Spinal Dekompresyon Tedavisi Nedir?

Spinal Dekompresyon Tedavisi, bel ve boyun fıtıklı hastalarda kullanılan ameliyatsız bir tedavi yöntemidir. Dekompresyon sisteminin arkasındaki bilimsel çalışmalar esas anlamıyla uzay programlarından ilham alınarak başlatılmıştır. NASA uzay araştırmalarında, yer çekimsiz ortamda astronotların omurgaları üzerindeki basıncın azaldığı, disk aralıklarının genişlediği ve bel ağrılarının rahatladığı gözlemlendi. Bu tecrübeden yola çıkarak geliştirilen Spinal Dekompresyon Tedavisi cihazı, ameliyatsız fıtık tedavisinde kullanılmaya başlandı. Cihaz Amerika başta olmak üzere dünyada birçok ülkede kullanılmaktadır.

RoboSpine Spinal Dekompresyon Sistemi
RoboSpine Spinal Dekompresyon Sistemi

Spinal Dekompresyon Tedavisi nasıl etki gösterir?

Spinal Dekompresyon cihazı, etkilenmiş ve daralmış disk aralığını, üst ve alttaki omurun arasını genişleterek açmak suretiyle etkisini gösterir. Omurların arasındaki mesafe genişleyince oluşan negatif basınç vakum etkisi oluşturarak, dışarı taşan diskin içeri girebilmesini sağlar. Negatif basınç sayesinde basının kalkması ve diskin beslenmesiyle hasarlanmış diskte iyileşme başlar. Disk içindeki sıvı, oksijen ve besleyici maddeler doku hasarının iyileşmesine katkıda bulunur. Omurlar arasındaki basıncın azalması ile fıtıkta geriye doğru çekilme gerçekleşir, bası altındaki sinir rahatlar.

Spinal Dekompresyon tedavisinin avantajları nelerdir?

Spinal Dekompresyon cihazı kişiye göre ayarlanabilen çekim açıları ve logaritmik çekimle disk içi basıncını negatif değerlere düşürerek daha etkili bir tedavi sağlar. Problemli disk üzerine maksimum etki sağlayacak şekilde çalışır. Klasik traksiyon cihazlarında, tüm omurga aynı yükle çekildiğinden vücudun koruyucu mekanizmaları devreye girer ve omurga kaslarında kasılma olur. Bu da çekim etkisini azaltabilir. Ayrıca normal disklerde omur aralarının açılmasına neden olabilir. Spinal Dekompresyon sisteminde ise problemim olduğu omur aralığına logaritmik bir eğriyle giderek artan kontrollü bir çekim uygulandığından vücudun koruma mekanizmaları uyarılmaz. Böylece hedeflenen hasarlı disklerde etkili bir negatif basınç oluşturulmuş olur. Bu sayede, klasik traksiyon cihazlarının kullanılmasının riskli olduğu ilerlemiş bel ve boyun fıtığı durumlarında güvenli bir şekilde kullanılabilir.

Spinal Dekompresyon tedavisi kimlere uygulanabilir?

 • Bel fıtıkları
 • Boyun fıtıkları
 • Siyatik ağrıları
 • Omurga kanal darlığı
 • Faset (omurga eklemi) ağrıları
 • Omurga kireçlenmeleri (dejenerasyonu)
 • Üzerinden 6 aydan fazla süre geçmiş başarısız bel fıtığı ameliyatı hastaları

Kimlere uygulanamaz?

Omurga kırıkları, şiddetli kemik erimesi, sekestre (omurilik kanalına parça düşmesi olan) bel fıtıkları, omurga tümörleri, omurganın iltihabi hastalıkları gibi durumlarda Spinal Dekompresyon tedavisi uygulanmaz. Ayrıca hamileler de tedaviye alınamazlar.

Spinal Dekompresyon tedavisi nasıl uygulanır?

Tedavi muayene eden hekimin çizdiği programa göre uygulanır. Problemli bölgeye göre belirlenen korseler ve uygun kemerlerin hastaya takılması ile tedaviye başlanır. Hasta cihaz tabanındaki platforma çıkarılır, ağırlığı ölçülerek tedavi programına girilir. Etkilenen disk bölgesine göre program düzenlenir. Boyun veya bel bölgesine gereken açı verilir ve belirlenen yük ile hedeflenen aralığa bilgisayar kontrollü çekim kuvveti uygulanır. 30 dakika süren tedavi sonrası soğuk paketler ve akım tedavisi uygulanır.

Kişinin muayene bulgularına göre, eğer kaslarında sorun var ise, manuel terapi, ultrason, omurga masajı, lazer gibi değişik fizik tedavi yöntemleri de tedaviye eklenebilir. Tedavi süresi hastaya ve hastalığın aşamasına göre 15 ilâ 20 seans arasında değişebilmektedir.

Spinal Dekompresyon Sistemi DRX C9000
DRX 9000 Spinal Dekompresyon Sistemi

Spinal Dekompresyon tedavisinin başarı oranı nedir?

Spinal Dekompresyon tedavisi ameliyatlık aşamaya yaklaşmış bel ve boyun fıtığı hastalarında %85-95 arasında bir başarı oranına sahiptir. Hastaya ve hastalığa özgü program, tedavide başarının en önemli noktasıdır. Hekim ve hasta işbirliği, hastanın tedavi sonrası önerilen egzersizlerini düzenli olarak yapması ve yaşam şeklini düzenlemesi ile başarı hayat boyu sürmektedir.

12 comments

 1. Merhaba hocam ben trafik kazası geçirdim t9 omurgam kırıldı doktorum sinir kopmuş dedi şuan 5 ayı geçti ve hala hareket yok sizce nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhabalar Osman Bey, geçmiş olsun.
   Yaşam kalitenizi arttırmaya yönelik fizik tedavi uygulamaları, egzersiz, tamamlayıcı tedaviler ve robotik rehabilitasyondan destek alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 2. Bende sol bel böbrek üstünde çok şiddetli ağrı var. Bu ağrı bel bölgesine yayılmış durumda. Aynı zamanda sol ayak parmak uclarim hafif uyuşuyor. Ağrı esnasında çok zor yürüyorum çok şiddetli ağrı oluyor.voltaren 100mg hap ancak10 saat iyi geliyor.deklaron iğne 20 saat idare ediyorum çok hastanelere gittim cozemediler nedenini

  1. Merhabalar Abdurrahman Bey, geçmiş olsun.
   Bel fıtığı rahatsızlığına sahip olabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 3. Ödem tedavisi varmı

  1. Merhabalar Sevil Hanım, geçmiş olsun.
   Ödeme yönelik tedavi süreçleri bulunmaktadır.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 4. Merhaba. 2019 Kasım ayında Bel fıtığı ameliyatı oldum.Bel ağrılarım geçti ve takrar yürümeye başladım fakat sağ bacağımdaki siyatik ağrısı, uyuşma, karıncalanma ve güç kaybı kalıcı oldu, geçmedi. Bu cihaz ile bacağımdaki ağrı ve güç kaybı geçer mi?

  1. Merhabalar Ümit Bey, geçmiş olsun.
   Klinik değerlendirmeniz sonucunda uygun bir hasta olduğunuz taktirde uygulanabilir. Fizik tedaviden olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 5. İyi günler bu cihaz ile tedavi olma fiyatı nedir

  1. Merhabalar Kamil Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 6. Bende omuzlarda sırtta kolda agrı uyuşma var disk kayması var bu tedavi uygun olurmu

  1. Merhabalar Kadriye Hanım, geçmiş olsun.
   Rahatsızlığın hakkında konulan tanılara yönelik uygulanabilir.
   Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.