Bursit Tendinit
WhatsApp

 

Tendinit ve Bursit Nedir?

Tendinit ya da bursit rahatsızlıkları omuz, dirsek, bilek, diz, kalça ve ayak bileğinde oluşan iltihaplanmalardır. Genellikle iltihaplanma uzun süreler içinde oluşur. Ancak bazı durumlarda ani iltihaplanma sorunları da görülebilir. Bunun sebebi aşırı kullanım ve hor kullanmadır. Mesela bazı kişiler meslekleri nedeni omuzlarıyla sürekli ağır yük taşımak durumunda olabilirler. Bu durum omuz kemiklerinde iltihaplanmaya yol açabilir. Elleri ile çok ağır yük taşıyan kişilerin dirseklerinde ve bileklerinde de iltihaplanma oluşabilir. Sürekli ayakta duran kişilerin ise diz ve ayaklarında iltihaplanma oluşma riski yüksektir. Ayrıca sürekli oturarak çalışmak durumunda olan kişilerin de kalçasında iltihaplanma oluşabilir.

Tendinit: Tendinit rahatsızlığında tendonlar ve kaslar incelir ve kolay hasar görür. Bu durum iltihaplanmaya neden olabilir. Tendinit, şiddetli ağrılara yol açabilir.

Bursit: Kemik ve kas arasında tendon ya da deri arasında bulunan küçük keselerin iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma ciddi ağrılara sebep olabilir.Bursit Tendinit

Tendinit ve bursitin sebepleri nelerdir?

 • Aynı hareketin sürekli tekrarlanıyor olması tendinit ve bursit rahatsızlığına yol açabilir. Mesela uzun süre klavyede yazı yazmak, yürümek, kesme ve doğrama işlemleri yapmak sayılabilir.
 • Doğru ayakkabı seçilmemesi de tendinit ve bursite neden olabilir. Ayağı rahatsız eden ayakkabılar tendinit ve bursite sebep olmaktadır.
 • Kan ve böbrek hastalıkları da beraberinde tendinit ve bursit hastalıklarına neden olabilir.
 • Yaşlılık da bacak, kalça ve dirseklerde tendinit ve bursit çok daha yaygın olarak görülür.
 • Bazı antibiyotik ve ilaçların kullanımı da lif yırtılmalarına sebep olarak tendinit ve bursit rahatsızlığının oluşmasına yol açar.

Tendinit ve bursit nasıl teşhis edilir?

Tendinit ve bursit rahatsızlığında öncellikle hastanın fiziksel muayenesi yapılır. Oluşan hastalığın sebebi, şiddeti ve hikayesi öğrenilir. Bunun için röntgen ve MR gibi görüntüleme teknikleri kullanılabilir. İltihabı ölçmek için kan tahlili yapılması gerekebilir.

Tendinit ve bursit nasıl tedavi edilir?

Tendinit ve bursit; kemik ve kas yapısını ciddi anlamda etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkların tedavisinde uygulanan yöntemler şunlardır:

 • Bütün kemik ve kas hastalıklarında ilk olarak istirahat önerilir. Bu sayede kas ve kemik üzerine fazla yük bindirilmemeli, ağır kaldırılmamalı ve darbe almamaya dikkat edilmelidir.
 • Buz uygulaması ağrının dindirilmesinde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Ağrıyan bölgeye günde 3 ya da 4 kez yaklaşık 15 dakika boyunca buz kompresi yapılması ağrının azalmasına yardımcı olur.
 • Tendinit ve bursit hastalığında ağrı ve iltihabı gidermek için duruma göre ilaç tedavisi uygulanabilir.
 • Tendinit ve bursit hastalığına sebep olan hareketlerin tekrarlanması hastalığın tedavisine engel olabilir. Bu nedenle ağrının oluştuğu bölgede destekleyici alet ve aparatlar kullanılması gerekebilir. Örneğin baston kullanılması ağrıya neden olan yükün hafiflemesini sağlayarak iyileşmeyi ve rahatsızlığın tekrarlanmasını önler.
 • Fizik tedavi ile tendinit ve bursit tedavi edilebilir. Alanında uzman terapistler tarafından kişiye özel olarak akıllı egzersiz programları, masaj, soğuk sıcak uygulaması yapılabilir.
 • Fizik tedavi teknikleri ile hastalığın tedavi edilememesi sonucunda cerrahi müdahale yapılması gerekebilir. Fakat tendinit ve bursit tedavisinde cerrahi müdahale en son aşamadır. Bazı durumlarda kortizon enjekte edilmesi yeterli olabilir. Kortizonun da fayda etmediği durumlarda cerrahi müdahale uygulanması gerekebilir.

Tendinit ve bursit riskine karşı nasıl önlem alınır?

Tendinit ve bursit rahatsızlığına oluşma riskine karşı dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Yoğun spor ve egzersiz yapan kişilerde tendinit ve bursit rahatsızlığının oluşma riski çok yüksektir. Bunun için spor ya da egzersiz yapmadan önce ısınma ve germe hareketleri yapmaya özen göstermelisiniz. Bu sayede tendinit ve bursit oluşma riskini en aza iner.
 • Spor ya da egzersizin çok hızlı yapılması da tendinit ve bursite neden olur. Bunun için egzersize yavaş yavaş başlanarak ısındıkça hızlanılmalıdır.
 • Egzersize uzun süre ara verilip yeniden başlanılması da tendinit ve bursite neden olmaktadır. Bu nedenle haftanın bir günü yoğun egzersiz yapmak yerine, her gün düzenli olarak 25-30 dakika egzersiz yapılması çok daha faydalıdır.
 • Doğru malzeme ve spor aleti kullanmak da oluşabilecek travma riskinin en aza inmesini sağlar.
 • Sürekli olarak aynı pozisyonda durmak da tendinit ve bursit hastalığına neden olur. Bunun için düzenli aralıklar ile pozisyon değiştirilmeli ve yürünmelidir.

Bursit ve Tendinit ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

2 comments

 1. Benim yaklaşık 7 aydır omuzumda boynumda agrıdan şikayet ediyorum.Haziran ayında beyin cerrahına gittim MR istedi.MR da çift taraflı boyun fıtığı anıklandı.Doktor iğne yaptırdı ilaç yazdı aldım sonra boynumdakı ağrı geçti ama omuzumdakı ağrı geçmedi.bu sefer Yalova davlet hastanesine ortopedik doktoruna gittim MR istedi.MR da Akromio-klavikuler eklemde dejeneratif hipertrofik degişikler mevcuttur.Supraspinatus tendonu muskülotendinöz bileşkiye ostiofit basis gözlenmektedir.Supraspinatus tendonu distalinde kalınlık artışı ve T2A hiperintens sinyal artışı ve rotator cuff insersiyon lojunda ~4-5 mmr lik defekt izlendi.Subakromion-subdeltoid bursalarda hafif effüzyon izlendi.Bisipital olukta hafif efüzyon izlendi diye sonuç verdiler.Bu sonuçla doktora gittim bana reçete yazdı bir iğne yazdı.HYAL Joint bu iğneyi omuzumun ön ve arka tarafına eklem arasına uyguladı.Inanin o günden beri ağrı beter oldu ağrı kesici fayda vermiyor hapları kullandim ağrı şimdi bütün kolumda bilek eklemlerimde de ağrıyor gece uyuyamiyorum.bunun tedavesini bilen yokmu.

  1. Merhabalar Barnagul Sabirova, geçmiş olsun.
   Omuz için kapsamlı bir fizik tedavi uygulanması gerekir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir