Ergoterapi Nedir?

Ergoterapi diğer adıyla iş ve uğraşı terapisi; kişilerin günlük yaşamdaki bağımsızlığını ve yaşam rollerini iş, uğraşı ve aktivite edindirilerek yaşam kalitesini artırmayı amaçlayan terapi ve rehabilitasyon programıdır. Bedensel engelliler, sakatlar ve akıl hastaları, hastalık nedeniyle bozulmuş yeteneklerini ergoterapi ile geliştirerek özgüven kazanır. Ergoterapinin temel amacı kişilerin günlük yaşam aktivitelerine katılımını sağlamaktır.

Ergoterapistler kişi ve toplulukların  istedikleri, ihtiyaç duydukları veya kendilerinden beklenen aktiviteleri yapabilme becerilerini geliştirerek veya aktiviteyi ya da çevreyi kişilerin katılımını  daha iyi sağlayabilecek şekilde düzenleyerek  bu amaca  ulaşırlar. Bu nedenle ergoterapi toplumsal katılımı artırmak için kişi, aktivite, çevre veya bunların bazılarının  veya hepsinin düzenlenmesi  ile  kişilerin yeterliğini artırmaya odaklanır. Örneğin; yataktan tekerlekli sandalyeye geçiş yöntemlerinin hastaya anlatılması, el kavraması olmayan kişiler için sapları değiştirilmiş çatal bıçak, iş yerlerinde bel ve boyun sağlığını ve meslek yaralanmalarını önleyici doğru duruş hareket alışkanlıkları ergoterapi çalışma alanına girer. Ergoterapi; kişinin ruhsal, fiziksel, duygusal ve bilişsel yönlerini dikkate alır. Engelli bireyin işe yönlendirilmesini, mesleki eğitim almasını, işyerlerinde daha başarılı olmalarını amaçlar.

Ergoterapi

Ergoterapi ile sorunlarınızla ilgili bilgi almak için hemen bizi arayın. 444 76 86

9 comments

 1. Merhaba,
  çocukların salıncaklardan neden inmek istemediği üzerine bir yazı okudum. vestibüler duyu arayışının fazlalığından dolayı olabileceği ve çocuğun doğru vestibüler duyu eşiğine getirilmesi ile durumun dengelenmesi gerektiğine dair bilgi veriliyordu. düzeltilmediği takdirde masa başı aktivitelerde dikkat dağınıklığı, dengenin zayıf olması, vücudu koordineli kullanamama gibi olumsuz etkilerinin olabileceğini belirtiyorlardı.
  Tecrübelerinize bağlı olarak çocuğumuzun salıncakları çok sevmesi ve inmek istememesi bu tür bir duyu eksikliğine işaret midir? ergoterapi gerekli midir?
  Teşekkürler

  1. Merhabalar Gökhan Bey, sadece salıncaktan inmemek, salıncağı çok sevmek patolojik bir sinyal değildir. Baş dönmesi, gözde titreme, işitme azlığı gibi hiçbir patolojik bulgusu yoksa tedaviye gerek yoktur. Eğer bu belirtiler eşlik ediyorsa; kulak-burun-boğaz hekimi, nöroloji hekimi ve fizik tedavi hekimi muayeneleri sonucunda bir tedavi süreci planlanabilir. Ergoterapi bu tedavi sürecinin içinde bulunabilen bir tedavidir. Uygun görüldüğü taktirde uygulanabilir.
   Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Merhabalar oğlum el ve ayak tırnaklarını yiyiyor. Çiğ makarna, dondurma çubuğu ve oyun hamuru… bunlar için de ergoterapiste mi başvurmalıyım

  1. Merhabalar Meryem Hanım, geçmiş olsun.
   Psikolojik bir durum olduğu için çocuk psikologundan destek almanız gerekmektedir.

  2. Merhabalar, duyusal problemlerden kaynaklarlı olabileceğini düşünüyorum. Duyu bütünleme terapistine danışmanızı tavsiye ederim

 3. Merhaba, yurtdisinda yasiyoruz. O yuzden tani koyulmasi mumkun olmadi ama oglum icin disleksi olmasina dair endisem var. Nasil bir yol izlenebilir? Online terapi mumkun mudur?

  1. Merhabalar Nehir Hanım geçmiş olsun.
   Ücretsiz online danışmanlık ( https://romatem.com/online-danismanlik) hizmetimiz bulunmaktadır. Linkteki formu doldurduğunuz taktirde uzman hekimlerimizin sizlere yardımcı olabilmesi için sağlık danışmanlarımız sizlere dönüş sağlayacaktır.

 4. Demans hastaları için ergoterapi programlarınız var mı?

  1. Merhabalar Zehra Hanım, geçmiş olsun.
   Evet demans hastalarına yönelik ergoterapi programları uygulanmaktadır.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.