Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji; nedeni tam bilinmeyen,  yaygın  ağrı ve vücudun belli bölgelerindeki hassas noktalar ile karakterize kronik bir kas iskelet sistemi hastalığıdır. Eklemlerde hareket kısıtlılığı ve şekil bozukluğuna yol açmayan ancak kişinin yaşam kalitesini bozan kronik bir hastalıktır.

Fibromiyaljiye neden olan durumlar nelerdir?

Hastalığın nedeni bilinmemekle birlikte stres, kaygı, depresyon , mükemmelliyetçi kişilik, nörohormonal bozukluklar, bağışıklık sistemi bozuklukları, kas problemleri, grip benzeri viral enfeksiyonlar, gürültü, fiziksel yaralanmalar, fiziksel ve psikolojik travma(araba kazası , çocukluk çağında cinsel taciz ,boşanma, sevilen bir kişinin ölümü gibi), ağır çalışma temposu, rutubetli ortam, uyku bozuklukları, uzun süre bilgisayar kullanımı gibi birçok durumun genetik yatkınlığı olanlarda fibromiyaljiye neden olduğu düşünülmektedir.

Fibromiyalji’nin görülme sıklığı nedir ve kimlerde görülür?

Toplumun yaklaşık % 2’sini etkilemektedir. Her yaşta ve her iki cinste görülebilmekle birlikte en sık 25-55 yaşlar arasında ve kadınlarda erkeklerden daha fazla görülür. Bu hastalık çocuklarda ve yaşlılarda da görülmektedir.

Fibromiyalji belirtileri  nelerdir?

Fibromiyalji sendromunda klinik tabloyu oluşturan bulgu ve belirtiler çok çeşitlidir. Temel belirti ve bulgular kronik yaygın ağrı, tutukluk , yorgunluk, duyarlı ve ağrılı noktalar  ve uyku bozukluğudur.

 • Yaygın Ağrı ve Tutukluk: Kronik,  yaygın ve iki yanlıdır. Sıklıkla bel, boyun, omuzlar ve kalçalarda lokalizedir. Yanıcı, kemirici ve yayılıcı tarzdadır ve tamamen kaybolması enderdir. Gün boyu değişiklik gösterir. Soğuk, stres, yorgunluk, nemli hava, uykusuzluk, endişe, araba yolculuğu, ailesel sorunlar, çevre ve iş yeri şartları ve fiziksel ve emosyonel travma ile artarken; sıcak banyo, ılık ve kuru hava, tatil, dinlendirici uyku ve egzersiz ile azalır.
 • Yorgunluk: Hasta sabahları yataktan yorgun kalkar. Yorgunluk tüm gün sürer, ciddidir ve hafif bir aktivite bile yorgunluğu arttırır. Hastalar günlük işlerini yapmakta halsizlik ve güçsüzlük tanımlarlar.
 • Uyku Bozuklukları: Hastalar genellikle uykusuzluk, hafif uyku ve uykuda dinlenememekten yakınırlar.
 • Baş Ağrısı: Gerilim ve migren tipi baş ağrısı çok sık görülür.
 • Subjektif şişlik hissi: Muayenede görülemeyen fakat hastanın eklemlerinin şiş olduğunu ifade etmesi
 • Raynaud Fenomeni: Soğukta hastaların ellerinde morarma ve beyazlaşma olur.
 • İrritabl Barsak Sendromu: Karın ağrısı, şişkinlik ve aşırı gaz ile birlikte kabızlık veya ishal olabilir.
 • İrritabl Mesane Sendromu: Hastalarda bir üriner enfeksiyon olmadığı halde sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma ve karın alt bölgesinde ağrı gibi yakınmalar sık görülür.
 • Ağız Kuruluğu: Herhangi bir ilaç kullanımına bağlı değildir.
 • Anksiyete ve Depresyon: Anksiyete %50-70, depresyon %30 oranında bildirilmiştir.

Fizik muayene bulguları nelerdir?

