Çapraz Bağ Yaralanmaları
WhatsApp

Çapraz Bağ Yaralanmaları ve Tedavisi

En sık görülen diz yaralanmalarından biri ön çapraz bağın burkulma ya da yırtılmasıdır. Futbol ve basketbol gibi yüksek performanslı sporlara katılan sporcuların ön çapraz bağlarına zarar verme olasılıkları daha yüksektir. Ön çapraz bağınızı yaraladıysanız, dizinizin tam fonksiyonunu kazanmak için ameliyat olmanız gerekebilir. Bu, yaralanmanızın şiddeti ve etkinlik seviyeniz gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır.

Ön çapraz bağ (ACL), uyluk kemiği ile kaval kemiği arasında bulunan bağa ön çapraz bağ denilmektedir. Ön çapraz bağ, insan dizinde bir çift çapraz bağ (diğeri arka çapraz bağ) halindedir. Çapraz şeklinde düzenlenmiş oldukları için, aynı zamanda, haç biçimli bağlar olarak da adlandırılırlar.  Ön çapraz bağ, dizin dört ana bağından biridir ve ön çapraz bağ, 30 derece ve 90 derece diz bükülmesinde tutma kuvvetinin %85’ini sağlar. Ön çapraz bacağın kontrolünü sağlar. Bacağın kontrolsüz bir şekilde kendini öne atmasına engel olur ve yürüyüşün doğruluğunu sağlar.

Ön çapraz bağ yaralanmalarının sebepleri nelerdir?

Ön çapraz bağdaki tüm yaralanmaların yaklaşık yarısı, eklem kıkırdak, menisküs veya dizdeki diğer bağlara zarar verir. Çapraz bağ yaralanmalarının ana nedeni burkulmalardır. Ön çapraz bağ yaralanmaları ayak sabitken dizin ya da bacağın burkulması sonucunda ortaya çıkar. Dize alınan direk darbeler, yüksekten ani düşmeler ve trafik kazaları sonrasında da oluşabilir.

Burkulmalar şiddetine göre sınıflara ayrılır:

 • 1. derece burkulmalar: Bağ hafif hasar görür; ancak yine de diz ekleminin sabit kalmasına yardımcı olabilir.
 • 2. derece burkulmalar: Bu çoğunlukla bağın kısmen yırtılması anlamına gelir.
 • 3. derece burkulmalar: Bağın tamamen yırtılması durumudur. Bağ iki parçaya ayrılmıştır.

Ön çapraz bağ yaralanmalarının belirtileri nelerdir?

Ön çapraz bağı yaralanmalarında farklı komplikasyonlar ortaya çıkar. Bunlar:

 • Hareket ederken dizde kopma hissi oluşur ve dizden kopma sesi gelir.
 • Bölgesel olarak dizde ve tüm bacakta şiddetli ağrı hissedilir.
 • Ön çapraz bağ kopmalarında iç kanama nedeniyle dizde ödem, morluk ya da kızarıklık oluşabilir.
 • Ödem nedeniyle dizin hareket kabiliyeti düşer ve hareket ettirme zorluğu yaşanır.
 • Ön çapraz bağ yaralanmalarında yürüme güçlüğü yaşanır, geçici olarak hastada aksama görülebilir.
 • Yürüme esnasında bacakta aniden oluşan hissizlik bacağın hareketini engeller.
 • Bazı durumlarda ise dizin yerinden hareket ettiği hissi oluşabilir.

Ön çapraz bağ yaralanmalarında ilk müdahale nasıl olmalıdır?

Ön çapraz bağ yaralanmaları, ağırlıklı olarak sporcularda görülen bir rahatsızlıktır. Ayak yere basılıyken bacağın kendisini boşa alması sonucu oluşan çapraz bağ yaralanması, hastada şiddetli bir ağrıya neden olur. Hastanın bacağında ön çapraz bağ yaralanması oluştuğunu fark etmesi ilk yardımı kolaylaştırır.

Ön çapraz bağ yaralanması bacağın içinde bir şeylerin koptuğu hissine neden olur. Ayrıca bacakta şiddetli ağrı ve hissizlik oluşur. Hatta hasta bacağını kopmuş gibi hisseder. Eğer bu tarz şikayetler varsa ön çapraz bağ yaralanma ihtimali oldukça yüksektir.

Bu durumda ilk olarak yapılması gereken şey hareket etmeyi kesmektir. Hasta ayağıyla yere basmadan sedye ya da kucakta taşınarak hastaneye götürülmelidir.

Ön çapraz bağ yaralanmalarında ağrıyı azaltmak için hastaya soğuk kompresi veya elastik bandaj uygulanabilir.

Ön çapraz bağ yaralanmalarında genellikle herhangi bir tedaviye gerek kalmaksızın; bacakta oluşan şişlik, ağrı ya da kızarıklık yaklaşık 1 hafta içinde kesilebilir. Ardından normal bir şekilde yere basılarak yürünebilir.

Çapraz Bağ Yaralanmaları

Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları Nasıl Teşhis Edilir?

Ön çapraz bağ yaralanmalarını teşhis etmek için önce hastanın hastalık öyküsü dinlenir. Bu noktada hastanın sorununu doğru bir şekilde ifade edebilmesi çok önemlidir. Hastanın olay anında ilk olarak ne hissettiği, bacakta bir kopma hissi oluşup oluşmadığı, ayağının boşa çıkıp çıkmadığı hastalığın teşhisini kolaylaştıran etmenlerdir.

Ardından kesin teşhis için röntgen çekilmesi yeterlidir. Röntgen çekilerek uyluk ve kaval kemiği arasındaki bağda kopma varsa kesin olarak teşhis edilebilir.

Ön Çapraz Bağ Yaralanmalarında Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

Ön çapraz bağ yaralanmaları fizik tedavi uygulamaları ile giderilir. Hastalığın ilk aşamasında dizde ciddi oranda ödem ve ağrı oluştuğu için fizik tedavi tam olarak etki etmez. Tam olarak sonuç alabilmek için fizik tedavi uygulamalarının 10 ile 15 gün boyunca devam ettirilmesi gerekebilir.

Yaralanmanın üzerinden 15 gün geçtikten sonra daha etkili ve yoğun bir fizik tedavi planı uygulanır. Böylece hasta fizik tedavi uygulamalarına çok daha etkin bir şekilde katılabilir, iyileşme çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Çapraz bağ yaralanması ile ilgili sorularınızı aşağıya yorum olarak yazın ya da 444 76 86 çağrı merkezimizi arayın, uzmanlarımız cevaplasın!

72 comments

 1. Ameliyat olmadan çapraz bağ kopukluğu iyileşir mi. Fizik tedavi uygulaması işe yarar mı.

  1. Merhabalar Ahmet Bey, geçmiş olsun.

   Hekim kontrolü olmadan birsey söylemek doğru olmaz ama kopan capraz bag iyileşmez fizik tedaviyle ancak fonksiyonel durumu düzeltilebilir.

   Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

  2. Slm. Hocam ben 2011 de çapraz ameliyat oldum 2014 te iyi oldum ama maçta yine koptu yine ameliyat oldum 2018 de ve yapay tendon ameliyat ti yine oldum ama ama kosamiyorum ayağım ağrıyor bazen dizimin arka tarafı acayip agriyor

   1. Merhabalar Recep Bey, geçmiş olsun.
    Ameliyattan sonra fizik tedavi yöntemlerinden destek almanı gerekmektedir. Hem güçlendirmek hem de ağrılarınıza yönelik bir süreç planlanmaktadır.Birden fazla sayıda cerrahi operasyon geçirdiğiniz ve sporcu olduğunuz için fizik tedaviyi hayatınız bir parçası haline getirmeli ve kendinizi sürekli korumalısınız. Hekime başvurarak spor hayatınız boyunca düzenli olarak kontrol ettirmenizi öneririm.
    Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 2. Hocam merhaba öncelikle 6 gun oldu amaliyat olalı çapraz bağ dan bide menisküs yırtıgı varmıs o temizlendi bır sorum olacaktı hocam dizimin arkadası ve baldırımın arkası morardı ve kızardı ayaga kalktığımda sızlıyor ve acıyor bazen yatarken de acıyor dişik olan yerimde yok acıb bu normal mi acaba

  1. Merhabalar Tuğrul Bey, geçmiş olsun.

   Konuyla alakalı operasyonu yapan hekim ile iletişime geçmeniz daha sağlıklı olacaktır. Klinik muayene sonucunda size sağlıklı bilgi aktarabiliriz.

   Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

   1. Öncelikle cevap verdıgıniz ıcın tesskur ederim aradım 1 hafta felan öyle olacak dedı Bi rahatladım çok sagolun. 😊😊😊

    1. Rica ederiz, çok geçmiş olsun. Romatem ailesini tercih ettiğiniz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

 3. Merhaba benim çapraz bağlarım koptu 2 ay falan oluyor ama doktora gitmedim 1 hafta içinde normal bı sekilde yürüyorum bugün ayağım tekrar aynı şekilde döndü ve şişti ne olmuş olabilir birde ameliyatı gec olursam zararı olurmu

  1. Merhabalar Burak Bey, geçmiş olsun.
   Çapraz bağ kopmalarında erken dönemde Ortopedi tarafından değerlendirilmesi uygun olur. Dizinde boşalma olduğu için ameliyat gerekebilir. Ne kadar erken olursanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 4. Merhabalar benim ön bagda az yırtık var doktor 1 ,2 ay dinlen sonra kondisyon bisikletiyle yavaşca başla spora düzelir dedi ayakta kirleme şişlik falan olmuyor bag kendiliginden düzelir mi teşekkürler

  1. Merhabalar Sergen Bey, geçmiş olsun.
   Ön çapraz bağ yaralanmaları fizik tedavi uygulamaları ile giderilir. Uzman bir hekimin gözetiminde egzersiz ve fizik tedavi uygulamalarıyla sağlıklı bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 5. Benim ortalama 2 senedir ön çapraz bağımda yırtık var ameliyatlık olmadığı söyledi doktor aynı dizim 2 kere döndü şimdi fittness yapıyorum koşarken kaval kemiğimde ağrı oluyor Hatta uzun süreli ağrılar çekiyorum kaval kemiğimde dizim de herhangi bir ağrı yok

  1. Merhabalar Buğra Bey, geçmiş olsun.
   En son ne zaman kontrole gittiniz. Elinizde güncel sonuçlar bulunuyor ise kontrol ederek yardımcı olabiliriz. Klninik muayeneniz sonucunda fizik tedavi uygulamaları ve egzersizleri ile yaşam standartınızı korurken spor yaparken ve günlük hayatta dikkat etmeniz gerekleri sizlere aktarabiliriz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

   1. En son 1 ay önce elle muayene oldum ama dizim de boşluk hissi hiç oluşmadı sadece şu 4 gündür kaval kemiğimde Bi ağrı vardı 2 gün spora gitmeyerek dinlendim ve ağrı geçti dün tekrar spora gittim ve ağrı yok oldu ilginiz için teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim

    1. Rica ederiz. Romatem ailesini tercih ettiğiniz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. Dilediğiniz zaman 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir

 6. 7 ay önce dizim döndü hastaneye gittigimde mr sonuclarında kemik iligi ödemi dediler sonrasında tekrardan me girdim ön çapraz bağların çok zorlanmış dediler ve ödem hala devam ediyormuş aktif olarak sporcuyum diz cevremdeki kaslarımda çok kayıp oldu sadece kasları kuvvetlendirmem yeterli olurmu ve tek ayağımda zıplayıp durmaya çalıştığımda ayağım boşa gider gibi oluyor bunun nedeni ne olbilir ve ne yapmam gerekiyor

  1. Merhabalar Burak Bey, geçmiş olsun.
   Çapraz bağlarda problem ilerlemiş olabilir. Görüntüme yöntemlerinden ve klinik muayenenizden destek alarak teşhis konulması gerekmektedir.Fizik tedavi hekimi, ortopedi hekimi veya spor hekiminden destek alabilirsiniz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 7. 11 ay önce çapraz bağım yırtılmıştı 3 – 4 ay gibi bir sürede iyileşti ve bir ay önce dizim döndü şiddetli ağrı oluştu şuan dizim de pek bir problem yok yırtılmış olabilir mi yırtıldıysa ne zaman iyileşir önceki çapraz bağ yırtığına göre daha iyi hissediyorum

  1. Merhabalar Mevlüt Bey, geçmiş olsun.
   Ardarda olan bir rahatsızlık olduğu için bir uzmana görünerek kontrol ettirmenizi öneririz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 8. futbolcuyum çapraz bağım yırtılmıştı kısmi yırtıktı iyileşti eskisi gibi olur muyum ameliyat olsaydım daha mı iyi olurdu ve tekrar yırtılma olasılığı hangisinde daha yüksektir

  1. Merhabalar Oğuz Bey, geçmiş olsun.
   Rahatsızlığınız seviyesine göre ameliyat son tercihiniz olmalı. Tekrarlanmamasına yönelik fizik tedavi desteği alabilirsiniz. Size özel oluşturulacak bir program ile spor yaşamınız boyunca kendinizde koruyucu egzersizler uygulayarak yırtılmanın önüne geçebilirsiniz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 9. Merhabalar hocam ben 6 ay önce ön çapraz bağ ameliyatı oldum 2 3 gün önce yüksekten atladım sağlam bacağıma yük verdim diğer bacağıma çok az yük verdim ufak bi ağrı oldu hareket kısıtlaması olmadı çok az şişlik oldu doktora gitmeli miyim

  1. Merhabalar Buğra Bey, geçmiş olsun.
   Olayın olduğu günden itibaren bir hafta içinde şişlik inmezse kontrol ettirmenizi öneririz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada ücretsiz online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 10. merhaba 2 gun oluyor ayak bileğimi burktum üst kısim şiş ve ve ağrı uyuşukluk yanma hissi olusuyor dizime kadar bağ yırtılması olabilir mi

  1. Merhabalar Merve Hanım, geçmiş olsun.
   Ödem oluşmuş olabilir, zamanla geçme ihtimali yüksek ama öncelikle tanı konulması gerekmektedir. Ortopedi veya fizik tedavi bölümüne başvurarak sağlıklı bir tedavi süreci planlanabilir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik faydalanabilirsiniz.

 11. Hocam polis okulu öğrencisiyim dün sporda sol bacağımın üstüne burkularak düştüm akşam eve giderken ağrı hissettim sabah ağrı iyice arttı istirahat ettim halen şişme kızarma morarma vs yok ama sol dizimde yürürken arada sızlama bacağımı öne doğru esnettiğimde diz kapağımda sızlama oluyor çapraz bağlarımın kopma ihtimali var mı yoksa sadece zedeledim mi korkuyorum açıkçası okul yüzünden de spora devam etmek zorundayım çünkü teşekkür ederim şimdiden 🙏🏻

  1. Merhabalar Tuğba Hanım, geçmiş olsun.
   Çapraz bağ kopma ihtimali daha düşüktür. Zedelenme olmuş olabilir. Ortopedi veya fizik tedavi bölümüne başvurarak teşhisiniz konulduktan sonra daha sağlıklı bir tedavi süreci planlanabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik faydalanabilirsiniz.

 12. Hocam benim de halı sahada arkadas dizimin üstüne düştü. 3-4 aydan fazla oldu. Doktora gittim film çekti bağlarda yırtık yok dendi. Dizimi kirinca yada diz üstü oturunca ciddi agrilar oluyor aynı şekilde ani hareker yapinca da agri oluyor. Mr cekti o da yırtık yok dedi gerilme var dedi. Dizlik verdi 1.5 ay tak dedi. 2 ay oldu yine de herhangi bir geçme yok. Guclendirme falan mi yapmam lazim ne yapmam gerekiyor.

  1. Merhabalar Ozan Bey geçmiş olsun.
   Çapraz bağ yaralanmaları fizik tedavi uygulamaları ile giderilebilir. Uzman bir hekimin gözetiminde egzersiz ve fizik tedavi uygulamalarıyla sağlıklı bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 13. Merhaba bir hafta önce dizim döndü biraz ödem oluştu düz yürüyemedim ama ağrım hiç olmadı neredeyse . Bir hafta sonra düz basabiliyor durumdaydım. Mr çektirdim ameliyat olmam gerektiği söylendi ön çapraz bağımda 1/2 oranında orta kısımda bütünlüğünde bozulma totale yakın subtotal rüptür gözlenmiştir yazıyor. Bu yoruma göre Ön çapraz bağım tamamen mi kopmuş? Eğer yırtık varsa fizik tedaviyle kuvvetlendirip eski düzeye getirebilir miyiz? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhabalar Özge Hanım geçmiş olsun.
   Hekim kontrolü olmadan bir sey söylemek doğru olmaz ama kopan çapraz bağ iyileşmez fizik tedaviyle ancak fonksiyonel durumu düzeltilebilir. Ön çapraz bağlarınızda kopma yok ise yaralanmalar fizik tedavi uygulamaları ile giderilir. Uzman bir hekimin gözetiminde egzersiz ve fizik tedavi uygulamalarıyla sağlıklı bir tedavi süreci oluşturulabilir.

   Klinik muayene sonucunda bir teşhis konularak tedavi süreci oluşturabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 14. Merhabalar aktif olarak sporcuyum dizime aldığım darbe sonucunda çapraz bağlarda kısmı yırtık meydana geldi el tedavisinde sağlam deniliyor ama mr sonucuna göre ameliyat deniliyor şuanda yürüme ve kosma da herhangi bir sorun yok güclendirmeye devam ediyorum kendime nasıl bi yol çizmeliyim şimdiden teşekkür ederim 😊

  1. Merhabalar Ahmet Bey, geçmiş olsun.
   Kısmı yırtık olarak görüldüğü için önlemler güçlendirerek düzenli olarak kontrol ettirerek spor hayatınıza devam edebilirsiniz. Ama tabi ki klinik muayene etmeden sağlıklı bilgi vermek doğru olmaz yırtığın seviyesine bakarak, sizi muayene ederek sağlıklı bilgi verebiliriz. Yırtığına bağlı olarak ameliyat olmanızda gerekebilir. Bir hekime başvurarak sporcu hayatını boyunca düzenli olarak onun kontrolünde ilerlemenizi öneririm.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir. Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 15. Merhabalar hocam ACL de kalınlık ve sinyal artışı mevcuttur grade sprain 1.
  Amelyat olmam gerekiyormu gerekmiyorsa ne kadar sürede iyileşir tşk ederim..

  1. Merhabalar Metin Bey, geçmiş olsun.
   Ameliyat muhtemelen gerekmez , ama ayrıntılı bilgi için bizlerden yada uzman bir hekimden muayene olarak sağlılık bilgi albilirsiniz.

   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 16. Merhaba hocam benim ön çapraz bağlarda yırttık var ayağımın güçlendirilmesi istendi ve fizik tedavi yapılsın dedi bunları düzenli şekilde yaparsam spora ne zaman dönmeye başlarım

  1. Merhabalar Hüseyin Bey, geçmiş olsun.
   Yırtığın seviyesine, fiziki durumunuza, tedaviye yanıt sürenize ve günlük hayatta hekiminizin uyardığı durumlara dikkat etmeniz dahilinde hızlı bir sonuç alabilirsiniz. Tedavi süreci yine bahsettiğim etkenlere bağlı olarak değişmektedir. En sağlıklı bilgiyi başvurduğunuz hekim ve fizyoterapisttiniz aktarabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 17. Hocam ben 2018 yılında dizim dönmüştü çekilen ilk mr sonucunda menisküs yırtığı ve ACL de burkulma ve gerilme vardı dizimi kullanabilecek dereceye geldikten sonra baya zorladım ardından dizimde kitlenmeler oluyordu namaz pozisyonunda duramıyordum. 1 yıl sonra dizimde yine ufak dönmeler ve ardından şişlikler oluyordu. Çekildiğim ikinci mr sonucunda menüsküslerde yırtık ve ACL de büyük oranda yırtık vardı. Ben yine dizimi kullanmaya devam ettim ama çok zorlamadım. Artık dizim bağışıklık kazanmış gibi birşey olmuştu. 2020 yılının 10. Ayında çekildiğim mr sonucum da aynıydı ACL nin yarısı yırtılmıştı ve menisküslerde yırtık lar vardı. Bende 3 aylık bir egzersiz yaptım ve tekrar çekildiğim son mr sonucumda menüsküslerde birşey yok ACL total rüptür? Yazıyor. Dizimde hiç ödem yok dizimi istediğim kadar büküebiliyorum. boşa gitme hissi yok. Sadece uzun süre diğer dize göre az kullandığım için güvensizlik hissi var ne yapmam lazım hocam mr sonuçlarında yanlışlık olabilirmi? Menüsküsler iyi oluyor acl daha çok yırtılıyor hatta kopuyor anlamadım hocam uzun oldu ama şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhabalar Yakup Bey, geçmiş olsun.
   Klinik muayeneniz ve MR sonuçlarınızla Çapraz Bağın durumu açık bir şekilde görülebilir.Kısmi yırtıklarda gerekli tedbir ve tedaviler uygulandığı takdirde bir süre sonra yırtık iyileştiği halde, tam yırtıkların kendiliğinden iyileşme şansı yoktur. Düşük aktiviteye sahip bir yaşam sürüyorsanız ameliyata gerek duyulmayabilir. Yani yoğun olarak spor yapmayacaksanız, yaşam tarzınız daha sakinse o zaman kas güçlendirmesi ve denge çalışmalarına yönelik fizik tedavi uygulamaktayız.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 18. Merhabalar,
  40 yasindayim, romanyada yasiyorum ve malesef burda saglik sistemi biraz geriden geliyor. 24 yasindayken hali sahada cok acili bi sekilde sag diz capraz baglarini koparmistim. Basarili bir ameliyat ile ile istanbulda tedavi oldum. 32 yasindayken bu sefer sag dizimde ayni problem oldu yine hali sahada. Yine acili olmustu kopma sesi duymustum. Ameliyat olmadim cunku sartlar uygun degildi ama igne tedavisi oldum ve son 2 senedir hali sahada dizlikle oynama seviyesine geldim. Simdi ise ilk ameliyat oldugum sag dizimde yine hali sahada problem yasadim. Ama bu sefer cok acili olmadi, kopma sesi de gelmedi. 2. Gun sisti ve dorduncu gun yani bugun sisiligi gecmeye basladi ama hala odem var, dizi kiramiyorum. Sorum su, acaba tekrar capraz bag koparmis olabilir miyim? Doktora gittim bugun ve biseyin yok sismis darbenin etkisoyle dedi gonderdi ama darbe falan almadim. Ters basmayla ufak bir aci hissettim ve ciktim mactan. Sizce anlattigim kadariyla kacinci derece bir hasar olusmustur?

  1. Merhabalar Süleyman Bey, geçmiş olsun.
   Sonuçlara bakmadan sağlıklı bilgi vermek doğru olmayacaktır, klinik muayene gereklidir ama hastalık hikayenize göre bağınız kopmuş gibi görünüyor. MR çektirirek daha sağlıklı bilgi edinebilirsiniz.
   Klinik muayeneniz sonucunda size uygun bir tedavi süreci oluşturabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 19. merhabalar ben futbol altyapısında oynuyorum ve ön çapraz bağım da kopma oluştu doktorum bana dedi ki 18 yaşından küçüklere ameliyat yapılmıyor güçlendirme hareketleri verdi bana yaptım 2 ay boyunca devam ettim fakat ağrı hala devam ediyor ameliyat şart mı? teşekkürler

  1. Merhabalar Ömer Bey, geçmiş olsun.
   Bağ kopmalarında eğer sporla alakalı bir yaşam süremeyi hedefliyorsanız cerrahi operasyon gerekmektedir. Cerrahi operasyon ve ardından fizik tedavi ile sağlığınıza kavuşabilirsiniz.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 20. Merhaba ,7 hafta önce düsme sonucu dizimin katlanması üzerine patella kırığı ameliyatı oldum.69 Yaşındayım.Su anda walkerla ve açılı diliyle 0 açı ileayağimın üzerine basarak yürüyorum.Yalnız dizimin ic tarafında bir batma(tam bastığim zaman) oluyor.Bağ yaralanması olabilir mi.Eğer bağ yaralanmasi olsaydı ameliyat sırasında fark edilir miydi?Aydınlatabilirseniz sevinirim.Lutfen…Tesekkürler.

  1. Merhabalar Melahat Hanım, geçmiş olsun.
   Ameliyat sonrası iyileşme sürecine bağlı bir batma olabilir tabi ki oluşan batmanın acısı fazlaysa hekiminize danışmanız gerekir. Ameliyat sonrası oluşan bir rahatsızlıkta olabilir. Hekiminizden destek almanızı öneririm.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 21. Hocam doktor egzersiz önerdi ama 2 aydır bir etki göremedim. Dizimi tam kirinca ağrı oluyor kosamiyorum zaten yürümek ani hareketler de kısıtlılik mevcut. Ödem oluşmuş sanırım her yerde geçmiyor ödemler.

  Buda mr raporum
  Anterior çapraz bağda intensite artışı ve devamlılık kaybı izlenmektedir(Rüptür?).

  Posterior çapraz bağda angulasyon mevcuttur.

  Medial ve lateral retina kulumda effüzyon mevcuttur.

  Medial kollateral ligaman çevresinde effüzyon izlenmektedir.

  Suprapatellar bursada ve eklem boşluğunda effüzyon izlenmektedir.

  Femur lateral kondilde intensite artışı izlenmektedir.

  1. Merhabalar Ozan Bey, geçmiş olsun.
   Hekimizin kontrolüne giderek tedavi süreci hakkında bilgi alabilirsiniz.
   Ödeminiz ile alakalı size özel bir tedavi programı oluşturulması için bir fizik tedavi bölümüne veya ortopedi bölümüne başvurmanızı öneririm. Evde yapabileceğiniz uygulamalar ise;
   Tuz tüketimini azaltın.
   İşlenmiş gıda alımını sınırlayın.
   Dengeli beslenin.
   Et tüketimini azaltın.
   Bol miktarda su için.
   Alkol, kafein ve tütün kullanmayın.
   Bedeninize uygun egzersiz programlarını uygulayın.
   Çok oturmaktan kaçının .
   Ayaklarınızı yukarı kaldırın.
   Her saat başı yürüyün.
   Destek çorapları giyin.
   Masaj yaptırın.
   Bitki çayları tüketin.
   En sağlıklı tedavi süreci için mutlaka bir hekime başvurun.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 22. 2 sene önce caprazbag ameliyatı oldum yaklaşık bir sene sonra dizimde bir dönme oldu ve biraz şişti 1hatfa içinde herşey normale döndü bir süre sonra tekrar döndü ama ne şişlik nede ağırı oluştu Dizimde herhangi bir fonksiyonlarına bir sıkıntı yok koyabiliyor dizimi hertürlü kullanabiliyorum Kopmuş olabilir mi kopan caprazbag hangi yan etkileri bulunur acaba Teşekkür ederim

  1. Merhabalar Yaşar Bey, geçmiş olsun.
   Bağın kopması sonucu dizde şişme ve ağrı meydana gelmektedir. Çarpaz bağ koplarında hastaların bağın koptuğunu hisseder bazı hasların sesini duyabilir.Ortopedi veya fizik tedavi bölümünden randevu alarak durumunuz hakkında daha sağlıklı bilgiler alabilirsiniz, kontrol ettirmenizde fayda vardır.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 23. Merhabalar yaklaşık 1 ay önce 1 metre yüksekten atladıgimda dizimde agri hissettim mr sonucum asagidadir doktorum ameliyata gerek olmadigini prp tedavisiyle duzelebilecegimi soyledi ara ara dizde agri ve sisme oluyor cevabiniz icin simdiden tesekkurler.
  Sonuç: Suprapatellar bursada, retropatellar bursada ve diz eklem aralığında efüzyon. Suprapatellar bursadaki efüzyon içerisinde plika görünümü. Prepatellar – infrapatellar bölge cilt altı yağ dokusunda ve infrapatellar yağ yastığı içerisinde T2A hiperintens ödematöz sinyal artışı. Femur lateral kondili posterior komşuluğunda os fabella. Medial menisküs posterior horn – korpus bileşkesinde kalın grade II dejenerasyon. ACL’de distal kesimde intertisyel yırtık. Patellar kartilajda medial ve lateral fasette milimetrik parsiyel kayıp (grade II kondromalazi patella). Patella laterale deviye görünümde

  1. Merhabalar Erşad Bey, geçmiş olsun.
   PRP ve fizik tedavi ile olumlu sonuçlar alabilirsiniz. En sağlıklı bilgi için mutlaka klinik muayene olmanız gerekmektedir.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

   1. Teşekkür ederim hocam kolay gelsin.

 24. Hocam merhaba erkek arkadaşım çapraz bağ ameliyatı olalı 20 gün oldu ama o bacağını tam düzleştiremiyor ve üstüne bastığında öne doğru itiyor bacağı ve düşecek gibi oluyor ve hala ödemleri var bu süreç ne kadar devam eder bacağında ki mevcut olan sorun sizce neden ? Böyle iken işe başlaması da biraz zaman alır değil mi .Ve normal mi bu süreç yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Merhabalar Melisa Hanım, geçmiş olsun.
   Üç hafta içinde tam diz hareketinin kazanılmış olması gerekir. Hastanın kendi yaptığı egzersizler yeterli olmazsa, bir fizyoterapist eşliğinde rehabilitasyon uygulanabilir. Yerleştirilen greft dokusunun kemik tünellere kaynayarak tutunması 6 hafta sürer. Bu süre sonrasında normal yürüme ve araba kullanma imkanı olur.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 25. Merhabalar 1.5 ay önce dizimde bir agri hissettim sonrasinda dizde kilitlenme ve hareket kisitliligi oldu doktorum acl de yirtik ve bir kac problem oldugunu prp ile cozulebilecegini soyledi gecen hafta itibariyle 3. Doz prp ignesini oldum ama hala yuruyemiyorum hareket kisitliligi var agri var dizimi kiramiyorum1.5 aydir yatmama ragmen.Mr sonucumu paylasiyorum simdiden tesekkurler.
  Sonuç: Suprapatellar bursada, retropatellar bursada ve diz eklem aralığında efüzyon. Suprapatellar bursadaki efüzyon içerisinde plika görünümü. Prepatellar – infrapatellar bölge cilt altı yağ dokusunda ve infrapatellar yağ yastığı içerisinde T2A hiperintens ödematöz sinyal artışı. Femur lateral kondili posterior komşuluğunda os fabella. Medial menisküs posterior horn – korpus bileşkesinde kalın grade II dejenerasyon. ACL’de distal kesimde intertisyel yırtık. Patellar kartilajda medial ve lateral fasette milimetrik parsiyel kayıp (grade II kondromalazi patella). Patella laterale deviye görünümde.

  1. Merhabalar Bayram Bey, geçmiş olsun.
   PRP’nin yanında fizik tedavi programları ile dizini güçlendiremeniz gerekmektedir. Ortepedi veya fizik tedavi bölümüne giderek klinik muyaneniz ardından size uygun bir tedavi süreci planlayabilirsiniz.
   Amaç eklem hareket açıklığını artırmakla beraber ağrı ve şişliği azaltmaktır. Uyluk kaslarının atrofisini engellemek için statik germe egzersizleri yapılır ve elektrik stimülasyonu verilebilir. Hasta tolere etmeye başlayınca aktif eklem hareket açıklığı egzersizlerine geçilir.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

   1. Teşekkür ederim hocam

 26. Merhaba iyi günler hocam yaklasık 2 ay öncesine kadar top oynarken topu kontrol etmek isterken disim boşs gitti tık etti iç yan tarafım ve hastaneye gitme sonucumda MR sonucumda anterior crusiat ligamanda lineer parsiyel yırtıklar saptanmıştır ve diz eklem aralığında suprapetallar bursada serbest sıvı mevcuttur yazıyor Tedavi yöntemi nedir yürüyebiliyorum koşabiliyorum sadece şişlik ve agrı hissediyorum

  1. Merhabalar Oğuz Bey, geçmiş olsun.
   Fizik tedavi veya ortopedi bölümüne başvurarak tedavi süreci planlayabilirsiniz. İlaç tedavisi, kuvvetlendirme ve germe egzersizleri, Ultrason , enjeksiyon yöntemleri ve fizik tedavi teknolojilerinden yararlanılabilir.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

   1. Hocam yani ameliyat olmama gerek varmı iyileşirmi bacagım eskisi gibi herhangi bi problem çıkartırmı bana futbol oynayabilirmiyim önereceğiniz ilaç varmıdır kurtulmak istiyorum sağlıgıma kavusmak istiyorum lütfen yardımcı olun

    1. Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir. Ameliyatsız tedavi süreci uygulanabilir, en sağlıklı bilgi için muayene olmanız gerekmektedir.

 27. Hocam Anterior crusiat ligamanda lineer parsiyel yırtıklar saptanmıştır ne demek oluyor ve iç yan bağ tarafıyla alakası varmı diz iç kısım ile

  1. Merhabalar Oğuzhan Bey, geçmiş olsun.
   Dizi stabilize eden dört ana ligamandan biridir.Femurdan tibiaya, önden arkaya, lateralden mediale doğru diz eklemini çaprazlayarak uzanır. Klinik muayeneniz ve sosyal yaşamınız göz önüne alınarak bir tedavi süreci planlabilir.

   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

   1. Tedavisi nedir peki ameliyatmı yoksa iyileşirmi ameliyatsız eskisi gibi olurmu bağlar yırtılan yardımcı olursanız sevinirim ameliyatsız geçerse ne tür ilaç merhem önerirsiniz

    1. Klinik muayene sonucunda sağlıklı bilgi aktarılabilir. Ortopedi veya fizik tedavi bölümüne başvurarak sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

 28. Ön çapraz bağlarımda yırtık var galiba kısmi yırtık oluyor diz güçlendirme egzersizleri yapılmamı söylediler kagıt verdiler Mr da lineer parsiyel yırtıklar saptanmıştır yazıyor ve ödem mevcut ama direk fizyoterapiste gidip Proloterapi igne tedavisi yaptırsam yırtık eski haline dönermi yırtılma gidermi düzelir diyorlar doğrumudur değerli hocalarım yardımcı olurmusunuz acaba rica etsem bağdaki yırtık kaybolurmu

  1. Merhabalar Hatice Hanım, geçmiş olsun.
   Kısmi yırtıkların onarılması mümkündür ama en sağlıklı bilgi klinik muayenenizin ardından hekiminiz tarafından aktarılabilir.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 29. Hocam 2 doktor mra baktiktan sonra el ile muayene edip zedelenme var ama ameliyata gerek yok dedi. 2 doktor da mra bakip çapraz baglarin kopmuş dedi. El ile muayenede kopuk olmadığı söylense ameliyata gerek var midir?

  1. Merhabalar Ozan Bey, geçmiş olsun.
   Elle muayene yada MR ile muayene tek başına yeterli olmayabilir.
   Yeniden MR çektirmenizi tavsiye ederiz.
   Klinik muayene sonucunda tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz ayrıntılı bilgi için 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

 30. Merhaba, sol ayak bileğimi spor esnasında hafif burkar gibi oldum ve bileğimden çat diye bir ses geldi 🙂 Kopma gibi bir şey hissetmedim ama şişiyor yavaş yavaş. Sadece zedelenmedir diye umut ediyorum spora ne kadar süre ara vermem gerekli?

  1. Merhabalar Büşra Hanım, geçmiş olsun.
   Ödemin geçmesini beklemelisiniz. Ardından yavaş yavaş kullanmaya başlayabilirsiniz. Aktif bir spor hayatınız olduğu için hekime görünmenizi öneririz.
   Klinik muayene sonucunda bir tedavi süreci oluşturulabilir.
   Dilerseniz 4447686 numarasından bizlere ulaşabilir yada online danışmanlığımızdan ( https://www.romatem.com/online-danismanlik ) faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir