Çapraz Bağ Yaralanmaları
WhatsApp

Çapraz Bağ Yaralanmaları ve Tedavisi

En sık görülen diz yaralanmalarından biri ön çapraz bağın burkulma ya da yırtılmasıdır. Futbol ve basketbol gibi yüksek performanslı sporlara katılan sporcuların ön çapraz bağlarına zarar verme olasılıkları daha yüksektir. Ön çapraz bağınızı yaraladıysanız, dizinizin tam fonksiyonunu kazanmak için ameliyat olmanız gerekebilir. Bu, yaralanmanızın şiddeti ve etkinlik seviyeniz gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır.

Ön çapraz bağ (ACL), uyluk kemiği ile kaval kemiği arasında bulunan bağa ön çapraz bağ denilmektedir. Ön çapraz bağ, insan dizinde bir çift çapraz bağ (diğeri arka çapraz bağ) halindedir. Çapraz şeklinde düzenlenmiş oldukları için, aynı zamanda, haç biçimli bağlar olarak da adlandırılırlar.  Ön çapraz bağ, dizin dört ana bağından biridir ve ön çapraz bağ, 30 derece ve 90 derece diz bükülmesinde tutma kuvvetinin %85’ini sağlar. Ön çapraz bacağın kontrolünü sağlar. Bacağın kontrolsüz bir şekilde kendini öne atmasına engel olur ve yürüyüşün doğruluğunu sağlar.

Ön çapraz bağ yaralanmalarının sebepleri nelerdir?

Ön çapraz bağdaki tüm yaralanmaların yaklaşık yarısı, eklem kıkırdak, menisküs veya dizdeki diğer bağlara zarar verir. Çapraz bağ yaralanmalarının ana nedeni burkulmalardır. Ön çapraz bağ yaralanmaları ayak sabitken dizin ya da bacağın burkulması sonucunda ortaya çıkar. Dize alınan direk darbeler, yüksekten ani düşmeler ve trafik kazaları sonrasında da oluşabilir.

Burkulmalar şiddetine göre sınıflara ayrılır:

 • 1. derece burkulmalar: Bağ hafif hasar görür; ancak yine de diz ekleminin sabit kalmasına yardımcı olabilir.
 • 2. derece burkulmalar: Bu çoğunlukla bağın kısmen yırtılması anlamına gelir.
 • 3. derece burkulmalar: Bağın tamamen yırtılması durumudur. Bağ iki parçaya ayrılmıştır.

Ön çapraz bağ yaralanmalarının belirtileri nelerdir?

Ön çapraz bağı yaralanmalarında farklı komplikasyonlar ortaya çıkar. Bunlar:

 • Hareket ederken dizde kopma hissi oluşur ve dizden kopma sesi gelir.
 • Bölgesel olarak dizde ve tüm bacakta şiddetli ağrı hissedilir.
 • Ön çapraz bağ kopmalarında iç kanama nedeniyle dizde ödem, morluk ya da kızarıklık oluşabilir.
 • Ödem nedeniyle dizin hareket kabiliyeti düşer ve hareket ettirme zorluğu yaşanır.
 • Ön çapraz bağ yaralanmalarında yürüme güçlüğü yaşanır, geçici olarak hastada aksama görülebilir.
 • Yürüme esnasında bacakta aniden oluşan hissizlik bacağın hareketini engeller.
 • Bazı durumlarda ise dizin yerinden hareket ettiği hissi oluşabilir.

Ön çapraz bağ yaralanmalarında ilk müdahale nasıl olmalıdır?

Ön çapraz bağ yaralanmaları, ağırlıklı olarak sporcularda görülen bir rahatsızlıktır. Ayak yere basılıyken bacağın kendisini boşa alması sonucu oluşan çapraz bağ yaralanması, hastada şiddetli bir ağrıya neden olur. Hastanın bacağında ön çapraz bağ yaralanması oluştuğunu fark etmesi ilk yardımı kolaylaştırır.

Ön çapraz bağ yaralanması bacağın içinde bir şeylerin koptuğu hissine neden olur. Ayrıca bacakta şiddetli ağrı ve hissizlik oluşur. Hatta hasta bacağını kopmuş gibi hisseder. Eğer bu tarz şikayetler varsa ön çapraz bağ yaralanma ihtimali oldukça yüksektir.

Bu durumda ilk olarak yapılması gereken şey hareket etmeyi kesmektir. Hasta ayağıyla yere basmadan sedye ya da kucakta taşınarak hastaneye götürülmelidir.

Ön çapraz bağ yaralanmalarında ağrıyı azaltmak için hastaya soğuk kompresi veya elastik bandaj uygulanabilir.

Ön çapraz bağ yaralanmalarında genellikle herhangi bir tedaviye gerek kalmaksızın; bacakta oluşan şişlik, ağrı ya da kızarıklık yaklaşık 1 hafta içinde kesilebilir. Ardından normal bir şekilde yere basılarak yürünebilir.

Çapraz Bağ Yaralanmaları

Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları Nasıl Teşhis Edilir?

Ön çapraz bağ yaralanmalarını teşhis etmek için önce hastanın hastalık öyküsü dinlenir. Bu noktada hastanın sorununu doğru bir şekilde ifade edebilmesi çok önemlidir. Hastanın olay anında ilk olarak ne hissettiği, bacakta bir kopma hissi oluşup oluşmadığı, ayağının boşa çıkıp çıkmadığı hastalığın teşhisini kolaylaştıran etmenlerdir.

Ardından kesin teşhis için röntgen çekilmesi yeterlidir. Röntgen çekilerek uyluk ve kaval kemiği arasındaki bağda kopma varsa kesin olarak teşhis edilebilir.

Ön Çapraz Bağ Yaralanmalarında Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Ön çapraz bağ yaralanmaları fizik tedavi uygulamaları ile giderilir. Hastalığın ilk aşamasında dizde ciddi oranda ödem ve ağrı oluştuğu için fizik tedavi tam olarak etki etmez. Tam olarak sonuç alabilmek için fizik tedavi uygulamalarının 10 ile 15 gün boyunca devam ettirilmesi gerekebilir.

Yaralanmanın üzerinden 15 gün geçtikten sonra daha etkili ve yoğun bir fizik tedavi planı uygulanır. Böylece hasta fizik tedavi uygulamalarına çok daha etkin bir şekilde katılabilir, iyileşme çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Çapraz bağ yaralanması ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

14 comments

 1. Ameliyat olmadan çapraz bağ kopukluğu iyileşir mi. Fizik tedavi uygulaması işe yarar mı.

  1. Merhabalar Ahmet Bey, geçmiş olsun.

   Hekim kontrolü olmadan birsey söylemek doğru olmaz ama kopan capraz bag iyileşmez fizik tedaviyle ancak fonksiyonel durumu düzeltilebilir.

   Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 2. Hocam merhaba öncelikle 6 gun oldu amaliyat olalı çapraz bağ dan bide menisküs yırtıgı varmıs o temizlendi bır sorum olacaktı hocam dizimin arkadası ve baldırımın arkası morardı ve kızardı ayaga kalktığımda sızlıyor ve acıyor bazen yatarken de acıyor dişik olan yerimde yok acıb bu normal mi acaba

  1. Merhabalar Tuğrul Bey, geçmiş olsun.

   Konuyla alakalı operasyonu yapan hekim ile iletişime geçmeniz daha sağlıklı olacaktır. Klinik muayene sonucunda size sağlıklı bilgi aktarabiliriz.

   Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

   1. Öncelikle cevap verdıgıniz ıcın tesskur ederim aradım 1 hafta felan öyle olacak dedı Bi rahatladım çok sagolun. 😊😊😊

    1. Rica ederiz, çok geçmiş olsun. Romatem ailesini tercih ettiğiniz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

 3. Merhaba benim çapraz bağlarım koptu 2 ay falan oluyor ama doktora gitmedim 1 hafta içinde normal bı sekilde yürüyorum bugün ayağım tekrar aynı şekilde döndü ve şişti ne olmuş olabilir birde ameliyatı gec olursam zararı olurmu

  1. Merhabalar Burak Bey, geçmiş olsun.
   Çapraz bağ kopmalarında erken dönemde Ortopedi tarafından değerlendirilmesi uygun olur. Dizinde boşalma olduğu için ameliyat gerekebilir. Ne kadar erken olursanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 4. Merhabalar benim ön bagda az yırtık var doktor 1 ,2 ay dinlen sonra kondisyon bisikletiyle yavaşca başla spora düzelir dedi ayakta kirleme şişlik falan olmuyor bag kendiliginden düzelir mi teşekkürler

  1. Merhabalar Sergen Bey, geçmiş olsun.
   Ön çapraz bağ yaralanmaları fizik tedavi uygulamaları ile giderilir. Uzman bir hekimin gözetiminde egzersiz ve fizik tedavi uygulamalarıyla sağlıklı bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 5. Benim ortalama 2 senedir ön çapraz bağımda yırtık var ameliyatlık olmadığı söyledi doktor aynı dizim 2 kere döndü şimdi fittness yapıyorum koşarken kaval kemiğimde ağrı oluyor Hatta uzun süreli ağrılar çekiyorum kaval kemiğimde dizim de herhangi bir ağrı yok

  1. Merhabalar Buğra Bey, geçmiş olsun.
   En son ne zaman kontrole gittiniz. Elinizde güncel sonuçlar bulunuyor ise kontrol ederek yardımcı olabiliriz. Klninik muayeneniz sonucunda fizik tedavi uygulamaları ve egzersizleri ile yaşam standartınızı korurken spor yaparken ve günlük hayatta dikkat etmeniz gerekleri sizlere aktarabiliriz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

   1. En son 1 ay önce elle muayene oldum ama dizim de boşluk hissi hiç oluşmadı sadece şu 4 gündür kaval kemiğimde Bi ağrı vardı 2 gün spora gitmeyerek dinlendim ve ağrı geçti dün tekrar spora gittim ve ağrı yok oldu ilginiz için teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim

    1. Rica ederiz. Romatem ailesini tercih ettiğiniz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. Dilediğiniz zaman 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir