Konuşma ve Dil Terapisi Nedir?

Konuşma ve dil bozuklukları tedavisinde çeşitli teknikler uygulanarak, çocuğun daha iyi bir şekilde konuşması sağlanmayı hedefler. Konuşma ve dil bozukluğu birbirinden farklı kavramlardır. Dil bozukluğunda sesler doğru bir şekilde çıkarılamaz. Konuşma bozukluğunda ise sesler bir araya getirilerek kelimeler oluşturulamaz ve kişi konuşmakta sorun yaşamaya başlar.

Konuşma ve dil bozukluklarında çok sayıda farklı teknik kullanılabilir

Konuşma Ve Yutkunma Terapisi

Artikülasyon bozukluğu

Dudak, dil, dişler, çene ve damağın doğru ve uyum içinde kullanılarak düşüncelerin başka insanlara aktarılmasına artikülasyon denir. Artikülasyon bozuklukları ise bu sistemin doğru kullanılmaması sonucu ortaya çıkan hatalı konuşma, değiştirme ya da ses üretmedeki hataları ifade eder. Çocukların bazı yaşlarda belirli sesleri hatalı kullanması normal bir durumdur. Ancak 3 yaşına gelmiş olan bir çocuk, edinmesi gereken bir sesi, hala hatalı bir şekilde üretiyorsa, bir artikülasyon bozukluğu yaşıyor olabilir. “r” harfi yerine “y” denilmesi ya da “k” harfi yerine “p” denilmesi artikülâsyon bozuklukları arasında en sık karşılaşılan bozukluklarıdır. Artikülasyon bozuklukları, bir başkasıyla iletişim kurarken çocuğun konuşmasının anlaşılabilirliğini etkiler.

Kekemelik

Kekemelik konuşmanın akıcılığını etkiler. Çocukluk döneminde başlar ve bazı durumlarda hayat boyu sürer. Bozukluk, konuşma seslerinin üretimindeki aksamalar ile karakterize edilir. Çoğu kişi bazen kısa süreli deşarjlar üretir. Örneğin, çocuğunuz “bardak” demek yerine “ba-ba-bar-dak” ya da “bbbbbardak” diyorsa bu durum kekemeliğe işarettir. Çoğu durumda, kekemelik, kişiye zor gelen bazı durumlarda ortaya çıkar. Zor olan aktiviteler ise bireye göre farklılık gösterir. Bazı insanlar için, iletişim güçlükleri yalnızca belirli etkinlikler sırasında, örneğin telefonla konuşmak veya büyük gruplar önünde konuşmak gibi durumlarda ortaya çıkar. Bununla birlikte, diğerlerinin çoğu için, iletişim zorlukları, evde, okulda veya işteki bir dizi etkinlik boyunca ortaya çıkabilir. Kişinin eğitim ve kariyer başarısı, sosyal ilişkileri açısından tedavi edilmesi gereken bozukluklardır.

Ses bozukluğu

Kişinin ses kalitesinin, ses şiddetinin ya da ses perdesinin bozulması durumudur. Çocuğun sesinin gırtlaktan ya da soğuk algınlığı almış gibi çıkıyor olması ses bozukluğunun göstergeleri arasındadır. Konuşurken seste frekans ve şiddet değişiklikleri görülebilir. Yüksek ses konuşmanın sonuna doğru kısılabilir. Konuşma terapisi ile sesin kalitesi, şiddet ve perdesi de başarılı bir şekilde düzeltilebilir.

Dil bozukluğu

Çocukların ses üretme, kelime ve cümle kurma sorunları nedeniyle iletişim kurmakta zorluk yaşaması durumudur. Dil bozukluğu yaşayan çocuklar kendi yaşındakilere kıyasla daha az sayıda cümle kullanarak iletişim kurarlar. Sesleri yanlış kullanır, sesleri birleştirerek kelimeleri oluşturmakta zorlanır ya da cümleleri hatalı kurabilir. Bunun dışında dil gecikmesi de dil bozukluğu sorunları arasındadır. Konuşma ve dil terapisi ile düzeltilebilen sorunlar arasındadır.

Konuşma ve dil terapisinin uygulama alanları nelerdir?

Bir kişi doğru ya da akıcı konuşma sesleri üretemediğinde veya ses bir sorunu yaşıyorsa o zaman bir konuşma bozukluğu yaşıyor demektir. Sesleri telaffuz etme güçlükleri, eklemleme bozuklukları ve kekemelik konuşma bozuklukları örnekleri arasındadır.

Eğer kişi başkalarını anlama (düşünen dil) konusunda sorun yaşıyor veya düşüncesini, fikirlerini ve hislerini paylaştığında (ifade dili) anlaşılmıyorsa, bir dil bozukluğu sorunu yaşıyor demektir. Felç ve afazi gibi çeşitli tıbbi rahatsızlıklarda kişide konuşma ve dil bozukluğuna neden olabilir.

Konuşma ve dil bozuklujkları hem çocuklar hem de yetişkinler arasında görülebilir. Tıbbi bir sorunun sonucu olarak ortaya çıkabilir veya bilinen bir nedeni olmayabilir. Tıbbi sorunlar arasında damak ya da dudak yarığı, konuşma artiküllerinde kas güçsüzlüğü gibi fiziki sorunlar sayılabilir. Konuşma ve dil terapisi ile hem doğuştan oluşan konuşma bozuklukları hem de sonradan ortaya çıkan konuşma bozukları tedavi edilebilmektedir. Kısacası kekemelik, artikülasyon bozukluğu, ses bozukluğu ve dil bozukluğu gibi sorunların tedavisinde konuşma ve dil terapistlerine başvurulmaktadır.

Ayrıca down sendromlu ve otizmli çocuklardaki konuşma ve dil bozukluğu sorunları giderilebilmektedir.

Konuşma terapisi kaç seans uygulanır?

Konuşma ve dil terapisinin standart bir uygulanma süresi yoktur. Kişideki konuşma bozukluğunun türüne, sebebine ve seviyesine göre terapi kişiye ya da çocuğa özel olarak belirlenir ve uygulanır. Terapiden elde edilen başarı ya da başarısızlığa göre kişinin ihtiyaçları tespit edilerek terapi planı yeniden kişiye özel olarak düzenlenir. Terapinin başarısı terapistin tecrübesi, hastanın istekliliği ve yakınlarının desteği ile doğru orantılıdır. Terapinin seansını ve süresini de tüm bu kriterler belirler.

Konuşma terapisine başlamak için en uygun yaş nedir?

3 yaşına gelmiş olan bir çocuğun konuşmasının ailenin dışındaki kişiler tarafından da anlaşılır olması gerekir. Kısacası kendini ifade etme, sesleri doğru çıkarma, kelimeleri doğru kullanma yeteneğine sahip olması gerekir. 3 yaşında olmasına rağmen kendini yeterince ifade edemiyor, sesleri doğru çıkaramıyor ve sözcükleri doğru kullanamıyorsa konuşma ve dil terapisi görmesi gerekebilir.

Konuşma ve dil terapisinin ardından çocuk kendini tam olarak ifade etme, sesleri doğru çıkarma sözcükleri doğru kurma yeteneğine sahip olacaktır. Bu sayede iletişim, eğitim, gelişimi sağlıklı bir şekilde ve yaşıtlarıyla uyumlu bir şekilde ilerleyecektir.

Yetişkinlerde konuşma ve dil terapisi nasıl uygulanır?

Konuşma ve dil terapisi sadece çocuklara değil yetişkinlere de başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. Sadece yetişkinlerde konuşma ve dil terapisi çocuklarda olduğu kadar hızlı bir şekilde sonuç vermeyebilir. Bunun nedeni konuşma bozukluğunun kişide yerleşmiş olmasıdır.

Ancak konuşma ve dil terapisi programına uyum yetişkinlerde çok daha yüksek olduğu için kekemelik, pelteklik gibi sorunlar biraz daha uzun sürse de başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Konuşma ve dil terapisi ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın, ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

30 comments

 1. Merhaba iyi çalişmalar kurumunuzda ram raporu geçerli mi acaba

  1. Merhabalar Merve Hanım, geçmiş olsun.
   Talep ettiğiniz ilimizdeki şubemiz ile iletişime geçerek sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Merhaba ben 20 yaşındayım. Ortaokul yıllarımdan beri konusma problemi çekiyorum. En belirgin olanı hızlı konuşmam. Bazı harfler cümlenin başına geldiğinde asla konuşamıyor. Özellikle a harfi. Bu yüzden yıllardır büyük bir sosyal bozukluk yaşıyorum. Kendi işimi asla halledemiyorum. Ailem artık bu durumu abarttığımı düşünüyor. Kendimi çok kötü hissediyorum. Bunun için ne tadavisi görmem gerek

  1. Merhabalar Zeynep Hanım, geçmiş olsun.
   Konuşma ve dil terapisinden olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 3. merhabalar kayınpederim 1 ay önce felç geçirdi motor afazi teşhisi kondu tam anlaşıl ıypr ne dediği acana tedavi ile gelişme olur mu

  1. Merhabalar Ayşegül Hanım, geçmiş olsun.
   Konuşma terapisinden olumlu sonuçlar alınabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 4. Merhabalar 3,5 yaşında bir kızım var, yaklaşık 3-4 ay önce işe başladğım için 1 aylığına babaannesinde kalması gerekmişti. o süreçten sonra b ve n harflerinde uzatmalar olarak (bbbbana veya nnnnneden gibi) takılmaları başladı. kreş pedagogu kaygı kaynaklı olduğunu ve onunla tercüman gibi oyun oynamamızı söyledi. 2-3 hafta kadar yok denecek kadar azalmıştı takılmaları ama sonra birden (nedenini bilmiyoruz) tüm kelimelerde uzatmalar ya da kekeleme olarak yine başladı ve takıldığının farkında olup off konuşamıyorum diyerek kendine tepki göstermeye başladı. oyun terapisi mi yoksa konuşma terapisi mi alması daha doğru olur?

  1. Merhabalar Gizem Hanım, geçmiş olsun.
   Konuşma terapisine başvurabilirsiniz.Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 5. Merhabalar, benim kardeşimin işitme engeli var. 5 yaşından itibaren koklear implant isitme cihazi kullanmaya başladı. Liseye kadar rehabilitasyon merkezine gitti. Ancak konuşması hala çok problemli. Cümle kurmakta zorluk çekiyor. Bazi kelimeleri söyleyemiyor. Lise çağında bu zamana kadar herhangi bir konuşma terapisi almadi rehabilitasyon merkezine de liseden sonra devam etmedi. 17 yaşında, şimdi konuşma terapisi alabilir mi faydasi olur mu acaba?

  1. Merhabalar Züleyha Hanım, geçmiş olsun.
   En sağlıklı bilgi muayene sırasında verilebilir ama olumlu sonuçlar alması muhtemel, faydasını görecektir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 6. Merhaba hocam benim oğlum 24 aylık sadece boğazdan ğğğ harfini kullanarak konuşuyor ne yapmaliyiz

  1. Merhabalar Çiğdem Hanım, geçmiş olsun.
   24 ay için normal sayılabilir. Sürekli oyunlarla, eğlenceli aktivitelerle cümleler kurmasını konuşmasını teşvik edebilirsiniz. Sosyal yaşam, arkadaş çevresi ile oyun oynarken vb. durumlarda yavaş yavaş konuşmaya başlayabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 7. Merhaba benim oğlum 3 yaşından sonra kelimeleri uzatarak konuşmaya başladı.birkaç hastaneye götürdüm .bu süreç içerisinde kitaplar okuttum.ayna karşısında nefes çalışması yaptık fakat geçmedi.şuan13yaşında çok içine kapanık oldu.bu durumda konuşmasını geriledi.ne yapabilirim

  1. Merhabalar Belgin Hanım, geçmiş olsun.
   Durumun sebebinin araştırılması gerekmektedir. Nörolojik veya psikolojik olup olmadığı değerlendirilerek planlama yapılmalıdır. Hekimlerin yönlendirmesiyle konuşma ve dil terapisinden de fayda görebilirsiniz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 8. Merhaba lar iyi gunler 33 yaşındayım
  Normal konuşmam da bir şey fakat bir şeyler anlatırken veya kendimi ifade ederken çok duraksadığımı ”şey – yani – mesela – hım mm – ha ” gibi kelimeler kullandığımı fark ettiğim zaman benim böyle bir sorunum yok diye çok sert tepki verdim fakat sakıncen dusundugum zaman da problemımın oldugunu kabul ettım kendım bu nun için yapmam gereken ne dır aceba bana yardımcı olurmusunuz

  1. Merhabalar Uğur Bey, geçmiş olsun.
   Nörolojik vb. bir rahatsızlık geçimişiniz yoksa diksiyon dersi alarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

 9. Merhaba benim ufak yaştan beri R harfi ve Ş harfini şöyleyemiyorum şuan 20 yaşıma basacam ayrıca günlük konuşma esnasında kelimeleri yutuyorum kendimi doğru telaffuz edemediğimi düşünüyorum ne yapmam gerekiyor bunun bir çözümü var mı acaba ben neden tüm harfler diyemiyorum veya kendimi doğru telaffuz edemiyorum lütfen yardımcı olabilir misiniz? Bu durum bende hep başkalarına karşı eksik hissetmeme sebep oldu

  1. Merhabalar İlyas Bey, geçmiş olsun.
   Durumun öncelikle neyden kaynaklandığını bulmamız için muayene olmanız gerekmektedir. Klinik muayeneniz sonucunda sağlıklı bilgi akışı sağlanabilir ve olumlu sonuçlar alınabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 10. merhaba
  5 yaşında oğlum için kreş öğretmenimiz bizleri dil ve konuşma terapisine yönlendirdi. öncesinde psikiyatr kontrolünden geçirdik ve doktorumuz şunu söyledi.. otizm değil ama izlerini taşımaktadır. yani işaretler onu göstermekte ama tam anlamıyla otizmli diyemiyorlar. oğlumun yaşına göre konuşması çok geride . yani uzun cümleler kuramamakta kursa da anlaşılmamakta ve kelimeleri tam telafuz edememekte. neden sonuç ilişkisi kuramamakta . vs. dil ve konuşma terapisi dışında ben çocuğuma başka nasıl yardımcı olabilirim ? tavsiyeleriniz nelerdir.?

  1. Merhabalar Elif Hanım, geçmiş olsun.
   En kısa sürede pediatrik bölümü olan bir fizik tedavi bölümüne başvurmanızı öneririz. Hekimlerin klinik muayenesi sonucunda oluşan tedavi sürecinde kısa zamanda olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 11. Merhabalar benim 5,5 yaşında oğlum var geç konuştu ve geç yürüdü fakat son 5 aydır bazı kelimelerde kekeliyor çocuk nöröloğuna götürdük 4 ile 6 ay içinde geçmese ilaç başlıcaz dedi çocuk pskoloğu da dil eğitimi tavsiye etti ne yapmamız gerek yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhabalar Ertan Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir ama ilk öncelik her zaman ilaçsız tedavi olmalıdır. Dil eğitimi işe yaramaz ise ilaç tedavisi uygulanmalıdır.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 12. Emekli basın mesubuyum. 73 yaşındayım. Konuşmam 4 yıllık zaman içinde giderek bozuldu. Nörolog, beyin küçülmesi tespit etti ve buna bağlı olarak konuşma merkezinin etkilendiğini söyledi. Doktorum, konuşma terapisinden yarar göreceğimi belirtti. Unutkanlığım yok, başka hiç bir sorun tespit edilmedi. Bana nasıl yardım edersiniz? (Tabii on-line olarak) Ücretleriniz, seanslarınız ve uzman hakkında bilgi verir misiniz?

  1. Merhabalar Mustafa Bey, geçmiş olsun.
   Rahatsızlığınız ile ilgili klinik muayeneniz sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 13. Merhaba iyi günler ben yaklaşık 1 ay önce psikiyatriye gittim ve bana konuşma terapisti önerdi. Bir kekemelik durumum ya da başka bir şeyim yok. Benim seslere karşı hassasiyetim var. Acaba doktor hanım mı yanlış söyledi bir türlü anlayamadım bana yardımcı olabilir misiniz

  1. Merhabalar Gülsüm Hanım, geçmiş olsun.
   Kulak-burun-boğaz bölmümüne başvurabilirsiniz eğer sizi konuşma terapistine yönlendirirse bizlere ulaşabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 14. Teyzem 6 ay önce trafik kazası geçirdi ve trakeostomisi vardı o şimdi çıktı sesleri çıkartıyor ama tam net kelimeler söyleyemiyor. Trakeostomi sonrası konuşma tekrardan düzelir mi yoksa terapi almalı mıyız? Ya da ne gibi şeyler yaptırmalıyız konuşmasını desteklemen için?

  1. Merhabalar Büşra Hanım, geçmiş olsun.
   Konuşma terapisi alması yararına olacaktır. Hem terapi sırasında hemde günlük hayatınızda uygulanacak egzersizler sayesinde olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 15. merhaba benim dil terapisi uygulama aşamaları ile ilgili bir ödevim var. Bu konuda bana yardım edebilir misiniz?

  1. Merhabalar Meral Hanım, konuyla ilgili bulunduğunuz ildeki şubemize gelebilir veya 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.