 • Ağrılı noktalar: Amerikan Romatoloji Birliği(ACR) tarafından tanımlanmış parmakla 4 kg bir basınç uygulamakla vücudun çeşitli bölgelerindeki 18 özel noktanın 11’inde ağrı olmasıdır.
 • Diğer muayene bulguları:
 • Dermografizim: Derinin sert bir cisimle çizilmesi veya ovulmasını izleyerek ya da giysi ve çamaşırların vücudu sıktığı yerlerde ortaya çıkan ürtiker(kurdeşen) şeklidir.
 • Cutis anserina: Soğuk veya korku nedeniyle üzerindeki tüylerin dikleşmesi ile belirgin deri hali; kaz derisi.
 • Cutis marmaratus: Enfeksiyon veya ani ısı değişimleri sonucu gelişen dolaşım bozukluğuna bağlı oluşan, derideki kırmızı-mor renkteki çizgilenmeler.
 • Aşırı terleme
 • Üst kürek kemiği üzerinde aşırı duyarlılık

Fibromiyalji teşhisi nasıl konur?

Fibromiyaljide laboratuvar testleri ve radyolojik incelemeler teşhis için değil diğer fibromiyalji ile karışabilecek hastalıkları dışlamak amacıyla yapılır. Laboratuvar testleri fibromiyaljide normal sonuç verir. İltihaplı romatizmal hastalıklar veya boyun ve bel fıtığı bulgusu yoksa radyolojik incelemeye gerek yoktur. Fibromiyalji teşhisi anemnez ve klinik muayene ile konur. Vücudun sağ ve sol yarısında, belin alt ve üst tarafında 3 aydan uzun süredir yaygın ağrı ve bununla birlikte omurga aksında da ağrının olması ve muayenede 11 ağrılı noktanın tespiti ile fibromiyalji tanısı konur.

Fibromiyalji Tedavisi

Fibromiyalji ile karışan durumlar nelerdir?

İltiaplı romatizmal hastalıklar, hipotiroidi, nöropatik ağrılar, kronik yorgunluk sendromu, miyofasiyal ağrı sendromu ve bazı nörolojik hastalıklar ve kolesterol düşürücü ilaçlar (Statinler)

Fibromiyalji tedavisinde hedefler nelerdir?

 Günümüzde fibromiyalji’nin tam olarak iyileşmesini sağlayan bir tedavi bulunmamaktadır. Tedavide şikayetlerin azaltılması, yaşam kalitesi ve işlevlerin korunması ve iyileştirilmesi hedeflenmektedir.
Fibromiyaljide tedavi yaklaşımları nelerdir?
Bu hastalıkta tedavi 4 ana yaklaşımla yapılabilir. İlaç tedavisi. fizik tedavi, psikososyal yaklaşım ve tamamlayıcı tedaviler

Psikososyal yaklaşım 

Tedavide her hastalıkta olduğu gibi hastanın hastalığı ile ilgili bilgilendirilmesi ve eğitimi çok önemlidir. Eğitimin amacı hastanın öz-yönetim ve öz- yeterliliğini geliştirerek şikayetlerle baş etme becerisi kazandırmak, engellenmişlik ve acizlik hissi gibi olumsuz algılamaları olumlu yönde değiştirebilmektir. Ayrıca eğitimle hastanın tedaviye uyumu da arttırılmalıdır. Hastaya hastalığının “gerçek” olduğunu, ancak şekil bozucu ya da sakat bırakıcı bir hastalık olmadığı anlatılmalıdır.

Hastanın mekanik streslerden kurtulması ile tedavi başlar. Daha sonra hem ağrıyı artırmaları hem de kasları güçsüzleştirmeleri nedeniyle alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıkların azaltılmasına çalışılmalıdır. Fazla kafein alımı uyku kalitesini bozar ve hastanın yakınmalarını arttırır.

Tedavide hastaya bazı davranış değişiklikleri öğretilmesi gerekir. Hastalara stres ve aşırı heyecandan uzak durmaları söylenerek gerginlikleri azaltılmaya çalışılmalıdır. Hastanın mükemmeliyetçi kişiliği ve günlük yaşam aktivitelerinde ki  titizliği kendisine gösterilmeli ve fiziksel aktivite, ev işi ve hobilerini yaparken ara vermesi gerektiği söylenmelidir.
Hasta iş ve aktif olma konusunda motive edilmelidir. . Fakat hastanın işi uzun süreli oturma veya ayakta durma şeklinde olmamalı ve hastanın iş yeri ve çalışma şartları düzenlenmelidir.

İlaç tedavisi

Fibromiyalji tedavisinde hastanın durumuna ve hastaya göre ağrı kesici ilaçlar, antidepresanlar, anti epileptikler, kas gevşeticiler ve uyku düzenleyici ilaçlar kullanılmaktadır.

Fizik tedavi

Tedavide en önemli yeri kaplayan fizik tedavi seansları ve egzersiz programları uygulanmaktadır.
Fizik tedavide sıcak uygulama, TENS veya interferans gibi ağrıyı azaltmaya yönelik akımlar, ultrason, lazer, hilterapi, kupa tedavisi, masaj, bantlama, kuru iğneleme, tetik nokta enjeksiyonları, mobilizasyon ve manipülasyon uygulamaları yapılabilir.
Kaplıca tedavisi ile ağrı eşiğinde ve ağrılı nokta sayısında azalma ve yaşam kalitesinde artma sağlanmaktadır.

Daha fazla videolu anlatım için Youtube kanalımızı ziyaret edin.

Egzersizler

Egzersizin temel amaçları stresin azaltılması, kas gücü ve dayanıklılığının korunması, arttırılması ve uygun postürün sağlanmasıdır. Fibromiyaljili hastaların kas gücünde ve kas kondisyonunda azalma olduğu bilinmektedir. Kondisyon düşüklüğü de kasların mikrotravmalardan etkilenme riskini artırarak ağrı ve yorgunluğa neden olmaktadır. Fibromiyaljide genel olarak kardiyovasküler(aerobik), kuvvetlendirme, germe, gevşeme ve su içinde yapılan egzersizlerin yararlı oldukları görülmüştür.

Yapılan çalışmalarda kardiyovasküler(aerobik) ve kuvvetlendirme egzersizlerinin fiziksel işlevler, yaşam kalitesi ve ağrıda iyileşme sağladığı tespit edilmiştir. Bu hastaların ağrı ve yorgunlukları egzersize başlayınca arttığı için öncelikle yürüyüş, yüzme, bisiklete binme gibi hafif aktiviteler yapılabilir. Zaman içinde kondisyon ve kas kuvvetleri arttıkça egzersiz programı yavaş yavaş artırılabilir. Egzersizin tipi ve yoğunluğu hastaya göre ayarlanmalıdır. Bu egzersizler haftada 3-4 kez ve 20-30 dakika yapılmalıdır.
Bu hastalarda postürün değerlendirilmesi ve kötü postürün düzeltilmesine yönelik postür egzersizleri önemlidir. Hastaların ortopedik yatakta yatması ve ortopedik yastık kullanması önerilmelidir.

Tamamlayıcı tedaviler

Beslenme, Fibromiyaljide sağlıklı beslenme ve hedef ağırlığa ulaşılmasını destekleyen beslenme önerileri dışında özel bir beslenme uygulaması önerilmez.
Ozon tedavisi, Akupunktur, hipnoz, klinik pilates ve meditasyon teknikler(TAİ chi, Yoga, Qi gong) fibromiyalji hastalarında tedavinin bir parçası olarak, hastanın klinik durumu ve koşullarına uygun olarak uygulanabilir.

Fibromiyalji ile sorunlarınızla ilgili bilgi almak için hemen bizi arayın. 444 76 86

51 comments

 1. Merhaba hocam ben 39 yaşındayım beş altı senedir ellerim ve ayaklarım şişiyor ve ağrıyor sabahları uyandığımda yürüyemiyorum topallıyorum ayaklarımın altı çok ağrıyor çok doktorlara gittim hep vitamin verdiler ama fayda görmedim sosyal hayatımı çok etkiliyor oturduğum yerde şişiyorum yardımcı olursanız sevinirim..

  1. Merhabalar Medine Hanım, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi uygulamları ve teknolojileri, ilaç tedavisi, egzersiz planlaması, enjeksiyon yöntemleri gibi tedavi yöntemlerinden olumlu sonuçlar alınabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz ön bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Merhaba, ismim Semra. 51 yaşımdayım. Yaklaşım 6-7 yıl.önce boyun fıtığı, boyunda kireçlenme, skolyoz teşhisi kondu. Bunlardan daha önce de bel fıtığı teşhisi kondu. Yaklaşık 5 yıldır boyun omuz ve sırt ağrıları çekiyorum. Hiç geçmiyor hiç. Son birkaç hafta ağrılarım dayanılmaz bir hal aldı. Hatta kollarım ellerim bacaklarım ve el-ayak parmaklarım kısaca bütün vücudum ağrımaya başladı. Çok yorgunum hep yorgunum uyku uyuyamıyorum.Geçen hafta FTR uzmanı fibromiyalji teşhisi koydu. Ve bana kullanmam için antidepresan özelliği olan bir ilaç verdi. Ama ben bu ilacı içmekte çok tereddüt ediyorum. Ağrılarımın azalma ihtimaline rağmen ilaçtan kaynaklı başka sorunlar yaşamak istemiyorum. Ve ne yapacağımı bilmiyorum. Başka tedavi yöntemleri ne olabilir bana yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhabalar Semra Hanım, geçmiş olsun.
   İlaç tedavisi klinik muayeneniz sonucunda uygun olduğu taktirde uygulanmalıdır.
   Tedavide en önemli yeri kaplayan fizik tedavi seansları ve egzersiz programları uygulanmaktadır.
   Fizik tedavide sıcak uygulama, TENS veya interferans gibi ağrıyı azaltmaya yönelik akımlar, ultrason, lazer, hilterapi, kupa tedavisi, masaj, bantlama, kuru iğneleme, tetik nokta enjeksiyonları, mobilizasyon ve manipülasyon uygulamaları yapılabilir.
   Kaplıca tedavisi ile ağrı eşiğinde ve ağrılı nokta sayısında azalma ve yaşam kalitesinde artma sağlanmaktadır.

   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 3. Ben 2 yildir sirt ve boyun agrisiyla beraber tutukluk yasiyorum bana miyofasiyal agri teshisi kondu.Hilterapi uygulamasinin iyi gelebilecegini soylediler.Siz bu tedaviyi uyguluyormusunuz veya oneriyormusunuz.

  1. Merhabalar Gökhan Bey, geçmiş olsun.
   Evet uygulamaktayız. Uygun bir tedavi olabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 4. İy bayramlar bende 10 sene önece ankilazon spondolit tanısı kondu am sonra geri iptal edildi bende ilaç kullanmayı bıraktım 6 aydır özellikle sol göğsüm mide ağrısı ile doktora gittim bağırarak metaplazi tanısı kondu neyse
  Son 1aydır sol boyun sol göğüs mide şişkinliği ve sol kasık ağrısı var bunun nedeni romatizma kaynaklı mıdır.?
  Şimdiden teşekkürler

  1. Merhabalar Muhterem Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 5. Merhabalar benim bel fıtıgım boyun düzleşmesi skolyozun var ve fibromiyelji tanısı konuldu 5 sene önce bu agrılar la basa cıkamıyorum ve calısamıyorum eklemlerimde agrı uyuşma baş agrısı baş dönmesi oluşuyor bu sebeple doktorlara verdiğim paranın haddi hesabı yok engelli raporu alabilirmiyim yardımcı olursanız sewnirim

  1. Merhabalar Yalçın Bey, geçmiş olsun.
   Klinik bulgularınız değerlendirilerek doğru bilgi aktarılabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 6. Selam 2001 den buyana bu rahatsızlık var bende maden gocugunden sonra oldu halen de anksiyete bozukluğu tedavisi panik atak tedavisi bel ve boyun Fıtığı tedavisi ve amatem tedavisi görüyorum kalp göğüs doktoru bişey bulamıyor suan %38 raporu m var buna bir ekleme yaparmı bu rahatsızlık

  1. Merhabalar Hasan Bey, geçmiş olsun.
   Fibromiyalji tanısını fiziki muayene sonucunda konulabilmektedir. Testler ve sonuçlar diğer şüphelenilen rahatsızlıkların ortadan kaldırılması için kullanılmaktadır.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 7. Kaç ay oldu bılmıyorum sol göğsümün üst kısmında sürekli agrı sol kol uyuşmasıyla başladı ben gögus agrım olunca korktum çunku çok rahatsız edici bir hal almıştı genel cerrah doktoruna gıttım bırsey yok kardiyoloji doktoruna gıttım bırsey yok en son noroloji doktoruna gittim emar eeg emg çekılıcem bakalım ama bence fibromiyalji hastasıyım çok şiddetlenmeye başladı Allah kimseye yaşatmasın çok zor eger noroloji doktoru teşhis koyamazsa fizik tedavi ve rehabilitasyon doktoruna yol gorunuyor agrılarla nasıl baş edebilirim bılmıyorum agrı kesici bıle fayda etmıyor

  1. Merhabalar Eda Hanım, geçmiş olsun.
   Tedavide en önemli yeri kaplayan fizik tedavi seansları ve egzersiz programları uygulanmaktadır.

   Fizik tedavide sıcak uygulama, TENS veya interferans gibi ağrıyı azaltmaya yönelik akımlar, ultrason, lazer, hilterapi, kupa tedavisi, masaj, bantlama, kuru iğneleme, tetik nokta enjeksiyonları, mobilizasyon ve manipülasyon uygulamaları yapılabilir.

   Kaplıca tedavisi ile ağrı eşiğinde ve ağrılı nokta sayısında azalma ve yaşam kalitesinde artma sağlanmaktadır.

   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 8. Merhaba 30 yaşındayım yaygın vücut ağrılarım var bir senedir. şiddetli üst gögüs sırt, dizlerimde kollarımda bazende belimde ve bileklerimde agrılarım oluyor. Kardiyolojiye gittim ekg eko efor yaptı kalple ilgili değil dedi. Romatoloji fibromiyalji olabilir fizik tedaviye git dedi ama beni asıl korkutan gögüs agrım çok fazla sanki kemiklerim kaslarım sancıyor bazende vücutta yanmalar oluyor ayrıca ibs boyun düzleşmesi ve anksiyete sorunum var. Agrılar bazen azalıyo ama hiç geçmiyor yine atak dönemlerinden birindeyim çok fazla agrım var dayanılacak gibi değil. Fibromiyalji bu şekilde şiddetli gögüs agrısı yapar mı herhangi bir ilaç kullanmıyorum

  1. Merhabalar Emine Hanım, geçmiş olsun.
   Fibromiyalji vücudun bir çok yerinde ağrı yapabildiği gibi göğüste de yapabilir. Öncelikli olarak dahiliyeye başvurmanızı öneririz. Boyun düzleşmesinin de özellikle eşlik etmesi yaşam kalitenizi olumsuz etkiliyor olabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 9. Merhaba bana 1 ay önce fibromiyalji dendi boyunda fıtık kreclenme sirtta kreclenme bel fitigi kreclenme kaslar gerilmiş dendi 15 gün fizik tedavi gördüm ilaçlar kullandım ama hala gecmedi napmam gerek

  1. Merhabalar Serap Hanım, geçmiş olsun.
   Birde fazla rahatsızlığınızın olması, birbirini tetiklemesi ve bunların seviyesi göz önünde bulundurularak sağlıklı bilgi aktarılabilir. Uzun bir tedavi süreci gerektirebilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 10. Merhaba iyi günler Göğüs te sancı veya batma hissi bide hissiyat oluşumu yapar mı acaba.

  1. Merhabalar Mücahit Bey, geçmiş olsun.
   Evet fibromiyalji sendromunda görebildiğimiz bir yakınma ancak kalp veya akciğer kaynaklı da olabileceği için kardiyoloji ve göğüs hastalıklarının da değerlendirmesini öneririz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 11. Merhabalar ;

  Banada uzun bir süre önce fibromiyalji teşhisi konulmuştu. İlaç egzersiz vs. önerildi doktor tarafından ya da pilates yapmam. Boynumda düzleşme ve aynı zamanda fıtık var. Boynum en ufacık bir soğukta inanılmaz ağrımaya başlıyor. Fakat benim anlamadığım benim yüzüm dede ağrı oluyor. Herhangi bir soğuk hava dalgası olsun vs. yüzümde sol da ya da sol hemen ağrıyı hissetmeye başlıyorum. Bunu bir türlü anlayamıyorum. Bu da mı fibromiyalji kaynaklıdır acaba ?

  1. Merhabalar Halil Bey, geçmiş olsun.
   Yüz bölümünde uyuşma ve ağrı belirtilerin arasında bulunmaktadır.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

 12. Merhaba hocam, 4 yıl önce fibromiyalj teşhisi konuldu,hergecen gün tüm vücudumda ağrılarım gittikçe artmakta ,bunun yanı sıra beni çok ama çok rahatsız eden aşırı terleme problemim oluştu,özellikle sırt bölgem sırılsıklam oluyorum,gün içinde sürekli giysi değiştirmek zorunda kaliyorum, bu yüzden sokağa çıkmaktan imtina eder hale geldim, dahiliye, göğüs Dr muayene ve tetkikler sonucu birşey bulunmadı,te normalde ben çok üşüyen biriyken şimdi ter içinde kalan biriyim,lütfen beni yonlendirirmisiniz ne yapmalıyım hangi Dr a muayene olmalıyım ,

  1. Merhabalar Filiz Hanım, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi ve romatoloji bölümüne başvurabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 13. merhaba hoçam ben iş kasazı geçirdim belimden 4 ameliyat oldum 3 ameliyatımda bana vida taktılar 4 tane 4 ameliyatımda vidanın biri sinirine soğru ileler leyice ameliyata aldılar geçirdiğim 4 ameliyat başarısız oldu eğildiğim zaman belimde kitlenme oluşuyor şidetli ağrılarım var sol ve sağ baçağıma vuruyor dayanacak güçüm kalmadı algoloji böl
  me gittim feboroloji tanısı verdiler ilaç yazdı piskrastinin verdiği ilaçın aynısı 4 yıldır içiyorum faydasını görmedim şidetli baş ağrısı boynumda fıtık var ağrılarım duramıyorum fizik tedavisi gördüm geçmedi ne yapmam lazım hoçam saygılarımı sunarım

  1. Merhabalar Ömer Bey, geçmiş olsun.
   Bir çok rahatsızlığa sahip olduğunuz ve ileri seviyelerde de olabileceği ihtimali yüksek.Sizlere muayene ederek sağlıklı bilgi aktarabiliriz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 14. Kayınvalidemde kas romatizması olduğu söylendi. Bazen sağ, bazen sol kolunu hiç kullanamayacak derecede ağrı çekiyor. Bazen de sağ bacak ya da sol bacağını adım atamayacak derecede kullanmakta zorlanıyor.

  1. Merhabalar Esra Hanım, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 15. sırt ve göğüs bölgemde siddetli ağrılarım var. fibromiyalji teşhisi konuldu. yürümekle zorlanıyorum.depresyon için psikolojik destek almaktayım. aynı zamanda uyku bozukluğuda var. sürekli halsiz ve yorgunum. Önceden saatlerce yürüyebiliyordum şimdi 10 dk sonra bazen adım atamaz hale geliyorum.Ozon tedavisine başladım. ancak biraz ara verince ağrılarım tekrar şiddetlendi . ne yapmalıyım. bir ağrı kesici önerirmisiniz. teşekkürler

  1. Merhabalar Hatice Hanım, geçmiş olsun.
   İlaç tedavisi için klinik muayene gerekmektedir. Dilerseniz https://youtu.be/HRBG_k6h468 videomuzdaki egzersizlerden destek alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 16. Merhaba ben 1 bucuk sene önce m79 diğer doku bozuklukları rapor u aldım ve ayakta fazla durunca ağrı yapıyor uzun süre yürümedede şimdi mr cekildim bel fıtığı şüphesinden cıkmadı fıtık şükür askerim bide ama bu ayak ağrılarını kol da da yaşıyorum bazen beliöe de cok ağrı giriyor yardımcı olur musunuz

  1. Merhabalar Onur Bey, geçmiş olsun.
   Öncelikle klinik muayene ile tanınırız konulması gerekmektedir. Romatolojik bir rahatsızlık mı? Ortopedik bir rahatsızlıklı mı? bunlar kontrol edilmeli. Ayrıntılı hastalık hikayeniz dinlenmeli önceden bir travma yaşadınız mı? Bunun doğrultusunda istenilen sonuçlara bakılarak bir tedavi süreci oluşturabiliriz.Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

   1. Önceden yaşadım ayak bileğim catladı zaman oldu ayaklarım da morarma vardı şimdi hiç basamıyorum yolda yürürken zorlanıyorum bide teşekkür ederim ben raporu hastaneye sunayım o zaman saygılarımla

 17. Hocam mrb bende 1 buçuk ay önce sırt ve boyun ağrısı başladı doktora gittiğimde boyunda kas spazmı ve boyun düzleşmesi var dedi egzersiz ve ilaç verdi ama bu aralar diz kapaklarımın hemen üst tarafında bacaklarımda hareket edince yada dizlerimi kırınca ağrı var belimde kalçalarımın üstünde ağrı var vücudumda genel bi kas ağrısı var acaba fibromiyalji olma ihtimalim var mı

  1. Merhabalar Elanur Hanım, geçmiş olsun.
   Boyun düzleşmesinden ötürü sinirlerinize baskı olmaktadır. Sinirlere olan baskı sonucunda ağrılarınız meydana gelmiş olabilir. Fibromiyalji tanısının konulması için ayrıntılı muayene gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 18. Hastahaneleriniz özel mi yoksa devlete mi bağlı. Özel iseler sgk ile antlaşmaları var mı?

  1. Merhabalar Mesut Bey, geçmiş olsun.
   İstanbul, Bursa , Kocaeli ve Samsun’da hizmet vermekteyiz. İstanbul’daki Fulya Kliniğimiz dışındaki hastanelerimizde SGK ile anlaşmamız bulunmaktadır.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 19. merhaba hocam banada fibromiyalji denildi ancak benim sadece sol tarafımda ağrıoluyor bu normalmidir sol kol omuz dirsek parmaklar sol göğüs ve sol sırt kulunç kemikleri ayrıca husuzursuz gaz şişkinliğim oluorr reflü şikayetlerim oluyor bazen boğzımda bile ağrı oluyor tahliler temiz, 7 ay önce ultsrason ve batın tomograi falan çektirdim bişe çıkmadı. bide kaşıntı ve deri kuruluğum var, bunlar fibromiyaljiden mi oluyor hayat kalitem düştü ama çok yorgun olmuyorum

  1. Merhabalar Fatih Bey, geçmiş olsun.
   Fibromiyaljiye yönelik bazı belirtiler bulunuyor ama kaşıntı ve deri kuruluğu gibi problemleriniz de var. Bütün şikayetleriniz için ayrıntılı muayene olmanız gerekmektedir. Birden çok rahatsızlığınız olabilir. Fizik tedavi hekimine başvurabilirsiniz.
   Tahlil ve sonuçlarınız ile kurumumuza başvurabilirseniz klinik muayeneniz sonucunda teşhis konular tedavi süreci oluşturabiliriz.Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 20. Merhaba hocam bana 2yil önce fibromiyiloloji ve boyun düzleşmesi tanısi konuldu akupuntur yaptırdım 4. 5ay iyi oluyorum sonra ağrılarım devam ediyor aynı zamanda beni panik atak hastası etti nefes darlığı ayaklarımda hareket zorlugu çekiyorum ve göğüs ağrilarim ve boyun damarlarimcekiliyor gibi oluyor bunlarda ifibromiyolojiden olabilirmi

  1. Merhabalar Hatice Hanım, geçmiş olsun.
   Fibromiyalji belirtileri olarak;
   Yaygın ağrı ve tutukluk, yorgunluk, uyku bozuklukları, subjektif şişlik hissi, raynaud fenomen, irritabl barsak sendromu, irritabl mesane sendromu, ağız kuruluğu anksiyete ve depresyon görülmektedir.
   Boyun düzleşmesin de ise; en sık görülen belirti boyun ağrısıdır. Ağrı sırt ve omuza yayılabilir. Buna baş ağrısı da eşlik edebilir. Baş dönmesi, mide bulantısı, denge kaybı da ağrıya eşlik edebilir.
   Sizde görülen belirtiler için öncelikle bir fizik tedavi bölümü hekiminin değerlendirmesini öneririm. Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 21. merhabalar karın egzersizi yaptıktan göğüs bölgemde ağrı oluştu göğüs cerrahisine gittiğimde bir şey çıkmadı. 1 ay içerisinde ufak hareketlerde ve karnımı içeri çektiğimde ağrı oluyordu. 1 ay sonunda tekrar ağrım olacak mı diye hareket denerken sırtımdan ses geldi ve ağrımaya başladı. Tekrar doktora gittiğimde cerrahi değil kasla ilgili bir sorun olabilir fizyoterapiye git dedi fibromijalji ya da myofasial ağrı olabilir dedi. Ama daha 21 yaşındayım ve hem günlük hayatımı hem spor hayatımı engeller diye çok korkuyorum

  1. Merhabalar Eslem Hanım, geçmiş olsun.
   Spor hayatınız olduğundan bahsetmişsiniz. Bahsettiğiniz gibi günlük hayatınıza ve spor hayatınızı engel olmaması için en kısa sürede size en yakın fizik tedavi bölümüne başvurmanızı öneririz. Rahatsızlığınız hakkında bir tanı koyarak hızlı bir biçimde tedavi süreci başlatabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik faydalanabilirsiniz.

 22. Merhaba ben Aslıhan uzun süredir fibeomiyalji hastalığı yaşıyorum ayrıca boynumda ve sırtımda fıtık var dayanılmaz ağrılarım oluyor kendimi çaresiz hissediyorum özellikle sırtımdaki fıtığın ciddiyeti konusunda çok endişeliyim

  1. Merhabalar Aslıhan Hanım, geçmiş olsun.
   Fibromiyalji ve fıtıklara yönelik hastanemizde tedavi yöntemleri bulunmaktadır.
   Fibromiyalji; fizik tedavide sıcak uygulama, TENS veya interferans gibi ağrıyı azaltmaya yönelik akımlar, ultrason, lazer, hilterapi, kupa tedavisi, masaj, bantlama, kuru iğneleme, tetik nokta enjeksiyonları, mobilizasyon ve manipülasyon uygulamaları yapılabilir.
   Fıtık; fizik tedavi yöntemleri önemli bir yer tutar. Bu amaçla sıcak uygulamaları, ultrason, lazer, ağrı kesici akım tedavileri, masaj, mobilizasyon, manuel terapi, kuru iğneleme, bantlama, traksiyon (klasik ve dikey traksiyon-vertetrac) en sık kullanılan tedavi yöntemlerimizdir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 23. merhabalar benim sırtımda çok feci arılar olmakta ve masaj ya da bunun gibi birçok tedavi denedim ama hala ağırmakta ne yapmam gerek ?

  1. Merhabalar Nevin Hanım, geçmiş olsun.
   Öncelikle rahatsızlığınızın tanısının konulması gerekmekterdir. Rahatsızlığınıza yönelik sıcak-soğuk uygulamlar, fizik tedavi uygulamları, hil terapi, enjeksiyon yöntemleri, ilaç tedavisi, manupülasyon yöntemleri gibi bir çok yöntem uygulanabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 24. Merhabalr benim sorum su:
  Nisanlim bu rahtszligi tasiyo ilyihapli tomatizma kas agrilari iskelt eklem yerleri ve doktoru fizik tedavi onermis cunku boyunda duzlesme olustugunu ve nefes almada sorunun gogsune baski uygulamaya basladgi soylemis bulunuyo fizik tedavi yerleride ozel oldgndan gucu buna pek yetrli olamiyo sizce fizik tedavi gitmesinde nekadr faydali yada dogrumu

  1. Merhabalar Ayşe Hanım, geçmiş olsun.
   Fibromiyalji rahatsızlığının tedavisinde 4 ana başlık bulunmaktadır.İlaç tedavisi. fizik tedavi, psikososyal yaklaşım ve tamamlayıcı tedaviler. Hastanımızın klinik muayenesi sonucunda hangi tedavi yada hangi tedavi yöntemleri uygun ise hastaya özel bir program oluşturulmaktadır. Fizik tedavi fibromiyalji için kullanılan bir tedavi yöntemidir yanında ilaç tedavisi, tamamlayacı tedaviler (ozon, proloterapi) gibi yöntemlerle uygulandığında çok daha hızlı sonuçlar elde edilebilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

  2. Ben omuriliğimden amelyat oldum 2 tane platin koydular bel fıtığımda var ufak birseymis sonra direklerim ağrımaya başladı sinir sıkışması çıktı fizik gördüm kollarıma çok iyi geldi bel boyun içinde gördüm hatta kortizon oldum belli 5 ay sonra ağrılarım yine çok fazla oluyor yürüyeni yorum uyuşuk oluyorum güzel uyuyorum ama algolojiye yolladılar doktorda fibromiyalji dedi duxet diye bir ilaç verdi psikolojim mi bozuldu acaba agrim yokta varmış gibi mi yapiyorum anlamadım sizden yardım istiyorum aslında ben gerçekten doktora gidip hepsinin farklı konuşmasından yoruldum araya aylar giriyor ve ağrım artık dayanamacak kadar olduğunda gidiyorum.

   1. Merhabalar Melek Hanım, geçmiş olsun.
    Klinik değerlendirilmenin ardından doğru tanılar konular sizlere uygun tedavi süreci oluşturulabilir.
    Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.