit ve yaygın artrit formlarının hafifletilmesine yardımcı olmaz, aynı zamanda tüm vücuttaki stres ve kaygıları azaltabilir. Buna ek olarak, çeşitli esnetme hareketleri de faydalı olabilir.

Refleksoloji masajı uygulanmasında öncelikle ayaklara basınç uygulanarak hastanın verdiği tepkiler ölçülür. Bu sayede hastanın ayaklarındaki sorunlu bölgeler tespit edilir ve nasıl bir masaj uygulanması gerektiği belirlenir. Ayaklarda vücudun her bölgesine sinyal gönderen noktalar bulunmaktadır. Ayaklara uygulanan masaj ile vücudun çeşitli bölgelerine sinyaller göndererek hem ayakların hem de tüm vücudun rahatlaması sağlanır. Refleksoloji masajı ortalama 30 dakika sürer.

Refleksoloji noktaları ve alanları nelerdir?

 • Refleksoloji teorisinde ayakların, ellerin ve kulakların üzerindeki noktalar ve alanlar spesifik organlara, kemiklere ve vücut sistemlerine karşılık gelir. Uygulayıcılar, tüm vücuttaki organları ve sistemleri etkilemek için ayaklara ve ellere (alt, yan ve üst) ve kulağa (her ikisinin de parmağın ulaşabileceği ve dışarıya çıkabileceği şekilde) masaj uygular.
 • Vücut sistemlerinin birbirine nasıl karşılık geldiğini göstermek için refleksologlar refleksoloji “haritalar” kullanır. Bu haritaya göre her ayak vücudun dikey bir yarısını temsil eder:
 • Sol ayak; vücudun sol tarafına ve orada bulunan tüm organlara, kalbe vs. etki eder.
 • Sağ ayak; vücudun sağ tarafına ve orada bulunan tüm organlara karşılık gelir. Örneğin, karaciğer vücudun sağ tarafındadır ve bu nedenle karşılık gelen sinyal alanı sağ ayaktadır.
 • Refleksoloji uzmanı genel ya da bölgesel etkide yaratmak için ayaklar, eller veya kulaklardaki belirli noktalara odaklanabilir. Örneğin, zaman sınırlı olduğu ve kişinin gerçekten rahatlaması gerektiği durumlarda, refleksoloji uzmanı kulakları üzerinde çalışmayı seçebilir.
 • Spesifik tekniğe bakılmaksızın, refleksoloji teorisi uygulayıcının sinir sistemindeki tıkanıklığı veya stresi azaltmak ve vücudun enerjisini dengelemek için refleksoloji masajından faydalanılır.

Refleksoloji nasıl uygulanmaktadır?

Refleksoloji Masajı

Refleksoloji masajında vücuttaki her organın ayaktaki bir sinir dokusuna denk gelir. Hastanın genel sağlığını düzeltmek için ayaktaki bu noktalara masaj uygulanarak iç organlar da dahil olmak üzere tedavi olması sağlanır.

Refleksoloji masajının süresi ortalama olarak 30 ila 45 dakika arasında değişiklik gösterir. Ayrıca Refleksoloji masajı kişiye özel olarak yapıldığı için herkese farklı şekilde uygulanır. Masaj planırken hastanın yaşı, hastalığın türü, hastanın fiziksel ve psikolojik sağlığı dikkate alınarak uygulanacak noktalara karar verilir.

Refleksoloji masajı nasıl yapılır?

İyi bir refleksoloji ayak masajı; baş ağrısı, uykusuzluk, kronik yorgunluk, baş dönmesi gibi pek çok semptomun hafifletilmesine yardımcı olmanın yanı sıra karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, kalp rahatsızlığı gibi birçok iç hastalığın altında yatan nedeni tedavi etmeye de yardımcı olur. Yüksek tansiyon da refleksoloji masajı ile tedavi edilen sorunların başında gelir.

Uygun refleksoloji teknikleri kullanıldığında, sahip olabileceğiniz en keyifli deneyimlerden birisini yaşarsınız. Uygun bir ayak masajı, ben güçlü stres tedavileri arasındadır. Tüm vücudu rahatlamanın en iyi yollarındandır.

Uygun bir ayak masaj tekniğinde bazı temel unsurlar bulunur:

 • Eller ve ayaklar temiz olmalıdır.
 • Ayakların gıdıklanmasını önlemek için masaj sıkıca bastırılarak uygulanmalıdır.
 • Ağrıya neden olmamak için doğru noktalara masaj uygulanmalıdır.
 • Ayak masajına ayak bileklerinden başlanmalıdır.
 • Ayak bileği boyunca uzanan tüm bağları ve sinirleri gevşetilmelidir.
 • Ardından ayak tabanına geçilmelidir.

Refleksoloji ile sorularınızla ilgili bilgi almak için hemen bizi arayın. 444 76 86

10 Yorum

 1. Merhaba ben ayak tens cihazi kullanıyorum bi kaç gündür koku ağızda tad değişimi oldu bu normal bir durumu ayrıca ayaklarım gece yatarken ve yolda yürürken titreme yapiyor

  1. Merhabalar Seçkin Bey, geçmiş olsun.
   Tedavi süreçleri klinik değerlendirme sonucu uygulandığı taktirde olumlu sonuçlar alınabilir.
   Titremeler azalmıyorsa, klinik bulgularla nedenleri araştırılarak uygun bir süreç oluşturulabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Merhaba refleksoloji ücreti ne kadar

  1. Merhabalar Hacer Hanım, geçmiş olsun.
   4447686 numaramızdan bizlere ulaşarak sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

 3. Merhaba lar anksiyete m olduğunu öğrendim bugün ,refleksoloji masajıyla rahatlamam mümkünmü? ve fiyat ve seans lar hakkında bilgi rica etsem?

  1. Merhabalar Özlem Hanım, geçmiş olsun.
   Olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   Ayrıntılı bilgi ve ücret bilgisi için 4447686 numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

 4. Merhaba. Oğlum 10 yaşında zihinsel olarak idrarını belirleyemiyor. Sık sık yapıyor. Doktor böbreklerde bir sorun olmadığını söyledi. Bu sorunu refleksoloji masajla tedavi etmek mümkünmü?

  1. Merhabalar Sehran Hanım, geçmiş olsun. Hastamız 10 yaşında olduğu için daha çok genç, yararı olabilir ama sadece refleksoloji masajıyla sonuç alınması beklenemez.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 5. Merhaba. Masajdan sonra ayak bilegim sisti. Neden acaba?

  1. Merhabalar Emel Hanım, geçmiş olsun.
   Tam olarak ne masajı yaptırdınız, hangi rahatsızlığınız için uygulandı? Ağrıya yönelik mi yoksa lenfödem rahatsızlığına yönelik mi?
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir