Çapraz Bağ Yaralanmaları
WhatsApp

Çapraz Bağ Yaralanmaları ve Tedavisi

En sık görülen diz yaralanmalarından biri ön çapraz bağın burkulma ya da yırtılmasıdır. Futbol ve basketbol gibi yüksek performanslı sporlara katılan sporcuların ön çapraz bağlarına zarar verme olasılıkları daha yüksektir. Ön çapraz bağınızı yaraladıysanız, dizinizin tam fonksiyonunu kazanmak için ameliyat olmanız gerekebilir. Bu, yaralanmanızın şiddeti ve etkinlik seviyeniz gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır.

Ön çapraz bağ (ACL), uyluk kemiği ile kaval kemiği arasında bulunan bağa ön çapraz bağ denilmektedir. Ön çapraz bağ, insan dizinde bir çift çapraz bağ (diğeri arka çapraz bağ) halindedir. Çapraz şeklinde düzenlenmiş oldukları için, aynı zamanda, haç biçimli bağlar olarak da adlandırılırlar.  Ön çapraz bağ, dizin dört ana bağından biridir ve ön çapraz bağ, 30 derece ve 90 derece diz bükülmesinde tutma kuvvetinin %85’ini sağlar. Ön çapraz bacağın kontrolünü sağlar. Bacağın kontrolsüz bir şekilde kendini öne atmasına engel olur ve yürüyüşün doğruluğunu sağlar.

Ön çapraz bağ yaralanmalarının sebepleri nelerdir?

Ön çapraz bağdaki tüm yaralanmaların yaklaşık yarısı, eklem kıkırdak, menisküs veya dizdeki diğer bağlara zarar verir. Çapraz bağ yaralanmalarının ana nedeni burkulmalardır. Ön çapraz bağ yaralanmaları ayak sabitken dizin ya da bacağın burkulması sonucunda ortaya çıkar. Dize alınan direk darbeler, yüksekten ani düşmeler ve trafik kazaları sonrasında da oluşabilir.

Burkulmalar şiddetine göre sınıflara ayrılır:

 • 1. derece burkulmalar: Bağ hafif hasar görür; ancak yine de diz ekleminin sabit kalmasına yardımcı olabilir.
 • 2. derece burkulmalar: Bu çoğunlukla bağın kısmen yırtılması anlamına gelir.
 • 3. derece burkulmalar: Bağın tamamen yırtılması durumudur. Bağ iki parçaya ayrılmıştır.

Ön çapraz bağ yaralanmalarının belirtileri nelerdir?

Ön çapraz bağı yaralanmalarında farklı komplikasyonlar ortaya çıkar. Bunlar:

 • Hareket ederken dizde kopma hissi oluşur ve dizden kopma sesi gelir.
 • Bölgesel olarak dizde ve tüm bacakta şiddetli ağrı hissedilir.
 • Ön çapraz bağ kopmalarında iç kanama nedeniyle dizde ödem, morluk ya da kızarıklık oluşabilir.
 • Ödem nedeniyle dizin hareket kabiliyeti düşer ve hareket ettirme zorluğu yaşanır.
 • Ön çapraz bağ yaralanmalarında yürüme güçlüğü yaşanır, geçici olarak hastada aksama görülebilir.
 • Yürüme esnasında bacakta aniden oluşan hissizlik bacağın hareketini engeller.
 • Bazı durumlarda ise dizin yerinden hareket ettiği hissi oluşabilir.

Ön çapraz bağ yaralanmalarında ilk müdahale nasıl olmalıdır?

Ön çapraz bağ yaralanmaları, ağırlıklı olarak sporcularda görülen bir rahatsızlıktır. Ayak yere basılıyken bacağın kendisini boşa alması sonucu oluşan çapraz bağ yaralanması, hastada şiddetli bir ağrıya neden olur. Hastanın bacağında ön çapraz bağ yaralanması oluştuğunu fark etmesi ilk yardımı kolaylaştırır.

Ön çapraz bağ yaralanması bacağın içinde bir şeylerin koptuğu hissine neden olur. Ayrıca bacakta şiddetli ağrı ve hissizlik oluşur. Hatta hasta bacağını kopmuş gibi hisseder. Eğer bu tarz şikayetler varsa ön çapraz bağ yaralanma ihtimali oldukça yüksektir.

Bu durumda ilk olarak yapılması gereken şey hareket etmeyi kesmektir. Hasta ayağıyla yere basmadan sedye ya da kucakta taşınarak hastaneye götürülmelidir.

Ön çapraz bağ yaralanmalarında ağrıyı azaltmak için hastaya soğuk kompresi veya elastik bandaj uygulanabilir.

Ön çapraz bağ yaralanmalarında genellikle herhangi bir tedaviye gerek kalmaksızın; bacakta oluşan şişlik, ağrı ya da kızarıklık yaklaşık 1 hafta içinde kesilebilir. Ardından normal bir şekilde yere basılarak yürünebilir.

Çapraz Bağ Yaralanmaları

Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları Nasıl Teşhis Edilir?

Ön çapraz bağ yaralanmalarını teşhis etmek için önce hastanın hastalık öyküsü dinlenir. Bu noktada hastanın sorununu doğru bir şekilde ifade edebilmesi çok önemlidir. Hastanın olay anında ilk olarak ne hissettiği, bacakta bir kopma hissi oluşup oluşmadığı, ayağının boşa çıkıp çıkmadığı hastalığın teşhisini kolaylaştıran etmenlerdir.

Ardından kesin teşhis için röntgen çekilmesi yeterlidir. Röntgen çekilerek uyluk ve kaval kemiği arasındaki bağda kopma varsa kesin olarak teşhis edilebilir.

Ön Çapraz Bağ Yaralanmalarında Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Ön çapraz bağ yaralanmaları fizik tedavi uygulamaları ile giderilir. Hastalığın ilk aşamasında dizde ciddi oranda ödem ve ağrı oluştuğu için fizik tedavi tam olarak etki etmez. Tam olarak sonuç alabilmek için fizik tedavi uygulamalarının 10 ile 15 gün boyunca devam ettirilmesi gerekebilir.

Yaralanmanın üzerinden 15 gün geçtikten sonra daha etkili ve yoğun bir fizik tedavi planı uygulanır. Böylece hasta fizik tedavi uygulamalarına çok daha etkin bir şekilde katılabilir, iyileşme çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Çapraz bağ yaralanması ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

36 comments

 1. Ameliyat olmadan çapraz bağ kopukluğu iyileşir mi. Fizik tedavi uygulaması işe yarar mı.

  1. Merhabalar Ahmet Bey, geçmiş olsun.

   Hekim kontrolü olmadan birsey söylemek doğru olmaz ama kopan capraz bag iyileşmez fizik tedaviyle ancak fonksiyonel durumu düzeltilebilir.

   Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

  2. Slm. Hocam ben 2011 de çapraz ameliyat oldum 2014 te iyi oldum ama maçta yine koptu yine ameliyat oldum 2018 de ve yapay tendon ameliyat ti yine oldum ama ama kosamiyorum ayağım ağrıyor bazen dizimin arka tarafı acayip agriyor

   1. Merhabalar Recep Bey, geçmiş olsun.
    Ameliyattan sonra fizik tedavi yöntemlerinden destek almanı gerekmektedir. Hem güçlendirmek hem de ağrılarınıza yönelik bir süreç planlanmaktadır.Birden fazla sayıda cerrahi operasyon geçirdiğiniz ve sporcu olduğunuz için fizik tedaviyi hayatınız bir parçası haline getirmeli ve kendinizi sürekli korumalısınız. Hekime başvurarak spor hayatınız boyunca düzenli olarak kontrol ettirmenizi öneririm.
    Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 2. Hocam merhaba öncelikle 6 gun oldu amaliyat olalı çapraz bağ dan bide menisküs yırtıgı varmıs o temizlendi bır sorum olacaktı hocam dizimin arkadası ve baldırımın arkası morardı ve kızardı ayaga kalktığımda sızlıyor ve acıyor bazen yatarken de acıyor dişik olan yerimde yok acıb bu normal mi acaba

  1. Merhabalar Tuğrul Bey, geçmiş olsun.

   Konuyla alakalı operasyonu yapan hekim ile iletişime geçmeniz daha sağlıklı olacaktır. Klinik muayene sonucunda size sağlıklı bilgi aktarabiliriz.

   Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

   1. Öncelikle cevap verdıgıniz ıcın tesskur ederim aradım 1 hafta felan öyle olacak dedı Bi rahatladım çok sagolun. 😊😊😊

    1. Rica ederiz, çok geçmiş olsun. Romatem ailesini tercih ettiğiniz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

 3. Merhaba benim çapraz bağlarım koptu 2 ay falan oluyor ama doktora gitmedim 1 hafta içinde normal bı sekilde yürüyorum bugün ayağım tekrar aynı şekilde döndü ve şişti ne olmuş olabilir birde ameliyatı gec olursam zararı olurmu

  1. Merhabalar Burak Bey, geçmiş olsun.
   Çapraz bağ kopmalarında erken dönemde Ortopedi tarafından değerlendirilmesi uygun olur. Dizinde boşalma olduğu için ameliyat gerekebilir. Ne kadar erken olursanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 4. Merhabalar benim ön bagda az yırtık var doktor 1 ,2 ay dinlen sonra kondisyon bisikletiyle yavaşca başla spora düzelir dedi ayakta kirleme şişlik falan olmuyor bag kendiliginden düzelir mi teşekkürler

  1. Merhabalar Sergen Bey, geçmiş olsun.
   Ön çapraz bağ yaralanmaları fizik tedavi uygulamaları ile giderilir. Uzman bir hekimin gözetiminde egzersiz ve fizik tedavi uygulamalarıyla sağlıklı bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 5. Benim ortalama 2 senedir ön çapraz bağımda yırtık var ameliyatlık olmadığı söyledi doktor aynı dizim 2 kere döndü şimdi fittness yapıyorum koşarken kaval kemiğimde ağrı oluyor Hatta uzun süreli ağrılar çekiyorum kaval kemiğimde dizim de herhangi bir ağrı yok

  1. Merhabalar Buğra Bey, geçmiş olsun.
   En son ne zaman kontrole gittiniz. Elinizde güncel sonuçlar bulunuyor ise kontrol ederek yardımcı olabiliriz. Klninik muayeneniz sonucunda fizik tedavi uygulamaları ve egzersizleri ile yaşam standartınızı korurken spor yaparken ve günlük hayatta dikkat etmeniz gerekleri sizlere aktarabiliriz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

   1. En son 1 ay önce elle muayene oldum ama dizim de boşluk hissi hiç oluşmadı sadece şu 4 gündür kaval kemiğimde Bi ağrı vardı 2 gün spora gitmeyerek dinlendim ve ağrı geçti dün tekrar spora gittim ve ağrı yok oldu ilginiz için teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim

    1. Rica ederiz. Romatem ailesini tercih ettiğiniz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. Dilediğiniz zaman 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir

 6. 7 ay önce dizim döndü hastaneye gittigimde mr sonuclarında kemik iligi ödemi dediler sonrasında tekrardan me girdim ön çapraz bağların çok zorlanmış dediler ve ödem hala devam ediyormuş aktif olarak sporcuyum diz cevremdeki kaslarımda çok kayıp oldu sadece kasları kuvvetlendirmem yeterli olurmu ve tek ayağımda zıplayıp durmaya çalıştığımda ayağım boşa gider gibi oluyor bunun nedeni ne olbilir ve ne yapmam gerekiyor

  1. Merhabalar Burak Bey, geçmiş olsun.
   Çapraz bağlarda problem ilerlemiş olabilir. Görüntüme yöntemlerinden ve klinik muayenenizden destek alarak teşhis konulması gerekmektedir.Fizik tedavi hekimi, ortopedi hekimi veya spor hekiminden destek alabilirsiniz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 7. 11 ay önce çapraz bağım yırtılmıştı 3 – 4 ay gibi bir sürede iyileşti ve bir ay önce dizim döndü şiddetli ağrı oluştu şuan dizim de pek bir problem yok yırtılmış olabilir mi yırtıldıysa ne zaman iyileşir önceki çapraz bağ yırtığına göre daha iyi hissediyorum

  1. Merhabalar Mevlüt Bey, geçmiş olsun.
   Ardarda olan bir rahatsızlık olduğu için bir uzmana görünerek kontrol ettirmenizi öneririz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 8. futbolcuyum çapraz bağım yırtılmıştı kısmi yırtıktı iyileşti eskisi gibi olur muyum ameliyat olsaydım daha mı iyi olurdu ve tekrar yırtılma olasılığı hangisinde daha yüksektir

  1. Merhabalar Oğuz Bey, geçmiş olsun.
   Rahatsızlığınız seviyesine göre ameliyat son tercihiniz olmalı. Tekrarlanmamasına yönelik fizik tedavi desteği alabilirsiniz. Size özel oluşturulacak bir program ile spor yaşamınız boyunca kendinizde koruyucu egzersizler uygulayarak yırtılmanın önüne geçebilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 9. Merhabalar hocam ben 6 ay önce ön çapraz bağ ameliyatı oldum 2 3 gün önce yüksekten atladım sağlam bacağıma yük verdim diğer bacağıma çok az yük verdim ufak bi ağrı oldu hareket kısıtlaması olmadı çok az şişlik oldu doktora gitmeli miyim

  1. Merhabalar Buğra Bey, geçmiş olsun.
   Olayın olduğu günden itibaren bir hafta içinde şişlik inmezse kontrol ettirmenizi öneririz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 10. merhaba 2 gun oluyor ayak bileğimi burktum üst kısim şiş ve ve ağrı uyuşukluk yanma hissi olusuyor dizime kadar bağ yırtılması olabilir mi

  1. Merhabalar Merve Hanım, geçmiş olsun.
   Ödem oluşmuş olabilir, zamanla geçme ihtimali yüksek ama öncelikle tanı konulması gerekmektedir. Ortopedi veya fizik tedavi bölümüne başvurarak sağlıklı bir tedavi süreci planlanabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik faydalanabilirsiniz.

 11. Hocam polis okulu öğrencisiyim dün sporda sol bacağımın üstüne burkularak düştüm akşam eve giderken ağrı hissettim sabah ağrı iyice arttı istirahat ettim halen şişme kızarma morarma vs yok ama sol dizimde yürürken arada sızlama bacağımı öne doğru esnettiğimde diz kapağımda sızlama oluyor çapraz bağlarımın kopma ihtimali var mı yoksa sadece zedeledim mi korkuyorum açıkçası okul yüzünden de spora devam etmek zorundayım çünkü teşekkür ederim şimdiden 🙏🏻

  1. Merhabalar Tuğba Hanım, geçmiş olsun.
   Çapraz bağ kopma ihtimali daha düşüktür. Zedelenme olmuş olabilir. Ortopedi veya fizik tedavi bölümüne başvurarak teşhisiniz konulduktan sonra daha sağlıklı bir tedavi süreci planlanabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik faydalanabilirsiniz.

 12. Hocam benim de halı sahada arkadas dizimin üstüne düştü. 3-4 aydan fazla oldu. Doktora gittim film çekti bağlarda yırtık yok dendi. Dizimi kirinca yada diz üstü oturunca ciddi agrilar oluyor aynı şekilde ani hareker yapinca da agri oluyor. Mr cekti o da yırtık yok dedi gerilme var dedi. Dizlik verdi 1.5 ay tak dedi. 2 ay oldu yine de herhangi bir geçme yok. Guclendirme falan mi yapmam lazim ne yapmam gerekiyor.

  1. Merhabalar Ozan Bey geçmiş olsun.
   Çapraz bağ yaralanmaları fizik tedavi uygulamaları ile giderilebilir. Uzman bir hekimin gözetiminde egzersiz ve fizik tedavi uygulamalarıyla sağlıklı bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 13. Merhaba bir hafta önce dizim döndü biraz ödem oluştu düz yürüyemedim ama ağrım hiç olmadı neredeyse . Bir hafta sonra düz basabiliyor durumdaydım. Mr çektirdim ameliyat olmam gerektiği söylendi ön çapraz bağımda 1/2 oranında orta kısımda bütünlüğünde bozulma totale yakın subtotal rüptür gözlenmiştir yazıyor. Bu yoruma göre Ön çapraz bağım tamamen mi kopmuş? Eğer yırtık varsa fizik tedaviyle kuvvetlendirip eski düzeye getirebilir miyiz? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhabalar Özge Hanım geçmiş olsun.
   Hekim kontrolü olmadan bir sey söylemek doğru olmaz ama kopan çapraz bağ iyileşmez fizik tedaviyle ancak fonksiyonel durumu düzeltilebilir. Ön çapraz bağlarınızda kopma yok ise yaralanmalar fizik tedavi uygulamaları ile giderilir. Uzman bir hekimin gözetiminde egzersiz ve fizik tedavi uygulamalarıyla sağlıklı bir tedavi süreci oluşturulabilir.

   Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 14. Merhabalar aktif olarak sporcuyum dizime aldığım darbe sonucunda çapraz bağlarda kısmı yırtık meydana geldi el tedavisinde sağlam deniliyor ama mr sonucuna göre ameliyat deniliyor şuanda yürüme ve kosma da herhangi bir sorun yok güclendirmeye devam ediyorum kendime nasıl bi yol çizmeliyim şimdiden teşekkür ederim 😊

  1. Merhabalar Ahmet Bey, geçmiş olsun.
   Kısmı yırtık olarak görüldüğü için önlemler güçlendirerek düzenli olarak kontrol ettirerek spor hayatınıza devam edebilirsiniz. Ama tabi ki klinik muayene etmeden sağlıklı bilgi vermek doğru olmaz yırtığın seviyesine bakarak, sizi muayene ederek sağlıklı bilgi verebiliriz. Yırtığına bağlı olarak ameliyat olmanızda gerekebilir. Bir hekime başvurarak sporcu hayatını boyunca düzenli olarak onun kontrolünde ilerlemenizi öneririm.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 15. Merhabalar hocam ACL de kalınlık ve sinyal artışı mevcuttur grade sprain 1.
  Amelyat olmam gerekiyormu gerekmiyorsa ne kadar sürede iyileşir tşk ederim..

  1. Merhabalar Metin Bey, geçmiş olsun.
   Ameliyat muhtemelen gerekmez , ama ayrıntılı bilgi için bizlerden yada uzman bir hekimden muayene olarak sağlılık bilgi albilirsiniz.

   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir